Рішення від 19.05.2025 по справі 380/7005/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/7005/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 травня 2025 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Коморного О.І., розглянув в порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін та проведення судового засідання, за наявними матеріалами (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -

Обставини справи.

До Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 з позовними вимогами:

- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , що виразились у зменшенні у грошовому виразі розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, вказаних в довідці №1159/12/20841 від 24.12.2024 року та довідці №1159/12/20842 від 24.12.2024 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 та 01.01.2022 рік;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 оформити довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 та 01.01.2022 року, відповідно до вимог положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», Положення про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у звязку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.1994 року № 414 та Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України від 07.06.2018 року № 260, із зазначенням відомостей про розміри надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень та премії у грошовому виразі, обчисленому виходячи з розмірів посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, вказаних в довідці ОСОБА_1 №1159/12/20841 від 24.12.2024 року та довідці № 1159/12/20842 від 24.12.2024 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 та 01.01.2022 року, з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого станом на 01.01.2023 у розмірі 2684,00 грн. і надати ці оновлені довідки до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області для перерахунку пенсії з 01.02.2023 та 01.01.2022 року.

В обґрунтування позовних вимог Позивач зазначає, що він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).

На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 17.10.2024 у справі №380/18324/24 Відповідач виготовив довідки про розмір грошового забезпечення Позивача станом на 01.01.2023 (№1159/12/20841 від 24.12.2024) та 01.01.2022 (№1159/12/20842 від 24.12.2024), в яких основні розміри грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військовим званням) розраховані із застосуванням прожиткового мінімуму станом на 01 січня відповідного року (2023 та 2022).

Проте, Позивач стверджує, що розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, зазначені у вказаних довідках, Відповідачем протиправно зменшені у грошовому виразі, оскільки не були обчислені виходячи з перерахованих (збільшених) розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням.

Позивач наводить власний розрахунок належних йому сум додаткових видів грошового забезпечення та премії, виходячи з відсоткових ставок, встановлених нормативними актами, та перерахованих окладів.

Ухвалою від 14 квітня 2025 року відкрито провадження у справі № 380/7005/25 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін. Відповідачу запропоновано надати відзив на позовну заяву.

Відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_2 , у відзиві на позовну заяву проти задоволення позову заперечив.

Стверджує, що відповідно до пункту 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 (далі - Постанова №704) керівникам державних органів надано право встановлювати надбавку за особливості проходження служби у розмірі до 100% та здійснювати преміювання відповідно до особистого внеску в межах фонду преміювання.

Зазначає, що на виконання Постанови №704 Міністром оборони України на 2020-2023 роки встановлювалися відповідні розміри надбавки за особливості проходження служби та премії, які доводилися до військових частин. Вказує, що у ці роки Міністерству оборони України виділялися асигнування, які забезпечували виплату грошового забезпечення, обчисленого з прожиткового мінімуму на 01.01.2018 (1762 грн).

Розміри надбавки за особливості проходження служби та премії, які б виплачувалися у відсотках від посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення прожиткового мінімуму на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023 на відповідний тарифний коефіцієнт, для військовослужбовців Збройних Сил України не встановлювалися. Вважає, що телеграми Міністра оборони України не є нормативними актами, якими встановлюється сталий розмір надбавок чи премій.

На думку Відповідача, якщо посадовий оклад та оклад за військовим званням обчислено за рішенням суду з розрахунку актуального прожиткового мінімуму, то додаткові види грошового забезпечення повинні відповідати розмірам, визначеним пунктом 5 Постанови №704 (тобто, ймовірно, мінімально гарантованим або встановленим наказами МОУ на основі асигнувань), а не автоматично перераховуватися у відсотках від збільшених окладів.

Суд, дослідивши позовну заяву, відзив на неї, додані до них докази та матеріали справи, оцінивши їх у сукупності, всебічно, повно та об'єктивно встановивши обставини справи, надав їм правову оцінку та

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-ХІІ та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області.

На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 17.10.2024 у справі №380/18324/24 ІНФОРМАЦІЯ_2 виготовлено та видано Позивачу довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022 за №1159/12/20842 від 24.12.2024 та станом на 01.01.2023 за №1159/12/20841 від 24.12.2024.

У зазначених Довідках посадовий оклад та оклад за військовим званням Позивача розраховані із застосуванням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня відповідного року (2481 грн для 2022 року та 2684 грн для 2023 року).

Цей факт сторонами не оспорюється та відповідає усталеній судовій практиці щодо застосування актуального розміру прожиткового мінімуму для розрахунку основних складових грошового забезпечення.

Водночас, у цих Довідках, на думку Позивача, розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (зокрема, надбавка за особливості проходження служби, надбавка за службу в умовах режимних обмежень) та премії зазначені у заниженому грошовому виразі.

Позивач вважає, що ці складові не були належним чином обчислені виходячи з нововизначених (збільшених) розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років.

Вважаючи такі дії Відповідача щодо визначення розмірів додаткових видів грошового забезпечення та премії у спірних Довідках протиправними, Позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною першою статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» № 2011-XII від 20.12.1991 (далі - Закон № 2011-XII) встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Частиною другою статті 9 Закону № 2011-XII визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Згідно з частиною третьою статті 43 Закону №2262-ХІІ пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Постановою №704 врегульовано питання грошового забезпечення військовослужбовців. Пунктом 2 цієї Постанови встановлено, що грошове забезпечення складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам затверджено наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 №260 (далі - Порядок №260), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26.06.2018 за № 745/32197.

Відповідно до пункту 1 розділу VI Порядку №260, військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) щомісячно виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірах до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків. Порядок та умови виплати цієї надбавки визначаються керівниками державних органів.

