Справа № 522/7696/25-Е
Провадження № 2-а/522/281/25
20 травня 2025 року Приморський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого судді Чорнухи Ю.В.,
за участю секретаря судового засідання Сирової В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Департаменту транспорту, зв'язку та організації дорожнього руху Одеської міської ради про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення, -
На адресу Приморського районного суду м. Одеси надійшли матеріали адміністративної справи за позовною заявою ОСОБА_1 до Департаменту транспорту, зв'язку та організації дорожнього руху Одеської міської ради про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення, у якій позивач просить визнати протиправною та скасувати постанову по справі про адміністративне правопорушення серії ОДП 1302641 від 03.04.2025, якою накладено стягнення в розмірі 600,00 гривень.
Позовна заява обґрунтована тим, що 03.04.2025 о 14:35:04 інспектор з паркування Стороженко Сергій Олександрович склав постанову по справі про адміністративне правопорушення серії ОДП 1302641 на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 1 ст. 152-1 КУпАП. Відповідно до вказаної постанови 03.04.2025 14:11:17 в м. Одеса, на вул. Європейська, 32 водій транспортного засобу SSANG YONG REXTON RX 270X DI, ном. знак НОМЕР_1 порушив правила паркування т/з (не сплатив вартість послуг користування майданчиком з платного паркування), чим порушив ч. 1 ст. 152-1 КУпАП, 26 ПКМ 1342, прийнято рішення про накладення адміністративного стягнення у розмірі 600 грн. Вважає, що постанова по справі про адміністративне правопорушення серії ОДП 1302641 від 03.04.2025 підлягає скасуванню, а провадження у справі про адміністративне правопорушення закриттю, оскільки подія та склад адміністративного правопорушення є відсутніми. ОСОБА_1 є особою з інвалідністю, яка була встановлена 02.02.2011 безстроково, група інвалідності - друга. Чинним законодавством України для водіїв з інвалідністю та водіїв, які перевозять осіб з інвалідністю встановлено надання пільг, які визначено ЗУ «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» та Порядком надання пільг водіям з інвалідністю, водіям, які перевозять осіб з інвалідністю, у тому числі транспортними засобами, що належать громадським організаціям осіб з інвалідністю, підприємствам, установам, організаціям, які провадять діяльність у сфері соціального захисту населення, на безоплатне паркування і зберігання транспортних засобів, що затверджені Постановою КМУ від 25.05.2011 № 585.
За результатами автоматизованого розподілу судової справи між суддями матеріали справи передані для розгляду судді Чорнусі Ю.В.
Ухвалою суду від 22.04.2025 відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду.
29.04.2025 до суду через підсистему «Електронний суд» від Департаменту транспорту, зв'язку та організації дорожнього руху Одеської міської ради надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач просить у задоволенні позову відмовити. Відзив обґрунтований тим, що відповідно до рішення сесії Одеської міської ради № 1512-VІІІ від 27.09.2023 року на території міста Одеси запроваджено мережу платного паркування. Пункт 4 Порядку надання пільг водіям з інвалідністю, водіям, які перевозять осіб з інвалідністю, у тому числі транспортними засобами, що належать громадським організаціям осіб з інвалідністю, підприємствам, установам, організаціям, які провадять діяльність у сфері соціального захисту населення, на безоплатне паркування і зберігання транспортних засобів № 585 встановлено, що документом, що посвідчує право на безоплатне паркування транспортного засобу, є пенсійне посвідчення або посвідчення отримувача державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, або посвідчення особи, яка одержує державну соціальну допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю», або довідка для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, в яких міститься запис про інвалідність. Безоплатне паркування здійснюється шляхом розташування транспортного засобу на місці для безоплатного паркування з урахуванням дорожніх знаків та дорожньої розмітки, а також з дотриманням Правил паркування транспортних засобів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2009 р. № 1342, і Правил дорожнього руху. При цьому в лівому нижньому куті лобового скла транспортного засобу розміщується розпізнавальний знак «Водій з інвалідністю» (п.5 Порядку № 585). Вважає, що дії позивача містять склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 152-1 КУпАП, оскільки позивач розмістив автомобіль не на місці для паркування водіїв з інвалідністю, водіїв, які перевозять осіб з інвалідністю.
