Рішення від 20.05.2025 по справі 380/3434/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Львів

20 травня 2025 рокусправа № 380/3434/25

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кондратюк Ю.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач), у якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у проведенні нарахування та виплати ОСОБА_1 пільг на оплату житлово-комунальних послуг відповідно до ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" в межах норм, передбачених чинним законодавством України;

- зобов?язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 пільг на оплату житлово-комунальних послуг відповідно до ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" в межах норм, передбачених чинним законодавством України, з 20.11.2024.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що перебуває на обліку в Єдиному державному реєстрі ветеранів війни та має право на пільги, як учасник бойових дій. Позивач з метою реалізації законного права на отримання пільги звернувся із заявою до відділу обслуговування громадян № 11 (сервісний центр) Головного управління пенсійного фонду України у Львівській області про здійснення нарахування та виплати належних йому пільг за період з листопада 2024 року, проте отримав відмову.

Ухвалою судді від 24.02.2025 відкрито спрощене позовне провадження у справі без виклику сторін.

14.03.2025 відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого вважає позовні вимоги необґрунтованими та просить у задоволенні позовних вимог відмовити.

Зазначає, що повторне звернення позивача від 20.11.2024 № 1092861 через соцгромаду щодо надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг на одну особу за фактичним місцем проживання: АДРЕСА_1 , зареєстровано відділом обслуговування громадян № 11 (сервісний центр) Головного управління.

Звернення від 20.11.2024 опрацьовано і прийнято рішення про відмову в наданні пільг у зв'язку з тим, що документи подані не в повному обсязі.

Звертає увагу, що згідно п. 2 Постанови № 117 (зі змінами) від 29.01.2003 передбачено, що до Реєстру осіб, які мають право на пільги, вноситься інформація, зокрема, про фактичне місце проживання пільговика в житловому приміщенні.

Документ, який підтверджує проживання позивача в житловому приміщенні відсутній, оскільки позивач фактично проживає в садовому будинку.

Оскільки позивач фактично проживає у садовому будинку, відсутні правові підстави для надання пільг на придбання твердого палива за фактичним місцем проживання. Надання пільг позивачу за місцем фактичного проживання можливе після переведення статусу будинку із садового на житловий.

Таким чином, враховуючи вищевикладене вимоги позивача є безпідставними та не ґрунтуються на чинному законодавстві.

З'ясувавши обставини, на які сторони посилаються, як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_1 має право на пільги встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 .

Позивач перебуває на обліку в Єдиному державному реєстрі ветеранів війни та має право на пільги, як учасник бойових дій на підставі п.2 ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (а.с. 17).

Згідно з Витягом з Державного реєстру речових справ ОСОБА_1 є власником садового будинку загальною площею 100,5 кв.м за адресою АДРЕСА_2 (а.с. 18).

Наказом від 12.01.2024 Відділу містобудування, архітектури та охорони культурної спадщини Бродівської міської ради Львівської області присвоєно об?єкту будівництва садовому будинку та господарським будівлям і спорудам на земельній ділянці з кадастр. №4620388600:15:003:0038 гр. ОСОБА_1 в садовому товаристві «Маяк» садівничий кооператив в с. Лагодів Бродівської територіальної громади Золочівського району (колишній Бродівський) Львівської області адресу:

- АДРЕСА_1 (а.с. 20).

Згідно з технічним паспортом на садовий (дачний) будинок станом на 25.03.2025, зокрема Експлікації у садовому будинку наявні такі приміщення: коридор 3,3 кв.м, кімната 16,8 кв.м, кухня-їдальня 31,7 кв.м, паливна 5,0 кв.м, санвузол 2,7 кв. м, коридор 1,9 кв.м, та інші (а.с. 33 зворот).

Відповідно до Акту обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства / фактичного місця проживання від 21.11.2024 ОСОБА_1 фактично проживає за адресою АДРЕСА_2 (а.с. 21).

