Рішення від 20.05.2025 по справі 420/37/25

Справа № 420/37/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 травня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Катаєвої Е.В., розглянувши у письмовому провадженні в місті Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ; адреса для листування: АДРЕСА_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_3 ), Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_4 ), третя особа без самостійних вимог на стороні відповідача ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_5 ) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, визнання протиправними та скасування рішень, -

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі ІНФОРМАЦІЯ_3 ), Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_4 ), третя особа без самостійних вимог на стороні відповідача ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі ІНФОРМАЦІЯ_5 ), в якому позивач просить суд:

визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо постановки його - ОСОБА_1 , на військовий облік військовозобов'язаних до ІНФОРМАЦІЯ_6 ;

зобов'язати Подільський РТЦКСП привести військово-облікові дані його - ОСОБА_1 , до попереднього до взяття його на військовий облік у ІНФОРМАЦІЯ_4 стану шляхом зміни місця перебування його - ОСОБА_1 , на військовому обліку за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у Святошинському районному у місті Києві ТЦКСП, та внести відповідні зміни до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про місце перебування його - ОСОБА_1 , на військовому облік, а саме на Святошинський районний у м. Києві ТЦКСП;

визнати протиправним та скасувати наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 (з питань мобілізації та мобілізаційної готовності) від 14.09.2024 №247-мд «Про призов на військову службу під час мобілізації», в частині щодо його - ОСОБА_1 , призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період до військової частини (підрозділу) НОМЕР_1 , АДРЕСА_6 ;

визнати протиправною та скасувати постанову військово-лікарської комісії при третьому відділі Подільського РТЦКСП щодо медичного огляду його - ОСОБА_1 , про визнання придатним до військової служби.

Позивач зазначив, що його зареєстроване місце проживання за адресою АДРЕСА_7 , та до 14.09.2024 року він перебував на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_7 .

Під час його перебування по справах у м. Кодима Одеської області у номері готелю « ІНФОРМАЦІЯ_8 » його протиправно затримано представниками НОМЕР_2 прикордонного загону, які проникли в до готельного номеру без його згоди та складений протокол від 13.09.2024 року про адміністративне правопорушення за ч.2 ст.204-1 КУпАП.

Після складання протоколу його протиправно примусово доставлено до ІНФОРМАЦІЯ_6 , розташованому у м. Кодимі Одеської області.

14.09.2024 року Подільським РТЦКСП його взято на військовий облік та оформлено новий ВОД, незважаючи на його зауваження наявності у нього ВОД, оскільки він знаходився на обліку у Святошинському районному у місті Києві ТЦКСП.

В цей же день ініційовано відносно нього проходження медичного огляду ВЛК працівниками Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_4 , та виданий висновок, з яким він не був ознайомлений. Отже медичний огляд ВЛК проведено з недотриманням встановленої процедури, оскільки належне обстеження не проводилось.

В цей же день наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 (з питань мобілізації та мобілізаційної готовності) від 14.09.2024 №247-мд «Про призов на військову службу під час мобілізації» його призвано на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період до в/ч НОМЕР_1 , АДРЕСА_6 .

Позивач вважає дії з його призову на військову службу під час мобілізації протиправними, оскільки Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим Кабінетом Міністрів України від 30.12.2022 №1487, не передбачена можливість взяття на військовий облік військовозобов'язаних під час мобілізації за екстериторіальним принципом.

Позивач вказує, що у місті Кодима Одеської області він не має постійного місця проживання, як і не має нерухомого майна у вказаному місті. Проте, представниками відповідача самостійно з грубими порушеннями вимог чинного законодавства змінено місце військового обліку з ІНФОРМАЦІЯ_9 на ІНФОРМАЦІЯ_4 (м. Кодима), оскільки процедура зняття з військового обліку з подальшим взяттям на такий облік відповідним ТЦК передбачає, що призовники, військовозобов'язані та резервісти в разі зміни адреси їх місця проживання або інших персональних даних зобов'язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідним органам, де вони перебувають на військовому обліку.