02.05.2025 до суду через підсистему «Електронний суд» від представника позивача надійшла відповідь на відзив, у якій він зазанчив, що на транспортному засобі SSANG YONG REXTON RX 270X DI, ном. знак НОМЕР_1 , що належить ОСОБА_2 на підставі свідоцтва про реєстрацію транспортного засобі серії НОМЕР_2 , установлено відповідний розпізнавальний знак «Водій з інвалідністю», що розташовано в нижньому лівому куті на лобовому склі автомобіля. На момент паркування транспортного засобу позивачем за адресою вул. Європейська 32 у м. Одеса жодного вільного місця для паркування осіб з інвалідністю не було наявно, у зв'язку з чим позивач не мав можливості здійснити паркування свого транспортного засобу у спеціально відведеному місці.
07.05.2025 до суду через підсистему «Електронний суд» від Департаменту транспорту, зв'язку та організації дорожнього руху Одеської міської ради надійшли додаткові пояснення у справі, у яких відповідач зазначив, що розташування транспортного засобу за відсутності на ньому розпізнавального знаку «Водій з інвалідністю» або розташування тратспортного засобу не на спеціально відведеному місці, отримання послуг з паркування на майданчику для платного паркування повинно бути сплачено на загальних підставах.
У судове засідання 15.05.2025 з'явились представник позивача - адвокат Колесніков І.Л., та представник відповідача - Хорунжа В.Г.
На підставі ч. 1 ст. 227 КАС України 15.05.2025 суд перейшов до стадії ухвалення рішення та відклав ухвалення та проголошення судового рішення до 20.05.2025.
Розглянувши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, які мають значення для вирішення спору, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, судом встановлено наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України(далі - КАС України) завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 5 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність (ч. 1 ст. 9 КУпАП).
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ч. 1 ст. 152-1 КУпАП порушення правил паркування транспортних засобів, у тому числі неоплата вартості послуг з користування майданчиком для платного паркування за кожну добу користування, - тягне за собою накладення штрафу в двадцятикратному розмірі від вартості однієї години послуги з користування тим майданчиком для платного паркування транспортних засобів, на якому знаходиться транспортний засіб у момент порушення.
У примітці до ст. 152-1 КУпАП визначено, що положення частини першої цієї статті не застосовується у випадках, визначених частинами шостою та сьомою статті 30 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" щодо місць для безоплатного паркування, а також до осіб, які відповідно до закону звільняються від сплати вартості послуг з користування майданчиками для платного паркування транспортних засобів.
Місцями, призначеними для паркування (у тому числі безоплатного паркування) транспортних засобів, якими керують водії з інвалідністю або водії, які перевозять осіб з інвалідністю, на спеціально обладнаних чи відведених майданчиках для паркування транспортних засобів, у тому числі біля житлових будинків (крім індивідуальних житлових будинків) та інших будівель, на тротуарах (із числа місць для зупинки та стоянки транспортних засобів), вважаються місця, позначені відповідними дорожніми знаками або дорожньою розміткою.
Місця для паркування індивідуального транспорту осіб з інвалідністю та транспортних засобів, які перевозять осіб з інвалідністю, позначаються дорожньо розміткою 1.35.
Під неоплатою вартості послуг з користування майданчиком для платного паркування слід розуміти неоплату вартості послуг з користування майданчиком для платного паркування транспортних засобів більш як за 10 хвилин користування майданчиком для платного паркування транспортних засобів (крім майданчиків, обладнаних автоматичними в'їзними та виїзними терміналами, на яких оплата відбувається під час виїзду з майданчика).
