Постанова від 19.05.2025 по справі 280/2924/24

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 травня 2025 року м. Дніпросправа № 280/2924/24

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Сафронової С.В. (доповідач),

суддів: Чепурнова Д.В., Коршуна А.О.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «МЕРКУРІЙ-2017» на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 05 червня 2024 року

у адміністративній справі № 280/2924/24 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «МЕРКУРІЙ-2017» до Головного управління ДПС у Запорізькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 05 червня 2024 року відмовлено у задоволені адміністративного позову ТОВ «МЕРКУРІЙ-2017» про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень Головного управління ДПС у Запорізькій області №00070040901 від 20 грудня 2023 року про накладення штрафних (фінанснових) санкцій (штрафу) в сумі 40000,00 грн. та №00070030901 від 20 грудня 2023 року про накладення штрафних (фінанснових) санкцій (штрафу) на ТОВ «МЕРКУРІЙ-2017» в сумі 1020,00 грн.

Зазначене рішення суду першої інстанції оскаржено в апеляційному порядку позивачем по справі з підстав неповного з'ясування обставин, що мають значення для справи та недоведеністю обставини, які суд визнав встановленими, і не відповідності висновків суду обставинам справи, а також неправильного застосування судом норм матеріального права і порушення норм процесуального права, у зв'язку з чим просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити інше рішення про задоволення позову у цій справі у повному обсязі.

Апеляційна скарга позивача мотивована тим помилковістю висновків суду «про відсутність у позивача позитивного результату повірки на рівнеміри типу VEEDEER-ROOT TLS4 зонди магнітострикційні Mag Plus Probe серії 8463: серійний № 294138 та серійний № 294160 та, відповідно не надання зазначених документів контролюючому органу», що підтверджується належними, достатніми, достовірними та допустимими у розумінні ст.ст.73, 74, 75, 76 КАС України доказами, якими підтверджуються позитивні результати повірки на рівнеміри типу VEEDEER-ROOT TLS4 зонди магнітострикційні Mag Plus Probe серії 8463: серійний № 294138 та серійний № 294160 є свідоцтво № 11-0031-22 від 21.01.2022 (чинне до 21.01.2024) та свідоцтво №11-0033-22 від 21.01.2022 (чинне до 21.01.2024), що призвело до неправильного висновку суду про порушення позивачем вимог п.п.230.1.2 п.230.1 ст.230 Податкового кодексу України, а висновок суду про порушення позивачем вимог п.85.2 ст.85 ПК України спростовується наданими позивачем контролюючому органу документами, яким суд не надав належної оцінки.

Відповідачем відзиву на апеляційну скаргу позивача не подавалося, а тому відповідно до ч.1 ст.308 КАС України колегія суддів переглядає справу за наявними у ній доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на нижченаведене.

Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що на підставі ст.19-1, ст.20, п.п.75.1.3 п.75.1ст.75, пп.80.2.2, пп.80.02.5 п.80.2 ст.80, п.69.27 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України та доповідної записки начальника управління контролю за підакцизними товарами від 03.11.2023 №3985вн, відповідачем було видано наказ №1926-п від 06.11.2023 про проведення з 06 листопада 2023 року тривалістю 10 діб фактичної перевірки ТОВ «МЕРКУРІЙ-2017» за місцем знаходження АЗС за адресою: м.Запоріжжя, вул.Іванова, 105, з метою здійснення контролю за додержанням суб'єктом господарювання вимог законодавства, які є обов'язковими до виконання при здійсненні виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі підакцизними товарами; виявлення порушень установлених правил торгівлі підакцизними товарами; дотримання вимог законодавства, яке регулює ведення касових операцій; дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами); з питань цін та ціноутворення, а також дотримання вимог інших нормативно-правових актів, що регулюють обіг підакцизних товарів в Україні.

На підставі наказу ГУ ДПС у Запорізькій області №1926-п від 06.11.2023 та направлень від 06.11.2023 № 2664, № 2663, № 2662 фахівцями ГУ ДПС у Запорізькій області було проведено фактичну перевірку нафтобази за вищевказаною адресою, на якій здійснює діяльність ТОВ «МЕРКУРІЙ-2017», за результатами якої складено та зареєстровано акт фактичної перевірки від 16.11.2023 №7042/08/01/09/41804095.