Відповідачем штучно протиправно змінено місце його перебування на військовому обліку, оформлено новий ВОД. Хоча в момент проведення незаконного зняття з військового обліку та постановки на новий він мав при собі дійсний ВОД, електронний ВОД (застосунок «Резерв+») та перебував на обліку в ТЦК за місцем реєстрації свого місця проживання - у Святошинському районному у м. Києві ТЦКСП. Про вказані обставини неодноразово повідомлявся відповідач.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що за положеннями законодавства для проходження ВЛК вручається повістка, яка зобов'язує пройти медичне обстеження, особа має добровільно прибути до ТЦКСП у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях), будь-які примусові дії з цього приводу є незаконними. Лише за невиконання вимог повістки передбачена адміністративна відповідальність у виді штрафу. На момент виникнення спірних правовідносин його не було притягнуто до адміністративної відповідальності та, відповідно, підстави для доставки примусової доставки його до ТЦКСП були відсутні.

Серед іншого зазначив, що Положенням про військо-лікарську експертизу в СЗУ, затвердженого наказом Міністра оборони України №402 від 14.08.2008 року (далі Положення про ВЛК) передбачено перед проходженням медичного огляду проведення рентгенологічного (флюорографічного) обстеження органів грудної клітки, загального аналіз крові, визначаються група крові та резус-належність (особам, у яких немає відповідної відмітки у військовому квитку), ЕКГ, дослідження сечі. Відповідно відносно нього будь-якого дослідження не проводилось. Оформлені результати щодо проходження ним ВЛК йому не надавались.

Позивач вважає протиправними дії відповідача, а також відповідно виданий ним наказ від 14.09.2024 №247-мд в частині призначення зарахування до списків особового складу в/ч НОМЕР_1 є протиправним і підлягає скасуванню. На думку позивача ефективним захистом його порушених прав буде поновлення порушених шляхом оформлення та видачі нового військово-облікового документа із приведенням військово-облікових даних до попереднього стану.

Просив задовольнити позовні вимоги.

Ухвалами суду від 06.01.2025 та 31.01.2025 року позов залишено без руху, надано та продовжено строк на усунення недоліків позову.

Ухвалою суду від 06.03.2025 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено, що справа розглядатиметься за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Ухвала суду від 06.03.2025 року доставлена в підсистемі «Електронний суд» до електронних кабінетів відповідачів 06.03.2025 року. Відповідачі у встановлений судом строк не надали до суду відзиви на позов та витребувані судом докази, інших заяв та клопотань від них не надходило (згідно автоматизованої системи діловодства Одеського окружного адміністративного суду вхідної кореспонденції по справі станом на 05.05.2025 року не зареєстровано).

Справа розглянута в письмовому провадженні.

Статтею 65 Конституції України визначено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби регулює Закон України «Про військовий обов'язок та військову службу».

Відповідно до ч.3,5 ст.33 вказаного Закону військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджений постановою КМУ №1487 від 30.12.2022 року (далі Порядок №1487).

Згідно з ч.3 ст.37 Закону призовники, військовозобов'язані та резервісти після прибуття до нового місця проживання зобов'язані в семиденний строк стати на військовий облік.

Пунктом 23 Порядком №1487 визначено, що призовники, військовозобов'язані та резервісти в разі зміни адреси їх місця проживання або інших персональних даних зобов'язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідним органам, де вони перебувають на військовому обліку, зокрема у випадках, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2022 року №265 «Деякі питання декларування і реєстрації місця проживання та ведення реєстрів територіальних громад», через центри надання адміністративних послуг та інформаційно-комунікаційні системи.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , гр-н України (паспорт серія НОМЕР_3 ), зареєстрований за адресою АДРЕСА_7 та відповідно до військового квитка серії НОМЕР_4 від 09.06.2008 позивач перебував на обліку у Святошинському районному у місті Києві ТЦКСП, тобто за місцем реєстрації місця проживання. Позивач вказує, що він не мав наміру змінювати своє місце проживання. Повісток Святошинського районного у місті Києві ТЦКСП щодо прибуття до ТЦКСП не отримував.

13.09.2024 року позивач по справах знаходився у м. Кодима Подільського району Одеської області у номері готелю « ІНФОРМАЦІЯ_8 », в який без його згоди проникли представники НОМЕР_2 прикордонного загону, якими відібрано у нього телефон та документи та складений протокол №0010055Е від 13.09.2024 року про адміністративне правопорушення за ч.2 ст.204-1 КУпАП («Незаконне перетинання або спроба незаконного перетинання державного кордону України»).

Після складення протоколу позивача, як він зазначає у позові, працівниками прикордонного загону доставлено до Подільського РТЦКСП, розташованого у м. Кодимі.

