Справа № 456/6339/23
Провадження № 2/456/77/2025
іменем України
05 травня 2025 року Стрийський міськрайонний суд Львівської області в складі:
головуючого судді Бучківської В. Л. ,
при секретарі Яніцькій М.І.
з участю представника позивачів ОСОБА_1
представника відповідача Турчиняка Я.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Стрий цивільну справу за позовом ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільчої системи «Львівгаз» про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії,
Підстава позову (позиція позивачів). Позивачі звернулися до суду з позовом, в якому просять визнати неправомірними дії Акціонерного товариства «Оператор газорозподільчої системи Львівгаз» щодо нарахування ОСОБА_3 , як споживачу, заборгованість за необлікований (донарахований) об'єм (обсяг) природного газу у розмірі 178 690,76 грн., скасувати безпідставно нараховану Акціонерним товариством «Оператор газорозподільчої системи Львівгаз» заборгованість за необлікований (донарахований) об'єм (обсяг) природного газу у розмірі 178 690,76 грн., стягнути з Акціонерного товариства «Оператор газорозподільчої системи Львівгаз» на користь ОСОБА_3 судові витрати пов'язані з наданням професійної правничої допомоги. В обґрунтування позовних вимог зазначають, що ОСОБА_2 на праві власності належить будинку АДРЕСА_1 . ОСОБА_2 використовував природній газ у побуті та проводив оплату за послуги із газопостачання, тобто фактично перебував із відповідачем у договірних відносинах та використовував лічильник газу «Metrix G-4», заводський номер 041574 для його обліку, який згідно з актом зняття ПЛГ від 14 листопада 2011 року встановлено в помешканні за вищевказаною адресою з обмінного фонду на заміну лічильника знятого на повірку Gallus G-4 2000 року випуску, опломбовано пломбою №70732578. Періодична повірка лічильника газу не проводилась в період з 2011 року по 2023 рік. Згідно паспортних характеристик газового лічильника «Metrix G-4» періодична повірка такого має здійснюватись раз на 8 (вісім) років. Відповідальність за своєчасність проведення періодичних повірок, обслуговування та ремонту ЗВТ, що є власністю фізичних осіб, спільною власністю співвласників багатоквартирного будинку, покладається на суб'єкта господарювання, що надають послуги з електро- і газопостачання. У разі пропущення терміну періодичної повірки лічильника газу з вини Оператора ГРМ об'єм спожитого природного газу по об'єкту побутового споживача за відповідний період визначається за фактичними даними лічильника газу, за якими пропущений термін повірки. Виконавець не пізніше ніж за місяць до настання строку проведення періодичної повірки засобу вимірювальної техніки інформує про це споживача шляхом надсилання повідомлення рекомендованим листом з повідомленням про вручення або в інший спосіб, що підтверджуватиме отримання його споживачем. Звернення газової компанії має бути подане не пізніше десяти робочих днів до запланованої дати повірки,чого жодного разу не було зроблено відповідачем. На час складання Акту про порушення №003229 від 01.02.2023, строк проведення періодичної повірки ЗВТ був порушений на 13 років. 01 лютого 2023 року до ОСОБА_3 зателефонували працівники Стрийського відділення АТ «Львівгаз» та повідомили, що вони знаходяться біля її будинку за адресою: АДРЕСА_1 , і їм необхідно оглянути газовий лічильник. Приїхавши до свого будинку, на подвір'ї її вже чекала комісія з представників АТ «Львівгаз», яка повідомила, що вони мають намір провести перевірку газового лічильника, під час перевірки газового лічильника було виявлено порушення, про що складено акт № 003229, згідно з яким встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем, Розділ ХІ, глава 2, п.1, п.п..3 - несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, «Metrix G- 4», заводський номер 041574 2007 року випуску (відсутня пломба заводу виробника). Акт про порушення був підписаний без зауважень, оскільки була наявна інформація лише про ознайомлення, а не про згоду з порушеннями, а представником позивача не було роз'яснено суть складеного акту. 03.02.2023 даний лічильник було демонтовано для скерування на експертизу. 15 лютого 2023 року було проведено експертизу ЗВТ, однак ні ОСОБА_2 , ні дружина ОСОБА_3 не брали участі в проведенні експертизи. Актом експертизи ЗВТ №273 встановлено, зокрема пошкодження корпусу лічильного механізму, а саме відсутній кронштейн-кріплення пломби. Дані пошкодження можуть свідчити про вручання та вплив на роботу лічильного механізму. В порушення вимог Кодексу ГРМ в Акті від 14.11.2011, складеному представниками відповідача не вказано реквізити пломби виробника лічильника, а відтак є підстави вважати що на момент встановлення лічильника з обмінного фонду марки «Metrix G-4», заводський номер 041574 пломба заводу виробника була відсутня. При цьому Акт про порушення №003229 був складений 01.02.2023, розглянутий комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ 11 травня 2023 року, тобто майже через три місяці з дня виявлення порушення, чим порушено норми пункту 8 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, а Акт експертизи № 273 від 15.02.2023 викликає сумніви, щодо її достовірності та правильності висновку, оскільки вона проведена не експертами за фахом, які мають відповідні сертифікати і допуски та попереджаються про відповідальність відповідно до вимог Закону України «Про судову експертизу».