Під час проведення перевірки позивачу вручався лист про надання документів, які стосуються предмету перевірки, і листом ТОВ «МЕРКУРІЙ-2017» від 14.11.2023 на адресу податкового органу було надано документи за переліком.

Як з'ясовано за змістом акту від 16.11.2023 №7042/08/01/09/41804095, проведеною фактичною перевіркою встановлено, що за місцем провадження діяльності зі зберігання та реалізації пального ТОВ «МЕРКУРШ-2017» (код ЄДРПОУ 41804095) на АЗС за адресою: м.Запоріжжя, вул. Іванова, 105, залишки пального склали: дизельного палива код УКТЗЕД 2710194300 - залишок пального згідно х-звіту РРО моделі МАРІЯ 303АІ, заводський номер НОМЕР_1 , фіскальний номер 3000866577 становили 7552,57, а фактичні залишки становили 7553,0; дизельного палива код УКТЗЕД 2710124194 - залишок пального згідно х-звіту РРО моделі МАРІЯ 303АІ, заводський номер НОМЕР_1 , фіскальний номер 3000866577 становили 7027,05, а фактичні залишки становили 7036,0; бензину А95 код УКТЗЕД 2710124512 - залишок пального згідно х-звіту РРО моделі МАРІЯ 303АІ, заводський номер НОМЕР_1 , фіскальний номер 3000866577 становили 4414,31, а фактичні залишки становили 4411,0; бензину А95 PREMIUM код УКТЗЕД 2710124512 - залишок пального згідно х-звіту РРО моделі МАРІЯ 303АІ, заводський номер НОМЕР_1 , фіскальний номер 3000866577 становили 1707,49, а фактичні залишки становили 1706,0.

За встановлених перевіркою обставин, контролюючий орган дійшов висновку про порушення позивачем вимог: пп.230.1.2 п.230.1 ст.230 Податкового кодексу України в частині відсутності позитивного результату повірки на рівнеміри типу VEEDEER-ROOT TLS4 - зонди магнітострикційні Mag Plus Probe серії 8463: серійний № 294138 та серійний №294160; та п.85.2 ст.85 Податкового кодексу України, і такий висновок ґрунтується на тому, що при проведені фактичної перевірки АЗС за адресою: м.Запоріжжя, вул.Іванова, 105, на якій здійснює діяльність ТОВ «МЕРКУРІЙ-2017» (код ЄДРПОУ 41804095) встановлено, що на зазначеній території у ТОВ «МЕРКУРІЙ-2017» знаходиться 3 підземних резервуари, 1 наземний резервуар з встановленими рівнемірами-лічильниками та 2 паливно-роздавальні колонки.

Так, на АЗС за адресою: м.Запоріжжя, вул.Іванова, 105, на якій здійснює діяльність ТОВ «МЕРКУРІЙ-2017» відсутня повірка на рівнеміри типу VEEDEER-ROOT TLS4 - зонди магнітострикційні Mag Plus Probe серії 8463: серійний № 294138 та серійний №294160. Виходячи з того, що у разі відсутності позитивного результату повірки або оцінки відповідності, або калібрування витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників, акцизні склади, на яких вони розташовані, вважаються необладнаними витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками, контролюючий орган виснував, що ТОВ «МЕРКУРІЙ-2017» на АЗС за адресою: м. Запоріжжя, вуд.Іванова, 105 (уніфікований номер акцизного складу - 1015795) порушено вимоги пп.230.1.2 п.230.1 ст.230 Податкового кодексу України в частині відсутності позитивного результату повірки на рівнеміри типу VEEDEER-ROOT TLS4 - зонди магнітострикційні Mag Plus Probe серії 8463: серійний № 294138 та серійний №294160.

