20 травня 2025 р. Справа № 520/20451/24
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Калиновського В.А.,
Суддів: Русанової В.Б. , Бегунца А.О. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 23.09.2024, головуючий суддя І інстанції: Сліденко А.В., м. Харків по справі № 520/20451/24
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до суду з позовом, в якому просив:
- визнати протиправними дії щодо проведення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області 25 квітня 2024 р. повторного перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 03.07.2023р. по справі № 520/8356/23, з 01.03.2022 та 01.03.2023 та формуванні Розрахунків на доплату (виплату, утримання) з підставою розрахунку: рішення суду № 520/8356/23 за період з березня 2022 по січень 2023 з мінусовим значенням - 121 741,74 грн. та вересень 2023 - квітень 2024 з мінусовим значенням - 62107,44 грн. та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області скасувати їх;
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, які полягають у обмеженні пенсії за вислугу років ОСОБА_1 її максимальним (граничним) розміром з 01.03.2022р. та її невиплаті у повному обсязі, та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років з 01.03.2022р. із суми грошового забезпечення відповідно до довідки Управління Служби безпеки України в Харківській області від 21.11.2022 за № 71, з урахуванням індексації відповідно постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», з щомісячною доплатою відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713, без застосування обмеження її максимальним (граничним) розміром та з врахуванням раніше виплачених сум;
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, які полягають у обмеженні пенсії за вислугу років ОСОБА_1 її максимальним (граничним) розміром з 01.03.2023р. та її невиплаті у повному обсязі, та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років з 01.03.2023р. з сум грошового забезпечення відповідно до довідки Управління Служби безпеки України в Харківській області від 16.11.2023 за № 399, з урахуванням індексації відповідно постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», з щомісячною доплатою відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713, без застосування обмеження її максимальним (граничним) розміром та з врахуванням раніше виплачених сум;
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, які полягають у обмеженні пенсії за вислугу років ОСОБА_1 її максимальним (граничним) розміром з 01.03.2024р. та її невиплаті у повному обсязі, та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років з 01 березня 2024 року з сум грошового забезпечення, відповідно до довідки Управління Служби безпеки України в Харківській області 16.11.2023 за № 399, з урахуванням індексації відповідно постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 р. № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» з щомісячною доплатою відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713, без застосування обмеження її максимальним (граничним) розміром та з врахуванням раніше виплачених сум.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 07.08.2024р. позов в частині вимоги нарахування та виплати щомісячної доплати до пенсії згідно з постановою КМУ від 14.07.2021р. № 713, індексації згідно з постановою КМУ 16.02.2022р. № 118, індексації згідно з постановою КМУ від 24.02.2023р. № 168 з 01.03.2022р. по 18.01.2024р - повернуто
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 23.09.2024 частково задоволено позов.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2023р. без обмежень, запроваджених ст.2 розділу І і п.2 розділу ІІ Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011р. № 3668-VI та без урахування індексації пенсії у порядку постанови КМУ від 16.02.2022р. № 118, без урахування індексації пенсії у порядку постанови КМУ від 23.02.2023р. № 168, без урахування індексації пенсії у порядку постанови КМУ від 24.02.2024р. № 185 та без урахування щомісячної доплати у порядку постанови КМУ від 14.07.2021р. № 713.
Позов у решті вимог - залишено без задоволення.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (ідентифікаційний код - 14099344; місцезнаходження - 61022, Харківська область, місто Харків, м-н Свободи, 5, Держпром, 3 під'їзд) на користь ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. - НОМЕР_1 ; зареєстрована адреса місця проживання - АДРЕСА_1 ) 484,48 грн (чотириста вісімдесят чотири гривні 48 копійок) витрат по сплаті судового збору.
Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням позивачем подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції як таке, що ухвалене з порушенням норм матеріального і процесуального права, та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Доводи апелянта обґрунтовані тим, що фактично, станом на 25.04.2024 року, жодної законної підстави для проведення перерахунку пенсії у відповідача, передбаченої частинами першою, другою статті 63 Закону України № 2262-ХІІ (за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку, інші додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії) - у відповідача не існувало, що свідчить про протиправність проведеного перерахунку з розміру грошового забезпечення станом на 05.03.2019, так само як і формування розрахунків на доплату (виплату, утримання) з підставою розрахунку: рішення суду № 520/8356/23 з утримання з пенсії позивача грошових коштів загальною сумою 183 849,18 грн.
Питання обмеження пенсії позивача максимальним розміром вже було предметом судового розгляду у справі № 520/17402/2020, 520/11405/22 і ухвалені у цих справах рішення суду мають преюдиційний характер для правовідносин між сторонами. Серед іншого це означає, що під час проведення наступних перерахунків пенсії позивача пенсійний орган не вправі застосовувати обмеження максимального розміру пенсії з тих підстав, яким вже надано оцінку у судовому рішенні, що набрало законної сили. На думку скаржника, зазначене свідчить про порушення судом першої інстанції норм матеріального права, а саме незастосування Закону, що підлягав застосуванню, що є підставою відповідно п. 4 ч. 1 статті 376 КАС України для скасування оскаржуваного судового рішення від 23.09.2024.
