Постанова від 20.05.2025 по справі 160/34532/24

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 травня 2025 року м. Дніпросправа № 160/34532/24

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

судді-доповідача: Шальєвої В.А.

суддів: Іванова С.М., Чередниченка В.Є.,

розглянувши в порядку письмового провадження у м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13 лютого 2025 року (суддя Горбалінський В.В.) в справі №160/34532/24 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю фірма «Алкогольно-безалкогольний комбінат Дніпро» до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків, Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю фірма «Алкогольно-безалкогольний комбінат Дніпро» (далі - ТОВ «АБК Дніпро») звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (далі - Східне МУ ДПС по роботі з ВПП), Державної податкової служби (далі - ДПС) про:

визнання протиправним та скасування рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №10674173/36710304 від 06 березня 2024 року;

зобов'язання ДПС зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №1946 від 31 грудня 2023 року днем подання її на реєстрацію.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13 лютого 2025 року позов задоволено.

Визнано протиправним та скасовано рішення регіональної комісії Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №10674173/36710304 від 06.03.2024 року.

Зобов'язано Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю “Алкогольно-безалкогольний комбінат Дніпро» №1946 від 31.12.2023 року днем подання її на реєстрацію.

В апеляційній скарзі відповідач Східне МУ ДПС по роботі з ВПП просить скасувати рішення з підстав неправильного застосування судом першої інстанції норм матеріального права, порушення норм процесуального права, ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову.

Вважає, що позивачем пропущено строк звернення до суду, адже початком перебігу строку звернення до суду є дата прийняття рішення 06 березня 2024 року, а позивач звернувся до суду з цим позовом 30 грудня 2024 року.

Зазначає, що комісія контролюючого органу при прийнятті оскаржуваних рішень діяла у межах свої повноважень та у спосіб, що передбачений законом, та здійснює перевірку поданих платником податку копій документів.

На думку апелянта, суд першої інстанції, зобов'язавши податковий орган зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування, фактично перебрав на себе повноваження суб'єкта владних повноважень (відповідача у справі), до компетенції якого, у даному випадку, віднесено розгляд пояснень та документів щодо прийнятті рішення про реєстрацію або у відмові у реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування.

У відзиві на апеляційну скаргу позивач просить залишити рішення суду першої інстанції без змін.

Справа судом розглянута без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами на підставі п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України у зв'язку з поданням апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, яке ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд доходить до висновку, що апеляційна скарга не може бути задоволена з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що ТОВ «АБК Дніпро» перебуває на податковому обліку в Східному МУ ДПС по роботі з ВПП.

01.01.2022 року між ТОВ «АБК Дніпро» (постачальник) та ТОВ «АТБ-МАРКЕТ» (покупець) укладено договір №Р81841 поставки, згідно з яким поставлявся товар партіями на умовах DDP (згідно з правилами ІНКОТЕРМС у редакції 2010р.).

