Справа № 420/30420/24
20 травня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Лебедєвої Г.В., розглянувши за правилами загального позовного провадження в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій,-
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому позивач просить суд:
- визнати неправомірними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо подання Звернення до начальника поліції №5 Одеського районного управління поліції № 1 про доставлення громадян, які вчинили адміністративні правопорушення за ст.210 КУПаП до ІНФОРМАЦІЯ_2 17.07.2024 року, щодо ОСОБА_1 (РНОКПП № НОМЕР_1 );
- визнати неправомірними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо вимоги надати для перевірки військово-облікових документів від ОСОБА_1 12.09.2024 року, на території Пересипського районну м. Одеси у приміщенні Суворовського районного суду м. Одеси;
- визнати неправомірними дії посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови назвати своє прізвище ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 , на території Пересипської районну м. Одеси у приміщенні Суворовського районного суду м. Одеси;
- стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 , кошти у розмірі 70 000 (сімдесят тисяч шістсот ) грн., у рахунок відшкодування моральної шкоди.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 01.08.2024 року під час спілкування з поліцією Фастівського району Київської області, працівники поліції повідомили позивача, що ІНФОРМАЦІЯ_4 17.07.2024 року направлено подання до Управляння поліції №5 м. Одеси щодо розшуку ОСОБА_1
01.08.2024 року позивач разом з поліцією проїхав до ІНФОРМАЦІЯ_5 для з'ясування обставин і причин такого розшуку з боку іншого ТЦК. ІНФОРМАЦІЯ_6 перевірило документи позивача і жодних претензій до позивача не мало, але в той же час зазначило, що зняття особи з розшуку має робити відповідне ТЦК та СП.
Після повернення з ІНФОРМАЦІЯ_6 позивач направив дві заяви до відповідача, а саме · інформаційний запит від 01.08.2024 року та досудове попередження від 01.08.2024 року. Жодної відповіді відповідач не надав на ці листи, що є предметом окремо оскарження в судах.
У подальшому позивач подав ряд скарг до Міністерства Оборони України та Уповноваженого Верховної ради з прав людини щодо подання відповідачем подання до поліції про його розшук.
Також позивач подав запит від 14.08.2024 року до відділу поліції №5 Одеського районного управління поліції №1 Головного управління національної поліції в Одеській області щодо отримання копії документів, які стали підставою для його розшуку, в якому просив: надати завірену або завірені належним чином фотокопії подання щодо ОСОБА_1 зверненя щодо доставлення громадянина які вчинили правопорушення за ст.210, 210-1 Кодексу України про адміністративне правопорушення, від ІНФОРМАЦІЯ_4 , якщо таке існує; надати завірену або завірені належним чином фотокопії журнала реєстрації вхідної кореспонденції за період з 01.07.2024 року по 17.07.2024 року, де таке подання подавалося до поліції щодо ОСОБА_1 ; повідомити на момент отримання запиту, чи було відкликано зі сторони ІНФОРМАЦІЯ_4 , подання щодо ОСОБА_1 зверненя щодо доставлення громадянина які нібито вчинили правопорушення за ст. 210, 210-1 кодексу України, якщо так то надати цьому документальне підтвердження.
23.08.2024 від відділу поліції №5 Одеського районного управління поліції №1 Головного управління національної поліції в Одеській області надійшла відповідь № 60.5 785-К на запит позивача від 14.08.2024 року, в якій зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_4 помилково внесено ОСОБА_1 до подання про доставлення, але копії запитуваних документів, вказаний відділ поліції, не надав.
Позивач 24.08.2024 року вдруге звернувся з запитом до відділу поліції №5 Одеського районного управління поліції №1 Головного управління національної поліції в Одеській області на офіційну електрону пошту з ЕЦП. Лише після скарги поліція частково надала документи, а саме:
- копію звернення ІНФОРМАЦІЯ_2 про доставлення особи, що вчинила адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 від 17.07.2024 року, однак текст документа частково прихований, адже неможливо встановити хто його підписав, прізвища не видно;
- лист ІНФОРМАЦІЯ_4 від 21.08.2024 за підписом керівника ОСОБА_2 , про те що вони помилися зі свого боку подаючі подання до поліції м. Одеса.
Позивач зазначає, що в копії звернення ІНФОРМАЦІЯ_2 про доставлення особи що вчинила адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 , в розділ адреса місця проживання, зазначено нібито його адресу проживання - " АДРЕСА_1 , однак без зазначення номеру будинку, в той же час його персональні данні зазначені вірно.
Крім того, у вказаному зверненні відповідача, в розділі «Примітка», вказано "Порушено ч. 3, 10 ст.1, ч.11 ст 38 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" , п.п.8,10 п.1,3 додатку 2 до порядку Правили віськового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, ст. 210 КУПАП". Разом з тим, позивач вказує, що він стоїть на обліку ІНФОРМАЦІЯ_5 за місцем реєстрації, всі його данні оновлені у відповідності до норм законодавства і він має відстрочку від мобілізації до 2028 року, яка є діючою.
Також позивач зазначає, що він намагався отримати відомості від відповідача відносно того, що послугувало підставою для направлення звернення відносно нього до відділу поліції №5 Одеського районного управління поліції №1 Головного управління національної поліції в Одеській області, однак відповіді не отримано.
Позивач вказує, що повноваження ІНФОРМАЦІЯ_2 обмежено територією відповідної адміністративно-територіальної одиниці, яка не може виходити за межі Приморського району м. Одеси, а за цих обставин подання до поліції м. Одеси щодо ОСОБА_1 від 17.07.2024 року є неправомірно з його боку.
Таким чином, на думку позивача, відповідач порушив принцип територіальної підвідомчості, отримав в незаконний спосіб його персональні данні, вніс завідомо недостовірні відомості у звернення про розшук та доставлення ОСОБА_1 до поліції м. Одеси, а тому дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо подання Звернення до начальника поліції №5 Одеського районного управління поліції № 1 про доставлення громадян, які вчинили адміністративні правопорушення за ст.210 КУПаП до ІНФОРМАЦІЯ_2 17.07.2024 року, щодо ОСОБА_1 , є противоправними.
Крім того, позивач зазначає, що 12.09.2024 року в Суворовському районному суді м. Одеси було призначено судове засідання по справі № 752/8869/19 за його позовом. Він прибув на вказане засідання. Слухання справи розпочалося о 09.00 год. О 11.00 год. суддя пішла в нарадчу кімнату і зазначила, що її не буде приблизно 30 хв. З метою отримати свіже повітря, він вийшов на вулицю з будівлі Суворовський районний суд м. Одеси і зробив напевно біля 10-15 кроків за територію суду. В цей момент невідома особа підбігла до нього позаду і почала викручувати праву руку, без жодного пред'явлення документів і пояснень. Він почав кричати і задавати питання хто ця особа і помітив, що позаду також знаходяться ще 3-4 особи, які явно були разом з нею. Данні особи були вдягнуті у форму, яка за ознаками нагадувала військову. Після того як його руку відпустили, він пройшов на територію суду Суворовського і запросив невідомих осіб для отримання пояснень від них. На контрольно пропускному пункті в суді відбулася розмова при включеному телефоні і запису розмови на камеру. Одна із осіб, яка скоїла напад на нього, під відеофіксацію у приміщенні Суворовського районного суду м. Одеси зазначила, що він є працівником ІНФОРМАЦІЯ_2 , та виконує тут службові повноваження і вимагала в нього надати військово облікові документи, та щоб він повідомив своє прізвище. На його неодноразову вимогу повідомити своє прізвище, особа, напевно працівник ІНФОРМАЦІЯ_2 , відмовилась і це підтверджується відеозаписом.