12.03.2024 представник позивачів - адвокат Дмитрович Н.В. подала до суду письмові пояснення, в яких зазначила, що ознайомившись із відеозаписом, який долучений до відзиву на позовну заяву, стороні позивачів не зрозуміло, як саме та в якій спосіб комісія прийшла до висновку, що позивачами здійснені втручання в роботу ЗВТ. Не можливо зрозуміти, чи взагалі склад комісії був присутній під час дослідження лічильника газу. Вважає, що акт №273 експертизи ЗВТ від 15 лютого 2023 року є малоінформативним та не містить причин відсутності кронштейна-кріплення. Не зрозуміло на підставі чого комісія прийшла до висновку, що дії споживача призвели до несанкціонованого споживання природного газу. Періодична повірка лічильника газу не проводилась в період з 2011 року по 2023 рік. Лічильники газу віднесені до законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що підлягають періодичній повірці. Законодавчо регульовані ЗВТ, що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці та повірці після ремонту (частина перша статті 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність». Відповідно до затверджених міжповірочних інтервалів лічильники газу та пристрої перетворення об'єму (використовуються для проведення розрахунків за поставлений та/або спожитий природний газ) класу 1,0 повіряються один раз на 2 роки; класу 1,5 один раз на 8 років (наказ Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 13.10.2016 № 1747, зареєстрований у Мін'юсті 01.11.2016 за № 1417/29547). Згідно паспортних характеристик Газового лічильника «Metrix G-4» періодична повірка такого, має здійснюватись раз на 8 (вісім) років. Відповідальність за своєчасність проведення періодичних повірок, обслуговування та ремонту ЗВТ, що є власністю фізичних осіб, спільною власністю співвласників багатоквартирного будинку, покладається на суб'єкта господарювання, що надають послуги з електро- і газопостачання. Уразі пропущення терміну періодичної повірки лічильника газу з вини Оператора ГРМ об'єм спожитого природного газу по об'єкту побутового споживача за відповідний період визначається за фактичними даними лічильника газу, за якими пропущений термін повірки. На час складання Акту про порушення LV№003229 від 01.02.2023, строк проведення періодичної повірки ЗВТ був пропущений на 13 років. Відповідно до практики Верховного Суду, для доведення правомірності здійснених відповідачем донарахувань об'ємів спожитого газу необхідно довести наявність факту викривлення даних обліку природного газу.Для виявлення несанкціонованого втручання необхідно довести три складові цього правопорушення, а саме: 1) дію, тобто несанкціоноване втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку; 2) спосіб втручання, тобто вчинене шляхом підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб. впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації); 3) наслідки, тобто витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу). При цьому, тільки наявність всіх трьох складових правопорушення дає змогу стверджувати, що споживачем було вчинено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ. Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 24 жовтня 2018 року по справі № 914/2384/17.
Позивачі ОСОБА_2 , ОСОБА_3 в судове засідання не з'явилися, хоча належним чином були повідомлені про час і місце розгляду справи, про причини неявки суд не повідомили.
