Справа № 156/367/25
Провадження № 3/156/331/25
20 травня 2025 року сел.Іваничі
Суддя Іваничівського районного суду Волинської області Бєлоусов А.Є., за участі: неповнолітнього ОСОБА_1 , законного представника неповнолітнього ОСОБА_2 ,
дослідивши матеріали, які надійшли з Відділу поліцейської діяльності № 1 (сел. Іваничі) Володимирського РВП ГУ НП у Волинській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, не працевлаштованого, зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 2 ст. 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП),
учасники справи:
особа, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ,
законний представник неповнолітнього - ОСОБА_2 ,
(справу розглянуто в присутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, роз'яснено зміст ст.63 Конституції України, ст. 268 КУпАП),
Згідно з матеріалами про адміністративне правопорушення, які надійшли до суду з Відділу поліцейської діяльності № 1 (сел. Іваничі) Володимирського РВП ГУ НП у Волинській області, неповнолітній ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення за таких обставин.
Згідно з протоколом серії ЕПР1 №277674 від 21.03.2025 ОСОБА_1 21.03.2025 о 16 год. 09 хв. в с. Литовеж керував мотоциклом "Viper" (V250L), д.н.з. НОМЕР_1 , без посвідчення відповідної категорії, тобто не мав права керування таким транспортним засобом. Таке діяння працівниками поліції кваліфіковане за ч.2 ст. 126 КУпАП.
В судовому засіданні неповнолітній ОСОБА_1 за участі свого законного представника ОСОБА_2 свою вину у вчиненому визнав повністю, щиро покаявся, просив суворо його не карати.
Законний представник ОСОБА_2 вказала, що на її думку син порушив Правила дорожнього руху, вона з приводу цього провела з ним виховну бесіду, щоб в подальшому аналогічних порушень не допускати, на теперішній час син записався до автошколи на навчання, щоб отримати посвідчення водія відповідної категорії.
Суддя, заслухавши особу, яка притягається до адміністативної відповідальності, його законного представника, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, дійшов таких висновків.
Відповідно до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
За змістом ст. 9 КУпАП єдиною підставою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність у її діях (бездіяльності)складу адміністративного правопорушення, яким визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Норми ч.2 ст. 126 КУпАП передбачають відповідальність зокрема за керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, або передача керування транспортним засобом особі, яка не має права керування таким транспортним засобом
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобами фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Зокрема, до протоколу серії ЕПР1 №277674 у справі про адміністративні правопорушення від 21.03.2025 територіальним органом поліції були додані та досліджені в судовому засіданні:
- письмові пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від 21.03.2025;
- довідка інспектора СРПП ВПД №1 (сел. Іваничі) Володимирського РВП ГУНП у Волинській області лейтенанта Ігоря Брися;
- зобов'язання до протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №277674 від 21.03.2025;
- диск із відеозаписом фіксування обставин та місця події.
Вирішуючи справу про адміністративне правопорушення по суті, суддя звертає увагу на такі положення Правил дорожнього руху, затв. постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 року № 1306 (зі змінами).
Згідно з п.2.1 а) Правил дорожнього руху водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії.
В діянні ОСОБА_1 вбачаються ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 126 ч.2 КУпАП, докази його вини є переконливими, достатніми, відповідають фактичним обставинам справи та знайшли своє підтвердження в матеріалах справи, котрі були повно та всебічно досліджені.
Згідно з положеннями ст. 23 КУпАП, адміністративні стягнення є мірою відповідальності і застосовуються з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчинення нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.
На виконання вимог ст. 33 КУпАП, при накладенні адміністративного стягнення, судом враховується характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Відповідно до ст. 24-1 КУпАП, до неповнолітніх за вчинення адміністративних правопорушень у віці від шістнадцяти до вісімнадцяти можуть бути застосовані такі заходи впливу: зобов'язання публічно або в іншій формі попросити вибачення у потерпілого; попередження; догана або сувора догана; передача неповнолітнього під нагляд батькам або особам, які їх замінюють, чи під нагляд педагогічному або трудовому колективу за їх згодою, а також окремим громадянам на їх прохання.
Враховуючи положення ст. 13 КУпАП, з урахуванням характеру вчиненого правовопорушення та особи правопорушника, а також те, що ОСОБА_1 , вчинив адміністративне правопорушення, будучи неповнолітнім, вину у скоєному визнав, щиро покаявся, самостійного заробітку чи інших доходів не має, усвідомив суспільну шкідливість порушкень Правил дорожнього руху, суддя приходить до висновку що до нього можливо застосувати заходи впливу, що застосовуються до неповнолітніх, передбачені ст. 24-1 КупАП, у виді попередження та передачі під нагляд матері ОСОБА_2 строком на 2 (два) місяці.
Беручи до уваги, що відповідно до ст.24-1 КУпАП захід впливу до неповнолітнього у виді попередження не є адміністративними стягненням, суддя не стягує з порушника суму судового збору.
Керуючись ст.ст.24-1, 33, 221, 283, 284 п.1 КУпАП, суддя, -
Неповнолітнього ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.126 КУпАП, та застосувати відносно нього заходи впливу, передбачені ст.24-1 КУпАП, у виді попередження та передачі неповнолітнього під нагляд матері ОСОБА_2 строком на 2 (два) місяці.
Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Іваничівський районний суд Волинської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя А. Є. Бєлоусов