19 травня 2025 року м.Київ №640/17503/19
Київський окружний адміністративний суд у складі судді Лисенко В.І., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Акціонерного товариства "Укргазвидобування" до Державної служби геології та надр України про визнання протиправним та скасування наказу, визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
Акціонерне товариство "Укргазвидобування" звернулось до суду з даним позовом, в якому просить:
1) визнати протиправним та скасувати наказ Державної служби геології та надр України Про прийняте рішення щодо надання спеціального дозволу на користування надрами від 16.08.2019 № 284;
2) визнати протиправною бездіяльність Державної служби геології та надр України щодо невидання наказу про видачу Акціонерному товариству "Укргазвидобування" спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислову розробку родовищ, з подальшим видобуванням нафти і газу (промислова розробка родовищ) Острівської площі, розташованої межах Самбірського, Мостицького та Яворівського районів Львівської області строком дії на 20 років за заявою, поданою листом від 03.02.2017 № 3/2-01-986;
3) зобов'язати Державну службу геології та надр України видати наказ про надання Акціонерному товариству "Укргазвидобування" спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислову розробку родовищ, з подальшим видобуванням нафти і газу (промислова розробка родовищ) Острівської площі, розташованої межах Самбірського, Мостицького та Яворівського районів Львівської області строком дії на 20 років за заявою, поданою листом від 03.02.2017 № 3/2-01-986;
4) зобов'язати Державну службу геології та надр України видати Акціонерному товариству "Укргазвидобування" спеціальний дозвіл на користування надрами з метою геологічного вивчення нафтогазових надр, у тому числі дослідно-промислову розробку родовищ, з подальшим видобуванням нафти і газу (промислова розробка родовищ) Острівської площі, розташованої межах Самбірського, Мостицького та Яворівського районів Львівської області строком дії на 20 років.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.09.2019 відкрито провадження в адміністративній справі.
У зв'язку з тимчасовою непрацездатністю судді Васильченко І.П., у провадження якої перебувала адміністративна справа № 640/17503/19, для подальшого розгляду справу передано на повторний автоматизований розподіл справ між суддями.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 15.10.2020 прийнято справу до провадження судді Григоровича П.О.
На виконання положень п. 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" від 13 грудня 2022 року №2825-ІХ, дана справа отримана Київським окружним адміністративним судом за належністю.
09.10.2023 вказані матеріали адміністративного позову отримані Київським окружним адміністративним судом та протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями, 09.10.2023 справа розподілена судді Лисенко В.І.
Згідно з частиною другою статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України у разі зміни складу суду розгляд справи починається спочатку, за винятком випадків, визначених цим Кодексом.
Ухвалою суду від 23.10.2023 справу прийнято до провадження судді Лисенко В.І. та вирішено здійснювати розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Позовні вимоги АТ "Укргазвидобування" обґрунтовані тим, що рішенням Окружного адміністративного суду м.Києва від 21.03.2018 у справі №826/14512/17 зобов'язано Державну службу геології та надр України повторно розглянути заяву Публічного акціонерного товариства «Укргазвидобування», подану листом від 03 лютого 2017 року №3/2-01-986 щодо надання спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислову розробку родовищ, з подальшим видобуванням нафти і газу (промислова розробка родовищ) Острівської площі, розташованої в межах Самбірського, Мостицького та Яворівського районів Львівської області, строком дії на 20 років, з урахуванням висновків суду. На виконання рішення суду 16.08.2019 відповідачем прийнято наказ «Про прийняте рішення щодо надання спеціального дозволу на користування надрами» № 284, яким з урахуванням рекомендації Комісії з питань надрокористування (протокол від 31.07.2018 № 8 2018), наданих за результатами розгляду заяви позивача, поданої листом від 03.02.2017 № З 2-01-986, відмовлено Публічному акціонерному товариству «Укргазвидобування» в наданні спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислову розробку родовищ, з подальшим видобуванням нафти і газу (промислова розробка родовищ) Острівської площі, розташованої в межах Самбірського, Мостицького та Яворівського районів Львівської області, строком дії 20 років. Позивач вважає вказаний наказ відповідача протиправним та таким, що підлягає скасуванню, вважає протиправною бездіяльність відповідача щодо невидання наказу про видачу спеціального дозволу на користування надрами.