Також позивач вказує, що відносно цих подій він направив запит до ІНФОРМАЦІЯ_2 на офіційну електрону пошту і вони його отримали. Відповіді на даний час не надано.
Позивач вважає, що працівники ІНФОРМАЦІЯ_2 , якщо вважати, що це були їх працівники, достеменно знали кого вони хватають за руку, також вони достеменно знали, що знаходяться на території іншої адміністративно-територіальної одиниці, яка не належить до них, чим порушили територіальну підвідомчість, приїхавши до Пересипського (раніше Суворовського ) району м. Одеси, а тому їх дії, щодо вимоги надати для перевірки військово-облікових документів від ОСОБА_1 12.09.2024 року, на території Пересипського районну м. Одеси у приміщенні Суворовського районного суду м. Одеси, є противоправними.
Також, на думку позивача, є противоправні дії з її боку посадової особи ІНФОРМАЦІЯ_2 , щодо відмови назвати своє прізвище 12.09.2024 року, на території Пересипської районну м. Одеси у приміщенні Суворовського районного суду м. Одеси.
Не погоджуючись з наведеними діями відповідача, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.
Ухвалою від 30.09.2024 року суд відкрив провадження в адміністративній справі та ухвалив розгляд справи № 420/30420/24 здійснювати за правилами загального позовного провадження та призначив підготовче судове засідання на 29.10.2024 року.
В підготовче засідання, призначене на 29.10.2024 року, з'явилися позивач. Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та завчасно.
Позивачем заявлено клопотання про витребування доказів, а саме витребувати від ІНФОРМАЦІЯ_1 належним чином завірені копії звернення про доставлення особи, що вчинив адміністративні правопорушення за ст.210 КУПаП щодо ОСОБА_1 від 17.07.2024 року; документів, що послугували зробити звернення 17.07.2024 про доставлення особи що вчинив адміністративні правопорушення за ст.210 КУПаП щодо ОСОБА_1 ; особистої справи ОСОБА_1 25.09.2024 року, яка знаходиться у відповідача; положення про діяльності ІНФОРМАЦІЯ_2 2.5; наказу щодо діяльності ІНФОРМАЦІЯ_2 його працівників на території АДРЕСА_2 .
Ухвалою від 29.10.2024 року суд клопотання позивача про витребування доказів у справі №420/30420/24 задовольнив частково. Витребував від ІНФОРМАЦІЯ_1 докази по справі №420/30420/24, а саме належним чином засвідчені копії: - звернення щодо доставлення громадян, які вчинили адміністративні правопорушення за ст. 210 КУпАП відносно ОСОБА_1 від 17.07.2024 року; - документів, які стали підставою для формування звернення щодо доставлення громадян, які вчинили адміністративні правопорушення за ст. 210 КУпАП відносно ОСОБА_1 від 17.07.2024 року; - наказ або інший документ, що дозволяє працівникам ІНФОРМАЦІЯ_1 проводити перевірку документів у громадян України на території Пересипського (раніше Суворовського) району міста Одеси.
Суд ухвалою, занесеною до протоколу судового засідання від 29.10.2024 року, відклав підготовче засідання на 26.11.2024 року.
Підготовче судове засідання, призначене на 26.11.2024 року, було відкладено на 24.12.2024 року у зв'язку з оголошенням повітряної тривоги в м. Одеса.
В підготовче удове засідання, призначене на 24.12.2024 року, учасники справи не з'явилися, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином та завчасно.
Від позивача надійшла заява, в якій позивач просить суд повторно направити ухвалу про витребування доказів відповідачу, попередити його що за не виконання ухвали суду передбачений штраф та перенести засідання на іншу дату з урахуванням строків на надання доказів для відповідача.
Ухвалою від 24.12.2024 року суд повторно витребував від ІНФОРМАЦІЯ_1 докази по справі №420/30420/24, а саме належним чином засвідчені копії: - звернення щодо доставлення громадян, які вчинили адміністративні правопорушення за ст. 210 КУПаП відносно ОСОБА_1 від 17.07.2024 року; - документів, які стали підставою для формування звернення щодо доставлення громадян, які вчинили адміністративні правопорушення за ст. 210 КУПаП відносно ОСОБА_1 від 17.07.2024 року; - наказ або інший документ, що дозволяє працівникам ІНФОРМАЦІЯ_1 проводити перевірку документів у громадян України на території Пересипського (раніше Суворовського) району міста Одеси.
Ухвалою від 24.12.2024 року суд продовжив шістдесятиденний строк підготовчого провадження у справі № 420/30420/24 на тридцять днів та відклав підготовче засідання на 21.01.2025 року.
Підготовчі засідання, призначені на 21.01.2025 року та 28.01.2025 року, було перенесено у зв'язку з перебуванням судді на лікарняному. Призначено підготовче засідання на 12.03.2025 року.
В підготовче засідання, призначене на 12.03.2025 року, з'явився позивач. Представник відповідача в підготовче засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та завчасно.
До суду від ОСОБА_1 надійшла заява, в якій просить суд прийняти відмову позивача від частини позивних вимог у справі 420/30420/24, а саме щодо вимоги про стягнення з ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 , кошти у розмірі 70 000 (сімдесят тисяч шістсот ) грн., у рахунок відшкодування моральної шкоди.
Ухвалою від 12.03.2024 року суд прийняв відмову ОСОБА_1 від частини позовних вимог заявлених до ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо стягнення з ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 , кошти у розмірі 70000 (сімдесят тисяч шістсот ) грн., у рахунок відшкодування моральної шкоди. Закрив провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та стягнення моральної шкоди в частині позовних вимог про стягнення з ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 , кошти у розмірі 70 000 (сімдесят тисяч шістсот ) грн., у рахунок відшкодування моральної шкоди.
В підготовчому засіданні позивачем заявлено клопотання про виклик в якості свідка працівника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 .
Суд ухвалою, занесеною до протоколу судового засідання від 12.03.2025 року, відмовив у клопотанні позивача про виклик свідка.
Ухвалою суду від 12.03.2025 року закрито підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду на 08.04.2025 року.
Ухвалою суду від 12.03.2025 року застосовано до ІНФОРМАЦІЯ_1 захід процесуального примусу шляхом накладення штрафу в порядку ч.2 ст.149 КАС України. Стягнуто в дохід Державного бюджету України із ІНФОРМАЦІЯ_1 штраф у розмірі 908 (дев'ятсот вісім) грн. 40 коп. на рахунок Державної судової адміністрації України.
В судове засідання, призначене на 08.04.2025 року, з'явився позивач. Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та завчасно.
В судовому засіданні 08.04.2025 року, під час розгляду справи по суті, позивач підтримав позовну заяву та просивзадовольнити з підстав зазначених в позовній заяві.
У судовому засіданні 08.04.2025 року суд з'ясував думку позивача щодо продовження розгляду справи в порядку письмового провадження.