Представник позивача - адвокат Дмитрович Н.В. в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просить позов задоволити. Зазначила, що експертизою встановлено факт втручання, однак не встановлено, ким було здійснено втручання. Лічильник не був новим, а встановлений з обмінного фонду.
Позиція відповідача. 18.01.2024 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву представника відповідача - адвоката Турчиняка Я.І., який заперечив проти позову з наступних підстав. ОСОБА_2 та ОСОБА_3 порушили умови договору, здійснили несанкціонований відбір (крадіжку) природного газу. 03.05.2023 працівниками АТ «Львівгаз» виявлено несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу, який встановлений в оселі позивачів, а саме: «П.3 Цілісність заводського та повірочного товара на ЗВТ: відсутня пломба заводу-виробника»; П.4 Цілісність лічильного механізму та корпусу: пошкоджений корпус лічильного механізму, а саме відсутній кронштейн-кріплення пломби. Дані пошкодження можуть свідчити про втручання та вплив на роботу лічильного механізму.» Акт експертизи свідчить про те, що облік газу у споживачів вівся з порушенням законодавства: лічильником з порушеною конструкцією (споживачем не була забезпечена цілісність вузла обліку за яку він відповідає), що виключає можливість використання показань лічильника газу як розрахункових і є імперативною підставою для проведення донарахунку. У зв'язку із чим позивачам проведено нарахування необлікованого об'єму природного газу, що прямо передбачено п.3 глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем. Так як ОСОБА_2 та ОСОБА_3 здійснили несанцкіонований відбір газу шляхом несанкціонованого втручання в роботу засобу вимірювальної техніки вони зобов'язані компенсувати вартість недоврахованого об'єму природного газу, за правилами, встановленими Кодексом газорозподільних систем. Донарахований об'єм природного газу є платою за поставлений природний газ (висновок викладено у постанові ВП ВС від 14.01.20 р. у справі № 910/17955/17). Позивач зобов'язується компенсувати вартість недорахованого об'єму природного газу АТ «Львівгаз» за правилами, встановленими Кодексом газорозподільних систем, у зв'язку із тим, що він здійснив несанкціоноване втручання в роботу газового лічильника. У разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об'ємами споживання природного газу населенням, з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення. Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. Споживач (несанкціонований споживач) зобов'язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення. За неможливості бути присутнім на засіданні особисто споживач (несанкціонований споживач) має право дати письмову згоду у довільній формі на проведення засідання без його присутності або у присутності його уповноваженої особи. ОСОБА_3 було направлено двічі запрошення на комісію: №645 від 14.03.2023 та №1403 від 02.05.2023. За результатами розгляду комісією акту про порушення №LV 003229 від 01.02.2023 прийнято рішення задоволити такий. Як наслідок споживачу виставлено рахунок на оплату №63069573 від 16.05.2023.
Представник відповідача - адвокат Турчиняк Я.І. в судовому засіданні повідомив, що заперечує позовні вимоги з підстав вказаних у відзиві на позовну заяву та вважає, що позивачі здійснили несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу. Під час складання акту був присутній один із споживачів, який підписав даний акт та не мав жодних зауважень. Лічильник знаходився в приміщенні позивачів, до якого доступу сторонні особи не мали, тому саме споживачі несуть за нього відповідальність. Окрім цього зазначив, що згідно з договором, в разі зміни персональних даних позивачі зобов'язані повідомити відповідача про таку зміну, а з довідки наданої споживачем вбачається, що в будинку зареєстровано 5 осіб.
Показання свідків.
Свідок ОСОБА_4 - інженер з метрології АТ «Львівгаз», в судовому засідання пояснив, що неможливо встановити коли саме відбулося пошкодження. Лічильник складається з: основи лічильного механізму, скла лічильного механізму та пломби заводу виробника. Відсутність пломби свідчить про доступ до лічильного механізму, що надає можливість робити маніпуляції з лічильником. На експертизу лічильник приходить запакований і опломбований. Споживач під час проведення експертизи був відсутній, лічильник оглядався комісією, яка зафіксувала його пошкодження.
