20 травня 2025 рокусправа № 380/1496/25
м.Львів
Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Коморного О.І. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Національної поліції у Львівській області та зобов'язання вчинити дії.
Обставини справи.
До Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 з вимогами:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції у Львівській області щодо не нарахування (в повному обсязі) та не виплати (в повному обсязі) позивачеві ОСОБА_1 станом на день звільнення одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського у сумі 16 800,00 грн (шістнадцять тисяч вісімсот гривень);
- зобов'язати Головне управління Національної поліції у Львівській області нарахувати та виплатити позивачеві ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського у сумі 16 800,00 гри, (шістнадцять тисяч вісімсот гривень);
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції у Львівській області щодо не нарахування та не виплати позивачеві ОСОБА_1 станом на день звільнення доплати за службу в нічний час за період часу з 07.11.2015 по 31.10.2024;
- зобов'язати Головне управління Національної поліції у Львівській області нарахувати та виплатити позивачеві ОСОБА_1 доплату за службу в нічний час за період часу з 07.11.2015 по 31.10.2024;
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції у Львівській області щодо не нарахування та не виплати позивачеві ОСОБА_1 станом на день звільнення індексації грошового забезпечення за період з 19.02.2016 по 30.10.2017 року, включно;
- зобов'язати Головне управління Національної поліції у Львівській області нарахувати та виплатити позивачеві ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 19.02.2016 по 30.10.2017 року, включно.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що є колишнім працівником міліції, а згодом поліції. Вважає, що бездіяльність Головного управління Національної поліції у Львівській області, щодо нарахувати та виплатити в повному розмірі грошового забезпечення протиправною. Вказує, що має право на недоплачену одноразову грошову допомогу, оскільки позивач був поранений під час виконання службових обов'язків у зоні АТО у 2014 році, що призвело до 10% втрати професійної працездатності. Вказує, що йому виплатили 7560 грн, однак згідно зі ст. 23 Закону України "Про міліцію" та п. 3 Порядку № 850, мінімальна сума мала становити 24 360 грн, тому на його думку недоплачено 16 800 грн. Також позивач зазначає, що з 07.11.2015 по 31.10.2024 він виконував службові обов'язки в нічний час, за що йому не було нараховано та виплачено доплату у розмірі 35% посадового окладу за кожну годину служби, як це передбачено Законом України "Про Національну поліцію" та Наказом МВС України № 260. Разом з тим позивач посилаючись на ч. 5 ст. 94 Закону України "Про Національну поліцію" та Закон України "Про індексацію грошових доходів населення" зазначає, що йому не виплачено індексацію грошового забезпечення за період з 19.02.2016 по 30.10.2017. Просить суд задовольнити позовні вимоги повгністю.
Ухвалою від 31.01.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
У поданому суду відзиві відповідач проти позову заперечує, просить відмовити у задоволенні позову. Щодо одноразової грошової допомоги вказує, що ГУНП у Львівській області не є правонаступником Головного управління МВС України у Львівській області (ГУМВС), де позивач отримав поранення. ГУМВС ліквідовано, а не реорганізовано, і Національна поліція утворена як новий орган, а не правонаступник міліції. Відповідач посилається на постанови КМУ № 730, № 641 та висновки Верховного Суду (справа № 200/5091/21), які підтверджують відсутність правонаступництва. Тому, на думку відповідача, ГУНП не повинно відповідати за зобов'язаннями ГУМВС. Щодо індексації грошового забезпечення відповідач стверджує, що Порядок проведення індексації грошових доходів населення (Постанова КМУ № 1078) не передбачав індексацію грошового забезпечення поліцейських у редакціях, чинних на час виникнення спірних правовідносин (до 18.10.2017). Таким чином, відсутні законодавчі підстави для виплати індексації за заявлений період. Щодо доплати за службу в нічний час відповідач зазначає, що позивачем не надано належних та допустимих доказів, які б підтверджували фактичне виконання ним службових обов'язків у нічний час. Зокрема, не складалися довідки обліку несення поліцейським служби в нічний час за формою, визначеною в додатку 1 до Порядку № 260, які є підставою для нарахування такої доплати. Незважаючи на надані дані з книг нарядів, відповідач вважає, що цього недостатньо для підтвердження обсягу нічних змін. З огляду на викладене, на думку відповідача, правові підстави для задоволення адміністративного позову відсутні, а тому просить в його задоволенні відмовити повністю.
