Рішення від 21.05.2025 по справі 320/2346/25

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 травня 2025 року справа №320/2346/25

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Вісьтак М. Я., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні) в приміщенні суду м. Києва адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія «Фінекспрес»» (електронна адреса: info@finexpress.com.ua, місцезнаходження: 03067, м. Київ, вул. Гарматна, буд. 4, код ЄДРПОУ 39706018) до Головного управління Державної податкової служби у м. Києві (електронна адреса: kyiv.official@tax.gov.ua, місцезнаходження: 04116, м. Київ, вул. Шолуденка, буд, 33/19, код ЄДРПОУ 44116011) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

встановив:

Зміст позовних вимог.

Товариство з обмеженою відповідальністю «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ «ФІНЕКСПРЕС» звернулося до Київського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Головного управління Державної податкової служби у м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, у якому просить суд:

-визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у м. Києві від 29.04.2024 року № 00347130708.

Процесуальні дії у справі.

Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями для розгляду зазначеної справи визначено головуючого суддю - Вісьтак М. Я.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 26.01.2025 року прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження у справі. Розгляд справи постановлено проводити одноособово суддею Вісьтак М. Я., у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні). Відповідачу встановлено п'ятнадцятиденний строк для подання відзиву на позовну заяву.

Правова позиція позивача.

В обгрунтування позовних вимог позивачем зазначено про протиправність податкового повідомлення-рішення Головного Управління Державної податкової служби у м. Києві № 00347130708 від 29.04.2024, яким до ТОВ «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ «ФІНЕКСПРЕС» застосовано штрафні (фінансові) санкцію у розмірі 1 250 000 (один мільйон двісті п'ятдесят тисяч) гривень 00 коп. у зв'язку з неподанням звітів про підзвітні рахунки відповідно до Угоди (FATCA) за 2016-2022 роки.

Позивачем вказано, що ТОВ «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ «ФІНЕКСПРЕС» не є фінансовим агентом та не зобов'язано виконувати обов'язки фінансових агентів, зокрема щодо подання звіту про підзвітні рахунки, відповідно до Угоди між Урядом України та Урядом Сполучених Штатів Америки для поліпшення виконання податкових правил й застосування положень Закону США «Про податкові вимоги до іноземних рахунків» (FATCA) та Порядку FATCA.

Позивач не погоджується з прийнятим Головним управлінням ДПС у м. Києві податковим повідомленням-рішенням № 00347130708 від 29.04.2024, та вважає, що останнє підлягає скасуванню, відтак просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Правова позиція відповідача.

11.02.2025 року від уповноваженого представника Головного управління ДПС у м. Києві надійшов письмовий відзив на позовну заяву, із змісту якого вбачається, що останнє просить суд у задоволенні позову відмовити.

Так, сторона відповідача вказує, що Головним управлінням ДПС у м. Києві проведено документальну планову виїзну перевірку ТОВ «ФК «ФІНЕКСПРЕС» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2017 по 30.09.2023, валютного законодавства за період з 01.01.2017 по 30.09.2023, валютного законодавства за період з 01.01.2017 по 30.09.2023, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 24.03.2015 по 30.09.2023 та іншого законодавства за відповідний період, про що складено акт перевірки від 25.03.2024 №24373/Ж5/26-15-07-08-02/39706018. За результатами перевірки відповідачем встановлено порушення, зокрема, вимог п.п. 69.8.3 п. 69.8 ст. 69 Кодексу, а саме: не подано звіти про підзвітні рахунки відповідно до Угоди (FATCA) за 2016 рік, за 2017 рік, за 2018 рік, за 2019 рік, за 2020 рік (термін подання - 01.09.2021), за 2021 рік (термін подання - 01.09.2023).

Відповідач вказує, що відповідно до офіційного реєстру фінансових установ, які пройшли реєстрацію з метою виконання Закону США «FATCA», опублікованого СВД США, який доступний за посиланням: https://apps.ns.gov/app/fatcaFfiList/flu.jsf, ТОВ «ФК «ФІНЕКСПРЕС», було зареєстроване за номером GIIN: 2ILXP4.99999.SL.804. державна податкова служба розглядає фінансові установи, які отримали «Global intermediary identificahmi number» (GIIN), як такі, що на підставі підпункту с) пункту 1 статті 4 Угоди здійснили реєстрацію в СВД США з метою виконання вимог Угоди та вважає ТОВ «ФК «ФІНЕКСПРЕС» таким, яке самостійно визначило себе «підзвітною фінансовою установою» та таким, що виконує відповідні реєстраційні вимоги СВД США.

