Ухвала від 19.05.2025 по справі 640/20779/21

Справа № 640/20779/21

УХВАЛА

19 травня 2025 року м.Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Харченко Ю.В., розглянувши питання щодо необхідності витребування додаткових письмових доказів від відповідача - Київської міської ради по справі № 640/20779/21, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом, у якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Київської міської ради, що проявилась в порушенні нею встановленого Законом порядку та строку розгляду клопотання ОСОБА_1 від 11 березня 2021 року (зареєстроване відповідачем за вх. № 469017636) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, щодо відведення ОСОБА_1 у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд за адресою: АДРЕСА_1 , та зволікання з його розглядом протягом чотирьох місяців;

- зобов'язати Київську міську раду винести і розглянути на найближчому пленарному засіданні сесії клопотання ОСОБА_1 від 11 березня 2021 року (вх. № 469017636) про наданих дозволу на розроблення проекту землеустрою, щодо відведення ОСОБА_1 у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд за адресою: АДРЕСА_1 , за результатами його розгляду прийняти рішення згідно з чинним законодавством та подати в місячний строк після набуття чинності судового рішення, ухваленого в цій справі, звіт про його виконання.

Ухвалою судді Окружного адміністративного суду м. Києва Огурцова О. П. від 03.08.2021 року по справі № 640/20779/21 позовну заяву залишено без руху та встановлено позивачу строк на усунення недоліків.

27.08.2021 року суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Огурцов О. П., ознайомившись із позовною заявою та доданими до неї матеріалами виніс ухвалу про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі, а також ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Законом України № 2825-IX від 13.12.2022 року, що набрав чинності 15.12.2022 року, ліквідовано Окружний адміністративний суд міста Києва.

Згідно з розділом II «Прикінцеві та перехідні положення» цього Закону, адміністративні справи, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, у тому числі ті, що передані до Київського окружного адміністративного суду, але не розподілені між суддями (крім справ, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України), передаються на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України шляхом їх автоматизованого розподілу між цими судами з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ у порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України.

За результатами автоматизованого розподілу адміністративних справ, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, між окружними адміністративними судами України, дана справа передана на розгляд та вирішення Одеському окружному адміністративному суду, та за наслідками автоматизованого розподілу судових справ між суддями, справу передано на розгляд судді Харченко Ю. В..

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 17.03.2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі № 640/20779/21 за позовом ОСОБА_1 до Київської міської ради, про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.

Відповідно до ч. 6 ст. 7 КАС України, у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).

Згідно з п. 10 ч. 1 ст. 4 КАС України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Враховуючи вищевикладене, та зважаючи, що дана адміністративна справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), розгляд питання щодо необхідності витребування додаткових письмових доказів від Київської міської ради по справі № 640/20779/21, здійснюється в порядку письмового провадження.

Відповідно до ст. 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 80 КАС України, учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом.

Про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.

Згідно з ч.ч. 6-8 ст. 80 КАС України, будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.

Особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали.

У випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом.

Зупинення провадження в адміністративній справі - це тимчасове припинення вчинення у справі будь-яких процесуальних дій, у зв'язку з обставинами, що перешкоджають розгляд справи, до моменту їх усунення.

Згідно з п. 6 ч. 2 ст. 236 КАС України, суд має право зупинити провадження у справі в разі: направлення судового доручення щодо збирання доказів до надходження ухвали суду, який виконував доручення, про виконання доручення або неможливість виконання доручення.

Отже, положенням означеного припису чинного процесуального законодавства передбачено право суду зупинити провадження у справі у разі об'єктивної неможливості її розгляду до отримання відповідних письмових доказів.

Згідно з ч. 6 ст. 7 КАС України, у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.

Аналогія закону це засіб заповнення прогалин у законодавстві, який полягає в застосуванні до нього іншої норми закону, яка регламентує подібні відносини.

Витребування судом доказів, на думку суду, є подібним до направлення судом до іншого суду доручення щодо збирання доказів, а отже, враховуючи вище окреслене, суд вважає за доцільне, застосувавши у даному випадку аналогію закону, зважаючи, що наразі, для повного, всебічного, та об'єктивного розгляду справи, з'ясування усіх фактичних обставин по суті заявлених позовних вимог, встановлено необхідність витребування від Київської міської ради додаткових письмових доказів, а саме належні письмові докази на підтвердження розгляду / не розгляду клопотання позивача - ОСОБА_1 від 11 березня 2021 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, щодо відведення у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд за адресою: АДРЕСА_1 , та у разі не розгляду зазначити з яких підстав, посилаючись на відповідні законодавчі норми та приписи, - зупинити провадження у справі, - до отримання витребуваних від відповідача письмових доказів.

Відповідно до ч. 5 ст. 124 Конституції України, судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.

Згідно з ч. 2 ст. 14 КАС України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Керуючись ч. 2 ст. 14, ст. 72, ст. 80, ст.ст. 236, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Витребувати від Київської міської ради належні письмові докази на підтвердження розгляду / не розгляду клопотання позивача - ОСОБА_1 від 11 березня 2021 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, щодо відведення у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд за адресою: АДРЕСА_1 , та у разі не розгляду зазначити з яких підстав, посилаючись на відповідні законодавчі норми та приписи.

2. Зупинити провадження по справі № 640/20779/21, - до отримання витребуваних судом письмових доказів.

Ухвала суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст.256 КАС України.

Ухвала суду може бути оскаржена, шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду у строки визначені статтею 295 КАС України.

Суддя Ю.В.Харченко

19.05.25.