Постанова від 19.05.2025 по справі 160/19797/23

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 травня 2025 року м. Дніпросправа № 160/19797/23

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого - судді Білак С.В. (доповідач), суддів: Чабаненко С.В., Юрко І.В., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.10.2023 року в адміністративній справі №160/19797/23 за позовом ОСОБА_1 до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про стягнення коштів,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом ОСОБА_1 до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, в якому просила:

стягнути з Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (код ЄДРПОУ 21708016) на користь ОСОБА_1 (дані паспорта НОМЕР_1 виданий 13.12.2007 року Кіровським РВ ДМУ УМВС України в Дніпропетровській області, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) гарантовану суму відшкодування коштів за вкладом (депозитом) за договором банківського вкладу № 77465 від 11 лютого 2015 року у розмірі 150 000 (сто п'ятдесят тисяч) гривень 00 копійок за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20 жовтня 2023 року адміністративний позов задоволено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції позивач подав апеляційну скаргу, в якій з посиланням на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким в задоволенні адміністративного позову відмовити. Апеляційна скарга фактично обґрунтована тим, що суд першої інстанції неповно встановив обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Позивач не надав суду апеляційної інстанції відзив на апеляційну скаргу. Відповідно до частини четвертої статті 304 Кодексу адміністративного судочинства України відсутність відзиву на апеляційну скаргу не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції.

Суд апеляційної інстанції розглянув справу відповідно до приписів статті 311 КАС України в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до частин першої та другої статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Колегія суддів, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

11.02.2015 року між ОСОБА_1 та ПАТ «Комерційний банк «Стандарт» в особі заступника начальника відділення № 2 ПАТ «Комерційний банк «Стандарт» у м. Дніпропетровську Степановою О.В. укладено договір № 77465 банківського вкладу, відповідно до якого банк приймає кошти на вкладний депозитний рахунок № НОМЕР_3 в сумі в сумі 150000 грн.

11.02.2015 року на рахунок № НОМЕР_3 , відкритий в ПАТ «Комерційний банк «Стандарт» було зараховано кошти в сумі 150000 грн., що підтверджується квитанцією від 11.02.2015 року № 3450.

На підставі постанови Правління Національного банку України від 19.02.2015 №116 «Про віднесення публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Стандарт» до категорії неплатоспроможних», виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 19.02.2015 №38 «Про запровадження тимчасової адміністрації у ПАТ КБ «Стандарт», згідно з яким з 20.02.2015 запроваджено тимчасову адміністрацію та призначено уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації у ПАТ КБ «Стандарт».

Тимчасову адміністрацію в ПАТ КБ «Стандарт» запроваджено строком на три місяці з 20.02.2015 року по 19.05.2015 року включно.

18.05.2015 року виконавча дирекція Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийняла рішення №101 про продовження строків здійснення тимчасової адміністрації у ПАТ «Комерційний банк «Стандарт» до 18 червня 2015 року включно та продовження повноважень уповноваженої особи Фонду на здійснення тимчасової адміністрації у ПАТ «Комерційний банк «Стандарт» Грицака Ігоря Юліановича.

Відповідно до постанови правління НБУ від 18.06.2015 №385 «Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ КБ «Стандарт» виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 19.06.2015 №120 «Про початок процедури ліквідації ПАТ КБ «Стандарт» та призначення уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку», згідно з яким було розпочато процедуру ліквідації ПАТ КБ «Стандарт» та призначено уповноваженою особою Фонду на ліквідацію ПАТ КБ «Стандарт» провідного професіонала з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Грицака Ігоря Юліановича строком на 1 рік з 19 червня 2015 року. до 18 червня 2016 року включно.

Рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 208 від 12.11.2015 змінено уповноважену особу Фонду, якій делегуються повноваження ліквідатора ПАТ «Комерційний банк «Стандарт». Згідно з зазначеним рішенням всі повноваження ліквідатора ПАТ «Комерційний банк «Стандарт» делеговано провідному професіоналу з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Ірклієнку Юрію Петровичу з 16 листопада 2015 р. (згідно інформації з офіційного сайту Фонду гарантування вкладів фізичних осіб).

