Справа № 561/629/25
21 травня 2025 року с-ще Зарічне
Зарічненський районний суд Рівненської області в складі:
головуючого судді - Світличного Р.В.
за участю секретаря - Савич Ж.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт Зарічне справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до поліцейського Відділення поліції № 2 Вараського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Рівненській області Твердуна Олександра Миколайовича (Відповідач-1), Головного управління Національної поліції в Рівненській області (Відповідач-2) про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення
14 травня 2024 року позивач через свого представника - адвоката Яскевича Ф.О. звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом, в якому просив суд визнати протиправною та скасувати постанову про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 126 КУпАП у виді штрафу у розмірі 3400,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що будь-яких доказів його вини оскаржувана постанова не містить, а тому позов просить задовольнити..
Згідно письмового клопотання від 21 травня 2025 року представник позивача - адвокат Яскевич Ф.О. просить розглядати справу без участі позивача та його представникка. Пред'явлений позов підтриує, просить задовольнити в повному обсязі.
Відповідачі в судове засідання не з'явилися. Про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином в порядку ст. 268 КАСУ.
Відзиву на позовну заяву не надійшло.
Відповідно до ч. 3 ст. 268 КАС України неприбуття в судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи, та згідно з п. 1 ч. 3 ст. 205 КАС України суд розглядає справу за відсутності відповідача, який не з'явився в судове засідання без поважних причин та не повідомив причин неявки.
Дослідивши матеріали справи суд уважає, що позов слід задовольнити, виходячи з такого.
Судом встановлено, що постановою поліцейського відділення поліції № 2 Вараського РВП ГУНП в Рівненській лейтенанта поліції Твердуна О.М. позивача ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 126 КУпАП та накладено на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в сумі 3400,00 грн.
Згідно цієї постанови ОСОБА_1 21 квітня 2025 року об 23:05 год в с. Млинок по вул. Колгоспна керував транспортним засобом не маючи права керування даним транспортним засобом, даний транспортний засіб не був зареєстрований у встановленому законом порядку, водій був без мотошолома, чим порушив п. 2.1.(а) ПДР, чим скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 126 КУпАП.
Згідно з пунктом 4 розділу І Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України № 1395 від 07 листопада 2015 року та зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 10 листопада 2015 року за № 1408/27853 (далі ? Інструкція), у разі виявлення правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, розгляд якого віднесено до компетенції Національної поліції України, поліцейський виносить постанову у справі про адміністративне правопорушення без складання відповідного протоколу.
Відповідно до пункту 2 розділу III Інструкції, постанова у справі про адміністративні правопорушення, передбачені ч. 2 ст. 126 КУпАП, виноситься на місці вчинення адміністративного правопорушення.
Пунктом п. 2.1.(а) ПДР обумовлений обов'язок водія механічного транспортного засобу мати при собі посвідчення водія відповідної категорії.
Адміністративна відповідальність за порушення вказаних правил передбачена ч. 2 ст. 126 КУпАП.
Статтею 251 КУпАП обумовлено, що орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи на підставі доказів, тобто будь-яких фактичних даних, які встановлюються, зокрема, поясненнями особи, що притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису тощо.
У матеріалах справи відсутні докази керування ОСОБА_1 21 квітня 2025 року об 23:05 год в с. Млинок по вул. Колгоспна транспортним засобом, як і відсутні будь-які докази порушення ним п. 2.1.(а).
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Статтею 77 КАС України передбачено, що у справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 КУпАП України (ч. 2 ст. 251 КУпАП України).
Згідно правової позиції Верховного Суду у постанові від 26 квітня 2018 року у справі № 338/1/17, оскаржувана постанова про притягнення позивача до адміністративної відповідальності не є беззаперечним доказом вчинення ним правопорушення, оскільки саме по собі описання адміністративного правопорушення не може бути належним доказом вчинення особою такого порушення. Така постанова по своїй правовій природі є рішенням суб'єкта владних повноважень щодо наслідків розгляду зафіксованого правопорушення, якому передує фіксування цього правопорушення.
До цього ж у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 08 липня 2020 у справі № 463/1352/16-а зазначено, що у силу принципу презумпції невинуватості, що підлягає застосуванню у справах про адміністративні правопорушення, всі сумніви щодо події порушення та винності особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь. Недоведені подія та вина особи мають бути прирівняні до доведеної невинуватості цієї особи.
Оскільки відповідачами, як суб'єктами владних повноважень не надано належних, допустимих та достатніх доказів керування позивачем ОСОБА_1 21 квітня 2025 року транспортним засобом, тобто виконання ним функцій саме водія, відтак позов слід задовольнити.
За правилами п. 3 ч. 3 ст. 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.
Документально підтверджені витрати позивача зі сплати судового збору в сумі 605,60 грн підлягають розподілу за правилами ч. 1 ст. 139 КАС України, за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень.
Керуючись ст. 5, 10, 77, 139, 205, 242-246, 268, 286 КАС України
Адміністративний позов задовольнити.
Скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕНА № 4553221 від 21 квітня 2025 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 126 КУпАП.
Справу про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 126 КУпАП закрити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції в Рівненській області на користь ОСОБА_1 605,60 грн (Шістсот п'ять гривень шістдесят копійок) понесених ним і документально підтверджених судових витрат по сплаті судового збору.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження, або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.
Позивач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП:-відсутній, паспорт серії НОМЕР_1 виданий Володимирецьким РС УДМС України в Рівненській області.
Відповідач 1: поліцейський відділення поліції № 2 Вараського РВП ГУНП в Рівненській області лейтенант поліції Твердун Олександр Миколайович, с-ще Зарічне, Вараського району, Рівненської області, вул. Центральна, 63.
Відповідач 2: Головне управління Національної поліції в Рівненській області, вул. Хвильового, 2 м. Рівне, ЄДРПОУ 40108761.
Суддя Р.В. Світличний