Справа № 167/402/24
Номер провадження 6/167/5/25
21 травня 2025 року м. Рожище
Рожищенський районний суд Волинської області в складі:
головуючого судді Сіліча І. І.,
за участю секретаря судового засідання Матвійчук Л. О.,
представники державної виконавчої служби - Чиж Т. Ю., Киричик В. М.,
стягувача - ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Рожище подання заступника начальника Луцького відділу державної виконавчої служби у Луцькому районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Чиж Тетяни Юріївни про оголошення розшуку боржника
встановив:
Заступник начальника Луцького відділу державної виконавчої служби у Луцькому районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Чиж Т. Ю. звернулася до суду з поданням про оголошення розшуку боржника ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Своє подання мотивує тим, що на виконанні у Луцькому відділі державної виконавчої служби у Луцькому районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції перебуває виконавче провадження №76429033 з примусового виконання виконавчого листа Рожищенського районного суду Волинської області №167/402/24 від 16 вересня 2024 року про стягнення з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 пеню за прострочення сплати аліментів у розмірі 90398,15 гривень та виконавче провадження №72793559 з примусового виконання виконавчого листа Рожищенського районного суду Волинської області №167/1440/18 від 22 травня 2019 року про стягнення з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 аліментів на утримання неповнолітніх дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , в твердій грошовій сумі в розмірі 1300 гривень на кожну дитину щомісячно, починаючи з 18 грудня 2018 року і до досягнення дітьми повноліття. Станом на 24 квітня 2025 року заборгованість по аліментах складає 84371,56 гривень.
Вказує, що рішення суду боржником ОСОБА_2 не виконується, будь-яких дій спрямованих на його виконання останньою здійснено не було.
Зазначає, що державним виконавцем були вжиті заходи для примусового виконання рішення суду, однак в ході проведення виконавчих дій встановлено, що боржник офіційно не працевлаштований, пенсію не отримує, підприємницькою діяльністю не займається, майна, що належить боржнику не виявлено. Згідно відповіді МВС за боржником транспортних засобів не зареєстровано. На рахунки, які відкриті в банківських та інших фінансових установах на ім'я боржника накладені арешти, проте відсутні кошти для погашення заборгованості.
Разом з цим, на підставі ч. 9 ст. 71 Закону України «Про виконавче провадження» 09 лютого 2024 року державним виконавцем винесено постанову про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві виїзду за межі України, постанову про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами, постанову про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві користування вогнепальною мисливською, пневматичною та охолощеною зброєю, пристроями вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії та постанову про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві полювання.
Згідно відповіді на запит сформований в АСВП до Державної прикордонної служби України щодо перетину боржником кордону з 15 березня 2023 року по 24 квітня 2025 року дані щодо перетину державного кордону боржником відсутні.
Згідно відповіді Державної податкової служби України на запит №229930228 від 01 жовтня 2024 року встановлено, що боржниця у 2 кварталі отримала дохід від Львівського обласного центру зайнятості.
Керуючись статтями 68, 69, 70 Закону, державним виконавцем 16 жовтня 2023 року винесено постанову про звернення стягнення на заробітну, пенсію, стипендію та інші доходи боржника в межах виконавчого провадження №72793559 та направлено для виконання Львівському центру зайнятості.
Зазначає, що на виклики державного виконавця боржник не з'являється. При виїзді державним виконавцем за адресою АДРЕСА_1 встановлено, що ОСОБА_2 за зазначеною адресою не проживає, місце проживання останньої невідоме.
Ухвалою судді Рожищенського районного суду Волинської області від 28 квітня 2025 року подання прийнято до розгляду та призначено судове засідання 07 травня 2025 року о 10 год 00 хв.
Заступник начальника Луцького відділу державної виконавчої служби у Луцькому районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Чиж Т. Ю. та головний державний виконавець Киричик В. М. в судовому засіданні подання підтримали. Просили задовольнити, так як боржник ОСОБА_1 дійсно ухиляється від виконання рішення суду, місце її проживання чи перебування на даний час невідоме.
