Постанова від 16.05.2025 по справі 373/1298/25

Справа № 373/1298/25

Провадження № 3/373/407/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 травня 2025 року м. Переяслав

Суддя Переяславського міськрайонного суду Київської області Хасанова В.В., отримала адміністративний матеріал, який надійшов з Головного управління ДПС у Київській області ДПС України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , директора ПП «Соснова», проживаючого по АДРЕСА_1 ,

за ч. 1 ст. 163-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ВСТАНОВИЛА:

16.05.2025 до суду надійшов протокол про адміністративне правопорушення від 02.05.2025 відносно ОСОБА_1 , відповідно до якого останній 17.03.2025 вчинив порушення в частині ведення податкового обліку, а саме:

- п.44.1 ст.44; п.198.1, 198.3, п.198.6, ст.198; п.188.1. ст.188; п.189.1 ст.189, абз.г п.198.5 ст.198 ПК України, що призвело до заниження суми податку на додану вартість на загальну суму 616786,00 грн за різні розрахункові періоди 2021-2022 років;

- п.201.10 ст.201 ПК України - не зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні за розрахункові періоди 2021-2024 років;

- п.6.3 ст.63 ПК України в частині неповідомлення ПП «Соснова» про об'єкти оподаткування в кількості 409 об'єктів оподаткування.

Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП.

Згідно з ст.278 КУпАП України орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи.

Дослідивши протокол про адміністративне правопорушення та долучені до нього матеріали, суд дійшов наступного висновку.

Відповідно до ст. 254 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше 24 годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Пунктом 12 Інструкції з оформлення органами доходів і зборів матеріалів про адміністративне правопорушення (надалі - Інструкція), затвердженої наказом Міністерства фінансів України № 566 від 02.07.2016, встановлено, що у разі неможливості складання Протоколу за місцем вчинення адміністративного правопорушення Протокол складається в податковому органі. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, запрошується до податкового органу для складання та підписання Протоколу. У запрошенні зазначаються дата, час та місце складання Протоколу. Запрошення вважається належним чином врученим, якщо воно надіслано за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, рекомендованим листом з повідомленням про вручення або вручено особисто такій особі.

Пунктом 13 Інструкції встановлено, що у разі неявки особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, у визначений у запрошенні час складається акт довільної форми, який засвідчує факт такої неявки. Акт підписується не менш як трьома посадовими особами контролюючого органу та реєструється у журналі реєстрації актів, що засвідчують факт неявки особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Також, відповідно до п.86.1 ст.86 ПК України акт, складений за результатами перевірки та підписаний посадовими особами, які проводили перевірку, надається платнику податків або його законному представнику, який зобов'язаний його підписати. Згідно з п.86.1 ст.86 ПК України, у разі неможливості вручення акту документальної виїзної перевірки та підписання у зв'язку з відсутністю платника податків або його законних представників за місцезнаходженням, такий акт надсилається платнику податків у порядку, визначеному ст.42 ПКУ. У даному випадку контролюючим органом складається відповідний акт.

Так, згідно акта, наявного у матеріалах справи, та складеного в порушення вимог Інструкції лише двома особами: в.о.начальника управління податкового аудиту Андросенком В. та головним державними інспектором Ремовською Я., Павлушку Ю.І. було направлено повідомлення про запрошення з питань підписання та складання протоколу про адміністративне правопорушення. Директор ПП «Соснова» ОСОБА_1 для підписання протоколу не з'явився, в зв'язку з чим не виявляється можливим підписати протокол.

Ініціатором складення протоколу додано копію чеку Укрпошти про відправлення рекомендованого листа. Проте, опису вкладення до поштового відправлення, суб'єкт звернення до суду не долучив.

Відтак, сам по собі чек не може бути доказом направлення ОСОБА_1 зазначеного вище повідомлення.

Крім того, будь-яких даних, зокрема, рекомендованого повідомлення з відповідними відмітками про те, що поштове відправлення було вручено ОСОБА_1 /якщо не було, то з яких причин/, у матеріалах справи також не міститься.

Водночас, матеріали справи також не містять жодних даних про те, що акт документальної планової виїзної перевірки ПП «Соснова» від 17.03.2025 № 15440/10-36-07-03/03753450, яким зафіксовано виявлені порушення в частині ведення податкового обліку приватним підприємством на виконання вимог статті 86 ПК України надсилався та був вручений ОСОБА_1 .

Відповідно до п.п. 15, 16 Розд.ІІ Інструкції до протоколу долучаються матеріали, що підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення та документи, що можуть свідчити про обставини, які пом'якшують або обтяжують відповідальність особи (за наявності). Кожний документ повинен мати свої реквізити (дату, назву, підписи тощо), містити достовірну інформацію та відповідати вимогам законодавства України про адміністративні правопорушення.

Якщо розгляд справ про адміністративне правопорушення віднесено до відання інших органів, належно оформлений Протокол надсилається органу, уповноваженому розглядати адміністративну справу, протягом трьох днів з дня його реєстрації. До Протоколу додаються інші матеріали справи, які є в наявності в податкових органах та які підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення.

Так, в порушення вказаних вимог Інструкції до матеріалів адміністративної справи не долучено доказів, що ПП «Соснова» є суб'єктом господарювання (витяг про реєстрацію в ЄДРПОУ тощо).

В протоколі відсутні дані про те, що зазначений акт перевірки направлявся ОСОБА_1 в порядку, встановленому ст. 42 Податкового кодексу України.

Внутрішній опис матеріалів адміністративної справи складений без підпису особи, яка склала опис.

Враховуючи вказані недоліки, протокол про адміністративне правопорушення від 02.05.2025 відносно ОСОБА_1 та додані матеріали підлягають поверненню до Головного управління ДПС у Київській області ДПС України для належного оформлення.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.256, 278 КУпАП, -

ПОСТАНОВИЛА:

Адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.163-1 КУпАП повернути до Головного управління ДПС у Київській області ДПС України, - для належного оформлення.

Постанова окремому оскарженню не підлягає.

СУДДЯ В.В.Хасанова