Рішення від 21.05.2025 по справі 912/747/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. В'ячеслава Чорновола, 29/32, м. Кропивницький, 25006,

тел. (0522) 30-10-22, 30-10-23, код ЄДРПОУ 03499951,

e-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua, web: http://kr.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 травня 2025 рокуСправа № 912/747/25

Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Бестаченко О.Л. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження справу № 912/747/25

за позовом Першого заступника керівника Новоукраїнської окружної прокуратури, в інтересах держави, в особі Новоукраїнської міської ради Кіровоградської області

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Звірівський Фермер"

про стягнення 628 853,97 грн.

Без виклику сторін.

До Господарського суду Кіровоградської області надійшла позовна заява Першого заступника керівника Новоукраїнської окружної прокуратури, в інтересах держави, в особі Новоукраїнської міської ради Кіровоградської області, яка містить вимоги до Товариства з обмеженою відповідальністю "Звірівський Фермер" про стягнення 628 853,97 грн, з покладенням на відповідача судового збору.

В обґрунтування позовних вимог прокурор вказує на факт неналежного виконання відповідачем умов Договору оренди земельної ділянки від 22.04.2019 в частині сплати орендної плати, що призвело до ненадходження коштів до місцевого бюджету.

Ухвалою від 26.03.2025 суд відкрив провадження у справі № 912/747/25 за правилами спрощеного позовного провадження; постановив розгляд справи № 912/747/25 здійснювати без повідомлення учасників справи за наявними матеріалами та розпочати розгляд справи по суті в порядку спрощеного позовного провадження через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі.

07.04.2025 до господарського суду від Новоукраїнської міської ради Кіровоградської області надійшов лист від 04.04.2025 № 650/10-24, в якому позивач повідомив про підтримання заявлених позовних вимог прокурора та підтвердив, що заявлена до стягнення заборгованість відповідачем не сплачена.

У межах встановленого законом строку відповідач не скористався своїм правом на подання відзиву на позов та не повідомив суд про наявність заперечень щодо заявлених позовних вимог.

Господарський суд враховує, що станом на день розгляду справи до суду від органу поштового зв'язку не повернувся конверт з вкладенням (ухвала від 26.03.2025 про відкриття провадження у справі № 912/747/25), який направлявся на адресу місцезнаходження відповідача, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 13 Закону України "Про доступ до публічної інформації" розпорядниками інформації для цілей цього Закону вважаються, зокрема, суб'єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку, або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями, стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них.

Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України "Про національного оператора поштового зв'язку" від 10.01.2002 № 10-р (зі змінами) виконання функцій національного оператора поштового зв'язку покладено на Акціонерне товариство "Укрпошта".

Отже, Акціонерне товариство "Укрпошта" є розпорядником інформації щодо універсальних послуг поштового зв'язку (стосовно умов постачання товарів, послуг та цін на них), а тому є цілком правомірним використання інформації, отриманої з офіційного сайту Акціонерного товариства "Укрпошта".

Таким чином, суд може користуватися відомостями, отриманими з офіційного сайту Акціонерне товариство "Укрпошта" за допомогою функції відстеження при введенні трек-номера поштового відправлення. До матеріалів справи може бути долучено засвідчений судом витяг з офіційного сайту Акціонерного товариства "Укрпошта" щодо відстеження пересилання поштових відправлень.

Відповідно до інформації з офіційного вебсайту Акціонерного товариства "Укрпошта" про вручення поштових відправлень, поштове відправлення (ухвала від 26.03.2025 про відкриття провадження у справі № 912/747/25), адресоване Товариству з обмеженою відповідальністю "Звірівський Фермер", містить відмітку: "29.04.2025 - Вручено Одержувачу".

Частиною 3 ст. 120 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень.

Згідно з ч. 7 ст. 120 Господарського процесуального кодексу України учасники судового процесу зобов'язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв'язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.

Згідно п. 3 ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення.

Ураховуючи викладене, відповідач належним чином повідомлений про розгляд справи судом.

Крім того господарський суд повідомив відповідача про відкриття провадження у справі № 912/747/25 телефонограмою від 29.04.2025 № 227, відповідно до якої передано зміст ухвали від 26.03.2025 № 912/747/25 Товариству з обмеженою відповідальністю "Звірівський Фермер" (Ніколаєнко О.В.), а також шляхом розміщення оголошення на вебсайті Судової влади України.