Суд всебічно і повно з'ясував всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті та
встановив:
ОСОБА_1 проходив службу в Головному управлінні Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області з 17.06.2014 на посаді міліціонера взводу №1 роти №3 батальйону патрульної служби міліції особливого призначення «Львів» ГУМВС, що підтверджується послужним списком ОСОБА_1 №0063123.
25.07.2014 молодший сержант міліції ОСОБА_1 відряджений в зону АТО, та 16.08.2014 отримав поранення, згідно акту №117 про нещасний випадок (у тому числі поранення), яким встановлено, що нещасний випадок трапився в період проходження служби, при виконанні службових обов'язків.
Відповідно до довідки від 22.12.2014 №001503 серії 12 ААА ОСОБА_1 встановлено ступінь втрати професійної працездатності у розмірі 10%.
18.02.2015 ОСОБА_1 проведено виплату одноразової грошової допомоги у розмірі 7560.00 грн, що підтверджується довідкою про виплату одноразової грошової допомоги.
31.10.2024 ОСОБА_1 звільнено зі служби в органах Національної поліції, згідно з наказом начальника ГУ НП у Львівській області від 31.10.2024 року № 714 о/с.
23.01.2025 позивач звернувся до ГУНП у Львівській області із запитом про надання інформації щодо відпрацьованих добових чергувань та розміру посадового окладу.
07.02.2025 Львівське РУП № 1 ГУНП у Львівській області надає відповідь у листі від 29.01.2025 щодо дат чергувань добових нарядів позивача та листом від 07.02.2025 повідомлено, що довідки обліку несення служби в нічний час за формою, визначеною в додатку 1 до Порядку № 260, не складалися.
Не погоджуючись з діями відповідача, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів.
Вирішуючи справу, суд керується таким.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 94 Закону України "Про Національну поліцію" поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.
Згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Підпунктом 3 пункту 5 цієї Постанови, визначено обов'язок виплачувати доплату за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.
Відповідно до статті 94 Закону України "Про Національну поліцію", постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (наказ Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260).
Згідно п. 5 Розділу І вказаного Порядку № 260, грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Пунктом 11 Розділу І Порядку № 260 визначено, що грошове забезпечення, виплачене поліцейському несвоєчасно або в меншому розмірі, ніж належало, виплачується за весь період, протягом якого поліцейський мав на нього право, але не більше ніж за три роки, що передували зверненню за одержанням грошового забезпечення.
Відповідно до п. 11 Розділу ІІ Порядку № 260, поліцейським, які виконують службові обов'язки в нічний час, виплачується доплата за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час. Годинна ставка обчислюється шляхом ділення місячного посадового окладу на кількість годин фактичного часу служби з урахуванням норми тривалості службового часу за відповідний місяць при 40-годинному робочому тижні.
Підставами для виконання службових обов'язків у нічний час є графіки нарядів та чергувань, затверджені наказами керівників підрозділів органів поліції.
Облік фактичного часу служби в нічний час для нарахування доплати здійснюється шляхом оформлення довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час за формою, визначеною у додатку 1 до цих Порядку та умов.
Поліцейським, що залучалися до служби в нічний час, виплата доплати за службу в нічний час за минулий місяць здійснюється одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць.
Як встановлено із матеріалів справи та не заперечується сторонами, згідно з отриманої відповіді від Львівського РУП № 1 ГУНП у Львівській області № 22512-2025 від 07.02.2025 довідки обліку несення поліцейським ОСОБА_1 служби в нічний час за формою, визначеною в додатку 1 до Порядку № 260 не складалися.