20.11.2024 позивач з метою реалізації права на отримання пільги звернувся із заявою до відділу обслуговування громадян № 11 (сервісний центр) Головного управління пенсійного фонду України у Львівській області про здійснення нарахування та виплати належних йому пільг за період з листопада 2024 року.

Листом від 16.01.2025 відповідач повідомив, що за заявою №1092861 від 20.11.2024 щодо призначення пільг на житлово-комунальні послуги, категорія «Учасник бойових дій», прийнято рішення про відмову.

Причина відмови - відсутні правові підстави внесення відомостей до Реєстру за зазначеною адресою фактичного проживання в садовому будинку. Тому по зверненні від 22.11.2024 року, відповідно затверджено рішення, № 2934258025-2024-4, про відмову в призначенні пільг.

Додатково зазначив, що згідно з Порядком надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу в грошовій формі, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 № 373 (зі змінами), пільги надаються громадянам, які проживають у житлових приміщеннях (будинках).

Відповідно до статті 4 Житлового кодексу України до житлового фонду входять садибні (одноквартирні) житлові будинки, проте садові будинки не передбачено включати до житлового фонду.

Відповідно до Податкового кодексу України садовий будинок - будинок для літнього (сезонного) використання, який в питаннях нормування площі забудови, зовнішніх конструкцій та інженерного обладнання не відповідає нормативам, установленим для житлових будинків.

Вважаючи таку відмову відповідача протиправною, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Змістом спірних правовідносин, які склалися між сторонами, є право на отримання пільг на оплату житлово-комунальних послуг відповідно до ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

До вказаних правовідносин суд застосовує такі положення законодавства та робить висновки по суті спору.

Завданням адміністративного судочинства України відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-ХІІ передбачено, що цей Закон визначає правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них (далі - Закон № 3551-ХІІ).

Відповідно до статті 5 Закону № 3551-ХІІ учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.

Згідно з пунктом 2 статті 6 Закону № 3551-ХІІ учасниками бойових дій визнаються:

- учасники бойових дій на території інших країн - військовослужбовці Радянської Армії, Військово-Морського Флоту, Комітету державної безпеки, особи рядового, начальницького складу і військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ колишнього Союзу РСР (включаючи військових та технічних спеціалістів і радників), працівники відповідних категорій, які за рішенням Уряду колишнього Союзу РСР проходили службу, працювали чи перебували у відрядженні в державах, де в цей період велися бойові дії, і брали участь у бойових діях чи забезпеченні бойової діяльності військ (флотів).

Військовослужбовці Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, поліцейські, особи рядового, начальницького складу і військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які за рішенням відповідних державних органів були направлені для участі в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки або у відрядження в держави, де в цей період велися бойові дії.

Пунктами 4, 5 статті 12 Закону № 3551-ХІІ визначено, що учасникам бойових дій (статті 5, 6) надаються такі пільги:

- 75-процентна знижка плати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством (21 кв. метр загальної площі житла на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю) (пункт 4);

- 75-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання.

Площа житла, на яку надається знижка, при розрахунках плати за опалення становить 21 кв. метр опалювальної площі на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю.

Для сімей, що складаються лише з непрацездатних осіб, надається 75-процентна знижка за користування газом для опалювання житла на подвійний розмір нормативної опалювальної площі (42 кв. метри на кожну особу, яка має право на знижку плати, та 21 кв. метр на сім'ю) (пункт 5).

Порядок надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу (далі - пільги на оплату житлово-комунальних послуг) у грошовій формі затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 № 373 (далі - Порядок № 373).

Пунктом 1 Порядку № 373 визначено, що цей Порядок визначає механізм надання громадянам у грошовій формі таких пільг:

на оплату абонентського обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються за індивідуальними договорами про надання комунальних послуг або за індивідуальними договорами з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання комунальних послуг, а також житлово-комунальних послуг, а саме:

- житлових послуг - послуг з управління багатоквартирним будинком;

- комунальних послуг - послуг з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, управління побутовими відходами;

на оплату абонентського обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються за індивідуальними договорами про надання комунальних послуг або за індивідуальними договорами з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання комунальних послуг, а також витрат на управління багатоквартирним будинком, в якому створено об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельний (житловий) кооператив (далі - об'єднання), та витрат на комунальні послуги в такому будинку;

Пільги на оплату житлово-комунальних послуг надаються щомісяця у грошовій формі (готівковій або безготівковій), на придбання твердого палива і скрапленого газу - один раз на рік у грошовій готівковій формі.

