Рішення від 07.05.2025 по справі 460/15548/24

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 травня 2025 року м. Рівне №460/15548/24

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Щербакова В.В. за участю секретаря судового засідання Світнозельської К.І. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача: представник Волощук П.С.,

відповідача: представник Юхименко Т.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Товариства з обмеженою відповідальністю "Енерджі Експрес"

до Головного управління ДПС у Рівненській області

про визнання протиправними та скасування рішення, податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

До Рівненського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обережною відповідальністю «Енерджі Експрес» до Головного управління Державної податкової служби у Рівненській області, в якій позивач просить суд:

- визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Державної податкової служби у Рівненській області №1041 від 20 червня 2024 року про скасування реєстрації реєстратора розрахункових операцій.

- визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної податкової служби у Рівненській області №17189/17000705-22 від 12 листопада 2024 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням до позивача застосовано штраф за роздрібну торгівлю пальним здійснену із застосуванням реєстратора розрахункових операцій який знято з реєстрації.

Позивач пояснює, що реєстрація РРО з фіскальним номером 3000439331 було скасовано 20.06.2024 року рішенням Відповідача від 20.06.2024 року №1041 відповідно до вимог п. 2 глави 4 розділу ІІ Порядку реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом Міністерства фінансів України 14.06.2016 року №547, а саме: ТОВ «ЕНЕРДЖІ ЕКСПРЕС» повідомило (02.06.2023) контролюючий орган про об'єкт оподаткування Автозаправний комплекс, ідентифікатор - 1000001, за адресою Рівненська область, Вараський район, смт. Рафалівка, вул. Залізнична, 11, на якому було зареєстровано РРО з фіскальним номером 3000439331, як про закритий.

В контексті норм п. 5 глави 4 розділу ІІ Порядку реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги), позивач зауважує, що податковий орган був зобов'язаний був прийняти рішення про скасування реєстрації РРО протягом періоду з 02 червня 2023 року по 02 липня 2023 року - не пізніше одного місяця з дня виникнення підстав для скасування реєстрації, а саме подання Позивачем повідомлення за формою №20-ОПП від 01.06.2023 року.

Разом з тим, на думку позивача, порушуючи Порядок, з власної ініціативи, з пропущенням строку встановленого вказаним Порядком, за відсутності підстав Відповідач скасував реєстрацію РРО з фіскальним номером 3000439331, щодо якого Позивач не подавав відомостей про його закриття.

Внаслідок скасування реєстрації РРО з ідентифікатором об'єкта оподаткування 1000001, який не належить РРО з фіскальним номером 3000439331, наведене призвело до незаконного та протиправного проведення фактичної перевірки, прийняття відповідачем оскаржуваного ППР №17189/17000705-22 від 12 листопада 2024 року, яким безпідставно застосовано до позивача штрафні (фінансові) санкції у розмірі 1159163.01 гривень.

Ухвалою суду від 23.12.2024 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання.

21.01.2025 до суду надійшов відзив на адміністративний позов, в якому представник відповідача просив в задоволенні позову відмовити повністю. В обґрунтування заперечень зазначив, що підставою прийняття рішення від 20.06.2024 №1041 про скасування реєстрації реєстратора розрахункових операцій з фіскальним номером 3000439331 стало повідомлення ТОВ «Енерджі Експрес» про об'єкт оподаткування, на якому було зареєстровано PPO з ФН 3000439331, як про закритий. Таке Повідомлення форми №20-ОПП про об'єкти оподаткування aбo об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність було надіслане засобами телекомунікаційного зв'язку 02.06.2023 року та зареєстроване за №9129089378.

Пояснює, що відповідно до підпункту 13 пункту 1 глави 4 розділу II Порядку №547 підставою для прийняття рішення контролюючого органу про скасування реєстрації РPO є повідомлення про закриття об'єкта оподаткування на якому використовується PPO