Судом встановлено, що 24.01.2025 ОСОБА_1 звернувся до ГУНП у Львівській області із запитом від 23.01.2025 (№ 47зі-2025 (339524) від 24.01.2025), який розглянуто у Львівському РУП №1 ГУНП та надано відповідь (№ 32620 - 2025 (350315) від 29.01.2025), щодо отримання кількості відпрацьованих добових чергувань за період проходження ОСОБА_1 служби в ГУНП у Львівській області (з 07.11.2015 до 31.10.2024), де повідомлено, що:
ОСОБА_1 заступав в добові наряди згідно книги нарядів Львівського РУП № 1 ГУНП у Львівській області, інвентарний № 582 від 26.07.2024 в такі дні: 29.07.2024, 05.08.2024, 14.08.2024, 20.08.2024, 26.08.2024, 31.08.2024, 04.09.2024, 08.09.2024, 14.09.2024, 02.10.2024, 06.10.2024;
- згідно книги нарядів Львівського РУП № 1 ГУНП у Львівській області, інвентарний № 560 від 27.05.2025 в такі дні: 01.06.2024, 19.06.2024, 24.06.2024, 09.07.2024, 14.07.2024;
- згідно книги нарядів Львівського РУП № 1 ГУНП у Львівській області, інвентарний № 549 від 05.04.2024 в такі дні: 23.04.2024, 28.04.2024, 01.05.2024, 07.05.2024, 15.05.2024;
- згідно книги нарядів Львівського РУП № 1 ГУНП у Львівській області, інвентарний № 532 від 17.02.2024 в такі дні: 18.02.2024, 01.03.024, 07.03.2024, 14.03.2024, 03.04.2024;
- згідно книги нарядів Львівського РУП № 1 ГУНП у Львівській області, інвентарний № 476 від 28.12.2023 в такі дні: 07.01.2024, 23.01.2024, 07.02.2024, 12.02.2024;
- згідно книги нарядів Львівського РУП № 1 ГУНП у Львівській області, інвентарний № 463 від 08.11.2023 в такі дні: 19.11.2023, 08.12.2023, 17.12.2023, 20.12.2023;
- згідно книги нарядів Львівського РУП № 1 ГУНП у Львівській області, інвентарний № 449 від 29.09.2023 в такі дні: 16.10.2023, 27.10.2023, 31.10.2023, 06.11.2023;
- згідно книги нарядів Львівського РУП № 1 ГУНП у Львівській області, інвентарний № 436 від 10.08.2023 в такі дні: 11.08.2023, 15.08.2023, 20.08.2023, 04.09.2023, 10.09.2023, 19.09.2023;
- згідно книги нарядів Львівського РУП № 1 ГУНП у Львівській області, інвентарний № 420 від 21.06.2023 в такі дні: 21.06.2023, 04.07.2023, 09.07.2023, 14.07.2023, 08.08.2023;
- згідно книги нарядів Львівського РУП № 1 ГУНП у Львівській області, інвентарний №
370 від 15.02.2023 в такі дні: 25.02.2023, 03.03.2023, 18.03.2023, 26.03.2023, 31.03.2023, 06.04.2023, 10.04.2023, 22.04.2023, 30.04.2023, 20.05.2023, 29.05.2023, 04.06.2023;
- згідно книги нарядів Львівського РУП № 1 ГУНП у Львівській області, інвентарний № 322 від 23.11.2022 в такі дні: 26.11.2022, 29.11.2022, 13.12.2022, 19.12.2022, 24.12.2022, 30.12.2022, 02.01.2023, 08.01.2023, 18.01.2023, 27.01.2023, 04.02.2023;
- згідно книги нарядів Львівського РУП № 1 ГУНП у Львівській області, інвентарний № 318 від 19.10.2022 в такі дні: 19.10.2022, 31.10.2022, 05.11.2022, 10.11.2022, 14.11.2022;
- згідно книги нарядів Львівського РУП № 1 ГУНП у Львівській області, інвентарний № 312 від 17.09.2022 в такі дні: 19.09.2022, 24.09.2024, 27.09.2022, 11.10.2022, 15.10.2022;
- згідно книги нарядів Львівського РУП № 1 ГУНП у Львівській області, інвентарний № 303 від 28.07.2022 в такі дні: 31.07.2022, 05.08.2022, 13.08.2022, 04.09.2022, 14.09.2022;