Заяви та клопотання сторін, процесуальні дії та рішення у справі.
Ухвалою судді Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 19.12.2023 відкрито провадження у справі та призначено підготовче судове засідання.
Ухвалою Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 16.04.2024 задоволено клопотання представника позивача - адвоката Дмитрович Н.В. про призначення по справі судової трасологічної експертизи, призначити у справі за позовом ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільчої системи Львівгаз» про захист прав споживачів про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії судову трасологічну експертизу, проведення якої доручити експертам Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз, що знаходиться за адресою: м. Львів, вул. Липинського, 54. Провадження у справі на час проведення експертизи зупинено.
Ухвалою Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 17.09.2024 провадження у справі за позовом ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільчої системи Львівгаз» про захист прав споживачів про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії відновлено, призначено справу до підготовчого судового засідання.
Ухвалою Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 21.10.2024 закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду.
Суд, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до висновку, що в задоволені позову слід відмовити, з наступних підстав.
Фактичні обставини справи, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені певні обставини.
З копії свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 04.11.2009, посвідченого державним нотаріусом Стрийської державної нотаріальної контори Костур У.Т. вбачається, що спадкоємцем зазначеного в заповіті майна гр. ОСОБА_5 є ОСОБА_2 . Спадкове майно, на яке видано свідоцтво складається з 1/2 (однієї другої) частини житлового будинку разом з відповідною частиною належними до нього господарських споруд, по АДРЕСА_1 , який розміщений на земельній ділянці площею 600 кв.м. /а.с.7/.
З витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно № 24601940 від 27.11.2009 вбачається, що будинок за адресою: АДРЕСА_1 на праві спільної часткової власності в розмірі 1/2 частки належить ОСОБА_2 /а.с.8-9/.
З листа, адресованого ОСОБА_3 вбачається, що 11 травня 2023 року відбулося засідання комісії по розгляду актів про порушення відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем. За результатами даного засідання прийнято рішення щодо задоволення Акту про порушення №003229 від 01.02.2023. На виконання припису п.12 глави 5 Розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем було надіслано рахунок на оплату № 63069573 від 11.05.2023 на суму 178 690,76 грн. /а.с.17/.
З копії акту про порушення LV № 003229 від 01.02.2023 вбачається, що на об'єкті по АДРЕСА_1 встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем: розділ ХІ глава 2 пункт 1 п.п. 3 - несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ. На лічильнику Metrix G4 №041574 відсутня пломба заводу-виробника /а.с.18/.
Відповідно до копії акту зняття ПЛГ від 14.11., лічильник газу типу Metrix G4 №041574 опломбовано та направлено на періодичну повірку /а.с.19/.
З копії протоколу щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу № 0007936 від 03.02.2023 вбачається, що лічильник газу типу Metrix G4 №041574, 2007р. виг., з показами 27513,48 куб.м., пломба №70732578, який встановлений за адресою: АДРЕСА_2 направляється на експертизу в Сервісний центр ПАТ «Львівгаз» /а.с.20/.
Відповідно до копії акту № 273 експертизи ЗВТ та/або пломби від 15.02.2023, лічильник газу типу Metrix G4 №041574, 2007р. виг., з показами 27513,48 куб.м., який знято відповідно до протоколу № 0007936 від 03.02.2023 встановлено, що пошкоджений корпус лічильного механізму, а саме відсутній кронштейн-кріплення пломби. Дані пошкодження можуть свідчити про втручання та вплив на роботу лічильного механізму. Висновок комісії: виявлено втручання в роботу ЗВТ /а.с.21/.
З копії акту-розрахунку не облікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості вбачається, що за період з 27.10.2022 по 03.02.2023 обсяг донарахованого природного газу становить 4 072,45 м. куб. Сума до сплати 178 690,76 грн. /а.с.22/.
З довідки КП «Управляюча компанія «Комфортний Стрий» від 25.09.2023 №1093 вбачається, що така видана ОСОБА_2 - власнику будинку за адресою: АДРЕСА_1 про те, що за даною адресою зареєстровані: ОСОБА_3 - донька; ОСОБА_6 - внучка; ОСОБА_7 - внук. Донька і внук зареєстровані, але фактично не проживають, згідно свідчень свідків (акт №239 від 25.09.2023) /а.с.23/.
