19 травня 2025 рокум. Рівне№460/5156/25
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Максимчука О.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства освіти і науки України та Державного підприємства «Інфоресурс» про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій,
1. Стислий виклад позицій учасників справи.
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду (далі - суд) з вказаним адміністративним позовом (позовною заявою) до Міністерства освіти і науки України (далі-відповідач-1) та Державного підприємство «Інфоресурс» (далі-відповідач-2), в якому позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача-1 та відповідача-2 щодо не внесення зміни до алгоритму Єдиної державної електронної бази з питань освіти визначення послідовності здобуття освіти та формування Довідки в ЄДЕБО таким чином, щоб в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо, ОСОБА_1 , були внесені відомості про відсутність порушення послідовності здобуття освіти, визначеної частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту», на денній формі навчання освітньо-кваліфікаційного рівня «Магістр» за спеціальністю « 073 Менеджмент» в Приватному вищому навчальному закладі «Європейський університет», а в Довідці про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти щодо, ОСОБА_1 , було зазначено про те, що наразі при здобутті, ОСОБА_1 , ступеню «Магістр» не порушується послідовність, визначена ч. 2 ст. 10 Закону України «Про освіту», та в таблиці цієї довідки було зазначено «Так, не порушує» та зобов'язати відповідача-1 та відповідача-2 внести такі зміни;
- визнати протиправною бездіяльність відповідача-1 та відповідача-2 щодо не внесення змін до даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо, ОСОБА_1 , про відсутність порушення послідовності здобуття освіти, визначеної частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту», на денній формі навчання освітньо-кваліфікаційного рівня «Магістр» за спеціальністю « 073 Менеджмент» в Приватному вищому навчальному закладі «Європейський університет» та зобов'язати відповідача-1 та відповідача-2 внести зміни доданих, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо, ОСОБА_1 .
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що отримав довідку про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти. Проте з довідки ЄДЕБО від 13 грудня 2024 вбачається про порушення послідовності навчання позивачем. Позивач зазначає, що після отримання довідки з метою відновлення свого порушеного права на послідовне здобуття рівня освіти звернувся із заявами до відповідача-1 та відповідача-2, однак відповіді на заяви не отримав. Вважає видану довідку такою, що не відповідає вимогам закону та істотно порушує його права, оскільки він здобуває освіту в порядку, визначеному частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту» від 05.09.2017 №2145-VІІІ (далі - Закон №2145-VІІІ), а в системі ЄДЕБО не міститься інформації про раніше здобутий ідентичний або вищий рівень освіти, яка б заперечувала послідовність здобуття рівнів освіти.
Відповідач-1 не скористався своїм правом на подання відзиву на позовну заяву, не подав до суду свій відзив на позов у строк, встановлений ухвалою суду про відкриття провадження у справі, про причини неподання відзиву в установлений строк для суду не повідомив та вимог ухвали суду щодо витребування доказів у встановлений в ухвалі суду строк не виконав, що дає суду підстави для висновків про те, що у відповідача відсутні поважні причини неподання відзиву та витребуваних доказів в установлений судом строк, а тому наявні передбачені частиною 2 статті 175 КАС України умови і підстави для вирішення судом цього спору за наявними матеріалами справи та без відзиву відповідача.
Відповідач-2 скористався своїм правом на подання відзиву на позовну заяву та у строк, встановлений ухвалою суду про відкриття провадження у справі, подав до суду свій відзив, в якому виклав заперечення щодо позовної заяви, зокрема зазначає, що не є суб'єктом владних повноважень, тобто не є органом державної влади, органом місцевого самоврядування, не здійснює публічно-владні управлінські функції, не надає адміністративні послуги, а законами України не передбачено випадків здійснення ним владних повноважень. Власником ЄДЕБО є держава в особі відповідача-1, який відповідно до покладених на нього завдань забезпечує ведення та функціонування ЄДЕБО, вживає організаційних заходів, пов'язаних із забезпеченням функціонування ЄДЕБО, встановлює вимоги до апаратного та програмного забезпечення ЄДЕБО та є володільцем інформації, що міститься в ЄДЕБО. Зазначає, що відповідач-1 визначив відповідача-2 технічним адміністратором ЄДЕБО, який лише забезпечує функціонування ЄДЕБО у порядку, визначеному відповідачем-1. Відповідач-2 зауважує, що не здійснював розроблення технічного опису та не забезпечував доопрацювання відповідно до нього програмного забезпечення ЄДЕБО з метою забезпечення закладам освіти можливості формування в ЄДЕБО довідки про здобувача освіти за даними ЄДЕБО за формою, визначеною у додатку 9 до Порядку, та не визначав особливості формування зазначених довідок. Відповідач-2 на виконання доручення Міністра освіти і науки України Оксена Лісового від 31.05.2024 № 1/34-Д-24 та враховуючи лист Міністерства освіти і науки України від 03.06.2024 № 1/9806-24 лише здійснив технічні заходи щодо встановлення додаткового скрипта (« 17886.sql»), розробленого ПАТ «Науково-дослідний інститут прикладних інформаційних технологій» на замовлення Міністерства освіти і науки України в рамках Договору. Формування та видача довідок про здобувача освіти за даними ЄДЕБО за формою, визначеною додатком 9 до Порядку, не відноситься до компетенції відповідачів, вчинення зазначених дій відноситься до компетенції закладів освіти. З огляду на наведене вважає, що позовні вимоги необгрунтовані та просить відмовити в позові.
