Рішення від 21.05.2025 по справі 420/34928/24

Справа № 420/34928/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 травня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просить:

- Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо нерозгляду заяви ОСОБА_1 від 05.09.2024 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.

- Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 розглянути заяву ОСОБА_1 від 05.09.2024 року про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та прийняти рішення, яким надати йому відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 11 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» у спосіб, визначений Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_3 . 05 вересня 2024 року засобом поштового зв'язку через АТ «Укрпошта» позивач надіслав відповідачу заяву, складену згідно додатку 4 до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 675 від 07.06.2024, в редакції Постанови КМ № 930 від 16.08.202, в якій повідомив, що є особою, яка на підставі пункту 11 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягає призову на військову службу під час мобілізації. Просив розглянути заяву та за результатами її розгляду прийняти обґрунтоване рішення, з урахуванням вказаних в ній мотивів, та оформити йому у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560, довідку про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації. До заяви позивач долучив належним чином засвідчені копії відповідних документів, згідно додатку 5 до Порядку № 560. У відповідь на заяву позивачем отримано лист відповідача за № 9197 від 26.09.2024, яким повідомлено, що ОСОБА_1 необхідно особисто прибути до ІНФОРМАЦІЯ_1 з військово-обліковим документом де скласти заяву за формою, визначеною у додатку до Порядку, затвердженого постановою КМУ від 16.05.2024 № 560, до якої додати документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчених в установленому порядку. Тобто, рішення прийнято не було.

Разом з тим, позивач вважає, що п.п. 56-60 Порядку № 560 не передбачено обов'язкового особистого відвідування територіального центру комплектування та соціальної підтримки, а п.60 передбачено направлення документів, що не виключає права подання заяви на відстрочку також засобами поштового зв'язку.

Подана позивачем заява відповідала формі, вказаній у Додатку 4, а подані документи відповідали переліку згідно Додатку 5.

Отже, позивач виконав порядок подання заяви на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, а відповідач на підставі розгляду зави та отриманих документів повинен був ухвалити рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Лист, отриманий від відповідача не є копією протоколу або відмовою у наданні відстрочки.

Таким чином, бездіяльність відповідача щодо нерозгляду заяви та неприйняття рішення про надання або відмову у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації ОСОБА_1 вважає незаконною та такою, що порушує його право на отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560.

Ухвалою від 18.11.2024 року прийнято до розгляду вказану позовну заяву та відкрито провадження у справі. Ухвалено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Ухвалою від 28.11.2024 року відмовлено у задоволенні клопотання ІНФОРМАЦІЯ_1 про розгляд справи №420/34928/24 у судовому засіданні з викликом сторін у справі.

Ухвалою від 14.01.2025 року задоволено заяву ІНФОРМАЦІЯ_1 про продовження встановленого судом строку для надання відзиву на позовну заяву. Продовжено ІНФОРМАЦІЯ_1 строк для надання відзиву на позовну заяву.

10.01.2025 року від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач вважає позов необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню, зазначивши, зокрема, наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , є військовозобов'язаним та перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_5 як офіцер запасу, має військове звання капітана.

ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_6 із заявою від 10.09.2024, у якій повідомив, що він є особою, яка на підставі пункту 11 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію» не підлягає призову на військову службу під час мобілізації. У заяві ОСОБА_1 просив розглянути заяву та оформити у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року №560 довідку про відстрочку на військову службу під час мобілізації. За результатами розгляду заяви позивачу надіслана відповідь вих. № 9197 від 26.09.2024, в якій відповідач повідомляє, що заява стосовно надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації без особистого прибуття до ІНФОРМАЦІЯ_6 не підлягає задоволенню, оскільки згідно п.п.8 п.1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів - Додаток 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1487 від 30.12.2022, військовозобов'язані повинні особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних, зазначених у статті 7 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», а також надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Враховуючи наведене, з метою вирішення порушеного питання, запропоновано особисто прибути до ІНФОРМАЦІЯ_6 з військово-обліковим документом, оригіналами (та копіями) усіх підтверджуючих право на відстрочку документів.

Дослідивши в письмовому провадженні наявні в матеріалах справи докази, суд встановив такі обставини.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_3 .

05 вересня 2024 року засобом поштового зв'язку через АТ «Укрпошта» позивач надіслав відповідачу заяву, складену згідно додатку 4 до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 675 від 07.06.2024, в редакції Постанови КМ № 930 від 16.08.202, в якій повідомив, що є особою, яка на підставі пункту 11 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягає призову на військову службу під час мобілізації. Просив розглянути заяву та за результатами її розгляду прийняти обґрунтоване рішення, з урахуванням вказаних в ній мотивів, та оформити йому у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560, довідку про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації. До заяви позивач долучив належним чином засвідчені копії відповідних документів, згідно додатку 5 до Порядку № 560 (а.с. 19-20).