Згідно положень ч. 9 ст. 165, ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Відповідно до ч. 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

За ч. 2 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази, господарський суд встановив наступні обставини, які є предметом доказування у справі.

З позовом про стягнення 628 853,97 грн заборгованості зі плати орендної плати за договором оренди земельної ділянки від 22.04.2019, в інтересах держави звернувся перший заступник керівника Новоукраїнської окружної прокуратури.

Згідно ч. 4 ст. 53 Господарського процесуального кодексу України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених ст. 174 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 3 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Прокурор, звертаючись до суду з позовом у справі № 912/747/25, вважає належним суб'єктом, який уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах - Новоукраїнську міську раду Кіровоградської області.

В обґрунтування порушення інтересів держави прокурор вказує на те, що незважаючи на тривалий характер неналежного виконання відповідачем обов'язків за договором оренди, всупереч покладених законодавством повноважень, Новоукраїнська міська рада, яка, серед іншого, є отримувачем орендної плати за договором, у передбаченому законом порядку належних, своєчасних та ефективних заходів на захист та відновлення порушених інтересів держави, не вживає, що свідчить про її бездіяльність.

Вказане не відповідає інтересам держави та суспільства щодо ефективного і раціонального використання природних ресурсів, зокрема, землі.

Звертаючись до суду з цим позовом, прокурор захищає інтереси держави, які полягають у забезпеченні правопорядку в сфері раціонального та ефективного використання землі та недопущенні подальшого порушення економічних інтересів держави.

Відповідно до положень ст. 13, 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави, та є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування.

Стаття 80 Земельного кодексу України закріплює суб'єктний склад власників землі, визначаючи, що громадяни та юридичні особи є суб'єктами права власності на землі приватної власності, територіальні громади є суб'єктами права власності на землі комунальної власності та реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, держава, реалізуючи право власності через відповідні органи державної влади, є суб'єктом права власності на землі державної власності.

З огляду на положення ч. 1 ст. 83, ч. 1 ст. 84 Земельного кодексу України комунальною власністю є землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності.

Статтею 122 Земельного кодексу України визначені повноваження органів виконавчої влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування відповідно із земель державної та комунальної власності.

Відповідно до ст. 18-1 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" орган місцевого самоврядування може бути позивачем та відповідачем у судах загальної юрисдикції, зокрема, звертатися до суду, якщо це необхідно для реалізації його повноважень і забезпечення виконання функцій місцевого самоврядування.

Згідно з ч. 1 ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання (ст. 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").

Новоукраїнська міська рада Кіровоградської області відповідно до ч. 1 ст. 13 Конституції України, ч. 1 ст. 122 Земельного кодексу України від імені Українського народу здійснює права власника землі та розпоряджається земельними ділянками із земель комунальної власності відповідної територіальної громади для всіх потреб.

Інтереси держави у сфері захисту земельних правовідносин полягають у забезпеченні правомірного обігу майнових прав на земельні ділянки, додержання законодавчого порядку їх відчуження, а також у визнанні та захисті законних форм землекористування.

Необхідність захисту інтересів держави полягає в тому, що правильне і своєчасне вирішення справ за позовами у сфері земельних відносин та дотримання визначеного законодавством порядку набуття прав на земельні ділянки має важливе значення для зміцнення правопорядку в сфері землекористування та запобігання порушенням у цій сфері та поновленні майнових інтересів держави щодо спірних земельних ділянок.

Аналіз норм Конституції України, Земельного кодексу України свідчить, що органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування у земельних правовідносинах діють як органи, через які держава або територіальна громада реалізують повноваження власника земельних ділянок. Реалізуючі ці повноваження, вказані органи вступають у цивільні та господарські правовідносини з юридичними та фізичними особами.

Згідно ст. 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" на органи місцевого самоврядування покладені повноваження у сфері регулювання земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища, а саме: здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель, природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення, відтворенням лісів.

Як вказує прокурор, Новоукраїнська міська рада, як одержувач плати за землю та власник і розпорядник землі, захист порушених державних та локальних інтересів, якими є інтереси територіальної громади, свідомо не здійснює, хоча усвідомлює їх порушення, має відповідні повноваження для їх захисту, але всупереч цим інтересам за захистом до суду упродовж тривалого часу не звертається.