Позивач скористався своїм правом на подання відповіді на відзив відповідача-2 та подав до суду відповідь на відзив відповідача-2, в якому виклав свої заперечення, зокрема зазначив, що зі змісту долучених до позовної заяви додатків та довідки вбачається, що здобуття позивачем освіти є послідовним, тому можна прийти до висновку, що зазначення у довідці № 545612 сформованої в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, що поточне здобуття освіти порушує послідовність, визначену частиною другою статті 10 Закону №2145-VІІІ, є протиправним. Позивач з урахуванням приписів розділу ІV Положення № 620 вважає, що саме відповідач-1, як розпорядник ЄДЕБО через технічного адміністратора ЄДЕБО - відповідача-2 має повноваження на внесення інших змін до електронної бази, зокрема щодо внесення змін про відсутність порушення послідовності здобуття освіти, визначеної частиною другою статті 10 Закону №2145-VІІІ. Крім того позивач зазначає, що відповідач-2 не долучив до відзиву на позовну заяву жодного доказу, який підтверджує, що заклади освіти можуть вносити зміни до ЄДЕБО та його алгоритму таким чином, щоб усунути порушення послідовності отримання освіти, визначеної частиною 2 статті 10 Закону №2145-VІІІ. Зазначає, що у відповідача-1 та відповідача-2 є повноваження на встановлення додаткового скрипта (« 17886.sql»), тому відповідачі не позбавленні можливості внести зміни до ЄДЕБО та його алгоритму про відсутність порушення послідовності здобуття освіти, оскільки згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань на 07.04.2025 17:20:10 організаційно-правовою формою: ДЕРЖАВНОГО ПІДПРИЄМСТВА«ІНФОРЕСУРС» є ДЕРЖАВНЕ ПІДПРИЄМСТВО засновником якого є МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ. Саме тому, на думку позивача можна дійти висновку, що Міністерство освіти і науки України діяло як держатель ЄДЕБО, тобто, як суб'єкт владних повноважень, а Державне підприємство «Інфоресурс» діяло, як суб'єкт владних повноважень, що належить до сфери управління Міністерства освіти і науки України, тобто технічний адміністратор ЄДЕБО на підставі Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 08.06.2018 р. № 620.
2. Заяви, клопотання учасників справи, інші процесуальні дії у справі.
Позовна заява подана до суду 18.03.2025 у електронній формі із використанням електронного кабінету підсистеми «Електронний суд» ЄСІТС, надійшла до суду і була зареєстрована в автоматизованій системі діловодства суду 18.03.2025.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 18.03.2025 визначено суддю Максимчука О.О. головуючим суддею (суддею-доповідачем) з розгляду справи за вказаною позовною заявою.
Ухвалою від 24.03.2025 суд прийняв вказану позовну заяву до розгляду і відкрив провадження в адміністративній справі, вирішив розгляд справи здійснювати суддею одноособово за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, встановив відповідачам строк для подання відзиву та витребував у відповідачів докази у справі, а саме оригінали або засвідчені в установленому порядку копії: відповіді на заяви позивача від 14.01.2025 та встановив строк для їх подання.
Відповідач-1 не скористався своїм правом на подання відзиву на позовну заяву, не подав до суду свій відзив на позов у строк, встановлений ухвалою суду про відкриття провадження у справі, про причини неподання відзиву в установлений строк для суду не повідомив та вимог ухвали суду щодо витребування доказів у встановлений в ухвалі суду строк не виконав.
Відповідач-2 скористався своїм правом на подання відзиву на позовну заяву та у строк, встановлений ухвалою суду про відкриття провадження у справі, подав 03.04.2025 свій відзив на позов, в якому виклав заперечення щодо позовних вимог та надав інформацію щодо витребуваних ухвалою суду документів.
Позивач скористався своїм правом на подання відповіді на відзив відповідача-2 та подав 08.04.2025 до суду відповідь на відзив відповідача-2, в якому виклав свої заперечення щодо доводів віповідача-2 наведених ним у відзиві.