Порушення позивачем вимог п.85.2 ст.85 Податкового кодексу України, контролюючим органом вмотивовано тим, що під час проведення фактичної перевірки оператору АЗС ОСОБА_1 було вручено лист для надання документів, підписання матеріалів, надання вмотивованих пояснень посадовими особами ТОВ «МЕРКУРІЙ-2017», але посадові особи ТОВ «МЕРКУРІЙ-2017» не надали контролюючому органу в повному обсязі всіх документів пов'язаних з проведенням перевірки, а саме не надано: паспорти на резервуари, банківські виписки за весь перевіряємий період, чим порушено.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач не погоджуючись з викладеними в акті перевірки від 16.11.2023 №7042/08/01/09/41804095 висновками подавав письмові заперечення вих.№121 від 01.12.2023, одночасно надавши копію свідоцтва про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 11-0031-22 від 21.01.2022 (на рівнемір №294138) та копію свідоцтва про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 11-0032-22 від 21.01.2022 (на рівнемір №294160), і у відповідь на листом ГУ ДПС у Запорізькій області від 05.12.2023 №48534/6/08-01-09-01-07 позивача було повідомлено про розгляд заперечень до акту перевірки 14.12.2023 об 11:10, і під розгляду заперечень необхідно надати оригінали документів, копії яких були надані до заперечень.

У подальшому, листом ГУ ДПС у Запорізькій області «Про розгляд заперечень» від 18.12.2023 №50470/6/08-01-09-01-06 позивача повідомлено, що висновки акту про результати фактичної перевірки є такими, що відповідають вимогам діючого законодавства та залишаються без змін, а на підставі акту перевірки від 16.11.2023 №7042/08/01/09/41804095 відповідачем було прийнято податкові повідомлення-рішення форми «ПС»: №00070040901 від 20.12.2023, яким за порушення пп.230.1.2 п.230.1 ст.230 Податкового кодексу України до позивача застосовано сума штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) у розмірі 40000,00 грн; та за №00070030901 від 20.12.2023, яким за порушення п.85.2 ст.85 Податкового кодексу України до позивача застосовано сума штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) у розмірі 1020,00 грн., які і є предметом спору у цій справі за позовом ТОВ «МЕРКУРІЙ-2017»

Вирішуючи спір у цій справі по суті, суд першої інстанції правильно спираючись на положення пп.230.1.2. п.230.1. ст.230 Податкового кодексу України обґрунтовано звернув увагу на те, акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізація пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами-лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі, а для скрапленого газу (пропану або суміші пропану з бутаном), інших газів, бутану, ізобутану за кодами згідно з УКТ ЗЕД 2711 12 11 00, 2711 12 19 00, 2711 12 91 00, 2711 12 93 00, 2711 12 94 00, 2711 12 97 00, 2711 13 10 00, 2711 13 30 00, 2711 13 91 00, 2711 13 97 00, 2711 14 00 00, 2711 19 00 00, 2901 10 00 10 - також можуть бути обладнані пристроями для вимірювання рівня або відсотка пального у резервуарі (далі - рівнемір-лічильник) на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі.

При цьому, витратоміри-лічильники та резервуари повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, проведені відповідно до законодавства, а рівнеміри-лічильники повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, або калібрування, проведені відповідно до законодавства. У разі відсутності позитивного результату повірки або оцінки відповідності, або калібрування витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників для цілей цього Кодексу акцизні склади, на яких вони розташовані, вважаються необладнаними витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками. А паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки, встановлені на акцизних складах, на які є позитивні результати повірки або оцінка відповідності, проведені відповідно до законодавства, виконують функції витратомірів-лічильників.

Оскільки платники податку - розпорядники акцизних складів зобов'язані зареєструвати: усі розташовані на акцизних складах резервуари, введені в експлуатацію, витратоміри-лічильники та рівнеміри-лічильники у розрізі акцизних складів - в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі; та усі акцизні склади - в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, і один акцизний склад може бути зареєстрований виключно одним розпорядником акцизного складу, але один розпорядник акцизного складу може зареєструвати один і більше акцизних складів, суд першої інстанції обгрунтовано у даному випадку наголосив на тому, що здійснення реалізації пального без наявності зареєстрованих витратомірів-лічильників, рівнемірів-лічильників та резервуарів, без реєстрації акцизного складу забороняється.

