Постанова від 20.05.2025 по справі 160/17938/24

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 травня 2025 року м. Дніпросправа № 160/17938/24

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Добродняк І.Ю. (доповідач),

суддів: Бишевської Н.А., Семененка Я.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу Головного управліня ДПС у Дніпропетровській області

на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17 вересня 2024 року (суддя Врона О.В.)

у справі №160/17938/24

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області

про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просив:

- визнати протиправною та скасувати вимогу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про сплату боргу (недоїмки) № Ф-3968-0436 У від 07.02.2024, в частині стягнення з ОСОБА_1 єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період січень - лютий 2020 року в розмірі 2 078,12 грн, червень 2020 року в розмірі 1039,06 грн, липень-серпень 2020 року в розмірі 2078,12 грн;

- зобов'язати Головне управління ДПС у Дніпропетровській області здійснити коригування відомостей в інтегрованій картці платника єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування ОСОБА_1 шляхом виключення нарахувань з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період січень - лютий 2020 року в розмірі 2 078,12 грн, червень 2020 року у розмірі 1039,06 грн, липень-серпень 2020 року в розмірі 2078,12 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач не перебуває на обліку платника єдиного внеску як особа, яка здійснює незалежну професійну діяльність, а тому відповідачем безпідставно встановлено позивачу як платнику ЄСВ ознаки незалежної професійної діяльності та нараховано на цій підставі єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17 вересня 2024 року адміністративний позов задоволено.

Суд за встановлених у справі обставин дійшов висновку про відсутність правових підстав для встановлення позивачу як платнику ЄСВ ознак незалежної професійної діяльності, нарахування на цій підставі ЄСВ і подальшого нарахування позивачу заборгованості на суму 35280,74 грн та винесення спірної вимоги про сплату боргу (недоїмки) №Ф-3968-0436-У від 07.02.2024.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального права, неповне з'ясування обставин справи, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.

Скаржник зазначає, що згідно даних інформаційної системи податкового органу, за позивачем обліковується заборгованість зі сплати єдиного внеску за спірні періоди як особи, яка провадить незалежну професійну діяльність, тому позивачу правомірно нараховано єдиний внесок та законно винесено податкову вимогу в оскаржуваній позивачем частині.

Відповідач вказує, що Порядок № 1162 набрав чинності з 19.12.2014, тоді як позивач перебуває на податковому обліку з 21.02.2006, тому положення Порядку № 1162 щодо взяття на облік платника єдиного внеску на нього не розповсюджується, оскільки позивач був переданий Пенсійним фондом як платник єдиного внеску станом на 01.10.2013. Ознака незалежної професіональної діяльності як адвокату позивачу встановлена 23.06.2006, дата зняття даної ознаки 27.08.2020. Повторна реєстрація позивача як фізичної особи - підприємця 06.03.2020, припинено 26.04.2021.

Позивач подав до суду відзив на апеляційну скаргу, в якому, посилаючись на обґрунтованість висновків суду першої інстанції, зазначає, що відповідач жодним чином не спростував висновків суду першої інстанції. Суд першої інстанції правильно встановив, що позивач як особа, яка здійснює незалежну професійну діяльність, не подавав ні заяви у 2006 року для взяття на облік як платника страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, ні у 2013 заяви для взяття на облік як платника єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до ст.311 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити таке.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, 15.07.1997 позивач - ОСОБА_1 зареєстрований виконавчим комітетом Павлоградської міської ради Дніпропетровської області як фізична особа-підприємець, номер запису 22320010001002784, про що видане свідоцтво про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця серії В01 №434348 від 15.07.1997.

Основний вид діяльності ФОП ОСОБА_1 за кодами КВЕД: 63.11 - Оброблення даних, розміщення інформації на веб-вузлах і пов'язана з ними діяльність; 68.20 - Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна; 70.22 - Консультування з питань комерційної діяльності й керування, 69.10 - Діяльність у сфері права.

22.07.1997 позивача взято на податковий облік в Західно-Донбаській ОДПІ (на теперішній час - Павлоградська ДПІ), як фізичну особу- підприємця.

29.01.2001 Павлоградським міським відділом Пенсійного фонду України видано повідомлення про взяття на облік фізичної особи-підприємця, відповідно до якого позивача взято на облік як фізичну особу-підприємця.

В січні 2006 року позивач отримав свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю №1497 від 23.01.2006, видане на підставі рішення Дніпропетровської обласної кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури №1 від 17.01.2006.