Крім того зазначив, що постановами № 118, № 168, № 185 чітко визначено, що передбачене підвищення пенсії, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Перерахунком (переглядом) пенсії, призначеної відповідно до Закону № 2262-ХІІ, для цілей, визначених постановою КМУ № 713, є перерахунок у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Зауважив, що відповідачем як суб'єктом владних повноважень нарахована індексація та щомісячна доплата у розмірі 2000,00 грн. позивачу у повному обсязі, але не виплачується, оскільки розмір пенсії протиправно обмежений відповідачем (підтверджується роздруківками з пенсійної справи позивача), тому висновок суду про застосування до цих правовідносин строку звернення до суду згідно ч. 2 ст. 122 КАС України, є таким, що суперечить ст. 55 Закону України № 2262-XII.
Ухвалою Другого апеляційного адміністративного суду від 05.12.2024 зупинено провадження у цій справі до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 400/6254/24. Ухвалою Другого апеляційного адміністративного суду від 01.05.2025 провадження у справі поновлено.
Відповідно до ч.1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України (далі по тексту - КАС України) суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
На підставі положень п.3 ч.1 ст. 311 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, переглянувши справу за наявними у ній доказами, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що заявник з 30.12.2014р. від ГУ ПФУ в Харківській області отримує пенсію у розмірі 70% грошового забезпечення у порядку Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби", яка розрахована за складовими грошового забезпечення відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017р. № 704, так як заявник проходив службу по лінії Служби безпеки України.
За викладеними у позові твердженнями заявнику проведено перерахунок пенсії з 01.03.2022р. на виконання постанови КМУ від 16.02.2022р. № 118, з 01.03.2023р. на виконання постанови КМУ від 24.02.2023р. № 168 та з 01.03.2024р. на виконання постанови КМУ від 23.02.2024р. № 185. Сума індексації пенсії на виконання постанови КМУ від 16.02.2022р. № 118 склала - 4.263,43 грн; сума індексації пенсії на виконання постанови КМУ від 24.02.2023р. № 168 склала - 1.500,00 грн; сума індексації пенсії на виконання постанови КМУ від 23.02.2024р. № 185 склала - 1.500,00 грн.
Також Управлінням СБУ в Харківській області відносно заявника були складені довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії від 21.11.2022р. № 69 станом на 01.01.2020р., від 21.11.2022р. № 70 станом на 01.01.2021р., від 21.11.2022 № 71 станом на 01.01.2022р. та від 16.11.2023 № 399 станом на 01.01.2023р.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 14.02.2023р. по справі № 520/11405/22 було визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, яка полягає у нездійсненні перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 на підставі Довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020, виданої Управлінням Служби безпеки України в Харківській області 21.11.2022 за № 69. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років на підставі Довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020, виданої Управлінням Служби безпеки України в Харківській області 21.11.2022 за № 69, у розмірі 70 % грошового забезпечення, починаючи з 01.02.2020 року, без застосування обмеження максимальним (граничним) розміром. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, яка полягає у нездійсненні перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 на підставі Довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021, виданої Управлінням Служби безпеки України в Харківській області 21.11.2022 за № 70. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років на підставі Довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021, виданої Управлінням Служби безпеки України в Харківській області 21.11.2022 за № 70, у розмірі 70 % грошового забезпечення, починаючи з 01.02.2021 року, без застосування обмеження максимальним (граничним) розміром. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, яка полягає у нездійсненні перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 на підставі Довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022, виданої Управлінням Служби безпеки України в Харківській області 21.11.2022 за № 71. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років на підставі Довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022, виданої Управлінням Служби безпеки України в Харківській області 21.11.2022 за № 71, у розмірі 70 % грошового забезпечення, починаючи з 01.02.2022 року, без застосування обмеження максимальним (граничним) розміром.
На виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 14.02.2023 по справі № 520/11405/22 головним управлінням з 01.02.2020, 01.02.2021 та з 01.02.2022 проведено перерахунок пенсії заявника з урахуванням відповідних оновлених довідок про розмір грошового забезпечення та без обмеження максимальним розміром. Після перерахунку підсумок пенсії без обмеження максимальним розміром з 01.02.2022 встановлено у розмірі 30453 гривні 08 копійок.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 03.07.2023р. по справі № 520/8356/23 було визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області при здійсненні ОСОБА_1 перерахунку пенсії за вислугу років та її індексації в частині обмеження її максимальним (граничним) розміром з 01 березня 2022 року та з 01 березня 2023 року. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років з 01 березня 2022 року та з 01 березня 2023 року, з урахуванням індексації без застосування обмеження її максимальним (граничним) розміром та з врахуванням раніше виплачених сум.
У серпні 2023 року на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 03.07.2023 по справі № 520/8356/23 головним управлінням з 01.03.2022 та з 01.03.2023 проведено перерахунок пенсії заявника без обмеження максимальним розміром з урахуванням індексації.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 07.03.2024р. по справі № 520/37026/23 було визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, яка полягає у нездійсненні перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 на підставі Довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, виданої Управлінням Служби безпеки України в Харківській області за № 399 від 16.11.2023. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років на підставі Довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, виданої Управлінням Служби безпеки України в Харківській області за № 399 від 16.11.2023, починаючи з 01.02.2023.
На виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 07.03.2024р. по справі № 520/37026/23 головним управлінням з 01.02.2023 проведено перерахунок пенсії заявника з урахуванням відповідної оновленої довідки про розмір грошового забезпечення.
Заявником через представника 09.05.2024р. було подано до Управління звернення з приводу пенсійного забезпечення заявника.