Виконавчою дирекцією ФГВФО було прийнято рішення № 684 від 12.03.2018 року про заміну уповноваженої особи Фонду на ліквідацію ПАТ КБ «Стандарт».

Відповідно до зазначеного рішення повноваження ліквідатора ПАТ КБ «СТАНДАРТ» визначені Законом «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» зокрема, статтями 37, 38, 47-52, 52і, 53, у тому числі з підписання всіх договорів, пов'язаних з реалізацією активів банку у порядку, визначеному Законом, окрім повноважень в частині організації реалізації активів банку, делеговано провідному економісту відділу припинення процедури тимчасової адміністрації та ліквідації Караченцеву Артему Юрійовичу з 13 березня 2018 року.

У зв'язку з безпідставним не включенням Стрельцової А.В. до загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок ФГВФО нею було ініційоване звернення до суду із відповідним позовом, з метою захисту її порушених прав шляхом включення її до Повного реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладом та подальшу виплату їй вкладу на підставі судового рішення.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.04.2017 року ухваленою за результатом розгляду справи № 804/47/17 за позовом ОСОБА_1 до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Стандарт» Ірклієнка Юрія Петровича, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Фонд гарантування вкладів фізичних осіб про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, позовні вимоги ОСОБА_1 були задоволені у повному обсязі, зокрема:

визнано протиправною бездіяльність Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Стандарт» Ірклієнка Юрія Петровича щодо не включення ОСОБА_1 (дані паспорта НОМЕР_1 виданий 13.12.2007 року Кіровським РВ ДМУ УМВС України в Дніпропетровській області, ідентифікаційний номер платника податків НОМЕР_2 ), до повного Переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами, що містяться на рахунку № 26308001020484 за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за Договором банківського вкладу № 77465 від 11.02.2015 року;

зобов'язано Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Стандарт» Ірклієнка Юрія Петровича внести доповнення та включити ОСОБА_1 (дані паспорта НОМЕР_1 виданий 13.12.2007 року Кіровським РВ ДМУ УМВС України в Дніпропетровській області, ідентифікаційний номер платника податків НОМЕР_2 ), до повного Переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами, що містяться на рахунку № 26308001020484 за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за Договором банківського вкладу № 77465 від 11.02.2015 року;

зобов'язано Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Стандарт» Ірклієнка Юрія Петровича подати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб інформацію щодо ОСОБА_2 (дані паспорта НОМЕР_1 виданий 13.12.2007 року Кіровським РВ ДМУ УМВС України в Пніпропетровській області, ідентифікаційний номер платника податків НОМЕР_2 ) як вкладника, .-.кий має право на відшкодування коштів за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за вкладами, що містяться на рахунку № НОМЕР_3 в ПАТ «КБ «Стандарт» за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

13.11.2019 року постановою Великої палати Верховного Суду касаційну скаргу Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Стандарт» залишено без задоволення, а постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду 27.04.2017 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 08.08.2017 року без змін.

26.06.2020 року представник позивача звернулась до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Стандарт» із заявою про виплату гарантованої суми відшкодування за вкладом.

Листом від 15.07.2020 року № 02-036-9324/20 Фондом гарантування вкладів фізичних осіб повідомлено представника, що Уповноваженою особою Фонду на ліквідацію ПАТ «КБ «Стандарт» 15.05.2019 подано документи до державного реєстратора для державної реєстрації припинення банку як юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадянських формувань. Відповідно до частини сьомої статті 26 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» Фондом завершені виплати гарантованих сум відшкодування вкладникам ПАТ «КБ «Стандарт» та відображено в обліку списання зобов'язань Фонду з виплат відшкодувань вкладникам ПАТ «КБ «Стандарт». Також повідомлено, що відповідно до статті 53 Закону 16 травня 2019 року внесено запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань №10711110032025385 про державну реєстрацію припинення ПАТ КБ «Стандарт» як юридичної особи, а отже, ліквідація банку вважається завершеною, а банк ліквідованим. Таким чином, повноваження Фонду як ліквідатора ПАТ «КБ «Стандарт» припинено.

Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 09.04.2020 року по справі №640/15945/19, залишеного без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 21.01.2021 року, адміністративний позов Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києва задоволено повністю, відмінено державну реєстрацію припинення юридичної особи ПАТ «Комерційний банк «Стандарт» (код ЄДРПОУ 36335426) (запис від 16.05.2019 року №10711110032025385).

30.07.2021 року на офіційному сайті Фонду гарантування вкладів фізичних осіб опубліковано оголошення про деякі питання ліквідації ПАТ КБ «Стандарт», в якому повідомлено наступну інформацію: Відповідно до рішення Окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 640/15945/19 від 09 квітня 2020 року та постанови Шостого апеляційного адміністративного суду по справі № 640/15945/19 від 21 січня 2021 року відмінено державну реєстрацію припинення юридичної особи ПАТ КБ «Стандарт». З метою завершення ліквідації ПАТ КБ «Стандарт» шляхом подачі документів для внесення запису про припинення банку до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 15 липня 2021 року №732 «Про деякі питання ліквідації ПАТ КБ «Стандарт». Відповідно до зазначеного рішення визначені Законом повноваження під час завершення ліквідації ПАТ КБ «Стандарт» здійснюються Фондом безпосередньо до моменту внесення запису про державну реєстрацію припинення ПАТ КБ «Стандарт» до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

05.07.2023 року адвокат Чередник І.О. в інтересах позивача звернулась до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб із заявою щодо вирішення питання про відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів ФГВФО за Договором банківського вкладу № 77465 від 11.02.2015 року.

Заяву надіслано засобами поштового зв'язку листом з описом вкладення та згідно з відомостей з сайту АТ «Укрпошта» отримана відповідачем за довіреністю 12.07.2023 року.

Докази надання відповіді матеріали справи не містять.

Позивач, вважаючи обставини, які б унеможливлювали здійснення відповідачем виплати гарантованої суми відшкодування коштів за вкладом за договором банківського вкладу № 77465 від 11.02.2015, відсутніми, звернулась до суду із цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, колегія суддів зазначає наступне.

Правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Фонд), порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами, а також регулюються відносини між Фондом, банками, Національним банком України, визначаються повноваження та функції Фонду щодо виведення неплатоспроможних банків з ринку і ліквідації банків встановлюються Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» (далі - Закон №4452-VI в редакції на час виникнення спірних відносин).

Метою цього Закону є захист прав і законних інтересів вкладників банків, зміцнення довіри до банківської системи України, стимулювання залучення коштів у банківську систему України, забезпечення ефективної процедури виведення неплатоспроможних банків з ринку та ліквідації банків (частина друга статті 1 Закону №4452-VI).

Фонд є установою, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку і ліквідації банків у випадках, встановлених цим Законом (частина перша статті 3 Закону №4452-VI).

Відповідно до частини першої статті 4 Закону № 4452-VI основним завданням Фонду є забезпечення функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку.

На виконання свого основного завдання Фонд у порядку, передбаченому цим Законом, здійснює такі функції, зокрема, здійснює заходи щодо організації виплат відшкодувань за вкладами у строки, визначені цим Законом (частина друга статті 4 Закону № 4452-VI).

Керівними органами Фонду є адміністративна рада та виконавча дирекція (пункт 8 статті 3 Закону №4452-VI).

Відповідно до частини першої статті 11 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» управління поточною діяльністю Фонду здійснює виконавча дирекція Фонду.

Повноваження виконавчої дирекції Фонду визначені в статті 12 Закону №4452-VI.

