Постанова від 20.05.2025 по справі 200/8227/24

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 травня 2025 року справа №200/8227/24

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Сіваченка І.В., суддів: Компанієць І.Д., Геращенка І.В., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Державної податкової служби у Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 28 січня 2025 року (повне судове рішення складено 28 січня 2025 року) у справі № 200/8227/24 (суддя в І інстанції Тарасенко І.М.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної податкової служби у Донецькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Головного управління ДПС у Донецькій області, в якому просила:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Донецькій області від 16.05.2024 № 0331544-2410-0515-UA14120090000098500, яким визначено суму податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, у сумі 7571,00 грн;

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Донецькій області від 16.05.2024 № 0331545-2410-0515-UA14120090000098500, яким визначено суму податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, у сумі 37352,50 грн;

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Донецькій області від 16.05.2024 № 0331546-2410-0515-UA14120090000098500, яким визначено суму податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, у сумі 41024,10 грн;

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Донецькій області від 28.06.2024 № 0673489-2410-0515-UA14120090000098500, яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, у сумі 7345,00 грн;

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Донецькій області від 28.06.2024 № 0673491-2410-0515-UA14120090000098500, яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, у сумі 39799,50 грн;

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Донецькій області від 28.06.2024 № 0673488-2410-0515-UA14120090000098500, яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, у сумі 36237,50 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що починаючи з 1 січня 2023 року, за об'єкти житлової та/або нежитлової нерухомості, у тому числі їх частки, що перебувають у власності фізичних та/або юридичних осіб, що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України, які включені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, не нараховується та не сплачується за період з першого числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку активних бойових дій або тимчасової окупації, до останнього числа місяця, в якому завершено бойові дії або тимчасову окупацію на відповідній території.

Отже, позивач вважає, що рішення відповідача прийняті з порушенням закону та перевищенням повноважень, є протиправним і порушують принципи рівності та гарантування прав і законних інтересів суб'єктів господарської діяльності, об'єктивності та неупередженості суб'єкта владних повноважень.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 28 січня 2025 року позов задоволено.

Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Донецькій області від 16.05.2024 № 0331544-2410-0515-UA14120090000098500, яким визначено суму податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, у сумі 7571,00 грн (сім тисяч п'ятсот сімдесят одна гривня 00 коп.)

Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Донецькій області від 16.05.2024 № 0331545-2410-0515-UA14120090000098500, яким визначено суму податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, у сумі 37352,50 грн (тридцять сім тисяч триста п'ятдесят дві гривні 50 коп.).

Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Донецькій області від 16.05.2024 № 0331546-2410-0515-UA14120090000098500, яким визначено суму податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, у сумі 41024,10 грн (сорок одна тисяча двадцять чотири гривні 10 коп.).

Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Донецькій області від 28.06.2024 № 0673489-2410-0515-UA14120090000098500, яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, у сумі 7345,00 грн (сім тисяч триста сорок п'ять гривень 00 коп.).

Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Донецькій області від 28.06.2024 № 0673491-2410-0515-UA14120090000098500, яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, у сумі 39799,50 грн (тридцять дев'ять тисяч сімсот дев'яноста дев'ять гривень 50 коп.).

Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Донецькій області від 28.06.2024 № 0673488-2410-0515-UA14120090000098500, яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, у сумі 36237,50 грн (тридцять шість тисяч двісті тридцять сім гривень 50 коп.).

Не погодившись з таким судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення місцевого суду, прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що відповідно до підпункту 266.1.1 пункту 266.1 статті 266 Податкового кодексу України (далі - ПК України) платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.

Рішенням Краматорської міської ради від 08.07.2021 № 11/VIII-642 «Про встановлення податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на території Краматорської територіальної громади» встановлено згідно п. 3.1.3 ставку податку для фізичних та юридичних осіб, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості, в розмірі 0,5% від мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 кв. метр бази оподаткування для всіх типів об'єктів нерухомості та всіх видів територіальних зон міста.

