Постанова від 19.05.2025 по справі 160/7130/24

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 травня 2025 року м. Дніпросправа № 160/7130/24

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого - судді Білак С.В. (доповідач), суддів: Чабаненко С.В., Юрко І.В., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.05.2024 року в адміністративній справі №160/7130/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дії, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просив:

визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № 12380-4743/П-01/8-0400/24 від 28 лютого 2024 року, щодо відмови у зарахуванні ОСОБА_1 , до пільгового стажу: - періоду роботи за списком № 1 - 25 років 01 місяць 06 днів з 15 липня 1998 року по 18 вересня 2023 року, з урахуванням результатів атестації робочих місць за умовами праці на підприємстві, згідно пільгової довідки, про проведення атестації робочих місць затверджених наказами від 09.12.1994 року № 525, від 20.03.2000 року № 417, від 18.04.2005 року № 300, від 02.04.2010 року №349, від 30.03.2015 року № 347, від 30.03.2020 року № 315; - періоду служби в військовій частині № НОМЕР_1 Національної гвардії України до пільгового стажу в кратному обчисленні, як час проходження військової служби в особливий період з 10.03.2022 року по 30.09.2023 року, коли брав участь у заходах необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, зарахувати ОСОБА_1 , до пільгового стажу: - 25 років 01 місяць 06 днів період роботи за списком № 1 з 15 липня 1998 року по 18 вересня 2023 року, з урахуванням результатів атестації робочих місць за умовами праці на підприємстві, згідно пільгової довідки, про проведення атестації робочих місць затверджених наказами від 09.12.1994 року № 525, від 20.03.2000 року № 417, від 18.04.2005 року № 300, від 02.04.2010 року №349, від 30.03.2015 року № 347, від 30.03.2020 року № 315; - період служби в військовій частині № НОМЕР_1 Національної гвардії України до пільгового стажу в кратному обчисленні, як час проходження військової служби в особливий період з 10.03.2022 року по 30.09.2023 року, коли брав участь у заходах необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, - один місяць служби за три до стажу роботи, що дає право на пільгову пенсію відповідно до ст. 114 Закону України «Про пенсійне забезпечення», з дня звернення з відповідною заявою до УПФУ в Дніпропетровській області.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 травня 2024 року адміністративний позов задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оформлене листом № 12380-4743/П-01/8-0400/24 від 28 лютого 2024 року, щодо відмови у зарахуванні ОСОБА_2 до пільгового стажу періоду роботи за списком № 1 період роботи з 27.09.1995 року по 14.07.1998 року, з 09.12.1999 року по 19.03.2000 року, з 20.03.2005 року по 17.04.2005 року та період служби у військовій частині № НОМЕР_1 Національної гвардії України до пільгового стажу за списком №1 в кратному обчисленні (один місяць служби за три місяці), як час проходження військової служби в особливий період з 26.07.2022 року по 05.11.2022 року, з 24.01.2023 року по 24.04.2023 року безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу за списком № 1 період роботи з 27.09.1995 року по 14.07.1998 року, з 09.12.1999 року по 19.03.2000 року, з 20.03.2005 року по 17.04.2005 року та період служби у військовій частині № НОМЕР_1 Національної гвардії України до пільгового стажу в кратному обчисленні, як час проходження військової служби в особливий період з 26.07.2022 року по 05.11.2022 року, з 24.01.2023 року по 24.04.2023 року, коли брав участь у заходах необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, - один місяць служби за три до стажу роботи, що дає право на пільгову пенсію відповідно до ст. 114 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та здійснити ОСОБА_2 перерахунок та виплату пенсії з 11.10.2023 року (дати призначення пенсії) з урахуванням раніше виплачених сум.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції відповідач подав апеляційну скаргу, в якій з посиланням на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, у задоволенні адміністративного позову відмовити. Апеляційна скарга фактично обґрунтована тим, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, з 11.10.2023 отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до пункту 2 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Позивач звернувся до відповідача із заявою про зарахування періоду з 10.03.2022 року по 30.09.2023 року із розрахунку один місяць служби за три. Листом від 28.02.2024 №12380-4743/П-01/8-0400/24 повідомлено позивача про відсутність підстав для зарахування періоду з 10.03.2022 року по 30.09.2023 року із розрахунку один місяць служби за три. Також, щодо зарахування інших періодів, в трудовій книжці заявника відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, а саме не зазначено, про те що позивач безпосередньо був зайнятий повний робочий день на роботах із шкідливими і важкими умовами праці та куди включається цей період роботи, а також відомості про проведення атестації посади. Органом Пенсійного фонду України не ставиться під сумнів сам факт роботи позивача на вищевказаному підприємстві, проте наявність лише факту роботи на підприємстві є недостатнім для підтвердження права на пільгову пенсію за Списком №1. З огляду на вказане відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Позивач надав суду апеляційної інстанції відзив на апеляційну скаргу, в якому просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, рішення суду без змін як законне та обґрунтоване.