Ухвалою, занесеною до протоколу судового засідання від 08.04.2025 року, суд задовольнив клопотання позивача та на підставі ч. 3 ст. 194 КАС України здійснив розгляд справи в порядку письмового провадження.
Відповідач своїм правом на подання відзиву на позов не скористався.
Частиною 4 статті 159 КАС України визначено, що подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами, відповідно до вимог ч. 6 ст. 162 КАС України.
Розглянувши матеріали справи, ознайомившись з заявами учасників справи по суті справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 , з 12.06.2019 року, що підтверджується витягом з реєстру територіальної громади від 01.08.2024 року.
Як стверджує позивач у позові, він стоїть на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_8 і має відстрочку від мобілізації до 2028 року, доказів зворотнього відповідачем до суду не надано.
ІНФОРМАЦІЯ_9 направлено звернення від 17.07.2024 року за вих. №С/11178 до начальника відділу поліції №5 Одеського районного управління поліції № 1 Головного управління національної поліції в Одеській області щодо доставлення громадян, які вчинили адміністративні правопорушення за статтями 210, 2101 КУПаП, до ІНФОРМАЦІЯ_1 для складення протоколів про адміністративні правопорушення, в якому просив відповідно до статті 259 Кодексу України про адміністративні правопорушення, внести дані до відповідної бази по розшуку та доставити до ІНФОРМАЦІЯ_2 громадянина, який порушив законодавство про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, встановлені правила військового обліку, для складання протоколів про адміністративні правопорушення відносно: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , адреса місця проживання: « АДРЕСА_1 », за порушення ч. 3, 10 ст. 1, ч. 11 ст. 38 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", п.п 8, 10, п. 1, 3 додатку 2 до порядку Правили віськового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, ст. 210 КУПАП.
Згідно рапорту інспектора ВП № 2 Фастівського районного управління поліції ГУНП в Київській області від 01.08.2024 року, 01.08.2024 року ОСОБА_1 , як особу яка перебуває у розшуку, було доставлено до ІНФОРМАЦІЯ_5 для вирішення питання стосовно притягнення до адміністративної відповідальності за статтями 210, 210-1 КУпАП.
01.08.2024 року ОСОБА_1 за допомогою електронної пошти ( ІНФОРМАЦІЯ_10 ) направив на електронну пошту ІНФОРМАЦІЯ_11 Інформаційний запит, адресований ІНФОРМАЦІЯ_1 , у якому зазначив, що працівники Фастівського поліції Київської області повідомили його, що ІНФОРМАЦІЯ_4 17 липня 2024 року зробив подання до Управляння поліції №5 щодо розшуку ОСОБА_1 . 01.08.2024 ОСОБА_1 проїхав до ІНФОРМАЦІЯ_5 для з'ясування обставин і причин такого розшуку з боку іншого ТЦК. ІНФОРМАЦІЯ_6 перевірив документи і жодних претензій не мав, але в той же час зазначив, що зняття особи з розшуку має робити відповідне ТЦК та СП.
Посилаючись на ст.ст. 34, 40 Конституції України та Закон України «Про доступ до публічної інформації», ОСОБА_1 просив:
« 1.1. Надати завірену або завірені належним чином фотокопію подання щодо ОСОБА_1 зверненя щодо доставлення громадянина які вчинили правопорушення за ст.210,210-1 кодексу України про адміністративне правопорушення, якщо таке існує;
1.2. Надати завірену належним чином фотокопію журнала реєстрації вихідної кореспонденції за період з 01.07.2024 року по 17.07.2024 року, де таке подання подавалося до поліції;
1.3. Надати завірену належним чином фотокопію документів на підставі чого було зроблення подання звернення щодо ОСОБА_1 та його доставлення громодянина які вчинили правопорушення за ст.210, 210-1 кодексу України про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 ;
1.4. Надати код ЄРДПО юридичної особи ІНФОРМАЦІЯ_4 ;
1.5. Надати код ЄРДПО юридичної особи ІНФОРМАЦІЯ_12 ;
1.6. Відповідь на даний запит надати впродовж встановленого відповідним законом строку (п'ять днів), листом, на електрону пошту ІНФОРМАЦІЯ_10 , на яку вже ви надавали відповідь з персональними даними заявнику.
2. Надати всі документи на ознаймлення щодо ОСОБА_1 де йде згадування про заявника у будь якій формі, які знаходяться у розпоряджені Міністерство оборони України ІНФОРМАЦІЯ_13 .».
Вказаний інформаційний запит від 01.08.2024 року був направлений на офіційну електронну адресу відповідача - « ІНФОРМАЦІЯ_11 », що підтверджується матеріалами справи.
Проте, як стверджує позивач у позові, у встановлений законом строк (протягом 5 днів) відповіді на його інформаційний запит від ІНФОРМАЦІЯ_1 отримано не було.
21.08.2024 року ІНФОРМАЦІЯ_9 направив до відділу поліції №5 Одеського районного управління поліції №1 Головного управління національної поліції в Одеській області лист за вих. № ЮР/14254, яким повідомив, що запит щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , був помилково направлений, необхідність його розшуку відсутня. Також вказаним листом ІНФОРМАЦІЯ_9 просив повернути без виконання надіслане до відділу поліції №5 Одеського районного управління поліції №1 Головного управління національної поліції в Одеській області повідомлення щодо ухилення вказаного вище громадянина від виконання віськового обов'язку.
Листом від 23.08.2024 року вих. № 60.5785-К відділ поліції №5 Одеського районного управління поліції №1 Головного управління національної поліції в Одеській області на запит позивача повідомив, що згідно даних системи ІПНП «Цунамі» наявне звернення ІНФОРМАЦІЯ_1 С/11178 від 17.07.2024, щодо порушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію. Звернення зареєстровано за № 4147 від 17.07.2024 та внесено до ІПНП відділом поліції № 5 Одеського районного управлінням поліції Головного управління національної поліції в Одеській області. За результатами розгляду рішення прийнято відповідно до Закону України «Про звернення громадян». В подальшому до ВП № 5 ОРУП № 1 ГУНП в Одеській області надійшло звернення ЮР/14254 від 21.08.2024 з ІНФОРМАЦІЯ_2 , звернення зареєстровано вх. 4875 від 21.08.2024 про те, що раніше направлений запит стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , був помилково направлений, необхідність його розшуку відсутня. Також станом на 23.08.2024 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , в розшуку за ІНФОРМАЦІЯ_4 не перебуває.
Також 12.09.2024 року Суворовським районним судом м. Одеси було проведено судове засідання у цивільній справі № 752/8869/19 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_4 , треті особи: Голосіївська районна державна адміністрація в м. Київ, Орган опіки та піклування Пересипської районної адміністрації ОМР, ОСОБА_5 про усунення перешкод у спілкуванні неповорідних брата та сестри та встановлення способів спілкування брата та сестри, на якому ОСОБА_1 приймав участь, що підтверджується протоколом судового засідання від 12.09.2024 року.