Листом за № 9197 від 26.09.2024 ІНФОРМАЦІЯ_2 повідомив позивачу, що йому необхідно особисто прибути до ІНФОРМАЦІЯ_1 з військово-обліковим документом, де скласти заяву за формою, визначеною у додатку до Порядку, затвердженого постановою КМУ від 16.05.2024 № 560, до якої додати документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчених в установленому порядку (а.с. 32).

Станом на час звернення з даним позовом до суду позивач від відповідача не отримав рішення з приводу надання чи відмові у надані йому відстрочки від призову.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст.1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" (далі - Закон №2232-ХІІ) захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Відповідно до ч.1 ст.2 Закону №2232-XII військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів встановлює Закон України від 21 жовтня 1993 року № 3543-XII “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі - Закон № 3543-XII).

Згідно п.11 ч.1 ст.23 Закону № 3543-XII, на який посилається позивач, не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані: які мають дружину (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи.

Відповідно до п.56 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою КМУ від 16 травня 2024 р. № 560 (далі - Порядок №560), відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Згідно п.57 Порядку №560 для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі:

голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу);

члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).

Відповідно до п.58 Порядку №560 за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації.

Органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації зобов'язані оформити відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язаним працівникам (державним службовцям), які заброньовані у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, а також посадовим (службовим) особам, зазначеним у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5, у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, на території відповідальності якого вони розміщуються. До відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки подаються документи, зазначені у переліку згідно з додатком 5.

Відповідні органи, в яких працюють посадові (службові) особи, зазначені у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5, надсилають завірену копію довідки про надання таким особам відстрочки (додаток 6) до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіонального органу СБУ або відповідного підрозділу розвідувальних органів, у якому така особа перебуває на військовому обліку.

Згідно п.59 Порядку №560 відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлятися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов'язаний має право на відстрочку з підстав, визначених статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Відповідно до п.60 Порядку №560 комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.

Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.

На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.

Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв'язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.

У разі позитивного рішення військовозобов'язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6.

У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.

До ухвалення комісією рішення військовозобов'язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації надається на строк дії відповідних законних підстав, але не більш як на строк проведення мобілізації, встановлений Указом Президента України. У разі продовження строку проведення мобілізації перевірка підстав у військовозобов'язаного на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, крім підстав, зазначених у пункті 2 частини першої, пунктах 3, 4, 5 частини третьої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», здійснюється за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відстрочка посадовим (службовим) особам, зазначеним в підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5, надається на строк їх перебування на відповідній посаді територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, зазначеним в абзаці другому пункту 58 цього Порядку. У разі звільнення зазначених посадових (службових) осіб чи переведення на посаду, не зазначену в підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5, відповідний орган державної влади, інший державний орган в одноденний строк інформує шляхом надсилання листа відповідний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, який оформив військовозобов'язаному відстрочку, для її анулювання, а також територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління або регіональний орган СБУ або відповідний підрозділ розвідувальних органів, у яких така особа перебуває на військовому обліку.

Для продовження строку дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язаний з виданням Указу Президента України про продовження строку проведення мобілізації подає (надсилає) на розгляд комісії заяву у паперовій або електронній формі, зокрема, у разі технічної реалізації засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста.

У разі неможливості провести перевірку у військовозобов'язаного підстав для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів територіальний центр комплектування та соціальної підтримки повідомляє про необхідність надання відповідних підтвердних документів.

Отже, як встановлено судом, 05 вересня 2024 року засобом поштового зв'язку через АТ «Укрпошта» позивач надіслав відповідачу заяву, складену згідно додатку 4 до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 675 від 07.06.2024, в редакції Постанови КМ № 930 від 16.08.2024, в якій повідомив, що є особою, яка на підставі пункту 11 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягає призову на військову службу під час мобілізації. Просив розглянути заяву та за результатами її розгляду прийняти обґрунтоване рішення, з урахуванням вказаних в ній мотивів, та оформити йому у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560, довідку про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації. До заяви позивач долучив належним чином засвідчені копії відповідних документів, згідно додатку 5 до Порядку № 560 (а.с. 19-20).

Листом за № 9197 від 26.09.2024 ІНФОРМАЦІЯ_2 повідомив позивачу, що йому необхідно особисто прибути до ІНФОРМАЦІЯ_1 з військово-обліковим документом, де скласти заяву за формою, визначеною у додатку до Порядку, затвердженого постановою КМУ від 16.05.2024 № 560, до якої додати документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчених в установленому порядку (а.с. 32).

Натомість відповідач всупереч вимог наведених норм Порядку №560 не прийняв за заявою позивача у семиденний строк рішення про надання або відмову у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.

Зважаючи, що відповідач не прийняв акту владно-розпорядчого характеру щодо отриманої заяви позивача від 05.09.2024 р. про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації або про відмову у наданні відстрочки, суд доходить висновку про протиправну бездіяльність відповідача.

