Ухвала від 19.05.2025 по справі 420/15027/25

Справа № 420/15027/25

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

19 травня 2025 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Свида Л.І., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , Об'єднаної житлової комісії Військової частини НОМЕР_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Одеське квартирно-експлуатаційне управління про визнання протиправної бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,- ВСТАНОВИВ:

До суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Військової частини НОМЕР_1 , Об'єднаної житлової комісії Військової частини НОМЕР_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Одеське квартирно-експлуатаційне управління про визнання протиправної бездіяльності Об'єднаної житлової комісії Військової частини НОМЕР_1 , що полягає в неоформленні особової справи полковника запасу ОСОБА_1 , зобов'язання Об'єднаної житлової комісії Військової частини НОМЕР_1 вчинити певні дії щодо оформлення особової справи полковника запасу ОСОБА_1 , визнання протиправної бездіяльності Об'єднаної житлової комісії Військової частини НОМЕР_1 , що полягає в неприйняті рішення про зарахування полковника запасу ОСОБА_1 у складі сім'ї з трьох осіб на квартирний облік у місті Одесі: до загальної черги - з 13.08.1997; до списку осіб, які користуються правом першочергового одержання житлового приміщення - з 08.12.2014; до списку осіб, які користуються правом позачергового одержання житлового приміщення - з 14.04.2012, зобов'язання Об'єднаної житлової комісії Військової частини НОМЕР_1 вчинити певні дії, а саме прийняти рішення про зарахування полковника запасу ОСОБА_1 у складі сім'ї з трьох осіб на квартирний облік: до загальної черги - з 13.08.1997; до списку осіб, які користуються правом першочергового одержання житлового приміщення - з 08.12.2014; до списку осіб, які користуються правом позачергового одержання житлового приміщення - з 14.04.2012, визнання протиправної бездіяльності суб'єкта владних повноважень - Військової частини НОМЕР_1 , що полягає в незатвердженні відповідного рішення про зарахування полковника запасу ОСОБА_1 у складі сім'ї з трьох осіб на квартирний облік: до загальної черги - з 13.08.1997; до списку осіб, які користуються правом першочергового одержання житлового приміщення - з 08.12.2014; до списку осіб, які користуються правом позачергового одержання житлового приміщення - з 14.04.2012, неоновленні списків військовослужбовців та членів їх сімей, які перебувають на квартирному обліку у військовій частині НОМЕР_1 , та ненаправленні таких списків до Одеського квартирно-експлуатаційного управління, зобов'язання Військової частини НОМЕР_1 вчинити певні дії, а саме затвердити відповідне рішення про зарахування полковника запасу ОСОБА_1 у складі сім'ї з трьох осіб на квартирний облік: до загальної черги - з 13.08.1997; до списку осіб, які користуються правом першочергового одержання житлового приміщення - з 08.12.2014; до списку осіб, які користуються правом позачергового одержання житлового приміщення - з 14.04.2012, оновити списки військовослужбовців та членів їх сімей, які перебувають на обліку у Військовій частині НОМЕР_1 та направити оновлені списки до Одеського квартирно-експлуатаційного управління.

Згідно із п. 3, п. 5 ч. 1 ст.171 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).

Відповідно до ч.1 ст.122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Згідно із ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Щодо строку звернення до суду позивач зазначає, що рішення об'єднаної житлової комісії військових частин НОМЕР_2 , 8ЦЗІ та КБ і ІТС, А1145-В, А2667-К, А2299-К, оформлене протоколом від 14.01.2021 № 29, не було доведене до відома осіб, яких воно безпосередньо стосувалося, у тому числі полковника запасу ОСОБА_1 та членів його сім'ї. Викладене свідчить про те, що ОСОБА_1 не мав можливості захистити свої права у разі виникнення технічних чи процедурних збоїв при передачі облікових справ до нової комісії та не був поставлений перед необхідністю оскарження рішення житлової комісії від 14.01.2021 № 29. У серпні 2024 року ОСОБА_1 стало відомо, що у зв'язку з реорганізацією житлових комісій його облікову справу передано до військової частини НОМЕР_1 для постановки на квартирний облік. Однак 20.08.2024 року голова об'єднаної житлової комісії військової частини НОМЕР_1 полковник ОСОБА_2 повідомив, що питання квартирного обліку полковника запасу ОСОБА_1 у в/ч НОМЕР_1 не розглядалося, оскільки документи, у тому числі особова справа ОСОБА_1 , у військовій частині НОМЕР_1 відсутні.

При цьому, доказів вчинення будь-яких дій до серпня 2024 року з метою з'ясування питання щодо квартирного обліку полковника запасу ОСОБА_1 , позивачем не надано.

Отримання відповіді від відповідача не змінює момент, з якого позивач повинен був дізнатися про порушення своїх прав, а свідчить лише про час, коли він почав вчиняти дії щодо реалізації свого права і ця дата не пов'язується та не змінює початок перебігу строку звернення до суду.

Таким чином, звернувшись до суду 14.05.2025 року, позивач пропустив строк звернення до суду, встановлений ст. 122 КАС України.

Суддя враховує, що причини пропуску строку є поважними, якщо обставини, які зумовили такі причини, є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, що оскаржує судове рішення, та пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій та підтверджені належними доказами.

Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності в публічно-правових відносинах та стимулює суд і учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Строки звернення до адміністративного суду з позовом обмежують час, протягом якого такі правовідносини вважаються спірними. Після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.

Практика Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) свідчить про те, що право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків на звернення до суду за захистом порушених прав (справа «Стаббігс на інші проти Великобританії», справа «Девеер проти Бельгії»).

Так, ЄСПЛ у своїх рішеннях наполягає на тому, що процесуальні строки (строки позовної давності) є обов'язковими для дотримання. Правила регулювання строків для подання скарги, безумовно, мають на меті забезпечення належного відправлення правосуддя і дотримання принципу юридичної визначеності. Зацікавлені особи повинні розраховувати на те, що ці правила будуть застосовані (див. рішення у справі «Перез де Рада Каванілес проти Іспанії» від 28 жовтня 1998 року, заява № 28090/95, пункт 45). Реалізуючи пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожна держава-учасниця цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких - не допустити судовий процес у безладний рух.

У рішенні «Міраґаль Есколано та інші проти Іспанії» ЄСПЛ зазначив, що строки позовної давності, яких заявники мають дотримуватися при поданні скарг, спрямовані на те, щоб забезпечити належне здійснення правосуддя і дотримання принципів правової певності. Сторонам у провадженні слід очікувати, що ці норми будуть застосовними (рішення від 25 січня 2000 року, пункт 33).

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.

Таким чином позивачу необхідно надати до суду належні докази звернення до суду з даною позовною заявою в межах строку, встановленого законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Виявлені недоліки мають бути усунені шляхом направлення позивачем до Одеського окружного адміністративного суду заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду із обґрунтуванням поважності підстав для поновлення строку звернення до адміністративного суду.

Керуючись ст. ст. 122, 161, 169, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,-

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , Об'єднаної житлової комісії Військової частини НОМЕР_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Одеське квартирно-експлуатаційне управління про визнання протиправної бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, - залишити без руху.

Запропонувати позивачу протягом десяти днів з дня вручення ухвали звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку та усунути недоліки позовної заяви.

Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.

Роз'яснити позивачу, що у разі не усунення недоліків позовної заяви у встановлений судом термін, позов буде повернуто позивачеві відповідно до приписів пункту 1 частини 4 статті 169 КАС України.

Копію ухвали надіслати позивачу.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя Леонід СВИДА