Таким чином, на думку відповідача ТОВ «ФК «ФІНЕКСПРЕС» порушено вимоги п. п. 69.8.3 п. 69.8 ст. 69 Кодексу, у редакції, яка діяла на момент вчинення правопорушення, а саме не подано звіти про підзвітні рахунки відповідно до Угоди (FATCA) за 2016 рік, за 2017 рік, за 2018 рік, за 2019 рік, за 2020 рік (термін подання - 01.09.2021). за 2021 рік та за 2022 рік (термін подання - 01.09.2023). Враховуючи вищевикладене, за результатами перевірки ТОВ «ФК «ФІНЕКСПРЕС», Головне управління ДПС у м. Києві прийнято податкове-повідомлення рішення від 29.04.2024 №00347130708, яким застосовано штрафну (фінансову) санкцію в розмірі 1 250 000.00 гривень.

Процесуальні засади розгляду справи у письмовому провадженні.

Клопотань від сторін про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін не надходило.

Оскільки розгляд справи відбувався в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, судове засідання в справі не проводилось та особи, які беруть участь у справі не викликались.

На підставі викладеного, судовий розгляд справи здійснювався за правилами спрощеного позовного провадження на підставі наявних у суду матеріалів, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу (ч. 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України).

Розглянувши справу у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні), дослідивши письмові докази наявні у матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, суд встановив наступні обставини та дійшов наступних висновків.

Встановлені судом фактичні обставини справи.

Головним управлінням Державної податкової служби у м. Києві проведено документальну планову виїзну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ «ФІНЕКСПРЕС» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2017 по 30.09.2023, валютного законодавства за період з 01.01.2017 по 30.09.2023, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2017 по 30.09.2023 та іншого законодавства за відповідний період.

За результатами перевірки відповідачем складено акт перевірки № 24373/ Ж5/26-15-07-08-02/39706018 від 25.03.2024 «Про результати документальної планової виїзної перевірки» (далі - Акт перевірки), яким зафіксовано порушення з боку Позивача податкового законодавства, в результаті чого до ТОВ «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ «ФІНЕКСПРЕС» застосовано штрафні санкції, за одне з порушень - у розмірі 1 250 000 (один мільйон двісті п'ятдесят тисяч) гривень 00 коп.

Відповідачем в акті перевірки окрім інших порушень також встановлені порушення пп. 69.8.3 п. 69.8 ст. 69 Податкового кодексу України, а саме не подано звіти про підзвітні рахунки відповідно до Угоди між Урядом України та Урядом США «Про податкові вимоги до іноземних рахунків» (FATCA). Не погоджуючись в цій частині з Актом перевірки, ТОВ «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ «ФІНЕКСПРЕС» направило Відповідачу Заперечення вих. № 08/04-2024-1 від 08.04.2024.

Відповідно до листа ГУ ДПС у м. Києві № 7037/I/26-15-07-08-02-07 від 22.04.2024 висновок до Акту залишено без змін, а заперечення - без задоволення.

09.05.2024 ТОВ «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ «ФІНЕКСПРЕС» отримано податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у м. Києві №00347130708 від 29.04.2024.

Вказаним рішенням до Позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 1 250 000 (один мільйон двісті п'ятдесят тисяч) гривень 00 коп.

Зазначене повідомлення-рішення оскаржено позивачем в адміністративному порядку, шляхом направлення до Державної податкової служби України Скарги про перегляд податкового повідомлення-рішення вих. №20/05-2024-2 від 20.05.2024.

22.07.2024 позивачем отримано Рішення про результати розгляду скарги Державної податкової служби України від 17.07.2024 №21881/6/99-00-06-03-01-06, яким податкове повідомлення-рішення було залишено без змін, а скаргу - без задоволення.

Позивач вважає податкове повідомлення-рішення № 00347130708 від 29.04.2024 протиправним, необґрунтованим та таким, що винесено з порушенням норм діючого законодавства у зв'язку з чим звернувся в суд з адміністративним позовом.

Релевантні джерела права та висновки суду.

Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий кодекс України від 02.12.2010 року № 2755-VI.