На момент розгляду справи по суті і ухвалення судом цього рішення інші заяви, клопотання від учасників справи до суду не надійшли, а також суд не здійснював інші процесуальні дії у справі (забезпечення доказів, вжиття заходів забезпечення позову, зупинення і поновлення провадження тощо).
З урахуванням вимог частини 4 статті 229 КАС України при розгляді справи в порядку письмового провадження суд не здійснював фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
3. Встановлені судом обставини справи та зміст спірних правовідносин.
Розглянувши наявні у справі матеріали, з'ясувавши доводи та аргументи сторін, на яких ґрунтуються їх позовні вимоги і заперечення, дослідивши подані сторонами письмові докази, суд встановив такі фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини, що враховані судом при вирішення спору по суті.
ОСОБА_1 (позивач) навчався у Рівненській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів № 22 Рівненської міської ради, що підтверджується наявною в матеріалах справи копією свідоцтва про базову загальну середню освіту серії НОМЕР_1 .
Позивач навчався в Рівненському економіко-технологічному коледжі Національного університету водного господарства та природокористування, що підтверджується копією атестату про повну загальну середню освіту серії РВ номер: 49882950, який наявний в матеріалах справи.
У 2019 році позивач закінчив навчання в Рівненському економіко-технологічному коледжі Національного університету водного господарства та природокористування, де здобув освітньо-кваліфікаційний рівень молодший спеціаліст, що підтверджується копією диплому молодшого спеціаліста серії Е19 номер: 030978.
Відповідно до диплому серії НОМЕР_2 , позивач навчався в Національному університеті «Острозька академія» та здобув ступінь вищої освіти бакалавр.
Наказом № 1356с від 28 жовтня 2024 р. ОСОБА_1 зараховано до Приватного вищого навчального закладу «Європейський університет», ступінь/рівень освіти «Магістр», форма здобуття освіти «Денна», код та назва спеціальності професії 073 «Менеджмент», що відповідає інформації зазначеній в довідці про здобувача освіти за даними ЄДЕБО № 545612.
13 грудня 2024 Приватним вищим навчальним закладом «Європейський університет» в Єдиній державній електронній базі з питань освіти сформовано довідку № 545612 про здобувача освіти за даними ЄДЕБО.
Відповідно до інформації про документи про освіту зазначену в довідці про здобувача освіти за даними ЄДЕБО № 545612 від 13.12.2024 вбачається, що позивачу видано свідоцтво про базову загальну середню освіту серії НОМЕР_1 від 10.06.2015 Рівненською загальноосвітньою школою І-ІІІ ступенів № 22 Рівненської міської ради, атестат про повну загальну середню освіту серії НОМЕР_3 від 30.06.2017 Рівненським економіко-технологічним коледжем Національного університету водного господарства та природокористування, диплом молодшого спеціаліста серії НОМЕР_4 від 30.06.2019 Рівненським економіко-технологічним коледжем Національного університету водного господарства та природокористування, диплом бакалавра серії НОМЕР_5 30.06.2022 Національним університетом «Острозька академія». В довідці про здобувача освіти за даними ЄДЕБО №545612 від 13.12.2024 зазначено про порушення позивачем послідовності здобуття освіти відповідно до ч. 2 ст. 10 Закону України «Про освіту».
Після отримання довідки позивач з метою відновлення свого порушеного права на послідовне здобуття рівня освіти звернувся із заявами до відповідача-1 та відповідача-2, однак відповіді на заяви не отримав.
Не погодившись з такими діями відповідачів, ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративним позовом (позовною заявою) у цій справі з наведеними вище позовними вимогами до відповідача.
Отже у цій справі, яка розглядається судом, предметом спору є дії відповідачів пов'язані із не вжиттям організаційних заходів щодо забезпечення функціонування ЄДЕБО, за яких у Довідці про здобувача освіти за даними ЄДЕБО відображались відомості про порушення позивачем послідовності навчання та щодо невнесення відповідачем змін до алгоритму системи ЄДЕБО щодо позивача в частині послідовності навчання.
4. Нормативно-правове регулювання спірних правовідносин та висновки суду.
Встановивши наведені вище фактичні обставини справи та відповідні їм спірні правовідносини, суд вважає, що до спірних правовідносин за наведених фактичних обставин справи підлягають застосуванню такі норми права і висновки Верховного суду про їх застосування.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положенням про Міністерство освіти і науки України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 №630 (далі - Положення №630), визначено, що Міністерство освіти і науки України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сферах освіти і науки, наукової, науково-технічної діяльності, інноваційної діяльності в зазначених сферах, трансферу (передачі) технологій, а також забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері здійснення державного нагляду (контролю) за діяльністю закладів освіти, підприємств, установ та організацій, які надають послуги у сфері освіти або провадять іншу діяльність, пов'язану з наданням таких послуг, незалежно від їх підпорядкування і форми власності.