- згідно книги нарядів Львівського РУП № 1 ГУНП у Львівській області, інвентарний № 273 від 19.04.2022 в такі дні: 21.04.2022, 27.04.2022, 04.05.2022, 11.05.2022, 21.05.2022, 01.06.2022, 06.06.2022, 17.06.2022, 25.06.2022, 18.07.2022;
- згідно книги нарядів Львівського РУП № 1 ГУНП у Львівській області, інвентарний № 129 від 15.12.2021 в такі дні: 17.12.2021, 21.12.2021, 31.12.2021, 03.01.2022, 13.01.2022, 16.01.2022, 22.01.2022, 01.02.2022, 22.02.2022, 26.02.2022, 02.03.2022, 14.03.2022, 24.03.2022, 03.04.2022, 09.04.2022;
- згідно книги нарядів Львівського РУП № 1 ГУНП у Львівській області, інвентарний № 97 від 06.09.2021 в такі дні: 09.09.2021, 15.09.2021, 21.09.2021, 25.09.2021, 04.10.2021, 09.10.2021, 27.10.2021, 05.11.2021, 23.11.2021, 28.11.2021, 02.12.2021, 12.12.2021;
- згідно книги нарядів Львівського РУП ГУНП у Львівській області, інвентарний № 70 від 03.05.2021 в такі дні: 06.05.2021, 15.05.2021, 02.06.2021, 05.06.2021, 29.06.2021, 04.08.2021, 10.08.2021, 12.08.2021, 22.08.2021,31.08.2021, 02.09.2021;
- згідно книги нарядів Львівського РУП ГУНП у Львівській області, інвентарний № 5 від 23.01.2021 в такі дні: 02.02.2021, 07.02.2021, 24.02.2021, 31.03.2021, 04.04.2021, 12.04.2021, 14.04.2021, 20.04.2021, 23.04.2021, 26.04.2021;
- згідно книги нарядів Личаківського ВП ГУНП у Львівській області, інвентарний № 291 від 07.09.2020 в такі дні: 08.09.2020, 10.09.2020, 26.09.2020, 29.09.2020, 06.10.2020, 16.10.2020, 01.11.2020, 03.11.2020, 09.11.2020, 19.11.2020, 06.12.2020, 10.12.2020, 18.12.2020;
- згідно книги нарядів Личаківського ВП ГУНП у Львівській області, інвентарний № 283 від 30.04.2020 в такі дні: 09.05.2020, 15.05.2020, 20.05.2020, 04.06.2020, 14.06.2020, 29.06.2020, 09.08.2020, 25.08.2020, 30.08.2020, 01.09.2020;
- згідно книги нарядів Личаківського ВП ГУНП у Львівській області, інвентарний № 260 від 01.01.2020 в такі дні: 02.01.2020, 19.01.2020, 23.01.2020, 28.01.2020, 01.02.2020, 25.02.2020, 28.02.2020, 05.03.2020, 11.03.2020, 14.03.2020, 19.03.2020, 08.04.2020, 15.04.2020, 26.04.2020;
- згідно книги нарядів Личаківського ВП ГУНП у Львівській області, інвентарний № 240 від 22.08.2019 в такі дні: 28.08.2019, 03.04.2019, 06.09.2019;
- згідно книги нарядів Личаківського ВП ГУНП у Львівській області, інвентарний № 239 від 20.07.2019 в такі дні: 30.07.2019, 01.08.2019, 19.08.2019;
- згідно книги нарядів Личаківського ВП ГУНП у Львівській області, інвентарний № 231 від 10.04.2019 в такі дні: 23.04.2019, 04.05.2019, 06.05.2019, 10.05.2019, 25.05.2019, 01.06.2019, 06.06.2019, 10.06.2019, 17.06.2019, 21.06.2019, 28.06.2019, 17.07.2019;
- згідно книги нарядів Личаківського ВП ГУНП у Львівській області, інвентарний № 209 від 01.01.2019 в такі дні: 02.01.2019, 19.01.2019, 22.01.2019, 04.02.2019, 07.02.2019, 12.02.2019, 15.02.2019, 21.02.2019, 26.02.2019, 03.03.2019, 23.03.2019, 27.03.2019;
- згідно книги нарядів Личаківського ВП ГУНП у Львівській області, інвентарний № 196 від 16.11.2018 в такі дні: 18.11.2018, 29.11.2018, 15.12.2018, 24.12.2018, 27.12.2018;
- згідно книги нарядів Личаківського ВП ГУНП у Львівській області, інвентарний №192 від 09.08.2018 в такі дні: 16.08.2018, 23.08.2018, 28.08.2018, 01.09.2018, 13.09.2018, 20.09.2018, 25.09.2018, 04.10.2018, 12.10.2018, 15.10.2018, 19.10.2018, 12.11.2018;