Новоукраїнською окружною прокуратурою у запитах в порядку ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" констатовано про порушення відповідачем умов договору в частині заборгованості зі сплати орендної плати за користування земельною ділянкою.

Отже, прокурором була надана можливість компетентному органу відреагувати на порушення інтересів держави та територіальної громади щодо спірної земельної ділянки, зокрема, шляхом вчинення дій для відновлення порушених прав та інтересів. Проте, Новоукраїнська міська рада з відповідним позовом до суду не звернулась.

Вказане свідчить про нездійснення Новоукраїнською міською радою повноважень із захисту державних інтересів, що відповідно до ст. 131-1 Конституції України, ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" є підставою для вжиття прокурором заходів представницького характеру шляхом пред'явлення відповідного позову на їх захист.

З огляду на викладене, за наявності беззаперечних порушень інтересів держави та невжиття органом державної влади, до компетенції якого віднесено відповідні повноваження, належних та ефективних заходів щодо їх захисту та поновлення, прокуратурою обґрунтовано встановлена наявність передбачених ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" підстав для представництва інтересів держави у спірних правовідносинах.

Новоукраїнською окружною прокуратурою повідомлено Новоукраїнську міську раду про пред'явлення до суду позовної заяви (повідомлення від 10.03.2025 № 53-1317вих-25).

Таким чином, звернення прокурора до суду в інтересах держави, а саме Новоукраїнської міської ради Кіровоградської області, є правомірним і виправданим, оскільки, як зазначалося вище, вказаним органом самостійно таких заходів не вжито і, як наслідок, інтереси держави залишилися незахищеними.

Наявність підстав для представництва прокурором інтересів держави у даному спорі не оскаржена на підставі абз. 3 ч. 4 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру".

Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази, суд встановив таке.

22.04.2019 між Новоукраїнською міською радою (далі - орендодавець, позивач) та Акціонерним товариством комерційний банк "ПРИВАТБАНК" було укладено Договір оренди земельної ділянки (далі - Договір, а.с. 38-39), відповідно до п. 1 якого Орендодавець на підставі рішення Новоукраїнської міської ради від 10.04.2019 року № 1254 надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (КВЦПЗ - J.11.02) з кадастровим номером 3524010101:51:000:0006, яка знаходиться за адресою: Кіровоградська область, Новоукраїнський район, с. Звірівка, вул. Сосюри, 6-а.

Пунктами 2-7 Договору передбачено, що в оренду передається земельна ділянка загальною площею 27,1505 га, вид угіддя - землі під промисловою забудовою (011 00). На земельній ділянці розміщені об'єкти нерухомого майна. Земельна ділянка передається в оренду разом з об'єктами нерухомого майна. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на дату укладення договору становить: 27492790,49 гривень, з кадастровим номером 3524010101:51:000:0006. Земельна ділянка, яка передасться в оренду, не має недоліків, які можуть перешкоджати її ефективному використанню. Інші особливості об'єкта оренди: відсутні.

Відповідно до п. 8 Договору договір укладено на 25 років починаючи із терміну його державної реєстрації. Після закінчення строку дії договору орендар має переважне право поновити його на новий строк, у цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.

За умовами п. 9 - 11 Договору орендна плата вноситься орендарем в розмірі 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки щорічно. Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з обов'язковим урахуванням цільового призначення земельної ділянки, коефіцієнтів індексації визначених законодавством та рішенням Новоукраїнської міської ради від 19 грудня 2018 року № 1148. Орендна плата вноситься щомісяця протягом 30 календарних днів що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Відповідно до п. 26 Договору обов'язком орендаря, зокрема, є своєчасна і в повному об'ємі сплата орендної плати.

Договір підписано повноважними представниками сторін, скріплено печатками сторін.

22.04.2019 між сторонами підписано Акт приймання-передачі об'єкта оренди (а.с. 40).

У подальшому, на підставі рішення Новоукраїнської міської ради від 19.12.2023 № 1357 "Про внесення змін до договору оренди земельної ділянки", 26.01.2024 між сторонами укладено Додаткову угоду до Договору від 22.04.2019 (а.с. 43-44)

Так, вищевказаною додатковою угодою замінено сторону орендаря в договорі оренди земельної ділянки шляхом заміни в тексті - "Орендар - Акціонерне товариство комерційний банк "Приватбанк" на "Орендар - Товариство з обмеженою відповідальністю "ЗВІРІВСЬКИЙ ФЕРМЕР", у зв'язку з набуттям ним права власності на нерухоме майно, розташоване на даній земельній ділянці.

