Рішення від 20.05.2025 по справі 580/10447/24

Справа № 580/10447/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 травня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Хлімоненкової М.В., розглянувши в порядку письмового провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправним і скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області у якому позивач просить суд:

1.визнати неправомірним рішення відповідача від 23 вересня 2024 року №155350019386 про відмову в призначенні позивачеві пенсії за віком як учаснику бойових дії;

2.зобов'язати відповідача врахувати трудовий стаж позивача, набутий ним до 01 січня 2004 року для призначення пенсії.

Обґрунтовуючи свої вимоги позивач зазначає, що 16 вересня 2024 року звернувся до відповідача із заявою №5935 про призначення пенсії як учаснику бойових дій на підставі ч.1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка надає право на призначення пенсії після досягнення чоловіками 55 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років. Відповідно до принципу екстериторіальності заява позивача була розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області та прийняте рішення про відмову у призначенні пенсії від 23 вересня 2024 року №155350019386. Відмова мотивована тим, що страховий стаж позивача становить 14 років 4 місяці 1 день, тобто недостатнім для призначення пенсії за віком згідно з підпунктом 4 частини 1 статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу 25 років.

Зазначене рішення вважає протиправним та зазначає, що страховий стаж, набутий до 01 січня 2004 року, підтверджується трудовою книжкою. За доводами позивача, його загальний трудовий стаж станом на 27 серпня 2003 року складає 18 років 03 місяці 21 день, що підтверджується дублікатом трудової книжки позивача НОМЕР_1 від 08 грудня 2005 року та відомостями попередньої трудової книжки позивача НОМЕР_2 від 07 січня 2001 року, які містять підтвердження цього загального стажу по окремим періодам роботи.

Ухвалою суду від 22.11.2024 року відкрито спрощене позовне провадження у справі.

Відповідачем - ГУ ПФУ в Луганській області було подано відзив на позов, в якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог та зазначає, що 16.09.2024 ОСОБА_1 звернувся до відділу обслуговування громадян № 15 (сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про призначення дострокової пенсії, як учаснику бойових, відповідно до статті 115 Закону №1058-IV. До заяви про призначення пенсії від 16.09.2024 ОСОБА_1 , зокрема, надав: - паспорт громадянина України; - довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру; - диплом НОМЕР_3 від 25.04.1994; - чорно-білу копію дублікату трудової книжки НОМЕР_2 від 07.01.2001, завірену територіальним управлінням Державної судової адміністрації у Харківській області; - дублікат трудової книжки НОМЕР_1 від 08.12.2005; - посвідчення ветерана війни - учасника бойових дій серії НОМЕР_4 від 30.05.2023; - довідку № 1780/2013 про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, видану 29.05.2023 військовою частиною НОМЕР_5 . Заяву ОСОБА_1 від 16.09.2024 відпрацьовано за принципом “єдиної» черги завдань та “єдиної» черги спеціалістів (за принципом екстериторіальності) Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області та Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області.

Також відповідач вказує, що на виконання Указу Президента України від 04.05.1998 № 401 та постанов Кабінету Міністрів України від 04.06.1998 № 794 та від 08.06.1998 № 832 персоніфікований облік відомостей у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування впроваджувався протягом 1998 - 2000 років. Починаючи з 01.07.2002 обчислення пенсії здійснюється із заробітку особи за період роботи після 01.07.2000 за даними системи персоніфікованого обліку. З урахуванням зазначених норм, персоніфікований облік відомостей у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування з 01.07.2000 є обов'язковим.