- згідно книги нарядів Личаківського ВП ГУНП у Львівській області, інвентарний № 315 від 01.05.2018 в такі дні: 14.05.2018, 19.05.2018, 22.05.2018, 24.05.2018, 23.07.2018, 27.07.2018, 29.07.2018.
Відповідач в супереч вимогам постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 та наказу Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260 доплату за службу в нічний час не здійснював та доказів протилежного не надав.
Враховуючи вищенаведене, позивачу повинна бути виплачена доплата за службу в нічний час за період з 14.05.2018 по 06.10.2024 включно.
Разом з тим, докази відпрацьованих добових чергувань за період проходження ОСОБА_1 служби в ГУНП у Львівській області з 07.11.2015 до 14.05.2018, в матеріалах справи відсутні, відтак позовні вимоги в даній частині не підлягають задоволенню.
Щодо вимоги позивача про нарахування та виплати заборгованості по індексації грошового забезпечення, то суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 5 ст. 94 Закону України "Про Національну поліцію" грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.
Вказана норма Закону є чинною з моменту прийняття Закону України "Про Національну поліцію".
Згідно з ч. 1 статті 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Відповідно до частини 3 статті 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення. До вказаної постанови внесено зміни постановою Кабінету Міністрів України від 18.10.2017 № 782 та включено поліцейських до переліку категорій осіб, яким здійснюється індексація грошового забезпечення.
З огляду на викладене, суд відхиляє посилання представника відповідача про те, що індексація грошового забезпечення позивача повинна здійснюватися лише з набранням чинності постановою КМУ № 782, оскільки така індексація прямо передбачена положеннями Закону України "Про Національну поліцію" та Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".
Більш того, в силу положень ч. 2 ст. 8 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" за наявності підстав, визначених цим Законом, право населення на реалізацію зазначених гарантій не залежить від прийняття рішень відповідними органами.
З огляду на зазначене, суд погоджується з доводами позивача про нарахування та виплату індексації грошового забезпечення за період перебування на посаді поліцейського з 19.02.2016 по 30.10.2017.
Така ж правова позиція висловлена Верховним Судом в постанові від 31.01.2019 у справі № 823/2249/18.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання Головне управління Національної поліції у Львівській області нарахувати та виплатити позивачеві ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського у сумі 16 800,00 гри, суд зазначає наступне.
Правовідносини з приводу виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва працівника міліції були врегульовані Законом України «Про міліцію» від 20.12.1990 № 565-ХІІ (далі - Закон № 565-ХІІ).
Згідно з частиною шостою статті 23 Закону № 565-ХІІ у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності I групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
З 07.11.2015 Закон №565-ХІІ втратив чинність у зв'язку з набранням чинності Законом України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 № 580-VІІІ (далі - Закон № 580-VІІІ).