Звертає увагу суду, що об'єкт оподаткування, на якому був зареєстрований вищевказаний PPO, ТОВ «Енерджі Експрес» зареєстрований 22.02.2019 року, за ідентифікатором 01000001, назвою - Автозаправний комплекс та адресою: Рівненська область, Вараський район, смт.Рафалівка, вул.Залізнична,11. Реєстрація відбулась шляхом подання Повідомлення 20-OПП засобами телекомунікаційного зв'язку, яке було зареєстроване 22.02.2019 року за №9029275956. Реєстрацію PPO з ФН 3000439331 саме на цьому об'єкті оподаткування підтверджено ТОВ «Енерджі Експрес» заявою 1-PPO, поданою до контролюючого органу 03.01.2023 з ознакою «Перереєстрація». В цій заяві ідентифікатором об'єкта оподаткування, тобто господарської одиниці, на якій зареєстрований PPO ФН 3000439331, товариством вказано саме « 01000001». В результаті обробки цієї заяви ТОВ «Енерджі Експрес» надіслано реєстраційне посвідчення №19 від 03.01.2023 року, де вказані дані господарської одиниці за ідентифікатором 01000001, назва якої на той час була «Автозаправний комплекс». Реквізити реєстраційного посвідчення №19 від 03.01.2023 вказано Позивачем в пункті 30 позовної заяви, однак вони не пов'язані з об'єктом оподаткування «Автозаправний комплекс» за ідентифікатором « 6950001», про який Позивач згадує в пункті 29 позовної заяви, оскільки об'єкт з ідентифікатором «69500001» було зареєстровано пізніше - 02.06.3023 року.

Додатково зауважує, що пунктом 3 Розділу III Порядку визначено, що PPO може застосовуватись тільки в тій господарській одиниці, яка зазначена в реєстраційному посвідченні. Використання PPO з ФН 3000439331 на об'єкті оподаткування за ідентифікатором « 69530001» та аналогічною назвою «Автозаправний комплекс», було можливе лише за умови перереєстрації цього PPO з об'єкта з ідентифікатором « 01000001» на об'єкт з ідентифікатором « 69500001», оскільки відповідно до пункту l глави 3 розділу II Порядку, у разі пеpepeєcтpaцiї з метою використання PPO в іншій господарській одиниці суб'єктом господарювання aбo представником cyб'єкта господарювання надаються: реєстраційна заява з позначкою "Перереєстрація" та реєстраційне посвідчення. Оскільки ТОВ «Енерджі Експрес» не було подано Заяви 1-РРО про перереєстрацію на об'єкт з ідентифікатором « 69500001», PPO з ФН 3000439331 залишався зареєстрований на об'єкті « 01000001» на момент закриття цього об'єкта.

Щодо податково повідомлення -рішення зауважує, що згідно бази даних СОД РРО встановлено, що через реєстратор розрахункових операцій Petrol System LeoCAS-500 U з фіскальним номером 3000439331 за період з 21.06.2024 року по 27.06.2024 року проведено розрахункових операцій на загальну суму 772922,69 грн., тобто встановлено факт не проведення розрахункових операцій через зареєстрований, опломбований у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій на загальну суму 772922,69 грн. Відповідно, зазначене порушення слугувало підставою для застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 1159163,01 грн.

Ухвалою суду від 22.01.2025 продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів та відкладено розгляд справи.

27.01.2025 позивачем подано відповідь на відзив, в якому викладено свої пояснення, міркування та аргументи щодо наведених відповідачем у відзиві заперечень та мотиви їх відхилення.

Зокрема, зауважує, що з наданої Відповідачем копії повідомлення за формою 20-ОПП від 01.06.2023 року зареєстрований 01.06.2023 року за номером 9128410211 о 16.12 год, на який посилається представник Відповідача, видно що Позивача повідомив про Зміну відомостей про об'єкт оподаткування; а саме:

Графа 3 «Тип об'єкта оподаткування»: « 10» АВТОЗАПРАВОЧНА СТАНЦІЯ (АЗС); -

Графа 4 «Найменування об'єкта оподаткування»: АВТОЗАПРАВОЧНА СТАНЦІЯ (АЗС);

Графа 5 «Ідентифікатор об'єкта оподаткування»: 1000001 (це числове значення, яке складається з коду типу об'єкта оподаткування та внутрішнього ідентифікатора, прийнятого самою особою, що складається з 5-ти знаків);

Графа 6 та 7: «Територія територіальної громади де знаходиться об'єкт оподаткування»: UA56020150010083249, Рафалівка Рівненська область, Вараський район, (Рафалівська тергромада);

Графа 8 «Місцезнаходження об'єкта оподаткування»: смт. Рафалівка, вул. Залізнична, 11;

Графа 9 «Стан об'єкта оподаткування»: « 2» експлуатується;

Графа 10 «Вид права на об'єкт»: « 2» право володіння.

Крім того, вказує, що згідно повідомлення від 01.06.2023 року форма №20-ОПП стосовного одного об'єкта оподаткування про два РРО, а саме: - «Автозаправочна станція (АЗС)», ідентифікатор об'єкта оподаткування 1000001, код ознаки надання інформації « 6» (закриття об'єкта), стан об'єкта оподаткування « 7» (зміна призначення/перепрофілювання); - «Автозаправний комплекс», ідентифікатор об'єкта оподаткування 69500001, код ознаки надання інформації « 1» (первинне надання про об'єкт оподаткування), стан об'єкта оподаткування « 2» (експлуатується).

