Постанова від 20.05.2025 по справі 160/31596/24

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 травня 2025 року м. Дніпросправа № 160/31596/24

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

судді-доповідача: Шальєвої В.А.

суддів: Іванова С.М., Чередниченка В.Є.,

розглянувши в порядку письмового провадження у м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07 лютого 2025 року (суддя Кучма К.С.) в справі № 160/31596/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - ГУ ПФУ) про:

визнання протиправними дій щодо не зарахування часу перебування на інвалідності від професійного захворювання з 03 березня 2020 року по 17 вересня 2024 року до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах;

зобов'язання зарахувати до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах, час перебування на інвалідності від професійного захворювання з 03 березня 2020 року по 17 вересня 2024 року;

зобов'язання здійснити перерахунок пенсії відповідно до статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" та абзацу 3 частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а саме у розмірі 80% заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням раніше виплачених сум, з 17 вересня 2024 року з урахуванням часу перебування на інвалідності від професійного захворювання з 03 березня 2020 року по 17 вересня 2024 року.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07 лютого 2025 року позов задоволено частково.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у зарахуванні ОСОБА_1 час перебування на інвалідності у зв'язку професійним захворюванням з 03.03.2020 року по 17.09.2024 року до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах.

Зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області вирішити питання про перерахунок ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а саме у розмірі 80% заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до ст. 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням раніше виплачених сум, з 17.09.2024 р. з урахуванням часу перебування на інвалідності від професійного захворювання з 03.03.2020 р. по 17.09.2024 р, та з урахуванням висновків суду.

У задоволенні решти позовної заяви відмовлено.

В апеляційній скарзі відповідач просить скасувати рішення з підстав неправильного застосування судом першої інстанції норм матеріального права, ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову.

Апелянт зазначає, що пільговий порядок обчислення стажу роботи застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років. Під час обчислення розміру пенсії по інвалідності до страхового стажу зараховується додатковий стаж (період з дня встановлення інвалідності до досягнення шістдесятирічного віку). При обчислені пенсії за віком враховується лише відпрацьований страховий стаж, додатковий стаж не враховується.

Тому для зарахування до пільгового стажу позивача часу перебування на інвалідності від професійного захворювання з 03 березня 2020 року по 17 вересня 2024 року при призначенні пенсії за віком відсутні підстави.

Крім того, оскільки період роботи позивача на підземних роботах в вугільній промисловості є меншим ніж 15 років, відсутні підстави для обчислення розміру пенсії з урахуванням норм абзацу 3 частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Справа судом розглянута без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами на підставі п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України у зв'язку з поданням апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, яке ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд доходить висновку, що апеляційна скарга не може бути задоволена з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Дніпропетровській області та з 06.02.2019 року йому призначена пенсія в розмірі 90% пенсії за віком як особі з інвалідністю ІІ групи внаслідок професійного захворювання.

З 10.11.2023 року позивач отримував пенсію в розмірі пенсії за віком як особа з інвалідністю ІІІ групи внаслідок професійного захворювання.

На підставі заяви від 17.09.2024 року позивач переведений з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці".

Листом «Про перевірку пенсійної справи» від 18.10.2024 р. №0400-01-0313-8/208274 відповідачем повідомлено, що за результатами перевірки електронної пенсійної справи позивача №046350002430 встановлено, що призначення пенсії з 17.09.2024 р. виконано з порушеннями вимог чинного законодавства, а саме період перебування на інвалідності III групи внаслідок трудового каліцтва з 03.03.2020 р. по 16.09.2024 р. зараховано до страхового стажу, що призвело до збільшення коефіцієнту страхового стажу та вплинуло на розрахунок заробітної плати призначення пенсії. У жовтні 2024 року електронна пенсійна справа позивача приведена відповідно до вимог чинного законодавства з 17.09.2024 р., внаслідок чого розмір його пенсії зменшився і склав 8 283,58 грн.

Час перебування позивача на інвалідності у зв'язку професійним захворюванням підтверджується випискою з акту огляду МСЕК серії 12 ААБ №604701, довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААВ №129679.

Суд першої інстанції дійшов висновку, що відповідач протиправно не зарахував час перебування позивача на інвалідності у зв'язку професійним захворюванням з 03.03.2020 року по 17.09.2024 року до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах, а порушене право позивача належить захистити шляхом зобов'язання відповідача вирішити питання про перерахунок позивачу пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а саме у розмірі 80% заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до ст. 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням раніше виплачених сум, з 17.09.2024 р. з урахуванням часу перебування на інвалідності від професійного захворювання з 03.03.2020 р. по 17.09.2024 р., та з урахуванням висновків суду.

У задоволенні решти позовних вимог суд першої інстанції відмовив.

Здійснюючи апеляційний перегляд справи в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд визнає приведені висновки обґрунтованими, з огляду на наступне.

Судом встановлено, що позивач з 06 лютого 2019 року отримував пенсію по інвалідності (ІІ група, загальне захворювання) в розмірі 90% пенсії за віком, призначену за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з 10 листопада 2023 року позивач отримував пенсію по інвалідності (ІІІ група, професійне захворювання) в розмірі пенсії за віком.

Час перебування позивача на інвалідності у зв'язку професійним захворюванням підтверджується випискою з акту огляду МСЕК серії 12 ААБ №604701, довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААВ №129679.