Міністерство освіти і науки України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України і постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.
Згідно з підпунктом 78 пункту 4 Положення №630 Міністерство освіти і науки України забезпечує ведення та функціонування Єдиної державної електронної бази з питань освіти, інших державних електронних баз та реєстрів, інших інформаційних систем у сфері, що належить до його компетенції.
Суспільні відносини, що виникають у процесі реалізації конституційного права людини на освіту, прав та обов'язків фізичних і юридичних осіб, які беруть участь у реалізації цього права, а також визначає компетенцію державних органів та органів місцевого самоврядування у сфері освіти регулюються Законом №2145-VIII.
Відповідно до частини 1 статті 74 Закону №2145-VIII у системі освіти функціонує інтегрована інформаційна система - Єдина державна електронна база з питань освіти (далі - Електронна база або ЄДЕБО).
Порядок функціонування ЄДЕБО визначено Положенням про Єдину державну електронну базу з питань освіти (далі - Положення №1132/32584), затвердженим наказом Міністерства освіти і науки України від 08 червня 2018 року №620, зареєстрованим Міністерстві юстиції України 05.10.2018 за №1132/32584.
Відповідно до пункту 1 розділу І Положення №1132/32584, це Положення розроблено відповідно до статті 74 Закону України "Про освіту" з метою визначення порядку функціонування Єдиної державної електронної бази з питань освіти (далі - ЄДЕБО) в галузі освіти як автоматизованої системи збирання, оброблення, зберігання та захисту інформації щодо здобувачів освіти, суб'єктів освітньої діяльності, що формується (створюється) та використовується для забезпечення потреб фізичних та юридичних осіб.
Згідно пункту 5 розділу І Положення власником ЄДЕБО та виключних майнових прав на її програмне забезпечення є держава. Розпорядником ЄДЕБО є Міністерство освіти і науки України, технічним адміністратором - державне підприємство «Інфоресурс», що належить до сфери управління розпорядника ЄДЕБО.
Основні функції уповноважених суб'єктів у ЄДЕБО визначені розділом ІV Положення, зокрема, розпорядник ЄДЕБО, зокрема, вживає організаційних заходів, пов'язаних із забезпеченням функціонування ЄДЕБО; використовує інформацію, що міститься в ЄДЕБО, у тому числі персональні дані, з метою прийняття управлінських рішень та виконання повноважень, визначених законодавством; вносить до ЄДЕБО іншу інформацію, визначену законодавством; забезпечує верифікацію в ЄДЕБО інформації, визначеної підпунктами 1, 2 пункту 8, абзацами п'ятим - сьомим підпункту 1 та підпунктом 4 пункту 9 розділу III цього Положення, що підтверджується накладенням кваліфікованого електронного підпису.
Адміністратор ЄДЕБО забезпечує: функціонування ЄДЕБО у порядку, визначеному розпорядником ЄДЕБО; здійснення заходів із технічного і технологічного забезпечення ЄДЕБО, створення, модернізації і супроводження її програмного забезпечення та веб-сайту з інформаційно-пошуковою системою доступу до відкритих даних, що містяться в ЄДЕБО; структурну систематизацію даних, що містяться в ЄДЕБО, відповідно до державних та/або галузевих класифікаторів; взаємодію ЄДЕБО з іншими автоматизованими системами, інформаційними ресурсами та державними реєстрами у випадках та у порядку, визначених законодавством; оброблення, ведення обліку та зберігання в ЄДЕБО замовлень, поданих суб'єктами освітньої діяльності в електронній формі, на формування інформації, що відтворюється в документах про освіту, студентських (учнівських) квитках державного зразка, в порядку, визначеному розпорядником ЄДЕБО; оброблення в ЄДЕБО інформації про прийом, відрахування, переривання навчання, поновлення і переведення здобувачів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої та освіти дорослих, в тому числі післядипломної освіти; внесення та верифікацію в ЄДЕБО інформації, визначена відповідно до законодавства розпорядником ЄДЕБО; виконання інших заходів із забезпечення функціонування ЄДЕБО у порядку та обсягах, передбачених відповідно до законодавства розпорядником ЄДЕБО.
Отже, Міністерство освіти і науки України та Державне підприємство «Інфоресурс» має повноваження щодо внесення змін до ЄДЕБО та його алгоритму.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560 затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі- Порядок №560).
Додатком 9 до зазначеного Порядку затверджено форму довідки, яка формується за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти та має підтверджувати статус здобувача вищої освіти, а також на підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти формувати висновок щодо того, чи порушує поточне здобуття освіти послідовність, визначену частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту».
Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 №3543-XII призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також, зокрема: здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури.