16 липня 2013 року Міністерством юстиції України на підставі наказу від 10.07.2013 №1368/5 позивачу видано свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) №1472 від 16.07.2013.

За даними інформаційно-комунікаційної системи податкового органу, з 22.02.2006 ОСОБА_1 взято на податковий облік як самозайняту особу, що здійснює незалежну професійну діяльність - «адвокат», на підставі поданої позивачем заяви за формою №5-ОПП (вх. ДПІ №2553/6 від 21.02.2006), та копії свідоцтва на право зайняття адвокатською діяльністю відповідно до пунктів 5.3, 5.9 розділу 5 Порядку №80, а з 01.08.2013 - як самозайняту особу, що здійснює незалежну професійну діяльність - «арбітражний керуючий», на підставі поданої позивачем заяви за формою №5-ОПП (вх. ДПІ №651/10 від 29.07.2013) та копії свідоцтва на право здійснення діяльності арбітражного керуючого відповідно до підпункту 4 пункту 6.7 розділу VI Порядку №1588.

Докази подання позивачем у 2006 році та у подальшому до контролюючого органу заяв саме за формою №1-ЄСВ про взяття на облік як платника єдиного внеску - фізичної особи-підприємця, що здійснює незалежну професійну діяльність - «адвокат» та/або «арбітражний керуючий» в матеріалах справи відсутні.

Відсутність цих заяв встановлена також рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 квітня 2021 року у справі № 160/7780/20, яке набрало законної сили 11.08.2021.

Відповідно до ч.4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Рішенням суду у справі № 160/7780/20 також встановлено, що з 01.01.2014 ФОП ОСОБА_1 перейшов на спрощену систему оподаткування, про що видане відповідне свідоцтво платника єдиного податку від 13.12.2013 (третя група), відповідно до якого основними видами діяльності є за кодами КВЕД 69.10 - Діяльність у сфері права, 70.22 - Консультування з питань комерційної діяльності й керування, 68.20 - Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна.

Відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 02.02.2021 Департаментом адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради 15.02.2017 здійснено державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , номер запису 22320060005002784, підстава: власне рішення.

В подальшому, на підставі поданих 28.08.2020 позивачем до ДПІ документів: заяви за ф. №8-ОПП, №7-ЄСВ та інформації про створення Адвокатського бюро «Сергія Клименка» до ІТС внесено інформацію про зупинення індивідуальної адвокатської діяльності.

Відповідно до інформації Єдиного реєстру арбітражних керуючих України щодо тимчасового зупинення права здійснення діяльності арбітражного керуючого та на підставі поданих 17.08.2020 позивачем документів: заяв ф. №8-ОПП, №7-ЄСВ до ІТС було внесено інформацію про зупинення незалежної професійної діяльності «арбітражний керуючий».

10.02.2020 податковим органом сформовано вимогу по ОСОБА_1 про сплату боргу (недоїмки) №Ф-2750-23/61, відповідно до якої за позивачем як особи, яка проводить незалежну професійну діяльність, рахується заборгованість з ЄСВ у розмірі 29293,44 грн.

Вказана сума 29293,44 грн складається із нарахувань єдиного внеску: за 2017 рік - 8448 грн, за 2018 - 9828,72 грн та за 2019 рік - 11016,72 грн.

Вказаним вище рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.04.2021 у справі №160/7780/20 визнано протиправною та скасовано вимогу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про сплату боргу (недоїмки) №Ф-2750-23/61 від 10.02.2020.

Суд виходив з того, що позивач не перебуває на обліку платників єдиного внеску як особа, яка здійснює незалежну професійну діяльність, та відповідно не подає звітності як такий платник. Суд дійшов висновку, що відповідач безпідставно встановив позивачеві як платнику єдиного внеску фізичній особі-підприємцю ознаку незалежної професійної діяльності та нарахував на цій підставі єдиний внесок як особі, яка провадить незалежну професійну діяльність.

Як зазначає відповідач, за даними ІКП податкового органу Клименко С.А перебуває на обліку в ГУ ДПС, Придніпровська ДПІ, як фізична особа - підприємець, а також по ОСОБА_1 встановлена ознака незалежної професійної діяльності, тому позивач обліковується в податковому органі одночасно як фізична особа - підприємець та особа, яка провадить незалежну професійну діяльність.