На підставі відомостей з Реєстру фізичній особі ОСОБА_1 були сформовані в автоматичному режимі ППР з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за 2022 та 2023 роки за об'єкти нежитлової нерухомості (код платежу 18010300), а саме: від 16.05.2024 № 0331544-2410-0515-UA14120090000098500 у сумі 7571,00 грн за 2023 рік за нежитлове приміщення, загальною площею 226,0 кв.м., яке розташоване за адресою: АДРЕСА_1 ; від 16.05.2024 № 0331545-2410-0515-UA14120090000098500 у сумі 37352,50 грн за 2023 рік нежитлове приміщення, загальною площею 1115,0 кв.м., яке розташоване за адресою: АДРЕСА_2 ; від 16.05.2024 № 0331546-2410-0515-UA14120090000098500 у сумі 41024,10 грн за 2023 рік за нежитлове приміщення, загальною площею 1224,60 кв.м., яке розташоване за адресою: АДРЕСА_3 ; від 28.06.2024 № 0673489-2410-0515-UA14120090000098500 у сумі 7345,00 грн за 2022 рік за нежитлове приміщення, загальною площею 226,0 кв.м., яке розташоване за адресою: АДРЕСА_1 ; від 28.06.2024 № 0673491-2410-0515-UA14120090000098500 у сумі 39799,50 грн за 2023 рік за нежитлове приміщення, загальною площею 1224,60 кв.м., яке розташоване за адресою: АДРЕСА_3 ; від 28.06.2024 № 0673488-2410-0515-UA14120090000098500 у сумі 36237,50 грн за 2022 рік за нежитлове приміщення, загальною площею 1115,0 кв.м., яке розташоване за адресою: АДРЕСА_2 , які були направлені рекомендованим листом з повідомленням про вручення та повернуто до ДПІ за закінченням терміну зберігання 04.10.2024.

Відповідачем зазначено, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06.12.2022 № 1364 (набрала чинності 25.12.2022) визначено, що перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затверджує Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за погодженням із Міністерством оборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій. На виконання цієї постанови Мінреінтеграції наказом від 22.12.2022 № 309 (далі - Перелік) визначено перелік відповідних територій, на яких ведуться активні бойові дії, території можливих бойових дій та тимчасової окупації, і відповідні періоди, протягом яких може бути надано пільгу щодо місцевих податків.

Переліком у розділі І затверджені території можливих бойових дій (частина перша), території активних бойових дій (частина друга), території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси (частина третя), у розділі ІІ затверджені тимчасово окуповані російською федерацією території України.

Відповідно до вищезазначеного Переліку територій, територію Краматорської міської територіальної громади Донецької області віднесено з 24.02.2022 до території можливих бойових дій.

Отже, фізичні особи не звільняються від нарахування і сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за об'єкти нерухомості, які розташовані на території Краматорської міської територіальної громади за 2022 та 2023 роки.

Враховуючи вищевикладене, представник відповідача зазначає, що ГУ ДПС в Донецькій області нараховані податкові зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за нежитлову нерухомість за 2022, 2023 рік відповідають нормам ПКУ та податкові повідомлення-рішення сформовані правомірно.

Апеляційний розгляд здійснено в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги.

Суд апеляційної інстанції, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційній скарзі, задовольнити частково, з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено наступне.

Позивач - ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_4 , громадянка України, що підтверджується паспортом серії НОМЕР_2 . Відповідно до довідки від 20.06.2022 № 3010-7501070217 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, позивач є внутрішньо переміщеною особою з міста Краматорськ до м. Київ з фактичним місцем проживання: АДРЕСА_5 .

Позивач є фізичною особою - підприємцем з 14.02.2000, основний вид діяльності за КВЕД: 68.20 надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна, інша діяльність: 69.10 діяльність у сфері права.