Як зазначає позивач в позові, на контрольно пропускному пункті Суворовського районного суду м. Одеси, у нього відбулася розмова при включеному телефоні і запису розмови на камеру, із особою, яка зазначила, що він є працівником ІНФОРМАЦІЯ_2 , та виконує тут службові повноваження і вимагала в нього надати військово облікові документи, та щоб він повідомив своє прізвище. На неодноразову вимогу позивача повідомити своє прізвище, вказана особа, яка зазначила, що він є працівником ІНФОРМАЦІЯ_2 , відмовилась.
12.09.2024 року ОСОБА_1 звернувся із інформаційним запитом на отримання публічної інформації до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому, посилаючись на Закон України «Про доступ до публічної інформації», просив надати йому відомості щодо діяльності ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме:
- надати завірену належним чином копію наказу або розпорядження вищого керівництва щодо територіальної діяльності ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
- надати копію положення про діяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
- повідомити, чи мають право працівники ІНФОРМАЦІЯ_1 вручати повістки за межами своєї адміністративно-територіальної одиниці (якщо так, то надати документ або вказати норму права, де це дозволено);
- повідомити, чи мають право працівники ІНФОРМАЦІЯ_1 перевіряти документи за межами своєї адміністративно-територіальної одиниці (якщо так, то надати документ або вказати норму права, де це дозволено);
- надати завірену належним чином копію наказу (або інша назва документа), що дозволяє працівникам ІНФОРМАЦІЯ_1 проводити перевірку документів у громадянина України на території Пересипського району м. Одеси;
- повідомити, чи направляло керівництво ІНФОРМАЦІЯ_1 12.09.2024 року своїх працівників до Суворовського районного суду за адресою: вул. Чорноморського козацтва, 68, який знаходиться на території Пересипського району м. Одеси (якщо так, то повідомити посади і прізвища осіб);
- повідомити, чи зафіксовані події (порушення) зі сторони ІНФОРМАЦІЯ_1 12.09.2024 року на території Суворовського районного суду за адресою: вул. Чорноморського козацтва, 68, або поряд з ним на території Пересипського району м. Одеси;
- повідомити прізвища та посади працівників ІНФОРМАЦІЯ_1 , які 12.09.2024 року перебували на території Суворовського районного суду за адресою: вул. Чорноморського козацтва, 68;
- повідомити, чи мають право працівники ІНФОРМАЦІЯ_1 застосовувати силу до людини;
- повідомити, чи проводить ІНФОРМАЦІЯ_9 негласні слідчі дії щодо громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 ;
- надати копію наказу або звернення ІНФОРМАЦІЯ_1 до відділу поліції №5 м. Одеси ЮР/14254 від 21/08/2024 щодо ОСОБА_1 ;
- надати копію журнала вихідної кореспонденції, де згадується прізвище ОСОБА_1 ;
- надати копію всіх звернень від ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо ОСОБА_1 , які були направлені до структур державної влади та приватної власності (якщо такі були).
Вказаний інформаційний запит від 12.09.2024 року був направлений на офіційну електронну адресу відповідача - « ІНФОРМАЦІЯ_11 », що підтверджується матеріалами справи.
Разом з тим, за твердженням позивача, у встановлений законом строк (протягом 5 днів) відповіді на його інформаційний запит від ІНФОРМАЦІЯ_1 отримано не було.
Позивач не погоджуються з діями ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо подання Звернення від 17.07.2024 року відносно нього до начальника поліції №5 Одеського районного управління поліції № 1 про доставлення громадян, які вчинили адміністративні правопорушення за ст.210 КУПаП до ІНФОРМАЦІЯ_2 від 17.07.2024 року, щодо вимоги надати для перевірки військово-облікових документів від ОСОБА_1 12.09.2024 року, на території Пересипського районну м. Одеси у приміщенні Суворовського районного суду м. Одеси та з діями посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови назвати своє прізвище ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 , на території Пересипської районну м. Одеси у приміщенні Суворовського районного суду м. Одеси, а тому звернувся до суду з позовною заявою.
Вирішуючи даний публічно-правовий спір, що виник між сторонами, суд виходить з такого.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В силу статті 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України "Про військовий обов'язок і військову службу", частиною першою статті 1 якого передбачено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» здійснюється правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби.
Зокрема, відповідно до ч.ч. 2, 3, 7, 9 ст. 1 вказаного Закону:
Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, центри надання адміністративних послуг, центри рекрутингу та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).
Щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають взяттю на військовий облік; призовники - особи, які взяті на військовий облік; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
В даному випадку позивач відноситься до категорії - військовозобов'язаний.
З 24 лютого 2022 року відповідно до Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в Україні введено режим воєнного стану, який діє до теперішнього часу.
Згідно з пунктом 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 65/2022 "Про загальну мобілізацію" оголошено про проведення загальної мобілізації.
Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначає Закон України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (далі - Закон №3543-ХІІ).
Згідно із статтею 1 Закону №3543-ХІІ мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу.
З моменту оголошення мобілізації (крім цільової) чи введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях настає особливий період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій (частина восьма статті 4 Закону №3543-XII).
Абзацом другим частини першої статті 22 Закону №3543-XII визначено, що громадяни зобов'язані, зокрема, з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом Служби зовнішньої розвідки України) для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період.
Під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними повістках або мобілізаційних розпорядженнях; інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження. У разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк, (частина третя статті 22 Закону №3543-ХІІ).
Призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів Служби зовнішньої розвідки України - відповідний підрозділ Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язаних Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту) (частина п'ята статті 22 Закону №3543-ХІІ).
Стаття 23 Закону №3543-XII передбачає можливість відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пункту 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154 (зі змінами) (далі - Положення №154) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Пунктом 2 абзацу 2 Положення №154 визначено, що покладення на територіальні центри комплектування та соціальної підтримки завдань, не передбачених законодавством, не допускається.
Положенням №154 визначено, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки у своїй діяльності керуються Конституцією та законами України, актами Президента України, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, наказами та директивами Верховного Головнокомандувача Збройних Сил, Міноборони, Міністра оборони, Головнокомандувача Збройних Сил, Генерального штабу Збройних Сил.
Пунктом 8 Положення №154 визначено, що завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених обов'язків, зокрема, є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, контроль за його станом, зокрема в місцевих органах виконавчої влади, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення призову громадян на військову службу, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.
Відповідно до пункту Положення №154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Згідно з пунктом 9 цього Положення територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, серед іншого:
здійснюють заходи оповіщення та призову громадян (крім військовозобов'язаних та резервістів СБУ та Служби зовнішньої розвідки): на військову службу за призовом осіб офіцерського складу; на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період (зарахованих до військового оперативного резерву); на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період (незалежно від місця їх перебування на військовому обліку);
розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи;
звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції щодо доставлення до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення;
розглядають справи (цілодобово під час проведення мобілізації та/або у період воєнного стану) про адміністративні правопорушення та накладають адміністративні стягнення відповідно та з дотриманням Кодексу України про адміністративні правопорушення;
виконують інші функції відповідно до законодавства.
Також пунктом 11 Положення № 154 визначено, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань та функцій, зокрема: оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку, а також ведуть їх спеціальний облік.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560 затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі - Порядок №560), відповідно до п. 28 якого встановлено, що виклик громадян до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки чи їх відділів, відповідних підрозділів розвідувальних органів. Центрального управління або регіональних органів СБУ під час мобілізації здійснюється шляхом вручення (надсилання) повістки.
Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560 (далі Порядок), визначено: механізм реалізації повноважень та взаємодію між місцевими держадміністраціями, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від підпорядкування і форми власності, органами військового управління, органами та підрозділами, що входять до системи поліції, та посадовими особами територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки з організації проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період; процедуру оповіщення військовозобов'язаних та резервістів, їх прибуття до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, військових частин Збройних Сил, інших військових формувань, Центрального управління або регіонального органу СБУ чи відповідного підрозділу розвідувальних органів; процедуру перевірки військово-облікових документів громадян, уточнення персональних даних військовозобов'язаних та резервістів та внесення відповідних змін у військово-облікові документи; процедуру надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення; організацію медичного огляду військовозобов'язаних та резервістів для визначення придатності до військової служби; процедуру оформленняпризову навійськову службупід часмобілізації,на особливийперіод; механізм відправлення військовозобов'язаних та резервістів до місць проходження військової служби.
Згідно пунктів 2, 3, 5, 6 цього Порядку, на військову службу під час мобілізації, на особливий період призиваються резервісти та військовозобов'язані, які придатні до військової служби за станом здоров'я та не мають права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», для комплектування (доукомплектування) з'єднань, військових частин, установ, організацій, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, навчальних частин (центрів) (далі - військові частини) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення з правоохоронними функціями (далі - Збройні Сили та інші військові формування). Призов резервістів та військовозобов'язаних на військовуслужбу підчас мобілізаціїпроводиться впорядку,визначеному Законами України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», «Про військовий обов'язок і військову службу» та цим Порядком.
Призов резервістів та військовозобов'язаних навійськову службупід часмобілізації,на особливийперіод проводитьсянезалежно відмісця їхперебування навійськовому обліку. Генеральний штаб Збройних Сил через оперативнікомандування та(військові)адміністрації здійснюєуправління призовомгромадян навійськову службупід часмобілізації тавизначає обсягиїх призову (крім СБУ тарозвідувальних органів).
Призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації, на особливий період здійснюється у строки та в обсягах, визначених мобілізаційними планами, мобілізаційними директивами (розпорядженнями) Головнокомандувача Збройних Сил або Генерального штабу Збройних Сил.
У свою чергу, керівники районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки з набранням чинності Указом Президента України про оголошення (продовження) мобілізації та/або з отриманням розпорядження відповідного керівника обласного (Київського та Севастопольського міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки з визначеними строками та обсягами призову резервістів та військовозобов'язаних, у відповідності до п. 15 Порядку, серед іншого:
здійснюють розподіл обсягів призову (вилучення) мобілізаційних ресурсів між територіальними громадами, підприємствами, установами та організаціями;
організовують проведення уповноваженими представниками районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки перевірок в осіб чоловічої статі віком від 18 до 60 років військово-облікового документа (військово-облікового документа в електронній формі);
здійснюють оповіщення резервістів та військовозобов'язаних у складі груп оповіщення, до складу яких залучаються представники структурних підрозділів районних, міських держадміністрацій (військових адміністрацій), виконавчих органів міських, селищних, сільських рад, підприємств, установ, організацій, представники районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки і поліцейські;
звертаються до територіального органу (підрозділу) поліції для адміністративного затримання та доставлення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210 і 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення;
вживають заходів разом з представниками територіальних органів (підрозділів) поліції до адміністративного затримання та доставляння до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки осіб, які відмовляються від отримання повісток або порушили правила військового обліку;
здійснюють оформлення призову резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації, на особливий період;
контролюють виконання заходів оповіщення, збору, призову та відправлення призваних на військову службу під час мобілізації громадян до місць проходження військової служби;
повідомляють територіальному органу (підрозділу) поліції про факти, які свідчать про вчинення кримінального правопорушення громадянами, які ухиляються від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період.
Оповіщення резервістів та військовозобов'язаних може здійснюватися представниками районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки окремо від груп оповіщення.
Згідно п.п. 28, 31 Порядку, виклик громадян до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки чи їх відділів, відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ під час мобілізації здійснюється шляхом вручення (надсилання) повістки.
Повістки мають право вручати, в тому числі представники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки - в межах адміністративної території, на яку поширюється повноваження відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
У відповідності до п. 35 Порядку, представники, уповноважені вручати повістки, здійснюють оповіщення громадян як самостійно, так і у складі груп оповіщення. Вручення повісток резервістам та військовозобов'язаним здійснюється цілодобово за адресою місця проживання або адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання, роботи, навчання, у громадських місцях, громадських будинках та спорудах, місцях масового скупчення людей, територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, на пунктах пропуску (блок-постах), пунктах пропуску через державний кордон України.
Згідно п.п. 49, 50, 51 Порядку, у період проведення мобілізації (крім цільової), уповноважені представники територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейські, а також представники Держприкордонслужби мають право вимагати у громадян чоловічої статі віком від 18 до 60 років військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі) разом з документом, що посвідчує особу. Право наперевірку військово-облікового документа (військово-обліковогодокумента велектронній формі) у резервістів та військовозобов'язаних під час мобілізації надається представникам територіального центру комплектування та соціальної підтримки, уповноваженим вручати повістки (далі-уповноважені представники).
Перевірка військово-облікового документа (військово-облікового документа в електронній формі) у громадян чоловічої статі віком від 18 до 60 років може здійснюватися: у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон України - представниками органів охорони державного кордону або їх структурних підрозділів Держприкордонслужби; за місцем проживання, роботи, навчання, у громадських місцях, громадських будинках та спорудах, місцях масового скупчення людей, на пунктах пропуску (блок-постах) - уповноваженими представниками територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки або поліцейськими.
Під час перевірки військово-облікового документа (військово-облікового документа в електронній формі) разом з документом, що посвідчує особу, уповноважений представник територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейський здійснює фото- і відеофіксацію процесу пред'явлення та перевірки документів із застосуванням технічних приладів та засобів фото- та відеофіксації. У разі коли під час перевірки військово-облікового документа встановлено, що особа перебуває на військовому обліку в розвідувальних органах, то процес фото- і відеофіксації пред'явлення такими особами документів не здійснюється.
Застосування технічних приладів і технічних засобів, що мають функції автоматичної фото- та відеофіксації, уповноваженими представниками територіального центру комплектування та соціальної підтримки визначається Міноборони, а органами та підрозділами поліції - МВС.
Під час перевірки військово-облікового документа:
уповноважений представник територіального центру комплектування та соціальної підтримки зобов'язаний назвати своє прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), посаду, а також пред'явити посвідчення особи, уповноваженої вручати повістки, разом з паспортом громадянина (посвідченням офіцера, військовим квитком);
поліцейські та представники органів охорони державного кордону або їх структурних підрозділів Держприкордонслужби відрекомендовуються у порядку, визначеному наказами керівників Національної поліції та Держприкордонслужби відповідно.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487 затверджено Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі Порядок №1487), який визначає механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності (далі - підприємства, установи та організації).