За цим зверненням Управлінням було відповідь, оформлену листом від 15.05.2024р. № 2000-0203-8/79943, у якій зазначено, що з 01.03.2022 грошове забезпечення для обчислення пенсії встановлено у розмірі 30.908,45 гривень. Після перерахунку на виконання рішення суду № 520/8356/23 з 01.03.2022 пенсія нараховується з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 без застосування обмеження її максимальним розміром, але не нижче раніше встановленого розміру пенсії 30453 гривні 08 коп. Після перерахунку на виконання рішення суду № 520/8356/23 з 01.03.2023 пенсія нараховується з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 без застосування обмеження її максимальним (граничним) розміром, але не нижче раніше встановленого розміру пенсії 30453 гривні 08 копійок. За результатом проведеного перерахунку на виконання рішення суду № 520/8356/23 доплата за минулий час відсутня. На виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 07.03.2024 по справі № 520/37026/23 головним управлінням з 01.02.2023 проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням оновленої довідки. Зобов'язань щодо перерахунку пенсії без обмеження максимальним розміром рішенням № 520/37026/23 на головне управління не покладено.
Станом на 01.03.2022 р. відповідно до протоколу перерахунку пенсії від 15.05.2024р. розмір нарахованої пенсії заявника становив 34.716,51 грн (як 70% грошового забезпечення у сумі 43.504,40 грн + 4.263,43 грн. індексації у порядку постанови КМУ № 118 від 16.02.2022 р.)
При цьому, сума пенсії до виплати була визначена Управлінням у 30.453,08 грн.
Станом на 01.03.2023 р. відповідно до протоколу перерахунку пенсії від 15.05.2024р. розмір нарахованої пенсії заявника становив 50.128,13 грн (як 70% грошового забезпечення у сумі 60.937,50 грн + 5.971,88 грн. індексації у порядку постанови КМУ № 118 від 16.02.2022 р. + 1.500,00 грн індексації у порядку постанови КМУ № 168 від 24.02.2023 р.)
При цьому, сума пенсії до виплати була визначена Управлінням у 30.453,08грн.
Станом на 01.05.2024 р. відповідно до протоколу перерахунку пенсії від 15.05.2024р. розмір нарахованої пенсії заявника становив 51.628,13 грн (як 70% грошового забезпечення у сумі 60.937,50 грн + 5.971,88 грн. індексації у порядку постанови КМУ № 118 від 16.02.2022 р. + 1.500,00 грн індексації у порядку постанови КМУ № 168 від 24.02.2023 р. + 1500,00 грн індексації у порядку постанови КМУ № 185 від 23.02.2024 р.)
При цьому, сума пенсії до виплати була визначена Управлінням у 30.453,08 грн.
За викладеними у позові твердженнями, 21.08.2023 відповідачем на виконання рішень суду проведено: - перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2022 з розміру грошового забезпечення 43504 грн. 40 коп., розмір пенсії з урахуванням індексації пенсії та доплати згідно постанови КМУ від 14.07.2021 № 713 - 36716 грн. 51 коп.; - перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2023 з розміру грошового забезпечення 43504 грн. 40 коп., розмір пенсії з урахуванням індексації пенсії та доплати згідно постанови КМУ від 14.07.2021 № 713 - 38216 грн. 51 коп.; сформовано розрахунок на доплату до пенсії за судовим рішенням у сумі 121741 грн. 74 коп.
З матеріалів пенсійної справи вбачається наявність: Розрахунки на доплату (виплату, утримання) з датою розрахунку 25 квітня 2024р. та підставою розрахунку: рішення суду № 520/8356/23, містить інформацію, сформовану: за період з березня 2022 по січень 2023 - 121.741,74 грн. Цей розрахунок містить застереження: «Коригування 649»; вересень 2023 - квітень 2024 - 62.107,44 грн. Цей розрахунок містить застереження: «Не утримано. Для врахування при виконанні наступного рішення суду». Розрахунки на доплату (виплату, утримання) з датою розрахунку 25 квітня 2024р. та підставою розрахунку: рішення суду № 520/8356/23 містить інформацію, сформовану: за період з березня 2022 по січень 2023 з мінусовим значенням 121.741,74 грн., вересень 2023 - квітень 2024 з мінусовим значенням 62.107,44 грн.
Стверджуючи про невідповідність закону управлінського волевиявлення органу публічної адміністрації з приводу повторного проведення перерахунку пенсії за одним і тим самим судовим рішенням, обмеженням його пенсії максимальним розміром, невиплатою щомісячної доплати відповідно до постанови КМУ № 713 та індексації пенсії відповідно до постанов КМУ та постановлених судових рішень заявник ініціював даний спір.
Частково задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки матеріали справи не містять об'єктивних даних про виконання зобов'язаними особами рішення Конституційного Суду України від 12.10.2022р. № 7-р(ІІ)/2022 по справі № 3-102/2021 (231/21, 415/21), то суд, зважаючи на ч.1 ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", рішення Європейського суду з прав людини від 14.10.2010р. по справі “Щокін проти України» (Shchokin v. Ukraine, заяви № 23759/03 та 37943/06) та рішення Європейського суду з прав людини від 07.07.2011р. по справі “Серков проти України» (Serkov v. Ukraine, заява № 39766/05), доходить до переконання про те, що у заявника могли виникнути легітимні сподівання та розумні очікування на незастосування суб'єктом владних повноважень правової категорії "у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом" до відносин з власного пенсійного забезпечення, але виключно в частині основного розміру пенсії, а не в часті розміру індексації пенсії.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції дійшов висновків, що перерахунки пенсій на виконання рішень судів у зв'язку: із зменшенням відсоткового розміру пенсії відносно грошового забезпечення, із втратою чинності нормами постанови КМУ від 21.02.2018р. № 103 в частині структури грошового забезпечення як розрахункової бази обчислення нового розміру раніше вже призначеної пенсії (05.03.2019р. - відповідає перерахунку пенсії з 01.04.2019р., 19.11.2019р. - відповідає перерахунку пенсії з 01.12.2019р.) є виправленням наслідків недоліків/вад/дефектів управлінських волевиявлень суб'єкта владних повноважень управлінської функції у порядку судового захисту, а не перерахунком пенсії через підвищення поточної винагороди за службу діючого публічного службовця у порядку ст. 63 Закону України від 09.04.1992р. № 2262-ХІІ.
