Справа № 163/2433/24
Провадження № 3/163/520/25
08 травня 2025 року місто Любомль
Суддя Любомльського районного суду Волинської області Павлусь О.С.
з участю представника Волинської митниці Федчишиної С.Ф.,
розглянувши в приміщенні суду направлені Волинською митницею матеріали справи за протоколом № 0321/20500/24 про притягнення до відповідальності за ст.485 МК України
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, директор ТОВ «АРТ ПРОФ» (код ЄДРПОУ - 44512467), що проживає по АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
ОСОБА_1 , будучи директором ТОВ «АРТ ПРОФ», під час митного оформлення товару «Зрізані квіти, придатні для складання букетів свіжі троянди…..» за митними деклараціями типу ІМ40ДЕ: від 17.04.2022 № UA205050/2022/019023 (товар № 1), від 17.04.2022 № UA205050/2022/018959 (товар № 2), від 11.04.2022 № UA205050/2022/017306 (товар № 1), від 10.04.2022 № UA205050/2022/017254 (товар № 1), від 03.04.2022 № UA205050/2022/016429 (товар № 2), від 27.03.2022 № UA205050/2022/015597 (товар № 2), від 20.03.2022 № UA205050/2022/014783 (товар № 2) вчинила дії, спрямовані на неправомірне звільнення від сплати в повному обсязі митних платежів в загальній сумі 2 503 825,18 гривні шляхом подання митному органу сертифікатів про походження товару: № S501264732 від 15.04.2022, № S501246793 від 22.02.2022, № S501264350 від 08.04.2022, № S501264351 від 08.04.2022, № S501263947 від 01.04.2022, № S501263817 від 25.03.2022, № S501263748 від 18.03.2022, які під час перевірки встановлено як неавтентичні, не були видані уповноваженим органом Королівства Нідерланди та містять неправдиві відомості щодо країни походження товару та стали підставою для неправомірного застосування ставки спеціального мита, чим вчинила правопорушення, передбачене ст.485 МК України.
ОСОБА_1 на розгляд справи в суд не з'явилась, хоча належним чином була повідомлена про час і місце розгляду, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, будь-яких заяв щодо суті протоколу чи процедури його розгляду не подала.
Представник Волинської митниці під час розгляду протоколу заявила, що вважає доведеною винуватість ОСОБА_1 у вчиненні порушення митних правил, просила накласти стягнення в межах санкції ст.485 МК України, стягнути судовий збір.
Дослідження доказів по справі встановлено таке.
Відповідно до облікової картки суб'єкта ЗЕД та бази даних Державної податкової служби України з 28 січня 2022 року по дату складання протоколу про порушення митних правил у цій справі керівником ТОВ «АРТ ПРОФ» є ОСОБА_1 .
У березні - квітні 2022 року ОСОБА_1 подала посадовим особам митного поста «Ковель» Волинської митниці до митного оформлення сім митних декларацій типу ІМ40ДЕ від 17.04.2022 № UA205050/2022/019023, від 17.04.2022 № UA205050/2022/018959, від 11.04.2022 № UA205050/2022/017306, від 10.04.2022 № UA205050/2022/017254, від 03.04.2022 № UA205050/2022/016429, від 27.03.2022 № UA205050/2022/015597, від 20.03.2022 № UA205050/2022/014783 разом із товаросупровідними документами на товар, серед якого «зрізані квіти, придатні для складання букетів, свіжі троянди, з 1 листопада до 31 травня, латинська назва/кількість в шт.:Rosa color mix / троянда колор мікс-60-90cm», класифікація товару за кодом згідно з УКТ ЗЕД 0603110090, який слідував у митному режимі «імпорт» з компанії «FORTEX GLOBAL OU» (HSelja 9, Tallinn 13521, EstoniaHonselersdijk 2675 SE, Westland, Holland) в адресу ТОВ «АРТ ПРОФ».
В графі 34 митних декларацій зазначений код країни походження товару: ET, що згідно кодів назв країн світу означає Федеративна Демократична Республіка Ефіопія.
На підтвердження заявленої в графі 34 митних декларацій країни походження товару ОСОБА_1 до митного контролю та оформлення подала сертифікати про походження товару № S501264732 від 15.04.2022, № S501246793 від 22.02.2022, № S501264350 від 08.04.2022, № S501264351 від 08.04.2022, № S501263947 від 01.04.2022, № S501263817 від 25.03.2022, № S501263748 від 18.03.2022, що видані Нідерландською Торгово-промисловою палатою.