Відповідно до п.п. 41.1.1 п.41.1 ст.41 Податкового кодексу України контролюючими органами щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби, є органи державної податкової служби.

Таким чином, відповідач у справі - суб'єкт владних повноважень, на якого чинним законодавством покладені владні управлінські функції стосовно контролю у сфері податкових взаємовідносин.

Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Між Урядом України та Урядом Сполучених Штатів Америки укладено Угоду для поліпшення виконання податкових правил й застосування положень Закону США "Про податкові вимоги до іноземних рахунків (FATCA)" від 07.02.2017, ратифікованої Законом України від 29.10.2019 №229-IX (далі по тексту - Угода).

Відповідно до статті 2 Угоди сторони домовились отримувати та здійснювати обмін інформацією стосовно американських підзвітних рахунків.

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо імплементації міжнародного стандарту автоматичного обміну інформацією про фінансові рахунки» від 20.03.2023 №2970-ІХ (далі по тексту Закон №2970-ІХ), який набрав чинності 28.04.2023, внесено до Податкового кодексу України певні зміни, зокрема доповнено статтями 39-3, 118-1.

Відповідно до пункту 3 розділу ІІ Закону №2970-ІХ установлено, що у 2023 році фінансові агенти подають звіти про підзвітні рахунки, що підлягають поданню згідно з Угодою між Урядом України та Урядом Сполучених Штатів Америки для поліпшення виконання податкових правил і застосування положень Закону США "Про податкові вимоги до іноземних рахунків" (FATCA), за 2021 рік та за 2022 рік за правилами пункту 69.8 статті 69 Податкового кодексу України у редакції, чинній станом на 31 грудня 2022 року. Положення статті 39-3 Податкового кодексу України застосовуються до фінансових агентів у частині виконання ними вимог Угоди між Урядом України та Урядом Сполучених Штатів Америки для поліпшення виконання податкових правил і застосування положень Закону США "Про податкові вимоги до іноземних рахунків" (FATCA), починаючи зі звітного року, що завершується 31 грудня 2023 року. До фінансового агента, який своєчасно подав звіт про підзвітні рахунки за 2021 звітний рік у 2023 році відповідно до правил цього пункту, не застосовується штраф, встановлений Податковим кодексом України за неподання або несвоєчасне подання звіту про підзвітні рахунки (щодо звіту за 2021 рік).

Звітним періодом вважається попередній календарний рік, якщо міжнародним договором, що містить положення про обмін інформацією для податкових цілей, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або укладеним на його підставі міжвідомчим договором не встановлені інші правила.

Форма звіту про підзвітні рахунки, порядок її заповнення і подання фінансовими агентами до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Відповідно до пункту 118-1.1 статті 118-1 Податкового кодексу України, яка набрала чинності 01.01.2024, неподання фінансовим агентом звіту про підзвітні рахунки відповідно до вимог статті 39-3 цього Кодексу тягне за собою накладення штрафу у 100 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року.

За визначенням підпункту 14.1.257-1 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України фінансовий агент - будь-яка особа (крім фізичної особи), яка відповідає визначенню звітної фінансової установи України, у значенні, наведеному в Угоді FATCA, та/або підзвітної фінансової установи відповідно до Багатосторонньої угоди CRS та Загального стандарту звітності CRS, та яка відповідно до цього Кодексу та інших актів законодавства, ухвалених на виконання положень Угоди FATCA та Багатосторонньої угоди CRS, зобов'язана застосовувати заходи належної комплексної перевірки до фінансових рахунків, подавати звіт про підзвітні рахунки до контролюючого органу, виконувати інші обов'язки та нести відповідальність за порушення цих обов'язків у порядку, встановленому законом.

Регулятори ринків фінансових послуг у межах повноважень, визначених законодавчими актами у сфері регулювання діяльності з надання фінансових послуг, встановлюють переліки небанківських фінансових установ, які зобов'язані виконувати обов'язки фінансових агентів відповідно до вимог Угоди FATCA.

Для цілей виконання вимог Угоди FATCA не є фінансовими агентами особи, визначені в Додатку II до Угоди FATCA.