Пункт 79 Порядку №1487 передбачає, що районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема:
організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством;
виявляють призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які проживають на території адміністративно-територіальної одиниці, проте не перебувають на військовому обліку;
організовують оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів про їх виклик до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, приписки до призовної дільниці, взяття на військовий облік, призначення на особливий період, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів і забезпечують здійснення контролю за їх прибуттям;
звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції (у разі неможливості складення протоколу про адміністративне правопорушення на місці його вчинення) для доставлення осіб, які скоїли адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, з метою складення протоколів про адміністративні правопорушення, до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому ця особа перебуває (повинна перебувати) на військовому обліку (додаток 20);
виключають з військового обліку на підставі відповідних підтвердних документів осіб, які за рішенням суду визнані недієздатними, оголошені померлими (такими, що пропали безвісти), засуджені до позбавлення волі або померли;
проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього; виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Пункт 56 цього ж Порядку визначає повноваження Національної поліції, яка за зверненням районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ (додаток 20) здійснює адміністративне затримання та доставлення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Додатком 2 до Порядку №1487 визначені Правила військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, пунктом 1 яких передбачено, що призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні:
1) перебувати на військовому обліку: за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки ;
2) прибувати за викликом районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки на збірні пункти, призовні дільниці, до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов'язаних та резервістів;
3) не змінювати місце проживання з моменту оголошення мобілізації та у воєнний час без дозволу керівника відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів СБУ, Служби зовнішньої розвідки - без дозволу відповідного керівника);
4) проходити медичний огляд та лікування в закладах охорони здоров'я згідно з рішеннями комісій з питань приписки, призовних комісій або військово-лікарських комісій районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я СБУ, а у Службі зовнішньої розвідки - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки;
5) проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі, проходити службу у військовому резерві;
6) особисто прибувати до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки з паспортом громадянина України і військово-обліковими документами для зняття з військового обліку в разі вибуття в іншу місцевість до нового місця проживання, за межі України на постійне місце проживання або на строк більше трьох місяців, у разі зміни місця проживання в межах міста з переїздом на територію іншого адміністративного району;
7) особисто в семиденний строк з дня прибуття до нового місця проживання прибувати із паспортом громадянина України і військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (органу СБУ, підрозділу Служби зовнішньої розвідки, закордонної дипломатичної установи України), який організовує та веде військовий облік на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, для взяття на військовий облік;
8) особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних, зазначених у статті 7 Закону України Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію;
9) негайно повідомляти районним (міським) територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки, органам СБУ, підрозділам Служби зовнішньої розвідки за місцем військового обліку про втрату військово-облікового документа;
10) звіряти не рідше одного разу на п'ять років власні персональні дані з обліковими даними районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки;
11) подавати щороку до 1 жовтня до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки документи, що підтверджують право громадян на відстрочку від призову на строкову військову службу.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_9 направлено звернення від 17.07.2024 року за вих. №С/11178 до начальника відділу поліції №5 Одеського районного управління поліції № 1 Головного управління національної поліції в Одеській області щодо доставлення громадян, які вчинили адміністративні правопорушення за статтями 210, 2101 КУПаП, до ІНФОРМАЦІЯ_1 для складення протоколів про адміністративні правопорушення, в якому просив відповідно до статті 259 Кодексу України про адміністративні правопорушення, внести дані до відповідної бази по розшуку та доставити до ІНФОРМАЦІЯ_2 громадянина, який порушив законодавство про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, встановлені правила військового обліку, для складання протоколів про адміністративні правопорушення відносно: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , адреса місця проживання: « АДРЕСА_1 », за порушення ч. 3, 10 ст. 1, ч. 11 ст. 38 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", п.п 8, 10, п. 1, 3 додатку 2 до порядку Правили віськового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, ст. 210 КУПАП.
Згідно рапорту інспектора ВП № 2 Фастівського районного управління поліції ГУНП в Київській області від 01.08.2024 року, 01.08.2024 року ОСОБА_1 , як особу яка перебуває у розшуку, було доставлено до ІНФОРМАЦІЯ_5 для вирішення питання стосовно притягнення до адміністративної відповідальності за статтями 210, 210-1 КУпАП.
01.08.2024 року ОСОБА_1 за допомогою електронної пошти ( ІНФОРМАЦІЯ_10 ) направив на електронну пошту ІНФОРМАЦІЯ_11 Інформаційний запит, адресований ІНФОРМАЦІЯ_1 , у якому зазначив, що працівники Фастівського поліції Київської області повідомили його, що ІНФОРМАЦІЯ_4 17 липня 2024 року зробив подання до Управляння поліції №5 щодо розшуку ОСОБА_1 . 01.08.2024 ОСОБА_1 проїхав до ІНФОРМАЦІЯ_5 для з'ясування обставин і причин такого розшуку з боку іншого ТЦК. ІНФОРМАЦІЯ_6 перевірив документи і жодних претензій не мав, але в той же час зазначив, що зняття особи з розшуку має робити відповідне ТЦК та СП.
Посилаючись на ст.ст. 34, 40 Конституції України та Закон України «Про доступ до публічної інформації», ОСОБА_1 просив:
« 1.1. Надати завірену або завірені належним чином фотокопію подання щодо ОСОБА_1 зверненя щодо доставлення громадянина які вчинили правопорушення за ст.210,210-1 кодексу України про адміністративне правопорушення, якщо таке існує;
1.2. Надати завірену належним чином фотокопію журнала реєстрації вихідної кореспонденції за період з 01.07.2024 року по 17.07.2024 року, де таке подання подавалося до поліції;
1.3. Надати завірену належним чином фотокопію документів на підставі чого було зроблення подання звернення щодо ОСОБА_1 та його доставлення громодянина які вчинили правопорушення за ст.210, 210-1 кодексу України про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 ;
1.4. Надати код ЄРДПО юридичної особи ІНФОРМАЦІЯ_4 ;
1.5. Надати код ЄРДПО юридичної особи ІНФОРМАЦІЯ_12 ;
1.6. Відповідь на даний запит надати впродовж встановленого відповідним законом строку (п'ять днів), листом, на електрону пошту ІНФОРМАЦІЯ_10 , на яку вже ви надавали відповідь з персональними даними заявнику.
2. Надати всі документи на ознаймлення щодо ОСОБА_1 де йде згадування про заявника у будь якій формі, які знаходяться у розпоряджені Міністерство оборони України ІНФОРМАЦІЯ_13 .».
Вказаний інформаційний запит від 01.08.2024 року був направлений на офіційну електронну адресу відповідача - « ІНФОРМАЦІЯ_11 », що підтверджується матеріалами справи.
Проте, як стверджує позивач у позові, у встановлений законом строк (протягом 5 днів) відповіді на його інформаційний запит від ІНФОРМАЦІЯ_1 отримано не було.
21.08.2024 року ІНФОРМАЦІЯ_9 направив до відділу поліції №5 Одеського районного управління поліції №1 Головного управління національної поліції в Одеській області лист за вих. № ЮР/14254, яким повідомив, що запит щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , був помилково направлений, необхідність його розшуку відсутня. Також вказаним листом ІНФОРМАЦІЯ_9 просив повернути без виконання надіслане до відділу поліції №5 Одеського районного управління поліції №1 Головного управління національної поліції в Одеській області повідомлення щодо ухилення вказаного вище громадянина від виконання віськового обов'язку.