Відповідно до даних інформаційно-комунікаційної системи ДПС України «Податковий блок» (далі - ІКС ДПС) Реєстру платників податків на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, (далі - Реєстр) за фізичною особою ОСОБА_1 обліковуються: нежитлове приміщення, загальною площею 1115, кв.м., яке розташоване за адресою: АДРЕСА_2 ; житловий будинок, загальною площею 449,7 кв.м., який розташований за адресою: АДРЕСА_6 (1/2 частка); нежитлове приміщення, загальною площею 226,0 кв.м., яке розташоване за адресою: АДРЕСА_1 ; нежитлове приміщення, загальною площею 215,7 кв.м., яке розташоване за адресою: АДРЕСА_7 ; комплекс, загальною площею 1224,6 кв.м., який розташований за адресою: АДРЕСА_3 .

Рішенням Краматорської міської ради від 08.07.2021 № 11/VIII-642 «Про встановлення податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на території Краматорської територіальної громади» встановлено згідно п. 3.1.3 ставку податку для фізичних та юридичних осіб, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості, в розмірі 0,5% від мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 кв. метр бази оподаткування для всіх типів об'єктів нерухомості та всіх видів територіальних зон міста.

На підставі відомостей з Реєстру фізичній особі ОСОБА_1 були сформовані в автоматичному режимі ППР з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за 2022 та 2023 роки за об'єкти нежитлової нерухомості (код платежу 18010300), а саме:

- податкове повідомлення-рішення від 16.05.2024 № 0331544-2410-0515-UA14120090000098500, згідно з яким ОСОБА_1 визначено суму податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками нежитлової нерухомості, за податковий період 2023 рік, у сумі 7571,00 грн (сім тисяч п'ятсот сімдесят одна гривня 00 коп.). Податкове зобов'язання нараховано на нежитлове приміщення за адресою: АДРЕСА_1 , ставка податку 0,5% за період з 01.01.2023 по 31.12.2023;

- податкове повідомлення-рішення від 16.05.2024 № 0331545-2410-0515-UA14120090000098500, згідно з яким ОСОБА_1 визначено суму податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками нежитлової нерухомості, за податковий період 2023 рік, у сумі 37352,50 грн (тридцять сім тисяч триста п'ятдесят дві гривні 50 коп.). Податкове зобов'язання нараховано на нежитлове приміщення за адресою: АДРЕСА_2 , ставка податку 0,5% за період з 01.01.2023 по 31.12.2023;

- податкове повідомлення-рішення від 16.05.2024 № 0331546-2410-0515-UA14120090000098500, згідно з яким ОСОБА_1 визначено суму податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками нежитлової нерухомості, за податковий період 2023 рік, у сумі 41024,10 грн (сорок одна тисяча двадцять чотири гривні 10 коп.). Податкове зобов'язання нараховано на нежитлове приміщення за адресою: АДРЕСА_8 , ставка податку 0,5% за період з 01.01.2023 по 31.12.2023;

- податкове повідомлення-рішення від 28.06.2024 № 0673489-2410-0515-UA14120090000098500, згідно з яким ОСОБА_1 визначено суму податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками нежитлової нерухомості, за податковий період 2022 рік, у сумі 7345,00 грн (сім тисяч триста сорок п'ять гривень 00 коп.). Податкове зобов'язання нараховано на нежитлове приміщення за адресою: АДРЕСА_1 , ставка податку 0,5% за період з 01.01.2022 по 31.12.2022;

- податкове повідомлення-рішення від 28.06.2024 № 0673491-2410-0515-UA14120090000098500, згідно з яким ОСОБА_1 визначено суму податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками нежитлової нерухомості, за податковий період 2022 рік, у сумі 39799,50 грн (тридцять дев'ять тисяч сімсот дев'яноста дев'ять гривень 50 коп.). Податкове зобов'язання нараховано на нежитлове приміщення за адресою: АДРЕСА_8 , ставка податку 0,5% за період з 01.01.2022 по 31.12.2022;

- податкове повідомлення-рішення від 28.06.2024 № 0673488-2410-0515-UA14120090000098500 згідно з яким ОСОБА_1 визначено суму податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками нежитлової нерухомості, за податковий період 2022 рік, у сумі 36237,50 грн (тридцять шість тисяч двісті тридцять сім гривень 50 коп.). Податкове зобов'язання нараховано на нежитлове приміщення за адресою: АДРЕСА_2 , ставка податку 0,5% за період з 01.01.2022 по 31.12.2022.

