Рішення від 20.05.2025 по справі 600/5647/24-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 травня 2025 р. м. Чернівці Справа № 600/5647/24-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Маренича І.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області № 3018-2785/Р- 17/8-2400/24 від 28.06.2024 року про відмову у перерахунку пенсії, ОСОБА_1 ;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області перерахувати та здійснити виплату ОСОБА_1 пенсію з виключенням періоду за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії: з 01.01.2005 по 01.12.2005 рік та повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що звернувся до відповідача із заявою, у якій просив перерахувати та виплатити пенсію за віком із застосуванням коефіцієнта заробітної плати, без урахування періоду страхового стажу, за який не було сплачено страхові внески для обчислення пенсії.

Листом відповідач повідомив, що заробітну плату для обчислення пенсії позивача враховано за період з 01.01.1985 по 31.12.1989 та з 02.09.2002 по 31.12.2016 (за виключенням перерв, при цьому за березень 2003 без суми заробітку), згідно даних, що містяться в системі персоніфікованого обліку, відповідно до фактично сплачених страхових внесків, при індивідуальному коефіцієнті 0,94582. Додатково повідомлено, що з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, з урахуванням викладеного вище, оптимізовано період з 01.01.2005 по 31.07.2008.

Позивач вважає, що відповідач не мав права включати періоди (з 01.01.2005 по 01.12.2005) в заробіток для обчислення індивідуального коефіцієнта заробітної плати.

Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Відповідач подав відзив на позов відповідно до змісту якого заперечує проти задоволення позову. Вказує, що робота на посадах передбачених списком №2 за певних умов дає право лише на достроковий вихід на пенсію та не передбачає пільг при обчисленні страхового стажу та розміру пенсійного забезпечення. У випадку позивача, оптимізації підлягає період не більше 45 місяців. Додатково повідомлено, що з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, з урахуванням викладеного вище, оптимізовано період з 01.01.2005 по 31.07.2008.

Дослідивши письмові докази судом встановлено наступне.

Позивачу призначено пенсію за віком призначено із зниженням пенсійного віку за списком №2 та обчислено відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"

Позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення оптимізації та перерахунок пенсії.

Відповідач листом повідомив позивача, що заробітну плату для обчислення пенсії ОСОБА_1 враховано за період з 01.01.1985 по 31.12.1989 та з 02.09.2002 по 31.12.2016 (за виключенням перерв, при цьому за березень 2003 без суми заробітку), згідно даних, що містяться в системі персоніфікованого обліку, відповідно до фактично сплачених страхових внесків, при індивідуальному коефіцієнті 0,94582. Додатково повідомлено, що з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, з урахуванням викладеного вище, оптимізовано період з 01.01.2005 по 31.07.2008.

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо нездійснення оптимізації заробітку, врахованого для обчислення розміру пенсії, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Згідно з частиною першою статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також, у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до абзаців першого, третього частини 1 статті 24 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-IV) страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Період, протягом якого особа, яка підлягала загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню на випадок безробіття, отримувала допомогу по безробіттю (крім одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності), допомогу по частковому безробіттю, допомогу по частковому безробіттю на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та матеріальну допомогу в період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації, включається до страхового стажу.

Згідно із статтею 27 Закону №1058-IV розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп x Кс, де: П розмір пенсії, у гривнях; Зп заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 Закону.

Порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії врегульовано статтею 40 Закону № 1058-IV.

Відповідно до частини першої статті 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.

За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 18 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8, 9 і 14 статті 11 цього Закону та періоди страхового стажу під час карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, з місяця запровадження карантину у 2020 році та шести календарних місяців після його завершення, періоди страхового стажу під час воєнного стану, введеного відповідно до Закону України "Про правовий режим воєнного стану", з місяця введення воєнного стану та протягом трьох календарних місяців після його припинення або скасування. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців (абзац третій).

Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

У разі якщо за період з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2016 року в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відсутні відомості, необхідні для призначення пенсії військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), поліцейським, особам рядового і начальницького складу, заробітна плата (дохід) обчислюється на підставі довідки про нараховані суми грошового забезпечення та сплачені страхові внески.