Постачальником на виконання зобов'язань за договором за період з 18.12.2023 року по 29.12.2023 року поставлений товар (коньяк України, вода мінеральна природна лікувально-столова, сидр, напій зброджений міцний солодкий) на загальну суму 6 391 028,40 грн., в тому числі ПДВ 20% - 1 278 205,68 грн. згідно з наступними документами: від 18.12.2023 року видаткова накладна та товарно-транспортна накладна за №30204, від 18.12.2023 року видаткова накладна та товарно-транспортна накладна за №30206, від 18.12.2023 року видаткова накладна та товарно-транспортна накладна за №30205, від 18.12.2023 року видаткова накладна та товарно-транспортна накладна за №30203, від 20.12.2023 року видаткова накладна та товарно-транспортна накладна за №30322, від 18.12.2023 року видаткова накладна та товарно-транспортна накладна за №30151, від 18.12.2023 року видаткова накладна та товарно-транспортна накладна за №30153, від 20.12.2023 року видаткова накладна та товарно-транспортна накладна за №30411, від 20.12.2023 року видаткова накладна та товарно-транспортна накладна за №30401, від 20.12.2023 року видаткова накладна та товарно-транспортна накладна за №30406, від 20.12.2023 року видаткова накладна та товарно-транспортна накладна за №30408, від 20.12.2023 року видаткова накладна та товарно-транспортна накладна за №30410, від 20.12.2023 року видаткова накладна та товарно-транспортна накладна за №30409, від 20.12.2023 року видаткова накладна та товарно-транспортна накладна за №30407, від 20.12.2023 року видаткова накладна та товарно-транспортна накладна за №30320, від 22.12.2023 року видаткова накладна та товарно-транспортна накладна за №30580, від 22.12.2023 року видаткова накладна та товарно-транспортна накладна за №30584, від 22.12.2023 року видаткова накладна та товарно-транспортна накладна за №30585, від 22.12.2023 року видаткова накладна та товарно-транспортна накладна за №30550, від 22.12.2023 року видаткова накладна та товарно-транспортна накладна за №30586, від 25.12.2023 року видаткова накладна та товарно-транспортна накладна за №30679, від 25.12.2023 року видаткова накладна та товарно-транспортна накладна за №30675, від 25.12.2023 року видаткова накладна та товарно-транспортна накладна за №30680, від 25.12.2023 року видаткова накладна та товарно-транспортна накладна за №30677, від 25.12.2023 року видаткова накладна та товарно-транспортна накладна за №30686, від 25.12.2023 року видаткова накладна та товарно-транспортна накладна за №30683, від 25.12.2023 року видаткова накладна та товарно-транспортна накладна за №30692, від 25.12.2023 року видаткова накладна та товарно-транспортна накладна за №30628, від 25.12.2023 року видаткова накладна та товарно-транспортна накладна за №30691, від 25.12.2023 року видаткова накладна та товарно-транспортна накладна за №30688, від 27.12.2023 року видаткова накладна та товарно-транспортна накладна за №30801, від 27.12.2023 року видаткова накладна та товарно-транспортна накладна за №30800, від 27.12.2023 року видаткова накладна та товарно-транспортна накладна за №30780, від 27.12.2023 року видаткова накладна та товарно-транспортна накладна за №30777, від 27.12.2023 року видаткова накладна та товарно-транспортна накладна за №30781, від 27.12.2023 року видаткова накладна та товарно-транспортна накладна за №30783, від 27.12.2023 року видаткова накладна та товарно-транспортна накладна за №30859, від 27.12.2023 року видаткова накладна та товарно-транспортна накладна за №30844, від 27.12.2023 року видаткова накладна та товарно-транспортна накладна за №30842, від 27.12.2023 року видаткова накладна та товарно-транспортна накладна за №30846, від 27.12.2023 року видаткова накладна та товарно-транспортна накладна за №30848, від 27.12.2023 року видаткова накладна та товарно-транспортна накладна за №30850, від 27.12.2023 року видаткова накладна та товарно-транспортна накладна за №30627, від 27.12.2023 року видаткова накладна та товарно-транспортна накладна за №30778, від 29.12.2023 року видаткова накладна та товарно-транспортна накладна за №30953, від 29.12.2023 року видаткова накладна та товарно-транспортна накладна за №30952, від 29.12.2023 року видаткова накладна та товарно-транспортна накладна за №30990, від 29.12.2023 року видаткова накладна та товарно-транспортна накладна за №30987, від 29.12.2023 року видаткова накладна та товарно-транспортна накладна за №30989, від 29.12.2023 року видаткова накладна та товарно-транспортна накладна за №30980, від 29.12.2023 року видаткова накладна та товарно-транспортна накладна за №30907, від 29.12.2023 року видаткова накладна та товарно-транспортна накладна за №30911.

ТОВ «АБК Дніпро» складено та направлено на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №1946 від 31.12.2023 року на загальну суму 7 669 234,08 грн., з урахуванням ПДВ - 1 278 205,68 грн. щодо постачання ТОВ «АТБ-МАРКЕТ» товару.

Відповідно до квитанції від 05.01.2024 року податкову накладну №1946 від 31.12.2023 року прийнято, однак реєстрацію зупинено та зазначено наступні підстави для зупинення: платник податку, яким подану для реєстрації ПН/РК в ЄРПН, відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Позивачу запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН.

28.02.2024 року на виконання п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, ТОВ «АБК Дніпро» надано повідомлення №1 про подання пояснень та копій документів щодо податкової накладної/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено №1946 від 31.12.2023 року, у кількості 18 штук.

06.03.2024 року за результатами розгляду документів Східним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків прийнято рішення №10674173/36710304 про відмову у реєстрації податкової накладної №1946 від 31.12.2023 року в Єдиному реєстрі податкових накладних з тієї підстави, що платником податку надано копії документів, складені із порушенням законодавства.

Додаткова інформація: в товарно-транспортних накладних на переміщення алкогольних напоїв від 25.12.2023 року №№30686, 30688, 30691, 30692, від 27.12.2023 року №№30777, 30778, 30780, 30781, 30783, 30842, 30844, 30846, 30859, від 29.12.2023 року №30953 не заповнено всі графи, зокрема “Відпуск за довіреністю одержувача серія, номер, від, виданою», посада, ПІБ, підпис у графі “Вантаж одержав», а також у розділі “Вантажно-розвантажувальні операції» не заповнено графи “час прибуття, вибуття, простою».