Всього за вище вказаними митними деклараціями сплачено митних платежів (мита та ПДВ) в загальній сумі 938 707,17 гривень.
На ініційований Волинською митницею запит від 31.08.2023 № 7.3-15/10553 уповноважений орган Королівства Нідерланди надав відповідь від 28.05.2024 № MvdW про те, що вищевказані сертифікати не видавалися Нідерландською торговою палатою, а унікальний номер «hm91x1b5c2» належить іншому документу (компанії), виданому в 2020 році. Ці документи - фальсифіковані.
Відповідно до рішення Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі від 16.04.2021 №СП-487/2021/4411-03 «Про застосування спеціальних заходів щодо імпорту в Україну зрізаних свіжих троянд незалежно від країни походження та експорту», яке набуло чинності 22.05.2021, до товарів «свіжі троянди» незалежно від їх країни походження та експорту, що можуть класифікуватися згідно з УКТ ЗЕД за кодом 06031100, застосовано спеціальні заходи строком на 3 роки шляхом запровадження спеціального мита у розмірі: з дня застосування спеціальних заходів в розмірі 56 %; через 12 місяців із дня застосування спеціальних заходів в розмірі 44,80 %; через 24 місяці з дня застосування спеціальних заходів в розмірі 35,84 %. Водночас, даним рішенням Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі встановлено, що дія спеціальних заходів не поширюється на імпорт в Україну товарів походженням з визначеного переліку країн, серед яких - Федеративна Демократична Республіка Ефіопія.
З огляду на такі обставини доповідною запискою начальника УК та АМП Волинської митниці №15/15-03/6171 від 19.06.2024 ініційовано проведення контрольно-перевірочних заходів відповідно до положень статей 345-354 МК України стосовно платника податків ТОВ «АРТ ПРОФ», оскільки подані до митного оформлення сертифікати про походження товару не можуть бути підставою для звільнення товару від сплати спеціального мита, встановленого вище зазначеним рішенням Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі.
Відповідно до акту від 04.03.2025 № 25/25/7.4-19/44512467 «Про результати документальної невиїзної перевірки ТОВ «АРТ ПРОФ» (ЄДРПОУ 44512467) дотримання вимог законодавства України з питань митної справи щодо обґрунтованості та законності надання (отримання) пільг і звільнення від оподаткування за митними деклараціями № UA205050/2022/014783 від 20.03.2022, № UA205050/2022/015597 від 27.03.2022, № UA205050/2022/016429 від 03.04.2022, № UA205050/2022/017254 від 10.04.2022, № UA205050/2022/017306 від 11.04.2022, № UA205050/2022/018959 від 17.04.2022, № UA205050/2022/019023 від 17.04.2022, ТОВ «АРТ ПРОФ» допустило порушення вимог:
- ч.2 ст.46, ч.ч.1, 8 ст.257, ст.ст.278, 280, ч.5 ст.281, ч.1 ст.286, ст.289 МК України в результаті чого занижено податкове зобов'язання по сплаті ввізного мита на загальну суму 78498,84 грн;
- ч.1 ст.42, ч.3 ст.46, ч.ч.1, 8 ст.257, ст.ст.278, 280, ч.5 ст.281, ч.1 ст.286, ст.289 МК України, п.2 ст.16 Закону України від 22.12.1998 № 332-ХІV «Про застосування спеціальних заходів щодо імпорту в Україну», рішення Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі від 16.04.2021 №СП-487/2021/4411-03 «Про застосування спеціальних заходів щодо імпорту в Україну зрізаних свіжих троянд незалежно від країни походження та експорту», в результаті чого занижено податкове зобов'язання по сплаті спеціального мита на загальну суму 2118753,85 грн;
- підпункту в) пункту 185.1 статті 185, пункту 187.8 статті 187, пункту 190.1 статті 190 Податкового кодексу України в результаті чого занижено податкове зобов'язання по сплаті податку на додану вартість на загальну суму 306572,49 грн.
Відповідно до ч.1 ст.486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
За змістом ч.1 ст.458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
У статті 485 МК України встановлена відповідальність за заявлення в митній декларації з метою неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру неправдивих відомостей щодо .. кількості, країни походження, відправника та/або одержувача товару, … та/або надання з цією ж метою митному органу документів, що містять такі відомості, …
Для притягнення до відповідальності за указаною нормою необхідно доведення факту заявлення в митній декларації, в даному випадку, неправдивих відомостей та/або надання документів, що містять неправдиві відомості, вини у формі прямого умислу, а також наявність в діях особи особливої мети - ухилення від сплати податків та зборів, або зменшення їх розміру.
