Справа № 185/882/25
Провадження № 2/185/2896/25
іменем України
20 травня 2025 року Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі головуючого судді Головіна В.О., з участю секретаря судового засідання Преображенської К.О., розглянувши у відкритому, заочному судовому засіданні в м.Павлограді цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам
Позивач звернувся до суду з позовом у якому просить суд стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , останнє відоме місце проживання/перебування: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ; Серія та номер паспорта: НОМЕР_2 , виданий Калінінським РВ ДМУ УМВС України в Донецькій області, дата видачі 11.02.1998) на користь Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради (м. Вінниця, вул. Соборна, 50, ЄДРПОУ 38782790) надміру виплачені кошти допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам за січень та лютий 2024 року в розмірі 4 000,00 грн. Судові витрати покласти на ОСОБА_1 .
Обґрунтовуючи позов зазначає, що внаслідок надміру виплачених коштів допомоги на проживання внутрішньо переміщеної особи, відповідач має повернути позивачу за січень та лютий 2024 року 4 000,00 грн.
Позивач в судове засідання не з'явився просив розглядати справу без участі його представника в судовому засіданні.
Відповідач двічі поспіль в судове засідання не з'явився.
Судом ухвалено проводити розгляд справи в заочному судовому засіданні.
Дослідивши матеріали справи суд дійшов висновку про те, що позов слід задовольнити. В судовому засіданні встановлено. В управлінні соціального захисту населення (Правобережне) департаменту соціальної політики Вінницької міської ради перебуває на обліку гр. ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_2 ), як внутрішньо переміщена особа та отримувала допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам. Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб визначені Законом України від 20.10.2014 №1706-VII "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" (далі Закон №1706-VII). Відповідно до частини 1 статті 1 Закону №1706-VII внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру. Статтею 2 Закону №1706-VII передбачено, що Україна вживає всіх можливих заходів, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, щодо запобігання виникненню передумов вимушеного внутрішнього переміщення осіб, захисту та дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб, створення умов для добровільного повернення таких осіб до покинутого місця проживання або інтеграції за новим місцем проживання в Україні. Факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону (частина 1 статті 4 Закону №1706-VII). Порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014р. №509. Відповідно до пункту 1 Порядку №509 довідка є документом, який підтверджує факт внутрішнього переміщення і взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Згідно з п.3 Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022р. №332, з 1 серпня 2023 року допомога призначається на шість місяців внутрішньо переміщеній особі, яка вперше звернулася за призначенням допомоги, та виплачується щомісяця внутрішньо переміщеній особі або уповноваженій особі на внутрішньо переміщену особу у випадку недієздатності отримувача або дитину у такому розмірі: для осіб з інвалідністю та дітей - 3000 гривень; для інших осіб - 2000 гривень. Допомога призначається на кожну внутрішньо переміщену особу (далі - отримувач), відомості про якого включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб. Допомога призначається за повний місяць, у якому уповноважена особа звернулася за її наданням, незалежно від дати такого звернення.
Відповідно до п.4 Порядку №332 для призначення допомоги внутрішньо переміщена особа або уповноважена особа подає заяву про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам за формою згідно з додатком 1. Така заява подається структурному підрозділу з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної (військової) адміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її утворення) ради (далі - орган соціального захисту населення) або уповноваженій особі виконавчого органу сільської, селищної, міської ради чи центру надання адміністративних послуг за місцем обліку внутрішньо переміщеної особи із використанням функціоналу Єдиної інформаційної системи соціальної сфери (за технічної можливості) та електронних систем Мінсоцполітики. За наявності технічної можливості заява може подаватися в електронній формі за наявності реєстраційного номера облікової картки платника податків засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія), зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія), у довільній формі, придатній для сприйняття її змісту, відповідно до пункту 20 цього Порядку. Відповідно до п.5 Порядку №332 допомога призначається внутрішньо переміщеним особам: які перемістилися (повторно перемістилися) з територій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінреінтеграції (далі - перелік територій), щодо яких не визначено дати завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації; у яких житло зруйноване або непридатне для проживання та інформація про яке внесена до Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації проти (за технічної можливості), або щодо якого подано документальне підтвердження органом місцевого самоврядування факту пошкодження/знищення житлового приміщення внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації.