Листом від 23.08.2024 року вих. № 60.5785-К відділ поліції №5 Одеського районного управління поліції №1 Головного управління національної поліції в Одеській області на запит позивача повідомив, що згідно даних системи ІПНП «Цунамі» наявне звернення ІНФОРМАЦІЯ_1 С/11178 від 17.07.2024, щодо порушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію. Звернення зареєстровано за № 4147 від 17.07.2024 та внесено до ІПНП відділом поліції № 5 Одеського районного управлінням поліції Головного управління національної поліції в Одеській області. За результатами розгляду рішення прийнято відповідно до Закону України «Про звернення громадян». В подальшому до ВП № 5 ОРУП № 1 ГУНП в Одеській області надійшло звернення ЮР/14254 від 21.08.2024 з ІНФОРМАЦІЯ_2 , звернення зареєстровано вх. 4875 від 21.08.2024 про те, що раніше направлений запит стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , був помилково направлений, необхідність його розшуку відсутня. Також станом на 23.08.2024 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , в розшуку за ІНФОРМАЦІЯ_4 не перебуває.
Однак, доказів порушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію відповідачем до суду не надано.
Ухвалою від 29.10.2024 року суд клопотання позивача про витребування доказів у справі №420/30420/24 задовольнив частково. Витребував від ІНФОРМАЦІЯ_1 докази по справі №420/30420/24, а саме належним чином засвідчені копії: - звернення щодо доставлення громадян, які вчинили адміністративні правопорушення за ст. 210 КУпАП відносно ОСОБА_1 від 17.07.2024 року; - документів, які стали підставою для формування звернення щодо доставлення громадян, які вчинили адміністративні правопорушення за ст. 210 КУпАП відносно ОСОБА_1 від 17.07.2024 року; - наказ або інший документ, що дозволяє працівникам ІНФОРМАЦІЯ_1 проводити перевірку документів у громадян України на території Пересипського (раніше Суворовського) району міста Одеси.
Ухвалою від 24.12.2024 року суд повторно витребував від ІНФОРМАЦІЯ_1 докази по справі №420/30420/24, а саме належним чином засвідчені копії: - звернення щодо доставлення громадян, які вчинили адміністративні правопорушення за ст. 210 КУПаП відносно ОСОБА_1 від 17.07.2024 року; - документів, які стали підставою для формування звернення щодо доставлення громадян, які вчинили адміністративні правопорушення за ст. 210 КУПаП відносно ОСОБА_1 від 17.07.2024 року; - наказ або інший документ, що дозволяє працівникам ІНФОРМАЦІЯ_1 проводити перевірку документів у громадян України на території Пересипського (раніше Суворовського) району міста Одеси.
Однак відповідачем до суду не надано жодного документу, витребуваного судом.
Крім того, позивач зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 , з 12.06.2019 року, що підтверджується витягом з реєстру територіальної громади від 01.08.2024 року, та як стверджує позивач у позові, він стоїть на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_8 і має відстрочку від мобілізації до 2028 року.
Доказів, які б спростовували наведені відомості, відповідачем до суду також не надано.
З огляду на викладене, враховуючи відсутність доказів про порушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, суд дійшов висновку про відсутність у відповідача підстав для звернення до органів Національної поліції для доставлення позивача до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому ця особа перебуває на військовому обліку.
Щодо позовних вимог про визнання неправомірними дій ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо подання Звернення до начальника поліції №5 Одеського районного управління поліції № 1 про доставлення громадян, які вчинили адміністративні правопорушення за ст.210 КУПаП до ІНФОРМАЦІЯ_2 17.07.2024 року, щодо ОСОБА_1 (РНОКПП № НОМЕР_1 ), суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що листом від 23.08.2024 року вих. № 60.5785-К відділ поліції №5 Одеського районного управління поліції №1 Головного управління національної поліції в Одеській області на запит позивача повідомив, що в подальшому до ВП № 5 ОРУП № 1 ГУНП в Одеській області надійшло звернення ЮР/14254 від 21.08.2024 з ІНФОРМАЦІЯ_2 , звернення зареєстровано вх. 4875 від 21.08.2024 про те, що раніше направлений запит стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , був помилково направлений, необхідність його розшуку відсутня. Також станом на 23.08.2024 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , в розшуку за ІНФОРМАЦІЯ_4 не перебуває.
Однак, позивач вважає, що самостійне усунення суб'єктом владних повноважень негативних наслідків своїх дій, зокрема шляхом відкликання звернення про розшук, не усуває факту самого порушення та не відновлює у повному обсязі порушених прав позивача.
Частиною 1 статті 2 КАС України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Положеннями статті 55 Конституції України визначено, що кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Відповідно до статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Згідно із вищевказаними нормами права, особа має право звернутись до адміністративного суду з позовом у разі, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю відповідача (суб'єкта владних повноважень) порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. Обставини дійсного (фактичного) порушення відповідачем прав, свобод чи інтересів має довести належними та допустимими доказами саме позивач.
У розумінні КАС України захист прав, свобод та інтересів осіб, за загальним правилом, є наступним, тобто передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення.
Отже, право на судовий захист, зазвичай, має лише та особа, яка є суб'єктом (носієм) порушених прав, свобод чи інтересів. Тож для того, щоб особі було надано судовий захист, суд встановлює, чи особа дійсно має порушене право, свободу чи інтерес, і це право, свобода чи інтерес порушені відповідачем.
З урахуванням приписів статей 2, 5, 9 КАС України слід дійти висновку, що обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення, за загальним правилом, має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.
Однією з умовою розгляду судом питання про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними є доведеність позивачем порушених його прав та охоронюваних законом інтересів цими діями.
Завдання адміністративного судочинства полягає у захисті саме порушених прав особи у публічно-правових відносинах, що звернулася до суду з позовом. Суд зазначає, що обраний позивачем спосіб захисту має бути спрямований на відновлення порушених прав і захист законних інтересів, і у випадку задоволення судом його вимог, прийняте судом рішення повинно мати наслідком відновлення тих прав, за захистом яких позивач і звернувся до суду.
Аналогічна правова позиція міститься, зокрема, у постанові Верховного Суду від 17 жовтня 2018 року у справі № 360/1193/17.
Рішенням Конституційного Суду України від 01 грудня 2004 року у справі № 1-10/2004 (справа про охоронюваний законом інтерес) розтлумачено понятті «охоронюваний законом інтерес», що вживається у частині першій статті 4 Цивільно-процесуального кодексу України та інших законах України у логічно-смисловому зв'язку з поняттям «права», а саме зазначено, що цей термін треба розуміти як прагнення до користування конкретним матеріальним та/або нематеріальним благом, як зумовлений загальним змістом об'єктивного і прямо не опосередкований у суб'єктивному праві простий легітимний дозвіл, що є самостійним об'єктом судового захисту та інших засобів правової охорони з метою задоволення індивідуальних і колективних потреб, які не суперечать Конституції і законам України, суспільним інтересам, справедливості, добросовісності, розумності та іншим загально правовим засадам.
Крім того, як зазначив Конституційний Суд України у рішенні від 30 січня 2003 року № 3-рп/2003, правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах. Загальною декларацією прав людини 1948 року передбачено, що кожна людина має право на ефективне поновлення в правах компетентними національними судами у випадках порушення її основних прав, наданих їй Конституцією або законом (стаття 8). Право на ефективний засіб захисту закріплено також у Міжнародному пакті про громадянські та політичні права (стаття 2) і в Конвенції про захист прав людини та основних свобод (стаття 13).