Також зазначив, що за епізодом збільшення пенсії заявника у порядку постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023р. № 168 за процедурою індексації унаслідок застосування коефіцієнту підвищення - "1,197", але у межах 1.500,00грн. реально вчинене управлінське волевиявлення суб'єкта владних повноважень не суперечить закону. За епізодом збільшення пенсії заявника у порядку постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024р. № 185 за процедурою індексації унаслідок застосування коефіцієнту підвищення - "1,0796", але у межах 1.500,00грн. реально вчинене управлінське волевиявлення суб'єкта владних повноважень не суперечить закону.
Крім того, суд першої інстанції дійшов висновку, що оскільки перерахунок пенсії позивача, проведений Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області з 01.02.2022 на виконання судового рішення Харківського окружного адміністративного суду від 14.02.2023 по справі № 520/11405/22 обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців, а саме збільшенням розміру прожиткового мінімуму для розрахунку грошового забезпечення станом на 01.01.2022, та розмір пенсії після такого перерахунку збільшився більше ніж на 2 000,00 грн, то в позивача відсутнє право на щомісячну доплату в розмірі 2 000,00 грн відповідно до Постанови КМУ № 713 з 01.03.2022.
Даючи правову оцінку фактичним обставинам справи, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на таке.
Щодо обмеження розміру пенсії максимальним розміром - десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Обмеження граничного розміру пенсії, призначеної на підставі Закону № 2262-XII, десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, вперше введено в дію Законом № 3668-VI, який набрав законної сили 01.10.2011.
Відповідно до положень статті 2 Закону № 3668-VI максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Митного кодексу України, законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про Національний банк України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про дипломатичну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про судову експертизу», «Про статус і соціальний захист громадян, як постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Про пенсійне забезпечення», «Про судоустрій і статус суддів», Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року «Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України», не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Водночас Законом № 3668-VI внесено зміни у статтю 43 Закону № 2262-XII, яку викладено в редакції Закону № 3668-VI, а саме: максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262-XII.
Згідно з пунктом 2 резолютивної частини вказаного Рішення положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262-XII, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, тобто 20.12.2016.
Конституційний Суд України у Рішенні від 20.12.2016 № 7-рп/2016, яким визнав таким, якими, що не відповідають статті 17 Конституції України, положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262-XII, виходив із того, що норми-принципи частини п'ятої статті 17 Конституції України щодо забезпечення державою соціального захисту громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей є пріоритетними та мають безумовний характер. Тобто заходи, спрямовані на забезпечення державою соціального захисту вказаної категорії осіб, зокрема у зв'язку з економічною доцільністю, соціально-економічними обставинами не можуть бути скасовані чи звужені. При цьому Конституційний Суд України стверджує, що обмеження максимального розміру пенсії, призначеної особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом № 2262-ХІІ, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п'ятою статті 17 Конституції України, які зобов'язані захищати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність України.
Обмеження граничного розміру пенсії, призначеної на підставі Закону № 2262-XII, десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, введено в дію Законом № 3668-VI, яким внесено зміни у статтю 43 Закону № 2262-XII, шляхом викладення її в редакції Закону № 3668-VI.
Суд першої інстанції вірно врахував, що положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262-XII та положення частини першої статті 2 Закону № 3668-VІ (у частині поширення її дії на Закон № 2262-ХІІ), прийняті одночасно для регулювання одних і тих самих правовідносин (обмеження максимальним розміром пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII) та є однаковими за змістом.
Конституційним Судом України у Рішенні від 20.12.2016 № 7-рп/2016 надано оцінку правовому регулюванню спірних правовідносин (обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців) та визнано таким, що не відповідає статті 17 Конституції України положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262-XII.
При цьому положення статті 2 Закону № 3668-VI (у частині поширення її дії на Закон № 2262-XII), які дублюють зміст частини сьомої статті 43 Закону № 2262-XII, тобто є однопредметними правовими нормами, які прийняті одночасно для регулювання спірних правовідносин - змін не зазнали та передбачали обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців.
Таким чином, на момент виникнення спірних правовідносин була наявна колізія між Законом № 2262-XII з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016 та Законом № 3668-VI - у частині обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців.
Разом з тим, питання розв'язання наявної колізії в частині застосування до спірних правовідносин (предметом яких є правомірність обмеження максимального розміру пенсії, призначеної на підставі Закону № 2262-XII), норм матеріального права, а саме Закону № 2262-XII з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016 та Закону № 3668-VI, було предметом дослідження Верховним Судом, висновки якого викладені в постанові № 400/2085/19 від 16 грудня 2021 року.
В даному судовому рішенні Суд зазначив таке.
Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) у пунктах 52, 56 рішення від 14.10.2010 у справі Щокін проти України зазначив, що тлумачення й застосування національного законодавства є прерогативою національних органів. Суд, однак, зобов'язаний переконатися в тому, що спосіб, у який тлумачиться й застосовується національне законодавство, призводить до наслідків, сумісних із принципами Конвенції з погляду тлумачення їх у світлі практики Суду. На думку ЄСПЛ, відсутність у національному законодавстві необхідної чіткості та точності, які передбачали можливість різного тлумачення, порушує вимогу якості закону, передбачену Конвенцією, і не забезпечує адекватний захист від свавільного втручання публічних органів державної влади в майнові права заявника. Таким чином, у випадку існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов'язків особи в національному законодавстві, органи державної влади зобов'язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.
Водночас положеннями статті 6 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики ЄСПЛ. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 06.11.2018 у справі № 812/292/18 зазначила, що норми законодавства, які допускають неоднозначне або множинне тлумачення, завжди трактуються на користь особи.
У постанові від 13.02.2019, що винесена Великою Палатою Верховного Суду у зразковій справі № 822/524/18 із посиланням на положення статей 1, 8, 92 Конституції України, а також на статтю 9 Міжнародного пакту про економічні, соціальні і культурні права зроблено висновок, що у випадку існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов'язків особи в національному законодавстві, наявність у національному законодавстві правових прогалин щодо захисту прав людини та основних свобод, зокрема, у сфері пенсійного забезпечення, органи державної влади зобов'язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.
Зважаючи на викладене, колегія суддів приходить до висновку про те, що у цій справі застосуванню підлягають норми Закону № 2262-XII з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016, а обмеження відповідачем максимального розміру пенсії позивача, право на пенсійне забезпечення якого встановлене Законом № 2262-ХІІ, є протиправним.
Отже, суд першої інстанції дійшов правильних висновків, що оскільки матеріали справи не містять об'єктивних даних про виконання зобов'язаними особами рішення Конституційного Суду України від 12.10.2022р. № 7-р(ІІ)/2022 по справі № 3-102/2021 (231/21, 415/21), то суд, зважаючи на ч.1 ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", рішення Європейського суду з прав людини від 14.10.2010р. по справі “Щокін проти України» (Shchokin v. Ukraine, заяви № 23759/03 та 37943/06) та рішення Європейського суду з прав людини від 07.07.2011р. по справі “Серков проти України» (Serkov v. Ukraine, заява № 39766/05), доходить до переконання про те, що у заявника могли виникнути легітимні сподівання та розумні очікування на незастосування суб'єктом владних повноважень правової категорії "у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом" до відносин з власного пенсійного забезпечення, але виключно в частині основного розміру пенсії, а не в часті розміру індексації пенсії.
Щодо права позивача на виплату пенсії з урахуванням щомісячної доплати у розмірі 2000 грн., відповідно до постанови КМУ від 14.07.2021 р. № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" та з урахуванням індексації, передбаченої постановами КМУ № 118 та № 168.
З аналізу пункту 1 Постанови № 713 у сукупності із приписами статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» вбачається таке:
- з 1 липня 2021 року колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 року (і до розміру пенсії на вказану дату) або пенсія яким призначена (поновлена) після 1 березня 2018 року (з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 року або до цієї дати), було установлено щомісячну доплату в розмірі 2000,00 грн;
- доплата, визначена цією Постановою, враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, що здійснюються у зв'язку із прийняттям після 1 березня 2018 року уповноваженим органом нормативно-правого акта, який став правовою підставою для перегляду (перерахування) пенсії. Тобто, таке підвищення (перерахунок пенсії) повинне відповідати порядку, передбаченому статтею 63 Закону № 2262-XII, та обов'язково мало здійснюватися після 1 березня 2018 року, при цьому не має значення, чи такий нормативно правовий акт був прийнятий до 1 березня 2018 року, чи після, оскільки визначальним є саме момент підвищення після 1 березня 2018 року;
- метою установлення такої доплати є поетапне зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам;
- виплата щомісячної доплати в розмірі 2000,00 грн не здійснюється у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому пункту 1 цієї Постанови, переглядалася (перераховувалася) саме після 1 березня 2018 року відповідно до процедури, передбаченої статтею 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», і такий перегляд (перерахунок) перевищив розмір доплати;
- якщо перегляд пенсії (перерахунок) здійснювався до 1 березня 2018 року або після цієї дати, однак на виконання рішення суду з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на який у особи виникло до 1 березня 2018 року, то такий перегляд (перерахунок) не є підставою для нездійснення виплати у розмірі 2000,00 грн. чи її припинення;
- водночас, якщо перегляд пенсії (перерахунок) здійснювався після 1 березня 2018 року на виконання рішення суду з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на який у особи виникло після 1 березня 2018 року, то такий перегляд (перерахунок), проведений відповідно до статей 43, 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом), є підставою для нездійснення виплати у розмірі 2000,00 грн. чи її зменшення (в залежності від розміру збільшення пенсії після перерахунку).
