Ухвала від 20.05.2025 по справі 600/2584/21-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

20 травня 2025 р. м. Чернівці Справа № 600/2584/21-а

Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Лелюк О.П., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

УСТАНОВИВ:

До суду від ОСОБА_1 надійшла заява про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.

Заявник просить суд змінити спосіб виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 19 жовтня 2021 року по справі №600/2584/21-а із «зобов'язання» на «стягнення» з Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області за рахунок коштів Державного бюджету України шляхом першочергового безспірного їх списання з відповідного казначейського рахунку на користь ОСОБА_1 частину донарахованої але не виплаченої суми пенсії за період з 01 грудня 2019 року по 30 листопада 2021 року в розмірі 163850,72 грн.

В обґрунтування заяви зазначено, що на виконання рішення Чернівецького адміністративного суду у справі №600/2584/21-а, яке набрало законної сили у листопаді 2021 року, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернівецькій області починаючи з грудня 2021 року розпочато виплату перерахованої пенсії, однак за період з 01 грудня 2019 року по 30 листопада 2021 року пенсійним органом було виготовлено лише розрахунок доплати частини пенсії на загальну суму 163850,72 грн, а її виплату не проведено по теперішній час. Вказано, що пенсійний орган повідомляв позивача та державного виконавця, яким було відкрито виконавче провадження з примусового виконання рішення суду у справі №600/2584/21-а, про те, що належні ОСОБА_1 до виплати кошти можуть бути виплачені лише після відповідного фінансування з Державного бюджету України, яке наразі у боржника (Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області) відсутнє. Відповідно, на думку позивача, обставини відсутності у пенсійного органу коштів на виплату донарахованих сум пенсії ускладнюють виконання рішення суду у справі №600/2584/21-а та роблять його неможливим, що й слугувало підставою звернення до суду з цієї заявою.

Ухвалою суду від 30 квітня 2025 року вирішення питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення у даній справі призначено до судового розгляду на 20 травня 2025 року о 12 год. 30 хв. Роз'яснено, що неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду. Роз'яснено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Чернівецькій області право на подання письмових пояснень щодо поданої ОСОБА_1 заяви та встановлено строк для надання таких пояснень.

Від Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області надійшли до суду пояснення, в яких зазначено, що нарахована позивачу сума доплати у розмірі 163850,72 грн має бути виплачена за рахунок коштів Державного бюджету України, а проведення такої виплати може бути здійснено за рахунок власних коштів Головного управління лише у разі наявності на це відповідних бюджетних асигнувань. Інших джерел, крім зазначених, не існує. У свою чергу відповідач вважає, що невиконання судового рішення в частині виплати нарахованих стягувану коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності таких коштів у боржника не може вважатися невиконання судового рішення без поважних причин. Крім цього, відповідач заперечував щодо зміни способу і порядку виконання рішення шляхом безспірного списання коштів з відповідного казначейського рахунку, оскільки вважає, що у своїй заяви позивач просить суд вирішити питання із «зобов'язання» на «стягнення», що фактично свідчить про зміну рішення суду по суті, що не може вважатися зміною чи встановленням способу і порядку виконання рішення суду і є незаконним.

До суду від учасників процесу надійшли заяви про розгляд питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення у даній справі, призначеного до судового розгляду на 20 травня 2025 року о 12 год. 30 хв., без їх участі.

Частиною другою статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Враховуючи викладене, суд визнає за можливим розглянути заяву про зміну способу і порядку виконання судового рішення в даній справі в порядку письмового провадження.

Розглянувши подану заяву та перевіривши матеріали справи, суд зазначає таке.

Судом встановлено, що у провадженні Чернівецького окружного адміністративного суду перебувала справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.

Рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 19 жовтня 2021 року у справі №600/2584/21-а, яке набрало законної сили 19 листопада 2021 року, адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії задоволено частково. Визнано протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області у проведенні ОСОБА_1 перерахунку пенсії з 01 грудня 2019 року, виходячи із розміру грошового забезпечення, зазначеного у довідці Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Чернівецькій області» від 13 травня 2021 року №33/46-94/6339. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області провести ОСОБА_1 з 01 грудня 2019 року перерахунок пенсії, виходячи із розміру 80% грошового забезпечення, на підставі довідки Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Чернівецькій області» від 13 травня 2021 року №33/46-94/6339, та провести ОСОБА_1 виплату пенсії із врахуванням раніше проведених виплат. В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

Як вбачається з матеріалів справи та не заперечувалося сторонами, ОСОБА_1 звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області із заявою щодо виконання рішення суду у справі №600/2584/21-а у добровільному порядку.

Листом від 07 грудня 2021 року №5306-5135/Г-17/8-2400/21 Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області повідомило позивача про виконання рішення суду, вказавши, що основний розмір пенсії з 01 грудня 2019 року обчислений з розрахунку 80% видів та розмірів грошового забезпечення, зазначених у довідці Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Чернівецькій області» за листопад 2019 року від 13 травня 2021 року №33/46-94/6339 у сумі 16055,78 грн, склав 12844,62 грн. Виплату пенсії в новому розмірі забезпечено з грудня 2021 року. Різниця пенсії, визначена відповідно до рішення суду за період з 01 грудня 2019 року по 30 листопада 2021 року, склала 163850,72 грн, інформацію щодо наявності суми боргу за даним рішенням зареєстровано у Реєстрі судових рішень, однак черговість стягувачів визначається датою надходження судових рішень до боржника. Додатково повідомлено, що виділення коштів для проведення виплат за судовими рішеннями здійснюється Пенсійним фондом України в межах наявних бюджетних призначень на відповідну мету шляхом перерахування коштів боржнику.

До вказаного листа також додано додано розрахунок суми, що підлягає виплаті на виконання рішення суду, яка складає 163850,72 грн.

Постановою головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Південно-Західного міжрегіонального управління юстиції (м. Івано-Франківськ) Саінчуком Є.В. від 10 січня 2022 року №68085490 відкрито виконавче провадження з примусового виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 19 жовтня 2021 року у справі №600/2584/21-а.

На виконання вказаної вище постанови Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області листом від 21 січня 2022 року №2400-0802-5/3016 повідомило державного виконавця про те, що різницю між розміром пенсії, визначеним відповідно до рішення суду у справі №600/2584/21-а за період з 01 грудня 2019 року по 30 листопада 2021 року, складає 163850,72 грн, включено до Реєстру рішень суду. Джерелом фінансування виплат на виконання рішення суду є кошти Державного бюджету України, а тому вказана вище різниця пенсії може бути виплачена пенсійним органом лише у разі наявності відповідного фінансування.

Листом начальника Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) від 07 жовтня 2022 року ОСОБА_1 повідомлено про вжиття державним виконавцем заходів з виконання рішення суду у справі №600/2584/21-а, визначених Законом України «Про виконавче провадження».

Відповідно до частин другої, третьої статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими та службовими особами, фізичними та юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, установлену законом.

Статтею 370 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Таким чином, обов'язковість виконання судового рішення є важливою складовою права особи на справедливий суд, що гарантоване статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, та однією з основних засад судочинства, визначених статтею 129-1 Конституції України, а також статтями 14 та 370 Кодексу адміністративного судочинства України.

Порядок та підстави для зміни способу, порядку та встановлення строку виконання судового рішення закріплені статтею 378 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до частини першої статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (частина третя статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України).

Отже, правовою підставою для прийняття судом рішення про встановлення або зміну способу або порядку виконання судового рішення є наявність обставин, які унеможливлюють або ускладнюють його виконання у спосіб чи порядок, які визначені в рішенні суду.

Відповідно до частини третьої статті 33 Закону України «Про виконавче провадження» за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.

Вирішуючи питання про зміну способу і порядку виконання рішення, суд враховує те, що під зміною способу і порядку розуміється дія або сукупність дій, якими певним чином досягається кінцевий результат - виконання рішення суду. Зміна способу та порядку виконання судового рішення передбачає прийняття судом нових заходів з метою виконання рішення в разі неможливості його виконання у раніше встановлені порядок і спосіб.