Відповідно до абзацу 1 пункту 62 Порядку №560, здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту», а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, надають до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки довідку про здобувача освіти, сформовану в Єдиній державній електронній базі з питань освіти за формою, визначеною у додатку 9, та документи (нотаріально засвідчені копії документів), що підтверджують зарахування на навчання до інтернатури згідно з додатком 5.
Відповідно до частини 2 статті 10 Закону №2145-VIII рівнями освіти є, зокрема, у послідовності:
перший (початковий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти;
другий (базовий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти;
третій (вищий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти;
фахова передвища освіта;
початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти;
перший (бакалаврський) рівень вищої освіти;
другий (магістерський) рівень вищої освіти;
третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень вищої освіти.
Згідно з частинами 1, 2 ст. 7 Закону України "Про вищу освіту", документ про вищу освіту видається особі, яка успішно виконала відповідну освітню програму та пройшла атестацію. Встановлюються такі види документів про вищу освіту за відповідними ступенями: - диплом молодшого бакалавра; - диплом бакалавра; - диплом магістра; - диплом доктора філософії/доктора мистецтва.
Для встановлення послідовності здобуття освіти беруться до уваги факти раніше здобутого рівня освіти, що підтверджується документом державного зразка - дипломом чи свідоцтвом, та теперішній рівень здобуття освіти, що є вищим за раніше здобутий.
Відповідно до ч. 10 ст.7 зазначеного Закону, інформація про видані дипломи вноситься закладами вищої освіти, крім вищих військових навчальних закладів, до Єдиної державної електронної бази з питань освіти.
З метою реалізації пункту 62 Порядку №560 Міністр освіти і науки України дорученням від 31.05.2024 №1/34-Д-24 доручив директорату фахової передвищої, вищої освіти, директорату професійної освіти, департаменту атестації кадрів вищої освіти Міністерства освіти і науки України та робочій групі, утвореній відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України від 13 вересня 2023 №1122, здійснити розроблення технічного опису та забезпечити доопрацювання відповідно до нього програмного забезпечення ЄДЕБО з метою забезпечення закладам освіти можливості формування в ЄДЕБО довідки про здобувача освіти за даними ЄДЕБО за формою, визначеною у додатку 9 до Порядку №560.
Зазначеним дорученням визначено наступний алгоритм визначення послідовності здобуття освіти згідно частини 2 статті 10 Закону №2145-VIII: якщо в даних здобувача освіти, що містяться в ЄДЕБО, зокрема у Реєстрі документів про освіту, є діючий документ про освіту з рівнем, не нижчим ніж рівень поточного навчання, за яким формується Довідка (за таблицею послідовності рівнів, наведеною в додатку 2 до цього доручення), в полі «На підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту" зазначається «Ні, порушує»; в іншому випадку здійснюється автоматична перевірка даних усіх записів про здобуття особою освіти, що містяться в ЄДЕБО, - якщо наявна інформація про навчання, рівень якого не нижче рівня поточного навчання, за яким формується Довідка, у згаданому вище полі зазначається «Ні, порушує», а якщо відсутня - «Так, не порушує».
Водночас не вважається порушенням послідовності таке здобуття освіти:
1) здобувача освіти було поновлено на навчання або переведено з іншого закладу освіти (в історії поточного навчання перший статус «Поновлено», «Поновлено (з іншого ЗО)», «Переведено (з іншого ЗО)»), а попереднє навчання (запис про яке у статусі «Відраховано із ЗО») було за таким же рівнем, що й поточне навчання. При цьому в записах про попереднє навчання рік початку навчання не менше року початку поточного навчання. Як виняток рік початку навчання не порівнюється, якщо особу було відраховано до дати початку навчання або з причиною «За невиконання вимог навчального плану та графіка навчального процесу (після зарахування не приступили до занять протягом 10 днів)»;
2) наявні інші записи про навчання у статусі «Скасовано запис про навчання» (запис був створений помилково);
3) наявні інші записи про освіту, що здобувається або її здобуття призупинено, на такому ж рівні, як поточне навчання, в яких: дата початку іншого навчання більша ніж дата початку поточного навчання; дата початку іншого навчання співпадає з датою початку поточного навчання та його дата та його дата завершення не менше дати завершення поточного навчання; рік початку іншого навчання (не за денною або дуальною формою) не менше ніж рік початку поточного навчання.
Крім зазначеного, порушенням послідовності є поточне навчання за ОС «Магістр» (на основі ПЗСО/НРК5) за наявності диплома бакалавра.
Додатком 2 до доручення визначено послідовність освітніх рівнів:
кваліфікований робітник - диплом кваліфікованого робітника;
фаховий молодший бакалавр - диплом фахового молодшого бакалавра;
молодший спеціаліст - диплом молодшого спеціаліста;
молодший бакалавр - диплом молодшого бакалавра;
бакалавр - диплом бакалавра;
спеціаліст - диплом спеціаліста;
магістр - диплом магістра;
доктор філософії - диплом доктора філософії;
доктор філософії - диплом кандидата наук;
доктор мистецтва - диплом доктора мистецтва;
доктор наук - диплом доктора наук.