Відповідно до частини третьої статті 12 Закону №4452-VI виконавча дирекція Фонду має такі повноваження у сфері забезпечення відшкодування коштів за вкладами: 1) визначає порядок ведення реєстру учасників Фонду; 2) визначає порядок відшкодування Фондом коштів за вкладами відповідно до цього Закону та нормативно-правових актів Фонду; приймає рішення про відшкодування коштів за вкладами відповідно до цього Закону та затверджує реєстри відшкодувань вкладникам у порядку та у черговості, що встановлені нормативно-правовими актами Фонду.

У сфері виведення неплатоспроможних банків з ринку виконавча дирекція Фонду має такі повноваження, зокрема, затверджує ліквідаційний баланс та звіт уповноваженої особи Фонду про завершення ліквідаційної процедури (частина п'ята статті 12 Закону №4452-VI).

Відповідно до частини першої статті 26 Закону №4452-VI Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, станом на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на цей день, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000 гривень. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами.

Частиною 4 цього Закону визначено Фонд не відшкодовує кошти:

1) передані банку в довірче управління;

2) за вкладом у розмірі менше 10 гривень;

3) за вкладом, підтвердженим ощадним (депозитним) сертифікатом на пред'явника;

4) розміщені на вклад у банку особою, яка є пов'язаною з банком особою або була такою особою протягом року до дня прийняття Національним банком України рішення про віднесення такого банку до категорії неплатоспроможних (у разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку з підстав, визначених частиною другою статті 77 Закону України «Про банки і банківську діяльність», - протягом року до дня прийняття такого рішення);

5) розміщені на вклад у банку особою, яка надавала банку професійні послуги як аудитор, оцінювач, у разі якщо з дня припинення надання послуг до дня прийняття Національним банком України рішення про віднесення такого банку до категорії неплатоспроможних не минув один рік (у разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку з підстав, визначених частиною другою статті 77 Закону України «Про банки і банківську діяльність», - один рік до дня прийняття такого рішення);

6) розміщені на вклад власником істотної участі банку;

7) за вкладами у банку, за якими вкладники на індивідуальній основі отримують від банку проценти за договорами, укладеними на умовах, що не є поточними ринковими умовами відповідно до статті 52 Закону України «Про банки і банківську діяльність», або мають інші фінансові привілеї від банку;

8) за вкладом у банку, якщо такий вклад використовується вкладником як засіб забезпечення виконання іншого зобов'язання перед цим банком, у повному обсязі вкладу до дня виконання зобов'язань;

9) за вкладами у філіях іноземних банків;

10) за вкладами у банківських металах;

11) розміщені на рахунках, що перебувають під арештом за рішенням суду.

За визначенням пункту 4 частини першої статті 2 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» вкладник - це фізична особа (крім фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності), яка уклала або на користь якої укладено договір банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або яка є власником іменного депозитного сертифіката.

Частиною другою статті 26 цього Закону передбачено, що вкладник має право на одержання гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду в межах граничного розміру відшкодування коштів за вкладами.

У разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку з підстав, визначених частиною другою статті 77 Закону України «Про банки і банківську діяльність», Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за вкладами, включаючи відсотки, на день початку процедури ліквідації банку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку (частина шоста статті 26 Закону №4452-VI).

Статтею 27 Закону визначено, що уповноважена особа Фонду складає перелік рахунків вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку.

Виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр відшкодувань вкладникам для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку рахунків, за якими вкладник має право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду. Фонд не пізніше ніж через 20 робочих днів з дня початку процедури виведення Фондом банку з ринку розміщує оголошення про початок відшкодування коштів вкладникам на офіційному веб-сайті Фонду.

Фонд також оприлюднює оголошення про початок відшкодування коштів вкладникам у газеті «Урядовий кур'єр» або «Голос України». Інформація про вкладника в переліку рахунків вкладників має забезпечувати його ідентифікацію відповідно до законодавства.

Відповідно до частини першої та другої статті 28 Закону №4452-VI Фонд розпочинає виплату відшкодування коштів у національній валюті України в порядку та у черговості, встановлених Фондом, не пізніше 20 робочих днів (для банків, база даних про вкладників яких містить інформацію про більше ніж 500000 рахунків, - не пізніше 30 робочих днів) з дня початку процедури виведення Фондом банку з ринку.