У зв'язку із тим, що положення Постанови № 713 припинення або зміну розміру щомісячної доплати в сумі 2000,00 грн. пов'язують з переглядом (перерахунком) пенсії, при цьому не вказуючи правову та фактичну підставу такого перегляду, але вказують на мету виплати такої доплати (поетапне зменшення диспропорцій в розмірах пенсій) та підстави припинення її виплати (збільшення пенсії більше аніж на 2000,00 грн.), то перерахунок пенсії у зв'язку із зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет на певний рік, що мало наслідком зміну розміру грошового забезпечення військовослужбовців (посадового окладу), є тим підвищенням, з яким абзац третій пункту 1 Постанови № 713 пов'язує припинення або зміну (зменшення) розміру щомісячної доплати, передбаченої цим нормативно-правовим актом.
Оскільки зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет на певний рік, є правовою підставою для зміни розміру грошового забезпечення військовослужбовців (посадового окладу) та, відповідно, отримання нової довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку № 45 з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 постанови № 704, і подання таких довідок до відповідного управління Пенсійного фонду України для здійснення перерахунку пенсії відповідно до частин першої, другої статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», то здійснений вказаним державним органом перерахунок пенсії, право на який у особи виникло після 1 березня 2018 року, за умови підвищення розміру пенсії, є підставою для припинення (у разі підвищення розміру пенсії більш ніж на 2000,00 грн.) або зменшення розміру (у разі підвищення розміру пенсії менш ніж на 2000,00 грн.) щомісячної доплати в сумі 2000,00 грн., передбаченої Постановою № 713.
З метою забезпечення у 2021-2023 роках проведення індексації пенсій для підвищення рівня матеріального забезпечення найбільш вразливих верств населення з числа пенсіонерів Кабінет Міністрів України щороку у межах бюджету Пенсійного фонду України визначав розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, зокрема у 2021 році цей показник становив 1,11 згідно із Постановою Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 року № 127 “Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році», у 2022 році 1,14 згідно з Постановою № 118, у 2023 році 1,197 згідно з Постановою № 168.
Водночас у 2023 році розміри пенсій, призначених згідно із статтями 13, 21 і 36 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перераховуються із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії з у розмірі 1,197 згідно з Постановою № 168, а також з урахуванням збільшеного у попередньому році на коефіцієнт 1,14 показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, передбаченого Постановою № 118.
Водночас, оскільки абзацом третім пункту 2 Постанови № 168 передбачено, що якщо перерахунок пенсії особам здійснюється відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за зазначеним Законом, а у нашому випадку має місце саме таке підвищення, обумовлене збільшенням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, то відповідно до імперативних вимог абзацу 3 пункту 2 Постанови № 168 коефіцієнт збільшення, передбачений пунктом 1 цієї Постанови, не застосовується. Тобто, виплата індексації, передбаченої Постановою № 168, не нараховується з моменту перерахунку пенсії, пов'язаного із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за зазначеним Законом.
З огляду на імперативні положення абзацу третього пункту 2 Постанови № 168, які вказують на те, що підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, застосовується також у разі перерахунку пенсії відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім перерахунків у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за зазначеним Законом, то перерахунок пенсії у зв'язку із зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет на певний рік, що мало наслідком зміну розміру грошового забезпечення військовослужбовців (посадового окладу), є підставою для припинення виплати індексації в розмірі, передбаченому Постановою № 168.
Велика Палата Верховного Суду повністю погодилася з наведеними висновками Касаційного адміністративного суду у зразковій справі № 400/6254/24, залишивши постановою від 13.03.2025 рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 16 грудня 2024 року у зразковій справі № 400/6254/24 без змін (https://reyestr.court.gov.ua/Review/126486062).
Відповідно до частини третьої статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
У постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 16.12.2024 у зразковій справі № 400/6254/24 за позовом особи до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії (https://reyestr.court.gov.ua/Review/123793985) вказано, що це рішення суду є зразковим для справ, у яких:
а) позивачі пенсіонери, яким призначено пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;
б) відповідачем є суб'єкт владних повноважень, до повноважень якого належить здійснення перерахунку пенсії особам, пенсія яким призначена відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а саме Головне управління Пенсійного фонду в області;
в) спір виник з аналогічних підстав у відносинах, що регулюються одними нормами права (у зв'язку з відмовою пенсійного органу, після проведення перерахунку пенсії на виконання рішення суду щодо перерахунку розміру грошового забезпечення з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до Постанови №704, нараховувати та виплачувати щомісячну доплату в розмірі 2000,00 грн згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб»; відмовою пенсійного органу нараховувати та виплачувати індексацію згідно з постановами Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року №118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» від 24 лютого 2023 року № 168 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», вмотивовану тим, що індексація не нараховується, оскільки відбувся перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»);
г) позивачі заявили аналогічні позовні вимоги (по-різному висловлені, але однакові по суті):
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду щодо відмови після проведення перерахунку пенсії на виконання рішення суду щодо перерахунку розміру грошового забезпечення з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до Постанови № 704, у нарахуванні доплати до пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб»;
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду щодо відмови нараховувати та виплачувати індексацію згідно з постановами Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» від 24 лютого 2023 року № 168 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», вмотивовану тим, що індексація не нараховується, оскільки відбувся перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України перерахувати та виплатити щомісячну доплату в розмірі 2000,00 грн згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду перерахувати і виплатити індексацію згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», та індексацію згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році».
Отже висновки Верховного Суду в цій зразковій справі належить застосовувати в адміністративній справі № 440/11655/24.
