Рішення від 20.05.2025 по справі 580/1742/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 травня 2025 року справа № 580/1742/25

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гаврилюка В.О.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Багачевської міської ради Черкаської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , законний представник) в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 (далі - ОСОБА_2 , позивач) подав позов до Управління праці та соціального захисту населення Багачевської міської ради Черкаської області (далі - Багачевське УПСЗН, відповідач), в якому просить:

- визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Багачевської міської ради Черкаської області щодо ненарахування та невиплати з 01.01.2025 ОСОБА_2 соціальної допомоги згідно вимог рішення Конституційного Суду України від 07.04.2021 № 1-р (ІІ)/2021, відповідно до статті 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у редакції Закону України “Про внесення змін і доповнень до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 230/96-ВР;

- зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Багачевської міської ради Черкаської області здійснити перерахунок основної соціальної допомоги ОСОБА_2 за період з 01.01.2025 відповідно до рішення Конституційного Суду України від 07.04.2021 № 1-р (ІІ)/2021, відповідно до статті 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у редакції Закону України “Про внесення змін і доповнень до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 230/96-ВР, з розрахунку у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком та провести відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум;

- зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Багачевської міської ради Черкаської області здійснити перерахунок основної соціальної допомоги ОСОБА_2 за період з 01.01.2025 року відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 07.04.2021 № 1-р (ІІ)/2021, відповідно до статті 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у редакції Закону України “Про внесення змін і доповнень до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 230/96-ВР, у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком та виплатити ОСОБА_2 основну соціальну допомогу з розрахунку у розмірі не менше трьох мінімальних пенсій за віком з урахуванням виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог законний представник позивача зазначив, що позивач має статус дитини, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи та статус дитини з інвалідністю, перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Багачевської міської ради Черкаської області та отримує соціальну допомогу відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». У зв'язку з прийняттям Конституційним Судом України Рішення від 07.04.2021 № 1-р(ІІ)/2021 законний представник звернувся до Багачевського УПСЗН із заявою про перерахунок соціальної допомоги, виходячи з розміру три мінімальні пенсії за віком, однак відповідач протиправно відмовив у такому перерахунку.

Ухвалою від 21.02.2025 суддя Черкаського окружного адміністративного суду прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у адміністративній справі, вирішив розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

05.03.2025 представниця відповідача подала до суду відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позову, зазначивши, що у статті 1 Закону № 2109-III законодавець виокремив: державну соціальну допомогу відповідно до Закону№ 2109-III; пенсію; державну соціальну допомогу згідно із Законом України “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю». Звернула увагу, що рішення Конституційного Суду України від 07.04.2021 №1-р (II)/2021, на яке посилається позивач, стосується виключно розмірів та призначення пенсії, однак не стосується призначення та виплати державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю. Вказала також, що нормами статті 10 Закону України “Про пенсійне забезпечення» передбачено, що пенсійне забезпечення відповідно до цього Закону здійснюється органами Пенсійного фонду України, у зв'язку із чим вважає, що Багачевське УПСЗН не може бути належним відповідачем в даній справі.

Розгляд справи по суті відповідно до частини 3 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) розпочато через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, повно, всебічно, об'єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд зазначає таке.

Суд встановив, що відповідно до медичного висновку від 20.01.2023 № 6, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , має захворювання, яке дає право на одержання державної соціальної допомоги на дітей з інвалідністю віком до 18 років.

06.02.2023 Ватутінське УСЗН прийняло рішення про призначення допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю на ОСОБА_2 .

Відповідно до експертного висновку від 25.05.2023 № 5235, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , має інвалідність пов'язану з наслідками аварії на ЧАЕС.

17.07.2023 Ватутінське УСЗН прийняло рішення про призначення допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, з зазначенням - інвалідність з дитинства внаслідок аварії на ЧАЕС.

16.12.2024 до Управління праці та соціального захисту населення Багачевської міської ради Черкаської області звернувся законний представник ОСОБА_2 - ОСОБА_1 з заявою щодо перерахунку та виплати ОСОБА_2 основної соціальної допомоги відповідно до рішення Конституційного суду України від 07.04.2021 № 1-р(II)/2021 та ст. 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у редакції Закону України “Про внесення змін і доповнень до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 230/96-ВР, у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком.