Вказані податкові повідомлення-рішення були направлені рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу, за якою позивач зареєстрована, а саме: АДРЕСА_4 та повернуто до ДПІ за закінченням терміну зберігання 04.10.2024.

Отже, позивач дізналась зі свого особистого електронного кабінету платника податків, що їй було направлено зазначені вище податкові повідомлення-рішення, та вважаються такими, що отримані нею 04.10.2024.

Позивач, вважаючи що вказані податкові повідомлення-рішення прийняті з порушенням чинного законодавства, звернулась до суду із даним позовом.

Отже, спірним питанням даної справи є законність прийняття податкових повідомлень-рішень від 16.05.2024 № 0331544-2410-0515-UA14120090000098500, № 0331545-2410-0515-UA14120090000098500, № 0331546-2410-0515-UA14120090000098500, від 28.06.2024 № 0673489-24210-0515-UA14120090000098500, № 0673491-2410-0515-UA14120090000098500, № 0673488-2410-0515-UA14120090000098500.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною першою статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий кодекс України № 2755-VI від 02.12.2010.

У відповідності до пп. 1.1 ст. 1 Податкового кодексу України (далі - ПК України), зазначений кодекс регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідно до пп. 4.1.1 п. 4.1 статті 4 ПК України кожна особа зобов'язана сплачувати встановлені цим Кодексом, законами з питань митної справи податки та збори, платником яких вона є згідно з положеннями цього Кодексу.

Підпунктом 16.1.4 п. 16.1 статті 16 ПК України передбачений обов'язок платника податків сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку та строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи (п. 36.1 статті 36 ПК України).

Підстави, порядок обчислення та справляння податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, передбачені статтею 266 ПК України.

Так, згідно з підпунктом 266.1.1 пункту 266.1 та підпунктом 266.2.1 пункту 266.2 статті 266 ПК України платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості. Об'єктом оподаткування є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.

Підпунктом 266.4.2 пункту 266.4 статті 266 ПК України визначено, що сільські, селищні, міські ради та ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, встановлюють пільги з податку, що сплачується на відповідній території, з об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, громадських об'єднань, благодійних організацій, релігійних організацій України, статути (положення) яких зареєстровані у встановленому законом порядку, та використовуються для забезпечення діяльності, передбаченої такими статутами (положеннями).

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року з подальшим продовженням його терміну відповідними Указами. Воєнний стан діє і станом на цей час.

Згідно зі статтею 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, Верховною Радою України 24.03.2022 був прийнятий Закон України № 2142-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства в період дії воєнного стану», яким пункт 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України був доповнений, зокрема, підпунктом 69.22 такого змісту:

«тимчасово, на період з 1 березня 2022 року по 31 грудня року, в якому припинено або скасовано воєнний стан, введений Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року№ 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року№ 2102-IX, не нараховується та не сплачується податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за об'єкти нежитлової нерухомості, у тому числі їх частки, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації.

При цьому платники податку - юридичні особи протягом шести календарних місяців після місяця, в якому припинено чи скасовано воєнний стан, введений Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, мають право подати уточнюючу податкову декларацію, в якій відображаються зміни розміру податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за відповідний податковий період. Для платників податку - фізичних осіб контролюючий орган самостійно обчислює податкове зобов'язання за період з 1 січня по 1 березня 2022 року.

Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії та територій тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, визначається Кабінетом Міністрів України.

Порядок визнання об'єктів житлової нерухомості такими, що непридатні для проживання у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, визначається Кабінетом Міністрів України.»

