Справа № 162/387/25
Провадження № 3/162/238/2025
20 травня 2025 року селище Любешів
Суддя Любешівського районного суду Волинської області Савич А.С., розглянувши матеріали справи, які 29.04.2025 надійшли з ВПД № 1 (сел. Любешів) Камінь-Каширського РВП ГУНП у Волинській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , пенсіонерки, дані про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення аналогічного правопорушення відсутні, має паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 ,
за ч. 2 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі по тексту - КУпАП), -
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД № 598417 від 11.04.2025, який складений поліцейським СРПП ВПД № 1 (сел. Любешів) Камінь-Каширського РВП ГУНП у Волинській області Комаром А.А.: «11.04.2025 близько 09 год 40 хв гр. ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_2 , вчинила домашнє насильство відносно неповнолітньої онуки ОСОБА_3 , тобто умисні дії психологічного характеру, а саме: застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи, сварилась із невісткою в присутності ОСОБА_3 , внаслідок чого була завдана шкода психічному здоров'ю потерпілої, чим своїми діями вчинила правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 173-2 КУпАП».
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_2 та неповнолітня ОСОБА_3 у призначене судове засідання не прибули, будучи належним чином повідомлені про місце і час розгляду справи (а.с.16-17). Про причини своєї неявки не повідомили. Законний представник неповнолітньої особи ОСОБА_4 07.05.2025 подала до канцелярії суду заяву про розгляд справи у її відсутності. Також зазначила, що з ОСОБА_2 примирилась, просить її суворо не карати.
Враховуючи ці обставини й те, що відповідно до вимог ч.2 ст. 268 КУпАП при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 173-2 КУпАП, присутність особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, не є обов'язковою, клопотання про відкладення розгляду справи ОСОБА_2 не подавала, суд вважає за можливе розглянути справу на підставі наявних матеріалів справи.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд доходить такого висновку.
Згідно з ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Положеннями ст. 280 КУпАП регламентовано, що суд, при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтею 256 КУпАП визначено, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Складання протоколу є процесуальною дією суб'єкта владних повноважень, які спрямовані на фіксацію адміністративного правопорушення та в силу положень ст. 251 КУпАП є предметом оцінки суду в якості доказу вчинення такого правопорушення при розгляді справи про притягнення особи до адміністративної відповідальності.
Зі змісту ст.279 КУпАП вбачається, що справа про адміністративне правопорушення підлягає судовому розгляду в межах обставин, викладених в протоколі про адміністративне правопорушення.
Тому дані обставини, з урахуванням положень ст.256 КУпАП щодо змісту протоколу про адміністративне правопорушення, мають бути викладені в протоколі конкретно, у спосіб, який унеможливлює їх неоднозначне тлумачення, та відповідати диспозиції закону про адміністративну відповідальність за вказане правопорушення.
Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
Статтею 3 цього Закону передбачено сферу дії законодавства про запобігання та протидію домашньому насильству.
Відповідно до ч. 1 ст. 173-2 КУпАП передбачена відповідальність за вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Приписами ч. 2 ст. 173-2 КУпАП передбачена відповідальність за вчинення діяння, передбаченого частиною першою цієї статті, вчинене стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи.
У матеріалах справи міститься копія протоколу про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП щодо ОСОБА_2 , згідно з яким остання вчинила стосовно колишньої невістки ОСОБА_4 домашнє насильство 11.04.2025 біля 09 год 40 хв за адресою: АДРЕСА_2 (а.с. 12).
Повертаючись до обставин справи, необхідно констатувати, що у протоколі про адміністративне правопорушення за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП щодо ОСОБА_2 , всупереч вимогам ст.256 КУпАП, не розкрито суті цього адміністративного правопорушення.
Зокрема, не вказано дій ОСОБА_2 , які передбачають домашнє насильство, саме по відношенню до неповнолітньої особи ОСОБА_3 .
Між тим, не зазначено таких дій ОСОБА_2 і в долучених до протоколу матеріалах справи.
Суд вважає, що безпідставним є складання окремого протоколу про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_2 за ч.2 ст. 173-2 КУпАП лише з тих підстав, що їй ставиться у вину вчинення домашнього насильства стосовно іншої особи у присутності неповнолітньої онуки ОСОБА_3 .
Враховуючи викладені обставини в їх сукупності, провадження у справі стосовно ОСОБА_2 необхідно закрити на підставі п. 1 ст.247 КУпАП - у зв'язку з відсутністю в її діях події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст. 247 п.1, 283, 284 КУпАП, суддя -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 закрити на підставі п.1 ст. 247 КУпАП - у зв'язку з відсутністю в її діях події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 173-2 КУпАП.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
На постанову протягом десяти днів з дня її винесення може бути подано апеляційну скаргу до Волинського апеляційного суду через Любешівський районний суд Волинської області.
Суддя Любешівського районного суду
Волинської області А.С. Савич