За результатом розгляду справи № 400/6254/24 як зразкової, Верховний Суд дійшов висновку, що перерахунок пенсії військовослужбовця, на підставі рішення суду, з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2021 року, 1 січня 2022 року, 1 січня 2023 року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», є таким перерахунком пенсії з підвищенням, який відповідно до абзацу третього пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» та постанов Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», та від 24 лютого 2023 року № 168 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», є правомірною підставою для невиплати доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн та індексації за 2022, 2023 роки.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 07.03.2024р. по справі № 520/37026/23 Головним управлінням пенсійного фонду України в Харківській області було здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023 на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023.
Колегія суддів зазначає, що вказаний перерахунок пенсії позивача вважається таким, що виник на підставі, встановленій нормативно-правовим актом, а саме через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет на 2023 рік, що мало наслідком зміну розміру грошового забезпечення військовослужбовців (посадового окладу) та є підставою для перерахунку пенсії колишнім військовослужбовцям відповідно до статті 43, 63 Закону № 2262-XII.
У свою чергу, перерахунок пенсії у зв'язку зі зростанням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет на певний рік, що мало наслідком зміну розміру грошового забезпечення військовослужбовців (посадового окладу), є підставою для припинення виплати індексації в розмірі, передбаченому постановами КМУ № 118 та № 168.
Застосовуючи вказані правові висновки Верховного Суду до спірних відносин, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про відсутність у позивача права на щомісячну доплату у розмірі 2000,00 грн., передбаченої постановою КМУ № 713 та індексацію пенсії, передбачену постановами КМУ № 118 та № 168, після перерахунку його пенсії у зв'язку із збільшенням розміру грошового забезпечення через зростання прожиткового мінімуму, встановленого станом на 01.01.2023.
Отже, суд першої інстанції дійшов обґрунтовних висновків, що заявник не має права на одночасне отримання як підвищеної пенсії унаслідок перерахунку у порядку ст. 63 Закону України від 09.04.1992р. № 2262-ХІІ станом на 01.02.2021р., станом на 01.01.2022р., станом на 01.01.2023р., так і права на отримання додаткових компенсуючих платежів, виплата яких пов'язана згідно з національним законом із відсутністю згаданого у ст. 63 Закону України від 09.04.1992р. № 2262-ХІІ збільшення пенсії унаслідок перерахунку через зростання поточного грошового забезпечення відповідної категорії осіб.
Щодо обмеження максимальним розміром перерахованої індексації пенсійного забезпечення позивача, колегія суддів зазначає наступне.
З копії протоколу перерахунку пенсії позивача встановлено, що пенсійним органом проведено перерахунок пенсії з 01.03.2023, нараховано індексацію за 2023 рік в сумі 1500,00 грн.
З копії протоколу перерахунку пенсії позивача встановлено, що пенсійним органом проведено перерахунок пенсії з 01.03.2024, нараховано індексацію за 2023 рік в сумі 1500,00 грн., нараховано індексацію за 2024 рік в сумі 1500 грн.
Пунктом 8 розділу «Прикінцеві положення» Закону № 2710-IX установлено, що у 2023 році, зокрема, частина друга статті 42 Закону № 1058-IV та стаття 64 Закону № 2262-ХІІ застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.
З метою реалізації пункту 8 розділу «Прикінцеві положення» Закону № 2710-IX Кабінет Міністрів України 24.02.2023 ухвалив постанову № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», пунктом 1 якої установлено, що з 1 березня 2023 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.
Пунктом 2 постанови № 168 установлено, що з 1 березня 2023 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови № 118 військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 року включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Згідно з п. 2 постанови Кабінету Міністрів України "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" від 23 лютого 2024 р. № 185 встановлено, що з 1 березня 2024 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 968) та пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році (Офіційний вісник України, 2023 р., № 26, ст. 1475) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2023 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 3 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Тож, з метою забезпечення у 2021-2024 роках проведення індексації пенсій для підвищення рівня матеріального забезпечення найбільш вразливих верств населення з числа пенсіонерів Кабінет Міністрів України щороку у межах бюджету Пенсійного фонду України визначав розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, зокрема у 2021 році цей показник становив 1,11 згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році», у 2022 році 1,14 згідно з Постановою № 118, у 2023 році 1,197 згідно з постановою № 168, у 2024 році 1,0796 згідно з Постановою № 185.
При цьому, у 2023 році розміри пенсій, призначених згідно із статтями 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ перераховуються із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії з у розмірі 1,197 згідно з Постановою № 168, а також з урахуванням збільшеного у попередньому році на коефіцієнт 1,14 показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, передбаченого постановою № 118.
У свою чергу, пунктом 10 Постанови № 168 установлено, що:
у разі коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії;
розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.
Отже, з 01.03.2023 відповідач зобов'язаний здійснити перерахунок пенсії позивача із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197, та розмір пенсії зі вказаної дати з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році підвищується на такий коефіцієнт збільшення, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 вказаної вище постанови.
Варто зазначити, що відповідно до Постанови № 168 Кабінет Міністрів України запровадив тимчасове обмеження на максимальний розмір індексації пенсій, а саме розмір підвищення пенсії за результатами індексації обмежено 1500 грн.
Як свідчать матеріали справи, з 01 березня 2023 року позивачу підвищено пенсію на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 Постанови № 168, а саме на 1500 грн.
З огляду на зазначені обставини, колегія суддів дійшла висновку, що індексація пенсії позивача з 01 березня 2023 року проведена відповідачем у межах чинного законодавства за умови, що підвищення відповідно до пункту 10 Постанови № 168 не може перевищувати 1500 грн.
При цьому, норма законодавства про те, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1 - 7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень, не є дискримінаційною відносно позивача, оскільки стосується й інших категорій пенсіонерів.