За даними електронного Реєстру військовозобов'язаних «Оберіг» ОСОБА_1 14.09.2024 року взятий на військовий облік у Третьому відділі Подільського РТЦКСП (Кодима).

Згідно з витягом з книги протоколів військово-лікарської комісії від 14.09.2024 року №384п/н7 ВЛК при Третьому відділі Подільського РТЦКСП (Кодима) визнано ОСОБА_1 придатним до військової служби на підставі графи ІІІ Розкладу хвороб, затвердженого наказом МОУ №402-2008 з діагнозом «Здоровий».

Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 (з питань мобілізації та мобілізаційної готовності) від 14.09.2024 №247-мд ОСОБА_1 призвано на військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період до військової частини НОМЕР_1 , АДРЕСА_6 .

Щодо підстав затримання ОСОБА_1 . Подільський РТЦКСП за запит адвоката позивача листом від 21.10.2024 року повідомив, що під час мобілізації поліцією затримуються особи у разі відсутності військово-облікового документа. У подальшому вказано, що ОСОБА_2 добровільно прослідував до РТЦКСП, тому ні військовослужбовцями ДПСУ, ні поліцією протокол про адміністративне затримання не складався.

Також на запит адвоката Подільський РТЦКСП повідомив представника позивача - адвоката Бєжанову К.І. листом від 10.02.2025 року №191 про відсутність інформації у третього відділу Подільського РТЦКСП інформації про осіб, які доставляли ОСОБА_1 , а також реєстраційних даних транспортного засобу, на якому був доставлений ОСОБА_1 .

Щодо підстав взяття позивача на військовій облік в ІНФОРМАЦІЯ_11 відповідач листом від 21.10.2024 року з посиланням на ст.37 та ч.11 ст.38 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» зазначив, що ОСОБА_1 залишив своє місце проживання та не мав наміру до нього повертатися, вочевидь мав намір залишити територію України.

Між тим, ст.37 встановлює таку підставу взяття на облік як: військовозобов'язані, які прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України або із-за кордону на нове місце проживання. А за ч.11ст.38 Закону військовозобов'язані в разі зміни адреси місця проживання (перебування) та інших відомостей, зазначених в статті, зобов'язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідні органи, де вони перебувають на військовому обліку. Отже вказані норми передбачають здійснення обов'язкових дій по зміні місця військового обліку саме військовозобов'язаних при наявності встановлених законом відомостей щодо зміни місця проживання.

Судом також встановлено, що постановою судді Кодимського районного суду Одеської області Калашнікової Т.О. від 17.09.2024 року ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.2 ст.204-1 КУпАП, і застосовано до нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 800 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 13600,00 грн.

Проте постановою Одеського апеляційного суду від 18.11.2024 року задоволено апеляційну скаргу адвоката Бежанової Катерини Ігорівни, діючої в інтересах позивача. Постанову Кодимського районного суду Одеської області від 17.09.2024 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 2 ст.204-1 КУпАП, скасовано. Прийнято нову постанову. Провадження у справі закрито згідно п. 1 ч. 1 ст.247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 події і складу адміністративного правопорушення.

Позивач, вважаючи, що Подільський РТЦКСП протиправно постановив його на військовий облік, ВЛК протиправно прийняла постанову про його придатність до військової служби та як наслідок протиправно прийнято наказ від 14.09.2024 №247-мд, звернувся до суду з позовом.

Спірні правовідносини регламентовані Законом України «Про військовий обов'язок та військову службу», Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», Положенням про ВЛК, Порядком проведення призиву громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

Відповідно до ст.39 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

На військову службу під час мобілізації призиваються резервісти та військовозобов'язані, які перебувають у запасі і не заброньовані в установленому порядку на період мобілізації, незалежно від місця їх перебування на військовому обліку.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану», затвердженим Законом України №2102-IX від 24.02.2022, у зв'язку з військовою агресією РФ в Україні введений воєнний стан з 24.02.2022, який неодноразово продовжувався Указами Президента України та триває до теперішнього часу.

Указом Президента України від 24.02.2022 №69/2022 «Про загальну мобілізацію» постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.

Статтею 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-ХІІ визначено, що мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Частиною 3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» встановлено, що інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.

У разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк.