Підпунктами 1, 3, 22 пункту 10 «Положення про Міністерство освіти і науки України» передбачено, що міністр: очолює МОН України, здійснює керівництво його діяльністю; спрямовує та координує діяльність визначених Кабінетом Міністрів України центральних органів виконавчої влади, зокрема, видає обов'язкові для виконання центральними органами виконавчої влади, діяльність яких спрямовує і координує Міністр, накази та доручення з питань, що належать до компетенції таких органів; підписує накази МОН України.
Дорученням Міністра освіти і науки України визначено, що порушенням послідовності навчання є інформація про навчання, рівень якого не нижче рівня поточного навчання.
Згідно інформації, що міститься в ЄДЕБО, позивачу видано свідоцтво про базову загальну середню освіту серії РВ № 48364556 від 10.06.2015 Рівненською загальноосвітньою школою І-ІІІ ступенів № 22 Рівненської міської ради, атестат про повну загальну середню освіту серії НОМЕР_3 від 30.06.2017 Рівненським економіко-технологічним коледжем Національного університету водного господарства та природокористування, диплом молодшого спеціаліста серії НОМЕР_4 від 30.06.2019 Рівненським економіко-технологічним коледжем Національного університету водного господарства та природокористування, диплом бакалавра серії НОМЕР_5 30.06.2022 Національним університетом «Острозька академія».
Наказом № 1356с від 28.10.2024 ОСОБА_1 зараховано до Приватного вищого навчального закладу «Європейський університет», ступінь/рівень освіти «Магістр», форма здобуття освіти «Денна», код та назва спеціальності професії 073 «Менеджмент»
Суд зазначає, що Порядком №560 передбачено саме попереднє здобуття освіти, а не процес навчання без закінчення повного освітнього курсу. Аналогічний припис містить п. 1 ч. 3 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 №3543-XII.
На переконання суду, належним документом про здобутий рівень вищої освіти є диплом, про що також йдеться в статті 7 Закону України "Про вищу освіту". Як вбачається з матеріалів справи, позивач має свідоцтво про базову загальну середню освіту, атестат про повну загальну середню освіту, диплом молодшого спеціаліста, диплом бакалавра, а станом на дату розгляд справи здобуває рівень освіти «магістр», що не суперечить послідовності, визначеній частиною 2 статті 10 Закону №2145-VIII.
Тому бездіяльність відповідачів у не внесенні змін до відомостей, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти та його алгоритму щодо позивача є протиправною.
Щодо доводів відповідача-2 про те, що питання внесення інформації про здобувача освіти до ЄДЕБО належить до компетенції суб'єктів освітньої діяльності, суд зазначає таке.
Відповідно до ст. 8 Закону №1556-VII засади функціонування Єдиної державної електронної бази з питань освіти визначаються законодавством.
Інформація про здобувачів освіти та працівників закладів вищої освіти, що міститься у Єдиній державній електронній базі з питань освіти, надається безоплатно центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, для використання у статистичних цілях.
Статтею 74 Закону №2145-VIII встановлено, що у системі освіти функціонує інтегрована інформаційна система - Єдина державна електронна база з питань освіти (далі - Електронна база).
Електронна база містить такі складові: Реєстр суб'єктів освітньої діяльності, Реєстр здобувачів освіти, Реєстр документів про освіту, Реєстр сертифікатів зовнішнього незалежного оцінювання, Реєстр студентських (учнівських) квитків, Реєстр педагогічних, науково-педагогічних працівників, Реєстр сертифікатів педагогічних працівників (далі - публічні електронні реєстри у сфері освіти).
Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти та порядок її ведення затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Держателем Електронної бази та публічних електронних реєстрів у сфері освіти (далі - держатель Електронної бази) є центральний орган виконавчої влади у сфері освіти і науки, що здійснює організаційні заходи, пов'язані із забезпеченням функціонування Електронної бази та її складових.
Власником Електронної бази є держава в особі центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки.
Адміністратором Електронної бази та публічних електронних реєстрів у сфері освіти (далі - адміністратор Електронної бази) є визначена Кабінетом Міністрів України юридична особа, що належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки.
Адміністратор Електронної бази: здійснює заходи із створення та супроводження програмного забезпечення Електронної бази; відповідає за технічне і технологічне забезпечення Електронної бази, збереження та захист інформації (даних), що містяться в Електронній базі; забезпечує надання та анулювання доступу до Електронної бази; проводить навчання для роботи з Електронною базою; здійснює інші заходи, передбачені законом.