Ознака незалежної професійної діяльності, як адвокату, ОСОБА_1 встановлена 23.06.2006, дата зняття даної ознаки 27.08.2020.

14.04.2021 в податковому органі встановлено ознака незалежної професійної діяльності як арбітражному керуючому.

Як фізична особа - підприємець ОСОБА_1 обліковувався в податкових органах у наступні періоди:

-дата державної реєстрації 15.07.1997, дата прийняття рішення про припинення державної реєстрації 15.02.2017;

- повторна реєстрація фізичної особи - підприємця 06.03.2020, дата прийняття рішення про припинення державної реєстрації 28.10.2020;

-втретє реєстрація фізичної особи - підприємця відбулася 29.01.2021, припинено 26.04.2021;

- з 21.12.2023 поновив діяльність як фізична особа-підприємець.

В ІКП по КБК 71040000 ОСОБА_1 станом на 13.10.2021 були наявні нарахування як за особу, яка займається незалежною професійною діяльністю, так і за фізичною особою-підприємцем за наступні періоди: січень-лютий 2017 року в сумі 1408,00 грн; червень 2020 року в сумі 1039,06 грн; липень-серпень 2020 року в сумі 2078,12 грн. Всього на суму 4525,18 грн.

Рішенням контролюючого органу № 23122/04-36-24-06 від 13.10.2021 відкориговане (зменшено) нарахування з єдиного внеску в ІКП по КБК 71040000 ОСОБА_1 в сумі 4525,18 грн за січень - лютий 2017 року, червень 2020 року, липень - серпень 2020 року.

За даними інформаційної системи податкового органу, станом на 31.01.2024 в ІКП по КБК 71040000 ОСОБА_1 обліковувалась недоїмка зі сплати єдиного внеску у розмірі 35280,74 грн, яка складається з наступних не сплачених нарахувань:

- 1 квартал 2018 року за особу, яка провадить незалежну професійну діяльність у сумі 2457,18 грн, строк сплати до 19.04.2018;

-за березень - грудень 2017 року за особу, яка провадить незалежну професійну діяльність у сумі 7040,00 грн, граничний строк сплати 02.05.2018;

- 2 квартал 2018 року - за особу, яка провадить незалежну професійну діяльність у сумі 2457,18 грн, строк сплати 19.07.2018;

- 3 квартал 2018 року - за особу, яка провадить незалежну професійну діяльність у сумі 2457,18 грн, строк сплати 19.10.2018;

- 4 квартал 2018 року - за особу, яка провадить незалежну професійну діяльність у сумі 2457,18 грн, строк сплати 21.01.2019;

- 1 квартал 2019 року - за особу, яка провадить незалежну професійну діяльність у сумі 2457,18 грн, строк сплати 19.04.2019;

- 2 квартал 2019 року - за особу, яка провадить незалежну професійну діяльність у сумі 2457,18 грн, строк сплати 19.07.2019;

- 3 квартал 2019 року - за особу, яка провадить незалежну професійну діяльність у сумі 2457,18 грн, строк сплати 21.10.2019;

- 4 квартал 2019 року - за особу, яка провадить незалежну професійну діяльність у сумі 2457,18 грн, строк сплати 20.01.2020;

- 1 квартал 2020 року (січень-лютий 2020 року) - за особу, яка провадить незалежну професійну діяльність у сумі 2078,12 грн, строк сплати 21.04.2020;

- 2 квартал 2020 року (червень 2020 року) - за особу, яка провадить незалежну професійну діяльність у сумі 1039,06 грн, строк сплати 20.07.2020;

- 3 квартал 2020 року (липень-серпень 2020 року) - за особу, яка провадить незалежну професійну діяльність у сумі 2078,12 грн, строк сплати 20.10.2020;

- 3 квартал 2020 року (вересень 2020 року) - за фізичну особу - підприємця у сумі 1100,00 грн, строк сплати 20.10.2020;

- 4 квартал 2020 року (жовтень 2020 року) - за фізичну особу - підприємця у сумі 1100,00 грн, строк сплати 20.01.2021.

В той же час, контролюючий орган в апеляційній скарзі зауважує, що ОСОБА_1 за даними ІКП по КБК 71040000 був нарахований єдиний внесок як фізичній особі - підприємцю за період червень - жовтень 2020 року в сумі 5317,18 грн. ОСОБА_1 не заперечує нарахування єдиного внеску за фізичну особу - підприємця та 03.07.2024 сплатив єдиний внесок у сумі 5317,18 грн.