Суд апеляційної інстанції розглянув справу відповідно до приписів статті 311 КАС України в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до частин першої та другої статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Колегія суддів, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

Позивач - ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, з 11.10.2023 року отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до пункту 2 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

26.01.2024 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області с заявою про зарахування періоду з 10.03.2022 року по 30.09.2023 року із розрахунку один місяць служби за три.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 28.02.2024 року №12380-4743/П-01/8-0400/24 повідомлено позивача про відсутність підстав для зарахування періоду з 10.03.2022 року по 30.09.2023 року із розрахунку один місяць служби за три. Також, вказано, що результати атестації робочих місць за умовами праці на підприємствах, згідно наданих пільгових довідок, затверджені наказами від 09.12.1994 №525, від 20.03.2000 року №417, від 18.04.2005 року №300, від 02.04.2010 №349, від 30.03.2015 №347, від 30.03.2020 №315 та до пільгового стажу за списком №1 зараховано періоди роботи згідно зазначеної пільгової довідки з урахуванням атестації робочих місць. Періоди проходження строкової військової служби та військової служби за призовом під час мобілізації в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до пільгового стажу лише в частині визначення права на пільгову пенсію. Таким чином, період з 10.03.2022 року по 30.09.2023 року зараховано до загального страхового стажу як військова служба в особливий період згідно довідки від 08.09.2023 №3429, яка видана військовою частиною № НОМЕР_2 Національної гвардії України.

Позивач не погоджується із вказаним рішенням відповідача № 12380-4743/П-01/8-0400/24 від 28 лютого 2024 року, щодо відмови у зарахуванні позивачу, до пільгового стажу: - періоду роботи за списком № 1 - 25 років 01 місяць 06 днів з 15 липня 1998 року по 18 вересня 2023 року, з урахуванням результатів атестації робочих місць за умовами праці на підприємстві, згідно пільгової довідки, про проведення атестації робочих місць затверджених наказами від 09.12.1994 року № 525, від 20.03.2000 року № 417, від 18.04.2005 року № 300, від 02.04.2010 року №349, від 30.03.2015 року № 347, від 30.03.2020 року № 315; - періоду служби в військовій частині № НОМЕР_1 Національної гвардії України до пільгового стажу в кратному обчисленні, як час проходження військової служби в особливий період з 10.03.2022 року по 30.09.2023 року, коли брав участь у заходах необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України та вважає його таким, що не відповідає вимогам чинного законодавства, що і стало підставою для звернення до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Страховий стаж період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (ч. 1ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»).

Частиною 2 ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Згідно ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Відповідно до ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року за № 637 «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» передбачено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Згідно з п. 20 вказаної постанови, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.

Аналіз наведених норм права дає змогу дійти висновку, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, тоді як підтвердження трудового стажу на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами можливе лише у випадку її відсутності або відсутності в ній записів.

