Рішення від 20.05.2025 по справі 420/32228/24

Справа № 420/32228/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 травня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Хлімоненкової М.В., розглянувши в порядку письмового провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

16.10.2024 до Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому позивач просить суд:

1. визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області які полягають у зупиненні виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.08.2024 з урахуванням індексації згідно Постанови КМУ від 16.02.2022 №118 "Про індексацію пенсій та щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та доплати у розмірі 2000 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб»;

2. зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області поновити пенсію ОСОБА_1 з 01.08.2024 з нарахування та виплатою індексації згідно Постанови КМУ від 16.02.2022 №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" та щомісячну доплату у розмірі 2000 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб»;

3. допустити негайне виконання рішення суду у межах суми стягнення за один місяць.

Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач вказує, що є пенсіонером, отримує пенсію по інвалідності, перебуваючи на обліку відповідача. На підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду по справі №420/4530/24 відповідач провів перерахунок пенсії з 01.02.2022, під час якого зупинив виплату пенсії з нарахуванням згідно постанови КМУ №118 від 16.02.2022 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та щомісячної доплати у розмірі 2000 грн відповідно до постанови КМУ №713 від 14.07.2021. На звернення позивача щодо встановлення указаних вище доплати, ГУ ПФУ в Одеській області відмовило, пославшись на перерахунок пенсії на підставі рішення суду, за результатом якого розмір пенсії збільшився більше ніж на 2000 грн.

Посилаючись на приписи ЗУ «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», «Про індексацію грошових доходів населення», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов КМУ №713 від 14.07.2021, №118 від 16.02.2022, №704 від 30.08.2017, Порядку №45, позивач вважає, що дії відповідача, які виразились у зупиненні виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.08.2024 з урахуванням індексації згідно Постанови КМУ від 16.02.2022 №118 "Про індексацію пенсій та щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та доплати у розмірі 2000 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» є протиправними, вчинені всупереч чинному законодавству.

Ухвалою суду від 21.10.2024 суд вирішив прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії.

Ухвалою суду від 30.01.2025 суд зупинив провадження у справі №420/32228/24 - до набрання законної сили судовим рішенням у зразковій справі №400/6254/24.

Ухвалою суду від 25.04.2025 провадження у даній справі було поновлено.

Відповідач до суду надав відзив на позовну заяву, у якому просить відмовити у задоволенні позову.

У своїх доводах відповідач вказує, що згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2 000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру. Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру 3 пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01 липня 2021 року. Так, на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду по справі №420/19710/21 позивачу було проведено перерахунок пенсії за вислугу років. Оскільки до перерахунку основний розмір пенсії складав 3536,40 грн., а після перерахунку - 7693, 26 грн., тому щомісячна доплата згідно з Постановою № 713 відсутня. Таким чином, відповідач вважає, що пенсія Позивачу перерахована та виплачується відповідно до вимог чинного законодавства та на підставі наданих уповноваженим органом документів, тому підстави для задоволення позову відсутні.

Дослідивши наявні у справі докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.

Позивач - ОСОБА_1 , є пенсіонером, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 9 квітня 1992 року (далі - Закон №2262-ХІІ).

З наявної у КП «ДСС» інформації судом встановлено, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 16.04.2024 у справі №420/4530/24, зокрема було визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку та виплати пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії №ЮО 105321 від 15.01.2024 року, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2022 року на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 №ЮО 105321 від 15.01.2024 року, виданої станом на 01.01.2022 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

На виконання указаного судового рішення, відповідач у липні 2024 здійснив перерахунок пенсії позивача.

Згідно копій перерахунків з 01.02.2022, з 01.08.2024 за пенсійною справою №ЮО105321 ОСОБА_1 , під час проведення його перерахунку пенсії на підставі рішення суду, відповідач не включив до перерахунку з 01.08.2024 щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн по Постанові №713 та індексацію пенсії відповідно до Постанови №118 з 01.03.2022.

