ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
м. Київ
20.05.2025Справа № 910/15931/19
за заявою Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві про виправлення помилки у виконавчому документі у справі № 910/15931/19
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Центр-Ритейл»
до відповідачів:
1. Департаменту міського благоустрою виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)
2. Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві
3. Комунального підприємства «Київблагоустрій» виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)
про відшкодування шкоди
Суддя: Людмила ШКУРДОВА.
Секретар с/з: Станіслав ЖАЛОБА.
Представники сторін: згідно з протоколом судового засідання.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Центр-Ритейл" звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом, в якому, з урахуванням заяви про зміну підстав позову, просило стягнути солідарно з Департаменту міського благоустрою виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (наразі - Департамент територіального контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)) через Головне управління Державної казначейської служби України у місті Києві та з Комунального підприємства "Київблагоустрій" майнову шкоду у розмірі 9 344 700,00 грн.
Справа розглядалась господарськими судами неодноразово.
За результатами нового розгляду справи (суддя Шкурдова Л.М.), рішенням Господарського суду міста Києва від 28.06.2022 р. позов задоволено частково, стягнуто з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Центр-Ритейл" 348 000,00 грн. майнової шкоди, стягнуто з Комунального підприємства "Київблагоустрій" виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Центр-Ритейл" 348 000,00 грн. майнової шкоди, у задоволенні іншої частини позову відмовлено.
Постановою Північного апеляційного господарського суду від 23.11.2023 р. змінено рішення Господарського суду міста Києва від 28.06.2022 р. шляхом викладення його резолютивної частини у такій редакції: "1. Позов задоволено частково. 2. Стягнуто з бюджету міста Києва через Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві на користь ТОВ "Центр-Ритейл" 4 664 924,50 грн. майнової шкоди. 3. Стягнуто з КП "Київблагоустрій" на користь ТОВ "Центр-Ритейл" 4 664 924,50 грн. майнової шкоди. 4. Стягнуто з Департаменту в дохід Державного бюджету України 69 973,87 грн. судового збору. 5. Стягнуто з КП "Київблагоустрій" в дохід Державного бюджету України 69 973,87 грн. судового збору. 6. В іншій частині позову відмовлено".
18.12.2023 р. на виконання рішення Господарського суду міста Києва від 28.06.2022 р., зміненого постановою Північного апеляційного господарського суду від 23.11.2023 р., яке набрало законної сили 23.11.2023 р., видано відповідні накази.
07.05.2025 р. до Господарського суду міста Києва від Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві надійшла заява про виправлення помилки у виконавчому документі у справі № 910/15931/19, мотивована тим, що при оформленні наказу про стягнення з бюджету міста Києва через Головне управління Казначейства 4 664 924,50 грн. майнової шкоди допущено помилку, а саме - вказані у наказі відомості про боржника (боржник - Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві) не відповідають відомостям, вказаним у резолютивній частині рішення.
Згідно з ч.ч. 1, 3 ст. 328 Господарського процесуального кодексу України суд, який видав виконавчий документ, може за заявою стягувача або боржника виправити помилку, допущену при його оформленні або видачі, чи визнати виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню. Суд розглядає заяву в десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника і постановляє ухвалу. Неявка стягувача і боржника не є перешкодою для розгляду заяви.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 12.05.2025 р. прийнято до розгляду заяву Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві про виправлення помилки у виконавчому документі у справі № 910/15931/19 та призначено судове засідання.
19.05.2025 р. до Господарського суду міста Києва від Товариства з обмеженою відповідальністю «Центр-Ритейл» надійшли заперечення на заяву Казначейства, в яких позивач зазначив, що твердження Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві про те, що у судовому наказі боржником має бути зазначено «бюджет міста Києва», є безпідставним, оскільки у виконавчому документі має бути зазначено конкретний орган Казначейства, який здійснює безспірне списання коштів з відповідного бюджетного рахунку, а не загальне посилання на «бюджет міста Києва» як на абстрактного боржника. Крім того, наказ Господарського суду міста Києва від 18.03.2023 р. повністю відтворює резолютивну частину постанови Північного апеляційного господарського суду від 23.11.2023 р. у справі № 910/15931/19, у зв'язку з чим відсутні правові підстави для внесення виправлень до наказу.
19.05.2025 р. до Господарського суду міста Києва від Комунального підприємства «Київблагоустрій» виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) надійшли пояснення на заяву Казначейства, в яких відповідач-3 зазначив, що «бюджет міста Києва» не є юридичною особою, органом державної влади чи органом місцевого самоврядування, відповідно не може виступати боржником у виконавчому провадженні. Згідно положень п. 2 ч. 2 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників - боржниками є визначені в рішенні про стягнення коштів державні органи, розпорядники бюджетних коштів (бюджетні установи), а також одержувачі бюджетних коштів в частині здійснення передбачених бюджетною програмою заходів, на які їх уповноважено, які мають відкриті рахунки в органах Казначейства, крім рахунків із спеціальним режимом використання. Крім того, суд може виправити лише власні помилки, допущені під час складання судового рішення, однак, суд не має права змінювати зміст судового рішення, він лише усуває такі неточності, які впливають на можливість реалізації рішення чи його правосудність.