У відзиві відповідач зазначає, що за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку. Також наводить своє тлумачення формулюванню «особисто подають на ім'я» вказуючи саме на необхідність особистої присутності позивача для подання документів без можливості заміни цього процесу відправкою документів поштою чи через інші канали зв'язку. Для порівняння наводить витяги з Податкового кодексу України та Закону України «Про звернення громадян» та посилається на правову позицію Верховного Суду, висловлену в постанові від 18 січня 2024 у справі № 280/6033/22 та постанову Великої Палати Верховного Суду у справі № 520/2261/19, які не мають жодного відношення до обставин справи.

Разом з тим, суд звертає увагу, що чинне законодавство не визначає конкретних способів надання документів, що підтверджують право військовозобов'язаного на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації (власноручно, поштою, тощо).

Обов'язок «особисто подати», не є тотожним обов'язку «особисто прибути», при цьому ані Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу», ані Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», ані Порядок № 560 не зобов'язують військовозобов'язаного особисто прибувати до територіального центру комплектування та соціальної підтримки для реалізації права на відстрочку від призову під час мобілізації з підстав, передбачених статтею 23 Закону № 3543-ХІІ.

Щодо посилань відповідача на положення підпункту 8 пункту 1 додатку 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого Постановою КМ України від 30.12.2022 № 1487 (далі за текстом - Порядок № 1487), суд зазначає таке.

Підпунктом 8 пункту 1 додатку 2 до Порядку № 1487 в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин (звернення позивача з заявою про надання відстрочки від призову), було передбачено, що призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні: особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних, зазначених у статті 7 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», а також надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Отже, вказаною нормою не було передбачено, що військовозобов'язаний повинен особисто прибути до органу, в якому він перебуває на військовому обліку, а термін "особисто повідомляти", як вже зазначалося вище, не є тотожнім терміну "особисто прибути".

Вказане тлумачення підтверджує і нині чинна редакція підпункту 8 пункту 1 додатку 2 до Порядку № 1487 (в редакції Постанови КМУ № 1558 від 31.12.2024), згідно з якою у призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні: випадку зміни персональних даних, зазначених у пунктах 7 та 7-1 частини першої статті 7 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», повідомляти про такі зміни в семиденний строк через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста або особисто шляхом прибуття до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки чи його відділу (для військовозобов'язаних та резервістів СБУ чи розвідувальних органів - до відповідного органу СБУ чи розвідувального органу України). Такі персональні дані можуть повідомлятися не частіше ніж один раз на сім днів через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста.

Тобто, з 16.01.2025 року (набрання чинності Постановою КМУ № 1558 від 31.12.2024) Порядок № 1487 дійсно передбачає обов'язок призовника, військовозобов'язаного та резервіста повідомляти про вказані зміни в семиденний строк через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста або особисто шляхом прибуття до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки чи його відділу.

Разом з тим, спірні правовідносини регулюються наведеними вище нормативними актами в редакції, чинній на момент звернення позивача з заявою від 05.09.2024 року, які не передбачали обов'язку позивача особисто прибувати до РТЦКта СП.

Тому вимога позивача про визнання протиправною бездіяльності ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо нерозгляду заяви ОСОБА_1 від 05.09.2024 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації - є обґрунтованою та підлягає задоволенню.

Також підлягає задоволенню і похідна вимога про зобов'язання відповідача розглянути заяву ОСОБА_1 про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації від 05.09.2024 на підставі п.11 ч.1 ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

Разом з тим, вимога позивача в частині зобов'язання відповідача прийняти рішення, яким надати йому відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 11 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» у спосіб, визначений Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560 - задоволенню не підлягає, оскільки за результатом розгляду заяви від 05.09.2024 року та оцінки доданих до заяви документів саме відповідачем має бути прийняте рішення про надання або відмову у наданні відстрочки, що передбачено пунктом 60 Порядку № 560.

Беручи до уваги, що жодного рішення відповідачем за заявою ОСОБА_1 по суті заяви прийнято не було, і прийняття такого рішення є дискреційним повноваженням відповідача, яке останнім не було реалізовано, суд не може перебирати на себе ці повноваження.

Тому належним та ефективним способом захисту порушених прав позивача є саме зобов'язання відповідача розглянути заяву ОСОБА_1 про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації від 05.09.2024 на підставі п.11 ч.1 ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, згідно ч.3 ст.139 КАС України, суд присуджує позивачу здійснені ним документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань відповідача пропорційно до задоволених позовних вимог у сумі 900 грн.

Керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, 139, 241-246, 262, 293 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (адреса: АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо нерозгляду заяви ОСОБА_1 від 05.09.2024 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 розглянути заяву ОСОБА_1 про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації від 05.09.2024 на підставі п.11 ч.1 ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

У задоволенні решти позову - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 900 грн (дев'ятсот гривень).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Суддя В.В. Андрухів