Оскільки за період з 01.02.2024 по 16.07.2024 за даними ІКП по КБК 71040000 ОСОБА_1 обліковується сплата єдиного внеску у розмірі 5317,18 грн, з урахуванням сплачених коштів єдиного внеску недоїмка станом на 16.07.2024 складає 29963,56 грн.

Вказана інформація надана контролюючим органом позивачу листом від 22.07.2024 (а.с.59) на звернення позивача від 29.06.2024.

07.02.2024 відповідачем сформована вимога про сплату боргу (недоїмки) №Ф-3968-0436/У про стягнення з позивача заборгованості зі сплати ЄСВ у розмірі 35280,74 грн.

Згідно цієї вимоги заборгованість зі сплати єдиного внеску в оскаржуваній позивачем частині нарахована позивачу як особі, яка проводить незалежну професійну діяльність, за січень-лютий 2020 р. в розмірі 2078,12 грн, червень 2020 р. у розмірі 1039,06 грн, липень-серпень 2020 р. в розмірі 2078,12 грн.

З огляду на фактичні обставини справи, норми законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Відповідач, обґрунтовуючи правомірність оскаржуваної вимоги про сплату боргу (недоїмки), вказує на те, що позивач перебуває на обліку фізичних осіб, які займаються незалежною професійною діяльністю, та був зареєстрований як фізична особа-підприємець. На теперішній час ОСОБА_1 перебуває на обліку в Придніпровській ДПІ як фізична особа-підприємець та арбітражний керуючий.

У спірні періоди позивачу нарахований єдиний внесок як особі, яка провадить незалежну професійну діяльність.

З цього приводу апеляційний суд зазначає про таке.

Спірні правовідносини врегульовані нормами Податкового кодексу України (далі ПК України) в частині відносин, що виникають у сфері справляння податків і зборів, порядку їх адміністрування, платників податків та зборів, їх прав та обов'язків, компетенції контролюючих органів, повноважень і обов'язків їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальності за порушення податкового законодавства, та нормами Закону України від 08.07.2010 № 2464-VI Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі Закон України від 08.07.2010 № 2464-VI) в частині правових та організаційних засад забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умов та порядку його нарахування і сплати та повноважень органу, що здійснює його збір та ведення обліку.

Згідно пп.14.1.226 п. 14.1 ст. 14 ПК України самозайнята особа це платник податку, який є фізичною особою-підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності.

Незалежна професійна діяльність це участь фізичної особи у науковій, літературній, артистичній, художній, освітній або викладацькій діяльності, діяльність лікарів, приватних нотаріусів, приватних виконавців, адвокатів, арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів), аудиторів, бухгалтерів, оцінщиків, інженерів чи архітекторів, особи, зайнятої релігійною (місіонерською) діяльністю, іншою подібною діяльністю за умови, що така особа не є працівником або фізичною особою - підприємцем (за виключенням випадку, передбаченого пунктом 65.9 статті 65 цього Кодексу) та використовує найману працю не більш як чотирьох фізичних осіб.

За приписами п.63.5 ст. 63 ПК України всі фізичні особи платники податків та зборів реєструються у контролюючих органах шляхом включення відомостей про них до Державного реєстру фізичних осіб платників податків у порядку, визначеному цим Кодексом.

Фізичні особи-підприємці та особи, які мають намір провадити незалежну професійну діяльність, підлягають взяттю на облік як самозайняті особи у контролюючих органах згідно з цим Кодексом.

Відповідно до п. 65.1 ст. 65 ПК України взяття на облік фізичних осіб-підприємців у контролюючих органах здійснюється за податковою адресою на підставі відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, наданих державним реєстратором згідно із Законом України від 15.05.2003 № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань».

Пунктом 65.2 ст. 65 ПК України визначено, що облік самозайнятих осіб здійснюється шляхом внесення до Державного реєстру фізичних осіб-платників податків (далі Державний реєстр) записів про державну реєстрацію або припинення підприємницької діяльності, незалежної професійної діяльності, перереєстрацію, постановку на облік, зняття з обліку, внесення змін стосовно самозайнятої особи, а також вчинення інших дій, які передбачені Порядком обліку платників податків, зборів.

При цьому, згідно з пп.65.4.4 п. 65.4 ст. 65 ПК України контролюючий орган відмовляє в розгляді документів, поданих для взяття на облік особи, яка здійснює незалежну професійну діяльність, у разі коли фізична особа вже взята на облік як самозайнята особа.