Відповідач надіслав відзив на позовну заяву, у якому зазначив про те, що Держгеонадра на виконання рішення суду, розглянуто заяву з пакетом документів AT «Укргазвидобування» щодо отримання вищезазначеного дозволу на засіданні Комісії з питань надрокористування, та позитивного рішення не прийнято у зв'язку з тим, що постановою КМУ від 06.04.2016 №277 «Про внесення змін до порядків, затверджених постановами Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 р. № 594 і 615, та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України», а саме пунктом 2 Постанови, що набрав чинності з 1 квітня 2017 року було виключено підпункт 8 пункту 8 Порядку, який слугував підставою для звернення підприємства щодо отримання спеціальних дозволів. Таким чином, Держгеонадра на виконання рішення суду у справі №826/14512/17 прийняла наказ №284 від 16.08.2019 про відмову позивачу в наданні спеціального дозволу на користування надрами.
Позивачем надіслано відповідь на відзив, у якій зазначено про те, що є хибними доводи відповідача про те, що під час повторного розгляду заяви позивача від 03.02.2017 № 3/2-01-986 відповідач дійшов висновку про припинення у суб'єкта господарювання права на отримання спеціального дозволу на підставі пп. 13 п. 18 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 р. № 615, у зв'язку з набуттям чинності із 01.04.2017 р. змін, внесених до цього Порядку постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 р. № 277. Позивач стверджує, що як вбачається з рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 21.03.2018 р. у справі № 826/14512/17, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 30.05.2018 р., суд під час розгляду вказаної адміністративної справи надав оцінку такій правовій позиції відповідача та зазначив про те, що до спірних правовідносин слід застосовувати положення нормативно-правових актів, які діяли на час чинності підпункту 13 пункту 8 Порядку № 615. З наведеного вбачається, що доводи відповідача, викладені у відзиві, зводиться до незгоди останнього з рішенням суду у справі № 826/14512/17, яке набрало законної сили.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.
03.02.2017 ПАТ «Укргазвидобування» звернулося до Державної служби геології та надр України із заявою №3/2-01-986 про надання спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислову розробку родовищ, з подальшим видобуванням нафти і газу (промислова розробка родовищ) Острівської площі, розташованої в межах Самбірського, Мостицького та Яворівського районів Львівської області, строком дії на 20 років, яка з додатками на 14 аркушах в 1 примірнику зареєстрована відповідачем 03.02.2017 року за № 3076/02/12-17.
Як вбачається з рішення Львівської обласної ради № 470 від 01.06.2017 року «Про погодження отримання спеціального дозволу на користування надрами публічному акціонерному товариству «Укргазвидобування» (Острівська площа)» позивачу погоджено отримання спеціального дозволу на користування надрами. Зазначене рішення міститься в матеріалах справи та досліджено колегією суддів апеляційної інстанції в повному обсязі.
Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України № 153 від 31.03.2017 «Про погодження надання надр у користування» введено в дію протокол №18 засідання Комісії з питань погодження надання надр у користування Міністерства екології та природних ресурсів України від 30.03.2017 року - 31.03.2017 року, відповідно до п. 1.17 якого погоджено надання спеціального дозволу на користування надрами Острівської площі, розташованої в межах Самбірського, Мостицького та Яворівського районів Львівської області.
Відповідач направив на адресу позивача лист №19996/03/12-17 від 05.09.2017 року, в якому зазначив, що Державна служба геології та надр України опрацювала заяву ПАТ «Укргазвидобування» про надання спеціального дозволу на користування надрами відповідно до пп. 13 п. 8 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року № 615, та у межах компетенції повідомила, що на даний час пп. 13 п. 8 Порядку виключено постановою Кабінету Міністрів України від 06 квітня 2016 року №277. При цьому, відповідач повернув пакет документів та повідомив про те, що у наданні зазначеного спеціального дозволу на користування надрами ПАТ «Укргазвидобування» відмовлено відповідно до п. 19 Порядку.
Не погоджуючись з бездіяльністю відповідача, позивач оскаржив її до суду.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 21.03.2018 у справі №826/14512/17 позов Публічного акціонерного товариства «Укргазвидобування» задовольнити частково: визнано протиправною бездіяльність Державної служби геології та надр України щодо неприйняття рішення у встановлений строк з приводу заяви Публічного акціонерного товариства «Укргазвидобування», поданої листом від 03 лютого 2017 року №3/2-01-986 щодо надання спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислову розробку родовищ, з подальшим видобуванням нафти і газу (промислова розробка родовищ) Острівської площі, розташованої в межах Самбірського, Мостицького та Яворівського районів Львівської області, строком дії на 20 років; зобов'язано Державну службу геології та надр України повторно розглянути заяву Публічного акціонерного товариства «Укргазвидобування», подану листом від 03 лютого 2017 року №3/2-01-986 щодо надання спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислову розробку родовищ, з подальшим видобуванням нафти і газу (промислова розробка родовищ) Острівської площі, розташованої в межах Самбірського, Мостицького та Яворівського районів Львівської області, строком дії на 20 років, з урахуванням висновків суду.