Відповідно до акту №239 від 25.09.2023 КП «УК «Комфортний Стрий», який складено про те, що ОСОБА_3 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 зареєстровані за адресою: АДРЕСА_1 , але фактично по даній адресі не проживають, згідно із свідченнями сусідів ОСОБА_8 , 1974 р.н., ОСОБА_9 , 1969 р.н. /а.с.24/.
Згідно з довідкою АТ «Львівгаз» №0900288449, виданою абоненту ОСОБА_3 , що проживає за адресою: АДРЕСА_1 , станом на 27.04.2023 за доставку природного газу по особовому рахунку № НОМЕР_1 заборгованість відсутня /а.с.25/.
Згідно з довідкою про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 35/00434 від 15.02.2023, лічильник газу тип G 4 Metrix, зав.№ 041574, за результатами повірки засіб вимірювальної техніки не відповідає вимогам: ДСТУ 3383:2015 Метрологія. Державна повірочна схема для засобів вимірювання об єму та об ємної витрати газу. ДСТУ 9035:2020 Лічильники газу для побутових потреб та комерційного обліку. Підстави для визнання ЗВТ непридатним: не відповідає вимогам нормативної документації /а.с.39/.
Відповідно до запрошення від 14.03.2023 № 645 ОСОБА_3 , ОСОБА_2 були повідомлена про участь в засіданні Комісії АТ «Львівгаз» з розгляду акту про порушення № 003229 від 01.02.2023 /а.с.40/.
З копії витягу з протоколу № 25/05-Н від 29.03.2023 засідання комісії з розгляду актів про порушення споживачами природного газу ГРС вимог Кодексу вбачається, що за результатами обговорення члени комісії прийняли рішення про задоволення акту про порушення № 003229 від 01.02.2023 по споживачу ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_1 /а.с.42/.
Відповідно до запрошення від 02.05.2023 № 1403 ОСОБА_3 була повідомлена про участь в засіданні Комісії АТ «Львівгаз» з розгляду акту про порушення № 003229 від 01.02.2023 /а.с.43/.
З копії витягу з протоколу № 40/05-Н від 11.05.2023 засідання комісії з розгляду актів про порушення споживачами природного газу ГРС вимог Кодексу вбачається, що за результатами обговорення члени комісії прийняли рішення про задоволення (залишення без змін) акту про порушення № 003229 від 01.02.2023 по споживачу ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_1 /а.с.46/.
Відповідно до розрахунку збитків за несанкціоноване втручання в ЗВТ, за період з 27.10.2022-03.02.2023 сума донарахування становить 178 690,76 грн. /а.с.50-52/.
Згідно з висновком експерта за результатами проведення судово трасологічної експертизи №1950-Е від 19.08.2024: 1) На вимірювальному механізмі лічильника газу Metrix G-4 зав. №0415742, 2007 року виготовлення ознак стороннього втручання не виявлено. На лічильному механізмі лічильника газу Metrix G-4 зав. №041574, 2007 року виготовлення наявні ознаки стороннього втручання у вигляді відламу кронштейну для встановлення пломби заводу-виробника на зовнішній поверхні корпуса, а також механічні пошкодження захисної прозорої кришки та ознаки її демонтажу з подальшим впливом твердими предметами на внутрішні поверхні механізму та цифрові диски суматора лічильного механізму. Виявлені сліди втручання в лічильний механізм лічильника газу Metrix G-4 зав. №041574 є знеособленими, тобто не несуть інформації про конкретну особу (або статус особи), що їх утворила. Встановити трасологічними методами, чи призвів вказаний сторонній вплив до викривлення даних обліку вказаним засобом вимірювальної техніки (лічильником газу) не видається можливим, оскільки дане питання виходить за межі галузі трасологічних досліджень. 2) З технічної точки зору, відсутність кронштейну з пломбою заводу виробника на лічильнику газу Metrix G-4 зав. №041574, за умови цілісності всіх інших складових лічильного механізму, не дає можливості розкриття його корпуса (демонтажу верхньої частини корпуса) та здійснення таким чином безпосереднього впливу на внутрішні елементи механізму, оскільки конструкцією даного лічильника газу передбачено додатковий фіксуючий елемент ригельного типу, розміщений всередині корпуса, який самостійно перешкоджає зсуву верхньої частини корпуса навіть за умови пошкодження пломби заводу- виробника. 3) Відсутність пломби заводу-виробника на лічильнику газу Metrix G-4 зав. №041574, 2007 року виготовлення не перебуває в причинно-наслідковому зв'язку з несанкціонованим відбором газу, оскільки дана пломба за своєю функцією не є складовою механізму, що приймає участь в процесі обліку газу /а.с.126-132/.
