Справа № 420/14462/20
20 травня 2025 року Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Левчук О.А., розглянувши в м. Одесі в порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про виконання рішення суду, -
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходилась справа за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, стягнення коштів.
Від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшов звіт про виконання рішення суду.
Позивачем до суду надано заяву, в якій позивач вказує, що у Головного управління в Одеській області є всі законні підстави та фінансові кошториси для виконання рішення суду від 18.02.2021 року по справі № 420/14462/20, а тому у зв'язку із тривалим, безпідставним невиконанням рішення суду наявні підстави для застосування наслідків, передбачених ч. 1, 2 ст. 382 КАС України.
Згідно ч. 9 ст. 205 КАС України заява розглянута в порядку письмового провадження.
Вивчивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 18 лютого 2021 року адміністративний позов задоволено частково, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо обмеження призначеної ОСОБА_1 пенсії по інвалідності максимальним розміром; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію по інвалідності без обмеження її максимального розміру з 01.03.2018 року з урахуванням раніше виплачених сум.
Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 20 квітня 2021 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишено без задоволення. Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18.02.2021 року по справі № 420/14462/20 - скасовано. Прийнято нове судове рішення, яким у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, стягнення грошових коштів - відмовлено повністю.
Постановою Верховного Суду від 02 червня 2023 року касаційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково, постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 20 квітня 2021 року у справі №420/14462/20 скасовано, рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18 лютого 2021 року у справі №420/14462/20 залишено в силі.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18 лютого 2021 року по справі № 420/14462/20 набрало законної сили 02 червня 2023 року.
Ухвалою суду від 21 березня 2025 року зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області у 30-денний строк з дати отримання копії даної ухвали подати до Одеського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18 лютого 2021 року по справі № 420/14462/20, в порядку, визначеному ст. 382-2 КАС України.
Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
Згідно ч. 1, 2 ст. 382-1 КАС України суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п'ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду. За наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Згідно ч. 2, 3 ст. 382-2 КАС України звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення має містити: 1) найменування суду першої інстанції, до якого подається звіт; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) особи, яка подає звіт, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв'язку та електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; 3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); 4) номер справи, в межах якої ухвалено відповідне судове рішення; 5) відомості про виконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, строк, порядок та спосіб його виконання; 6) у разі невиконання судового рішення: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення; 7) перелік документів та інших матеріалів, що додаються до звіту та підтверджують обставини, зазначені у ньому. До звіту додаються: 1) довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо звіт поданий представником і такі документи раніше не подавалися; 2) докази направлення копій звіту та доданих до нього матеріалів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1-4 ст. 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання. Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення. Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу. У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення. Половина суми штрафу стягується на користь заявника, інша половина - до Державного бюджету України.
Звертаючись до суду зі звітом про виконання рішення суду від 18 лютого 2021 року по справі № 420/14462/20 представник Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області вказує, що Головним управлінням на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18.02.2021 по справі № 420/14462/20, залишеного в силі Постановою Верховного суду від 02.06.2023, 08.06.2023 та 27.10.2023 ОСОБА_1 08.06.2023 та 27.10.2023 проведено перерахунок пенсії по інвалідності з 01.03.2018 без обмеження її максимального розміру. Розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.11.2023 становив 40254,00 грн. Виплата ОСОБА_1 нового розміру пенсії підтверджується скріншотом з його електронної пенсійної справи. Перерахунок пенсії проведено за період з 01.03.2018 по 30.06.2023, але доплата пенсії за період з 01.12.2019 відсутня, оскільки після виконання рішення суду по справі 420/6641/22 перерахунок пенсій проведено з 01.12.2019 без обмеження її максимальним розміром. Сума доплати за період з 01.03.2018 по 30.11.2019 з урахуванням фактично виплачених сум