Листом від 24.12.2024 № 762/01-13 Управління праці та соціального захисту населення Багачевської міської ради Черкаської області повідомило заявнику, що соціальну виплату, належну ОСОБА_2 , призначено відповідно до ЗУ “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю» та згідно з Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, затвердженим постановою КМУ від 03.02.2021 № 79. Пунктом 10 Порядку передбачено розміри державної соціальної допомоги відповідно до прожиткового мінімуму, визначеного законом. На дітей з інвалідністю до 18 років - це 70 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. У 2024 році відповідно до ЗУ “Про державний бюджет» прожитковий мінімум для непрацездатних осіб становить 2361,00 грн. Якщо щомісячний розмір державної соціальної допомоги не досягає прожиткового мінімуму, призначається щомісячна доплата. Для дітей з інвалідністю від 6 до 18 років, захворювання яких пов'язане з Чорнобильською катастрофою, розмір доплати становить 50 відсотків від розміру державної соціальної допомоги для дітей з інвалідністю. Крім того наведено розрахунок призначеної соціальної допомоги: 2361,00х70%=1652,70 грн 1652,70х50%=826,35 (2479,05 грн) та повідомлено, що в разі збільшення прожиткового мінімуму органами соціального захисту населення проводиться відповідний перерахунок. Роз'яснено, що призначення пенсій відповідно до ЗУ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» належить до компетенції Пенсійного фонду України, та рекомендовано за консультацією з приводу піднятого питання звернутися до структурного підрозділу ПФУ.

Дії Багачевського УПСЗН щодо ненарахування та невиплати з 01.01.2025 позивачу соціальної допомоги виходячи із трьох мінімальних пенсії за віком законний представник позивача вважає протиправними, а тому звернувся в суд з цим позовом.

Під час вирішення спору по суті суд зазначає таке.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пункту 6 частини третьої статті 30 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.01.1991 № 796-ХІІ (далі - Закон № 796-ХІІ), розмір державної соціальної допомоги, призначеної дитям з інвалідністю віком до 18 років, підвищується на 50 процентів від розміру, передбаченого абзацом п'ятим частини першої статті 2 Закону України “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю» (далі - Закон № 2109-III).

Частиною першою статті 1 Закону № 2109-III визначено, що право на державну соціальну допомогу мають особи з інвалідністю з дитинства і діти з інвалідністю віком до 18 років.

Частиною п'ятою статті 1 Закону № 2109-III встановлено, що особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, які мають одночасно право на державну соціальну допомогу відповідно до цього Закону, на пенсію та на державну соціальну допомогу згідно із Законом України “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю», призначається за вибором осіб з інвалідністю з дитинства (законних представників осіб з інвалідністю з дитинства, визнаних недієздатними, та дітей з інвалідністю) державна соціальна допомога відповідно до цього Закону або пенсія чи державна соціальна допомога згідно із Законом України “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю». При цьому якщо особа з інвалідністю з дитинства або дитина з інвалідністю має право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника (державну соціальну допомогу дитині померлого годувальника, передбачену Законом України “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю») і державну соціальну допомогу відповідно до цього Закону, ці виплати призначаються одночасно.

Відповідно до абз. 5 ч.1 ст. 2 Закону № 2109-III державна соціальна допомога на дітей з інвалідністю віком до 18 років призначається у розмірі 70 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Розмір державної соціальної допомоги на дітей з інвалідністю віком до 18 років, інвалідність яких пов'язана з пораненням чи іншим ушкодженням здоров'я від вибухонебезпечних предметів, з урахуванням всіх надбавок, підвищень та інших доплат, у тому числі передбачених Кабінетом Міністрів України, підвищується на 50 відсотків розміру державної соціальної допомоги на дітей з інвалідністю віком до 18 років на підставі документів, визначених Кабінетом Міністрів України. Зв'язок інвалідності з пораненням чи іншим ушкодженням здоров'я від вибухонебезпечних предметів, отриманим дитиною з інвалідністю до 18 років, встановлюється лікарсько-консультативними комісіями закладів охорони здоров'я у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (ч. 2 ст. 2 Закону № 2109-III).

Суд встановив, що 06.02.2023 Ватутінське УСЗН прийняло рішення про призначення допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю на ОСОБА_2 . 17.07.2023 Ватутінське УСЗН прийняло рішення про призначення допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, з зазначенням - інвалідність з дитинства внаслідок аварії на ЧАЕС.