Так, відповідно до трудової книжки серії ОСОБА_1 серії НОМЕР_3 від 27.09.1995 року позивач працював:

- з 02.12.1991 по 03.12.1993 року служба в рядах Збройних Сил України (в/к НОМЕР_4 );

- з 01.09.1990 року по 21.06.1995 року навчання в Криворізькому комерційному технікумі (диплом НОМЕР_5 );

- 27.09.1995 року прийнято в Криворізький металургійний комбінат «Криворіжсталь» імені Леніна і газовий цех апаратником очищення газу по 5 розряду (розпор. 13 від 27.09.1995 року);

- 08.10.1996 року Криворізький державний металургійний комбінат «Криворіжсталь» реорганізований в Криворізький державний гірничо-металургійний комбінат «Криворіжсталь» (наказ №170 Мінпрому України від 08.10.1996 року);

- 15.07.1998 року переведено в газовий цех газівником 5 розряду (розп. 13 від 15.07.1998 року);

- Криворізький державний гірничо-металургійний комбінат «Криворіжсталь перетворено з 08.04.2004 року на Відкрите акціонерне товариство «Криворізький гірничо-металургійний комбінат «Кріворіжсталь» (наказ Міністерства промислової політики України №166 від 07.04.2004 року);

- Відкрите акціонерне товариство «Криворізький гірничо-металургійний комбінат «Кріворіжсталь» перетворено з 12.01.2005 року на Відкрите акціонерне товариство «Міттал Стіл Кривий Ріг» (рішення загальних зборів акціонерів ВАТ «Кріворіжсталь» від 12.01.2005 року);

- Відкрите акціонерне товариство «Міттал Стіл Кривий Ріг» перетворено з 14.06.2007 року на Відкрите акціонерне товариство «АрселорМіттал Кривий Ріг» (рішення загальних зборів акціонерів ВАТ «Міттал Стіл Кривий Ріг» №4 від 14.06.2007 року);

- Відкрите акціонерне товариство «АрселорМіттал Кривий Ріг» перетворено з 26.04.2011 року на Публічне акціонерне товариство «АрселорМіттал Кривий Ріг» (рішення загальних зборів акціонерів ВАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» протокол №10 від 21.04.2011 року);

- 01.01.2015 року за рахунок чисельності дільницю газоочищення доменних печей газового цеху створено піддільницю «Дільниця газоочищення доменних печей» (виробничі дільниці, дільниці «Газоочищення і газопостачання цього структурного підрозділу;

- 01.09.2015 року за рахунок чисельності ділянки газоочищення і газопостачання газового цеху створено дільницю газоочищення і газопостачання порогазового цеху (розпор. №204 від 04.08.2015 року);

- за підсумками атестації робочих місць за умовами праці за даною професією/посадою підтверджено право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 наказ №315 від 30.03.2020 року.

Згідно пункту 1 частини другої статті 114 Закону на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

За відсутності страхового стажу, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 27 років у чоловіків і не менше 22 років у жінок.

Працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи; жінкам - на 1 рік за кожні 2 роки такої роботи. Зазначене зменшення пенсійного віку для жінок застосовується також у період збільшення віку виходу на пенсію по 31 грудня 2021 року.

Відповідно до пункту 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.

Тобто, положення вказаного пункту передбачають віднесення періодів роботи до пільгового стажу незалежно від дати внесення посади або професії до Списків, за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.

Посада «газівник», на якій працював позивач, були включені до Списку №1 постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» від 11.03.1994 року №162, від 16.01.2003 року №36, від 24.06.2016 року №461.

З вищевикладеного вбачається, що посада позивача відповідала передбаченими Списком №1 посадам, чинним на період роботи останнього, що не заперечується відповідачем та про що зазначено у трудовій книжці позивача.

Щодо не зарахування періодів роботи до пільгового стажу позивача з огляду на те, що відсутні відомості про проведення атестації робочого місця.

Відповідно до розрахунку стажу, що дає право на пільгову пенсію вбачається, що позивачу не зараховано до пільгового стажу за списком №1 періоду роботи позивача з 09.12.1999 року по 19.03.2000 року, з 20.03.2005 року по 17.04.2005 року, з 14.04.2014 року по 17.04.2014 року, з 03.07.2014 року по 04.07.2014 року, з 07.07.2014 року по 07.07.2014 року, з 10.02.2015 року по 16.02.2015 року, з 07.09.2015 року по 07.09.2015 року, з 14.03.2016 року по 15.03.2016 року, з 06.12.2017 року по 06.12.2017 року, з 25.02.2019 року по 26.02.2019 року, з 22.06.2020 року по 25.06.2020 року, з 05.03.2022 року по 09.03.2022 року.