Таким чином, позивач повторно наголошує, що оскаржуваним рішенням №1041 від 20.06.2024 року скасовано реєстрацію РРО щодо якого відсутні відомості чи подання Позивачем - платником податків, інформації про закриття об'єкта оподаткування РРО з фіскальним номером 3000439331.

12.02.2025 позивачем подано додаткові пояснення.

Зокрема зауважує, що відповідно до п. 8.5. Порядку обліку у разі зміни відомостей про об'єкт оподаткування, а саме: зміна типу, найменування, місцезнаходження, виду права або стану об'єкта оподаткування, платник податків надає до контролюючого органу за основним місцем обліку повідомлення за формою № 20-ОПП з оновленою інформацією про об'єкт оподаткування, щодо якого відбулися зміни, в такому самому порядку та строки, як і при реєстрації, створенні чи відкритті об'єкта оподаткування. При цьому в разі зміни призначення об'єкта оподаткування або його перепрофілювання інформація щодо такого об'єкта оподаткування надається в повідомленні двома рядками, а саме: в одному рядку зазначається інформація про закриття об'єкта оподаткування, призначення якого змінюється, у другому - оновлена інформація про об'єкт оподаткування, який створено чи відкрито на основі закритого, при цьому ідентифікатор об'єкта оподаткування змінюється. Таким чином, вказує, що Позивач подаючи повідомлення від 01.06.2023 року форма №20- ОПП, приводив у відповідність назви РРО згідно з реєстраційним посвідченням №3000439331 від 18.06.2018 року та діяв відповідно до п. 8.5. Порядку обліку, а саме: - Перший рядок повідомлення 20-ОПП: «Автозаправочна станція (АЗС)», ідентифікатор об'єкта оподаткування 1000001, код ознаки надання інформації « 6» (закриття об'єкта), стан об'єкта оподаткування « 7» (зміна призначення/ перепрофілювання); 4 - Другий рядок повідомлення 20-ОПП: «Автозаправний комплекс», ідентифікатор об'єкта оподаткування 69500001, код ознаки надання інформації « 1» (первинне надання про об'єкт оподаткування), стан об'єкта оподаткування « 2» (експлуатується).

Додатково зауважує, що у позивача були відсутні обов'язки подання заяви за формою 1-РРО з позначкою «Перереєстрація» оскільки відсутні підстави передбачені главою 3 Порядку реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги), а саме необхідності використання РРО в іншій господарській одиниці.

Ухвалою суду від 05.03.2025 постановленою без виходу судді до нарадчої кімнати закрито підготовче провадження у справі та призначено до судового розгляду по суті.

В судовому засіданні 07.05.2025 проголошено вступну та резолютивну частину рішення суду.

Суд, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення справи по суті, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального та процесуального права, встановив наступне.

Головним управлінням ДПС у Рівненській області відповідно до наказу від 21.10.2024 року № 2519-п та на підставі направлень від 21.10.2024 №№ 4622/ЖЗ/17-00- 07-05-15, 4623/ЖЗ/17-00-07-05-15 проведено фактичну перевірку ТОВ «Енерджі Експресс», зокрема автозаправного комплексу за адресою: Вараський р-н, селище Рафалівка, вул..Залізнична, 1, де здійснює господарську діяльність ТОВ «Енерджі Експрес»

Результати перевірки оформлено актом від 23.10.2024 № 16434/ж5/17-00-07-05-17/41889383.

Так, згідно інформації наявної в пп.2.2.20 п.2.20 Акту перевірки, контролюючим органом встановлено, що згідно бази даних АІС «Податковий блок» - на АЗК за адресою: Вараський р-н, селише Рафалівка, вул.Залізнична, 11, що належить ТОВ «Енерджі Експрес» було зареєстровано реєстратор розрахункових операцій POS Petrol System LeoCAS-500 U з фіскальним номером 3000439331, який було знято з реєстрації 20.06.2024 року.

Згідно бази даних СОД РРО - через реєстратор розрахункових операцій Petrol System LeoCAS-500 U з фіскальним номером 3000439331 за період з 21.06.2024 року по 27.06.2024 року проведено розрахункові операції на загальну суму 772 922,69 грн.