Фонд здійснює виплату гарантованих сум відшкодування через банки-агенти, що здійснюють такі виплати в готівковій або безготівковій формі (за вибором вкладника).

09.08.2012 року виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення №14 «Про затвердження Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами» (далі Положення №14 в редакції на час виникнення спірних відносин), яке розроблено відповідно до Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» і визначає порядок та черговість відшкодування коштів за вкладами Фондом гарантування вкладів фізичних осіб.

Відповідно до пункту 5 розділу ІІ Положення №14 уповноважена особа Фонду протягом 15 робочих днів з дня початку процедури виведення Фондом банку з ринку формує та надає до Фонду станом на день початку процедури виведення Фондом банку такі переліки:

1) перелік рахунків, за якими вкладники мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню, згідно з додатком 2 до цього Положення;

2) перелік рахунків вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до пунктів 4-6 частини четвертої статті 26 Закону, згідно з додатком 3 до цього Положення;

3) переліки:

рахунків, за якими вкладники на індивідуальній основі отримують від банку відсотки за договорами, укладеними на умовах, що не є поточними ринковими умовами відповідно до статті 52 Закону України «Про банки і банківську діяльність», або мають інші фінансові привілеї від банку;

осіб, які використовують вклад як засіб забезпечення виконання іншого зобов'язання перед цим банком, що не виконане;

рахунків вкладників, що перебувають під арештом за рішенням суду;

рахунків вкладників, вклади яких мають ознаки, визначені статтею 38 Закону.

ГСР визначаються за кожним рахунком окремо.

Інформація про вкладника в переліках має забезпечувати можливість його ідентифікації відповідно до законодавства.

Перелік рахунків, за якими вкладники мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду (далі - Перелік), формується за структурою, визначеною додатком 4 до цього Положення, та не включає інформацію про вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до частини четвертої статті 26 Закону.

Протягом дії тимчасової адміністрації та ліквідації банку уповноважена особа Фонду може надавати зміни та доповнення до переліків.

Розділом ІІІ Положення №14 визначено Порядок відшкодування Фондом коштів за вкладами.

Відповідно до пунктів 2, 3 Положення №14 Фонд складає на підставі Переліку реєстр відшкодувань вкладникам для здійснення виплат за формою, наведеною у додатку 5 до цього Положення (далі - Загальний реєстр), що затверджується виконавчою дирекцією Фонду.

Загальний реєстр складається на паперових носіях та в електронному вигляді.

Загальний реєстр на паперових носіях (пронумерованих, прошитих) підписується директором-розпорядником або заступником директора-розпорядника та засвідчується відбитком печатки Фонду.

Фонд складає зміни та доповнення до Загального реєстру, що затверджуються виконавчою дирекцією Фонду на підставі змін та доповнень до Переліку, прийнятих Фондом.

Фонд складає зміни та/або доповнення до Загального реєстру, що затверджуються виконавчою дирекцією Фонду на підставі змін та/або доповнень до Переліку, прийнятих Фондом.

Відповідно до пунктів 4, 5 розділу ІІІ Положення №14 на підставі рішення виконавчої дирекції Фонду Фонд розпочинає виплату відшкодування коштів у національній валюті України не пізніше 20 робочих днів (для банків, база даних про вкладників яких містить інформацію про більше ніж 500000 рахунків, - не пізніше 30 робочих днів) з дня початку процедури виведення Фондом банку з ринку.

Фонд здійснює відшкодування коштів за вкладами відповідно до Загального реєстру за частинами Загального реєстру.

Якщо виплати відшкодувань розпочинаються під час дії тимчасової адміністрації, до першої частини Загального реєстру включаються ГСР за вкладами, щодо яких Фондом або уповноваженою особою Фонду не обмежено здійснення банком операцій (з причин відсутності первинних документів, виявлення помилкових записів, невідповідності реквізитів вкладника первинним документам тощо): за договорами банківського вкладу, строк дії яких закінчився станом на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку; за договорами банківського рахунку.