Норми права, які застосовує суд при вирішенні спірних правовідносин.
Відповідно до п. 5 ч. 3 ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач зобов'язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Згідно ч. 1 ст. 714 ЦК України, за договором постачання енергетичних та інших ресурсів через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно зі ст. 40 Закону України «Про ринок природного газу» за договором розподілу природного газу Оператор ГРС зобов'язується забезпечити замовнику послуги розподілу природного газу на період та умовах, визначених договором розподілу природного газу, а замовник зобов'язується сплатити оператору газорозподільної системи вартість послуг розподілу природного газу.
Пунктом 2.3. Договору передбачено, що окрім договору Сторони зобов'язуються керуватись Законом України «Про ринок природного газу» та Кодексом газорозподільних систем (далі Кодекс ГРМ).
Згідно з частиною першою та другою статті 59 Закону України «Про ринок природного газу» суб' єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку природного газу, зокрема с: несанкціонований відбір природного газу; самовільне під'єднання до системи, зривания або пошкодження цілісності пломб, повірочного тавра, заглушок тощо, що впливає на безпеку постачання природного газу або результати вимірювання.
Відповідно до пункту 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРС до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюсться нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать: 1) наявність несанкціонованого газопроводу; 2) несанкціоноване відновлення газоспоживання; 3) несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу); 4) несанкціоноване підключення газових приладів на об'єкті споживача, який обліковусться за нормами споживання; 5) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку); 6) використання 92 природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу.
Пунктом 3 Глави 2 Розділу ХІ Кодексу газорозподільних мереж передбачено, що до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які 20 кваліфікуються як «не з вини споживача»), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об'єму природного газу, належать: 1) пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно; 2) фіксація коректором чи обчислювачем об'єму газу даних щодо збоїв в роботі комерційного ВОГ або його складових, внаслідок чого об'єм розподіленого (спожитого) природного газу за попередній період визначений некоректно; 3) виявлення помилок в конфігурації даних обчислювача об'єму газу, що були введені при його первинному програмуванні, чи в протоколі параметризації (діаметр газопроводу звужуючого пристрою, кількість імпульсів, параметрів ФХП тощо), внаслідок чого об см розподіленого (спожитого) природного газу за попередній період визначений некоректно; 4) перевищення діапазону обчислення вузла обліку тощо.
Пунктом 4 глави 1 розділу 1 Кодексу ГРС визначено, що несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/ лічильника газу це втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.
Відповідно до пункту 1 глави 6 розділу Х Кодексу ГРМ власник комерційного ВОГ або суб'єкт господарювання, що здійснює його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, забезпечує належний технічний стан комерційного ВОГ та його складових (зокрема ЗВТ). а також проведення періодичної повірки ЗВТ (крім населення) в порядку, визначеному главою 7 цього розділу, та відповідає за дотримання правил експлуатації комерційного вузла обліку та його складових (ЗВТ).
Главою 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ визначено, що у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення - представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу.
Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення (абзац перший пункту 8 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ).
Пунктом 11 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС передбачено, що за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.
Згідно з пункту 1 глави 3 розділу ІХ Кодексу ГРС, у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об'ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
Мотивована оцінка доказів, наданих сторонами та висновки суду за результатами позову.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 є власником частки будинку по АДРЕСА_1 , що підтверджується свідоцтвом про право на спадщину за заповітом, однак згідно з довідкою КП «Управляюча компанія «Комфортний Стрий», власник за даною адресою не зареєстрований.