склала 10073,77 гри та обліковується в автоматизованих базах даних обробки пенсійної документацій. Кошти Державного бюджету України включаються до бюджету Пенсійного фонду України в обсягах, визначених законом України про Державний бюджет України на відповідний рік. Фінансування видатків, пов'язаних з погашенням заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, що здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, передбачено у складі бюджетної програми за КПКВК 2506080 "Фінансування виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду". Головним розпорядником коштів державного бюджету, що виділяються на забезпечення виплат по зазначеній бюджетній програмі, є Міністерство соціальної політики України, Пенсійний фонд України відповідальний виконавець і розпорядник коштів нижчого рівня. Бюджет Пенсійного фонду України на 2023 рік затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2023 № 631. Головному управлінню на 2023 рік зі змінами передбачено коштів на фінансувания видатків, пов'язаних з погашенням заборгованості за рішеннями суду, в сумі 22637,00 тис. грн (копія додається). Бюджет Головного управління, передбачений на 2023 рік для погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, вичерпано. Бюджет Пенсійного фонду України на 2024 рік затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 11.10.2024 № 1156. Головному управлінню на 2024 рік зі змінами передбачено коштів на фінансування видатків, пов'язаних з погашенням заборгованості за рішеннями суду, в сумі 55266,10 тис. гри (копія додається). Бюджет Головного управління, передбачений на 2024 рік для погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, вичерпано. При цьому, Кабінетом Міністрів України бюджет Пенсійного фонду України на 2025 рік не затверджено, тому Головне управління на сьогодні діє на підставі тимчасового розпису доходів і видатків Пенсійного фонду України на 2 квартал 2025 року, яким не передбачені кошти на виплати за рішенням суду. Станом на 14.04.2025 за рахунок виділеного Пенсійним фондом України фінансування Головним управлінням здійснено погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду з датою набрання рішеннями законної сили по 19.11.2020 включно. Пенсійним органом здійснено запит № 1500-0403-5/67564 від 25.03.2025 року щодо сформування бюджетного запиту для виділення коштів з Державного бюджету України з метою виплати за постановою суду по справі № 420/14462/20. З огляду на те, що Головним управлінням включено нараховані суми пенсії до реєстру судових рішень та поставлено у відповідну чергу на безпосередню виплату пенсії (станом на 14.04.2024 за № 449008), необхідно дійти висновку, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Проведення такої виплати не може бути здійснено за рахунок власних коштів Пенсійного фонду України, зокрема Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, що надійшли від сплати єдиного внеску, а проводиться лише у разі наявності на це відповідних бюджетних асигнувань. Тобто, пенсійні виплати здійснюються Головним управлінням виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат Головне управління не має. Таким чином, покладені судом зобов'язання виконані в повному обсязі, в порядку, встановленому чинним законодавством, та в межах повноважень, покладених на Головне управління. Виплата нарахованої доплати пенсії за період з 01.03.2018 по 30.11.2019 в сумі 10073,77 грн буде здійснена після виділення відповідних коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду з Державного бюджету України.
Як вбачається з матеріалів справи, на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18 лютого 2021 року по справі № 420/14462/20 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2018 року без обмеження максимальним розміром.
Також, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області здійснено розрахунок на доплату пенсії ОСОБА_1 , згідно яких сума виплати становить 10073,77 грн.
Згідно Витягу з Реєстру рішень, виконання яких здійснюються за окремою бюджетною програмою, до реєстру внесена інформація про рішення суду у справі № 420/14462/20, про що свідчить витяг з реєстру, наданий разом зі звітом.
Листом Головного управління від 14.11.2023 року № 1500-0503-5/160952 здійснено запит до Пенсійного фонду України щодо виділення коштів в сумі 10073,77 грн. для виконання рішення суду по справі № 420/14462/20.
01 грудня 2023 року Пенсійний фонд України листом № 2800-040204-9/68285 надав відповідь та повідомив, що відповідно до Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженого постановою управління Пенсійного фонду України від 31.08.2009 № 21-2, кошти Державного бюджету України передбачаються в бюджету Пенсійного фонду України в обсягах, визначених Законом України про Державний бюджету України на відповідний рік. Бюджетом Пенсійного фонду України на 2023 рік затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2023 № 631 передбачено видатки на погашення заборгованості з пенсійних виплат (щомісячного довічного грошового утримання) за рішеннями суду в сумі 360,0 млн.грн. Виплата коштів нарахованих на виконання рішення суду здійснюється в межах бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат. Черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили, згідно абз. 2 п. 7 розділу ІІ Порядку.