У повістці про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки зазначаються:

1) прізвище, ім'я та по батькові і дата народження громадянина, якому адресована повістка;

2) найменування територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що видав повістку;

3) мета виклику до територіального центру комплектування та соціальної підтримки;

4) місце, день і час явки за викликом;

5) підпис (електронний цифровий підпис) посадової особи, яка видала (сформувала) повістку;

6) реєстраційний номер повістки;

7) роз'яснення про наслідки неявки і про обов'язок повідомити про причини неявки.

Під час вручення повістки представники територіального центру комплектування та соціальної підтримки на вимогу громадянина, якому вручається повістка, зобов'язані назвати свої прізвища, ім'я та по батькові, посади, а також пред'явити службові посвідчення.

У разі неприбуття громадянин зобов'язаний у найкоротший строк, але не пізніше трьох діб від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.

Згідно з ч.5 ст.22 вказаного Закону призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, забезпечують місцеві органи виконавчої влади та здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки або командири військових частин.

Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період визначається Кабінетом Міністрів України.

Цей порядок визначає, зокрема:

механізм реалізації повноважень та взаємодію між місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від підпорядкування і форми власності, органами військового управління, органами та підрозділами, що входять до системи поліції, та посадовими особами територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки з організації проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період;

порядок оповіщення військовозобов'язаних та резервістів, їх прибуття до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, військових частин Збройних Сил України, інших військових формувань, Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України чи відповідного підрозділу розвідувальних органів України;

процедуру перевірки військово-облікових документів громадян, уточнення персональних даних військовозобов'язаних та резервістів та внесення відповідних змін у військово-облікові документи;

порядок надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення;

організацію медичного огляду військовозобов'язаних та резервістів;

процедури оформлення призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період;

механізм відправлення військовозобов'язаних та резервістів до місць проходження військової служби.

Особливості проходження медичного обстеження військовозобов'язаними та резервістами під час мобілізації, на особливий період визначаються Міністерством оборони України спільно з Міністерством охорони здоров'я України.

Згідно з ч.6 ст.22 Закону у період проведення мобілізації (крім цільової) громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років зобов'язані мати при собі військово-обліковий документ та пред'являти його за вимогою уповноваженого представника територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейського, а також представника Державної прикордонної служби України у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон України.

Під час перевірки документів уповноважений представник територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейський здійснює фото- і відеофіксацію процесу пред'явлення та перевірки документів із застосуванням технічних приладів та засобів фото- та відеофіксації, а також може використовувати технічні прилади, засоби та спеціалізоване програмне забезпечення з доступом до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Постановою КМУ від 16.05.2024 року №560 затверджений Порядок проведення призиву громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період

Пунктом 3 Порядку №560 призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації, на особливий період проводиться незалежно від місця їх перебування на військовому обліку.

Також відповідно до п.81 Порядку розділу «Оформлення призиву на військову службу під час мобілізації» у разі призову військовозобов'язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації, на особливий період не за місцем їх перебування на військовому обліку (крім тих осіб, що добровільно виявили бажання проходити військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період) такі особи перед призовом на військову службу беруться на військовий облік у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, який здійснює їх призов. Відомості про взяття таких осіб на військовий облік вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів перед їх направленням на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду.

Згідно з п. 6 Порядку призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації, на особливий період здійснюється у строки та в обсягах, визначених мобілізаційними планами, мобілізаційними директивами (розпорядженнями) Головнокомандувача Збройних Сил або Генерального штабу Збройних Сил.

Призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації, на особливий період включає, крім іншого:

оповіщення резервістів та військовозобов'язаних про виклик до районного (об'єднаного районного) територіального центру комплектування та соціальної підтримки чи його відділу, міського (районного у містах, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки територіальні центри комплектування та соціальної підтримки);

прибуття резервістів та військовозобов'язаних до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, уточнення своїх персональних даних, внесення відповідних змін у військово-облікові документи та до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

проходження резервістами та військовозобов'язаними медичного огляду для визначення придатності до військової служби;

документальне оформлення призову на військову службу під час мобілізації;

відправлення призваних громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період до місць проходження військової служби.