Водночас суд зауважує, що застосування механізму зміни порядку і способу виконання судового рішення не передбачає при цьому зміни змісту судового рішення.

Мета зміни способу та порядку виконання рішення полягає в тому, щоб зробити можливим виконання рішення суду за умови існування дійсних об'єктивних обставин, які ускладнюють або унеможливлюють таке виконання.

Разом з цим здійснення судом зміни порядку чи способу виконання рішення не повинно змінювати способу захисту порушеного права, обраного судом при вирішенні справи.

Як вбачається зі змісту заяви ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання судового рішення у цій справі, заявник вважає, що рішення суду в адміністративній справі №600/2584/21-а можливо виконати лише шляхом заміни обов'язку з виплати на стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області за рахунок коштів Державного бюджету України шляхом першочергового безспірного їх списання суми в розмірі 163850,72 грн з відповідно казначейського рахунку на користь ОСОБА_1 .

Водночас суд зауважує, що у разі зміни способу виконання рішення суду шляхом безспірного списання перерахованої пенсії виникне суперечність із рішенням суду від 19 жовтня 2021 року у справі №600/2584/21-а, що не допускається під час розгляду заяви про зміну способу виконання судового рішення, оскільки судове рішення, яке набрало законної сили, в процесі його виконання не може бути змінено.

Обставини ж, повідомлені у поданій заяві, які передували її поданню, не є тими обставинами, що вказують саме на неможливість виконання судового рішення у цій справі через спосіб захисту, застосований судом при його ухваленні, та не дають достатніх правових підстав для застосування процесуального інституту встановлення зміну способу і порядку виконання судового рішення, встановленого статтею 378 Кодексу адміністративного судочинства України.

При цьому зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області вчинити певні дії, а саме - провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , і списання грошових коштів з відповідного казначейського рахунку, що пропонується заявником, є різними за своєю суттю способами захисту прав та інтересів позивача (стягувача), які обираються ним при поданні позову, а судом - при ухваленні рішення, та передбачають різні механізми виконання рішення суду.

Отже, змінивши спосіб виконання такого рішення із зобов'язання нарахувати та виплатити суму пенсії на списання конкретної суми такої виплати, відбудеться зміна рішення по суті, з виходом при цьому за межі позовних вимог та вирішенням питання, що не було предметом дослідження судом при розгляді справи по суті.

Аналізуючи норми статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України у системному зв'язку із нормами, які гарантують право на судовий захист і передбачають форми й способи його реалізації, суд приходить до висновку, що обставини, якими обґрунтовується необхідність зміни способу і порядку виконання судового рішення, не можуть бути підставами для такої зміни, оскільки обраний позивачем та визначений судом спосіб захисту порушеного права не може бути змінений на стадії виконання судового рішення і поза межами судового розгляду позову по суті.

Поряд з цим суд бере до уваги і твердження відповідача про те, що суми пенсії, донараховані на виконання судових рішень, що виплачуються за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету, обліковуються в автоматизованих системах обробки пенсійної документації (електронних пенсійних справах) та на їх підставі - в автоматизованій базі даних у підсистемі “Реєстр судових рішень» Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України. Відповідно до пункту 7 розділу II Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного Фонду України від 31.08.2009 №21-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.09.2009 за №897/16913 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 09.12.2021 №35-1), видатки на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, виданими або ухваленими після набрання чинності Законом України “Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», плануються в межах коштів Державного бюджету України, передбачених у Державному бюджеті України на фінансування пенсійних програм. Черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили. Таким чином, нарахована позивачу сума доплати в розмірі 163850,72 грн має бути виплачена за рахунок коштів Державного бюджету України та проведення такої виплати не може бути здійснено за рахунок власних коштів Головного управління, а проводиться лише у разі наявності на це відповідних бюджетних асигнувань.

З огляду на викладене у своїй сукупності суд вважає, що заява ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання судового рішення у даній справі є безпідставною та необґрунтованою. Правові підстави для її задоволення відсутні.

Керуючись статтями 241, 248, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії залишити без задоволення.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання. Апеляційну скаргу на дану ухвалу може бути подано до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складання судового рішення.

Суддя О.П. Лелюк