Відповідачем у відзиві на позовну заяву вказано, що вказаний період не підтверджено атестацією робочих місць за умовами праці за списком №1.

Відповідно до п. «б» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Пунктом 3 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах № 383 (далі - Порядок №383), встановлено, що при визначені права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. При цьому до пільгового стажу роботи зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.

Відповідно до пункту 4.2 Порядку № 383 результати атестації (як уперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, упродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінились докорінні умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.

Згідно з пунктом 4.3 Порядку № 383 у разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах за результатами атестації, вперше проведеної до 21 серпня 1997 року (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць) до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи зі шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.

Пунктом 10 Порядку № 383 установлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку з оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку з наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та в разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку № 637.

Отже, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Проте якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком №442 та Методичними рекомендаціями.

Відповідно до зазначених нормативних актів основна мета атестації полягає в регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу в несприятливих умовах.

Згідно з пунктом 4 Порядку № 442 та підпункту 1.5 пункту 1 Методичних рекомендацій атестація проводиться не рідше одного разу на 5 років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації.

Атестація робочих місць відповідно до Порядку № 442 та Методичних рекомендацій передбачає: установлення факторів і причин виникнення несприятливих умов праці; санітарно-гігієнічне дослідження факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці; комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці на відповідність їхніх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним та санітарним нормам і правилам; установлення ступеня шкідливості й небезпечності праці та її характеру за гігієнічною класифікацією; обґрунтування віднесення робочого місця до категорії зі шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці; визначення (підтвердження) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у несприятливих умовах; складання переліку робочих місць, виробництв, професій та посад із пільговим пенсійним забезпеченням працівників; аналіз реалізації технічних і організаційних заходів, спрямованих на оптимізацію рівня гігієни, характеру і безпеки праці.

За змістом пунктів 8 та 9 Порядку № 442 проведення атестації робочих місць відомості про результати атестації робочих місць заносяться до карти умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з Міністерством охорони здоров'я України. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.

Аналіз зазначених норм свідчить про те, що своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах, пільгове пенсійне забезпечення тощо.

При цьому особа, яка працює на посаді, віднесеній до Списку № 1 або Списку №2, робоче місце по якій підлягає атестації, відповідно до Порядку № 442, не наділена жодними правами (повноваженнями, обов'язками), які б могли вплинути на своєчасність проведення атестації робочих місць.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 29 Кодексу законів про працю України до початку роботи за укладеним трудовим договором власник або уповноважений ним орган зобов'язаний роз'яснити працівникові його права і обов'язки та проінформувати під розписку про умови праці, наявність на робочому місці, де він буде працювати, небезпечних і шкідливих виробничих факторів, які ще не усунуто, та можливі наслідки їх впливу на здоров'я, його права на пільги і компенсації за роботу в таких умовах відповідно до чинного законодавства і колективного договору.

Частинами першою та другою статті 153 КЗпП України установлено, що на всіх підприємствах, в установах, організаціях створюються безпечні і нешкідливі умови праці. Забезпечення безпечних і нешкідливих умов праці покладається на власника або уповноважений ним орган.

Відповідно до частини першої статті 7 Закону України від 14 жовтня 1992 року №2694-XII «Про охорону праці» працівники, зайняті на роботах з важкими та шкідливими умовами праці, безоплатно забезпечуються лікувально-профілактичним харчуванням, молоком або рівноцінними харчовими продуктами, газованою солоною водою, мають право на оплачувані перерви санітарно-оздоровчого призначення, скорочення тривалості робочого часу, додаткову оплачувану відпустку, пільгову пенсію, оплату праці у підвищеному розмірі та інші пільги і компенсації, що надаються в порядку, визначеному законодавством.

Відтак, роботодавець, який використовує найману оплачувану працю, зобов'язаний створювати безпечні та здорові умови праці, а за неможливості цього - поінформувати працівника під розписку про такі умови праці, а саме про наявність на робочому місці, де він буде працювати, небезпечних і шкідливих виробничих факторів, які ще не усунуто, та можливі наслідки їх впливу на здоров'я. Окрім того, роботодавець зобов'язаний поінформувати працівника про пільги і компенсації за роботу в таких умовах відповідно до чинного законодавства і колективного договору, в тому числі право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років.