При цьому, згідно з п.12 підрозд. 5 розд. XX «Перехідні положення» Кодексу передбачено, що розпорядники акцизних складів відповідно до вимог Кодексу зобов'язані обладнати акцизні склади витратомірами-лічильниками та/або рівнемірами-лічильниками та зареєструвати їх в ЄДР у строки: не пізніше 1 липня 2019 року - акцизний склад, де розташовано резервуари, загальна місткість яких перевищує 20000 куб. метрів; не пізніше 1 жовтня 2019 року - акцизний склад, де розташовано- резервуари, загальна місткість яких перевищує 1000 куб. метрів, але не перевищує 20000-куб. метрів; та не пізніше 1 січня 2020 року - акцизний склад, де розташовано резервуари, загальна місткість яких не перевищує 1000 куб. метрів.

Формат даних та структура ЄДР затверджені наказом Міністерства фінансів України від 27.11.2018 №944, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 02.01.2019 за №4/32975, а ст.128-1 ПК України передбачена відповідальність платників податків за порушення правил обліку, виробництва та обігу, зокрема, пального на акцизних складах, п.128-1.1 якої чітко визначено, що необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі, та/або витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованого на акцизному складі, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 20000 гривень за кожний необладнаний резервуар та/або незареєстрований рівнемір-лічильник, а також за кожне необладнане місце відпуску пального наливом з акцизного складу.

На переконання колегії суддів вищенаведеними нормами та встановленими у цій справі обставинами повністю підтверджено правомірність прийнятого відповідачем стосовно позивача податкового повідомлення-рішення форми «ПС» №00070040901 від 20.12.2023, яким за порушення пп.230.1.2 п.230.1 ст.230 Податкового кодексу України до позивача застосовано сума штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) у розмірі 40000,00 грн, і відповідно, колегія суддів вважає цілком законним та обґрунтованим рішення суду першої інстанції в наведеній частині.

Погоджується колегія суддів також з висновками суду першої інстанції в частині, які стосуються порушення позивачем вимог п.85.2 ст.85 ПК України, за якими платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки, і такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки, оскільки відповідно до п.п.20.1.2, п.п.20.1.6 п.20.1 ст.20 ПК України, контролюючі органи мають право для здійснення функцій, визначених законом, отримувати безоплатно від платників податків усіх форм власності у порядку, визначеному законодавством, довідки, копії документів, засвідчені підписом платника або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності) фінансово-господарську діяльність, отримані доходи, видатки платників податків та іншу інформацію, пов'язану з обчисленням та сплатою податків, зборів, платежів, про дотримання вимог законодавства, здійснення контролю за яким покладено на контролюючі органи, а також фінансову і статистичну звітність у порядку та на підставах, визначених законом; |запитувати та вивчати під час проведення перевірок первинні документи, що використовуються в бухгалтерському обліку, регістри, фінансову, статистичну та іншу звітність пов'язану з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів, виконанням вимог законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи. При проведенні перевірок посадові (службові) особи контролюючого органу мають право отримувати у платників податків належним чином завірені копії, первинних фінансово-господарських, бухгалтерських та інших документів, що свідчать про приховування (заниження) об'єктів оподаткування, несплату податків, зборів, платежів, порушення вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Такі копії повинні бути засвідчені підписом платника податків або його посадової особиста скріплені печаткою (за наявності) (п.85.4 ст.85 ПК України). Посадова (службова) особа контролюючого органу, яка проводить перевірку, у випадках, передбачених Кодексом, має право отримувати від платника податків або його законних представників копії документів, що належать до предмета перевірки. Такі копії повинні бути засвідчені підписом платника податків або його посадової особиста скріплені і печаткою (за наявності) (п.85.8 ст.85 ПК України).

Відповідно до п.121.1 ст.121 ПК України, не забезпечення платником податків зберігання первинних документів, облікових та інших регістрів, бухгалтерської та статистичної звітності, інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів протягом установлених ст.44 Кодексу строків їх зберігання та/або ненадання платником податків контролюючим органам оригіналів документів (крім документів, отриманих з Єдиного реєстру податкових накладних) чи їх копій при здійсненні податкового контролю у випадках, передбачених цим Кодексом, -тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень.