З огляду на зазначене, контролюючим органом в холі перевірки встановлено факт не проведення розрахункових операцій через зареєстрований, опломбований у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій на загальну суму 772922,69 грн., що свідчить про порушення вимог пунктів 1, 2 статті 3 Закону України від 06.07.1995 № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

За результатами розгляду матеріалів перевірки Головним управлінням ДПС у Рівненській області прийнято податкове-повідомлення рішененя від 12.11.2024 № 171891/17000705-22, яким за порушення п.1, 2 ст.3 Закону України від 6 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» на підставі п.1 ст.17 Закону №265 до ТОВ «Енерджі Експрес» застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 1159163,01 грн.,

в т. ч.: 442,06 грн (442,06 грн х 100 %) за порушення, вчинене вперше, та 1158720,95 грн (772480,63 грн х 150 %) за кожне наступне вчинене порушення).

Як встановлено судом та не заперечувалось сторонами, наявність такого порушення пов'язане з прийняттям рішення Головним управлінням ДПС у Рівненській області від 20.06.2024 №1041 про скасування реєстрації реєстратора розрахункових операцій з фіскальним номером 3000439331 на підставі повідомлення ТОВ «Енерджі Експрес» про об'єкт оподаткування, на якому було зареєстровано PPO з ФН 3000439331, як про закритий.

Вважаючи такі рішення протиправними позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зауважує наступне.

Основним питанням для вирішення даної справи є визначення чи є порушенням пунктів 1, 2 статті 3 Закону №265/95-ВР факт проведення розрахункових операцій та видачі розрахункових документів, сформованих РРО, реєстрацію якого скасовано.

Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» визначає правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг. Дія його поширюється на усіх суб'єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.

У статті 2 Закону №265/95-ВР наведено визначення реєстратора розрахункових операцій та розрахункового документу.

Реєстратор розрахункових операцій - пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з торгівлі валютними цінностями в готівковій формі та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг), операцій з видачі готівкових коштів держателям електронних платіжних засобів та з приймання готівки для подальшого переказу. До реєстраторів розрахункових операцій відносяться: електронний контрольно-касовий апарат, електронний контрольно-касовий реєстратор, вбудований електронний контрольно-касовий реєстратор, комп'ютерно-касова система, електронний таксометр, автомат з продажу товарів (послуг) тощо.

Розрахунковий документ - документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, видатковий чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, операцій з видачі готівкових коштів держателям електронних платіжних засобів, отримання (повернення) коштів, торгівлю валютними цінностями в готівковій формі, створений в паперовій та/або електронній формі (електронний розрахунковий документ) у випадках, передбачених цим Законом, зареєстрованим у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або програмним реєстратором розрахункових операцій, чи заповнений вручну.

Згідно із пунктами 1 та 2 статті 3 Закону №265/95-ВР суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для виконання платіжної операції зобов'язані:

проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу програмні реєстратори розрахункових операцій зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;

надавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції, створений в паперовій та/або електронній формі (у тому числі, але не виключно, з відтворюванням на дисплеї реєстратора розрахункових операцій чи дисплеї пристрою, на якому встановлений програмний реєстратор розрахункових операцій QR-коду, який дозволяє особі здійснювати його зчитування та ідентифікацію із розрахунковим документом за структурою даних, що в ньому міститься, та/або надсиланням електронного розрахункового документа на наданий такою особою абонентський номер або адресу електронної пошти).

Невиконання вимог пунктів 1,2 статті 3 Закону №265/95-ВР передбачає відповідальність у вигляді фінансових санкцій. Зокрема відповідно до пункту 1 статті 17 Закону №265/95-ВР, за порушення вимог цього Закону до суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних контролюючих органів застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: у разі встановлення в ході перевірки факту: непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій та/або програмні реєстратори розрахункових операцій з фіскальним режимом роботи; невидача (в паперовому вигляді та/або електронній формі) відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки на окремому господарському об'єкті такого суб'єкта господарювання: 100 відсотків вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг) - за порушення, вчинене вперше; 150 відсотків вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг) - за кожне наступне вчинене порушення.

Наказом Міністерства фінансів України від 14.06.2016 №547, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.07.2016 за №918/29048, затверджено Порядок реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги), який розроблено відповідно до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі - Закон), Податкового кодексу України, Положення про Міністерство фінансів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 375, Положення про Державну фіскальну службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 травня 2014 року № 236 (далі - Порядок 547).

Зазначений Порядок поширюється на усіх суб'єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб'єктів господарювання, які використовують реєстратори розрахункових операцій для здійснення розрахункових операцій в готівковій та/або безготівковій формі (пункт 1 розділу І).

Суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування і послуг, операції з видачі готівкових коштів держателям електронних платіжних засобів та з приймання готівки для подальшого переказу, та відповідно до вимог законодавства повинні застосовувати РРО, зобов'язані зареєструвати РРО відповідно до положень цього Порядку та забезпечити його персоналізацію, опломбування та переведення у фіскальний режим роботи (пункт 1 глави 2 розділу II).

Згідно із підпунктом 3 пункту 1 глави 4 розділу II Порядку №547, реєстрація РРО діє до дати скасування реєстрації РРО, що відбувається у випадках, коли, зокрема, закінчилися визначені законодавством строки експлуатації РРО.

Скасування реєстрації РРО на підставах, визначених у підпунктах 1, 11, 12 та 14 пункту 1 цієї глави, здійснюється за заявою суб'єкта господарювання, а на підставах, визначених у підпунктах 2-10, 13 пункту 1 цієї глави, може здійснюватися за заявою суб'єкта господарювання або примусово за рішенням контролюючого органу за місцем реєстрації РРО. Рішення про скасування реєстрації РРО оформлюється за формою № 5-РРО (додаток 5). Таке рішення підписується керівником контролюючого органу за місцем реєстрації РРО або уповноваженою особою контролюючого органу (пункт 2 глави 4 розділу II Порядку №547).

Відповідно до пункту 4 глави 4 розділу II Порядку №547, посадова особа контролюючого органу протягом п'яти календарних днів з дня отримання заяви про скасування реєстрації та реєстраційного посвідчення за наявності довідки про опломбування з відміткою про розпломбування РРО, надісланої ЦСО до контролюючого органу за місцем реєстрації РРО, або у разі прийняття рішення контролюючого органу про скасування реєстрації РРО проводить скасування реєстрації РРО шляхом внесення реєстраційного запису до інформаційно-телекомунікаційній системи ДПС та надає (надсилає) суб'єкту господарювання довідку про скасування реєстрації, що засвідчує скасування реєстрації РРО.

Контролюючий орган за місцем реєстрації РРО не пізніше одного місяця з дня виникнення підстав для скасування реєстрації РРО, визначених у підпунктах 4 - 10, 13 пункту 1 цієї глави, приймає рішення про скасування реєстрації РРО у разі, якщо суб'єктом господарювання не подано заяву про скасування реєстрації та такі підстави залишилися актуальними (п. 5 глави 4 розділу ІІ Порядку №547)

Відповідно до абзаців 3 та 4 пункту 19 глави 2 розділу II Порядку №547 для інформування суб'єктів господарювання ДПС щоденно оприлюднює на своєму веб-сайті дані про РРО, реєстрацію яких скасовано за заявою суб'єкта господарювання або з ініціативи контролюючого органу, із зазначенням фіскальних номерів РРО, дати, причини та підстави для скасування реєстрації РРО, коду ЄДРПОУ, найменування суб'єкта господарювання (прізвища, імені, по батькові (за наявності)). Інформація оприлюднюється із зазначенням дати оприлюднення і дати оновлення інформації.

Отже, розрахункові операції мають проводитися через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, та надавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми. При цьому, розрахунковим документом згідно вимог Закону №265/95-ВР, у разі використання РРО, вважається виключно той документ, який створений зареєстрованим у встановленому порядку РРО або програмним реєстратором розрахункових операцій.

Таким чином, на суб'єкта господарювання покладається обов'язок застосовувати зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО при проведенні розрахункових операцій та створенні у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів.

В контексті зазначеного, суд дійшов висновку про доцільність надання правової оцінки, першочергово, обставинам скасування РРО.

Судом встановлено, що ТОВ «Енерджі Експрес» на дату проведення фактичної перевірки здійснювало реалізацію пального за адресою вул.Залізнична 11, смт.Рафалівка, Володимирецький район Рівненська область.

Як зазначалось вище судом порядок реєстрації та введення в експлуатацію РРО врегульовано нормами глави 2 розділу II Порядку №547.