Як передбачено у пункті 1 статті 4 Угоди «Трактування фінансових установ», кожна звітна фінансова установа України вважається такою, що виконує положення розділу 1471 Податкового кодексу США і на яку не поширюється положення про утримання, відповідно до нього, якщо Україна виконує свої зобов'язання відповідно до статей 2 і 3 цієї Угоди стосовно такої звітної фінансової установи України, і звітна фінансова установа України:

a) ідентифікує американські підзвітні рахунки та щорічно доповідає компетентному органу України інформацію, яку вимагається надавати згідно з пунктом 2 статті 2 цієї Угоди в часові межі та спосіб, описані в статті 3 цієї Угоди;

b) окремо для 2015 року і 2016 року щорічно повідомляє компетентному органу України назву кожної фінансової установи, яка не бере участь, якій було виконано виплати, та сукупну суму таких виплат;

c) виконує реєстраційні вимоги СВД FATCA, викладені на офіційному сайті;

d) за умови, що звітна фінансова установа України виступає в якості (i) кваліфікованого посередника (в контексті розділу 1441 Податкового кодексу США), що вирішила взяти на себе зобов'язання першочергового утримання відповідно до розділу 3 частини A Податкового кодексу США; (ii) іноземного товариства, що вирішило діяти в якості іноземного товариства, яке здійснює утримання, (в контексті як розділу 1441, так і розділу 1471 Податкового кодексу США); чи (iii) іноземного трасту, що вирішив діяти в якості іноземного трасту, який здійснює утримання (в контексті як розділу 1441, так і розділу 1471 Податкового кодексу США), утримує 30 відсотків з будь-якого платежу, який підлягає утриманню з американського джерела, будь-якій фінансовій установі, що не бере участь; та

e) у випадку звітної фінансової установи України, що не описана в підпункті 1(d) цієї статті, і яка виконує платіж, який підлягає утриманню з американського джерела, чи виступає в якості посередника стосовно такого платежу, будь-якій фінансовій установі, що не бере участь, звітна фінансова установа України надає будь-якому безпосередньому виконавцю такого платежу, що підлягає утриманню з американського джерела, інформацію, яка необхідна для здійснення утримання та звітування, що виникає у зв'язку з таким платежем.

У свою чергу, за визначенням пункту 1 статті 1 Угоди n) термін звітна фінансова установа України означає будь-яку фінансову установу України, яка не є непідзвітною фінансовою установою України;

o) термін непідзвітна фінансова установа України означає будь-яку фінансову установу України чи інший суб'єкт господарювання, який є резидентом України, що описаний в Додатку II як непідзвітна фінансова установа України чи в інший спосіб класифікується як іноземна фінансова установа, яка вважається такою, що виконує вимоги, або ж як фактичний власник, звільнений від виконання вимог згідно з відповідними постановами Міністерства фінансів США, що набирає чинності з дати підписання цієї Угоди.

Відповідно до пункту 4 статті 4 Угоди «Ідентифікація та трактування інших іноземних фінансових установ, які вважаються такими, що виконують вимоги, та фактичних власників, звільнених від виконання вимог» Сполучені Штати розглядають кожну непідзвітну фінансову установу України в якості іноземної фінансової установи, яка вважається такою, що виконує вимоги, чи фактичного власника, звільненого від виконання вимог, в залежності від ситуації, в контексті розділу 1471 Податкового кодексу США.

У Додатку ІІ до Угоди зазначено суб'єктів господарювання, які вважаються фактичними власниками, звільненими від виконання вимог, або фінансовими установами, які вважаються такими, що виконують вимоги, залежно від обставин, та нижченаведені рахунки виключаються з визначення фінансових рахунків.

Таким чином, обов'язок подавати до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, звіт про підзвітні рахунки покладений на фінансових агентів. У свою чергу, невиконання такого обов'язку тягне накладення на фінансового агента штрафу відповідно до пункту 118-1.1 статті 118-1 Податкового кодексу України.

При цьому переліки небанківських фінансових установ, які зобов'язані виконувати обов'язки фінансових агентів відповідно до вимог Угоди FATCA, встановлюються регуляторами ринків фінансових послуг у межах повноважень, визначених законодавчими актами у сфері регулювання діяльності з надання фінансових послуг.

Враховуючи викладене, суду належить встановити, чи є позивач фінансовим агентом та, відповідно, чи зобов'язаний він подавати звіт про підзвітні рахунки відповідно до вимог Угоди FATCA.