Виключень щодо неврахування п. 10 вказаної постанови Уряду під час такого перерахунку пенсії законодавство не містить. Зазначений пункт 10 Постанови № 168 чинний та не суперечить вимогам закону, з огляду на що підлягає застосуванню відповідачем.
В постанові від 07 червня 2024 року в справі № 420/25804/23 Верховний Суд зазначив, що обмеження верхньої межі індексації здійснюється для того, щоб збалансувати потреби та захистити якомога більшу кількість громадян через інструмент індексації, передусім тих громадян, пенсії яких є дуже низькими, і з іншого боку, щоб збалансувати фінансовий ресурс для проведення індексації для широких категорій осіб та утримати зростання нерівності між розміром пенсії громадян, а також з урахуванням того, що в умовах дії воєнного стану видатки в першу чергу спрямовуються на національну безпеку і оборону та на здійснення заходів правового режиму воєнного стану.
При цьому, як положеннями статті 42 Закону № 1058-IV, так і положеннями статті 64 Закону № 2262-ХІІ Уряду надано право визначати розмір, умови та порядок здійснення індексації пенсій.
Отже, положеннями постанови № 168 визначено верхню межу розміру індексації пенсії у граничному розмірі 1500,00 грн, яку не може перевищувати сума індексації (підвищення) у разі здійснення на виконання пункту 2 цієї постанови. Вказане також стосується положень постанови № 185.
Тобто, це означає, що якщо сума індексації пенсії в результаті проведеного перерахунку перевищує 1500,00 грн, доплата до пенсії встановлюється у межах граничної суми - в розмірі 1500 грн, у зв'язку із чим відсутні правові підстави вважати такі дії відповідача неправомірними, оскільки індексація пенсії позивача з 01.03.2023 та з 01.03.2024 проведена ГУ ПФУ в Харківській області із дотриманням вимог чинного законодавства.
Аналогічний правовий підхід до застосування вказаних норм права у подібних правовідносинах викладено Верховним Судом також у постановах від 13 червня 2024 року по справі № 120/14637/23, від 20 червня 2024 року по справі № 420/23990/23, від 21 червня 2024 року по справі № 620/13042/23 тощо.
Таким чином колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що за епізодом збільшення пенсії заявника у порядку постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023р. № 168 за процедурою індексації унаслідок застосування коефіцієнту підвищення - "1,197" та постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024р. № 185 за процедурою індексації унаслідок застосування коефіцієнту підвищення - "1,0796", але у межах 1 500 грн. реально вчинене управлінське волевиявлення суб'єкта владних повноважень не суперечить закону.
Крім того судом першої інстанції правильно зазначено, що рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 14.02.2023р. по справі № 520/11405/22, зокрема, було визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, яка полягає у нездійсненні перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 на підставі Довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022, виданої Управлінням Служби безпеки України в Харківській області 21.11.2022 за № 71. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років на підставі Довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022, виданої Управлінням Служби безпеки України в Харківській області 21.11.2022 за № 71, у розмірі 70 % грошового забезпечення, починаючи з 01.02.2022 року, без застосування обмеження максимальним (граничним) розміром.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 03.07.2023р. по справі № 520/8356/23 було визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області при здійсненні ОСОБА_1 перерахунку пенсії за вислугу років та її індексації в частині обмеження її максимальним (граничним) розміром з 01 березня 2022 року та з 01 березня 2023 року. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років з 01 березня 2022 року та з 01 березня 2023 року, з урахуванням індексації без застосування обмеження її максимальним (граничним) розміром та з врахуванням раніше виплачених сум.
Суд апеляційної інстанції погоджується з висновками, що захист права на отримання у порядку постанови КМУ від 16.02.2022р. № 118, від 24.02.2023р. № 168 індексації пенсії слід здійснювати саме у межах справи № 520/11405/22 та у межах справи № 520/8356/23 за механізмами, передбаченими ст.ст. 382 чи 383 КАС України.
Суд першої інстанції надав оцінку усім обставинам справи, котрі мають юридичне значення для правильного вирішення спору та дослухався до усіх аргументів сторін, які здатні вплинути на результат вирішення спору.
Суд наголошує, що Європейський суд з прав людини у рішенні від 10 лютого 2010 року у справі Серявін та інші проти України зауважив, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод (далі Конвенція) зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення. У справі Трофимчук проти України ЄСПЛ також зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не можна розуміти як вимогу детально відповідати на кожен довід. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи.
Відповідно до пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.
Наведене дає підстави для висновку, що доводи скаржника у кожній справі мають оцінюватись судами на предмет їх відповідності критеріям конкретності, доречності та важливості у рамках відповідних правовідносин з метою належного обґрунтування позиції суду. Деякі аргументи не можуть бути підставою для надання детальної відповіді на такі доводи.
Усі інші аргументи сторін вивчені судом, однак є такими, що не потребують детального аналізу у цьому судовому рішенні, оскільки вищенаведених висновків рішення суду першої інстанції не спростовують.
За правилами частини першої статті 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
У відповідності до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції ухвалив законне та обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують та свідчать про незгоду із правовою оцінкою суду першої інстанції обставин справи, суд апеляційної інстанції підстав для його скасування не вбачає.
Керуючись ст. ст. 311, 315, 321, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 23.09.2024 по справі № 520/20451/24 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя В.А. Калиновський
Судді В.Б. Русанова А.О. Бегунц