Якщо виплати відшкодувань розпочинаються під час ліквідації, до першої частини Загального реєстру включаються ГСР за вкладами, щодо яких Фондом або уповноваженою особою Фонду не обмежено здійснення банком операцій (з причин відсутності первинних документів, виявлення помилкових записів, невідповідності реквізитів вкладника первинним документам тощо): за договорами банківського вкладу незалежно від закінчення строку їх дії; за договорами банківського рахунку.

ГСР за договорами банківського вкладу, строк дії яких закінчується після початку тимчасової адміністрації, виплачуються після прийняття рішення про ліквідацію банку.

До чергових частин Загального реєстру включаються ГСР за договорами банківського вкладу, що не були включені до першої частини Загального реєстру, та за договорами банківського рахунку після отримання Фондом інформації про операції, здійснені платіжною системою (внутрішньодержавною та міжнародною).

Частини Загального реєстру та дати початку виплат за ними затверджуються виконавчою дирекцією Фонду.

Відповідно до пунктів 6, 7 розділу ІІІ Положення №14 виплати здійснюються через банки-агенти на підставі укладених з ними договорів.

Після закінчення виплат банком-агентом відшкодувань за частиною Загального реєстру та надання звіту про виплати виконавча дирекція Фонду приймає рішення про подальші виплати вкладникам.

Фонд формує чергову частину Загального реєстру на суму відшкодування, що не отримана вкладниками, та направляє інформацію про вкладників банкам-агентам для подальшого здійснення виплат. При цьому до зазначеної частини Загального реєстру не включаються записи, виплата за якими здійснюватиметься за результатами розгляду індивідуальних звернень (спадкоємцям, представникам спадкоємців тощо).

Аналіз наведених норм законодавства дозволяє дійти висновку, що процедура визначення вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами, включає наступні етапи: складення уповноваженою особою Фонду переліку рахунків, за якими вкладники мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду; передача уповноваженою особою Фонду сформованого переліку до Фонду; складення Фондом на підставі отриманого переліку вкладників Загального Реєстру; затвердження виконавчою дирекцією Фонду Загального реєстру. При цьому, Уповноважена особа може надавати Фонду протягом процедури ліквідації додаткову інформацію про вкладників, зокрема, щодо збільшення кількості вкладників, яким необхідно здійснити виплати відшкодування.

Дотримання прав вкладників банків передусім проявляється в законодавчих гарантіях повернення всієї суми вкладу та процентів на неї або доходів у іншій формі на умовах та в порядку, встановлених договором банківського вкладу. У разі визнання банку неплатоспроможним гарантією забезпечення прав вкладників є поетапне відшкодування, в порядку передбаченому законом, суми за вкладом: Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом в розмірі вкладу, включаючи відсотки, станом на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на цей день, незалежно від кількості вкладів в одному банку; у частині, що перевищує суму, виплачену Фондом, в порядку загальних правил відшкодування за процедурами ліквідації.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 05.07.2023 року у справі № 500/2828/19.

З матеріалів справи слідує, що позивач уклала з ПАТ «КБ «Стандарт» договір банківського вкладу №77465 від 11.02.2015 з датою повернення вкладу до 11.03.2015, щодо якого 19.06.2015 року було розпочато процедуру ліквідації.

Відсутність у Переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами у ПАТ «КБ «Стандарт» за рахунок коштів Фонду, зумовила звернення позивача до суду.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13 листопада 2019 року у справі № 804/47/17, яке залишено в силі постановою Верховного Суду від 13 листопада 2019 року, Зобов'язати Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Стандарт» Ірклієнка Юрія Петровича внести доповнення та включити ОСОБА_1 (дані паспорта НОМЕР_1 виданий 13.12.2007 року Кіровським РВ ДМУ УМВС України в Дніпропетровській області, ідентифікаційний номер платника податків НОМЕР_2 ), до повного переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами, що містяться на рахунку № 26308001020484 за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за Договором банківського вкладу № 77465 від 11.02.2015 року.

