Іменем України
21 травня 2025 рокум. ДніпроСправа № 360/640/25
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Свергун І.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом адвоката Пупиніна Олександра Миколайовича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
31.03.2025 до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява адвоката Пупиніна Олександра Миколайовича в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач), в якій представник позивача просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо не проведення перерахунку та виплати раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з 16.04.2024 шляхом включення до її складу індексації грошового забезпечення у розмірі середньої суми за останні 24 місяці перед звільненням на підставі довідки про нарахування сум індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період проходження служби з 01.04.2022 по 30.06.2022, оформленої Головним управлінням Національної поліції в Луганській області від 19.12.2024 № 455/111/22/2024 та довідки про нараховані та виплачені суми індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.07.2022 по 31.03.2024, оформленої Головним управлінням Національної поліції в Сумській області від 20.12.2024 № 29/1794, з урахуванням раніше виплачених коштів;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 з 16.04.2024, шляхом включення до її складу індексації грошового забезпечення у розмірі середньої суми за останні 24 місяці перед звільненням на підставі довідки про нарахування сум індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період проходження служби з 01.04.2022 по 30.06.2022, оформленої Головним управлінням Національної поліції в Луганській області від 19.12.2024 № 455/111/22/2024 та довідки про нараховані та виплачені суми індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.07.2022 по 31.03.2024, оформленої Головним управлінням Національної поліції в Сумській області від 20.12.2024 № 29/1794, з урахуванням раніше виплачених коштів.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
При призначенні пенсії позивачу не було включено до розрахунку пенсії суми індексації грошового забезпечення за останні 24 місяці перед звільненням (за період з 01.04.2022 по 31.03.2024), тому 30.01.2025 поштою та через вебпортал Пенсійного фонду України на адресу Головного управління Пенсійного фонду в Сумській області позивачем було подано заяву про перерахунок пенсії шляхом включення до розрахунку пенсії індексації грошового забезпечення за останні 24 місяці перед звільненням з 01.04.2022 по 31.03.2024, на підставі довідки про нарахування сум індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період проходження служби з 01.04.2022 по 30.06.2022, оформленої Головним управлінням Національної поліції в Луганській області від 19.12.2024 № 455/111/22/2024, та за період з 01.07.2022 по 31.03.2024, оформленої Головним управлінням Національної поліції в Сумській області від 20.12.2024 № 29/1794.
Натомість відповідач за розглядом звернення позивача від 30.01.2025 у відповіді від 27.02.2025 № 1800-0202-8/8858 фактично відмовив позивачу у перерахунку пенсії.
Вказані обставини стали підставою для звернення позивача до суду.
Ухвалою суду від 04.04.2025 відкрито провадження у справі, визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
На час прийняття рішення у даній справі відповідач правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався.
Згідно з частиною 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд встановив таке.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , що підтверджено наявними в матеріалах справи копіями паспорта громадянина України, довідки про присвоєння ідентифікаційного номера.
Відповідно до матеріалів справи ОСОБА_1 є пенсіонером за вислугу років та перебуває на обліку в ГУПФУ в Сумській області.
Позивач 30.01.2025 вернувся до відповідача із заявою, в якій просив здійснити перерахунок пенсії шляхом включення до її складу індексації грошового забезпечення у розмірі середньої суми за останні 24 місяці перед звільненням з Національної поліції України: за період з 01.04.2022 по 31.03.2024, на підставі довідки про нарахування сум індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період проходження служби з 01.04.2022 по 30.06.2022, оформленої Головним управлінням Національної поліції в Луганській області від 19.12.2024 № 455/111/22/2024, а також довідки про нараховані та виплачені суми індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.07.2022 по 31.03.2024, оформленої Головним управлінням Національної поліції в Сумській області від 20.12.2024 № 29/1794.
До звернення позивач додав копію довідки ГУНП в Луганській області від 19.12.2024 № 455/111/22/2024 та копію довідки ГУНП в Сумській області від 20.12.2024 № 29/1794.