Крім того, додатковою угодою від 26.01.2024 п. 5 договору оренди від 22.04.2019 в розділі "Об'єкт оренди" викладено в новій редакції: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 27,1505 га, з кадастровим номером 3524010101:51:000:0006 станом на 29.11.2023 становить - 20500758,81 гривень".

Право оренди Товариства з обмеженою відповідальністю "Звірівський Фермер" на вищевказану земельну ділянку зареєстровано 15.05.2019 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за номером запису про інше речове право - 31561793 (а.с. 49-50).

Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно за адресою: Кіровоградська область, Новоукраїнський район, с. Звірівка, вул. Сосюри, буд. 6а розташований об'єкт нерухомого майна - приміщення гаража, який належить на праві власності Товариству з обмеженою відповідальністю "Звірівський Фермер". Реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна - 487537635240 (а.с. 51-54).

Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно за адресою: Кіровоградська область, Новоукраїнський район, с. Звірівка, вул. Сосюри, буд. 6 розташований об'єкт нерухомого майна - нафтобаза, який належить на праві власності Товариству з обмеженою відповідальністю "Звірівський Фермер". Реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна - 487394435240 (а.с. 51-54).

Разом з тим, рішенням Новоукраїнської міської ради Кіровоградської області від 13.02.2025 № 23 висвітлено інформацію про стан обліку та контролю за внесенням орендної плати за землю за 2024 рік.

Прокурор зазначає, що вивченням вищевказаної інформації на сайті Новоукраїнської територіальної громади встановлено, що одним із найбільших боржників із плати за землю станом на 01.01.2025 є Товариство з обмеженою відповідальністю "Звірівський Фермер".

Так, листом від 05.03.2025 № 466/01-26 Новоукраїнська міська рада Кіровоградської області на запит прокурора надала розрахунки заборгованості із орендної плати за землю, яка значиться за Товариством з обмеженою відповідальністю "Звірівський Фермер" за користування вищевказаною земельною ділянкою комунальної форми власності за період 2024-2025 років:

- за 2024 рік сума заборгованості з орендної плати становить 568 524,33 грн (а.с. 45);

- за 2025 рік (станом на 01.03.2025) сума заборгованості з орендної плати становить - 60 329,64 грн (а.с. 46).

Таким чином, у зв'язку з допущеними порушеннями Договору стосовно умов та строків сплати орендної плати за користування земельною ділянкою, загальна сума заборгованості відповідача за період 2024 - 2025 років становить 628 853,97 грн.

Вказані обставини стали підставою для звернення прокурора до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір, господарський суд враховує таке.

Частина 1 ст. 2 Закону України "Про оренду землі" встановлює, що відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Стаття 1 Закону України "Про оренду землі" визначає, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності, а стаття 13 того ж Закону договір оренди землі характеризує, як договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Згідно ч. 1, 2 ст. 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі.

Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (п. 288.4 ст. 288 Податкового кодексу України).

Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності є однією з форм плати за землю, як складової податку на майно та належить до місцевих податків.

Плата за землю зараховується до відповідних місцевих бюджетів згідно з Бюджетним кодексом України за місцем розташування земельних ділянок (до міських, сільських та селищних бюджетів).

Отже, орендні правовідносини стосовно користування земельною ділянкою виникають на підставі укладеного договору оренди.

Частиною 4 ст. 120 Земельного кодексу України установлено, що у разі набуття права власності на об'єкт нерухомого майна (жилий будинок (крім багатоквартирного), іншу будівлю або споруду), об'єкт незавершеного будівництва, розміщений на земельній ділянці, що перебуває у користуванні на праві оренди, емфітевзису, суперфіцію у відчужувана (попереднього власника), до набувача одночасно переходить відповідно право оренди, емфітевзису, суперфіцію земельної ділянки, на якій розміщений такий об'єкт, в обсязі та на умовах, встановлених для відчужувана (попереднього власника) такого об'єкта, крім випадків, визначених частиною шостою цієї статті. Волевиявлення орендодавця (власника) земельної ділянки, відчужувана (попереднього власника), набувача такого об'єкта та внесення змін до договору оренди землі, емфітевзису, суперфіцію із зазначенням нового орендаря (користувача) земельної ділянки не вимагається. Аналогічні приписи містяться й в ст. 7 Закону України "Про оренду землі".