За змістом статті 10 Кодексу України про адміністративні правопорушення адміністративне правопорушення (далі - КУпАП) визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.
При цьому, статтею 485 МК України передбачено наявність спеціальної протиправної мети неправомірного звільнення від сплати чи зменшення розміру сплати митних платежів, що вказує на те, що це правопорушення може бути вчинено тільки з умисною формою вини, оскільки необережно не можливо заявити неправдиві відомості.
Відповідно до частини восьмої статті 257 МК України митне оформлення товарів здійснюється митними органами на підставі митної декларації, до якої декларантом залежно від митних формальностей, установлених МК України для митних режимів, та заявленої мети переміщення вносяться відомості, у тому числі про країну походження товару.
Документами, що підтверджують країну походження товару, є сертифікат про походження товару або засвідчена декларація про походження товару, або декларація про походження товару, або сертифікат про регіональне найменування товару (ч.1 ст.41 МК України).
Сертифікат про походження товару - це документ, який однозначно свідчить про країну походження товару і виданий компетентним органом цієї країни або країни вивезення, якщо у країні вивезення сертифікат видається на підставі сертифіката, виданого компетентним органом у країні походження товару(ч.3 ст.41 МК України).
Згідно з п.1 ч.1 ст.275 МК України у випадках, передбачених законами України (якщо інше не передбачено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України), з метою захисту економічних інтересів України та українських товаровиробників у разі ввезення товарів на митну територію України, незалежно від інших видів мита, можуть застосовуватися особливі види мита, в тому числі і спеціальне мито.
У частині 3 статті 275 МК України визначено, що спеціальне мито встановлюється відповідно до Закону України «Про застосування спеціальних заходів щодо імпорту в Україну».
Відповідно до рішення міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі від 21.04.2021 № СП-487/2021/4411-03 «Про застосування спеціальних заходів щодо імпорту в Україну зрізаних свіжих троянд незалежно від країни походження та експорту» при імпорті в Україну товарів «зрізані свіжі троянди», які класифікуються за кодом 0603 11 00 УКТЗЕД, застосовуються додаткові ввізні мита, а саме спеціальне мито в розмірі 56% від митної вартості товару.
У відповідності до ст.ст.16, 17 Закону України «Про застосування спеціальних заходів щодо імпорту в Україну» міжвідомчою комісією з міжнародної торгівлі прийнято рішення від 21.04.2021 № СП-487/2021/4411-03, яким вирішено застосувати спеціальні заходи щодо імпорту в Україну товару незалежно від країни походження та експорту, що має такий опис: свіжі троянди, що можуть класифікуватися згідно з УКТ ЗЕД за кодом 0603 11 00.
Спеціальні заходи застосовано строком на 3 роки шляхом запровадження спеціального мита у розмірі:
з дня застосування спеціальних заходів в розмірі 56 %;
через 12 місяців із дня застосування спеціальних заходів в розмірі 44,80 %;
через 24 місяці з дня застосування спеціальних заходів в розмірі 35,84 %.
У рішенні міжвідомчої комісії також визначено, що дія спеціальних заходів не поширюється на імпорт в Україну товару походженням з ряду країн, у тому числі з Федеративної Демократичної Республіки Ефіопія (ЕТ).
Досліджені у справі докази у своїй сукупності достатньо підтверджують той факт, що переміщення в адресу ТОВ «АРТ ПРОФ» і випуск у вільний обіг товару «зрізані квіти, придатні для складання букетів, свіжі троянди, з 1 листопада до 31 травня, латинська назва/кількість в шт.: Rosa color mix / троянда колор мікс-60-90cm» за митними деклараціями типу ІМ40ДЕ № UA205050/2022/014783 від 20.03.2022, № UA205050/2022/015597 від 27.03.2022, № UA205050/2022/016429 від 03.04.2022, № UA205050/2022/017254 від 10.04.2022, № UA205050/2022/017306 від 11.04.2022, № UA205050/2022/018959 від 17.04.2022, № UA205050/2022/019023 від 17.04.2022 відбулося з використанням сертифікатів про походження товару № S501264732 від 15.04.2022, № S501246793 від 22.02.2022, № S501264350 від 08.04.2022, № S501264351 від 08.04.2022, № S501263947 від 01.04.2022, № S501263817 від 25.03.2022, № S501263748 від 18.03.2022, які містять недостовірні відомості стосовно країни походження цього товару та з відображенням у митних деклараціях таких неправдивих відомостей і, як наслідок, неправомірного звільнення від сплати митних платежів в обсязі, передбаченому чинним законодавством України.