Таким чином, атестація робочого місця є важливим запобіжником порушень у забезпеченні належних умов праці на підприємствах, в організаціях та установах.

Проте, розуміючи положення пункту «а» статті 13 Закону № 1788-XII - «за результатами атестації робочих місць» як обмежувальний захід при призначенні пільгової пенсії, держава покладає відповідальність за непроведення атестації, та відповідно, надмірний тягар, на пенсіонера (позивача у цій справі).

Таким чином, особи, які зайняті на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 1 або Списком №2, але з вини власника на таких підприємствах не було проведено атестацію робочого місця, мають право на зарахування стажу роботи на таких посадах до спеціального стажу, необхідного для призначення пенсії за віком на пільгових умовах Списком № 1 або Списком №2.

При цьому, на працівника, зайнятого на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, не можна покладати відповідальність за непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць за умовами праці. Непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємств або уповноваженим ним органом не може позбавляти громадян їх конституційного права на соціальний захист, у тому числі щодо надання пенсій за віком на пільгових умовах. Контроль за додержанням підприємствами правил проведення атестації робочих місць за умовами праці покладається на відповідні повноважні державні контролюючі органи, зокрема Держпраці.

Аналогічних висновків дійшла Велика Палата Верховного Суду в постанові від 19 лютого 2020 року у справі №520/15025/16-а.

Крім того, відповідно до довідки Публічного акціонерного товариства «АрселорМіттал Кривий Ріг» від 18.09.2023 року №1451-1535 про підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній ОСОБА_1 повний робочий день працює в ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» газовий цех виробництво: генераторного газу і одержання газів у процесі металургіного виробництва:

- з 15.07.1998 року по 15.01.2003 року - газівником, що передбачено списком №1, розділ V, підрозділ а, позиція 1050000а-11607 згідно зі Списками, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 року №162;

- з 16.01.2003 року по 13.04.2014 року - газівником, що передбачено список №1, розділ V, підрозділ а, позиція 5а, згідно зі Списками, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 року №36;

- з 18.04.2014 року по 02.07.2014 року - газівником, що передбачено список №1, розділ V, підрозділ а, позиція 5а, згідно зі Списками, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 року №36;

- з 05.07.2014 року по 06.07.2014 року - газівником, що передбачено список №1, розділ V, підрозділ а, позиція 5а, згідно зі Списками, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 року №36;

- з 08.07.2014 року по 09.02.2015 року - газівником, що передбачено список №1, розділ V, підрозділ а, позиція 5а, згідно зі Списками, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 року №36;

- з 17.02.2015 року по 31.08.2015 року - газівником, що передбачено список №1, розділ V, підрозділ а, позиція 5а, згідно зі Списками, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 року №36;

в парогазовому цеху, виробництво генераторного газу і отримання газів в процесі металургійного виробництва:

- з 01.09.2015 року по 06.09.2015 року - газівником, що передбачено список №1, розділ V, підрозділ а, позиція 5а, згідно зі Списками, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 року №36;

- з 08.09.2015 року по 13.03.2016 року - газівником, що передбачено список №1, розділ V, підрозділ а, позиція 5а, згідно зі Списками, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 року №36;

- з 16.03.2016 року по 02.08.2016 року - газівником, що передбачено список №1, розділ V, підрозділ а, позиція 5а, згідно зі Списками, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 року №36;

- з 03.08.2016 року по 05.12.2017 року - газівником, що передбачено список №1, розділ V, підрозділ а, позиція 5а, згідно зі Списками, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 року №36;

- з 07.12.2017 року по 24.02.2019 року - газівником, що передбачено списком №1, розділ V, згідно зі Списками, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 року №461;

- з 27.02.2019 року по 21.06.2020 року - газівником, що передбачено списком №1, розділ V, згідно зі Списками, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 року №461;

- з 26.06.2020 року по 04.03.2022 року - газівником, що передбачено списком №1, розділ V, згідно зі Списками, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 року №461;

- з 10.03.2022 року по теперішній час - газівником, що передбачено списком №1, розділ V, згідно зі Списками, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 року №461.