Питання оповіщення резервістів та військовозобов'язаних про виклик до районного (об'єднаного районного) територіального центру комплектування та соціальної підтримки чи його відділу, міського (районного у містах, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки регламентовані п.12

Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад з отриманням розпорядження відповідного голови (начальника) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації) або відповідного керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки про проведення заходів мобілізації чи виклик резервістів та військовозобов'язаних районного (міського) територіального центру комплектування:

здійснюють оповіщення зазначених у розпорядженні резервістів та військовозобов'язаних за адресою місця проживання або адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання шляхом вручення повісток під їх особистий підпис;

повідомляють письмово у триденний строк районному (міському) територіальному центру комплектування та соціальної підтримки про результати оповіщення та виконання резервістами та військовозобов'язаними вимог законодавства;

невідкладно письмово повідомляють відповідному районному (міському) територіальному центру комплектування та соціальної підтримки про резервістів та військовозобов'язаних, які відмовилися від отримання повісток;

забезпечують прибуття резервістів та військовозобов'язаних шляхом їх перевезення від дільниць оповіщення до пунктів збору районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки або військових частин;

інформують щотижня відповідний районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки про прибулих внутрішньо переміщених осіб та їх адресу місця проживання;

Відповідно до п.15 Порядку №560 керівники районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки з набранням чинності Указом Президента України про оголошення (продовження) мобілізації та/або з отриманням розпорядження відповідного керівника обласного (Київського та Севастопольського міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки з визначеними строками та обсягами призову резервістів та військовозобов'язаних:

видають наказ керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки про призначення представників такого центру, уповноважених проводити перевірку військово-облікового документа (військово-облікового документа в електронній формі) в осіб чоловічої статі віком від 18 до 60 років та вручати повістки резервістам та військовозобов'язаним;

організовують проведення уповноваженими представниками районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки перевірок в осіб чоловічої статі віком від 18 до 60 років військово-облікового документа (військово-облікового документа в електронній формі);

звертаються до територіального органу (підрозділу) поліції для адміністративного затримання та доставлення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені ст.ст.210 і 210-1 КУпАП;

вживають заходів разом з представниками територіальних органів (підрозділів) поліції до адміністративного затримання та доставляння до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки осіб, які відмовляються від отримання повісток або порушили правила військового обліку;

повідомляють районному (міському) територіальному центру комплектування та соціальної підтримки про неможливість здійснити адміністративне затримання та доставлення протягом 30 календарних днів до такого центру осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені ст.ст.210 і 210-1 КУпАП Кодексу України про адміністративні правопорушення;

організовують проведення поліцейськими перевірок в осіб чоловічої статі віком від 18 до 60 років військово-облікового документа (військово-облікового документа в електронній формі) разом з документом, що посвідчує особу, та у разі відсутності у такої особи військово-облікового документа (військово-облікового документа в електронній формі) чи наявності інформації в реєстрах та базах (банках) даних, що входять до єдиної інформаційної системи МВС, про розшук такої особи здійснення адміністративного затримання та доставлення такої особи до найближчого територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Аналіз вказаних нормативно-правових актів свідчить про те, що під час мобілізації при здійсненні призиву військовозобов'язаних на військову службу суб'єктам владних повноважень - ТЦКСП та працівникам поліції надані відповідні додаткові повноваження.

Проте при здійсненні вказаних повноважень вказані суб'єкти владних повноважень повинні дотримуватися вимог ст.19 Конституції України, а саме діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Аналізуючи вищевказане законодавство при здійсненні призиву військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації вказаним суб'єктам надано право перевіряти документи та у разі наявності підстав в першу чергу вручати повістки щодо прибуття до ТЦКСП для здійснення відповідних дій (уточнення даних, проходження ВЛК тощо).

Лише не прибуття до ТЦКСП за врученою повісткою або у разі відмови її отримати можливе застосування до вказаних осіб заходів державного примусу встановленого нормативними актами, у тому числі примусової доставки до ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Отже за положеннями вищевказаного законодавства Подільський РТЦКСП під час воєнного стану мав право здійснювати заходи щодо призиву військовозобов'язаного ОСОБА_1 не за місцем його обліку як військовозобов'язаного, проте такі заходи повинні відповідати вимогам законодавства, тобто відповідач повинен був діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законами України.

За вимогами законодавства військовозобов'язаному ОСОБА_1 відповідачем могла бути вручена повістка із зазначенням в ній відповідної мети прибуття. Але доставлений примусово до ТЦКСП він міг бути лише якщо він вчинив адміністративні правопорушення, передбачені ст.ст.210 і 210-1 КУпАП; якщо він відмовлявся від отримання повістки або порушив правила військового обліку.