Отже, з урахуванням положень статті 359 КАС України постанова Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13 листопада 2019 року у справі № 804/47/17 набрала законної сили 17.08.2017 та є обов'язковою до виконання.

Суд першої інстанції вірно звернув увагу, що предметом спору у даній справі не є питання статусу позивача як вкладника Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Стандарт» та обов'язку Уповноваженого Фонду включити позивача до відповідного реєстру, оскільки такі питання вже було вирішено судом у справі № 804/47/17.

Право позивача на відшкодування коштів за вкладом в цьому банку гарантоване Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», а також встановлено судовим рішенням у справі № 804/47/17 та не потребує доведення.

Предметом спору є бездіяльність відповідача, що полягає у невиплаті позивачу гарантованої суми відшкодування коштів за вкладом (депозитом), враховуючи постанову суду у справі № 804/47/17 та неодноразові звернення позивача та її представника з вирішення спірного питання.

Враховуючи зазначене, є безпідставними посилання відповідача на статтю ч. 7 ст. 26 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», відповідно до якої Фонд завершує виплату гарантованих сум відшкодування коштів за вкладами у день подання документів для внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб запису про ліквідацію банку як юридичної особи, оскільки відповідач не обґрунтував підстав невиплати коштів позивачу ані у період з 19.06.2015 року (початок процедури ліквідації ПАТ «КБ «Стандарт») по 16.05.2019 року (внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запису про припинення державної реєстрації ПАТ «КБ «СТАНДАРТ», як юридичної особи), ані з 13.11.2019 року (дата ухвалення постанови Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у справі №804/47/17).

Слід зауважити, що до припинення банку відповідач мав близько чотирьох років для виконання зобов'язань перед позивачем щодо виплати йому відшкодування коштів за вкладом, в тому числі час після винесення судового рішення, яким було визначено статус позивача як вкладника. Однак, зобов'язань не виконав.

З огляду на викладене, припинення банку як юридичної особи не може бути підставою для невиплати позивачу відшкодування, передбаченого законодавством та судовим рішенням.

Дотримання прав вкладників банків передусім проявляється в законодавчих гарантіях повернення всієї суми вкладу та процентів на неї або доходів у іншій формі на умовах та в порядку, встановлених договором банківського вкладу (частина перша статті 1058 ЦК України). У разі визнання банку неплатоспроможним гарантією забезпечення прав вкладників є поетапне відшкодування, в порядку передбаченому законом, суми за вкладом: Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом в розмірі вкладу, включаючи відсотки, станом на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на цей день, незалежно від кількості вкладів в одному банку; у частині, що перевищує суму, виплачену Фондом, в порядку загальних правил відшкодування за процедурами ліквідації.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 29.04.2021 року у справі №200/14379/19-а.

Також, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі №640/15945/19 від 09.04.2020 року, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 21.01.2021 року, відмінено державну реєстрацію припинення юридичної особиПАТ «Комерційний банк «Стандарт» (код ЄДРПОУ 36335426) (записвід 16.05.2019 №10711110032025385), що в свою чергу, свідчить про наявність додаткових підстав для стягнення з Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на користь ОСОБА_1 гарантованої суму відшкодування коштів за вкладом (депозитом) за договором банківського вкладу №77497 від 11.02.2015 у розмірі 165000,00 грн за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

Згідно із ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З урахуванням викладеного, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про наявність обґрунтованих підстав для задоволення адміністративного позову.

За таких обставин, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а зводяться до переоцінки доказів та незгоди з ними тому підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду відсутні.

Згідно частини першої статті 316 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20 жовтня 2023 року в адміністративній справі №160/19797/23 - залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20 жовтня 2023 року в адміністративній справі №160/19797/23 - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня проголошення.

Головуючий - суддя С.В. Білак

суддя С.В. Чабаненко

суддя І.В. Юрко