Згідно довідки ГУНП в Луганській області від 19.12.2024 № 455/111/22/2024 про нарахування сум індексації грошового забезпечення колишньому співробітнику ГУНП в Луганській області ОСОБА_1 за період проходження служби з 01.04.2022 по 30.06.2022, сума нарахованої індексації в загальному розмірі складає 5969,29 грн.
Згідно довідки ГУНП в Сумській області від 20.12.2024 № 29/1794 про нараховані та виплачені суми індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.07.2022 по 31.03.2024, сума нарахованої індексації в загальному розмірі складає 15561,56 грн.
Листом від 27.02.2025 № 1800-0202-8/8858 ГУПФУ в Сумській області відмовило в проведенні перерахунку пенсії з тих підстав, що при розрахунку пенсії розмір грошового забезпечення визначений на підставі грошового атестату від 16.04.2024 № 47 та довідок про додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед звільненням за періоди з 01.04.2022 по 30.06.2022, з 01.07.2022 по 31.03.2024. Враховуючи норми чинного законодавства, до складових грошового забезпечення індексація не включена структурним підрозділом, де позивач проходив службу, у довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії. Станом на дату надання відповіді рішень щодо визначення складових грошового забезпечення, умов та порядку проведення перерахунку пенсій Урядом не приймалося, повідомлення про проведення перерахунку пенсій до головного управління не надходило.
Позивач не погоджується з такою відмовою, тому і звернувся з цим позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає таке.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, які мають право на пенсію, визначаються спеціальним законом - Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі Закон № 2262-ХІІ).
Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України № 2262-ХІІ, пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 393 від 17.07.1992 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» (далі - Порядок № 393), пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з нарахуванням таких його видів:
відповідних окладів за посадою (для поліцейських, відряджених до органів державної влади, установ та організацій із залишенням на службі в Національній поліції, які отримували при цьому грошове забезпечення та звільнені із служби безпосередньо з посад у таких органах, установах та організаціях, - відповідних окладів, установлених за рівнозначними (аналогічними) посадами в Національній поліції), військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;
щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Як установлено судом, позивач отримує пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ, тому має право на обчислення пенсії, у тому числі, з розрахунку середньої суми щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій визначених шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Позивач вважає, що до цих додаткових видів грошового забезпечення має бути включена і сума індексації, яку він отримував за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Однак, листом від 27.02.2025 № 1800-0202-8/8858 відповідач повідомив позивача про те, що до складових грошового забезпечення індексація не включена структурним підрозділом, де позивач проходив службу, у довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії.
Суд зазначає, що статтею 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» № 2011-XII передбачено, що грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України врегульовано Законом України від 03 липня 1991 року № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон № 1282-ХІІ).
Згідно зі статтею 1 вказаного Закону індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Статтею 2 цього Закону передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення).
Отже, індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій, спрямованою на підтримання купівельної спроможності населення України шляхом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. При цьому проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковим для всіх юридичних осіб - роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.
Враховуючи, що індексації підлягають всі грошові доходи населення, які не мають разового характеру, а не тільки грошове забезпечення військовослужбовців, а також те, що здійснення індексації врегульовано окремим законом, до якого стаття 9 Закону № 2011-ХІІ містить відсилочну норму, суд дійшов висновку, що механізм індексації має універсальний характер і питання її врахування до складу грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років не регулюється положеннями Закону № 2011-XII або Закону № 2262-ХІІ.
Незважаючи на наявність спеціального законодавства, зокрема Закону № 2262-ХІІ та відповідних підзаконних нормативних актів, якими врегульовуються відносини щодо обчислення (призначення, перерахунку) пенсій військовослужбовцям та наявність спеціального законодавства, зокрема Закону № 2011-ХІІ, яким імперативно визначаються види (складові) грошового забезпечення військовослужбовців, натомість які не врегульовують питання віднесення індексації грошового забезпечення до видів грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, при вирішенні цього питання слід субсидіарно застосовувати положення спеціальних законів щодо механізму проведення індексації, її мети та правової природи (суті), зокрема Закону №2017-ІІІ, Закону № 1282-ХІІ, та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 № 1078.
Субсидіарне застосування зазначених норм права дає підстави для правового висновку, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії за вислугу років, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист. В іншому випадку, не врахування індексації при обрахунку пенсії за вислугу років призвело б до застосування для визначення розміру пенсії знеціненого грошового забезпечення.