Згідно п. 11 Договору передбачено щомісячну сплату орендної плати.

Пунктом 39 Договору визначено, що за невиконання або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність відповідно до закону та цього договору.

Відповідно до ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну чи припинення цивільних прав та обов'язків.

Згідно зі ст. 6 та 627 Цивільного кодексу України сторони є вільними в укладанні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог Цивільного кодексу України, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

За приписами ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Відповідно до ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України та ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання мають виконуватися належним чином відповідно до умов закону, інших правових актів, договору, а за відсутністю таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно зі ст. 206 Земельного кодексу України, ст. 288 Податкового кодексу України використання землі в Україні є платним, а підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Відповідно до п. "в" ч. 1 ст. 96 Земельного кодексу України землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.

Нормами ст. 287, 288 Податкового кодексу України передбачено, що, податкове зобов'язання щодо плати за землю, а також орендна плата, визначені у податковій декларації на поточний рік, сплачуються рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом зо календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Господарський суд зазначає, що з наявних матеріалів справи вбачається факт систематичного невиконання відповідачем умов договору та вимоги Закону України "Про оренду землі" щодо своєчасного та повного внесення плати за користування земельною ділянкою, а орендна плата не сплачується упродовж 2024 - 2025 років, внаслідок чого до місцевого бюджету не надійшли кошти в сумі 628 853,97 грн, а саме:

- 2024 рік:

Станом на 01.01.2024 нормативна грошова оцінка становила 21 546 297,51 грн, орендна плата - 53 865,74 грн (в місяць), орендну плату не сплачено.

Станом на 01.02.2024 нормативна грошова оцінка становила 21 546297,51 грн, орендна плата - 53 865,74 грн. (в місяць), орендну плату сплачено в сумі 75 824,6 грн.

Станом на 01.03.2024 нормативна грошова оцінка становила 21 546 297,51 грн, орендна плата - 53 865,74 грн (в місяць), орендну плату не сплачено.

Станом на 01.04.2024 нормативна грошова оцінка становила 21 546 297,51 грн, орендна плата - 53 865,74 грн (в місяць), орендну плату не сплачено.

Станом на 01.05.2024 нормативна грошова оцінка становила 21 546 297,51 грн, орендна плата - 53 865,74 грн (в місяць), орендну плату не сплачено.

Станом на 01.06.2024 нормативна грошова оцінка становила 21 546 297,51 грн, орендна плата - 53 865,74 грн (в місяць), орендну плату не сплачено.

Станом на 01.07.2024 нормативна грошова оцінка становила 21 546 297,51 грн, орендна плата - 53 865,74 грн (в місяць), орендну плату не сплачено.

Станом на 01.08.2024 нормативна грошова оцінка становила 21 546 297,51 грн, орендна плата - 53 865,74 грн (в місяць), орендну плату не сплачено.

Станом на 01.09.2024 нормативна грошова оцінка становила 21 546 297,51 грн, орендна плата - 53 865,74 грн (в місяць), орендну плату не сплачено.

Станом на 01.10.2024 нормативна грошова оцінка становила 21 546 297,51 грн, орендна плата - 53 865,74 грн (в місяць), орендну плату не сплачено.

Станом на 01.11.2024 нормативна грошова оцінка становила 21 546 297,51 грн, орендна плата - 53 865,74 грн (в місяць), орендну плату сплачено в сумі 2 040,0 грн.

Таким чином, Товариство з обмеженою відповідальністю "Звірівський Фермер" користувалося земельною ділянкою з 01.01.2024 по 31.12.2024. Однак розмір сплаченої орендної плати за рік склав 77 864,60 грн. Сума заборгованості із орендної плати за вказаний період складає 568 524,33 грн.

- 2025 рік:

Станом на 01.01.2025 нормативна грошова оцінка становила 24 131 853,21 грн. орендна плата - 60 329,64 грн (в місяць), орендну плату не сплачено.

Станом на 01.02.2025 нормативна грошова оцінка становила 24 131 853,21 грн. орендна плата - 60 329,64 грн (в місяць), орендну плату не сплачено.