Водночас, в системі персоніфікованого обліку Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (довідка Форма ОК-5) відсутні відомості про нарахований дохід та сплачені внески, як фізичної особи-підприємця. При цьому Форма ОК-5 містить відомості про нараховану заробітну плату та сплату страхових внесків страхувальниками: ГРОМАДЯНСЬКИЙ ДОЗОР СПІЛКА за період лютий-березень 2002 року; МІЖРЕГІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ - за червень 2003 року та за серпень 2003 року; ТЕРИТОРІАЛЬНЕ УПРАВЛІННЯ ДЕРЖАВНОЇ СУДОВОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ В ХАРКІВСЬКІЙ ОБЛАСТІ НІКОПОЛЬСЬКЕ ПРЕДСТАВНИЦТВО за період серпень-грудень 2003 року. За результатами розгляду заяви від 16.09.2024 та доданих до неї документів страховий стаж ОСОБА_1 склав 14 років 4 місяці 01 день (зараховано по 30.06.2024). Починаючи з 01.01.2004 страховий стаж обчислено за даними Реєстру з урахуванням сплати страхових внесків. До страхового стажу не зараховано: - стаж роботи 18 років 03 місяці 21 день згідно запису дублікату трудової книжки від 08.12.2005 серії НОМЕР_1 , оскільки запис внесено з порушенням пункту 5.3 Інструкції №58, а саме: після внесення запису про загальний стаж сумарно, загальний стаж, має бути підтверджений належно оформленими документами та записаний по окремих періодах роботи. Копія дублікату трудової книжки НОМЕР_2 від 07.01.2001 не прийнята до уваги, оскільки долучено скановану копію, тоді як документи про стаж мають бути надані в оригіналі. Водночас, страховий стаж зараховано за даними Реєстру, починаючи з 01.07.1999; - ведення підприємницької діяльності (період провадження адвокатської діяльності) з 11.01.2001 по 31.01.2002, з 01.04.2002 по 31.05.2002, з 01.07.2003 по 31.07.2003 у зв'язку з відсутністю в Реєстрі інформації про нарахування заробітної плати та сплату страхових внесків; - роботи з 01.05.2020 по 30.06.2021 у Адвокатському об'єднанні «Нумінум» у зв'язку з відсутністю в Реєстрі інформації про сплату страхових внесків.

Відповідач вказує, що враховуючи норми діючого законодавства, ОСОБА_1 немає права на призначення дострокової пенсії за віком згідно з пунктом 4 частини першої статті 115 Закону № 1058-IV у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу 25 років.

Дослідивши наявні у справі докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 16.09.2024 звернувся до територіальних органів Пенсійного фонду України з заявою про призначення пенсії за віком відповідно до п.4 ч.1 ст.115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Заява позивача про призначення пенсії за віком розглядалась за принципом екстериторіальності Головним управлінням ПФУ в Луганській області, яким за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 прийнято рішення №155350019386 від 23.09.2024 про відмову у призначенні пенсії.

Зі спірного рішення вбачається, згідно з наданими документами страховий стаж складає 14 років 4 місяці 1 день (починаючи з 01.01.2004 страховий стаж обчислено за даними Реєстру з урахуванням сплати страхових внесків). За розглядом документів до страхового стажу не зараховано періоди:

- роботи на посаді судді Красноградського районного суду Харківської області за записами дубліката трудової книжки від 08.12.2005 серії НОМЕР_1 , оскільки не містить інформації, передбаченої у пункті 5.3 Інструкції (підлягає уточненню документами). Водночас, страховий стаж зарахований даними Реєстру, починаючи з 01.07.1999.

- ведення підприємницької діяльності з 11.01.2001 по 31.01.2002, з 01.04.2002 по 31.05.2002, з 01.07.2003 по 31.07.2003 у зв'язку з відсутністю інформації про реєстрацію як суб'єкта підприємницької діяльності, системи оподаткування, відсутністю в Реєстрі звітності до Пенсійного фонду та інформації про роботу;

- роботи з 01.05.2020 по 30.06.2021 у Адвокатському об'єднанні «Нумінум» у зв'язку з відсутністю в Реєстрі інформації про сплату страхових внесків.

Спірним рішенням відмовлено в призначенні пенсії за віком згідно з пунктом 4 частини першої статті 115 Закону у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу 25 років.

Не погодившись із прийнятим відповідачем рішенням від №155350019386 від 23.09.2024, вважаючи його протиправним, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи відповідають вони встановленим ч. 2 ст. 2 КАС України вимогам.

Згідно з ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписами п.6 ч.1 ст.92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

З 01.01.2004 таким законом є Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV), який був прийнятий на зміну положенням Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788 від 05 листопада 1991 року, та безпосередньо ним визначено принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

У відповідності до ст.1 Закону №1058-IV:

- пенсія - це щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом;

- страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.