В інші періоди, що дають право на призначення пенсії за віком за Списком №1 не виконував.

Також, відповідно до довідки Публічного акціонерного товариства «АрселорМіттал Кривий Ріг» від 18.09.2023 року №1451-1535 підтверджено атестацію робочих місць: наказ №525 від 09.12.1994 року, наказ №417 від 20.03.2000 року, наказ №300 від 18.04.2005 року, наказ №349 від 02.04.2010 року, наказ №347 від 30.03.2015 року, наказ №315 від 30.03.2020 року, лист про продовження дії раніше проведених атестацій робочих місць за умовами праці №003/07-1-229 від 11.06.2009 року.

Враховуючи вищевикладене, є протиправними дії відповідача в частині не зарахування позивачу до пільгового стажу роботи за списком №1 відповідно до ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» періоди роботи позивача з 27.09.1995 року по 14.07.1998 року, з 09.12.1999 року по 19.03.2000 року, з 20.03.2005 року по 17.04.2005 року та зобов'язання відповідача зарахувати вказані періоди до пільгового стажу позивача.

При цьому, вимоги в іншій частині періодів роботи позивача у Публічному акціонерному товаристві «АрселорМіттал Кривий Ріг» задоволенню не підлягають, оскільки відповідно до наявних в матеріалах справи розрахунків пільгового стажу вбачається про зарахування таких періодів до пільгового стажу роботи за списком №1 та в інші періоди, що дають право на призначення пенсії за віком за Списком №1 не виконував.

Щодо вимог в частині зарахування періоду проходження військової служби в особливий період з 10.03.2022 року по 30.09.2023 року в кратному обчисленні.

Відповідно довідки військової частини НОМЕР_1 від 08.09.2023 року №3429 ОСОБА_1 відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 №69/2022 «Про загальну мобілізацію» перебуває на військовій службі у військовій частині НОМЕР_1 Центрального ОТО Національної гвардії України з 10.03.2022 року по теперішній час.

Отже, матеріалами справи підтверджено проходження позивачем військової служби в особливий період з 10.03.2022 року по 30.09.2023 року.

Частиною першою статті 2 Закону № 2232-XII визначено, що час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Частиною 6 вказаної статті Закону передбачено види військової служби, до яких, зокрема, віднесено й військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період.

За змістом абзацу 2 частини першої статті 8 Закону №2011-ХІІ час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Статтею 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено пільги по обчисленню стажу за час перебування у складі діючої армії, та встановлено, що час служби зараховується до стажу роботи на пільгових умовах, у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсії за вислугою років військовослужбовцям.

Наказом Міністерства оборони України № 530 від 14.08.2014 «Про положення про організацію роботи з обчислення вислуги років», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.10.2014 за № 1294/2607 відповідно до Законів України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», «;Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року № 975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» та з метою приведення нормативно-правових актів Міністерства оборони України відповідно до чинного законодавства, затверджено Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей (далі - Положення № 530).

Згідно із пунктом 1.1. Положення №530 цим Положенням визначається порядок обчислення вислуги років для призначення пенсії за вислугу років особам, звільненим з військової служби.

За змістом 2.3 розділу 2 Положення № 530 участь у бойових діях у воєнний час зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.

Відповідно до підпункту «а» пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» (далі - Постанова № 393) до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці 1 пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах, зокрема: участь у бойових діях у воєнний час; час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції; період проходження служби у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів; час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів - один місяць служби за три місяці.

Аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що час проходження військової служби, протягом якого особа брала участь у бойових діях у воєнний час, в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів; час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.

При цьому, загальний період мобілізації підлягає зарахуванню до пільгового стажу без пільгового обчислення у кратному розмірі.

Аналогічний висновок міститься в постанові Верховного Суду від 2 квітня 2020 року у справі №185/4140/17 (92-а/185/282/17).

Слід врахувати, що у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим», Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №64/2022 введено воєнний стан на території України з 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався.