Абзацом третім пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №580-VІІІ визначено, що право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України «Про міліцію», зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію».
Таким чином, норми статті 23 Закону № 565-ХІІ мають переживаючу дію, а колишні працівники міліції мають право на отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням їм інвалідності на підставі цього Закону в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Крім того, Конституційний Суду України у пункті 2.4 рішення від 22 жовтня 2020 року № 12-р/2020 зазначив, що сферу соціального захисту поліцейських урегульовано розділом ІХ Закону № 580, яким визначаються службовий час і час відпочинку (стаття 91), відпустки та обчислення їх тривалості (статті 92, 93), грошове, медичне, житлове забезпечення (статті 94-96), порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги (статті 97-101), пенсійне забезпечення (стаття 102), навчання дітей (стаття 103), захист прав та законних інтересів працівників поліції (стаття 104). Наведені положення Закону № 580 щодо визначення прав поліцейських, які гарантуються державою у разі встановлення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), що пов'язані з проходженням ним служби та перешкоджають подальшому її проходженню, вказують на наявність комплексу організаційно-юридичних та економічних заходів, спрямованих на забезпечення соціального захисту цих осіб. Зокрема, зі змісту положень пункту 4 частини першої статті 97 Закону № 580 вбачається, що держава гарантує поліцейському, який визнаний особою з інвалідністю (за певних умов), одноразову грошову допомогу, яка відповідно до абзацу першого частини першої статті 97 Закону № 580 є соціальною виплатою. Отримання одноразової грошової допомоги законодавець зумовлює неможливістю подальшого виконання поліцейським своїх обов'язків за станом здоров'я саме як особи, яка перебуває на службі в Національній поліції України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 №850 у відповідності до статті 23 Закону України «Про міліцію» затверджено Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції (далі - Порядок №850).
Згідно з пунктом 2 Порядку № 850 днем виникнення права на отримання грошової допомоги є: у разі загибелі (смерті) працівника міліції - дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть; у разі встановлення працівнику міліції інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності - дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.
Відповідно до підпункту 2 пункту 3 Порядку № 850 грошова допомога призначається і виплачується у разі установлення працівникові міліції інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, у розмірі: 250-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності I групи; 200-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності II групи; 150-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності III групи.
Згідно з пунктом 7 Порядку № 850 працівник міліції, якому призначається грошова допомога у разі встановлення інвалідності чи часткової втрати працездатності без установлення інвалідності, подає за місцем служби такі документи: заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності за формою згідно з додатком до цих Порядку та умов; довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках). До заяви додаються копії: довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією; постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) працівника міліції, зокрема про те, що воно не пов'язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідному контролюючому органу і має відповідну відмітку у паспорті громадянина України).
Відповідно до пункту 8 Порядку № 850 керівник органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, подає Міністерству внутрішніх справ в 15-денний строк з дня реєстрації документи, зазначені в пунктах 6 або 7 Порядку № 850, висновок щодо виплати грошової допомоги, а також у разі загибелі (смерті) працівника міліції: витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) працівника міліції із списків особового складу; витяг з особової справи про склад сім'ї загиблого (померлого) працівника міліції.
Відповідно до пункту 9 Порядку № 850 МВС в місячний строк після надходження зазначених у пункті 8 цих Порядку та умов документів приймає рішення про призначення або у випадках, передбачених пунктом 14 цих Порядку та умов, про відмову в призначенні грошової допомоги і надсилає його разом із зазначеними документами керівникові органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, для видання наказу про виплату такої допомоги, або у разі відмови - для письмового повідомлення осіб із зазначенням мотивів відмови.