Позивач у позові зазначив, що він не порушував правил військового обліку, йому не вручались повістки та він не вчиняв адміністративних правопорушень, передбачених ст.ст.210 і 210-1 КУпАП.

У підтвердження вказаних обставин представник позивача надала лист Святошинського районного у місті Києві ТЦКСП про те, що повістки на адресу ОСОБА_1 не надсилались, за даними інформації з електронного Реєстру військовозобов'язаних «Оберіг» ОСОБА_1 в розшуку не перебуває.

Частиною 2 ст.77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

По даній справі відповідачі не надали до суду відзиву на позов та не надали витребуваних доказів по справі.

Частиною 4 ст.159 КАС України встановлено, що подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

За приписами ч.4 ст.159 КАС України суд кваліфікує неподання відзиву відповідачами як визнання ними позову, оскільки на час прийняття рішення будь-яких заяв, клопотань до суду від відповідачів також не надійшло.

При цьому суд враховує також ті обставини, що представник позивача на виконання ухвали суду про залишення позову без руху з підстав не надання всіх доказів по справі, направляла запити відповідачу та не отримала на них відповіді та всіх документів щодо спірних правовідносин.

Суд застосовує також приписи ч.4 ст.159 КАС України щодо позовних вимог позивача щодо визнання протиправною та скасування постанови військово-лікарської комісії при третьому відділі Подільського РТЦКСП щодо медичного огляду його - ОСОБА_1 , про визнання придатним до військової служби, оскільки відповідачем не спростовані доводи позивача, що медичний огляд фактично не проводився та його не ознайомлювали з будь-яким висновком ВЛК.

Питання медичного огляду під час мобілізації військовозобов'язаних регламентовані пунктами 68-80 Порядку №560.

Відповідно до п.70 порядок проведення медичного огляду резервістів та військовозобов'язаних, персональний склад військово-лікарських комісій, порядок їх роботи визначаються у порядку, встановленому Міноборони.

Згідно з п.72 Порядку рішення щодо придатності резервіста та військовозобов'язаного для проходження військової служби за станом здоров'я визначається військово-лікарською комісією при районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

У разі незгоди громадянина з рішенням військово-лікарської комісії при районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки на підставі його заяви громадянин направляється для проходження військово-лікарської комісії при обласному (Київському та ІНФОРМАЦІЯ_12 .

Пунктом 74 Порядку встановлено, що військовозобов'язаним та резервістам, які підлягають призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, за рішенням керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки видається направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду, сформоване за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до п.3.4 Положення про ВЛК перед оглядом військовозобов'язаних їм проводиться загальний аналіз крові, загальний аналіз сечі, серологічний аналіз крові на: антитіла до вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ), поверхневий антиген до вірусу гепатиту «В» (HbsAg), загальні антитіла до вірусу гепатиту «С» (anti-HCV), реакція мікропреципітації з кардіоліпіновим антигеном або загальні антитіла до блідої трепонеми (RW); визначається група крові та резус-належність, проводяться рентгенологічне обстеження органів грудної клітки, ЕКГ. Особам старшим 40 років обов'язково проводиться вимір внутрішньоочного тиску, дослідження крові на цукор. Інші дослідження проводяться за показаннями.

Під час дії правового режиму воєнного стану: ЕКГ виконується після 40-річного віку та за наявності медичних показань. Інші дослідження виконуються за показаннями.

Згідно з п.3.3 під час дії правового режиму воєнного стану кожний військовозобов'язаний оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, офтальмологом, оториноларингологом, а за медичними показаннями - і лікарями інших спеціальностей.

Відповідачами як суб'єктами владних повноважень не спростовані доводи позивача, викладені у позові, що йому не вручалось направлення на ВЛК, не надалось відповідне рішення ВЛК, чим він був позбавлений права ознайомитись з ним.

У зв'язку з недоведеністю відповідачем дотримання процедури медичного огляду позивача суд вважає, що підлягають задоволенню його позовні вимоги про визнання протиправною та скасування постанови ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо медичного огляду ОСОБА_1 про визнання придатним до військової служби.

Представник позивача додатково надав пояснення, що 27.09.2024 року було направлено заяву до Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Миколаєві, про вчинення щодо Позивача представниками ІНФОРМАЦІЯ_13 правопорушень, зокрема передбачених ч. 5 ст. 426-1 КК України «Перевищення військовою службовою особою влади чи службових повноважень» - перевищення військовою службовою особою влади чи службових повноважень, вчинені в умовах воєнного стану.

