Ухвала від 21.05.2025 по справі 380/3916/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

з питань закриття провадження у справі

21 травня 2025 рокусправа № 380/3916/25

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Кухар Н.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом Зимноводівської сільської ради Львівського району Львівської області до Головного управління Держгеокадастру у Львівській області, третя особа яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ТОВ "Цитадель плюс" про скасування державної реєстрації, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Львівського окружного адміністративного суду звернулася Зимноводівська сільська рада Львівського району Львівської області (81110, Львівська область, Львівський район, село Зимна Вода, вул. Шухевича, будинок 83; ЄДРПОУ 04372282) з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Львівській області (79019, м. Львів, просп. В'ячеслава Чорновола, будинок, 4; ЄДРПОУ 39769942), третя особа яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ТОВ "Цитадель плюс" ( ЄДРПОУ 364240201) в якому просить суд:

- скасувати державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 4623681600:01:007:9590, вид цільового призначення земельної ділянки - 12.04 Для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства, що розташована за адресою: Львівська область, с. Зимна Вода, вул. Городоцька, 12;

- зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Львівській області скасувати запис в Державному земельному кадастрі та поземельній книзі про державну реєстрацію земельної ділянки кадастровий номер 4623681600:01:007:9590, вид цільового призначення земельної ділянки - 12.04 Для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства, що розташована за адресою: Львівська область, с. Зимна Вода, вул. Городоцька, 12;

- судові витрати по справі, покласти на Відповідача.

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що згідно з витягом з Державного земельного кадастру від 04.02.2025 року, 25.12.2023 здійснено державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 4623681600:01:007:9590 за заявою ТОВ «Цитадель плюс», з цільовим призначенням - 12.04. Водночас, відповідно до підпункту 2 пункту 114 Порядку ведення Державного земельного кадастру, державна реєстрація підлягає скасуванню у разі, якщо протягом року речове право не зареєстроване з вини заявника. Станом на 25.12.2024, у Державному реєстрі речових прав відсутні будь-які дії ТОВ «Цитадель плюс» щодо реєстрації прав на зазначену ділянку, що підтверджено довідкою від 27.02.2025 №415483321 та є підставою для скасування реєстрації у Державному земельному кадастрі. Зимноводівська сільська рада неодноразово зверталася до ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській та Львівській областях із відповідними листами про скасування реєстрації. Проте, отримала відмову з посиланням на необхідність надання додаткових документів (рішення суду або нотаріальної заяви), попри відсутність такої вимоги у нормативно-правовому акті. Вважає, що неприйняття рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки є протиправним, суперечить вимогам чинного законодавства та порушує права Зимноводівської сільської ради як органу місцевого самоврядування щодо володіння, користування і розпорядження земельною ділянкою комунальної власності.

Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено головуючого - суддю Кухар Н.А.

Головне управління Держгеокадастру у Львівській області ( далі - відповідач) подав відзив на позовну заяву (вх. №22961 від 18.03.2025 року) в якому просив у задоволенні позову відмовити з огляду на наступне. Позивач не звертався до державного кадастрового реєстратора із заявою про скасування державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 4623681600:01:007:9590. Лист ГУ Держгеокадастру у Львівській області від 04.02.2025 №18-13-0.2-501/2-25 не є рішенням державного кадастрового реєстратора, а відтак не може розцінюватися як відмова у скасуванні відповідної реєстрації.

Зимноводівська сільська рада Львівського району Львівської області подала до суду відповідь на відзив (вх. №25223 від 25.03.2025 року), у якій підтримує позовні вимоги в повному обсязі, спростовує доводи, викладені у відзиві відповідача, та наголошує на наявності правових підстав для скасування державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 4623681600:01:007:9590 у зв'язку з відсутністю протягом одного року з вини заявника реєстрації речових прав на неї.

Суд, з'ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступне.

25.12.2023 проведена державна реєстрація земельної ділянки з кадастровим номером 4623681600:01:007:9590, вид цільового призначення земельної ділянки - 12.04 Для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства; орган, який зареєстрував земельну ділянку - Відділ № 2 Управління надання адміністративних послуг Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, заявник - ТзОВ «Цитадель плюс».

Проте, як випливає з інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру права власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна №415483321 від 27.02.2025 речове право на земельну ділянку за кадастровим номером 4623681600:01:007:9590 не зареєстроване.

Зимноводівська сільська рада Львівського району Львівської області звернулася з листом від 16.01.2025 № 91-25 до Головного управління Держгеокадастру в Львівській області з вимогою скасувати державну реєстрацію земельної ділянки за кадастровим номером 4623681600:01:007:9590, в зв'язку із тим, що протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстроване з вини ТзОВ Цитадель Плюс».

У відповідь Головне управління Держгеокадастру в Львівській області листом від 04.02.2025 «№ 18-13-0.2-501/2-25 повідомило про неможливість скасування державної реєстрації земельної ділянки, зазначаючи, що чинним законодавством не визначено механізму встановлення вини заявника у нездійсненні державної реєстрації речового права на земельну ділянку протягом одного року з дня державної реєстрації такої земельної ділянки

Листом Зимноводівська сільська рада Львівського району Львівської області від 06.02.2025 №199/-25 повторно повідомлено про необхідність здійснити державну реєстрацію прав на земельну ділянку.

У відповідь Головне управління Держгеокадастру в Львівській області листом від 14.02.2025 повідомило про те, що надали вичерпну відповідь та ґрунтовні роз'яснення на аналогічне звернення.

Не погоджуючись із відмовою відповідача скасувати державну реєстрацію земельної ділянки, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Вирішуючи питання щодо визначення юрисдикції, в межах якої має розглядатися ця справа, суд виходить з наступного .