Відповідно до пункту 3 Порядку №373 3 дія цього порядку поширюється на осіб, які мають право на пільги згідно із Законами України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», “Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років», “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (крім військовослужбовців), “Про Службу безпеки України», “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», “Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні», “Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист», “Про бібліотеки і бібліотечну справу», “Про музеї та музейну справу», “Про захист рослин», “Про жертви нацистських переслідувань», “Про охорону дитинства», “Про соціальний захист дітей війни», “Про культуру», “Про освіту», “Про відновлення прав осіб, депортованих за національною ознакою», Кодексом цивільного захисту України (крім осіб рядового і начальницького складу), Основами законодавства України про охорону здоров'я (далі - пільговики).

Згідно з пунктом 3-1 Порядку №373 для призначення пільг пільговики, які перебувають на обліку в Реєстрі осіб, які мають право на пільги, що є структурною підсистемою Єдиного соціального реєстру, або їх законні представники, або дієздатні повнолітні члени сім'ї пільговика, на яких поширюються пільги і відомості про якого наявні в Реєстрі, звертаються з відповідною заявою про надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу за формою згідно з додатком (далі - заява), до якої додається у разі потреби довідка про наявність у житловому приміщенні пічного опалення та/або кухонного вогнища на твердому паливі:

до 30 листопада 2022 р. включно - до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій (військових адміністрацій), виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення) за зареєстрованим (задекларованим) місцем проживання (або фактичним місцем проживання - у разі перебування на обліку в Реєстрі за фактичним місцем проживання);

починаючи з 1 грудня 2022 р. - до органів Пенсійного фонду України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 № 117 запроваджено Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги та затверджено Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги (далі - Постанова № 117).

Пунктом 1 Постанови №117 визначено, що Реєстр осіб, які мають право на пільги (далі - Реєстр), - інформаційно-комунікаційна система, що забезпечує збирання, накопичення, захист, облік, відображення, оброблення реєстрових даних і надання реєстрової інформації про фізичних осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою відповідно до законів України, отримують пільги, передбачені для педагогічних, медичних, фармацевтичних працівників, працівників бібліотек, музеїв, спеціалістів із захисту рослин і працівників культури в сільській місцевості (далі - пільговики). Реєстр є структурною підсистемою Єдиного соціального реєстру як складової частини Єдиної інформаційної системи соціальної сфери (далі - Єдина система).

Відповідно до пункту 2 Постанови №117 до Реєстру вноситься така інформація:

- про пільговиків - прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності), дата народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті) (далі - реєстраційний номер облікової картки платника податків), унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності), стать, адреса задекларованого (зареєстрованого) місця проживання (перебування) або адреса фактичного місця проживання, адреса надання пільги, реквізити паспорта громадянина України (далі - паспорт), документа, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства, особу, яку визнано в Україні біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, свідоцтва про народження та документа, що підтверджує право на пільги, дати взяття та зняття з обліку, причина зняття з обліку, територія територіальної громади, в межах якої розташоване житлове приміщення, що є фактичним місцем проживання пільговика, за адресою якого він перебуває на обліку, номер картки пільговика, а також категорія пільговика та пільги.

Статтею 29 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) визначено, що місцем проживання фізичної особи є житло, в якому вона проживає постійно або тимчасово.

Статтею 379 ЦК України передбачено, що житлом фізичної особи є житловий будинок, квартира, інше жиле приміщення, призначені та придатні для постійного або тимчасового проживання в них.

