Справа № 396/2196/24
Провадження № 2-о/396/46/25
07.05.2025 року м. Новоукраїнка
Новоукраїнський районний суд Кіровоградської області у складі: головуючого - судді Цесельської О.С., за участю секретаря судового засідання Трохимчук Я.О., за участі заявника ОСОБА_1 , представника заявника ОСОБА_2 , представника заінтересованої особи Міністерства оборони України Андрієнка К.О., розглядаючи в відкритому судовому засіданні в залі суду м. Новоукраїнка в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , від імені якого діє представник заявника Манзюк Тарас Юрійович, заінтересовані особи: Міністерство оборони України, ІНФОРМАЦІЯ_1 про встановлення юридичного факту перебування на утриманні
Представник заявника - адвокат Манзюк Т.Ю. звернувся до суду в інтересах заявника ОСОБА_1 із заявою про встановлення факту перебування на утриманні, зазначив, що заявник ОСОБА_1 є членом сім'ї рідного брата - ОСОБА_3 , який був військовослужбовцем ЗСУ і загинув ІНФОРМАЦІЯ_2 під час виконання обов'язку щодо захисту Батьківщини в ході бойових дій. Вказав, що встановлення такого факту дає заявнику право на отримання одноразової виплати, передбаченої Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Вимоги, викладені в заяві, обґрунтовує тим, що заявник з пакетом документів звернувся до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України для призначення одноразової грошової допомоги у зв'язку з загибеллю годувальника. Такі документи було повернуто заявнику на доопрацювання для долучення документів, що дають право на отримання допомоги, зокрема, судового рішення про встановлення факту перебування на його утриманні на дату загибелі.
Вказує, що заявник з дружиною ОСОБА_4 та трьома неповнолітніми дітьми спільно проживали з загиблим тривалий проміжок часу, вели спільне господарство; у загиблого не було інших близьких родичів, оскільки батьки померли, а власної родини він не мав. Разом з тим, за життя ОСОБА_3 взяв на себе обов'язок по утриманню брата ОСОБА_5 , оскільки мав таку можливість, бо до призову на військову службу працював трактористом - машиністом сільськогосподарського виробництва. Після призову ОСОБА_3 передав своєму братові банківську картку, на яку отримував грошове забезпечення за військову службу. ОСОБА_6 , в свою чергу використовував картку для оплати власних потреб, заявник мав у користуванні і мобільний додаток приват 24 щодо банківської картки ОСОБА_3 . Враховуючи викладені вище обставини, заявник звернувся до суду з зазначеною заявою.
Під час судового розгляду представник заявника, заявник вимоги, викладені в заяві підтримали, прохали заяву задовольнити, оскільки заявник знаходився на утриманні брата ОСОБА_7 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Представник заінтересованої особи МОУ Андрієнко К.О. проти заяви заперечив, вказавши на її безпідставність.
Допитаний під час судового розгляду свідок ОСОБА_8 пояснив, що знає що загиблий ОСОБА_9 допомагав сім'ї заявника, заявник мав у своєму розпорядженні банківську картку ОСОБА_10 .
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши та оцінивши докази у справі, суд приходить до висновку, що вимоги за заявою не підлягають до задоволення з наступних підстав.
Як встановлено судом, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 є братом ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , що підтверджується їх свідоцтвами про народження (а.с. 28, 29).
Сповіщенням сім'ї від 01.05.2023 року № 91, повідомлено, що його брат солдат ОСОБА_3 загинув в результаті бойового зіткнення біля н.п. Хромове Бахмутського району Донецької області. (а.с.8)
Відповідно до Витягу з протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 17 травня 2024 року № 15/д, повернено на доопрацювання документи для призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , - брата загиблого солдата ОСОБА_3 з метою надання документів, які, відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», підтверджують, що він перебував на утриманні загиблого військовослужбовця (копії документів, виданих Пенсійним фондом України, які підтверджують право на призначення пенсії за загиблого, судового рішення про встановлення факту перебування на утриманні на дату загибелі), що дають право на отримання одноразової грошової допомоги.(а.с.9).
