Постанова від 14.05.2025 по справі 366/1172/25

Справа № 366/1172/25

Провадження № 3/366/866/25

ПОСТАНОВА

Іменем України

14 травня 2025 року селище Іванків

Суддя Іванківського районного суду Київської області Мовчан В.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від Відділення поліції № 3 Вишгородського РУП ГУ НП в Київській області про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ) за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 46-1 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

25.04.2025 до Іванківського районного суду Київської області надійшов протокол та матеріали справи про адміністративне правопорушення, відносно ОСОБА_1 за ст. 46-1 КУпАП.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, головуючим суддею визначено суддю Мовчана В.В. Розгляд справи призначено на 14.05.2025.

У судове засідання з'явився представник ОСОБА_1 , адвокат Коваленко Т.В., яка надала до суду письмове клопотання про закриття провадження у справі на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.

Відповідно до ч. 2 ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Положеннями ст. 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД № 100187, складеного ДОП СПП ВП № 3 Вишгородського РУП ГУ НП в Київській області старшим лейтенантом поліції Лукашенком Д.О.: 23.04.2025 об 11 год. 10 хв. ОСОБА_1 без перепустки та дозволу відповідних органів був виявлений в територіальних межах берегової поліції м. Припять поблизу відселеного пункту, яке відноситься до Постанови № 106 КМУ від 23.07.1991 «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи», чим порушив вимоги ч. 3 розділу 4 наказу МНС № 1157 від 02.11.2011, чим вчинив правопорушення, передбачене ст. 46-1 КУпАП.

До протоколу про адміністративне правопорушення додані наступні докази: письмові пояснення ОСОБА_1 , карта-схема зони відчуження Чорнобильської АЕС на якій позначено місце, де було виявлено ОСОБА_1 , паспорт громадянина України за яким було встановлено особу ОСОБА_1 , свідоцтво на право управління судном, судновий білет, свідоцтво про придатність судна до плавання

Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення, дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ст. 46-1 КУпАП.

Диспозицією статті 46-1 КУпАП передбачено відповідальність за порушення вимог режиму радіаційної безпеки у спеціально визначеній зоні радіаційного забруднення, що виражається у проникненні в цю зону без дозволу відповідних органів або самовільному поселенні у ній.

Об'єктом цього адміністративного правопорушення є суспільні відносини у сфері охорони здоров'я населення та у сфері радіаційної безпеки (див. Закони України "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи", «Про поводження з радіоактивними відходами" та інші).

Об'єктивна сторона правопорушення виражається в порушенні вимог режиму радіаційної безпеки у спеціально визначеній зоні радіаційного забруднення, що виражається у проникненні в цю зону без дозволу відповідних органів або самовільному поселенні у ній, або знищенні, пошкодженні чи перенесенні знаків радіаційного забруднення або огорожі зазначеної зони. Це правопорушення має формальний склад.

Суб'єктом цього правопорушення є як громадяни, так і посадові особи.

Суб'єктивна сторона правопорушення визначається ставленням до наслідків і характеризується наявністю вини виключно у формі прямого умислу.

Як зазначено адвокатом особи, яка притягається до адміністративної відповідальності умислу на проникнення в зону відчуження ОСОБА_1 не мав та не бачив межі зони відчуження. На його шляху не було попереджувальних знаків, які б свідчили про те, що він наближається до зони відчуження або вже перебуває в ній.

Відомостей, які б це спростовували, матеріали справи не містять.

Відсутність огорожі та попереджувальних знаків, що є наслідком не усвідомлення громадян того, що вони наближаються до зони відчуження, не є підставою притягнення таких громадян до відповідальності за ст. 46-1 КУпАП, оскільки у такому разі в їх діях не вбачається суб'єктивна сторона правопорушення, яка характеризується прямим умислом.

Встановлені обставини свідчать про обґрунтовані сумніви у тому, що ОСОБА_1 проник у зону відчуження Чорнобильської АЕС та мав прямий умисел на проникнення у цю зону.

Такі сумніви відповідно до положень ст. 62 Конституції України тлумачаться на користь особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

За ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Згідно ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Недоведеність вини особи, відповідно до ст. 9 КУпАП, свідчить про відсутність складу правопорушення.

Таким чином, суд, дослідивши та оцінивши матеріали справи, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, прийшов до висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 46-1 КУпАП.

З огляду на вказане, провадження по справі про адміністративне правопорушення, відносно ОСОБА_1 підлягає закриттю на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП, за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 46-1 КУпАП.

Статтею 40-1 КУпАП визначено, що судовий збір у провадженні у справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

У зв'язку із закриттям провадження у справі судовий збір з ОСОБА_1 не стягується.

Відповідно до ст. 283 КУпАП постанова по справі повинна містити вирішення питання про вилучені речі і документи.

З огляду на викладене, вилучений для тимчасового зберігання моторний човен марки «LUND», державний номерний знак НОМЕР_1 необхідно повернути ОСОБА_2 .

На підставі викладеного, керуючись ст. 7, 46-1, 245, 247, 251, 280, 283, 288 КУпАП, суд

ПОСТАНОВИВ:

1.Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (паспорт громадянина України № НОМЕР_2 ) до адміністративної відповідальності за ст. 46-1 КУпАП - закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.

2.Вилучений для тимчасового зберігання моторний човен марки «LUND», державний номерний знак НОМЕР_1 повернути ОСОБА_1 .

Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду.

Суддя Віталій МОВЧАН