У разі віднесення територій до таких, на яких ведуться бойові дії, до територій можливих бойових дій або до тимчасово окупованих російською федерацією, виплата призначеної допомоги автоматично відновлюється в наступному місяці за повний місяць, у якому відповідну інформацію внесено до переліку територій. У разі зазначення дати завершення бойових дій (можливих бойових дій) або тимчасової окупації для території, з якої відбулося внутрішнє переміщення, виплата допомоги припиняється з місяця, що настає за місяцем, у якому таку дату було визначено. 11 липня 2023 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №709 «Деякі питання підтримки внутрішньо переміщених осіб» (далі - Постанова №709). Абзацом 2 пункту 1 Постанови №709 передбачено, що з 1 серпня 2023 р. виплата допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам (далі - допомога), які перемістилися з територій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій (далі - перелік територій), щодо яких не визначено дати завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації, а також особам, у яких внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, зруйноване або непридатне для проживання житлове приміщення та яким допомогу було призначено відповідно до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 р. № 332 “Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам», продовжується автоматично на один шестимісячний період.
Виплата допомоги не продовжується особам, які: перебувають за кордоном більш як 30 календарних днів підряд (до 30-денного періоду перебування за кордоном не включаються дні службового відрядження, оздоровлення дітей, стажування, лікування, реабілітації, що підтверджується відповідними документами, зокрема за запрошенням приймаючої сторони, а також дні перебування за кордоном з таких причин, як смерть членів сім'ї особи та її родичів, догляд за хворою дитиною віком до 18 років, перебування у закладах охорони здоров'я, судових та правоохоронних органах, у зв'язку з якими особа не за власним бажанням не могла повернутися з-за кордону та може підтвердити такі обставини документально). Відповідно до п.6 Порядку №332 якщо отримувач або уповноважена особа повернувся до покинутого місця проживання, виїхав на тимчасове чи постійне місце проживання за кордон або перебуває за кордоном більш як 30 календарних днів підряд чи більш як 60 календарних днів сукупно протягом шестимісячного періоду отримання допомоги, він зобов'язаний повідомити про такі обставини органу соціального захисту населення/уповноваженій особі виконавчого органу сільської, селищної, міської ради/центру надання адміністративних послуг за місцем перебування на обліку або надіслати заяву з використанням засобів поштового/електронного зв'язку (за технічної можливості з накладенням кваліфікованого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису). За наявності технічної можливості отримувач допомоги за наявності реєстраційного номера облікової картки платника податків подає повідомлення про відмову від допомоги засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія). Нарахування та виплата допомоги отримувачу припиняється починаючи з місяця, що настає за місяцем, в якому стало відомо щодо його повернення до покинутого місця проживання, або з місяця виїзду за кордон на постійне місце проживання, або з місяця, що настає за місяцем, у якому строк перебування за кордоном перевищує 30 календарних днів підряд чи більш як 60 календарних днів сукупно протягом шестимісячного періоду отримання допомоги, або 60 та 90 календарних днів відповідно, в разі прийняття рішення про збільшення зазначеного строку за наявності обґрунтованих причин.
Згідно з п.9 Порядку №332 уповноважена особа зобов'язана протягом 14 календарних днів після виникнення змін, які впливають на визначення права на отримання допомоги, поінформувати про це засобами поштового/ електронного зв'язку (за технічної можливості з накладенням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису) орган соціального захисту населення, уповноважену особу виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або центр надання адміністративних послуг. Облік внутрішньо переміщених осіб ведеться відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року №509 “Про облік внутрішньо переміщених осіб» (пункт 12 Порядку №332) На підставі вищевикладеного, гр. ОСОБА_1 17.08.2023 власноруч подала до управління соціального захисту населення (Правобережне) департаменту соціальної політики Вінницької міської ради (далі - УСЗН (Правобережне)) заяву про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та 20.08.2023 заяву про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам. Відповідно до заяви від 17.08.2023 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, поданої Відповідачкою сформовано довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 17.08.2023 №509-5002910806, в якій зазначено зареєстроване місце проживання Заявниці - АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_2 . На підставі поданих заяв гр. ОСОБА_1 , рішенням УСЗН (Правобережне) від 15.09.2023 №58501-45946606-2023-1 призначено Заявниці допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам з 01.08.2023 в розмірі 2 000,00 грн., щомісячно відповідно до положень п.3 Порядку №332. Пунктом першим постанови Кабінету Міністрів України від 16.04.2022р. №457 «Про підтримку окремих категорій населення, яке постраждало у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України установлено, що для підтримки окремих категорій населення, яке постраждало у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, надається: внутрішньо переміщеним особам, відомості про яких включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, - допомога на проживання внутрішньо переміщеним особам відповідно до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022р. №332 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам». Відповідно до п.22, п.23 Порядку №332 з метою встановлення права на призначення/продовження виплати допомоги уповноваженій особі/отримувачу Мінсоцполітики передає Мінфіну відповідну інформацію для здійснення верифікації відповідно до Закону України “Про верифікацію та моніторинг державних виплат». Верифікація здійснюється шляхом перевірки інформації, наданої уповноваженою особою, з урахуванням даних, що обробляються стосовно них в інформаційноаналітичній платформі електронної верифікації та моніторингу, на відповідність вимогам, визначеним у цьому Порядку.