Суд першої інстанції дійшов висновку, що спірне рішення контролюючого органу не містить конкретної інформації, які саме документи складені позивачем із порушенням законодавства, або документів, які мав надати позивач на пропозицію контролюючого органу, але не надав, що свідчить про не надання комісією належної оцінки, які ж саме документи платником податку подано не було, і яким чином це унеможливило реєстрацію податкових накладних в ЄРПН.

З огляду на відсутність конкретизації вимог контролюючого органу щодо надання документів (чіткий їх перелік), рішення про відмову в реєстрації податкових накладних не відповідає критерію обґрунтованості, а тому є протиправним.

Також суд першої інстанції дійшов висновку про наявність правових підстав для зобов'язання ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №1946 від 31.12.2023 року.

Здійснюючи апеляційний перегляд справи в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд визнає приведені висновки обґрунтованим, з огляду на наступне.

Судом встановлено, що ТОВ «АБК Дніпро» є платником податку на додану вартість.

Основним видом господарської діяльності ТОВ «АБК Дніпро» є дистиляція, ректифікація та змішування спиртних напоїв.

На виконання умов договору поставки №Р81841, укладеним 01 січня 2022 року між ТОВ «АБК Дніпро» як постачальником та ТОВ «АТБ-маркет» як покупцем, ТОВ «АБК Дніпро» протягом грудня 2023 року поставлено ТОВ «АТБ-маркет» напої (коньяк, вода мінеральна природна лікувально-столова, сидр, напій зброджений міцний солодкий) на загальну суму 6 391 028,40 грн, податок на додану вартість - 1 278 205,68 грн.

За правилом першої події позивачем складено податкову накладну № 1946 від 31 грудня 2023 року на загальну суму 7 669 234,08 грн, у тому числі податок на додану вартість - 1 278 205,68 грн, яку направлено на реєстрацію до ЄРПН.

Відповідно до квитанції від 05 січня 2024 року податкова накладна збережена, реєстрація зупинена, оскільки платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в ЄРПН, відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку; запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної у ПН/РК, для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації в ЄРПН.

У квитанції відсутній перелік документів, які платник податку має надати для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.

Позивачем подане повідомлення про подання пояснень та копії документів щодо податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію якої зупинено, з письмовими поясненнями та додатками.

Рішенням комісії регіонального рівня від 06 березня 2024 року № 10674173/36710304 відмовлено у реєстрації податкової накладної № 1946 від 31 грудня 2023 року з зв'язку із наданням платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства.

Додаткова інформація: «В товарно-транспортних накладних на переміщення алкогольних напоїв від 25.12.2023 року №№ 30686, 30688, 30691, 30692, від 27.12.2023 року №№ 30777, 30778, 30780, 30781, 30783, 30842, 30844, 30846, 30859, від 29.12.2023 року № 30953 не заповнено всі графи, зокрема «Відпуск за довіреністю одержувача серія, номер, від, виданою», посада, ПІБ, підпис у графі «Вантаж одержав», а також у розділі «Вантажно-розвантажувальні операції» не заповнено графи «час прибуття, вибуття, простою».».

Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить з наступного.

Згідно з пунктом 201.1 статті 201 Податкового кодексу України (далі - ПК України) на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс) (пункт 201.7 статі 201 ПК України).

Відповідно до пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.

Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.

Постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29 грудня 2010 року затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Порядок № 1246).

За визначенням, наведеним у пункті 2 Порядку № 1246, податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

За змістом пункту 11 Порядку №1246 після накладення електронного цифрового підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДФС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку.

Відповідно до пунктів 12, 13, 14 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.

Згідно з пунктом 17 Порядку №1246 у разі зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування формується квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Така квитанція одночасно надсилається постачальнику (продавцю) та отримувачу (покупцю) - платнику податку.

Пунктом 201.16 статті 201 Податкового кодексу України передбачено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до цієї норми Кабінетом Міністрів України 11 грудня 2019 року прийнято постанову № 1165 (на зміну постанови Кабінету міністрів України від 21 лютого 2018 року № 117), якою затверджений Порядок зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №1165), який визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів.