Станом на 01.03.2025 нормативна грошова оцінка становила 24 131 853,21 грн. орендна плата - 60 329,64 грн (в місяць), орендну плату не сплачено.

Таким чином, Товариство з обмеженою відповідальністю "Звірівський Фермер" користувалося земельною ділянкою з 01.01.2025 по 01.03.2025. Сума заборгованості за вказаний період складає 60 329,64 грн.

В порушення обов'язків, визначених договором, п. "в" ч. 1 ст. 96, ст. 206 Земельного кодексу України, ст. 21 Закону України "Про оренду землі" відповідач неналежним чином виконує свої зобов'язання щодо своєчасної та систематичної сплати орендної плати за земельну ділянку, внаслідок чого у останнього наявна заборгованість.

З наведених норм права та умов договору вбачається, що правовою природою договору оренди є надання власником майна іншій особі в користування за плату. Отже, власник передає іншій особі у володіння та користування майно з метою отримувати за це певну плату. Відповідно систематична несплата орендарем орендної плати за користування майном порушує саму сутність договору оренди, позбавляє орендодавця тих коштів, заради отримання яких він укладав договір оренди, та, відповідно, істотно порушує умови договору оренди.

Наразі земельна ділянка з кадастровим номером 3524010101:51:000:0006 належить Новоукраїнській міській територіальній громаді в особі Новоукраїнської міської ради Кіровоградської області.

Кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства (ст. 15 Цивільного кодексу України)

Територіальні громади набувають і здійснюють цивільні права та обов'язки через органи місцевого самоврядування у межах їхньої компетенції, встановленої законом (ст. 172 Цивільного кодексу України).

Способи захисту цивільних прав та інтересів визначено ч. 2 ст. 16 Цивільного кодексу України. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.

За ст. 152 Земельного кодексу України та ст. 20 Господарського кодексу України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту права власності на землю, який здійснюється, у тому числі, шляхом відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав, припинення господарських правовідносин, застосування інших передбачених законом способів.

Ураховуючи викладене, належним та ефективним способом захисту прав позивача є стягнення спірної заборгованості з орендної плати.

Відповідач жодним чином не заперечив суму основного боргу, доказів проведення оплат суду не подав.

Зважаючи на те, що відповідач не сплачував у встановлені строки орендну плату, з відповідача підлягає стягненню борг у сумі 628 853,97 грн.

Статтею 13 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Згідно норм ст. 74 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.

Відповідно до ст. 76, 77 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

За положеннями ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Отже, на підставі повного, всебічного, об'єктивного та безпосереднього дослідження наявних у справі доказів та встановивши усі обставини справи, господарський суд дійшов висновку, що позовні вимоги прокурора є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст. 74, 76, 77, 129, 233, 236-241, 326, 327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Звірівський Фермер" (27177, Кіровоградська область, Новоукраїнський район, с. Звірівка, вул. Сосюри Володимира, 6; код ЄДРПОУ: 44978465) на користь Новоукраїнської міської ради Кіровоградської області (27100, Кіровоградська область, Новоукраїнський район, м. Новоукраїнка, вул. Покровська, 70; код ЄДРПОУ: 36734770) заборгованості зі сплати орендної плати за Договором оренди земельної ділянки від 22.04.2019 в сумі 628 853,97 грн.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Звірівський Фермер" (27177, Кіровоградська область, Новоукраїнський район, с. Звірівка, вул. Сосюри Володимира, 6; код ЄДРПОУ: 44978465) на користь Кіровоградської обласної прокуратури (код ЄДРПОУ 02910025, адреса: 25006, Кіровоградська обл., м. Кропивницький, просп. Європейський, 4) судовий збір у розмірі 9 432,81 грн.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Ознайомитись з електронною копією судового рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень можна за його вебадресою: http://reyestr.court.gov.ua.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення в порядку передбаченому Господарським процесуальним кодексом України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Копії рішення надіслати Кіровоградській обласній прокуратурі, Першому заступнику Новоукраїнської окружної прокуратури, Новоукраїнській міській раді Кіровоградської області до електронних кабінетів у системі "Електронний суд", Товариству з обмеженою відповідальністю "Звірівський Фермер" (27177, Кіровоградська область, Новоукраїнський район, с. Звірівка, вул. Сосюри Володимира, 6).

Повне рішення складено 21.05.2025.

Суддя О.Л. Бестаченко