Суб'єктом правопорушення, передбаченого частинами першою, другою та восьмою цієї статті, є особа, яка керувала транспортним засобом у момент вчинення правопорушення (момент паркування), а в разі фіксації зазначеного правопорушення в режимі фотозйомки (відеозапису) - відповідальна особа, зазначена у частині першій статті 14-2 цього Кодексу, або особа, яка ввезла транспортний засіб на територію України. У разі внесення змін до постанови про накладання адміністративного стягнення з підстав, встановлених абзацом третім частини першої статті 279-3 цього Кодексу, суб'єктом правопорушення може бути особа, яка керувала транспортним засобом у момент вчинення правопорушення, зафіксованого в режимі фотозйомки (відеозапису).
Згідно ст. 53-1 Закону України «Про дорожній руху» відповідальність за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі, або порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксовані в режимі фотозйомки (відеозапису), несе фізична особа або керівник юридичної особи, за якою зареєстровано транспортний засіб, а в разі якщо до Єдиного державного реєстру транспортних засобів внесено відомості про належного користувача відповідного транспортного засобу - належний користувач транспортного засобу, а якщо в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відсутні на момент запиту відомості про керівника юридичної особи, за якою зареєстрований транспортний засіб, - особа, яка виконує повноваження керівника такої юридичної особи.
У примітці до ст. 14-2 КУпАП визначено, що режим фотозйомки (відеозапису) передбачає здійснення уповноваженою посадовою особою фото/відеофіксації обставин порушення правил зупинки, стоянки або паркування транспортних засобів, а саме: дати, часу (моменту), місця розташування транспортного засобу по відношенню до нерухомих об'єктів та/або географічних координат, інших ознак наявності складу адміністративного правопорушення, передбаченого відповідною статтею Особливої частини цього Кодексу. При здійсненні фотозйомки обов'язковою є наявність не менше двох зображень транспортного засобу, отриманих з різних або протилежних ракурсів, а в разі фіксації порушення, що полягає у неоплаті вартості послуг з користування майданчиком для платного паркування в межах населеного пункту, в якому не впроваджена автоматизована система контролю оплати паркування, обов'язковою є наявність додаткового зображення (зображень), що фіксує відсутність документа про оплату послуг з користування майданчиком для платного паркування під лобовим склом транспортного засобу.
Відповідно до п. 1.10 ПДР зупинка - припинення руху транспортного засобу на час до 5 хвилин або більше, якщо це необхідно для посадки (висадки) пасажирів чи завантаження (розвантаження) вантажу, виконання вимог цих Правил (надання переваги в русі, виконання вимог регулювальника, сигналів світлофора тощо);
стоянка - припинення руху транспортного засобу на час, більший ніж 5 хвилин, з причин, не пов'язаних з необхідністю виконання вимог цих Правил, посадкою (висадкою) пасажирів, завантаженням (розвантаженням) вантажу.
Відповідно до ч. 6 ст. 30 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" власники спеціально обладнаних чи відведених майданчиків для паркування забезпечують виділення та облаштування в межах майданчиків місць для безоплатного паркування транспортних засобів, якими керують водії з інвалідністю або водії, які перевозять осіб з інвалідністю. Водії з інвалідністю або водії, які перевозять осіб з інвалідністю, у тому числі на транспортних засобах, що належать підприємствам, установам, організаціям, які здійснюють діяльність у сфері соціального захисту населення, та громадським об'єднанням осіб з інвалідністю, мають право на встановлення на транспортному засобі розпізнавального знака "Водій з інвалідністю" та під час перевезення осіб з інвалідністю користуються всіма перевагами, що надаються водіям з інвалідністю. Водії, які керують транспортними засобами, на яких встановлений розпізнавальний знак "Водій з інвалідністю", повинні мати при собі документи, що підтверджують інвалідність водія або одного з пасажирів. Кількість місць, призначених для безоплатного паркування транспортних засобів, якими керують водії з інвалідністю або водії, які перевозять осіб з інвалідністю, становить не менше 10 відсотків загальної кількості місць на спеціально обладнаних чи відведених майданчиках для паркування, але не менше одного місця з позначенням таких місць відповідними дорожніми знаками або дорожньою розміткою.