Таке ж визначення міститься і в ч.1 ст.24 Закону №1058-IV, яка передбачає, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Приписами ч.1 ст. 8 Закону №1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають, зокрема, громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Як визначено п.1 ст.9 Закону №1058-IV відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Згідно з п.4 ч.1 ст.115 Закону № 1058-ІV право на призначення дострокової пенсії мають військовослужбовці, які брали участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, в районах її здійснення та/або безпосередньої участі у здійснені заходів, необхідних для забезпечення оборони України із захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, після досягнення чоловіками 55 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років.

Згідно з ч.2 ст.24 Закону №1058-IV, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

За приписами ч.4 ст.24 Закону України № 1058-IV, періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Частиною першою статті 44 Закону №1058-IV визначено, що призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом. Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи. Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

До набрання чинності Законом № 1058-IV діяв Закон України від 05.11.1991 № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-XII).

Відповідно до статті 56 Закону №1788-XII, до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.

До стажу роботи зараховується також будь-яка інша робота, на якій працівник підлягав державному соціальному страхуванню, або за умови сплати страхових внесків, період одержання допомоги по безробіттю, а також робота в'язнів і робота за угодами цивільно-правового характеру за умови сплати страхових внесків.

Відповідно до пункту 12 Положення про Пенсійний фонд України, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» правління Пенсійного фонду України затвердило Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 25.11.2005 №22-1 (далі - Порядок №22-1).

Відповідно до пункту 1.1. Порядку №22-1 заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1) […] подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).

Документи, необхідні для перерахунку пенсії, наведені в розділі ІІ Порядку № 22-1.

Згідно з абзацом першим підпункту 2 пункту 2.1 розділу ІІ Порядку №22-1 передбачено, що до заяви додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637.

За періоди роботи після впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу з реєстру застрахованих осіб за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.

Пунктом 4.7 Порядку №22-1 передбачено, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Відповідно до ч.1 ст.48 Кодексу Законів про працю України - трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. Положення указаної норми кореспондують із приписами ст.62 Закону України № 1788-XII, якою встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Такий порядок затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 (далі - Порядок №637), у розумінні пунктів 1, 2 якого, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

Згідно з пунктом 3 Порядку №637 за відсутності трудової книжки, а також у випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження стажу роботи приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, а також виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

У п.2.2, 2.4 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, що затверджена наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, \ Міністерства соціального захисту населення України 29.07.93 №58, передбачено, що заповнення трудової книжки вперше проводиться власником або уповноваженим ним органом не пізніше тижневого строку з дня прийняття працівника на роботу або прийняття студента вищого, учня професійно-технічного навчального закладу, що здобули професію (кваліфікацію) за освітньо-кваліфікаційним рівнем "кваліфікований робітник", "молодший спеціаліст", "бакалавр", "спеціаліст" та продовжують навчатися на наступному освітньо-кваліфікаційному рівні, на стажування.

До трудової книжки вносяться: відомості про працівника: прізвище, ім'я та по-батькові, дата народження; відомості про роботу, переведення на іншу постійну роботу, звільнення; відомості про нагородження і заохочення: про нагородження державними нагородами України та відзнаками України, заохочення за успіх у роботі та інші заохочення відповідно до чинного законодавства України; відомості про відкриття, на які видані дипломи про використані винаходи і раціоналізаторські пропозиції та про виплачені у зв'язку з цим винагороди.

Усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення - у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження).

Відповідно до пунктів 5.1.- 5.3 Інструкції №58 особа, яка загубила трудову книжку (вкладиш до неї), зобов'язана негайно заявити про це власнику або уповноваженому ним органу за місцем останньої роботи. Не пізніше 15 днів після заяви, а у разі ускладнення в інші строки власник або уповноважений ним орган видає працівнику іншу трудову книжку або вкладиш до неї (нових зразків) з написом "Дублікат" в правому верхньому кутку першої сторінки.

Дублікат трудової книжки або вкладиш до неї заповнюється за загальними правилами. У розділи "Відомості про роботу", "Відомості про нагородження" і "Відомості про заохочення" при заповненні дубліката вносяться записи про роботу, а також про нагородження і заохочення за місцем останньої роботи на підставі раніше виданих наказів (розпоряджень).