Таким чином, податковим законодавством виключена можливість подвійного взяття на облік особи, яка здійснює незалежну професійну діяльність, у разі коли фізична особа вже взята на облік, як самозайнята особа.

Згідно з п.2 ч.1 ст.1 Закону України від 08.07.2010 № 2464-VI єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі єдиний внесок) це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Пунктом 10 ч.1 ст.1 Закону України від 08.07.2010 № 2464-VI визначено, що страхувальники роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону зобов'язані сплачувати єдиний внесок.

Відповідно до п.4, 5 ч.1 ст.4 Закону України від 08.07.2010 № 2464-VI платниками єдиного внеску є:

фізичні особи-підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування;

особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності.

За приписами п.2 ч.1 ст.7 Закону України від 08.07.2010 № 2464-VI (в редакції, чинній з 1 січня 2017 року) єдиний внесок нараховується:

для платників, зазначених у пунктах 4 (крім фізичних осіб-підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування), 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць. У разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному кварталі або окремому місяці звітного кварталу, такий платник зобов'язаний визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

Відповідно до ч.2 ст.5 Закону № 2464-VІ взяття на облік платників єдиного внеску, зазначених у пунктах 4, 5, 5-1, 15 та 16 частини першої статті 4 цього Закону, здійснюється органом доходів і зборів з внесенням відповідних відомостей до реєстру застрахованих осіб.

На час взяття позивача на податковий облік як платника єдиного внеску питання взяття на облік, внесення змін до облікових даних та зняття з обліку платників внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування було врегульовано Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 №21-1.

До платників страхових внесків відповідно до Інструкції №21-1 (в редакції від 26.07.2005), віднесені зокрема, особи, які забезпечують себе роботою самостійно, - займаються адвокатською, нотаріальною, творчою та іншою діяльністю, пов'язаною з отриманням доходу безпосередньо від цієї діяльності (підп. 2.1.5. п. 2.1).

Підпунктом 3.1.5 п. 3.1 Інструкції №21-1 було передбачено, що страхувальники, зазначені в підпункті 2.1.5 пункту 2.1 цієї Інструкції, для реєстрації в органах Пенсійного фонду України подають: заяву за формою згідно з додатком 1; завірені копії таких документів: документів, що підтверджують право на провадження нотаріальної та іншої діяльності; довідки про присвоєння ідентифікаційного номера з державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів; трудового договору з найманим працівником; цивільно-правового договору з особою, за яку сплачуються внески.

Страхувальники з дня їх реєстрації в органах Пенсійного фонду України набувають статусу платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (підп. 3.1.6. п. 3.1 Інструкції №21-1).

Відповідно до п.3.2. Інструкції №21-1 на основі документів, визначених у підпунктах 3.1.4, 3.1.5, 3.1.7 пункту 3.1 цієї Інструкції, проводяться відповідні записи в журналах обліку платників страхових внесків, а одержані документи підшиваються до справи, на якій проставляється реєстраційний номер платника страхових внесків.

Підпунктом 3.2.2.п. 3.2. Інструкції №21-1 встановлено, що після реєстрації платникові протягом 10 днів видаються повідомлення за формою згідно з додатком 4.

Наведене вище свідчить про те, що взяття на облік платників страхових внесків, осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, могло бути здійснено лише за заявою самих осіб.

Доказів звернення позивача з відповідною заявою до Пенсійного фонду відповідачем не надано та матеріали справи таких доказів не містять.

В подальшому, постановою правління Пенсійного фонду України 27.09.2010 № 21-6 затверджено Порядок взяття на облік та зняття з обліку в органах Пенсійного фонду України платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Цей Порядок розроблено відповідно до статті 5Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» і визначає механізм взяття на облік та зняття з обліку в органах Пенсійного фонду України платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Порядок поширюється на платників єдиного внеску, зазначених у пунктах 1, 4 та 5 частини першої статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Взяття на облік платників єдиного внеску здійснюється Пенсійним фондом України шляхом внесення відповідних відомостей до реєстру страхувальників.

Відповідно до п.4.2. Порядку №21-6 платники єдиного внеску (фізичні особи), на яких не поширюється дія Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», беруться на облік в органах Пенсійного фонду за місцем проживання не пізніше наступного робочого дня з дня отримання від них заяви за формою згідно з додатком 2 або 3.