Стягувач ОСОБА_1 в судовому засіданні подання про розшук підтримав.
Боржник ОСОБА_2 в судове засідання не з'явилася. Про причини неявки суд не повідомила.
Заслухавши пояснення представників виконавчої служби, стягувача, дослідивши матеріали подання та матеріали виконавчих проваджень №76429033 та №72793559, суд доходить такого висновку.
Судом встановлено, що на примусовому виконанні у Луцькому відділі державної виконавчої служби у Луцькому районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції перебуває виконавче провадження №76429033 з примусового виконання виконавчого листа Рожищенського районного суду Волинської області №167/402/24 від 16 вересня 2024 року про стягнення з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 пеню за прострочення сплати аліментів у розмірі 90398,15 гривень та виконавче провадження №72793559 з примусового виконання виконавчого листа Рожищенського районного суду Волинської області №167/1440/18 від 22 травня 2019 року про стягнення з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 аліментів на утримання неповнолітніх дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , в твердій грошовій сумі в розмірі 1300 гривень на кожну дитину щомісячно, починаючи з 18 грудня 2018 року і до досягнення дітьми повноліття. Станом на 24 квітня 2025 року заборгованість по аліментах складає 84371,56 гривень.
Постановою головного державного виконавця Рожищенського відділу державної виконавчої служби у Луцькому районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Киричик В. М. від 15 вересня 2023 року відкрито виконавче провадження №72793559 щодо примусового виконання виконавчого листа № 167/1440/18, виданого 22 травня 2019 року Рожищенським районним судом Волинської області про стягнення аліментів.
09 лютого 2024 року головним державним виконавцем Рожищенського відділу державної виконавчої служби у Луцькому районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Киричик В. М. винесено постанову про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві виїзду за межі України, постанову про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами, постанову про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві користування вогнепальною мисливською, пневматичною та охолощеною зброєю, пристроями вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії.
Станом на 24 квітня 2025 року заборгованість ОСОБА_2 зі сплати аліментів становить 84371,56 грн.
Постановою заступника начальника Луцького відділу державної виконавчої служби у Луцькому районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Чиж Т. Ю. від 31 жовтня 2024 року відкрито виконавче провадження №76429033 щодо примусового виконання виконавчого листа № 167/402/24, виданого 26 вересня 2024 року Рожищенським районним судом Волинської області про стягнення пені за прострочення сплати аліментів.
31 жовтня 2024 року заступником начальника Луцького відділу державної виконавчої служби у Луцькому районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Чиж Т. Ю. винесено постанову про арешт коштів боржника, про арешт майна боржника.
Загальний борг по виконавчому провадженню №76429033 з урахуванням виконавчого збору та витрат виконавчого провадження становить 99640,96 грн.
Згідно відповіді на запит МВС України - в МВС відсутні дані про зареєстровані за боржником ОСОБА_2 транспортні засоби.
Згідно відповіді на запит до Пенсійного фонду України про фізичних осіб боржників, які отримують пенсію, розмір їх пенсії та найменування органу Пенсійного фонду України, на обліку в якому перебуває боржник, та інформацію про фізичних осіб-боржників, які працюють за трудовими договорами та цивільно правовими договорами, про їх останнє місце роботи встановлено, що боржниця на обліку не перебуває.
Актами державного виконавця від 20 грудня 2024 року, 17 квітня 2025 року засвідчено, що за адресою: АДРЕСА_1 боржник не проживає.
Згідно відповіді на запит сформований в АСВП до Державної прикордонної служби України щодо перетину боржником кордону з 15 березня 2023 року по 24 квітня 2025 року дані щодо перетину державного кордону боржником відсутні.
Згідно відповіді на запит Державної міграційної служби України сформованої за допомогою програмного забезпечення Автоматизованої системи виконавчого провадження 24 квітня 2025 року про зареєстроване місце проживання чи місце проживання особи встановлено: «За даними критеріями особа знайдена не була».