Якщо працівник до влаштування на це підприємство вже працював, то при заповненні дубліката трудової книжки в розділ "Відомості про роботу" у графу 3 спочатку вноситься запис про загальний стаж його роботи до влаштування на це підприємство, який підтверджується документами.

Загальний стаж роботи записується сумарно, тобто зазначається загальна кількість років, місяців, днів роботи без уточнення, на якому підприємстві, в які періоди часу і на яких посадах працював у минулому власник трудової книжки.

Після цього загальний стаж, підтверджений належно оформленими документами, записується по окремих періодах роботи в такому порядку: у графі 2 зазначається дата прийняття на роботу; у графі 3 пишеться найменування підприємства, де працював працівник, а також цех (відділ) і посада (робота), на яку було прийнято працівника. Запис у дублікаті трудової книжки відомостей про роботу за сумісництвом та за суміщенням професій провадиться за бажанням працівника.

Якщо з поданих документів видно, що працівник переводився на іншу постійну роботу на тому ж самому підприємстві, то про це робиться відповідний запис.

Після цього у графі 2 записується дата звільнення, а у графі 3 - причина звільнення, якщо у поданому працівником документі є такі дані.

У тому разі, коли документи не містять повністю зазначених вище даних про роботу у минулому, в дублікат трудової книжки вносяться тільки ті дані, що є у документах.

У графі 4 зазначаються найменування, дата і номер документа, на підставі якого проведено відповідні записи у дублікаті. Документи, що підтверджують стаж роботи, повертаються їх власнику. Власник або уповноважений ним орган зобов'язаний сприяти працівникові в одержанні документів, які підтверджують стаж його роботи, що передував влаштуванню на це підприємство.

Враховуючи викладене, суд зауважує, що основним документом який підтверджує стаж роботи є трудова книжка.

Виключно у разі відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Аналогічна правова позиція викладена зокрема у постанові Верховного Суду від 21.02.2020 у справі № 291/99/17.

Оцінюючи позицію відповідача щодо не зарахування до страхового стажу періодів роботи позивача, що вказані в оскаржуваному рішенні, суд зазначає, що як вказано відповідачем у відзиві, до заяви про призначення пенсії від 16.09.2024 ОСОБА_1 , серед іншого, надав чорно-білу копію дублікату трудової книжки НОМЕР_2 від 07.01.2001, завірену територіальним управлінням Державної судової адміністрації у Харківській області, та дублікат трудової книжки НОМЕР_1 від 08.12.2005.

Належним чином завірена копія дублікату трудової книжки НОМЕР_2 від 07.01.2001 була надана Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України у Харківській області на адвокатський запит представника позивача, що підтверджується листом №02-29/1709/24 від 22.04.2024.

Із наявної у справі копії дублікату трудової книжки ОСОБА_1 НОМЕР_2 від 07.01.2001 вбачається, що він виданий ТОВ «К.С.К» та містить запис про те, що загальний стаж роботи до прийняття в РТО «Агроторг» складає 5 років (згідно трудової книжки НОМЕР_6 ).

Також копія дублікату трудової книжки ОСОБА_1 містить наступні записи:

- №1-3 з 17.04.1990 по 01.05.1992 про прийняття на роботу на посаду адміністратором кафе «Піцерія» Нікопольського РТО «Агроторг», переведення на посаду начальника цеху «Полімер», звільнення за власним бажанням (накази: 187/к від 16.05.90, 20/к від 11.01.91, 256/к від 05.05.92);

- №4-5 з 05.05.1992 по 25.04.1995 про прийняття на роботу на посаду комерційного директора Приватного малого підприємства «Синтез», звільнення за власним бажанням (накази: №19 від 17.05.92, №27 від 25.04.95);

- №6 з 25.04.1995 навчання у Новомосковському навчально-виробничому комплексі «ПТУ технікум» (диплом НОМЕР_3 від 25.04.94);

- №7 -8 з 26.04.1995 по 04.11.1995 про призначення на посаду юрисконсульта Марганцевського спеціалізованого управління «Гідробуд» тресту «Дніпроспецбуд» та про звільнення за власним бажанням (розпорядження №9 від 25.04.1995 та №34 від 09.11.1995);