Такий висновок не суперечить правовій позиції Великої Палати Верховного Суду, висловленої в постанові від 06 лютого 2019 року у справі № 522/2738/17, оскільки Велика Палата Верховного Суду відступила від висновку Верховного Суду України, викладеного у постанові від 10 березня 2015 року (справа № 21-70а15) щодо наявності підстав для включення до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та сформулювала критерії включення до нього саме тих складових, які передбачені Законом № 2262-ХІІ. Разом з тим, питання включення до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, отриманої індексації грошового забезпечення, не було предметом розгляду Великою Палатою Верховного Суду у справі № 522/2738/17.
Вказаний правовий висновок сформований в постанові Верховного Суду від 03 квітня 2019 року у справі № 638/9697/17.
Таким чином, особи, які отримують пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», мають право на включення до грошового забезпечення, з якого розраховується пенсія, сум отримуваної ними індексації доходів.
Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у складі касаційного адміністративного суду від 26 серпня 2021 року у справі №240/7853/19.
Так, згідно з довідками ГУНП в Луганській області від 19.12.2024 № 455/111/22/2024 та ГУНП в Сумській області від 20.12.2024 № 29/1794 ОСОБА_1 в період з 01.04.2022 по 30.06.2022 та з 01.07.2022 по 31.03.2024 нараховувалась та виплачувалась індексація грошового забезпечення, сума нарахованої індексації в загальному розмірі складає 5969,29 грн та 15561,56 грн відповідно.
Тобто, за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням (з квітня 2022 року по березень 2024 року) позивачу нараховувалась та виплачувалась індексація грошового забезпечення, яка має систематичний (щомісячний) характер, і підлягає включенню до грошового забезпечення позивача для розрахунку його пенсії.
За викладених обставин, суд зазначає, що є протиправною відмова відповідача у здійсненні перерахунку пенсії позивача з включенням до грошового забезпечення, з якого розраховується пенсія, сум отримуваної індексації доходів.
Враховуючи викладене, а також те, що індексація грошового забезпечення мала бути врахована у складі грошового забезпечення саме під час розрахунку пенсії позивача за вислугу років відповідно до Закону № 2262-ХІІ, відповідний перерахунок пенсії має бути проведений з моменту її призначення, з 16.04.2024.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Таким чином, з огляду на встановлені обставини справи, наведені положення чинного законодавства, позовні вимоги у цій справі є такими, які слід задовольнити.
Питання про розподіл судових витрат відповідно до вимог статті 139 КАС України судом не вирішується, оскільки позивач згідно із пунктом 13 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору звільнений.
Керуючись статтями 2, 9, 72, 77, 90, 94, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов адвоката Пупиніна Олександра Миколайовича в інтересах ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (код за ЄДРПОУ 21108013, місцезнаходження: м. Суми, вул. Степана Бандери, буд. 43) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо непроведення перерахунку та виплати раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з 16.04.2024 шляхом включення до її складу індексації грошового забезпечення у розмірі середньої суми за останні 24 місяці перед звільненням на підставі довідки від 19.12.2024 № 455/111/22/2024 про нарахування сум індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період проходження служби з 01.04.2022 по 30.06.2022, оформленої Головним управлінням Національної поліції в Луганській області, та довідки від 20.12.2024 № 29/1794 про нараховані та виплачені суми індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.07.2022 по 31.03.2024, оформленої Головним управлінням Національної поліції в Сумській області, з урахуванням раніше виплачених коштів.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 з 16.04.2024, шляхом включення до її складу індексації грошового забезпечення у розмірі середньої суми за останні 24 місяці перед звільненням на підставі довідки від 19.12.2024 № 455/111/22/2024 про нарахування сум індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період проходження служби з 01.04.2022 по 30.06.2022, оформленої Головним управлінням Національної поліції в Луганській області, та довідки від 20.12.2024 № 29/1794 про нараховані та виплачені суми індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.07.2022 по 31.03.2024, оформленої Головним управлінням Національної поліції в Сумській області, з урахуванням раніше виплачених коштів.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.
Суддя І.О. Свергун