З досліджених матеріалів виконавчих проваджень АСВП №76429033 та №72793559 судом встановлено, що державним виконавцем були здійснені всі необхідні і можливі заходи, передбачені Законом України «Про виконавче провадження», спрямовані на примусове виконання виконавчих листів про стягнення аліментів та пені, однак ці заходи не дали позитивного результату, рішення суду залишається невиконаним з огляду на відсутність відомостей про місце перебування боржника ОСОБА_2 .
Положеннями приписів ст. 129 Конституції України визначено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» встановлено, що суди застосовують при розгляді справ практику Європейського суду.
Європейський суд з прав людини неодноразово зазначав, що пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, серед іншого, захищає виконання остаточних судових рішень, які у державах, що визнали верховенство права, не можуть залишатися невиконаними на шкоду одній зі сторін. Відповідно виконанню судового рішення не можна перешкоджати, відмовляти у виконанні або надмірно його затримувати. Держава зобов'язана організувати систему виконання судових рішень, яка буде ефективною як за законодавством, так і на практиці. Також Суд зазначає, що саме на державу покладається обов'язок вжиття у межах її компетенції усіх необхідних кроків для того, щоб виконати остаточне рішення суду та, діючи таким чином, забезпечити ефективне залучення усього її апарату. Не зробивши цього, вона не виконає вимоги, що містяться у пункті 1 статті 6 Конвенції. Сама природа виконавчого провадження вимагає оперативності (рішення Європейського суду з прав людини у справі «Глоба проти України» від 05 липня 2012 року).
Конституційний принцип обов'язковості виконання рішення суду реалізується, зокрема, на стадії виконавчого провадження, яке являється завершальною стадією судового провадження, спрямованою на реальне поновлення порушених прав.
Таким чином, невід'ємною засадою виконавчого провадження відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про виконавче провадження» є обов'язковість виконання рішення суду.
В силу ч. 1 ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Відповідно до ч. 1 ст. 36 Закону України «Про виконавче провадження» у разі відсутності відомостей про місце проживання, перебування чи місцезнаходження боржника - фізичної особи державний виконавець звертається до суду з поданням про винесення ухвали про розшук боржника або дитини.
Згідно з ч. 1 ст. 438 ЦПК України розшук боржника або дитини, привід боржника оголошується за місцем виконання рішення або за останнім відомим місцем проживання (перебування) боржника або дитини чи за місцезнаходженням їхнього майна, або за місцем проживання (перебування) стягувача.
Відповідно до п. 4 Розділу ІХ Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України від 02 квітня 2012 року № 512/5, за неможливості з'ясування місцезнаходження боржника чи дитини державний виконавець звертається з поданням до суду про розшук дитини або боржника.
Отже, на даний час місце знаходження боржника ОСОБА_2 , яка не виконує рішення суду невідоме.
На думку суду, вжитих державним виконавцем заходів достатньо для висновку про те, що встановлення місця проживання або перебування боржника є неможливим без оголошення його в розшук.
З огляду на те, що на даний час рішення суду, яке набрало законної сили є невиконаним через відсутність встановленого місцезнаходження боржника або його майна, суд доходить висновку, що подання про розшук боржника підставне та його необхідно задовольнити.
У відповідності до вимог п. 27 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про Національну поліцію» виконання розшуку необхідно доручити відділенню поліції № 1 (м. Ківерці) Луцького районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області.
Керуючись ст. 353, 354, 438 ЦПК України, ст. 18, 36 Закону України «Про виконавче провадження», суд
постановив :
Подання заступника начальника Луцького відділу державної виконавчої служби у Луцькому районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Чиж Тетяни Юріївни про оголошення розшуку боржника - задовольнити.
Оголосити розшук боржника ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , останнє відоме місцем проживання якої: АДРЕСА_2 .
Виконання ухвали про розшук доручити відділенню поліції №1 (міста Ківерці) Луцького районного управління поліції ГУНП України у Волинській області.
При встановленні місця проживання боржника ОСОБА_2 повідомити Рожищенський районний суд Волинської області, стягувача та Луцький відділ державної виконавчої служби у Луцькому районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Волинського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги на ухвалу суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.
Дата складення повного тексту ухвали 21 травня 2025 року.
СУДДЯ: І. І. Сіліч