Також, згідно з довідкою КП «Управляюча компанія «Комфортний Стрий» від 25.09.2023 №1093, за адресою: АДРЕСА_1 зареєстровані: ОСОБА_3 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , які фактично там не проживають.
Позивачі ОСОБА_2 , ОСОБА_3 є побутовими споживачами послуг з газопостачання, які надаються АТ «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» за адресою: АДРЕСА_1 .
01.02.2023 працівниками АТ «Львівгаз» на об'єкті позивачів виявлено ознаки порушення на ринку природного газу, а саме несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ.
Дане порушення належним чином зафіксовано актом про порушення № LV 003229 від 01.02.2023, який підписаний споживачем ОСОБА_2 без жодних зауважень та заперечень.
Відповідно до протоколу № 0007936 від 03.02.2023 лічильник газу типу Metrix G4 №041574, 2007р. виг., з показами 27513,48 куб.м. направлений на експертизу у сервісний центр АТ «Львівгаз»
Актом № 273 експертизи ЗВТ та/або пломби від 15.02.2023 встановлено факт втручання в роботу ЗВТ.
Відповідно до п.10 гл.5 р.XI Кодексу ГРС, споживач (несанкціонований споживач) зобов'язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення.
У разі неприбуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії, остання розглядає складений акт про порушення без його (її) участі.
Оглядом матеріалів справи встановлено, що споживачі були повідомлені про участь в засіданні Комісії АТ «Львівгаз» з розгляду акту про порушення № 003229 від 01.02.2023, що підтверджується запрошення № 645 від 14.03.2023 та №1403 від 02.05.2023.
Акт про порушення № 003229 від 01.02.2023 розглянуто та задоволено комісією АТ «Львівгаз» з розгляду актів про порушення.
Верховний Суд у постанові від 12.06.2019 у справі № 922/1790/18 зазначив, що виявлене у акті експертизи втручання у газовий лічильник, є свідченням встановлення факту викривлення даних обліку природного газу. Встановлене пошкодження цілісності пломбувального матеріалу, свідчить про споживання природного газу за комерційним вузлом обліку з порушенням законодавства, підтверджує несанкціонований відбір газу.
У постанові від 23.11.2021 по справі № 920/1047/20 Верховний Суд зазначив наступне: «Згідно з частинами 1, 2 статті 39 Закону № 329-VIII (ЗУ «Про ринок природного газу») суб'єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушенням на ринку природного газу, зокрема є: несанкціонований відбір природного газу... зривання або пошкодження цілісності пломб, повірчого тавра, заглушок тощо, що впливає на безпеку постачання природного газу або результати вимірювання. Порушення цілісності захисного пломбувального елементу призводить до викривлення даних обліку природного газу, що свідчить про встановлення факту викривлення даних обліку.
Несанкціоноване втручання в роботу газорозподільної системи це втручання в роботу газорозподільної системи, в тому числі шляхом несанкціонованого відновлення газоспоживання, несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або під'єднання несанкціонованого газопроводу, внаслідок чого порушується нормальний режим роботи ГРМ га/або здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу.
Пошкодження ЗВТ/лічильника газу це механічне пошкодження цілісності конструкції комерційного ВОГ та/або його складових, зокрема корпусу, скла, кріплення, захисних елементів, ліній з'єднання.
Заперечуючи втручання в роботу ЗВТ, в судовому засіданні представник позивачів - адвокат Дмитрович Н.В. заявила клопотання про призначення судової трасологічної експертизи газового лічильника.
З матеріалів справи вбачається, що на виконання ухвали суду від 16 квітня 2024 року Львівським науково-дослідним інститутом судових експертиз була проведена судова трасологічна експертиза по цивільній справі № 456/6339/23 (провадження №2/456/374/2024), за наслідками виконання якої складений висновок за № 1950-Е.
