Справа № 640/22689/21
20 травня 2025 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Скупінської О.В., розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва (Київської міської державної адміністрації) (01044, м. Київ, вул. Хрещатик, 32-А, код ЄДРПОУ 40224921) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНКОПП НОМЕР_1 ) визнання протиправним та скасування рішення
До Окружного адміністративного суду міста Києва 13.08.2021 звернувся Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва (Київської міської державної адміністрації) з позовом до ОСОБА_1 , в якому просить суд припинити право на виконання будівельних робіт, набутого на підставі поданого повідомлення про початок виконання будівельних робіт щодо об'єктів, що за класом наслідків належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1) від 02.07.2021 №КВ 051210629872 на об'єкт «Реконструкція приміщень житлового будинку» за адресою: АДРЕСА_2 » замовник будівництва - ОСОБА_1 .
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.08.2021 відкрито спрощене позовне провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними в матеріалах справи матеріалами.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» № 2825-ІХ, визначено ліквідувати Окружний адміністративний суд міста Києва.
Відповідно до пункту 2 Прикінцевих та перехідних Закону №2825-IX з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя; до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
Згідно із п. 1 «Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва», затвердженого Наказом Державної судової адміністрації України 16 вересня 2024 року №399 цей Порядок розроблено на виконання вимог Закону України «Про внесення зміни до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» щодо забезпечення розгляду адміністративних справ» та визначає порядок передачі нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва адміністративних судових справ іншим окружним адміністративним судам України.
У відповідності до п. 4 Порядку №399 на розгляд та вирішення судам підлягають передачі судові справи, які нерозглянуті ОАСК та передані до КОАС, але до набрання чинності Законом, не розподілені між суддями.
На виконання положень п. 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду», Порядку №399 скеровано дану справу до Одеського окружного адміністративного суду.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 31.03.2025 року справу №640/22689/21 передано на розгляд головуючому судді (судді-доповідачу): Скупінській О.В.
02.04.2025 ухвалою суді прийнято до провадження позовну заяву Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва (Київської міської державної адміністрації); розгляд справи розпочато спочатку за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
28.04.2025 суд ухвалив клопотання представника позивача (вх. №ЕС/29463/25) про витребування доказів - задовольнити. Витребувати у ОСОБА_1 правовстановлюючі документи на земельну ділянку - засвідчені в установленому порядку копії договору купівлі-продажу земельної ділянки, серія та номер: 4171, виданого 01.06.2021, видавник: ПК КМНО Шевкова О.В. та договору купівлі-продажу земельної ділянки, серія та номер: 4174, виданого 01.06.2021, видавник: ПН КМНО Шевкова О.В.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд зазначає наступне.
Так, у позовній заяві Департамент з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва (Київської міської державної адміністрації) зазначає, що на підставі наказу від 12.07.2021 №807 було видано направлення від 13.07.2021 для проведення планового (позапланового) заходу, зокрема ОСОБА_1 . Під час виїзду на місце посадової особи Департаменту з метою проведення перевірки доступ до об'єкта будівництва був обмежений, відповідальні особи були відсутні, що унеможливило проведення перевірки.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За правилами положень ч. 1, 2 ст. 94 КАС України, письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору. Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено КАС України.
Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством (ч. 4 ст. 94 КАС України).
Згідно ч. 3 ст. 77 КАС України, докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 7 ст. 80 КАС України, особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали.
Частиною 3 ст. 80 КАС України встановлено, що про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.
Згідно ч.ч. 1, 4 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Враховуючи обставини справи та з метою всебічного та повного розгляду справи, суд вважає необхідним витребувати у Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва (Київської міської державної адміністрації) інформацію та її документальне підтвердження щодо складення (не складення) акту про недопущення до проведення перевірки на підставі наказу від 12.07.2021 №807 та винесення (не винесення) припису про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності шляхом допущення посадових осіб позивача до проведення перевірки.
Суд звертає увагу, на положення частини 7 статті 80 КАС України особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали.
Керуючись статтями 9, 77, 80, 243, 248, 256 КАС України, суд
Витребувати у Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва (Київської міської державної адміністрації) інформацію та її документальне підтвердження щодо складення (не складення) акту про недопущення до проведення перевірки на підставі наказу від 12.07.2021 №807 та винесення (не винесення) припису про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності шляхом допущення посадових осіб позивача до проведення перевірки.
Зазначені відомості надати до суду у п'ятиденний строк з моменту отримання копії даної ухвали.
Ухвала набирає законної сили після її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя Олена СКУПІНСЬКА