Згідно ч. 8 ст. 30 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" місця для безоплатного паркування транспортних засобів, передбачені частиною шостою цієї статті, також виділяються на спеціально обладнаних чи відведених майданчиках, у тому числі біля житлових будинків (крім індивідуальних житлових будинків) та інших будівель, їх власниками/співвласниками (управителями) або орендарями, на проїзних частинах автомобільних доріг і тротуарах (із числа місць для зупинки та стоянки транспортних засобів) - органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування (суб'єктами господарювання, якщо їм у встановленому порядку передано відповідні частини доріг і тротуарів для ведення господарської діяльності) з позначенням таких місць відповідними дорожніми знаками або дорожньою розміткою.
Порядок надання пільг власникам транспортних засобів, зазначених у частині шостій цієї статті, на безоплатне паркування на спеціально обладнаних чи відведених майданчиках для паркування та на безоплатне зберігання на автостоянках, на яких надаються послуги щодо зберігання транспортних засобів (крім автостоянок - гаражних кооперативів), визначається Кабінетом Міністрів України (ч. 11 ст. 30 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні").
Згідно п. 5 Порядку надання пільг водіям з інвалідністю, водіям, які перевозять осіб з інвалідністю, у тому числі транспортними засобами, що належать громадським організаціям осіб з інвалідністю, підприємствам, установам, організаціям, які провадять діяльність у сфері соціального захисту населення, на безоплатне паркування і зберігання транспортних засобів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.05.2011 № 585 (надалі - Порядок № 585) безоплатне паркування здійснюється шляхом розташування транспортного засобу на місці для безоплатного паркування з урахуванням дорожніх знаків та дорожньої розмітки, а також з дотриманням Правил паркування транспортних засобів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2009 р. № 1342 (Офіційний вісник України, 2009 р., № 96, ст. 3314), і Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. № 1306 (Офіційний вісник України, 2001 р., № 41, ст. 1852). При цьому в лівому нижньому куті лобового скла транспортного засобу розміщується розпізнавальний знак “Водій з інвалідністю».
Згідно п. 22 Правил паркування транспортних засобів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 № 1342 на місцях для паркування транспортних засобів, зазначених у частині шостій статті 30 Закону України “Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні», та місцях, призначених для зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, оснащених електричними двигунами, не можуть бути розміщені інші транспортні засоби.
Таким чином, пільга з безоплатного паркування водіям з інвалідністю, водіям, які перевозять осіб з інвалідністю, надається у разі розташування транспортного засобу на місці для безоплатного паркування з урахуванням дорожніх знаків та дорожньої розмітки та за умови наявності в лівому нижньому куті лобового скла транспортного засобу розпізнавального знака "Водій з інвалідністю".
Рішенням Одеської міської ради № 1512-VIII від 27.09.2023 «Про визначення Комунального підприємства «Одестранспарксервіс» оператором майданчиків для платного паркування та внесення змін до рішень Одеської міської ради від 28.09.2022 № 1003- VIII, від 03.05.2023 № 1192- VIII «Про визначення Комунального підприємства «Одестранспарксервіс» оператором майданчиків для платного паркування» визначено Комунальне підприємство «Одестранспарксервіс» оператором майданчиків для платного паркування, зазначених в цьому рішенні , який організовує та проводить діяльність із забезпечення паркування транспортних засобів на таких майданчиках; передано Комунальному підприємству «Одестранспарксервіс» майданчики для платного паркування згідно з переліком (додаток 1).
Згідно додатку 1 до рішення Одеської міської ради № 1512-VIII від 27.09.2023 до переліку майданчиків для платного паркування транспортних засобів включено, в тому числі, майданчики по вул. Катерининській (від вул. Жуковського до вул. Буніна).