Суд встановив, що відповідно до статуту ТОВ «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ «ФІНЕКСПРЕС» предметом діяльності позивача є надання фінансових платіжних послуг, а саме послуг з переказу коштів без відкриття рахунку.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 22 Закону України «Про фінансові послуги та фінансові компанії» державне регулювання та нагляд за діяльністю з надання фінансових послуг щодо діяльності з надання фінансових послуг, визначених пунктами 1-8 частини першої статті 4 цього Закону, та супровідних до них послуг, а саме страхування; надання коштів та банківських металів у кредит; залучення коштів та банківських металів, що підлягають поверненню; фінансового лізингу; факторингу; надання гарантій; торгівлі валютними цінностями; фінансових платіжних послуг здійснює Національний банк України.

Постановою правління Національного банку України від 07.07.2020 № 96, з метою забезпечення реалізації вимог статті 14 Податкового кодексу України, затверджено Перелік небанківських фінансових установ, які зобов'язані виконувати обов'язки фінансових агентів відповідно до міжнародних договорів про обмін інформацією.

До переліку небанківських фінансових установ, які зобов'язані виконувати обов'язки фінансових агентів відповідно до міжнародних договорів про обмін інформацією Національним банком України включено:

1. Кредитні спілки (за винятком кредитних спілок, які відповідають критеріям, установленим у Додатку ІІ до Угоди між Урядом України та Урядом Сполучених Штатів Америки для поліпшення виконання податкових правил й застосування положень Закону США "Про податкові вимоги до іноземних рахунків" (FATCA), ратифікованої Законом України "Про ратифікацію Угоди між Урядом України та Урядом Сполучених Штатів Америки для поліпшення виконання податкових правил й застосування положень Закону США "Про податкові вимоги до іноземних рахунків" (FATCA)" (далі - Угода FATCA));

2. Страховики, які здійснюють страхування життя (за винятком страхових компаній зі страхування життя, які відповідають критеріям, установленим у Додатку ІІ до Угоди FATCA).

Як вказано судом вище, позивач є товариством з обмеженою відповідальністю, предметом діяльності якого є надання фінансових платіжних послуг, а саме послуг з переказу коштів без відкриття рахунку. Відповідно, ТОВ «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ «ФІНЕКСПРЕС» не є кредитною спілкою, та не надає послуг, як страховик.

Судом встановлено, що позивач звернувся до Національного Банку України листом від 17.10.2023 вих. № 17/10-2023-1 з метою надання роз'яснення останнім про належність чи неналежність ТОВ «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ «ФІНЕКСПРЕС» до небанківських фінансових установ, які зобов'язані виконувати обов'язки фінансових агентів відповідно до міжнародних договорів про обмін інформацією.

Листом Національного Банку України від 06.11.2023 вих. № 25-0005/82023 повідомлено позивача, що на думку Національного банку, Угода FATCA та законодавство України не вимагає від інших фінансових установ, крім визначених Постановою Правління Національного банку постановою від 07.07.2020 № 96, виконувати обов'язки фінансових агентів, зокрема щодо реєстрації в Службі внутрішніх доходів США (IRS) та отримання спеціального реєстраційного номера GIIN.

Як вбачається зі змісту акта перевірки, відповідач вважає, що ТОВ «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ «ФІНЕКСПРЕС» не відноситься до категорії непідзвітних фінансових установ, оскільки зареєстроване в реєстрі Служби внутрішніх доходів США, який доступний за посиланням https://apps.ns.gov/app/fatcaFfiList/flu.jsf, за кодом GIIN: 2ILXP4.99999.SL.804., посилаючись на підпункт с) пункту 1 статті 4 Угоди.

Таким чином, на думку відповідача, єдиною підставою уважати позивача фінансовим агентом є реєстрація в реєстрі Служби внутрішніх доходів США, який доступний за посиланням https://apps.ns.gov/app/fatcaFfiList/flu.jsf, за кодом GIIN: 2ILXP4.99999.SL.804.

Відповідно до частини другої статті 74 Кодексу адміністративного судочинства України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

За правилами частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Однак, суд звертає увагу, що відповідач, на якого покладено обов'язок доказування у цій справі, не надав будь-яких доказів, які б підтверджували обставини, зафіксовані в акті перевірки, щодо реєстрації позивача в реєстрі Служби внутрішніх доходів США, який доступний за посиланням https://apps.ns.gov/app/fatcaFfiList/flu.jsf, за кодом GIIN: 2ILXP4.99999.SL.804., наприклад, витягу із такого реєстру.