Аналіз змісту абзацу третього частини першої статті 40 Закону №1058-IV свідчить про те, що законодавцем передбачено два варіанти виключення періодів страхового стажу:

1) виключення періодів страхового стажу передбачених лише абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону. У цьому випадку закон допускає можливість виключення періодів незалежно від перерв. До таких періодів належать ті, протягом яких особа, яка підлягала загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню на випадок безробіття, отримувала допомогу по безробіттю (крім одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності, допомогу по частковому безробіттю, допомогу по частковому безробіттю на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та матеріальну допомогу в період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації.

2) виключення будь-якого періоду страхового стажу (лише безперервного).

При цьому, в обох випадках періоди, які виключаються, не можуть перевищувати 60 календарних місяців страхового стажу, а виключення окремих періодів страхового стажу передбачене в цілях обчислення пенсії, яке здійснюється при її призначенні, і не є самостійною підставою для перерахунку вже призначеної пенсії.

Отже, оптимізація заробітку - це виключення його невисоких коефіцієнтів (а не включення високих), що сприяє підвищенню коефіцієнта заробітку і, як наслідок, розміру пенсії. Оптимізація заробітку у будь-якому разі сприяє підвищенню коефіцієнта заробітку і, як наслідок, розміру пенсії, тому при оптимізації пенсійної виплати, коефіцієнт заробітку не може бути знижений, оскільки це суперечить реформуванню та веде до зниження пенсійних виплат.

За обставинами справи позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення оптимізації (виключення періоду) його заробітку, врахованого для обчислення розміру пенсії, за період з 01.01.2005 по 01.12.2005

Як зазначено відповідачем, страховий стаж позивача складає 451 місяць, оптимізації підлягає період не більше 45 місяців

Заробітну плату для обчислення пенсії ОСОБА_1 враховано за період з 01.01.1985 по 31.12.1989 та з 02.09.2002 по 31.12.2016 (за виключенням перерв, при цьому за березень 2003 без суми заробітку), згідно даних, що містяться в системі персоніфікованого обліку, відповідно до фактично сплачених страхових внесків, при індивідуальному коефіцієнті 0,94582.

Додатково повідомлено, що з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, з урахуванням викладеного вище, оптимізовано період з 01.01.2005 по 31.07.2008.

Суд звертає увагу, що чинним законодавством передбачено, що для обчислення пенсії має враховуватися заробітна плата (дохід), отримана після 01 липня 2000 року протягом усього періоду страхового стажу особи без будь-яких виключень.

Єдиний виняток із цього правила встановлений в абзаці 3 частини 1 статті 40 Закону №1058-IV, який передбачає допустимість за вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, виключення з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, періодів до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом 3 частини 1 статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі.

Водночас суд зазначає, що закріплена у наведеній нормі можливість оптимізації заробітку стосується призначення пенсій, і не може бути застосована при перерахунку вже призначеної пенсії.

Аналогічних висновків дійшов Верховний Суд у постановах від 18.07.2018 у справі №461/4328/16-а, від 19.03.2021 у справі № 345/3150/16-а.

Судом встановлено, що позивачу призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2 та здійснено оптимізацію пенсії при її призначенні, тому при проведенні перерахунків пенсії повторна оптимізація заробітку не проводиться.

Як вже зазначалось судом, особа має право при призначенні пенсії самостійно визначити період страхового стажу, що виключається із періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії.

Разом з тим, судом не встановлено, що при призначенні пенсії позивач у встановленому порядку із необхідними документами звертався до відповідача з вимогою виключити відповідний період страхового стажу. Окрім того, суд звертає увагу, що проведення оптимізації пенсії здійснюється відповідачем у визначений законодавцем термін і такий порядок не може бути змінений за бажанням особи.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

За встановлених в цій справі обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин, оскільки в межах даної адміністративної справи основні (суттєві) аргументи позовної заяви є необґрунтованими, а відповідач як суб'єкт владних повноважень, на якого частиною другою статті 77 КАС України покладено обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності, довів суду правомірність оскаржуваних дій, суд дійшов висновку, що у задоволенні адміністративного позову належить відмовити повністю.

Стосовно розподілу судових витрат.

Оскільки у задоволенні позову відмовлено, розподіл судових витрат та витрат не здійснюється.

Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову - відовити

У відповідності до статей 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України рішення може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його складання.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Повне найменування учасників процесу:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 );

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (площа Центральна, 3, м. Чернівці, 58002, Код ЄДРПОУ 40329345).

Суддя І.В. Маренич