Аналіз підпункту 69.22 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України дозволяє зробити висновок про те, що не підлягає нарахуванню та сплата податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за об'єкти житлової нерухомості, у тому числі їх частки, які перебувають у власності фізичних осіб, що розташовані на територіях:

1) на яких ведуться (велися) бойові дії,

2) на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації,

3) за об'єкти житлової нерухомості, що стала непридатною для проживання у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.

Законом України від 11.04.2023 № 3050-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно» внесено зміни до пункту 69.22 та його викладено в новій редакції, зокрема:

«… Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, не нараховується та не сплачується:

1) за об'єкти житлової та/або нежитлової нерухомості, що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України:

за 2021 та 2022 роки - за об'єкти житлової нерухомості, у тому числі їх частки, що перебувають у власності фізичних осіб;

за період з 1 березня 2022 року по 31 грудня 2022 року - за об'єкти житлової нерухомості, у тому числі їх частки, що перебувають у власності юридичних осіб, та за об'єкти нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та/або юридичних осіб.

Починаючи з 1 січня 2023 року за об'єкти житлової та/або нежитлової нерухомості, у тому числі їх частки, що перебувають у власності фізичних та/або юридичних осіб, що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, які включені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, не нараховується та не сплачується за період з першого числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку активних бойових дій або тимчасової окупації, до останнього числа місяця, у якому завершено бойові дії або тимчасову окупацію на відповідній території.

Дати початку та завершення активних бойових дій або тимчасової окупації визначаються відповідно до даних Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією.

Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку;…».

Суд зазначає, що Закон України від 11.04.2023 № 3050-ІХ набрав чинність 06.05.2023, а відтак його норми не підлягали застосуванню до набрання ним чинності.

Згідно статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Закріплення принципу незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів є гарантією безпеки людини і громадянина, довіри до держави. Отже, за нормами ПК України, які підлягають застосуванню до спірних правовідносин та були чинні на момент виникнення спірних правовідносин, єдиною умовою для не нарахування та несплати зазначених податкових зобов'язань було розташування земельної ділянки та відповідних об'єктів нерухомого майна на території, на якій ведуться (велися) бойові дії.

Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 06.12.2022 за № 1364 «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» (у редакцій, чинній на момент прийняття податковим органом спірних податкових повідомлень-рішень), до територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, включаються території можливих бойових дій, території активних бойових дій та території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси.

Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій виданий наказ від 22.12.2022 № 309 (зареєстрований в Міністерстві Юстиції України 23.12.2022 №1668/39004, далі - Перелік територій), яким відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06 грудня 2022 року № 1364 затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, що додається.

Вказаним Наказом (у первинній редакції та редакції, чинній на момент прийняття податковим органом спірних податкових повідомлень-рішень) Краматорську міську територіальну громаду віднесено до територій, на яких ведуться (велися) бойові дії (території можливих бойових дій) з 24.02.2022.

Вказаний Перелік визначав територіями, на яких ведуться (велися) бойові дії /розділ І/, як території можливих бойових дій /підрозділ 1/, так і території активних бойових дій /підрозділ 2/, з огляду на що Краматорська міська територіальна громада віднесена до території, на якій з 24.02.2022 ведуться (велися) бойові дії, як то прямо було передбачено протягом 2022 року підпунктом 69.15 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України.

Таким чином, за нормами Податкового кодексу України, які підлягають застосуванню до спірних правовідносин та були чинні на момент виникнення спірних правовідносин, єдиною умовою для ненарахування та несплати зазначених податкових зобов'язань було розташування відповідних об'єктів нерухомого майна на території, на якій ведуться (велися) бойові дії.

Суд зауважує, що застосування ГУ ДПС у Донецькій області приписів пп.69.22 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України у редакції Закону України від 11.04.2023 № 3050-ІХ не відповідає принципу правової визначеності, складовою якого є принцип легітимних очікувань, який має застосовуватись не лише на етапі нормотворчої діяльності, а й під час безпосереднього застосування чинних норм права, що даватиме можливість особі в розумних межах передбачати наслідки своїх дій.