Ухвалою слідчого судді Київського районного суду міста Одеси по справі №947/32510/24 (провадження №1-кс/947/13996/24) від 14.10.2024, задоволено скаргу адвоката Бєжанової К.І. в інтересах ОСОБА_1 та зобов'язано відповідних посадових осіб Другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Одесі) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Миколаєві внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відповідні відомості за вищезазначеною скаргою від 27.09.2024 про вчинення кримінальних правопорушень (копія наявна в матеріалах справи).

На виконання вказаної ухвали внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 62024150020002877 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст. 426-1 КК України, що підтверджується витягом з ЄРДР від 20.12.2024.

Частиною 1 ст.72 КАС України встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно зі ст.ст.73,74,75,76 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.

Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову шляхом визнання протиправною та скасування постанови ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо медичного огляду про визнання придатним до військової служби; визнання протиправним та скасування наказу начальника Подільського РТЦКСП (з питань мобілізації та мобілізаційної готовності) від 14.09.2024 №247-мд «Про призов на військову службу під час мобілізації», в частині щодо призову ОСОБА_1 на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період до військової частини (підрозділу) НОМЕР_1 , АДРЕСА_6 .

Що стосується позовних вимог про визнання протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо постановки позивача на військовий облік військовозобов'язаних до ІНФОРМАЦІЯ_6 та похідні вимоги про зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_4 привести військово-облікові дані ОСОБА_1 до попереднього до взяття його на військовий облік у ІНФОРМАЦІЯ_4 стану шляхом зміни місця перебування ОСОБА_1 , на військовому обліку за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у Святошинському районному у місті Києві ТЦКСП, та внести відповідні зміни до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про місце перебування ОСОБА_1 , на військовому обліку, а саме на ІНФОРМАЦІЯ_14 , суд вважає вказані позовні вимоги задоволенню не підлягають с огляду на те, що п.3 та п.81 Порядку №560 призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації, на особливий період проводиться незалежно від місця їх перебування на військовому обліку.

Згідно з ч.3 ст.139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Відповідно до ч.1,3 ст.132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати: 1) на професійну правничу допомогу; 2) сторін та їхніх представників, що пов'язані із прибуттям до суду; 3) пов'язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертиз; 4) пов'язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; 5) пов'язані із вчиненням інших процесуальних дій або підготовкою до розгляду справи.

Позивачем за подання даного позову сплачено судовий збір у розмірі 2906,88 грн.

З урахуванням часткового задоволення позовних вимог, суд вважає, що на користь позивачки слід стягнути судові витрати зі сплаченого судового збору у розмірі 1937,92 грн за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Також позивач просить суд стягнути з відповідача правничу допомогу, зазначивши у змісті позову орієнтовний розмір понесених витрат.

У відповідності з п.1 ч. 3 ст.132 КАС України до витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.

Частиною 4 статті 134 КАС України передбачено, що для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Оскільки станом на час прийняття рішення по справі позивачем не надано детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги, що є умовою відповідно до вимог ч.4 ст.134 КАС України для вирішення питання щодо розподілу судових витрат на надання правничої допомоги, суд дійшов висновку, що на час розгляду справи у суду відсутні підстави для розподілу судових витрат у частині витрат на правничу допомогу адвоката.

Керуючись ст. 2, 3, 6, 7, 8, 9, 12, 139, 241-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ; адреса для листування: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_5 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ), Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_4 ), третя особа без самостійних вимог на стороні відповідача ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_5 , код ЄДРПОУ НОМЕР_7 ) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, визнання протиправними та скасування рішень - задовольнити частково.

Визнати протиправною та скасувати постанову, оформлену протоколом військово-лікарської комісії від 14.09.2024 року №384п/н7 ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_1 (Кодима), про придатність ОСОБА_1 до військової служби.

Визнати протиправним та скасувати наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 (з питань мобілізації та мобілізаційної готовності) від 14.09.2024 №247-мд «Про призов на військову службу під час мобілізації», яким ОСОБА_1 призвано на військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період до військової частини НОМЕР_1 .

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1937,92 грн.

Рішення набирає законної сили у порядку ст.255 КАС України.

Рішення може бути оскаржене у порядку та строки встановлені ст.295-297 КАС України.

Суддя Е.В. Катаєва