За результатами верифікації Мінфіну інформації щодо осіб Мінфіном передаються рекомендації Мінсоцполітики для подальшого завантаження до електронних систем Мінсоцполітики. Для підтвердження актуальності права уповноваженої особи та отримувачів на продовження отримання допомоги Мінсоцполітики щомісяця забезпечує передачу Мінфіну засобами електронної інформаційної взаємодії інформації отримувачів для проведення поточної верифікації відповідно до Закону України “Про верифікацію та моніторинг державних виплат». За результатами проведеної верифікації отримувачів Мінфіном передаються рекомендації Мінсоцполітики для подальшого завантаження до електронних систем Мінсоцполітики із використанням функціоналу Єдиної системи. На виконання вимог Порядку №332, Мінфіном 22.03.2024 на центральному рівні здійснено верифікацію по ідентифікатору особової справи гр. ОСОБА_1 №1585010000110379338400 та за отриманими від Мінфіну рекомендаціями за результатами верифікації, які надійшли до УСЗН (Правобережне) в програмному комплексі - Єдиній інформаційній системі соціальної сфери (далі - ЄІССС), на базі якої здійснювалося нарахування та виплата допомоги, рекомендовано припинити допомогу Заявниці, у зв'язку виявленим кодом невідповідності 430 (отримувач або уповноважена особа під час отримання допомоги перебувала за кордоном більш як 30 календарних днів підряд) Разом з тим, УСЗН (Правобережне) 03.05.2024 надіслано лист за №08/00/008/131560 до Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби про надання відомостей щодо перетину державного кордону України (виїзд/в'їзд на територію України) громадянкою України ОСОБА_1 в період з 24.02.2022 по 30.04.2024. 14.05.2024 за вх. №08/02/33263 на адресу УСЗН (Правобережне) надійшла відповідь від Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби згідно з якою встановлено, що Відповідачка 07.11.2023 перетнула державний кордон України (виїхала) та станом на 30.04.2024 не повернулась. З 01.03.2024 виплату допомоги припинено на центральному рівні за кодом виявленої невідповідності 430 (отримувач або уповноважена особа під час отримання допомоги перебувала за кордоном більш як 30 календарних днів підряд) (копія витягів з ЄІССС додається) Відповідно до вищевикладеного, гр. ОСОБА_1 перетнула державний кордон України (виїхала) 07.11.2023 та в термін який передбачений Порядком №332, а саме перебування за кордоном до 30-ти календарних днів підряд, тобто до 07.12.2023 не повернулась, про що УСЗН (Правобережне) не повідомляла, тим самим порушила вимоги п.6, п.9 Порядку №332, що у свою чергу призвело до надміру виплачених коштів допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам за період з 01.01.2024 по 29.02.2024, які Відповідачкою отримані без достатньої правової підстави внаслідок її недобросовісності або ж зловживання та які підлягають безумовному поверненню до державного бюджету. УСЗН (Правобережне) встановлено розрахунок переплати від 21.05.2024 за період з 01.01.2024 по 29.02.2024 та сума надміру виплачених коштів становить 4 000,00 грн. (копія розрахунку переплати додається) Отже, обов'язок Заявниці полягав у тому, щоб поінформувати УСЗН (Правобережне) щодо перебування за кордоном більш як 30 календарних днів підряд чи більш як 60 календарних днів сукупно протягом шестимісячного періоду отримання допомоги. Звертаємо увагу суду, що до УСЗН (Правобережне) від гр. ОСОБА_1 повідомлень про зміни, що можуть вплинути на визначення права на отримання допомоги не надходило. З огляду на вищесказане та керуючись п.6 Порядку №332, гр. ОСОБА_1 з 01.01.2024 втратила право на отримання допомоги внутрішньо переміщеним особам, оскільки згідно верифікації та інформації, отриманої від Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України, Заявниця перебувала за кордоном більш як 30 календарних днів підряд чи більш як 60 календарних днів сукупно протягом шестимісячного періоду отримання допомоги, про що УСЗН (Правобережне) не повідомляла та неправомірно отримала грошові кошти у вигляді допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам за січень та лютий 2024 року в розмірі 4 000,00 грн. Позивач надає суду довідку про отримання допомоги Відповідачкою за період з 01.08.2023 по 29.02.2024 та витяг з ЄІССС на підтвердження виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, зокрема за січень та лютий 2024 року.