На виконання вказаного рішення суду Держгеонадра було повторно розглянуто заяву з пакетом документів AT «Укргазвидобування» щодо отримання вищезазначеного дозволу на засіданні Комісії з питань надрокористування та 16.08.2019 відповідачем прийнято наказ «Про прийняте рішення щодо надання спеціального дозволу на користування надрами» № 284, яким на виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 21.03.2018 р. у справі № 826/14512/17 та з урахуванням рекомендації Комісії з питань надрокористування (протокол від 31.07.2018 № 8 2018), наданих за результатами розгляду заяви позивача, поданої листом від 03.02.2017 № З 2-01-986, відмовлено Публічному акціонерному товариству «Укргазвидобування» в наданні спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислову розробку родовищ, з подальшим видобуванням нафти і газу (промислова розробка родовищ) Острівської площі, розташованої в межах Самбірського, Мостицького та Яворівського районів Львівської області, строком дії 20 років.
Підставою для прийняття вказаного наказу було те, що Постановою КМУ від 06.04.2016 № 277 «Про внесення змін до порядків, затверджених постановами Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 р. № 594 і 615, та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України», а саме пунктом 2 Постанови, що набрав чинності з 1 квітня 2017 року було виключено підпункт 8 пункту 8 Порядку, який слугував підставою для звернення підприємства щодо отримання спеціальних дозволів.
Не погоджуючись з наказом відповідача, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.
В силу вимог Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 №1174 (далі - Положення №1174), центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується на реалізацію державної політики у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр є Держгеонадра України (п.1), який здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи (п.7).
Пунктом 4 Положення №1174 встановлено, що Держгеонадра відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами); здійснює переоформлення спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), внесення до них змін та видачу дублікатів, продовжує строк дії спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами).
Відповідно до частини 2 статті 16 Кодексу України про надра спеціальні дозволи на користування надрами надаються переможцям аукціонів, крім випадків, визначених Кабінетом Міністрів України, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, або Радою міністрів Автономної Республіки Крим щодо розробки родовищ корисних копалин місцевого значення на території Автономної Республіки Крим. Порядок проведення аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами та порядок їх надання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Згідно з частиною 1 статті 14 Закону України «Про нафту і газ» від 12.07.2001 №2665-III спеціальні дозволи на користування нафтогазоносними надрами надаються переможцям аукціонів, крім випадків, визначених Кабінетом Міністрів України, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр. Порядок проведення аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами та порядок їх надання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Порядок надання спеціальних дозволів на користування надрами затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №615 (далі - Порядок №615).
Станом на час звернення позивача із заявою про видачу спеціального дозволу без проведення аукціону - 03.02.2017, був чинний підпункт 13 пункту 8 Порядку №615, згідно якого без проведення аукціону дозвіл надається у разі геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки та видобування корисних копалин акціонерними товариствами, 100 відсотків акцій яких належать державі, та суб'єктами ринку природного газу, на яких для забезпечення загальносуспільних інтересів згідно із законом покладено виконання спеціальних обов'язків на ринку природного газу та у статутному капіталі яких не менш як 100 відсотків акцій належать господарському товариству, єдиним акціонером якого є держава.
Постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 №277, яка набрала чинності 12.04.2016, серед іншого, з Порядку №615 виключено підпункт 13 пункту 8, на підставі якого позивач звернувся до відповідача за отриманням спеціального дозволу (щодо виключення пункту 13 постанова набрала чинності з 01.04.2017).
Судом встановлено, що 16.08.2019 відповідачем на виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 21.03.2018 у справі № 826/14512/17, враховуючи рекомендації Комісії з питань надрокористування (протокол від 31.07.1018 № 8/2018), наданих за результатами розгляду заяви позивача, поданої листом від 03.02.2017 № 3/2-01-986, прийнято наказ № 284 «Про прийняте рішення щодо надання спеціального дозволу на користування надрами», яким відмовлено Публічному акціонерному товариству «Укргазвидобування» в наданні спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислову розробку родовищ, з подальшим видобуванням нафти і газу (промислова розробка родовищ) Острівської площі, розташованої в межах Самбірського, Мостицького та Яворівського районів Львівської області, строком дії 20 років.
Згідно з п. 7.5. протоколу засідання Комісії з питань надрокористування від 31.07.2018 №8/2018, затвердженого заступником Голови Комісії з питань надрокористування Гончаренком В.В., заслухавши інформацію т.в.о. директора Департаменту дозвільної та міжнародної діяльності Васюкової М.В. щодо повторного надходження супровідним листом заяви AT "Укргазвидобування» на отримання спеціального дозволу на користування надрами, позитивного рішення не прийнято, оскільки постановою Кабінету Міністрів України на 06.04.2016 №277 внесено зміни до Порядку, а саме підпункт 13 пункту 8 виключено.