- №9-10 з 09.11.1995 по 31.01.1996 про прийняття на посаду юрисконсульта Науково-виробничого об'єднання «Ера» та звільнення за власним бажанням (накази: №119 від 09.11.95 та №5 від 31.01.96);

-№11-12 з 01.02.1996 по 11.02.1999 про прийняття на посаду юрисконсульта ТОВ НВО «Ера» та звільнення за згодою сторін (накази: №95 від 01.02.96 та №33 від 11.02.99);

- №13-16 з12.02.1999 по 30.08.2001 про прийняття на посаду юрисконсульта ТОВ «К.С.К», навчання у Національній юридичній академії ім. Я. Мудрого, переведення на посаду головного юрисконсульта та звільнення за власним бажанням у зв'язку із зарахуванням до денного факультету професійних суддів Національної юридичної академії ім. Я. Мудрого (наказ №14/ок від 12.02.99, диплом НОМЕР_7 від 06.02.2000, наказ №7 від 01.03.2000, наказ 317/ок від 30.08.2001);

- №17-18 з 17.01.2001 по 27.06.2002 про зарахування слухачем факультету підготовки професійних суддів Національної юридичної академії ім. Я. Мудрого та відрахування у зв'язку із закінченням навчання (накази: №318 від 28.08.2001 та №246 від 21.06.2002);

- №19 з 30.06.2002 по 08.08.2003 про зайняття індивідуальною адвокатською діяльністю (Рішення ДОКДКА від 11.01.2001);

- №20-21 з 20.06.2003 по 23.08.2003 про прийняття на посаду доцента кафедри права Нікопольської філії міжрегіональної академії управління персоналом за сумісництвом та звільнення з посади (накази №23-п від 02.06.2003 та №47-п від 23.08.2003);

- №23-25 з 27.08.2003 по 16.03.2004 про зарахування до штату Красноградського районного суду Харківської області на посаду судді, присвоєння кваліфікаційного класу, прийняття присяги судді (наказ №35 від 26.8.2003, ріш. квал. ком від 04.03.2004).

Також, позивачем разом із заявою про призначення пенсії був поданий дублікат трудової книжки НОМЕР_1 від 08.12.2005, відповідно до якого він виданий Територіальним управлінням Державної судової адміністрації у Харківській області та містить запис про те, що загальний стаж роботи до призначення на посаду судді Красноградського районного суду Харківської області складає 18 років 3 місяці 21 день згідно дублікату НОМЕР_2 від 07.01.2001.

З дослідженої наявної у справі копії дублікату трудової книжки НОМЕР_8 від 08.12.2005 судом встановлено, що вона також містить записи №1-4 з 27.08.2003 по 28.12.2005 про зарахування до штату Красноградського районного суду Харківської області на посаду судді, присвоєння кваліфікаційного класу, прийняття присяги судді та відрахування зі штату суду (наказ №35 від 26.8.2003, ріш. квал. ком від 04.03.2004, наказ №02-5/144 від 21.12.2005).

Як вбачається із розрахунку стажу ОСОБА_1 для призначення пенсії за віком (форма РС-право; номер ПС:155350019386) та рішення про відмову у призначенні пенсії №155350019386 від 23.09.2024, відповідачем - ГУ ПФУ в Луганській області для призначення пенсії до страхового стажу не зараховано періоди:

- роботи на посаді судді Красноградського районного суду Харківської області за записами дубліката трудової книжки від 08.12.2005 серії НОМЕР_1 , оскільки не містить інформації, передбаченої у пункті 5.3 Інструкції (підлягає уточненню документами). Водночас, страховий стаж зарахований даними Реєстру, починаючи з 01.07.1999.

- ведення підприємницької діяльності з 11.01.2001 по 31.01.2002, з 01.04.2002 по 31.05.2002, з 01.07.2003 по 31.07.2003 у зв'язку з відсутністю інформації про реєстрацію як суб'єкта підприємницької діяльності, системи оподаткування, відсутністю в Реєстрі звітності до Пенсійного фонду та інформації про роботу;

- роботи з 01.05.2020 по 30.06.2021 у Адвокатському об'єднанні «Нумінум» у зв'язку з відсутністю в Реєстрі інформації про сплату страхових внесків.