Створення, ведення та адміністрування Електронної бази та публічних електронних реєстрів у сфері освіти здійснюються відповідно до цього Закону та законів України «Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах», «Про захист персональних даних», «Про авторське право і суміжні права» та «Про публічні електронні реєстри».
Суб'єктами ведення Електронної бази є, зокрема, держатель та адміністратор Електронної бази.
Адміністратором Електронної бази та публічних електронних реєстрів у сфері освіти (далі - адміністратор Електронної бази) є визначена Кабінетом Міністрів України юридична особа, що належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки. Адміністратор Електронної бази: здійснює заходи із створення та супроводження програмного забезпечення Електронної бази; відповідає за технічне і технологічне забезпечення Електронної бази, збереження та захист інформації (даних), що містяться в Електронній базі; забезпечує надання та анулювання доступу до Електронної бази; проводить навчання для роботи з Електронною базою; здійснює інші заходи, передбачені законом.
Відповідно до п.1 розділу І Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 08.06.2018 року №620 (далі Положення №620), це Положення розроблено відповідно до статті 74 Закону 2145-VIII з метою визначення порядку функціонування Єдиної державної електронної бази з питань освіти (далі - ЄДЕБО) в галузі освіти як автоматизованої системи збирання, оброблення, зберігання та захисту інформації щодо здобувачів освіти, суб'єктів освітньої діяльності, що формується (створюється) та використовується для забезпечення потреб фізичних та юридичних осіб.
Пунктом 5 розділу І Положення №620 передбачено, що власником ЄДЕБО та виключних майнових прав на її програмне забезпечення є держава. Розпорядником ЄДЕБО є Міністерство освіти і науки України, технічним адміністратором - державне підприємство «Інфоресурс», що належить до сфери управління розпорядника ЄДЕБО.
Основні функції уповноважених суб'єктів у ЄДЕБО визначені розділом ІV Положення №620. Так, розпорядник ЄДЕБО, зокрема, вживає організаційних заходів, пов'язаних із забезпеченням функціонування ЄДЕБО; використовує інформацію, що міститься в ЄДЕБО, у тому числі персональні дані, з метою прийняття управлінських рішень та виконання повноважень, визначених законодавством; вносить до ЄДЕБО іншу інформацію, визначену законодавством; забезпечує верифікацію в ЄДЕБО інформації, визначеної підпунктами 1, 2 пункту 8, абзацами п'ятим - сьомим підпункту 1 та підпунктом 4 пункту 9 розділу III цього Положення, що підтверджується накладенням кваліфікованого електронного підпису.
Технічний адміністратор ЄДЕБО забезпечує: функціонування ЄДЕБО у порядку, визначеному розпорядником ЄДЕБО; здійснення заходів із технічного і технологічного забезпечення ЄДЕБО, створення, модернізації і супроводження її програмного забезпечення та веб-сайту з інформаційно-пошуковою системою доступу до відкритих даних, що містяться в ЄДЕБО; структурну систематизацію даних, що містяться в ЄДЕБО, відповідно до державних та/або галузевих класифікаторів; взаємодію ЄДЕБО з іншими автоматизованими системами, інформаційними ресурсами та державними реєстрами у випадках та у порядку, визначених законодавством; оброблення, ведення обліку та зберігання в ЄДЕБО замовлень, поданих суб'єктами освітньої діяльності в електронній формі, на формування інформації, що відтворюється в документах про освіту, студентських (учнівських) квитках державного зразка, в порядку, визначеному розпорядником ЄДЕБО; оброблення в ЄДЕБО інформації про прийом, відрахування, переривання навчання, поновлення і переведення здобувачів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої та освіти дорослих, в тому числі післядипломної освіти; внесення та верифікацію в ЄДЕБО інформації, визначена відповідно до законодавства розпорядником ЄДЕБО; виконання інших заходів із забезпечення функціонування ЄДЕБО у порядку та обсягах, передбачених відповідно до законодавства розпорядником ЄДЕБО.
Отже, саме Міністерство освіти і науки України та Технічний адміністратор Єдиної державної електронної бази з питань освіти - Державне підприємство «ІНФОРЕСУРС» мають повноваження щодо внесення змін до ЄДЕБО про наявність чи відсутність порушення послідовності здобуття освіти, визначеної ч. 2 ст. 10 Закону 2145-VIII щодо позивача.
За наведеного правового регулювання та встановлених обставин справи, суд приходить висновку, що дії Міністерства освіти і науки України щодо внесення до ЄДЕБО відомостей про порушення позивачем послідовності здобуття освіти, визначеної ч. 2 ст. 10 Закону 2145-VIII, є протиправними та такими, що вчинені не на підставі, не у межах повноважень та не у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
А тому, з метою повного та ефективного захисту порушеного права позивача, за захистом якого він звернувся до суду, належить зобов'язати Міністерство освіти і науки України внести зміни до даних, що містяться в ЄДЕБО, про відсутність порушення позивачем послідовності здобуття освіти, визначеної ч. 2 ст. 10 Закону 2145-VIII.