Для досудового врегулювання спору, Позивач повідомляв Відповідача про суму переплати. 29.05.2024 управлінням соціального захисту населення (Правобережне) департаменту соціальної політики Вінницької міської ради надіслано Відповідачці повідомлення №08/00/008/137151 про суму та спосіб добровільного повернення коштів переплати. Повторне повідомлення надіслано 25.06.2024 №08/00/008/143567. Станом на 24.01.2025 жодних повернень від отримувача допомоги не здійснювалось. Відповідно до пункту 29 Порядку №332 у разі неправомірної або повторної виплати отримувачу допомоги за певний період суми такої виплаченої допомоги повертаються отримувачем добровільно або за вимогою органу соціального захисту населення. Орган соціального захисту населення з моменту виявлення факту надміру перерахованої (виплаченої) допомоги визначає обсяг неправомірно або повторно отриманих коштів та протягом 30 робочих днів повідомляє про це уповноваженій особі або отримувачу шляхом надсилання повідомлення з використанням засобів поштового/ електронного зв'язку (із застосуванням засобів електронного сповіщення Єдиної системи (за технічної можливості)/засобами мобільного зв'язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику. Орган соціального захисту населення має право здійснити перерахунок надміру виплачених коштів допомоги отримувачу за рахунок наступних виплат. У разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки орган соціального захисту населення вирішує питання про їх стягнення в судовому порядку.
Кошти надміру перерахованої (виплаченої) допомоги повертаються отримувачами на небюджетні рахунки органів соціального захисту населення, відкриті в Казначействі. Повернуті кошти, перерахування (виплату) яких проводило Мінсоцполітики, протягом 15 робочих днів місяця, що настає за місяцем, в якому були повернуті кошти, але не пізніше ніж 26 грудня поточного року, орган соціального захисту населення перераховує на рахунок Мінсоцполітики, відкритий в Казначействі, з розподілом коштів за місяцями та роками, в яких проводилася відповідна виплата. Повернуті кошти Мінсоцполітики використовує з дотриманням бюджетного законодавства. Отже, поведінка Відповідачки, як набувача щомісячної допомоги не була добросовісною, а Позивачем було прийнято рішення про надання такої допомоги, у зв'язку з відсутністю інформації про обставини, які виникли у Заявниці та які впливають на визначення права для отримання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам. Разом з тим, механізм повернення надмірно отриманих коштів у виді допомоги внутрішньо переміщеним особам на проживання, передбачає стягнення зазначених сум у випадку, якщо така надмірна виплата відбулась неправомірно. Тому, Відповідачка має повернути державі надмірно виплачену щомісячну допомогу внутрішньо переміщеним особам на проживання в розмірі 4 000,00 грн.., отриману за січень та лютий 2024 року, оскільки дана допомога була неправомірно нею отримана. Відповідно до частини першої статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 263, 264, 265,141 ЦПК України суд -
Позов Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , останнє відоме місце проживання/перебування: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ; Серія та номер паспорта: НОМЕР_2 , виданий Калінінським РВ ДМУ УМВС України в Донецькій області, дата видачі 11.02.1998) на користь Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради (м. Вінниця, вул. Соборна, 50, ЄДРПОУ 38782790) надміру виплачені кошти допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам за січень та лютий 2024 року в розмірі 4 000,00 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , останнє відоме місце проживання/перебування: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ; Серія та номер паспорта: НОМЕР_2 , виданий Калінінським РВ ДМУ УМВС України в Донецькій області, дата видачі 11.02.1998) на користь Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради (м. Вінниця, вул. Соборна, 50, ЄДРПОУ 38782790) витрати на судовий збір в сумі 3028.00 грн.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Дніпровського апеляційного суду.
Суддя: В. О. Головін