При цьому, суд встановив, що вказане посилання не клікабельне, відповідно, за ним неможливо знайти інформацію про те, що ТОВ «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ «ФІНЕКСПРЕС» зареєстроване в реєстрі Служби внутрішніх доходів США https://apps.ns.gov/app/fatcaFfiList/flu.jsf, за кодом GIIN: 2ILXP4.99999.SL.804.

Крім того, суд зауважує, що навіть ймовірна реєстрація позивача в реєстрі Служби внутрішніх доходів США та отримання коду GIIN (що не підтверджено жодним допустимим доказом), не є підставою вважати його підзвітною фінансовою установою за вимогами Угоди та, відповідно, фінансовим агентом, який зобов'язаний подати звіт про підзвітні рахунки.

Так, відповідно до підпункту с) пункту 1 статті 4 Угоди, який відповідач визначає правовою підставою для ідентифікації позивача як підзвітну фінансову установу, кожна звітна фінансова установа України вважається такою, що виконує положення розділу 1471 Податкового кодексу США і на яку не поширюється положення про утримання, відповідно до нього, якщо Україна виконує свої зобов'язання відповідно до статей 2 і 3 цієї Угоди стосовно такої звітної фінансової установи України, і звітна фінансова установа України виконує реєстраційні вимоги СВД FATCA, викладені на офіційному сайті.

По-перше, зі змісту пункту 1 статті 4 Угоди вбачається, що в ньому встановлені зобов'язання, покладені на звітну фінансову установу України у своїй сукупності, та вказані підпункти не можуть використовуватись окремо один від одного.

Крім того, зазначені зобов'язання не можуть вважатися кваліфікаційними ознаками, що мають застосовуватись в цілях ідентифікації фінансової установи, як підзвітної, оскільки, як зазначено вище, пункт 1 статті 4 Угоди "FATCA" визначає лише перелік обов'язків, що покладаються на звітну фінансову установу України.

По-друге, відповідач не довів належними доказами, що позивач, як звітна фінансова установа України виконує реєстраційні вимоги СВД FATCA, викладені на офіційному сайті.

Враховуючи вищевикладене, відповідач не довів, що ТОВ «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ «ФІНЕКСПРЕС» є звітною фінансовою установою та зобов'язано виконувати обов'язки фінансових агентів відповідно до вимог Угоди FATCA, а тому висновки акта перевірки про порушення позивачем підпункту 69.8.3 пункту 69.8 статті 69 Податкового кодексу України шляхом неподання звітів про підзвітні рахунки відповідно до Угоди (FATCA) за 2018, 2019, 2020, 2021 та 2022 роки, нормативно та документально не підтверджуються.

Крім того, суд звертає увагу, що в акті перевірки зазначено про порушення позивачем підпункту 69.8.3 пункту 69.8 статті 69 Податкового кодексу України у редакції, чинній станом на 31.12.2023, однак, Податковий кодекс України у редакції 31.12.2023 не містить такої норми, у зв'язку із тим, що пункт 69.8 статті 69 виключено на підставі Закону України від 20.03.2023 №2970-ІХ.

Таким чином, застосування до ТОВ «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ «ФІНЕКСПРЕС» штрафних (фінансових) санкцій на підставі пункту 118-1.1 статті 118 Податкового кодексу України є протиправним, у зв'язку із чим податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у м. Києві від 29.04.2024 за № 00347130708 підлягає скасуванню.

З огляду на викладене вище суд приходить до висновку про задоволення адміністративного позову повністю.

Частиною другою статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частинами першою та другою статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Матеріали справи підтверджують, що відповідно до платіжної інструкції кредитового переказу коштів від 13.08.2024 № 234 позивач сплатив судовий збір за подання позовної заяви у розмірі 18 750,00 грн.

Враховуючи зазначене, суд вважає необхідним стягнути на користь позивача понесені ним судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 18 750,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

На підставі викладеного, керуючись статтями 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у м. Києві від 29.04.2024 за № 00347130708.

3. Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія «Фінекспрес»» (електронна адреса: info@finexpress.com.ua, місцезнаходження: 03067, м. Київ, вул. Гарматна, буд. 4, код ЄДРПОУ 39706018) судовий збір у розмірі 18750,00грн. (вісімнадцять тисяч сімсот п'ятдесят грн. 00 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Головного управління ДПС у м. Києві, як відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (ідентифікаційний код 44116011; місцезнаходження: 04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19).

Копію рішення направити сторонам справи (їх представникам).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Вісьтак М.Я.