Листом Головного управління від 25.03.2025 року № 1500-0403-5/67564 здійснено запит до Пенсійного фонду України щодо розгляду питання щодо виділення коштів та формування додаткової відомості на квітень 2025 року в сумі 10073,77 грн. для виконання рішення суду по справі № 420/14462/20.
Тобто, відповідачем Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області вчиняються активні дії для виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18 лютого 2021 року по справі № 420/14462/20 в частині забезпечення фінансування у сумі 10073,77 грн., що виключає можливість застосування до нього негативних наслідків, встановлених ст.382-3 КАС України.
Разом з тим, внаслідок відсутності бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень судове рішення залишається невиконаним в частині виплати заборгованості.
Згідно ст. 8 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» виплата пенсій здійснюється з коштів Пенсійного фонду України. Пенсійний фонд України є самостійною фінансово-банківською системою, не входить до складу державного бюджету України, формується за рахунок коштів, що відраховуються підприємствами і організаціями (в тому числі й тими, що використовують працю громадян за угодами цивільно-правового характеру) на заходи соціального страхування за тарифами, диференційованими залежно від небезпечності, шкідливості, тяжкості робіт та стану інших умов праці, страхових внесків громадян, які займаються підприємницькою діяльністю, обов'язкових страхових внесків громадян, а також коштів державного бюджету України.
Статтями 23, 116 Бюджетного кодексу України визначено, що будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.
Відповідно до підпункту 4 підрозділу 1 "Розроблення та затвердження бюджету Пенсійного фонду" розділу II "Бюджет Пенсійного фонду та його формування" Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 31.08.2009 року № 21-2 доходи Пенсійного фонду мають цільове призначення і спрямовуються виключно на фінансування пенсійних виплат та інших виплат, які пов'язані із функціонуванням системи пенсійного забезпечення.
В постановах від 22.04.2021 року по справі №1440/2242/18, від 09.12.2020 року по справі № 522/19758/18 Верховний Суд зазначив, що можливість виплати органом Пенсійного фонду перерахованої пенсії напряму залежить від виділення відповідних коштів з Державного бюджету України.
Верховний Суд в постановах від 24.01.2018 року по справі № 405/3663/13-а, від 13.06.2018 року по справі № 757/29541/14-а, від 21.08.2019 року по справі № 754/3105/17, від 21.05.2020 року по справі № 310/6910/16-а неодноразово вказував про те, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів, за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів, не може вважатись невиконанням судового рішення без поважних причин.
Згідно ч. 11 ст. 382-3 КАС України якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.
За таких підстав, суд вважає за можливе прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо виконання рішення суду від 18 лютого 2021 року по справі № 420/14462/20 та одночасно, з урахуванням положень ч. 11 ст. 382-3 КАС України, встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області новий строк для подання звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18 лютого 2021 року по справі № 420/14462/20 в тримісячний строк з дати отримання копії даної ухвали.
Керуючись ст. ст. 243, 248, 295, 297, 382, 382-1, 382-2, 382-3 КАС України, -
Заяву позивача ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо виконання рішення суду від 18 лютого 2021 року по справі № 420/14462/20 (вхід. № 38462/25 від 22.04.2025 року).
Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області новий строк для подання звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18 лютого 2021 року по справі № 420/14462/20.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області в тримісячний строк з дати отримання копії даної ухвали подати до Одеського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18 лютого 2021 року по справі № 420/14462/20, в порядку, визначеному ст. 382-2 КАС України.
В задоволенні решти вимог заяви позивача ОСОБА_1 , - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена в порядку та в строки встановлені ст.ст. 295, 297 КАС України.
Ухвала набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 256 КАС України.
Суддя О.А. Левчук