На підставі заяви від 17 вересня 2024 року позивача переведено з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Листом «Про перевірку пенсійної справи» від 18 жовтня 2024 року №0400-01-0313-8/208274 позивача повідомлено про те, що за результатами перевірки електронної пенсійної справи №046350002430 встановлено, що призначення пенсії з 17 вересня 2024 року виконано з порушеннями вимог чинного законодавства, а саме період перебування на інвалідності III групи внаслідок трудового каліцтва з 03 березня 2020 року по 16 вересня 2024 року зараховано до страхового стажу, що призвело до збільшення коефіцієнту страхового стажу та вплинуло на розрахунок заробітної плати призначення пенсії. У жовтні 2024 року електронна пенсійна справа позивача приведена у відповідність до вимог чинного законодавства з 17 вересня 2024, року внаслідок чого розмір пенсії зменшився і склав 8 283,58 грн.

Спірним в цій справі є питання зарахування до пільгового стажу періоду перебування на інвалідності, а також питання наявності підстав для перерахунку пенсії позивача із урахуванням вимог статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України закріплено право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно зі статтею 12 Європейської соціальної хартії (переглянутої) 1996 року держава зобов'язана підтримувати функціонування системи соціального забезпечення, її задовільний рівень, докладати зусиль для її поступового посилення.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначено Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).

Статтею 24 Закону № 1058-IV визначені періоди, з яких складається страховий стаж.

Частиною першою статті 24 цього Закону встановлено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Згідно з частиною другою статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

За положеннями частини третьої цієї статті страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом.

За кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Відповідно до частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років.

Відповідно до частини четвертої статті 9 Закону України «Про охорону праці» від 14 жовтня 1992 року №2694-XII (далі - Закон № 2694-ХІІ) час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи для призначення пенсії за віком, а також до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і в пільгових розмірах у порядку, встановленому законом.

Зазначені приписи кореспондуються з положеннями Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ (далі - Закон № 1788-ХІІ) та Закону № 1058-IV).

Так, згідно з частиною п'ятою статті 56 Закону № 1788-ХІІ час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи для призначення пенсії за віком, а також до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах (статті 13 і 14).

За приписами абзацу четвертого частини першої статті 24 Закону № 1058-IV час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах.

Частиною першою статті 9 Закону № 1058-IV установлено, відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Згідно з частиною першою статті 10 Закону № 1058-IV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Умови призначення пенсії за віком встановлені статтею 26 Закону № 1058-IV, а пенсії по інвалідності - статтею 30 Закону № 1058-IV.

Статтею 114 Закону № 1058-IV та статтями 13, 14 Закону № 1788-ХІІ визначено умови призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Відтак, є правильним висновок суду першої інстанції, що час перебування на інвалідності у зв'язку з професійним захворюванням зараховується до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення саме пенсії за віком на пільгових умовах.

Доводи апелянта про відсутність підстав для зарахування до пільгового стажу позивача часу перебування на інвалідності від професійного захворювання з 03 березня 2020 року по 17 вересня 2024 року при призначенні пенсії за віком спростовані приведеними висновками суду.

Стосовно питання наявності підстав для перерахунку пенсії позивача із урахуванням вимог статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» суд зазначає таке.

Верховною Радою України 02 вересня 2008 року прийнято Закон України «Про підвищення престижності шахтарської праці» №345-VI (далі - Закон №345-VI), який спрямований на підвищення престижності шахтарської праці, надання додаткових гарантій у виплаті та підвищенні заробітної плати і розв'язанні соціально-побутових проблем шахтарів.

Статтею 8 Закону №345-VІ встановлено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Тобто, необхідною умовою для набуття права на отримання пенсії в порядку, передбаченому Законом №345-VI, є зайнятість на підземних роботах за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України.

Згідно з розрахунком стажу форми РС-право, обрахованого по 28 лютого 2019 року, страховий стаж позивача з урахуванням додаткових років за Списком №1 становить 42 роки 05 місяців 19 днів, в тому числі пільговий підземний стаж за Списком №1 - 10 років 06 місяців 18 днів.

Відтак, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що питання про перерахунок пенсії позивача за правилами, установленими Законом № 345-VІ, відповідач має здійснити після зарахування позивачу періоду з 03 березня 2020 року по 17 вересня 2024 року до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах, з урахуванням вимог цього Закону.

Суд відхиляє аргумент апелянта про те, що оскільки період роботи позивача на підземних роботах в вугільній промисловості є меншим ніж 15 років, тому відсутні підстави для обчислення розміру пенсії з урахуванням норм абзацу 3 частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», адже суд першої інстанції дійшов висновку, що питання про обчислення розміру пенсії з урахуванням вимог статті 8 Закону №345-VI відповідач має вирішити після зарахування до пільгового стажу позивача періоду перебування на інвалідності від професійного захворювання з 03 березня 2020 року по 17 вересня 2024 року, тобто суд першої інстанції не зобов'язував відповідача здійснити перерахунок пенсії з урахуванням вимог статті 8 Закону №345-VI.

З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення.

Оскільки предметом позову в цій справі є дії (рішення) суб'єкта владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, тобто ця справа є справою незначної складності у розумінні п. 3 ч. 6 ст. 12 КАС України, судове рішення суду апеляційної інстанції згідно з п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України не підлягає оскарженню в касаційному порядку, крім випадків, передбачених цим пунктом.

Керуючись ст. ст. 6, 7, 8, 9, 242, 243, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07 лютого 2025 року в справі № 160/31596/24 залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07 лютого 2025 року в справі № 160/31596/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати ухвалення 20 травня 2025 року та відповідно п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених цим пунктом.

Повне судове рішення складено 20 травня 2025 року.

Суддя-доповідач В.А. Шальєва

суддя С.М. Іванов

суддя В.Є. Чередниченко