Відповідно до ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з ст. 4 КАС України адміністративна справа - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи. Позивач - це особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подано позов до адміністративного суду. Відповідач - це суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.

Відповідно до ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

За правилами частини 1 статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Із змісту наведених вище правових норм видно, що при розгляді адміністративної справи обов'язковою повинна бути наявність публічно-правового спору між конкретним позивачем та конкретним відповідачем, з метою судового захисту прав, свобод чи інтересів такого позивача від порушень з боку такого відповідача як суб'єкта владних повноважень при здійсненні ним владних управлінських функцій.

Суттю адміністративного судочинства є судовий контроль за діяльністю суб'єктів владних повноважень у сфері дотримання прав та свобод громадян та юридичних осіб за допомогою процесуального закону. Однією з визначальних особливостей КАС є те, що позивачем в адміністративній справі може бути фізична чи юридична особа, чиї права, свободи чи інтереси вони вважають порушеними, а відповідачем - суб'єкт владних повноважень.

При цьому, юрисдикція адміністративних судів поширюється не на всі публічно-правові спори, а лише на ті спори, які виникають у результаті здійснення суб'єктом владних повноважень управлінських функцій і для яких законом не встановлений інший порядок судового вирішення.

При визначенні юрисдикції справи, необхідно виходити з характеру спірних правовідносин, прав та інтересів, за захистом яких звернувся позивач, суб'єктного складу сторін, предмету спірних правовідносин.

Приватноправові відносини відрізняються наявністю майнового чи немайнового особистого інтересу учасника. Спір має приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу конкретного суб'єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством.

Суд зазначає, що завданням цивільного судочинства, відповідно до ст.2 ЦПК України, є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Відповідно до ст.19 ЦПК України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства. Суди розглядають у порядку цивільного судочинства також вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав, якщо цей спір підлягає розгляду в місцевому загальному суді і переданий на його розгляд з такими вимогами.

Відповідно до ст.20 ГПК України, господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв'язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема: 6) справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на майно (рухоме та нерухоме, в тому числі землю), реєстрації або обліку прав на майно, яке (права на яке) є предметом спору, визнання недійсними актів, що порушують такі права, крім спорів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, та спорів щодо вилучення майна для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, а також справи у спорах щодо майна, що є предметом забезпечення виконання зобов'язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці; 13) вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, визнання недійсними актів, що порушують права на майно (майнові права), якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав чи спору, що виник з корпоративних відносин, якщо цей спір підлягає розгляду в господарському суді і переданий на його розгляд разом з такими вимогами.

Суд враховує, що із матеріалів адміністративної справи та змісту позову Зимноводівської сільської ради Львівського району Львівської області видно, що спір у справі, що розглядається, стосується скасування державної реєстрації земельної ділянки за кадастровим номером4623681600:01:007:9590. Позовні вимоги обґрунтовувались тим, що протягом року з дня здійснення державної реєстрації вказаної вище земельної ділянки речове право на неї не було зареєстровано ТзОВ «Цитадель плюс». Вказував також позивач, що у зв'язку із бездіяльністю відповідача щодо скасування державної реєстрації земельної ділянки територіальна громада Зимноводівської сільської ради Львівського району Львівської області позбавлена можливості використовувати земельну ділянку за цільовим призначенням 12.04 для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства.

Таким чином, спір у розглядуваній справі стосується права власності Зимноводівської сільської ради Львівського району Львівської області на вказану вище земельну ділянку за кадастровим номером 4623681600:01:007:9590.

Отже, суд приходить до висновку про те, що спір на цей час має приватноправовий характер, оскільки обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права та інтересу конкретної особи.

При цьому, суд зазначає, що публічно-правовий спір має особливий суб'єктний склад. Однак, участь суб'єкта владних повноважень не є обов'язковою ознакою для того, щоб класифікувати спір як публічно-правовий. Сама собою участь у спорі суб'єкта владних повноважень - не дає підстав ототожнювати спір із публічно-правовим та відносити його до справ адміністративної юрисдикції.

Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції, як уже було вказано судом вище, є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин, ознаками яких є не лише спеціальний суб'єктний склад, але й спеціальні підстави виникнення, пов'язані з виконанням або невиконанням хоча б однією зі сторін публічних владно-управлінських функцій.

Разом з тим, приватно-правові відносини, серед іншого, вирізняються наявністю майнового чи немайнового інтересу учасника.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про те, що заявлений Зимноводівською сільською рада Львівського району Львівської області спір про скасування державної реєстрації земельної ділянки за кадастровим номером 4623681600:01:007:9590 не може здійснюватися у порядку адміністративного судочинства, а підлягає розгляду в порядку господарського судочинства.

Керуючись статтями 238, 248, 256 КАС України, суд

Ухвалив :

Провадження в адміністративній справі №380/3916/25 за позовом Зимноводівської сільської ради Львівського району Львівської області до Головного управління Держгеокадастру у Львівській області, третя особа яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ТОВ "Цитадель плюс" про скасування державної реєстрації, зобов'язання вчинити дій - закрити.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).

Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду повністю або частково у випадках, визначених статтею 294 цього Кодексу. Оскарження ухвали суду, яка не передбачена статтею 294 цього Кодексу, окремо від рішення суду не допускається.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Реквізити сторін справи:

Позивач - Зимноводівська сільська рада Львівського району Львівської області (81110, Львівська область, Львівський район, село Зимна Вода, вул. Шухевича, будинок 83; ЄДРПОУ 04372282).

Відповідач - Головне управління Держгеокадастру у Львівській області (79019, м. Львів, просп. В'ячеслава Чорновола, будинок, 4; ЄДРПОУ 39769942).

Третя особа яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ТОВ "Цитадель плюс" ( ЄДРПОУ 364240201).

СуддяКухар Наталія Андріївна