Відповідно до посвідчення серії НОМЕР_1 від 04.07.2024 та довідки від 16.10.2024 № 573 ОСОБА_2 призначена державна соціальна допомога, як особі з інвалідністю з дитинства, яка виплачується станом на час виникнення спірних правовідносин його законному представнику ОСОБА_1 .

Пенсійне забезпечення осіб, які віднесені до І категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи та у зв'язку з втратою годувальника врегульовано положеннями статті 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка неодноразово зазнавала змін.

Так, відповідно до статті 54 Закону № 796-XII у редакції Закону № 230/96-ВР пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством. В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу в зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців. Обчислення і призначення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи із заробітку за межами зони відчуження провадиться на загальних підставах відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення» (№ 1788-XII).

В усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по I групі інвалідності - 10 мінімальних пенсій за віком; по II групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком; по III групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком; дітям-інвалідам - 3 мінімальних пенсій за віком. Порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.

28 грудня 2014 року Верховна Рада України прийняла Закон України “Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (далі - Закон № 76-VIII), яким статтю 54 Закону № 796-XII викладено у такій редакції: “Пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу у зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців. Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.».

Конституційний Суд України в Рішенні від 07 квітня 2021 року № 1-р(ІІ)/2021 дійшов висновку, що положення частини третьої статті 54 Закону № 796-ХІІ у редакції Закону № 76-VIII не відповідають Конституції України (є неконституційними) та встановив, що громадяни України, на яких поширюється дія статті 54 Закону № 796-ХІІ, мають право на відшкодування шкоди, якої вони зазнали внаслідок дії частини третьої статті 54 цього Закону в редакції Закону № 76-VIII. З метою реального поновлення у правах громадян України, на яких поширюється дія статті 54 Закону № 796-ХІІ, Конституційний Суд України вважав, що держава зобов'язана розробити порядок (юридичний механізм) відшкодування шкоди, якої вони зазнали внаслідок дії статті 54 Закону № 796-ХІІ у редакції Закону № 76-VIII.

Таким чином, ст. 54 Закону № 796-XII з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 07.04.2021 №1-р(II)/2021, на які посилається позивач, стосується виключно призначених постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи розмірів пенсії.

Суд зазначає, що пенсія відповідно до ст. 54 Закону № 796-XII та державна соціальна допомога на дітей з інвалідністю віком до 18 років, встановлена Законом № 2109-III є різними виплатами, що гарантовані постраждалим від Чорнобильської катастрофи, у зв'язку із чим відсутні підстави для їх ототожнення, зокрема і шляхом визначення розміру державної соціальної допомоги розміром пенсії. Слід зазначити, що розмір спірної соціальної допомоги визначає ст. 2 Закону № 2109-III. З урахуванням зазначеного доводи законного представника позивача про наявність підстав для обчислення призначеної державної соціальної допомоги на дітей з інвалідністю у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком суд вважає необґрунтованими.

Суд також враховує інші аргументи сторін, зазначені у заявах по суті справи, однак зауважує, що встановлені судом обставини є самостійними та достатніми підставами для прийняття рішення по суті спору.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими, а вимоги такими, у задоволенні яких належить відмовити.

Під час вирішення питання про розподіл судових витрат, суд враховує таке.

Згідно статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу; сторін та їхніх представників, що пов'язані із прибуттям до суду; пов'язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертиз; пов'язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; пов'язані із вчиненням інших процесуальних дій або підготовкою до розгляду справи.

Відповідно до частини 5 статті 139 вказаного Кодексу, у разі відмови у задоволенні вимог позивача, звільненого від сплати судових витрат, або залишення позовної заяви без розгляду чи закриття провадження у справі, судові витрати, понесені відповідачем, компенсуються за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Зважаючи на те, що позовні вимоги законного представника, звільненого від сплати судових витрат не підлягають задоволенню, то підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 9, 14, 73-77, 139, 242 246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Учасники справи:

1) позивач - ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 );

2) законний представник - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 );

3) відповідач - Управління праці та соціального захисту населення Багачевської міської ради Черкаської області (20251, Черкаська область, Звенигородський район, м. Багачеве, просп. Незалежності, 32, код ЄДРПОУ 24350325).

Рішення складене у повному обсязі та підписане 20.05.2025.

Суддя Василь ГАВРИЛЮК