Отже, спірним питанням у цій справі є можливість застосування до спірних відносин підпункту 13 пункту 8 Порядку №615 (в редакції чинній на час подання позивачем заяви листом від 03.02.2017 №3/2-01-986).
Подібні правовідносини були предметом розгляду Верховним Судом, зокрема у справі №803/1541/16 (постанова від 31.03.2021).
У вказаній справі Верховний Суд у складі судової палати, усуваючи розбіжність у застосуванні норм матеріального права, вирішував питання, яка редакція Порядку №615 підлягає застосуванню до спірних правовідносин:
- та, що була чинною на час звернення особи із заявою про видачу спеціального дозволу на користування надрами;
- та, що була чинною на час розгляду уповноваженим органом заяви особи про видачу спеціального дозволу на користування надрами і прийняття відповідного рішення за наслідками розгляду такої заяви.
За наслідками розгляду справи №803/1541/16 Верховний Суд у постанові від 31.03.2021 зробив наступні висновки:
«Якщо під час розгляду суб'єктом владних повноважень заяви особи до прийняття остаточного рішення було змінено нормативно-правове регулювання, суб'єкт владних повноважень не має законних можливостей для прийняття рішення з урахуванням попереднього нормативно-правового регулювання, яке є нечинним, а його рішення та дії в цих випадках не можуть вважатися протиправними за формальними ознаками.
Рішення за результатами розгляду заяви про надання спеціального дозволу на користування надрами приймається за законодавством, що діє на час прийняття рішення про надання чи відмову у наданні дозволу (а не на час звернення з заявою)».
Судом встановлено, що на час набрання чинності Постанови №277 від 06.04.2016 в частині виключення підпункту 13 пункту 8 Порядку №615 (01.04.2017), процедура розгляду заяви позивача тривала. З огляду на це, з 01.04.2017 і далі відповідач має застосовувати правові акти у чинній редакції, яка не передбачала підстав для надання спецдозволу без аукціону.
За таких обставин, з 01.04.2017 і далі у Державної служби геології та надр України не було законних підстав для надання спеціального дозволу на користування надрами без аукціону.
Відтак, твердження позивача про те, що він має право на отримання дозволу для користування надрами без аукціону на підставі п.п. 13 п. 8 Порядку №615 є хибним та суперечить нормам матеріального права, чинного на момент ухвалення рішення.
Аналогічних висновків дійшов Верховний Суд у справах №826/14521/17 (постанова від 1207.2021) та №826/14522/17 (постанова від 21.10.2021).
Також, позивач в обґрунтування позову неодноразово посилається на висновки Окружного адміністративного суду міста Києва у справі 826/14512/17 щодо наявності правових підстав та права позивача в отриманні дозволу на користування надрами.
Однак, такі доводи позивача суд не приймає до уваги, оскільки постановою Верховного Суду від 21.04.2023 у справі №826/14512/17 скасовано рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 21.03.2018, яким зобов'язано Державну службу геології та надр України повторно розглянути заяву Публічного акціонерного товариства «Укргазвидобування», подану листом від 03 лютого 2017 року №3/2-01-986 щодо надання спеціального дозволу на користування надрами, та відмовлено Публічному акціонерному товариству «Укргазвидобування» у задоволенні позову.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про правомірність наказу відповідача про відмову у наданні позивачеві спеціального дозволу на користування надрами та відсутність підстав для задоволення позову.
При цьому, позовні вимоги про зобов'язання Державної служби геології та надр України видати наказ про надання Акціонерному товариству "Укргазвидобування" спеціального дозволу на користування надрами та спеціальний дозвіл на користування надрами з метою геологічного вивчення нафтогазових надр, у тому числі дослідно-промислову розробку родовищ, з подальшим видобуванням нафти і газу (промислова розробка родовищ) Острівської площі, розташованої межах Самбірського, Мостицького та Яворівського районів Львівської області строком дії на 20 років, також не підлягають задоволенню, оскільки є похідними вимогами.
Відповідно до положень першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, суд дійшов висновку, що доводи позивача є необґрунтованими з одночасним повним та належним доказуванням відповідачем правомірності прийняття оскаржуваного рішення.
Враховуючи викладене, адміністративний позов задоволенню не підлягає.
Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судовий збір не підлягає відшкодуванню, оскільки в задоволенні позову було відмовлено.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Відмовити у задоволенні адміністративного позову.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Лисенко В.І.