Відповідно до даного висновку експертизи встановлено факт пошкодження лічильника газу типу Metrix G-4 зав. №041574, 2007 року виготовлення, а саме на лічильному механізмі лічильника газу Metrix G-4 зав. №041574, 2007 року виготовлення наявні ознаки стороннього втручання у вигляді відламу кронштейну для встановлення пломби заводу-виробника на зовнішній поверхні корпуса, а також механічні пошкодження захисної прозорої кришки та ознаки її демонтажу з подальшим впливом твердими предметами на внутрішні поверхні механізму та цифрові диски суматора лічильного механізму.
Не встановлення будь яких фактів викривленн я даних обліку природного газу, тобто наслідків (дії, що призвела до викривлення даних обліку природного газу та причинно-наслідкового зв'язку між втручанням в лічильник та діями позивача), не спростовує факту втручання в роботу ЗBT, що підтверджено вищенаведеною експертизою.
Таким чином, факт виявлення несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ підтверджується наявними доказами, що містяться в матеріалах справи.
Слід зазначити, що саме споживач природного газу несе відповідальність за збереження цілісність вузла обліку природного газу, зокрема, лічильника газу, навіть у тому разі, якщо несанкціоновані заходи, здійснені не споживачем, а іншою особою, внаслідок чого здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу.
Щодо доводів представника позивачів по не проведенню періодичних повірок, що могло призвести до порушень у роботі лічильника, то суд їх не приймає до уваги з огляду на таке.
Відповідно до п.п.1, 2 глави 7 розділу Х Кодексу газорозподільних систем, власники ЗВТ, що є елементами комерційних ВОГ, зобов'язані забезпечити належний контроль за строками спливу міжповірочних інтервалів ЗВТ та організацію проведення їх періодичної повірки. Здійснення періодичної повірки ЗВТ забезпечується власником ЗВТ за власний рахунок.
Для належної організації періодичної повірки власних ЗВТ, що входять до складу комерційного ВОГ споживач повинен: 1) завчасно (до дати прострочения періодичної повірки) направити Оператору ГРМ письмове повідомлення (зразок якого Оператор ГРМ має опублікувати на своєму вебсайті) про дату та час демонтажу ЗВТ на повірку (або його повірку на місці установки) та необхідність забезпечення представником Оператора ГРМ розпломбувания ЗВТ. Звернення має бути направлене не пізніше десяти робочих днів до запланованої дати;2) забезпечити на дату демонтажу ЗВТ на повірку (або його повірку на місці встановлення) доступ представникам Оператора ГРМ до ЗВТ для його розпломбування та складання відповідного акта розпломбування; 3) у разі якщо повірка ЗВТ буде здійснюватися не на місці його встановлення, забезпечити за власний рахунок демонтаж/монтаж ЗВТ, його транспортування та державну повірку. Про дату і час встановлення повіреного ЗВТ споживач завчасно має письмово повідомити Оператора ГРМ та забезпечити присутність представника Оператора ГРМ під час монтажу повіреного ЗВТ.
При цьому позивачами не надано доказів, що вони зверталися до підприємства для організації періодичної повірки лічильника, проте їм було відмовлено у вчинені вказаних дій.
Виходячи з наведеного, зважаючи на зібрані по справі докази, оцінені судом належним чином кожен окремо на їх достовірність та допустимість, а також їх достатність та взаємний зв'язок у сукупності, встановлені судом обставини свідчать про те, що у суду є всі підстави для відмови у задоволені позову ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільчої системи «Львівгаз» про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії.
Судові витрати.
В задоволенні позову ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільчої системи «Львівгаз» про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Львівського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повне найменування (ім'я) учасників справи та їх місце проживання (місцезнаходження):
Позивач: ОСОБА_2 , місце проживання: АДРЕСА_3 ;
Позивач: ОСОБА_3 , місце проживання: АДРЕСА_3 ;
Представник позивача: Дмитрович Наталя Василівна, місце знаходження: АДРЕСА_4 ;
Відповідач: Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз», місцезнаходження: 79039, м. Львів, вул.Золота, 42;
Представник відповідача: Турчиняк Ярослав Ігорович, місцезнаходження: 79039, м. Львів, вул.Золота, 42.
Головуючий суддя В.Л.Бучківська