У зв'язку із загальною мобілізацію позивач був призваний на військову службу з 10.03.2022 року по дату видачі довідки від 08.09.2023 року №3429.

Згідно з довідкою військової частини НОМЕР_1 від 22.09.2023 року №3483 про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, старший солдат ОСОБА_1 у період з 26.07.2022 року по 05.11.2022 року, з 24.01.2023 року по 24.04.2023 року брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України м. Покровськ Донецької області.

Таким чином, не зарахування до пільгового стажу у кратному обчисленні із розрахунку один місяць служби періодів проходження військової служби під час мобілізації, протягом яких позивач брав безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України м.Покровськ Донецької області, є протиправним.

Доводи відповідача про те, що положенням визначається порядок обчислення вислуги років для призначення пенсії за вислугу років особам, звільненим з військової служби, не враховуються судом, оскільки право на пенсійне забезпечення є складовою конституційного права на соціальний захист громадян, а отже врахування наведених періодів у кратному розмірі при призначенні пенсії не може бути обмеженим виключно пенсією за вислугу років.

З огляду на викладене, з урахуванням наведених судом законодавчих норм та встановлених обставин, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що рішення оформлене листом № 12380-4743/П-01/8-0400/24 від 28 лютого 2024 року щодо відмови у зарахуванні спірних періодів прийнято відповідачем не на підставі та не у спосіб, що передбачені законодавством, та не обґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, відтак є протиправним та підлягає скасуванню, тому з метою відновлення порушеного права слід зобов'язати відповідача зарахувати час проходження військової служби під час мобілізації до пільгового стажу у пільговому обчисленні із розрахунку один місяць служби за три з 26.07.2022 року по 05.11.2022 року, з 24.01.2023 року по 24.04.2023 року безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України.

Щодо вимог в частини зобов'язання відповідача зарахувати позивачу до пільгового стажу: - 25 років 01 місяць 06 днів періоди роботи за списком № 1 з урахуванням результатів атестації робочих місць за умовами праці на підприємстві, згідно пільгової довідки, про проведення атестації робочих місць затверджених наказами від 09.12.1994 року № 525, від 20.03.2000 року № 417, від 18.04.2005 року № 300, від 02.04.2010 року №349, від 30.03.2015 року № 347, від 30.03.2020 року № 315.

Статтею 58 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати. Тобто, Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення пенсії.

Відповідно до пункту 4 частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Зі змісту наведеної норми вбачається, що захисту адміністративним судом підлягають порушені права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. Отже, обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду.

Суд не може підміняти пенсійний орган, уповноважений на виконання функцій з розрахунку та призначення пенсій громадянам, та на свій розсуд розраховувати страховий та пільговий стаж позивача та враховуючи, що права позивача в частині перерахунку та виплати на підставі вказаних довідок пенсії на час розгляду цієї справи не порушені, оскільки перерахунок та виплату такої пенсії не проведено, то суд не може під час прийняття рішення вирішувати питання щодо правовідносин, які можливо будуть мати місце у майбутньому, у зв'язку з чим позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.

При цьому, враховуючи, що пенсія позивача уже була призначена та було здійснено виплату без зарахування спірних періодів та у зв'язку із задоволенням позовної вимоги про зобов'язання відповідача зарахувати до пільгового стажу спірні періоди роботи позивача, суд вважає за необхідне для повного відновлення порушених прав зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача з врахуванням спірних періодів та з урахуванням раніше виплачених сум.

Доказів, які б спростували доводи позивача, відповідач суду не надав. З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є такими, що підлягають частковому задоволенню.

З урахуванням викладеного, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про наявність обґрунтованих підстав для часткового задоволення адміністративного позову.

За таких обставин, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а зводяться до переоцінки доказів та незгоди з ними тому підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду відсутні.

Згідно частини першої статті 316 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 травня 2024 року в адміністративній справі №160/7130/24 - залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 травня 2024 року в адміністративній справі №160/7130/24 - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених п.2 ч.5 ст.328 КАС України.

Головуючий - суддя С.В. Білак

суддя С.В. Чабаненко

суддя І.В. Юрко