Позивач звернувся до ГУ ПФУ в Одеській області із заявою від 15.09.2024 в якій просив провести перерахунок та виплату заборгованості по пенсії з 01.08.2024, яка утворилась внаслідок незастосування постанови КМУ №713 від 14.07.2021 та індексації базового ОСНП 2022 при перерахунку пенсії на підставі рішення суду по справі №420/4530/24.

Листом від 10.10.2024, ГУ ПФУ в Одеській області повідомило ОСОБА_1 про те, що у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення та перерахунком пенсії з 01.02.2022 на підставі довідки за норами, чинними станом на 01.01.2022, для нарахування сум індексації пенсій відповідно до постанови №118 правові підстави відсутні.

Вважаючи такі дії відповідача у спірних правовідносинах протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Частиною 2 статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано ч.4 ст.63 Закону №2262-XII, за приписами якої усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі, якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій. За нормами Закону №2262-ХІІ зміна розміру пенсії можлива шляхом проведення її перерахунку.

14.07.2021 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №713, якою установив особам, яким до 01.03.2018 призначено пенсію відповідно до Закону №2262-ХІІ (крім військовослужбовців строкової служби), з 01.07.2021 до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01.03.2018, проводити виплату щомісячної доплати в сумі 2000 грн., яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсії. Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01.03.2018, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018 або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

У разі коли пенсія особам, зазначеним у абзацах першому і другому цього пункту, переглядалась (перераховувалась) після 01.03.2018, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 грн.

Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 грн., щомісячна доплата, передбачена абзацом 1 цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Відтак із наведених приписів слідує, що Постановою № 713 для осіб, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 року встановлено щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій.

Водночас абзацом 3 пункту 1 Постанови № 713 обумовлено, що вказана доплата не виплачується у разі коли пенсія переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 року, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. У такому випадку щомісячна доплата встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

При цьому положення Закону №2262-ХІІ пов'язують перерахунок пенсій із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або введення для нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.

Пунктом 1 Постанови № 118 установлено, що з 1 березня 2022 року: перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV), затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (далі - Порядок № 124), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14; у разі коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абзаці другому цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.

Відповідно до пункту 2 Постанови № 118 з 1 березня 2022 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-XII (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 року включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього пункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої Постановою № 713.

Підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31 грудня 2021 року відповідно до Закону № 2262-XII, та перерахунку пенсії відповідно до Закону № 2262-XII, крім перерахунків пенсії, що проводилися у період з 1 січня 2021 року до 28 лютого 2022 року за рішенням Кабінету Міністрів України відповідно до частини четвертої статті 63 зазначеного Закону.

Підвищення пенсії, передбачене цим пунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII.

Разом з цим, суд зазначає, що Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду за наслідком розгляду зразкової справи №400/6254/24 дійшов висновків про те, що перерахунок пенсії військовослужбовців на підставі рішень суду з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2021 року, 1 січня 2022 року, 1 січня 2023 року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", є таким перерахунком пенсії з підвищенням, який відповідно до абзацу 3 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України №713 та постанов Кабінету Міністрів України №118, №168 є правомірною підставою для невиплати доплати до пенсії в розмірі 2000 грн. та індексації за 2022, 2023 роки.

Постанова Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 16.12.2024 у зразковій справі №400/6254/24 залишена без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 13.03.2025.

Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду зазначив, що оскільки зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет на певний рік, є правовою підставою для зміни розміру грошового забезпечення військовослужбовців (посадового окладу) та, відповідно, отримання нової довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку № 45 з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 Постанови № 704, і подання таких довідок до відповідного управління Пенсійного фонду України для здійснення перерахунку пенсії відповідно до частин першої, другої статті 63 Закону № 2262-XII, то здійснений вказаним державним органом перерахунок пенсії, право на який в особи виникло після 1 березня 2018 року, за умови підвищення розміру пенсії, є підставою для припинення (у разі підвищення розміру пенсії більш ніж на 2000,00 грн. ) або зменшення розміру (у разі підвищення розміру пенсії менш ніж на 2000,00 грн. ) щомісячної доплати в сумі 2000,00 грн., передбаченої Постановою № 713.