Позивач стверджує, що надання юридичної кваліфікації діям відповідача на предмет відповідності законодавству є особливо важливим та призведе до повного відновлення законних прав та інтересів позивача.
В контексті вищенаведеного, слід зауважити, що суд повинен прийняти рішення, яке має бути справедливим та таким, що відновить порушені права позивача у заявлений ним спосіб.
У даній справі позивач надав докази, які підтверджують, що дії ІНФОРМАЦІЯ_2 були вчинені без правових підстав, що спричинило порушення його прав.
В процесі розгляду справи, судом встановлено, що відповідач, діючи поза межами наданих повноважень, ініціював розшук позивача, подаючи до органів поліції звернення із завідомо недостовірною інформацією, що зумовило безпідставне перебування позивача в розшуку.
Відповідач в ході розгляду справи не навів конкретних причин, умов та обставин, через які ці дії були вчинені.
Частиною першою статті 77 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок доведення правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Отже, саме суб'єкт владних повноважень зобов'язаний довести, що його дії були вчинені на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені законом, відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України.
Проте відповідачем не надано жодних доказів правомірності своїх дій.
Усунення контролюючим органом допущеного порушення не є безумовною підставою для відмови в задоволенні позовних вимог про визнання дій протиправними, якщо ці дії спричинили негативні наслідки для особи.
Право на ефективний судовий захист, гарантоване статтями 6, 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, а також статтями 55 та 124 Конституції України, передбачає не лише відновлення фактичного стану, але й офіційне визнання порушення, що має значення для реабілітації особи, відновлення її ділової репутації та недопущення подібних випадків у майбутньому.
Суд зазначає, що метою адміністративного судочинства є саме захист порушених прав, а не лише усунення їх наслідків. Визнання дій відповідача протиправними є необхідним елементом повного судового захисту, оскільки лише таке рішення сприятиме поновленню прав позивача у повному обсязі.
В даному випадку, є підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення.
Враховуючи вищевикладене, приймаючи до уваги протиправність дій відповідача, що призвело до безпідставного перебування позивача у розшуку, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову шляхом визнання протиправними дій ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо подання Звернення до начальника поліції №5 Одеського районного управління поліції № 1 про доставлення громадян, які вчинили адміністративні правопорушення за ст.210 КУПаП до ІНФОРМАЦІЯ_2 17.07.2024 року, щодо ОСОБА_1 (РНОКПП № НОМЕР_1 ).
Щодо позовних вимог про визнання неправомірними дій ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо вимоги надати для перевірки військово-облікових документів від ОСОБА_1 12.09.2024 року, на території Пересипського районну м. Одеси у приміщенні Суворовського районного суду м. Одеси та визнання неправомірними дій посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови назвати своє прізвище ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 , на території Пересипської районну м. Одеси у приміщенні Суворовського районного суду м. Одеси, суд зазначає наступне.
Аналіз норм Положення №154 та Постанови КМУ №560 дає підстави для висновку, що ТЦК та СП мають право здійснювати свої повноваження, включаючи вручення повісток та перевірку документів, лише в межах адміністративної території, на яку поширюється їхня юрисдикція. Здійснення таких дій в інших районах можливе лише за умови відповідного погодження або співпраці з місцевими органами влади чи іншими ТЦК та СП.
Як убачається з матеріалів справи, а саме протоколу судового засідання від 12.09.2024 року, ОСОБА_1 перебував 12.09.2024 року в Суворовському районному суді м. Одеси та приймав участь в судовому засіданні у цивільній справі № 752/8869/19 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_4 , треті особи: Голосіївська районна державна адміністрація в м. Київ, Орган опіки та піклування Пересипської районної адміністрації ОМР, ОСОБА_5 про усунення перешкод у спілкуванні неповорідних брата та сестри та встановлення способів спілкування брата та сестри.
Як зазначає позивач в позові, на контрольно пропускному пункті Суворовського районного суду м. Одеси, у нього відбулася розмова при включеному телефоні і запису розмови на камеру, із особою, яка зазначила, що він є працівником ІНФОРМАЦІЯ_2 , та виконує тут службові повноваження і вимагала в нього надати військово облікові документи, та щоб він повідомив своє прізвище. На неодноразову вимогу позивача повідомити своє прізвище, вказана особа, яка зазначила, що він є працівником ІНФОРМАЦІЯ_2 , відмовилась, що підтверджуюється наданим позивачем відеозаписом, долученим до матеріалів справи.
Наказу або іншого документу, що дозволяє працівникам ІНФОРМАЦІЯ_1 проводити перевірку документів у громадян України на території Пересипського (раніше Суворовського) району міста Одеси, до суду відповідачем не надано.
Доказів, які б спростовували наведені позивачем твердження, відповідачем до суду також не надано.
Таким чином, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог шляхом визнання протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо вимоги надати для перевірки військово-облікових документів від ОСОБА_1 12.09.2024 року, на території Пересипського районну м. Одеси у приміщенні Суворовського районного суду м. Одеси та визнання протиправними дій ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови уповноваженої особи ІНФОРМАЦІЯ_1 назвати своє прізвище ОСОБА_1 12.09.2024 року на території Пересипської районну м. Одеси у приміщенні Суворовського районного суду м. Одеси під час перевірки військово-облікових документів.
Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії"). Хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (рішення у справі "Суомінен проти Фінляндії"). Ще одне призначення обґрунтованого рішення полягає в тому, щоб продемонструвати сторонам, що вони були почуті.
Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст. 2 КАС України які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Частиною 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вищевикладене, відповідно до основних засад адміністративного судочинства, вимог законодавства України, що регулює спірні правовідносини, суд вважає, що позовні вимоги належать до задоволення.
Щодо розподілу судових витрат суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Таким чином, враховуючи задоволення позову, судові витрати позивача по сплаті судового збору у розмірі 2906,88 грн суд присуджує за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 2, 5-9, 72, 74, 76-77, 90, 139, 205, 243-246, 250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_5 , код ЄДРПОУ: НОМЕР_2 ) про визнання протиправними дій - задовольнити.
Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо подання Звернення до начальника поліції №5 Одеського районного управління поліції № 1 про доставлення громадян, які вчинили адміністративні правопорушення за ст.210 КУПаП до ІНФОРМАЦІЯ_2 17.07.2024 року, щодо ОСОБА_1 (РНОКПП № НОМЕР_1 ).
Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо вимоги надати для перевірки військово-облікових документів від ОСОБА_1 12.09.2024 року, на території Пересипського районну м. Одеси у приміщенні Суворовського районного суду м. Одеси.
Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови уповноваженої особи ІНФОРМАЦІЯ_1 назвати своє прізвище ОСОБА_1 12.09.2024 року на території Пересипської районну м. Одеси у приміщенні Суворовського районного суду м. Одеси під час перевірки військово-облікових документів.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_5 , код ЄДРПОУ: НОМЕР_2 ) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) судові витрати в розмірі 2906 (дві тисячі дев'ятсот шість) грн 88 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду або якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст рішення складено та підписано суддею 20.05.2025 року.
Суддя Г. В. Лебедєва