Відповідно до податкової декларації платника єдиного податку - фізичної особи - підприємця за 2022 рік від 18.09.2023 року, обсяг доходу ОСОБА_1 (код рядка 03) становив 89500 гривень.(а.с. 10-11)
Відповідно до податкової декларації платника єдиного податку - фізичної особи - підприємця за 2023 рік від 29.02.2024 року, обсяг доходу ОСОБА_1 (код рядка 03) становив 523000 гривень.(а.с. 14-17)
Відповідно довідки про склад сім'ї ОСОБА_1 , проживали разом з ним і вели спільне господарство - ОСОБА_3 - брат, ОСОБА_4 - дружина та троє неповнолітніх дітей - ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 (а.с. 21)
Долученими до справи дублікатами чеків від 23.05.2023 року, 21.06.2023 року, 26.04.2023 року, 02.03.2023 року, 26.12.2022 року підтверджуються перерахування коштів ОСОБА_14 платником ОСОБА_3 . Також здійснювалися операції по перерахунку коштів платником ОСОБА_3 ФОП ОСОБА_15 31.01.2023 року, 30.04.2023 року; здійснювалася оплата за мобільний зв'язок 27.01.2023 року, 16.01.2023 року, 16.02.2023 року; оплата за інтернет 30.04.2023 року; здійснювалися перекази коштів ОСОБА_4 08.07.2023, 23.01.2023, 28.04.2023, 02.02.2023 року; також здійснювалися перекази коштів ОСОБА_3 ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 (а.с. 33-38)
Тобто такі перерахування були не регулярними і здійснювались в різних сумах та є наслідком можливості розпорядження заявником коштами на банківській картці ОСОБА_3 , в тому числі і після загибелі останнього ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Встановлення факту перебування заявника на утриманні брата, який загинув, має для заявника юридичне значення і потрібне для отримання ним одноразової грошової допомоги сім'ям загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України.
Виходячи з мети встановлення заявником факту перебування на утриманні свого рідного брата, суду необхідно встановити, чи входить вона до кола осіб, що мають право на такі виплати згідно з вимогами, передбаченими Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу», Законом України «Про соціальний і правовий статус військовослужбовців і членів їх сімей» та постановою Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28.02.2022 № 168 (в редакції чинній на момент загибелі військовослужбовця).
Відповідно до статті 41 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Згідно з частиною першою статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Відповідно до пп. 1 п. 2 ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі, зокрема, загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби.
Пунктом 2 Постанови № 168 (в редакції чинній на момент загибелі військовослужбовця) установлено, що сім'ям загиблих осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 000 000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», крім громадян Російської Федерації або Республіки Білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору. Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, можуть реалізувати це право з дня його виникнення. Днем виникнення такого права є дата загибелі особи, зазначеної у пункті 1 цієї постанови, в період дії воєнного стану, що зазначена у свідоцтві про смерть.
Згідно зі ст. 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (у редакції, чинній на 07.02.2023, тобто на дату загибелі військовослужбовця) у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого). Утриманцями вважаються члени сім'ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста (особу, звільнену з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення).
Стаття 30 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначає членів сім'ї, які мають право на пенсію в разі втрати годувальника.
Так, відповідно до ч. 1, 2 ст. 30 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» право на пенсію в разі втрати годувальника мають непрацездатні члени сімей загиблих, померлих або таких, що пропали безвісти військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які перебували на їх утриманні (стаття 31). Незалежно від перебування на утриманні годувальника пенсія призначається: непрацездатним дітям; непрацездатним батькам і дружині (чоловікові), якщо вони після смерті годувальника втратили джерело засобів до існування, а також непрацездатним батькам і дружині (чоловікові) військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули чи померли або пропали безвісти в період проходження служби або пізніше внаслідок поранення, контузії, каліцтва чи захворювання, що мали місце під час служби.