Позивач просить зобов'язати відповідача зарахувати трудовий стаж, набутий ним до 01.01.2004.

Дослідивши наявні у справі копії дублікату трудової книжки НОМЕР_2 від 07.01.2001 та дублікату трудової книжки НОМЕР_1 від 08.12.2005, суд зазначає, що записи про трудову діяльність позивача, які у них містяться, здійснені у відповідності до Інструкції №58, місять найменування підприємства, де працював працівник, а також відділи, посади (роботи), відомості про прийняття на роботу, звільнення з роботи, переводи, а також найменування, дати і номера документів, на підставі яких проведені відповідні записи у дублікатах.

Усі записи про трудову діяльність позивача внесені у хронологічному порядку, не містять виправлень, підчисток, засвідченні підписами уповноважених осіб та відтисками печаток юридичних осіб, та з їх змісту можна встановити вид, періоди та характер виконуваної роботи

Хоча оригінал дублікату трудової книжки НОМЕР_2 від 07.01.2001 позивачем втрачений та не може бути поданий органу пенсійного фонду для призначення пенсії, суд враховує те, що належним чином завірена копія вказаного дублікату була надана Територіальним управлінням ДСА України в Харківській області, що на думку суду є достатнім для виключення сумнівів у відповідності такої копії оригіналу дублікату трудової книжки та у дійсній зайнятості позивача на роботах у вказані періоди та за вказаними посадами на підприємствах, що зазначені у такому дублікаті.

Таким чином, суд виснує, що періоди роботи позивача, визначені у належним чином завіреній копії дубліката трудової книжки НОМЕР_2 від 07.01.2001, що була надана Територіальним управлінням ДСА України в Харківській області, повинні були враховані Головним управлінням ПФУ в Луганській області при визначенні страхового стажу для призначення пенсії позивача.

З приводу не зарахування періоду роботи позивача на посаді судді Красноградського районного суду Харківської області за записами дубліката трудової книжки від 08.12.2005 серії НОМЕР_1 , у зв'язку із тим, що він не містить інформації, передбаченої у пункті 5.3 Інструкції, суд зазначає, що у разі порушення порядку заповнення дублікату трудової книжки чи наявності інших недоліків, це може мати негативні наслідки саме для особи, яка допустила такі порушення, а не для позивача, а отже, й не може впливати на його особисті права.

Відповідальність за можливі помилки або виправлення у трудовій книжці, у тому числі якість записів та відбитків печаток не може бути перекладена на працівника та призводити до позбавлення його права на врахування фактично відпрацьованого часу у складі трудового стажу, який враховується для призначення пенсії.

Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом в постанові від 06.02.2018 року у справі №677/277/17.

Також, суд зауважує, що не всі недоліки записів у трудовій книжці можуть бути підставою для неврахування відповідного стажу, оскільки визначальним є підтвердження факту зайнятості особи на відповідних роботах, а не правильність записів у трудовій книжці, в тому числі не зазначення наказів, і право позивача на встановлені законом гарантії не може бути поставлене в залежність від якості виконання обов'язків працівником, відповідальним за порядок ведення трудової книжки.

Таку позицію висловив Верховний Суд у постанові від 06.03.2018 по справі №754/14898/15-а, у якій вказав, що підставою для призначення пенсії є наявність страхового стажу необхідного розміру, а не дотримання усіх формальних вимог при заповненні трудової книжки. Пенсійний орган не врахував, що не усі недоліки записів у трудовій книжці чи незазначення підстави звільнення у трудовій книжці може бути підставою для неврахування відповідного стажу, оскільки визначальним є підтвердження факту зайнятості особи на відповідних роботах, а не правильність записів чи не зазначення підстави звільнення у трудовій книжці.

На переконання суду, обов'язок належного оформлення документів покладається не на працівника, а на роботодавця чи інших уповноважених осіб.

Саме на керівника підприємства, установи, організації покладається відповідальність за організацію ведення обліку, зберігання і видачу трудових книжок.