Згідно затвердженої Схеми розміщення майданчика для платного паркування транспортних засобів площею 482,9 м2 (33 м/м) в тому числі 80,5 м2 (4 м/м) для осіб з інвалідністю за адресою вул. Катерининська (від вул. Жуковського до вул. Буніна) визначено місця для паркування водіїв з інвалідністю, водіїв, які перевозять осіб з інвалідністю. Рішенням Одеської міської ради № 2072-VIII від 24.04.2024 вулиця Катерининська перейменвана на вулицю Європейську.
Судом встановлено, що 03.04.2025 о 14:35:04 інспектором з паркування Стороженко Сергієм Олександровичем складено постанову по справі про адміністративне правопорушення серія ОДП 1302641 про накладення на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , стягнення у виді штрафу у розмірі 600,00 гривень. У постанові зазначені суть та обставини адміністративного правопорушення: 03.04.2025 14:11:17 в м. Одеса на вул. Європейська, 32 водій транспортного засобу Ssang Yong Rexton RX 270X DI, номерний знак НОМЕР_1 порушив правила паркування т/з (не сплатив вартість послуг користування майданчиком з платного паркування).
На підтвердження встановлення ІІ групи нівалідності позивачем надана копія довідки до Акта огляду МСЕК серія 2-18ОД № 072654.
Відповідачем надані суду матеріали фотозйомки (п'ять фотографій) транспортного засобу Ssang Yong Rexton RX 270X DI, номерний знак НОМЕР_1 , зробленої 03.04.2025 о 14:11 та 14:33, та копія Схеми розміщення майданчика для платного паркування транспортних засобів, з яких вбачається, що автомобіль позивача припаркований на місці для паркування, яке згідно затвердженої схеми не є місцем для паркування водіїв з інвалідністю, водіїв, які перевозять осіб з інвалідністю. Згідно зафіксованого на фотографіях часу, тривалість стоянки автомобіля перевищує 10 хвилин.
Представник позивача у судовому засіданні зазначив, що правопорушення мало б фіксуватись шляхом безперервного відеозапису, і що за час з 14:11 по 14:33 водій автомобіля міг від'їжджати з місця парковки, а потім знову повернутись на нього. Що на думку представника позивача свідчить про недоведеність факту стоянки позивача більше 10 хвилин.
Суд вважає необґрунтованими такі доводи представника позивача, оскільки з фотографій вбачається, що автомобіль припаркований на одному і тому ж місці, ознаки зміни місця паркування відсутні. Крім того, позивач не наводив такі доводи у позовній заяві, а у судовому засіданні не повідомив конкретних обставин щодо перерв у паркуванні у період з 14:11 по 14:33 години 03.04.2025, а лише висловив припущення, що за цей час позивач міг від'їжджати з місця паркування.
Щодо доводів позивача про відсутність у його діях складу адміністративного правопорушення у зв'язку з тим, що місця для паркування осіб з інвалідністю були зайняті, то Порядок № 585 не передбачає права особи на безоплатне паркування на будь-якому місці майданчику для платного паркування, у разі, якщо місця для безоплатного паркування осіб з інвалідністю, водіїв, які перевозять осіб з інвалідністю, зайняті.
Враховуючи те, що автомобіль позивача був припаркований на майданчику для платного паркування, на місці, яке не є місцем для безоплатного паркування водіїв з інвалідністю, водіїв, які перевозять осіб з інвалідністю, тобто були відсутні умови для застосування пільги, визначені Порядком № 585, суд вважає, що підстави для скасування постанови серії ОДП 1302641 відсутні. За таких обставин, у задоволенні позову ОСОБА_1 слід відмовити.
Керуючись ст. ст.2,5,9, 72-77,229, 241-246, 255, 286, 293, 295 КАС України, суд,-
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Департаменту транспорту, зв'язку та організації дорожнього руху Одеської міської ради про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення - відмовити.
Рішення суду може бути оскаржено до П'ятого апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Юлія ЧОРНУХА