В аспекті наведеного Велика Палата Верховного Суду погодилась з висновком Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду про те, що вказаний перерахунок пенсії позивача на підставі рішення суду у справі вважається таким, що виник на підставі, встановленій нормативно-правовим актом, а саме через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет на певний рік, що мало наслідком зміну розміру грошового забезпечення військовослужбовців (посадового окладу) та є підставою для перерахунку пенсії колишнім військовослужбовцям відповідно до статті 43, 63 Закону № 2262-XII.

Тобто у цьому випадку не має значення, що перерахунок пенсії здійснено на виконання рішення суду, про що стверджує позивач, чи/або одразу на підставі безпосередньо поданої уповноваженим органом довідки до пенсійного органу. Ключовим фактором для визначення пенсій, які переглядалися (перераховувалися) після 1 березня 2018 року в розумінні Постанови № 713 як підстави для припинення або зміни доплати, передбаченої цією постановою, є саме підвищення пенсії після її перерахунку у зв'язку з підвищенням розміру грошового забезпечення військовослужбовців, а саме прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, як розрахункової величини для визначення посадових окладів військовослужбовців.

При вирішенні питання про підстави для припинення виплати індексації в розмірі, передбаченому постановами №118 та №168, Велика Палата Верховного Суду виходила з того, що оскільки абзацом третім пункту 2 Постанови №118 передбачено, що якщо перерахунок пенсії особам здійснюється відповідно до Закону № 2262-XII у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за зазначеним Законом, а в цьому випадку має місце саме таке підвищення, обумовлене збільшенням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, то відповідно до імперативних вимог абзацу третього пункту 2 Постанови № 168 коефіцієнт збільшення, передбачений пунктом 1 цієї Постанови, не застосовується. Тобто виплата індексації, передбаченої Постановою № 118, не нараховується з моменту перерахунку пенсії, пов'язаного з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за зазначеним Законом. Оскільки імперативні положення абзацу третього пункту 2 Постанови № 118 вказують на те, що підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, застосовується також у разі перерахунку пенсії відповідно до Закону № 2262-XII, крім перерахунків у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за зазначеним Законом, то перерахунок пенсії у зв'язку зі зростанням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет на певний рік, що мало наслідком зміну розміру грошового забезпечення військовослужбовців (посадового окладу), є підставою для припинення виплати індексації в розмірі, передбаченому Постановою № 118.

Враховуючи це, Велика Палата Верховного Суду погодилась з висновком Касаційного адміністративного суду про те, що оскільки пенсія на виконання рішення суду перераховувалась з підвищеного розміру грошового забезпечення у зв'язку зі зростанням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет на 1 січня відповідного року, підстави для її індексації в силу приписів постанов №118 та № 168 відсутні.

Узагальнюючи наведене, Велика Палата Верховного Суду зазначила, що перерахунок пенсії у зв'язку зі зростанням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет на певний рік, що мало наслідком зміну розміру грошового забезпечення військовослужбовців (посадового окладу), є підставою для припинення виплати щомісячної доплати в сумі 2000 грн., передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №713, та індексації в розмірі, передбаченому постановами Кабінету Міністрів України № 118 та №168.

Відповідно до ч. 3 статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд враховує правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Оскільки справа, що розглядається, є типовою відносно зразкової справи №400/6254/24, відповідно до приписів ч. 3 статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України при ухваленні рішення суд враховує правові висновки Верховного Суду.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Підсумовуючи викладене суд доходить висновку, що оскаржувані дії відповідача є правомірними, обґрунтованими, вчиненими на підставі та у межах наданих повноважень, передбачених чинним законодавством, а відтак позовні вимоги ОСОБА_1 задоволенню не підлягають.

З огляду на висновок суду про відмову у задоволенні позову, відсутні також підстави для задоволення заяви про негайне виконання рішення суду у межах суми стягнення за один місяць.

Судові витрати розподілу не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 .

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, код ЄДРПОУ 20987385, адреса: вул.Канатна, 83, м.Одеса, 65012.

Суддя Марина ХЛІМОНЕНКОВА

.