У рішенні ЄСПЛ від 20.01.2012 у справі «Рисовський проти України» підкреслено особливу важливість принципу «належного урядування». Він передбачає, що в разі коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема якщо справа впливає на основоположні права людини, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб. При цьому на них покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах (пункт 70).

За практикою ЄСПЛ, яка сформувалась з питань імперативності правил про прийняття рішення на користь платників податків, у разі існування неоднозначності у тлумаченні прав та/чи обов'язків платника податків слід віддавати перевагу найбільш сприятливому тлумаченню національного законодавства та приймати рішення на користь платника податків (справа «Серков проти України», заява № 39766/05, пункт 43).

Отже, обов'язок щодо сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки виникає у платників податків, об'єкти оподаткування яких розташовані на території можливих бойових дій з травня 2023 року.

На підставі викладеного вище, суд зазначає, що позивач був звільнений від сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки у період з 01.03.2022 по 31.12.2022 та з 01.01.2023 по 30.04.2023.

Про це зазначив і суд першої інстанції, проте помилково задовольнив всі позовні вимоги, скасувавши податкові повідомлення-рішення на повні визначені у них суми, тобто, за періоди з 01.01.2022 по 31.12.2022 та з 01.01.2023 по 31.12.2023.

При цьому слід зазначити на хибності доводів позивачки, викладених у відзиві на апеляційну скаргу про те, що прийняття Закону України від 11.04.2023 № 3050-ІХ, яким фактично позбавлено власників нерухомого майна, розташованого на територіях можливих бойових дій, пільги зі сплати податку на нерухоме майно, і набрання ним чинності 06.05.2023, тобто через 25 днів, не дало можливості в умовах воєнного стану власникам майна - фізичним особам, більшість яких вимушені були евакуюватися через оголошену обов'язкову евакуацію з м.Краматорськ і постійні обстріли міста, підготуватися до виконання нових податкових норм.

Відтак, твердження, що нарахування податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (нежитлова нерухомість) не тільки у період з 01.03.2022 по 05.05.2023, а й протягом всього бюджетного 2023 року є протиправним і таким, що не відповідає принципу верховенства права, юридичної визначеності в аспекті правомірних (легітимних) очікувань, принципу стабільності податкового законодавства, не заслуговують на увагу.

Отже, з урахуванням наданих відповідачем розрахунків податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2022-2023 роки, по об'єктам оподаткування, які належать позивачці:

- податкове повідомлення-рішення від 16.05.2024 № 0331544-2410-0515-UA14120090000098500 є протиправним та підлягає скасування в частині зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, з 01 січня 2023 року по 30 квітня 2023 року, тобто, в сумі 2523,68 грн (630,92 грн.щоміс. х 4 місяці).

- податкове повідомлення-рішення від 16.05.2024 № 0331545-2410-0515-UA14120090000098500 є протиправним та підлягає скасування в частині зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, з 01 січня 2023 року по 30 квітня 2023 року, тобто, в сумі 12450,84 грн (3112,71 грн.щоміс. х 4 місяці).

- податкове повідомлення-рішення від 16.05.2024 № 0331546-2410-0515-UA14120090000098500 є протиправним та підлягає скасування в частині зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, з 01 січня 2023 року по 30 квітня 2023 року, тобто, в сумі 13674,72 грн (3418,68 грн.щоміс. х 4 місяці).

- податкове повідомлення-рішення від 28.06.2024 № 0673489-2410-0515-UA14120090000098500 є протиправним та підлягає скасування в частині зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, з 01 березня 2022 року по 31 грудня 2022 року, тобто в сумі 6120,80 грн (612,08 грн.щоміс. х 10 місяців)

- податкове повідомлення-рішення від 28.06.2024 № 0673491-2410-0515-UA14120090000098500 є протиправним та підлягає скасування в частині зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, з 01 березня 2022 року по 31 грудня 2022 року, тобто в сумі 33166,20 грн (3316,62 грн.щоміс. х 10 місяців)

- податкове повідомлення-рішення від 28.06.2024 № 0673488-2410-0515-UA14120090000098500 є протиправним та підлягає скасування в частині зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, з 01 березня 2022 року по 31 грудня 2022 року, тобто в сумі 30197,90 грн (3019,79 грн.щоміс. х 10 місяців)

Отже, враховуючи вищевикладене, апеляційний суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Державної податкової служби у Донецькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень про визначення податку на нерухоме майно, відмінного від земельної ділянки, підлягають частковому задоволенню.

Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції при постановленні оскаржуваного рішення допустив порушення норм матеріального і процесуального права, у зв'язку з чим апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а рішення місцевого суду - скасуванню.

Відповідно до положень ч.1 ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового судового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального та процесуального права.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

За приписами ч.3 ст.139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Позивачем оскаржені податкове повідомлення-рішення на загальну суму 169329,60 грн, судом задоволені позовні вимоги на загальну суму 98134,14 грн.

Позивач при зверненні до суду сплатив судовий збір у розмірі 1693,30 грн (квитанція № 3331-9000-0891-1139 від 24.11.2024 року).

Відтак, враховуючи часткове задоволення позовних вимог, суд апеляційної інстанції присуджує позивачу часткове відшкодування судових витрат зі сплати судового збору в сумі 981,34 грн, виходячи з наступного розрахунку: 98134,14*1693,30: 169329,60.

Витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані зі сплатою судового збору, за діючим процесуальним законодавством відшкодуванню не підлягають.

Керуючись статтями 250, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Донецькій області - задовольнити частково.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 28 січня 2025 року у справі № 200/8227/24 - скасувати.

Прийняти нову постанову.

Адміністративний позов ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної податкової служби у Донецькій області (юридична адреса: 87515, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Італійська, 59, код ЄДРПОУ 44070187) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень про визначення податку на нерухоме майно, відмінного від земельної ділянки, на загальну суму 169329,60 грн - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Донецькій області від 16.05.2024 № 0331544-2410-0515-UA14120090000098500, в частині визначення податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки з 01 січня 2023 року по 30 квітня 2023 року в сумі 2523,68 грн (дві тисячі п'ятсот двадцять три гривні 68 коп.).

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Донецькій області від 16.05.2024 № 0331545-2410-0515-UA14120090000098500, в частині визначення податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки з 01 січня 2023 року по 30 квітня 2023 року в сумі 12450,84 грн (дванадцять сім тисяч чотириста п'ятдесят гривень 84 коп.).

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Донецькій області від 16.05.2024 № 0331546-2410-0515-UA14120090000098500, в частині визначення податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки з 01 січня 2023 року по 30 квітня 2023 року в сумі 13674,72 грн (тринадцять тисяч шістсот сімдесят чотири гривні 72 коп.).

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Донецькій області від 28.06.2024 № 0673489-2410-0515-UA14120090000098500, в частині визначення податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, з 01 березня 2022 року по 31 грудня 2022 року, в сумі 6120,80 грн (шість тисяч сто двадцять гривень 80 коп.).

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Донецькій області від 28.06.2024 № 0673491-2410-0515-UA14120090000098500, в частині визначення податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, з 01 березня 2022 року по 31 грудня 2022 року, в сумі 33166,20 грн (тридцять три тисячі сто шістдесят шість гривень 20 коп.).

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Донецькій області від 28.06.2024 № 0673488-2410-0515-UA14120090000098500, в частині визначення податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, з 01 березня 2022 року по 31 грудня 2022 року, в сумі 30197,90 грн (тридцять тисяч сто дев'яносто сім гривень 90 коп.).

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути з Головного управління ДПС у Донецькій області (юридична адреса: 87515, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Італійська, 59, код ЄДРПОУ 44070187) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 981 (дев'ятсот вісімдесят одна) гривня 34 коп.

Повне судове рішення - 20 травня 2025 року.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому статтею 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Колегія суддів І. В. Сіваченко

І. Д. Компанієць

І. В. Геращенко