Відповідно до ч. 4 ст. 30 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» непрацездатними членами сім'ї вважаються:
а) діти, брати, сестри та онуки, які не досягли 18 років або старші цього віку, якщо вони стали особами з інвалідністю до досягнення 18 років. При цьому братам, сестрам та онукам право на пенсію надається у тих випадках, якщо у них немає працездатних батьків;
б) батьки та дружина (чоловік), якщо вони досягли віку, що дає право на призначення пенсії за віком, встановленого частиною першою статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (незалежно від тривалості страхового стажу), або є особами з інвалідністю;
в) батьки та дружина (чоловік), якщо вони не взяли повторний шлюб військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули, померли чи пропали безвісти в період проходження служби або померли після звільнення зі служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, безпосередньою участю в антитерористичній операції або забезпеченням її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах її проведення, безпосередньою участю у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченням здійснення зазначених заходів, перебуваючи безпосередньо в районах та у період їх здійснення, безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, мають право на пенсію не раніш як за 5 років до досягнення віку, що дає право на призначення пенсії за віком, встановленого частиною першою статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (незалежно від тривалості страхового стажу), або якщо вони мають право на пенсію незалежно від віку відповідно до частини третьої статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на дострокову пенсію за віком, пенсію за віком на пільгових умовах чи пенсію із зменшенням пенсійного віку відповідно до закону, або якщо вони є особами з інвалідністю;
г) дід і бабуся - при відсутності осіб, які за законом зобов'язані їх утримувати;
д) дружина (чоловік) або один з батьків чи дід, бабуся, брат або сестра, незалежно від віку і працездатності, якщо вона (він) зайнята доглядом за дітьми, братами, сестрами чи онуками померлого годувальника, які не досягли 8-річного віку, і не працює.
Відповідно до ч. 1 ст. 31 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», члени сім'ї померлого вважаються такими, що перебували на його утриманні, якщо вони були на його повному утриманні або одержували від нього допомогу, яка була для них постійним і основним джерелом засобів до існування.
Таким чином, системне тлумачення положень статті 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (у редакції, чинній на дату загибелі військовослужбовця) та положень статей 30, 31 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» дає підстави для висновку, що право на виплату одноразової грошової допомоги як утриманці загиблого військовослужбовця мають його члени сім'ї за одночасного існування двох умов: 1) вони є непрацездатними та 2) вони перебували на його утриманні.
Особи, які вважаються непрацездатними, вказані в ст. 30 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а умови перебування на утриманні вказані в ст. 31 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Матеріалами справи підтверджується, що заявник проживав з братом, відтак, заявником не надано доказів того, що він перебував на повному утриманні загиблого ОСОБА_3 . Надання ОСОБА_3 заявнику можливості користуватися належною банківською карткою, не може безпосередньо свідчити про те, що заявник ОСОБА_1 перебував на утриманні брата ОСОБА_3 , заявником не надано беззаперечних доказів того, що він, будучи фізичною особою - підприємцем, об'єктивно не мав можливості працювати і кошти на банківській картці ОСОБА_3 , якими міг користуватися ОСОБА_1 , були єдиним джерелом його власного доходу.
Також суд враховує, що відсутні докази, які б підтверджували належність заявника до категорії непрацездатних осіб, які мають право отримання пенсії у разі втрати годувальника відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Тому, підстав для задоволення заяви про встановлення факту про перебування ОСОБА_1 на утриманні померлого рідного брата ОСОБА_3 немає.
Керуючись ст. 2, 4, 12, 13, 81, 263-265, 315, 352, 354, 355 ЦПК України, суд
Відмовити у задоволенні заяви ОСОБА_1 , від імені якого діє представник заявника ОСОБА_2 , заінтересовані особи: Міністерство оборони України, ІНФОРМАЦІЯ_1 про встановлення юридичного факту перебування на утриманні
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення суду складено 16 травня 2025 року.
Суддя: О. С. Цесельська