Так, судом першої інстанції було досліджено копії документів, які стали підставою прийняття оскаржуваних рішень, у тому числі документи, які надавались під час проведення фактичної перевірки та надані ТОВ «МЕРКУРІЙ-2017» разом із запереченнями на акт вих. №121 від 01.12.2023 та установлено, що подані документи не підтверджують позитивні результати повірки на рівнеміри типу VEEDEER-ROOT TLS4 - зонди магнітострикційні Mag Plus Probe серії 8463: серійний № 294138 та серійний № 294160, з огляду на те, що: листом ДП «ЗАПОРІЖЖЯСТАНДАРТМЕТРОЛОГІЯ» вих. № 09/1544 від 12.12.2023 (вх. ГУ ДПС №64388/6 від 12.12.2023), повідомлено, що фахівцями ДП «ЗАПОРІЖЖЯСТАНДАРТМЕТ

РОЛОГІЯ» були виконані роботи згідно акту № 11/35010 від 14.01.2022 для ПрАТ «ЗАПОРІЖПОЛІМЕРТАРА» та видані свідоцтва про повірку законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки: №11-0031-22 від 21.01.2022 на Ваги електронні ВТНЕ-3Н1-1, №1261; №11-0032-22 від 21.01.2022 на Ваги електронні ВТНЕ-3Н1-1, №1262. Роботи з повірки виконував інженер з метрології 1 категорії - ОСОБА_2 .

Позивач обґрунтовуючи свої позовні вимоги у цій справі зазначав, що рівнеміри типу VEEDEER-ROOT TLS4 - зонди магнітострикційні Mag Plus Probe серії 8463: серійний № 294138 та серійний № 294160 мають позитивний результат повірки, що підтверджується наданими до ГУ ДПС у Запорізькій області документами, зокрема свідоцтвом №11-0031-22 від 21.01.2022 (чинне до 21.01.2024), свідоцтвом №11-0032-22 від 21.01.2022 (чинне до 21.01.2024).

Разом з цим, ДП «ЗАПОРІЖЖЯСТАНДАРТМЕТРОЛОГІЯ» у листі вих. №09/1544 від 12.12.2023 було повідомлено, що свідоцтва про повірку законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки №11-0031-22 від 21.01.2022 та №11-0032-22 від 21.01.2022 видані ПрАТ «ЗАПОРІЖПОЛІМЕРТАРА» (код ЄДРПОУ 23878001) на Ваги електронні, а свідоцтва про повірку законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки №11-0031-22 від 21.01.2022 та №11-0032-22 від 21.01.2022 видавались не позивачу, а іншому суб'єкту господарювання, а саме: ПрАТ «ЗАПОРІЖПОЛІМЕРТАРА» (код ЄДРПОУ 23878001) та не на рівнеміри, а на Ваги електронні.

Отже, за встановлених обставин, суд першої інстанції обґрунтовано погодився з доводами податкового органу про відсутність у позивача позитивного результату повірки на рівнеміри типу VEEDEER-ROOT TLS4 - зонди магнітострикційні Mag Plus Probe серії 8463: серійний № 294138 та серійний № 294160 та, відповідно не надання зазначених документів контролюючому органу, що у сукупності свідчить про те, що позивачем під час розгляду справи не спростовано виявлених контролюючим органом під час перевірки порушень, що в свою чергу свідчить про правомірність оскаржуваних у цій справі податкових повідомлень-рішень від 20.12.2023 №00070040901 та №00070030901, і відсутність правових підстав для їх скасування.

Оскільки під час апеляційного перегляду даної справи позивачем не спростовано висновків суду першої інстанції у цій справі також як і не надано жодних доказів, якими б було спростовано викладених в акті фактичної перевірки від 16.11.2023 №7042/08/01/09/41804095 обставин, колегія суддів визнає законним та обґрунтованим рішення суду першої інстанції в частині визнання оскаржуваних податкових повідомлень-рішень від 20.12.2023 №00070040901 та №00070030901 такими, що прийняті відповідачем на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, а тому правові підстави для задоволення заявленого у цій справі позову відсутні, і відповідно, рішення суду першої інстанції підлягає залишенню без змін.

Керуючись ст.ст. 310, 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «МЕРКУРІЙ-2017» - залишити без задоволення.

Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 05 червня 2024 року - залишити без задоволення.

Постанова Третього апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з дати її ухвалення та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.

Головуючий - суддя С.В. Сафронова

суддя Д.В. Чепурнов

суддя А.О. Коршун