При цьому, відсутні правові підстави для задоволення позовних вимог до Державного підприємства «ІНФОРЕСУРС», оскільки, як уже було встановлено судом, до повноважень Міністерства освіти і науки України віднесено можливість коригувати відомості у довідках ЄДЕБО щодо послідовності отримання освіти, натомість Державне підприємство «ІНФОРЕСУРС» здійснює лише технічну реалізацію доручень Міністерства освіти і науки України.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. А згідно ч. 1 ст. 90 цього ж Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Зважаючи на встановлені у ході судового розгляду фактичні обставини справи та беручи до уваги норми чинного законодавства, якими урегульовані спірні відносини, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог позивача.
5. Розподіл судових витрат.
З огляду на приписи чинного законодавства при зверненні до суду із позовною заявою у цій справі позивач сплатив до бюджету судовий збір у розмірі 1937,92 грн, що підтверджується наявним у матеріалах справи платіжним документом. З урахуванням наведеного та оскільки суд визнав по суті обґрунтованими позовні вимоги позивача щодо визнання протиправною бездіяльності відповідачів та зобов'язання їх до вчинення певних дій, то понесені позивачем витрати зі сплати судового збору у зв'язку із розглядом справи (за подання позовної заяви) підлягають присудженню на його користь у розмірі 1937,92 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача-1.
Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 КАС України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Міністерства освіти і науки України та Державного підприємство «Інфоресурс» про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Міністерства освіти і науки України щодо невнесення зміни до алгоритму Єдиної державної електронної бази з питань освіти визначення послідовності здобуття освіти та формування Довідки в ЄДЕБО таким чином, щоб в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо ОСОБА_1 були внесені відомості про відсутність порушення послідовності здобуття освіти, визначеної частиною 2 статті 10 Закону України «Про освіту» на денній формі навчання освітньо-кваліфікаційного рівня «Магістр» за спеціальністю «073 Менеджмент» в Приватному вищому навчальному закладі «Європейський університет», а в Довідці про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти щодо ОСОБА_1 було зазначено про те, що при здобутті ОСОБА_1 ступеню «Магістр» не порушується послідовність, визначена ч. 2 ст. 10 Закону України «Про освіту» та в таблиці довідки було зазначено «Так, не порушує».
Зобов'язати Міністерство освіти і науки України внести зміни до алгоритму Єдиної державної електронної бази з питань освіти визначення послідовності здобуття освіти та формування Довідки в ЄДЕБО таким чином, щоб в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо ОСОБА_1 були внесені відомості про відсутність порушення послідовності здобуття освіти, визначеної частиною 2 статті 10 Закону України «Про освіту» на денній формі навчання освітньо-кваліфікаційного рівня «Магістр» за спеціальністю «073 Менеджмент» в Приватному вищому навчальному закладі «Європейський університет», а в Довідці про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти щодо ОСОБА_1 було зазначено про те, що при здобутті ОСОБА_1 ступеню «Магістр» не порушується послідовність, визначена ч. 2 ст. 10 Закону України «Про освіту», та в таблиці довідки було зазначено «Так, не порушує».
Визнати протиправною бездіяльність Міністерства освіти і науки України щодо невнесення змін до даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо ОСОБА_1 про відсутність порушення послідовності здобуття освіти, визначеної частиною 2 статті 10 Закону України «Про освіту», на денній формі навчання освітньо-кваліфікаційного рівня «Магістр» за спеціальністю «073 Менеджмент» в Приватному вищому навчальному закладі «Європейський університет».
Зобов'язати Міністерство освіти і науки України внести зміни до даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо ОСОБА_1 про відсутність порушення послідовності здобуття освіти, визначеної частиною 2 статті 10 Закону України «Про освіту» на денній формі навчання освітньо-кваліфікаційного рівня «Магістр» за спеціальністю «073 Менеджмент» в Приватному вищому навчальному закладі «Європейський університет».
В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства освіти і науки України понесені витрати по сплаті судового збору за подання позовної заяви у розмірі 1937,92 (одна тисяча дев'ятсот тридцять сім гривень дев'яносто дві копійки).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасники справи:
Позивач: ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_6 );
Відповідач-1: Міністерство освіти і науки України (місцезнаходження: просп. Берестейський, 10, м. Київ, 01135; код ЄДРПОУ: 38621185).
Відповідач-2: Державне підприємство «Інфоресурс» (місцезнаходження: вул. Довженка Олександра, буд. 3, м. Київ, 03057; код ЄДРПОУ: 37533381).
Суддя Олександр МАКСИМЧУК