Заява зазначеними платниками подається в 10-денний термін із дня початку провадження відповідної діяльності або укладення трудового договору з найманим працівником чи укладення договору цивільно-правового характеру з фізичною особою.

Отже, і норми Порядку №21-6 не передбачали взяття на облік платників єдиного внеску осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, шляхом встановлення «ознаки незалежної професійної діяльності», за ініціативою контролюючого органу.

Наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1588, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.12.2011 за № 1562/20300 затверджений Порядок обліку платників податків і зборів в Україні.

За приписами п. 6.7 Розділу 6 Порядку № 1588 взяття на облік фізичних осіб, які не є підприємцями та здійснюють незалежну професійну діяльність, умовою ведення якої згідно із законом є державна реєстрація такої діяльності у відповідному уповноваженому органі та отримання свідоцтва про реєстрацію чи іншого документа (дозволу, сертифіката тощо), що підтверджує право фізичної особи на ведення незалежної професійної діяльності (далі фізична особа, яка провадить незалежну професійну діяльність), здійснюється за місцем постійного проживання у порядку, встановленому Порядком №1588 для фізичних осіб-підприємців:

для взяття на облік фізична особа, яка має намір провадити незалежну професійну діяльність, у строк 10 календарних днів після державної реєстрації незалежної професійної діяльності у відповідному уповноваженому органі та отримання свідоцтва про реєстрацію чи іншого документа (дозволу, сертифіката тощо), що підтверджує право фізичної особи на провадження незалежної професійної діяльності, зобов'язана подати особисто (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) або через уповноважену особу до контролюючого органу за місцем свого постійного проживання заяву за формою № 5-ОПП (додаток 8) та копію свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю, якщо заявник є адвокатом, який провадить адвокатську діяльність індивідуально.

Пунктом 6.8 Порядку № 1588 передбачено, якщо контролюючим органом за інформацією від іншого державного органу чи при виконанні власних функцій виявляється фізична особа, яка здійснює незалежну професійну діяльність, що є зареєстрованою, але не перебуває на обліку у контролюючому органі, контролюючий орган повідомляє таку особу про необхідність подання заяви для взяття її на облік.

Судом першої інстанції встановлено, відповідачем не спростовано, що позивач, як особа, яка здійснює незалежну професійну діяльність, не подавав ані заяви у 2006 року для взяття на облік як платника страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, ані заяви у 2013 році для взяття на облік як платника єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Отже, відповідачем самостійно встановлено позивачеві як платнику єдиного внеску - фізичній особі-підприємцю ознаку незалежної професійної діяльності у зв'язку із чим здійснено нарахування єдиного внеску не лише як фізичній особі-підприємцю, а й як самозайнятій особі.

Відтак, суд першої інстанції правильно вказав, що позивач не перебуває на обліку як особа, яка здійснює незалежну професійну діяльність, а тому у Головного управління ДПС у Дніпропетровській області були відсутні правові підстави для встановлення позивачу як платнику ЄСВ ознак незалежної професійної діяльності, нарахування на цій підставі ЄСВ та винесення спірної вимоги про сплату боргу (недоїмки) №Ф-3968-0436-У від 07.02.2024.

Відповідно до п. 6 розділу VI Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України 20.04.2015за №449, вимога про сплату боргу (недоїмки) вважається відкликаною, якщо вимога податкового органу про сплату боргу (недоїмки) скасовується судом - у день набрання судовим рішенням законної сили.

Колегія суддів погоджується із посиланням суду першої інстанції на правові висновки, викладені у постановах Верховного Суду від 25.03.2020 у справі № 826/9288/18, від 19 лютого 2019 року у справі №825/999/17, від 26 лютого 2019 року у справі №805/4374/15-а та вважає правильним висновок суду першої інстанції про необхідність зобов'язання контролюючого органу здійснити коригування відомостей в інтегрованій картці платника єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування ОСОБА_1 шляхом виключення нарахувань з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за спірні періоди.

Виходячи з вищенаведеного, суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують.

Передбачені ст.317 КАС України підстави для скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення відсутні.

Керуючись ст. 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17 вересня 2024 року у справі №160/17938/24 залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили відповідно до ст.325 КАС України, може бути оскаржена до касаційного суду у випадках та строки, встановлені ст.ст.328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий - суддя І.Ю. Добродняк

суддя Н.А. Бишевська

суддя Я.В. Семененко