Таким чином, за колишніми працівниками міліції, яким встановлено інвалідність внаслідок захворювання чи встановлено інвалідність, що пов'язана з проходженням служби в органах внутрішніх справ, зберігається право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України «Про міліцію», виплата якої здійснюється відповідно до Порядку №850. Таке право обумовлено наявністю визначених законодавством підстав, зокрема, захворювання особи повинно бути пов'язане, з проходженням служби в органах внутрішніх справ. Обов'язок з прийняття рішення про призначення чи відмову в призначенні грошової допомоги покладено саме на Міністерство внутрішніх справ України.
Така правова позиція викладена Верховним Судом, зокрема в постановах від 13.02.2018 у справі №808/1866/16, від 18.10.2018 у справі №369/13187/17, від 28.03.2019 у справі №296/10138/16-а, від 17.04.2020 у справі №822/736/17 та від 16.03.2020 у справі №641/10426/16-а.
Поряд з тим, підпунктом 1 пункту 7 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію», який набув чинності з 07 серпня 2015 року, Кабінету Міністрів України доручено в місячний строк забезпечити створення центрального органу виконавчої влади поліції України та його територіальних органів.
Постановою Кабінету Міністрів України від 02 вересня 2015 року №641 «Про утворення Національної поліції України» утворена Національна поліція України як центральний орган виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ.
Відповідно до пункту 1 Положення про Національну поліцію, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2015 року №877 Національна поліція є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сферах забезпечення охорони прав і свобод людини, інтересів суспільства і держави, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16 вересня 2015 року №730 «Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ» утворені як юридичні особи публічного права територіальні органи Національної поліції за переліком згідно з додатком 1, зокрема ГУНП в області.
Цією ж постановою вирішено ліквідувати як юридичні особи публічного права територіальні органи Міністерства внутрішніх справ за переліком, в тому числі ГУМВС у Львівській області.
Враховуючи наведені вище правові норми, суд дійшов до висновку, що новоутворені територіальні органи Національної поліції не є правонаступниками територіальних органів Міністерства внутрішніх справ України. Територіальні органи Міністерства внутрішніх справ припиняються як юридичні особи шляхом їх ліквідації, що також, відповідно до статті 104 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) не передбачає правонаступництва.
Аналогічну позицію висловлює і Верховний Суд в постанові від 21.11.2024 у справі № 200/5091/21.
Враховуючи вищенаведене, можна дійти висновку, що ГУНП у Львівській області з 07 листопада 2015 року є новоствореною установою і не є правонаступником ГУМВС України у Львівській області, а тому не повинно відповідати за зобов'язаннями ГУМВС України у Львівській області, яка є окремою юридичною а саме за не нарахування та не виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського у сумі 16 800,00 грн.
Згідно із частиною першою статті 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.
При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.
Відтак, суд дійшов висновку, що ефективним способом захисту порушених прав, свобод та інтересів позивача буде зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 доплату за службу в нічний час за період з 14.05.2018 по 06.10.2024 включно та зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити на користь позивача індексацію грошового забезпечення за період з 19.02.2016 по 30.10.2017.
Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та, враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про задоволення позову частково.
Щодо судових витрат, а саме судового збору, позивач згідно ст. 5 Закону України “Про судовий збір» звільнений від сплати судового збору.
Керуючись ст. ст. 2, 8-10, 14, 72-79, 90, 139, 241-246, 250, Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ухвалив:
1. Позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції у Львівській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 доплати за службу в нічний час за період з 14.05.2018 по 06.10.2024 включно та індексації грошового забезпечення за період з 19.02.2016 по 30.10.2017 включно.
3. Зобов'язати Головне управління Національної поліції у Львівській області (місто Львів, пл. Генерала Григоренка, будинок 3; код ЄДРПОУ : 40108833) нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП : НОМЕР_1 ) доплату за службу в нічний час за період з 14.05.2018 по 06.10.2024 включно та індексацію грошового забезпечення за період з 19.02.2016 по 30.10.2017 включно.
5. В інших позовних вимогах відмовити.
6. Судові витрати розподілу не підлягають.
Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складений 20.05.2025.
СуддяКоморний Олександр Ігорович