Додатком №1 до Порядку № 1165 визначені Критерії ризиковості платника податку на додану вартість, пункт 8 яких передбачає такий критерій як наявність у контролюючих органів податкової інформації, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

Оскаржене позивачем рішення не містить жодної мотивації підстав та причин віднесення позивача до ризикових платників податків відповідно до пункту 8 Критеріїв ризиковості платників податку з посиланнями на відповідні документи.

Відповідачами не надано інших доказів проведення будь-якого моніторингу та виявлення під час такого моніторингу об'єктивних ознак неможливості здійснення позивачем операцій з постачання товарів/послуг, відомості про які зазначені у податковій накладній, та/або ймовірності уникнення позивачем виконання свого податкового обов'язку, які б свідчили про ризик порушення ним норм податкового законодавства.

Рішення про відмову в реєстрації податкової накладної не містить посилання на рішення комісії регіонального рівня, яким ТОВ «АБК Дніпро» визнано таким, що відповідає критеріям ризиковості платника податку на підставі п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку.

Більш того, у квитанції про доставлення податкової накладної та повідомлення позивача про зупинення реєстрації податкової накладної контролюючим органом не зазначено посилання на відповідні рішення про відповідність позивача п. 8 Критерям ризиковості платника податку.

Відтак, суд вказує на непідтвердження відповідачами наявності підстав для зупинення реєстрації в ЄРПН податкової накладної.

Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначає Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений наказом Міністерства фінансів України 12 грудня 2019 року № 520 (далі - Порядок № 520).

Пунктом 2 Порядку № 520 встановлено, що прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у терміни, визначені пунктом 9 цього Порядку, та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу (пункт 3).

У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі (пункт 4).

Пунктом 5 Порядку № 520 передбачено, що перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Згідно з пунктом 6 Порядку № 520 письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.

Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).

За положеннями пункту 9 Порядку № 520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.

За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:

або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;

або направляє повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та / або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування;

або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.

За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту.

Відповідно до пункту 10 Порядку № 520 комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Судом встановлено, що позивачем подані повідомлення про подання пояснень щодо податкової накладної, реєстрацію якої зупинено, до яких долучено наявні у нього копії документів на підтвердження факту здійснення господарської операції та надано пояснення.

В той же час, оскаржене рішення не містить чіткого визначення підстав для прийняття комісією рішення про відмову в реєстрації податкової накладної.

Загальними вимогами, які висуваються до індивідуальних актів як актів правозастосування, є обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення контролюючим органом конкретних підстав їх прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів їх прийняття.

Акти, що затверджують критерії ризиковості здійснення операцій та ризиковості платника податку, мають на меті встановити норми права, які зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян, а відтак підлягають обов'язковій реєстрації у порядку, визначеному діючим законодавством.

Тобто, можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення нормативно-правовим актом та, відповідно, контролюючим органом конкретної підстави віднесення господарської операції чи платника податку до категорії ризикових. Вживання контролюючим органом загального посилання на пункт 8 Критеріїв ризиковості платника податку, як в цьому випадку, є неконкретизованим та призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до підстав зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд.

При цьому рішення контролюючого органу як індивідуальні акти мають відповідати законодавчо встановленим вимогам щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості таких індивідуальних актів, а зворотне призводить до протиправності таких актів.

Суд зауважує, що комісією регіонального рівня не вказано у рішенні підстав неврахування поданих позивачем документів при прийнятті рішення про відмову у реєстрації податкової накладної, а також не вказано, які саме документи, подані платником податку, складені із порушенням законодавства.

Також суд вказує, що зазначена у рішенні підстава відмови у реєстрації податкової накладено - надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства, з урахуванням наведеної додаткової інформації щодо дефектності товарно-транспортних накладних не може бути визнана обґрунтованою та достатньою для відмови у реєстрації податкової накладної, позаяк контролюючим органом не зазначено у рішенні, а також не повідомлено суду, яким чином незаповнення усіх граф товарно-транспортних накладних співвідноситься із тим, що реєстрація податкової накладної була зупинена на підставі пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість.

В цьому випадку платником податку надано комісії регіонального рівня документи, які відтворюють зміст господарської операції, за якою виписано податкову накладну.

Таким чином, суд визнає обґрунтованим висновок суду першої інстанції про протиправність рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної в ЄРПН.

Враховуючи той факт, що рішення про відмову в реєстрації податкової накладної визнане судом протиправним, суд погоджує висновок суду першої інстанції про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог щодо зобов'язання ДПС зареєструвати в ЄРПН податкову накладну.

Відповідно до частини третьої статті 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

За приписами статті 8 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.

Статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» №3477-IV від 23 лютого 2006 року встановлено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Так, Європейський суд з прав людини у рішенні від 13 січня 2011 року (остаточне) по справі «Чуйкіна проти України» (CASE OF CHUYKINA v. UKRAINE) (Заява №28924/04) констатував: « 50. Суд нагадує, що процесуальні гарантії, викладені у статті 6 Конвенції, забезпечують кожному право звертатися до суду з позовом щодо своїх цивільних прав та обов'язків. Таким чином стаття 6 Конвенції втілює «право на суд», в якому право на доступ до суду, тобто право ініціювати в судах провадження з цивільних питань становить один з його аспектів (див. рішення від 21 лютого 1975 року у справі «Голдер проти Сполученого Королівства» (Golder v. the United Kingdom), пп. 2836, Series A № 18). Крім того, порушення судового провадження саме по собі не задовольняє усіх вимог пункту 1 статті 6 Конвенції. Ціль Конвенції гарантувати права, які є практичними та ефективними, а не теоретичними або ілюзорними. Право на доступ до суду включає в себе не лише право ініціювати провадження, а й право отримати «вирішення» спору судом. Воно було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної держави дозволяла особі подати до суду цивільний позов без гарантії того, що справу буде вирішено остаточним рішенням в судовому провадженні. Для пункту 1 статті 6 Конвенції було б неможливо детально описувати процесуальні гарантії, які надаються сторонам у судовому процесі провадженні, яке є справедливим, публічним та швидким, не гарантувавши сторонам того, що їхні цивільні спори будуть остаточно вирішені (див. рішення у справах «Мултіплекс проти Хорватії» (Multiplex v. Croatia), заява № 58112/00, п. 45, від 10 липня 2003 року, та «Кутіч проти Хорватії» (Kutic v. Croatia), заява № 48778/99, п. 25, ECHR 2002-II)».

Таким чином, позовні вимоги щодо зобов'язання зареєструвати податкову накладу/розрахунки коригування, рішення про відмову у реєстрації якої визнане судовим рішенням протиправним, є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений і вказане рішення не можливо визнати втручанням у дискреційні повноваження відповідача, оскільки ним такі повноваження були самостійно реалізовані шляхом прийняття оскаржених рішень, які були предметом судового контролю у межах цієї справи.

Основним доводом апелянта є пропуск позивачем строку звернення до суду.

Суд першої інстанції ухвалою від 15 січня 2025 року задовольнив заяву позивача про поновлення строку звернення до адміністративного суду, визнав поважними причини пропуску строку звернення до адміністративного суду та поновив пропущений строк.

Апелянтом в апеляційній скарзі не приведено заперечень стосовно цієї ухвали, а також не наведено жодного доводу у спростування висновку суду першої інстанції про поважність причин пропуску позивачем строку звернення до суду.

Частиною першою статті 122 КАС України встановлено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Відповідно до абзацу першого частини другої статті 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

За загальним правилом строк звернення до суду обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Апелянтом не спростовано висновок суду першої інстанції, що про порушення своїх прав ТОВ «АБК Дніпро» дізналось, коли не була зареєстрована податкова накладна на виконання ухвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11 грудня 2024 року у справі № 160/1248/24 про встановлення способу і порядку виконання судового рішення, яким зобов'язано ДПС України зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування, складені ТОВ «АБК Дніпро» відповідно до додатку № 1 на підставі Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246, реєстрація яких зупинена на підставі рішень № 74 від 04 січня 2024 року, № 13804 від 05 березня 2024 року, № 15560 від 05 квітня 2024 року, у тому числі податкової накладної, рішення у відмову у реєстрації якої є спірним в цій справі.

Таким чином, відсутні підстави вважати, що позивачем пропущено строк звернення до суду.

З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення.

Оскільки ця справа є справою незначної складності у розумінні частини шостої статті 12 КАС України, розглянута за правилами спрощеного позовного провадження та не відноситься до справ, які відповідно до КАС України розглядаються за правилами загального позовного провадження, судове рішення суду апеляційної інстанції згідно з п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України не підлягає оскарженню в касаційному порядку, крім випадків, передбачених цим пунктом.

Керуючись ст. ст. 6, 7, 8, 9, 242, 243, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13 лютого 2025 року в справі № 160/34532/24 залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13 лютого 2025 року в справі № 160/34532/24 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю фірма «Алкогольно-безалкогольний комбінат Дніпро» до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків, Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати ухвалення 20 травня 2025 року та відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених цим пунктом.

Повне судове рішення складено 20 травня 2025 року.

Суддя-доповідач В.А. Шальєва

суддя С.М. Іванов

суддя В.Є. Чередниченко