Наведене в повній мірі узгоджується з позицією Верховного Суду, викладеною у постанові у справі № 687/975/17 від 21.02.2018, у справі №607/7638/17 від 06.04.2022 у яких суд касаційної інстанції вказав, що неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації з вини адміністрації підприємства не можуть бути підставою для позбавлення позивача конституційного права на соціальний захист в частині призначення пенсії за віком із зарахуванням відповідних періодів роботи, які є документально підтвердженими.

Окрім того, суд зауважує, що надана відповідачем довідка форми ОК-5 містить відомості про сплату страхових внесків за час перебування на посаді судді Красноградського районного суду Харківської області, а відтак, не зарахування такого періоду роботи до страхового стажу є порушенням положень ст.24 Закону №1058-IV та ст.56 Закону №1788-XII.

З огляду на наведене, надані позивачем копія дубліката трудової книжки НОМЕР_2 від 07.01.2001 та дублікат трудової книжки серії НОМЕР_1 від 08.12.2005 містять відомості про періоди і характер виконуваної позивачем роботи, а відтак, дії відповідача, які виразились у не зарахуванні таких періодів трудової діяльності позивача вчинені необґрунтовано та безпідставно.

З огляду на викладене, спірне рішення про відмову у призначенні позивачу пенсії не може вважатися правомірним та підлягає скасуванню судом. Відтак, у вказаній частині позов підлягає задоволенню.

Щодо вимоги позивача про зобов'язання відповідача врахувати трудовий стаж позивача, набутий ним до 01 січня 2004 року, суд зазначає наступне.

Як вбачається із розрахунку стажу ОСОБА_1 для призначення пенсії за віком (форма РС-право; номер ПС:155350019386) та пояснень відповідач у відзиві, відповідачем зараховано до страхового стажу лише ті періоди роботи до 01.01.2024, за які сплачені страхові внески.

Відповідно до статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи.

Обов'язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника.

Таким чином, позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов'язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, факт не сплати підприємством страхових внесків або ж відсутність в інформаційній базі системи персоніфікованого обліку даних про сплату страхових внесків для нарахування пенсії не є підставою для позбавлення позивача права на перерахунок пенсії та не може бути підставою для незарахування до страхового стажу періодів його роботи.

Вказаний висновок узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними, зокрема, у постановах від 17.07.2019 у справі №144/669/17 та від 20.03.2019 у справі №688/947/17.

Поряд із цим суд зазначає, що відповідно до ч.2 ст.24 Закону №1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону.

Відповідно до ч.1, п.4 ч.2 ст.245 КАС України, при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.

У разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії

Частиною 4 ст. 245 КАС України встановлено, що у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд. У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Таким чином, враховуючи часткове зарахування відповідачем періодів роботи позивача до 01.01.2004 до страхового стажу та віднесення законодавцем обрахунку страхового стажу до повноважень пенсійного органу, суд вважає що належним та ефективним способом захисту прав позивача є зобов'язання Головного управління ПФУ в Луганській області повторно розглянути заяву позивача від 16.09.2024 про призначення пенсії, з урахуванням правових висновків, наданих судом у рішенні щодо необхідності зарахування періодів роботи позивача, визначених у належним чином завіреній копії дубліката трудової книжки НОМЕР_2 від 07.01.2001, що була надана Територіальним управлінням ДСА України в Харківській області, та дубліката трудової книжки від 08.12.2005 серії НОМЕР_1 до страхового стажу позивача з урахуванням уже зарахованих періодів.

Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Підсумовуючи вищенаведене, оцінивши докази у сукупності за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позовні вимоги ОСОБА_1 такими, що підлягають частковому задоволенню.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, судові витрати не розподіляються.

На підставі викладеного, керуючись ст.242-246, 295 КАС України, суд

вирішив:

Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати Рішення про відмову в призначення пенсії №155350019386, прийняте 23.09.2024 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 16.09.2024 про призначення пенсії за віком, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_9 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 .

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області, код ЄДРПОУ 21782461, адреса: вул. Шевченка, 9, м. Сіверськодонецьк, Луганська область, 93404.

Суддя Марина ХЛІМОНЕНКОВА