Так, відповідно до п.4 глави 2 розділу II Порядку №547 для реєстрації РРО суб'єкт господарювання або представник суб'єкта господарювання подає до контролюючого органу заяву про реєстрацію реєстраторів розрахункових операцій за формою № 1-РРО (реєстраційна заява)

У разі відсутності підстав для відмови в реєстрації РРО посадова особа контролюючого органу не пізніше двох робочих днів з дня надходження реєстраційної заяви приймає рішення про можливість реєстрації РРО, формує та резервує фіскальний номер РРО в інформаційно-телекомунікаційній системі ДПС. У день резервування фіскального номера РРО в інформаційно-телекомунікаційній системі ДПС контролюючим органом, де проводиться реєстрація РРО, ДПС надсилає до ЦСО інформацію у вигляді довідки про резервування фіскального номера реєстратора розрахункових операцій за формою № 2-РРО (довідка про резервування фіскального номера) засобами телекомунікацій в електронній формі з дотриманням вимог законів у сфері електронного документообігу та використання електронних документів із зазначенням обов'язкових реквізитів електронних документів. Довідка про резервування фіскального номера дійсна протягом трьох робочих днів з дати її надсилання до ЦСО. (п.10 глави 2 розділу II Порядку №547)

Відповідно до абз.2-3 п.14 глави 2 розділу II Порядку №547 після отримання належним чином оформлених документів посадова особа контролюючого органу не пізніше наступного робочого дня проводить реєстрацію РРО шляхом внесення даних до інформаційно-телекомунікаційної системи ДПС, розміщує в Електронному кабінеті в електронній формі та/або надає (надсилає) суб'єкту господарювання реєстраційне посвідчення РРО за формою № 3-РРО (далі - реєстраційне посвідчення), що засвідчує реєстрацію РРО в контролюючому органі. Датою реєстрації РРО, яка зазначається в реєстраційному посвідченні, є дата, що відповідає даті внесення даних до інформаційно-телекомунікаційної системи ДПС.

Контролюючим органом за місцем реєстрації РРО до реєстраційного посвідчення вносяться записи щодо назви та адреси господарської одиниці, де використовується РРО, а також найменування контролюючого органу за адресою такої господарської одиниці та дати початку обліку РРО у цьому органі. (п.15 глави 2 розділу II Порядку №547)

Відповідно до реєстраційного посвідчення №3000439331 від 18.06.2018 за ТОВ «Енерджі Експрес» 18.06.2018 було зареєстровано реєстратор розрахункових операцій POS Petrol System LeoCAS-500 U, заводський номер LV00001848, з фіскальним номером 3000439331, сферою застосування РРО визначено Автозаправний комплекс та адресою: Рівненська область, Вараський район, смт.Рафалівка, вул.Залізнична,11.

22.02.2019 ТОВ «Енерджі Експрес» сформовано Повідомлення 20-OПП, яке направлено засобами телекомунікаційного зв'язку, та зареєстроване 22.02.2019 року за №9029275956, відповідно до змісту якого визначено об'єкт оподаткування - Автозаправний комплекс за адресою: Рівненська область, Вараський район, смт.Рафалівка, вул.Залізнична,11, ідентифікатор об'єкта 01000001.

У зв'язку із зазначеним ТОВ «Енерджі Експрес» звернулось із заявою 1-PPO, поданою до контролюючого органу 03.01.2023 з ознакою «Перереєстрація». В цій заяві ідентифікатором об'єкта оподаткування, тобто господарської одиниці, на якій зареєстрований PPO фіскальний номер 3000439331, товариством вказано саме 01000001.

В результаті обробки цієї заяви ТОВ «Енерджі Експрес» надіслано реєстраційне посвідчення №19 від 03.01.2023 про реєстрацію за ТОВ «Енерджі Експрес» реєстратора розрахункових операцій POS Petrol System LeoCAS-500 U, заводський номер LV00001848, з фіскальним номером 3000439331, сферою застосування РРО визначено Автозаправний комплекс та адресою: Рівненська область, Вараський район, смт.Рафалівка, вул.Залізнична,11.

Вказане підтверджує використання РРО з фіскальним номером 3000439331 на об'єкті оподаткування - Автозаправний комплекс та адресою: Рівненська область, Вараський район, смт.Рафалівка, вул.Залізнична,11, за ідентифікатором об'єкта 01000001.

В подальшому, 01.06.2023 ТОВ «Енерджі Експрес» сформовано Повідомлення 20-OПП, щодо внесення змін до відомостей про об'єкт оподаткування, а саме: зміна найменування об'єкта оподаткування на АЗС.

А також, 02.06.2023 ТОВ «Енерджі Експрес» сформовано Повідомлення 20-OПП, яке направлено засобами телекомунікаційного зв'язку, та зареєстроване 02.06.2023 року за №9129089378, відповідно до змісту якого визначено 2 об'єкти оподаткування :

- Автозаправочна станція (АЗС) за адресою: Рівненська область, Вараський район, смт.Рафалівка, вул.Залізнична,11, ідентифікатор об'єкта 01000001.