Водночас відповідно до статті 380 ЦК України житловим будинком є будівля капітального типу, споруджена з дотриманням вимог, встановлених законом, іншими нормативно-правовими актами, і призначена для постійного у ній проживання.

Як встановлено судом, 20.11.2024 позивач з метою реалізації права на отримання пільги звернувся із заявою до відділу обслуговування громадян № 11 (сервісний центр) Головного управління пенсійного фонду України у Львівській області про здійснення нарахування та виплати належних йому пільг за період з листопада 2024 року.

Листом від 16.01.2025 відповідач повідомив, що за заявою №1092861 від 20.11.2024 щодо призначення пільг на житлово-комунальні послуги, категорія «Учасник бойових дій», прийнято рішення про відмову.

Суд критично ставиться до покликань відповідача, що оскільки позивач фактично проживає в садовому будинку, відсутні правові підстави внесення відомостей до Реєстру, з огляду на таке.

Судом встановлено, що садовий будинок згідно з технічним паспортом складається з коридору 3,3 кв.м, кімнати 16,8 кв.м, кухні-їдальні 31,7 кв.м, паливної 5,0 кв.м, санвузла 2,7 кв. м, коридору 1,9 кв.м, та інших кімнат. Також садовому будинку присвоєно поштову адресу.

Отже, садовий будинок придатний для експлуатації та проживання в ньому людей.

Суд зазначає, що відмінність будівельних норм у частині вимог до окремих конструктивних рішень, що застосовуються під час будівництва житлових будинків у порівнянні з садовими будинками, не позбавляє останніх ознак, притаманних житлу, і не спростовує їхньої придатності для постійного проживання, за умови, що власник садового будинку з власної ініціативи пристосував його для цього, встановивши додаткове обладнання чи комунікації.

Аналогічних висновків дійшов Верховний Суд у постанові від 10.10.2019 у справі 2340/4673/18, які в силу приписів частини 5 статті 242 КАС України враховуються судом при розгляді цієї справи.

У цьому контексті суд звертає увагу, що пунктом 2 Постанови №117 передбачено, що до Реєстру вноситься така інформація, зокрема територія територіальної громади, в межах якої розташоване житлове приміщення, що є фактичним місцем проживання пільговика.

З огляду на викладене, оскільки суд дійшов висновку, що садовий будинок фактично використовується позивачем для проживання в ньому, відтак не позбавлений ознак, притаманних житлу, то відповідач відмовляючи у проведенні нарахування та виплати ОСОБА_1 пільг на оплату житлово-комунальних послуг відповідно до ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", діяв протиправно.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Даючи оцінку поведінці відповідача, яка зумовила звернення позивача до суду з цим позовом, суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо відмови у проведенні нарахування та виплати ОСОБА_1 пільг на оплату житлово-комунальних послуг відповідно до ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», не відповідають визначеним частиною 2 статті 2 КАС України критеріям поведінки відповідача у спірних правовідносинах та чинному законодавству, тому такі дії слід визнати протиправними, задовольнивши першу позовну вимогу.

Друга позовна вимога є похідною від першої, тому також підлягає до задоволення шляхом зобов'язання відповідача здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 пільги на оплату житлово-комунальних послуг відповідно до статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» з 20.11.2024.

Оцінюючи зібрані у справі докази в сукупності та мотиви суду щодо кожної з позовних вимог, суд дійшов висновку, що позов потрібно задовольнити повністю.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору за подання цього позову, відповідно до ст. 139 КАС України, судові витрати між сторонами не розподіляються.

Керуючись статтями 2, 8-10, 72-77, 90, 139, 241-246, 293, 295 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у нарахуванні та виплаті пільг на оплату житлово-комунальних послуг відповідно до статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пільги на оплату житлово-комунальних послуг відповідно до статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» з 20.11.2024.

4. Судові витрати розподілу не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до ст. 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду або якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Інформація про учасників справи:

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 ; РНОКПП НОМЕР_2 ).

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів; ЄДРПОУ 13814885).

Повне рішення суду складено 20.05.2025.

СуддяКондратюк Юлія Степанівна