Ураховуючи рішення міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі від 21.04.2021 № СП-487/2021/4411-03, яким встановлено спеціальне ввізне мито на імпортований товар «свіжі троянди, що можуть класифікуватися згідно з УКТ ЗЕД за кодом 0603 11 00» та водночас наведено перелік країн, з яких походить товар, на які таке спеціальне мито не поширюється, очевидним є те, що заінтересованою стороною з економічної точки зору у здійсненні поставки такого товару із використанням сертифікатів про походження товару з країни, щодо якої дія спеціальних заходів не поширюється, було саме очолюване ОСОБА_1 товариство - ТОВ «АРТ ПРОФ».
Про такий висновок також свідчить кількість ввезеного товару та сума недоплачених митних платежів.
В той же час жодної економічної вигоди у використані сертифікатів, які містять неправдиві відомості щодо країни походження товару, для продавця товару компанії «FORTEX GLOBAL OU» під час розгляду справи не встановлено.
Від дня складання протоколу про порушення митних правил (05 серпня 2024 року) та по дату розгляду справи в суді жодних претензій продавцю компанії «FORTEX GLOBAL OU» щодо не автентичності сертифікату про походження товару ОСОБА_1 як директор ТОВ «АРТ ПРОФ» не пред'явила, хоча для цього мала реальну можливість та більш як достатньо часу.
Досліджені в справі докази жодним чином не спростовані, тому є належними і допустимими у підтвердженні фактів і обставин, які підлягають доведенню у цій справі.
Згідно із ч.2 ст.459 МК України суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил … при вчиненні таких порушень підприємствами можуть бути посадові особи цих підприємств.
Пунктом 43 ст.4 МК України визначено, що посадові особи підприємств - керівники та інші працівники підприємств (резиденти та нерезиденти), які в силу постійно або тимчасово виконуваних ними трудових (службових) обов'язків відповідають за додержання такими підприємствами вимог, встановлених цим Кодексом, законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України, укладеними у встановленому законом порядку.
Отже, в силу вище наведених норм митного законодавства ОСОБА_1 є належним суб'єктом відповідальності за вчинення порушення митних правил, передбаченого ст.485 МК України.
Таким чином, ураховуючи встановлені фактичні обставини справи та норми чинного законодавства, винуватість ОСОБА_1 у вчиненні передбаченого ст.485 МК України порушення митних правил є повністю доведеною поза будь-яким розумним сумнівом, а тому вона підлягає відповідальності в межах санкції даної норми.
Враховуючи конкретні обставини справи, відсутність обтяжуючих та пом'якшуючих відповідальність обставин та передбачену законом санкцію, стягнення на ОСОБА_1 слід накласти у вигляді штрафу в розмірі 100 відсотків несплаченої суми митних платежів.
З порушниці відповідно до п.5 ч.2 ст.4 Закону України № 3674-VI підлягає стягненню судовий збір у відповідному розмірі.
Керуючись ст.ст.522, 527, 528 МК України,
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні правопорушення, передбаченого ст.485 МК України, і накласти на неї стягнення у вигляді штрафу в розмірі 100 відсотків несплаченої суми митних платежів, що становить 2503825 (два мільйони п'ятсот три тисячі вісімсот двадцять п'ять) гривень 18 копійок.
Штраф в розмірі 2503825 (два мільйони п'ятсот три тисячі вісімсот двадцять п'ять) гривень 18 копійок підлягає стягненню на рахунок UA758999980313010106005003500 в Казначействі України (ЕАП) (ЄДРПОУ 38009371, отримувач ГУК у Волинській області/село Вишнів, код класифікації доходів бюджету 21081100, призначення платежу "адміністративні штрафи та інші санкції "05" Державна митна служба України").
Стягнути з ОСОБА_1 в користь держави 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок судового збору на рахунок UA958999980313161206000003480 в Казначействі України (ЕАП) (отримувач ГУК у Волинській області/місто Любомль, код ЄДРПОУ 38009371, код класифікації доходів бюджету 22030101, призначення платежу "судовий збір").
Постанова протягом десяти днів з дня її винесення може бути оскаржена в апеляційному порядку до Волинського апеляційного суду через Любомльський районний суд.
Суддя Любомльського районного суду
Волинської області О.С. Павлусь