- Автозаправний комплекс за адресою: Рівненська область, Вараський район, смт.Рафалівка, вул.Залізнична,11, ідентифікатор об'єкта 69500001.

При цьому щодо об?єкту Автозаправочна станція (АЗС) за адресою: Рівненська область, Вараський район, смт.Рафалівка, вул.Залізнична,11, ідентифікатор об'єкта 01000001 позивачем встановлено код ознаки надання інформації - 6, що свідчить про закриття об?єкту.

Водночас, об'єкт Автозаправний комплекс, з ідентифікатором об'єкта 69500001 містить ознаку- первинне надання інформації, а також містить відмітку у графі 9 про початок експлуатації.

Відповідно до реєстраційного посвідчення №1595 від 27.06.2023 за ТОВ «Енерджі Експрес» 18.06.2018 було зареєстровано реєстратор розрахункових операцій POS Petrol System LeoCAS-500 U, заводський номер LV00001847, з фіскальним номером 33000439376, сферою застосування РРО визначено Автозаправний комплекс та адресою: Рівненська область, Вараський район, смт.Рафалівка, вул.Залізнична,11.

Аналогічні відомості містяться в реєстраційному посвідченні №1105 від 11.07.2024, №1091 від 09.07.2024

Вказане підтверджує використання РРО з фіскальним номером 33000439376 на об'єкті оподаткування - Автозаправний комплекс та адресою: Рівненська область, Вараський район, смт.Рафалівка, вул.Залізнична,11, за ідентифікатором 69500001.

Судом встановлено, що 20.06.2024 контролюючим органом прийнято рішення №1041, яким скасовано реєстрацію РРО, фіскальний номер 3000439331, який належить Товариству на об'єкті оподаткування за ідентифікатором 01000001.

Відповідно до норм розділу II Порядку №547 контролюючим органом сформовано довідку про скасування реєстрації та розміщено в Електронному кабінеті позивача.

Щодо обставин які слугували підставою для прийняття відповідного рішення, суд зауважує наступне.

Порядок подання Повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (далі - повідомлення за ф. № 20-ОПП) встановлений розділом VIII Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Мінфіну від 09.12.2011 р. № 1588 (далі - Порядок №1588).

Відповідно до п. 8.4 розд. VIII Порядку № 1588 повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність за формою № 20-ОПП подається протягом 10 робочих днів після їх реєстрації, створення чи відкриття до контролюючого органу за основним місцем обліку платника податків.

Відповідно до п. 8.5 розд. VIII Порядку № 1588 у разі зміни відомостей про об'єкт оподаткування, а саме: зміна типу, найменування, місцезнаходження, виду права або стану об'єкта оподаткування, платник податків надає до контролюючого органу за основним місцем обліку повідомлення за формою № 20-ОПП з оновленою інформацією про об'єкт оподаткування, щодо якого відбулися зміни, в такому самому порядку та строки, як і при реєстрації, створенні чи відкритті об'єкта оподаткування. При цьому в разі зміни призначення об'єкта оподаткування або його перепрофілювання інформація щодо такого об'єкта оподаткування надається в повідомленні двома рядками, а саме: в одному рядку зазначається інформація про закриття об'єкта оподаткування, призначення якого змінюється, у другому - оновлена інформація про об'єкт оподаткування, який створено чи відкрито на основі закритого, при цьому ідентифікатор об'єкта оподаткування змінюється.

Судом не заперечується, що позивачем 01.06.2023 подано контролюючому органу повідомлення форми №20-ОПП з інформацією щодо зміни найменування об'єкта оподаткування з ідентифікатором 01000001 на Автозаправочна станція АЗС, а в подальшому, 02.06.2023 подання позивачем повідомлення форми №20-ООП щодо закриття об'єкта оподаткування з ідентифікатором 01000001.

Водночас, суд погоджується з доводами контролюючого органу, що подання повідомлення форми 20-ОПП про внесення змін до назви об'єкта оподаткування та в подальшому повідомлення про закриття такого об?єкту відповідно до п. 8.5 розд. VIII Порядку № 1588 не є тотожним з перереєстрацією сфери застосування PPO з фіскальним номером 3000439331 у зв'язку зі зміною даних, які відображаються в реєстраційному посвідченні.

Зокрема, як правильно зауважив представник контролюючого органу в письмових заявах та в ході судових засідань, ТОВ «Енерджі Експрес» не було подано Заява 1-PPO про перереєстрацію PPO з фіскальним номером 3000439331 у зв'язку зі зміною даних, які відображаються в реєстраційному посвідченні, як це передбачено пунктом 2 глави 3 розділу II Порядку №547.