20.05.2025 р. до Господарського суду міста Києва від Департаменту територіального контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) надійшли пояснення на заяву Казначейства, в яких відповідач-1 зазначив, що визначення боржника у виконавчому документі, про яке просить заявник, не відповідатиме положенням ч. 1 ст. 4 Закону України "Про виконавче провадження", оскільки в даному випадку не може бути зазначено місцезнаходження боржника. Нормами діючого законодавства чітко визначено органи та порядок виконання рішень суду про стягнення коштів з місцевого бюджету, які суд врахував при видачі наказу від 18.12.2023 р. За таких обставин відсутня помилка у зазначенні боржника в наказі, виданому Господарським судом міста Києва 18.12.2023 р. у справі № 910/15931/19.
Розглянувши заяву Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві про виправлення помилки у виконавчому документі у справі № 910/15931/19, суд дійшов висновку щодо відмови в її задоволенні, з огляду на таке.
Відповідно до 6 Закону України "Про виконавче провадження" рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
За приписами абз. 2 ч. 2 ст. 15 Закону України "Про виконавче провадження" боржником є визначена виконавчим документом фізична або юридична особа, держава, на яких покладається обов'язок щодо виконання рішення.
Аналогічне визначення наведене у п. 2 Порядку погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2014 р. № 440, який визначає механізм обліку виконавчих документів та судових рішень, передбачених п. 3 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", інвентаризації та погашення заборгованості за ними; боржник - зазначений у рішенні суду або виконавчому документі суб'єкт, який повинен сплатити кошти або вчинити інші дії майнового характеру щодо особи, на користь чи в інтересах якої ухвалено це рішення.
У свою чергу, постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 р. № 845 затверджено Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, який визначає механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників (далі - рішення про стягнення коштів), прийнятих судами, а також іншими органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення.
За визначенням понять, наведеним у п. 2 даного Порядку, боржники - визначені в рішенні про стягнення коштів державні органи, розпорядники бюджетних коштів (бюджетні установи), а також одержувачі бюджетних коштів в частині здійснення передбачених бюджетною програмою заходів, на які їх уповноважено, які мають відкриті рахунки в органах Казначейства, крім рахунків із спеціальним режимом використання; виконавчі документи - оформлені в установленому порядку виконавчі листи судів та накази господарських судів, видані на виконання рішень про стягнення коштів, а також інші документи, визначені Законом України "Про виконавче провадження".
Згідно з п. 35 Порядку казначейство здійснює безспірне списання коштів державного бюджету для відшкодування (компенсації), зокрема, шкоди, заподіяної фізичним та юридичним особам внаслідок незаконно прийнятих рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових чи службових осіб під час здійснення ними своїх повноважень;
При цьому, у відповідності до п. 38 Порядку для забезпечення безспірного списання коштів державного бюджету згідно з п. 35 цього Порядку в Казначействі відкривається в установленому порядку відповідний рахунок.
Безспірне списання коштів державного бюджету здійснюється Казначейством за рахунок і в межах бюджетних призначень, передбачених у державному бюджеті на зазначену мету.
А як передбачено п. 41 Порядку орган Казначейства здійснює безспірне списання коштів місцевих бюджетів для відшкодування шкоди, заподіяної:
- фізичним та юридичним особам внаслідок незаконно прийнятих рішень, дій чи бездіяльності органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування;
- органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування у сфері нормотворчої діяльності.
Таким чином, законодавством визначено механізм відшкодування шкоди, завданої незаконними рішеннями та діями органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб під час здійснення своїх повноважень.
Згідно з п. 11 Положення про Департамент, затвердженого розпорядженням виконавчого органу Київської міської державної адміністрації) від 27.01.2011 р. № 94 (із урахуванням змін, внесених розпорядженням № 223 від 11.02.2021 р.), Департамент утримується за рахунок коштів бюджету міста Києва.
У постанові Північного апеляційного господарського суду від 23.11.2023 р. у даній справі зазначено, що відшкодування шкоди позивачу в сумі 4 664 924,50 грн., яка була завдана протиправними діями Департаменту, підлягає відшкодуванню за рахунок бюджету міста Києва.
Постановою Верховного суду від 07.03.2024 р. у даній справі постанову Північного апеляційного господарського суду від 23.11.2023 р. залишено без змін.
Як було зазначено вище, на виконання рішення Господарського суду міста Києва від 28.06.2022 р., зміненого постановою Північного апеляційного господарського суду від 23.11.2023 р., яке набрало законної сили 23.11.2023 р., Господарським судом міста Києва видано наказ від 18.03.2023 р. про примусове виконання рішення, а саме - стягнення з бюджету міста Києва через Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Центр-Ритейл" 4 664 924,50 грн. майнової шкоди.
Таким чином, наказ Господарського суду міста Києва від 18.03.2023 р. відповідає резолютивній частині постанови Північного апеляційного господарського суду від 23.11.2023 р. у справі № 910/15931/19, у зв'язку з чим відсутні правові підстави для внесення виправлень до наказу господарського суду міста Києва від 18.12.2023 р. у справі № 910/15931/19.
Керуючись ст.ст. 234, 235, 328 Господарського процесуального кодексу України, суд
У задоволенні заяви Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві про виправлення помилки у виконавчому документі у справі № 910/15931/19 - відмовити.
Дана ухвала набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 235 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржена у строки, встановлені ст. 256 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя Людмила ШКУРДОВА
Повна ухвала складена та підписана 21.05.2025 р.