Згідно з пунктом 2 розділу ХІ Порядку №260, розмір надбавки військовослужбовцям (крім військовослужбовців режимно-секретних органів), які працюють в умовах режимних обмежень, установлюється у відсотках до посадових окладів залежно від ступеня секретності інформації: відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "особливої важливості", - 20 відсотків; відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "цілком таємно", - 15 відсотків; відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "таємно", - 10 відсотків.

Аналогічні розміри встановлені Постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.1994 №414 «Про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв'язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці».

Відповідно до пункту 2 розділу XVI Порядку №260, розмір щомісячної премії, але не менше 10 відсотків посадового окладу, встановлює Міністр оборони України для відповідних категорій військовослужбовців виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, та особливостей проходження військової служби.

Суд зазначає, що якщо розмір основних складових грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військовим званням), які є базовими для нарахування багатьох додаткових видів грошового забезпечення та премії, правомірно збільшується (в даному випадку на виконання рішення суду та відповідно до усталеної практики Верховного Суду щодо застосування актуального прожиткового мінімуму), то і похідні від них виплати, розмір яких визначається у відсотках до цих базових величин, також підлягають відповідному перерахунку для відображення у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Це випливає з логіки формування грошового забезпечення, де додаткові виплати часто встановлюються як відсоток від основних. Якщо основні складові були визначені неправильно (занижено), то і похідні від них виплати, розраховані на основі таких занижених окладів, також будуть заниженими.

При виготовленні довідки для перерахунку пенсії уповноважений орган повинен відобразити всі складові грошового забезпечення, на які мав право військовослужбовець на відповідну дату, виходячи з правильно обчислених базових показників.

Посилання Відповідача на те, що Міністром оборони України встановлювалися певні розміри надбавок та премій на відповідні роки наказами чи телеграмами, не спростовує обов'язку відобразити у довідці для перерахунку пенсії грошове забезпечення, обчислене відповідно до норм чинного законодавства, зокрема Постанови №704 та Порядку №260, які визначають, що розмір цих надбавок та премій встановлюється у відсотковому відношенні до відповідних окладів (посадового, за військовим званням, надбавки за вислугу років).

Якщо уповноваженим органом (Міністром оборони) на відповідний період були встановлені конкретні відсоткові розміри для цих надбавок та премій для відповідної посади та умов служби Позивача, саме ці відсоткові розміри мають бути застосовані до належно перерахованих (збільшених) посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років.

Доводи Відповідача про те, що у Збройних Силах України не встановлювалися розміри надбавок та премій, які б виплачувалися у відсотках від посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення актуального прожиткового мінімуму, суперечать наведеній вище нормативній базі, яка передбачає саме такий відсотковий розрахунок. Обов'язок правильного обчислення грошового забезпечення покладається на уповноважений орган, а довідка для перерахунку пенсії повинна відображати саме той розмір грошового забезпечення, на який Позивач мав право відповідно до законодавства.

З урахуванням висновків Верховного Суду у зразковій справі №380/19324/23 (постанова від 05.03.2024, залишена без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2024), щомісячні виплати, такі як надбавка за особливості проходження служби та премія, мають бути зазначені у відповідних довідках про розмір грошового забезпечення у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Це положення стосується визначення відсоткового розміру цих виплат, який потім має бути застосований до належно обчислених базових складових грошового забезпечення. У даному випадку, оскільки посадовий оклад та оклад за військовим званням у спірних Довідках вже зазначені з урахуванням актуального прожиткового мінімуму (що не оскаржується), то і додаткові види грошового забезпечення та премія, які розраховуються від цих окладів, мають бути відповідно перераховані у грошовому виразі на підставі встановлених для Позивача відсоткових розмірів цих виплат.

Зазначення у довідках фіксованих сум цих надбавок та премій, які не відповідають відсотковому розрахунку від належно обчислених окладів, є неправомірним.

Таким чином, дії Відповідача щодо зазначення у довідках №1159/12/20841 від 24.12.2024 та №1159/12/20842 від 24.12.2024 занижених у грошовому виразі розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, які не були обчислені виходячи з належно визначених посадових окладів, окладів за військовим званням та надбавки за вислугу років, є протиправними.

Відповідно до частини другої статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач не довів правомірності визначення розмірів додаткових видів грошового забезпечення та премії у спірних довідках у спосіб, що не відповідає їх відсотковому розрахунку від належно обчислених базових окладів.

З огляду на викладене, позовні вимоги в частині визнання протиправними дій Відповідача та зобов'язання оформити нові довідки із зазначенням належних розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, обчислених від перерахованих окладів, підлягають задоволенню.

Позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 1 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір», а тому судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 2, 6, 7-10, 14, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , що виразились у зменшенні у грошовому виразі розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, вказаних в довідці №1159/12/20841 від 24.12.2024 року та довідці №1159/12/20842 від 24.12.2024 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 та 01.01.2022 рік.

3. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 (адреса: АДРЕСА_1 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) оформити довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) станом на 01.01.2023 та 01.01.2022 року, відповідно до вимог положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», Положення про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у звязку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.1994 року № 414 та Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України від 07.06.2018 року № 260, із зазначенням відомостей про розміри надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень та премії у грошовому виразі, обчисленому виходячи з розмірів посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, вказаних в довідці ОСОБА_1 №1159/12/20841 від 24.12.2024 року та довідці № 1159/12/20842 від 24.12.2024 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 та 01.01.2022 року, з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого станом на 01.01.2023 у розмірі 2684,00 грн. і надати ці оновлені довідки до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області для перерахунку пенсії з 01.02.2023 та 01.01.2022 року

4. Судові витрати розподілу не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складений 19 травня 2025 року.

Суддя Коморний О.І.