Зокрема, відповідно до глави 3 розділу II Порядку №547 передбачено порядок проведення перереєстрації РРО.

Відповідно до абз.1-2 глави 3 розділу II Порядку №547 у разі перереєстрації з метою використання РРО в іншій господарській одиниці суб'єктом господарювання або представником суб'єкта господарювання надаються:

реєстраційна заява з позначкою "Перереєстрація";

реєстраційне посвідчення.

Після отримання належним чином оформлених документів у разі відсутності підстав для відмови посадова особа контролюючого органу не пізніше двох робочих днів з дня подання реєстраційної заяви проводить перереєстрацію РРО шляхом внесення змін до даних інформаційно-телекомунікаційної системи ДПС розміщує в Електронному кабінеті в електронній формі та/або видає суб'єкту господарювання нове реєстраційне посвідчення.

Згідно п.3 глави 3 розділу II Порядку №547 заява з позначкою «Перереєстрація» оформлюється та надається до контролюючого органу у тому самому порядку, що й заява про реєстрацію РРО.

Відповідно, для реєстрації РРО суб'єкт господарювання або представник суб'єкта господарювання подає до контролюючого органу заяву про реєстрацію реєстраторів розрахункових операцій за формою № 1-РРО реєстраційна заява (п.4 глави 2 розділу II Порядку №547)

Всупереч зазначеному доказів подання ТОВ «Енерджі Експрес» заява форми №1-PPO про перереєстрацію PPO з фіскальним номером 3000439331 у зв'язку зі зміною даних, які відображаються в реєстраційному посвідченні матеріали справи не місять.

Відповідно, оскільки унікальним реквізитом обліку об'єктів оподаткування відповідно до норм ПК України, Порядку №547 та Порядку №1588 є ідентифікатор об'єкта оподаткування, а позивачем подано повідомлення щодо закриття об'єкта оподаткування з ідентифікатором « 01000001», у сфері застосовування якого був зареєстрований РРО з фіскальним номером 3000439331, то податковий орган прамомірно, відповідно до поданої ТОВ «Енерджі Експрес» заяви від 02.06.2023, прийняв оскаржуване рішення про скасування реєстрації реєстратора розрахункових операцій №3000439331 на об'єкті оподаткування з ідентифікатором обєкта 01000001.

В контексті зазначеного, рішення Головного управління ДПС у Рівненській області №1041 від 20.06.2024 відповідає критеріям правомірності індивідуального акту та не містить ознак протиправності, у зв'язку з чим, суд залишає відповідну позовну вимогу позивача без задоволення.

Оскільки в основу доводів щодо протиправності ППР №17189/1700705-22 від 12.11.2024 покладено протиправність, на думку позивача, рішення відповідача №1041, правомірність винесення якого встановлено в ході розгляду даної справи, тому суд вважає підтвердженим факт використання позивачем у своїй діяльності, у період з 21.06.2024 року по 27.06.2024 року розрахункових операцій на загальну суму 772922,69 грн., згідно додатку до акту перевірки, реєстратора розрахункових операцій Petrol System LeoCAS-500 U з фіскальним номером 3000439331, реєстрація якого скасована.

Щодо зауважень позивача щодо порушення контролюючим органом положень пункту 5 глави 4 розділу ІІ Порядку №547 в порушення прийняття рішення про скасування реєстрації РРО, суд відхиляє такі доводи як безпідставні, оскільки рішення приймалось на підставі поданої позивачем заяви, а порушення строку розгляду такої заяви не впливають на виявлене порушення.

Таким чином, беручи до уваги наведене у своїй сукупності, суд приходить до висновку про правомірність тверджень відповідача про порушення позивачем пункту 1 статті 3 Закону №265/95-ВР, і як наслідок правомірність застосування штрафу згідно положень пункту 1 статті 17 Закону №265/95-ВР.

Відповідно ж до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

А згідно з ч. 2 ст. 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Враховуючи вищезазначені висновки суду, наявні підстави для відмови у задоволенні позову.

Підстави для розподілу судових витрат відповідно до статті 139 КАС України відсутні.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складений 19 травня 2025 року.

Учасники справи:

Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю "Енерджі Експрес" (вул. Залізнична, буд. 11,смт. Рафалівка,Вараський р-н, Рівненська обл.,34371, код ЄДРПОУ 41889383)

Відповідач: Головне управління ДПС у Рівненській області (вул. Відінська, буд. 12,м. Рівне,Рівненська обл.,33023, код ЄДРПОУ 44070166)

Суддя В.В. Щербаков