Справа № 420/26834/24
19 травня 2025 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Токмілова Л.М., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Костянтинівської сільської ради Каховського району Херсонської області про скасування розпорядження та стягнення коштів,-
До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Костянтинівської сільської ради Каховського району Херсонської області, в якій позивач просить суд (з урахуванням уточнених позовних вимог):
- скасувати Розпорядження від 29.05.2024 № 35-к «Про призупинення дії трудових договорів» начальника Костянтинівської сільської військової адміністрації з моменту його прийняття;
- стягнути з Костянтинівської сільської військової адміністрації Каховського району Херсонської області на користь ОСОБА_1 заборгованість по заробітній платі за період з червня 2024 року по жовтень 2024 року.
Ухвалою суду від 02.09.2024 позовну заяву залишено без руху та надано строк для усунення недоліків.
Ухвалою суду від 16.09.2024 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Ухвалою суду від 19.05.2025 прийнято до розгляду заяву про зміну предмету позову по справі №420/26834/24 та вирішено розглядати справу з урахуванням уточнених позовних вимог.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідачем порушено її право на своєчасне отримання заробітної плати, так я відповідно до виписки із зарплатного рахунку відкритого у АТ КБ «Приватбанк» заробітну плату за квітень 2024 року вона отримала на картковий рахунок 25.04.2024 в сумі 5366,67 грн., за травень 2024 року - отримала 27.05.2024 в сумі 8129,78 грн., а після 27.05.2024 заробітну плату вона не отримувала. Вважає, що своїми діями Відповідач порушив частину 1 статті 115 КЗпП України так, як граничним терміном виплати заробітної плати є сьоме число місяця, наступного за місяцем, в якому нараховано заробітну плату. Тому на теперішній час позивачу не виплачено заробітну плату в сумі 30297,30 грн, а саме: за червень 2024 року в сумі 10099,10 грн., за липень 2024 року - 10099,10 грн. та за серпень 2024 року - 10099,10 грн.
04.10.2024 до Одеського окружного адміністративного суду надійшов відзив, в якому відповідач не погоджується з викладеними у позовній заяві підставами, вважає їх необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, з огляду на наступне. Розпорядженням від 29.05.2024 № 35-к «Про призупинення дії трудових договорів» начальника Костянтинівської сільської військової адміністрації з 31.05.2024 до закінчення воєнного стану призупинено дію трудового договору з старостою дубівського старостинського округу ОСОБА_1 . Зазначене розпорядження є діючим і позивачкою не оскаржене до суду. Відповідач зазначає, що позивачка помилково відносить посаду старости до виборної, а тому обмеження щодо можливості призупинення трудового договору на неї не поширюються. Відповідач вважає, що позивачка не має права на заробітну плату також з огляду на те, що фактично умови трудового договору вона не виконує. Під час призупинення дії трудового договору працівник тимчасово припиняє виконувати роботу, однак трудові відносини між працівником і роботодавцем зберігаються. Вказує, що на період тимчасового призупинення дії трудового договору позивачу здійснюється фіксація належних до відшкодування сум заробітної плати в розмірі 2/3 посадового окладу, які держава-агресор рф зобов'язана компенсувати після закінчення воєнного стану.
Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд зазначає наступне.
ОСОБА_1 на підставі рішення І сесії VIII скликання №95 від 20.11.2020 затверджено на посаду старости Дубівського старостинського округу.
Витягом з доручення начальника Херсонської обласної військової адміністрації від 28.05.2024 №41-д рекомендовано вжити заходів щодо призупинення дії трудових договорів з працівниками сільських, селищних, міських рад та підпорядкованих комунальних закладів, які перебувають на тимчасово окупованій території. Термін - на період воєнного стану.
29.05.2024 розпорядженням начальника сільської військової адміністрації Костянтинівської сільської військової адміністрації №35-к призупинено дію трудового договору із старостою Дубівського старостинського округу - ОСОБА_1 .
Згідно довідки №01-17/18 від 30.09.2024 про нарахування втраченої заробітної плати, за період тимчасового призупинення дії трудового договору з працівником Костянтинівської сільської ради ОСОБА_1 , такою, що підлягає відшкодуванню (компенсації) державою агресором рф за період з 01.06.2024 по 31.08.2024 позивачу нараховано 2/3 посадового окладу за червень 2024 року у сумі 11469,00 грн, за липень 2024 року - 11469,00 грн та за серпень 2024 року - 11469,00 грн.
Позивач, вважаючи, що їй протиправно не виплачено заборгованість по заробітній платі, звернулась до суду з відповідним позовом.
Вирішуючи даний публічно-правовий спір, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 43 Конституції України встановлено, що кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду трудової діяльності, реалізовує програми професійно-технічного навчання, підготовки і перепідготовки кадрів відповідно до суспільних потреб. Використання примусової праці забороняється. Не вважається примусовою працею військова або альтернативна (невійськова) служба, а також робота чи служба, яка виконується особою за вироком чи іншим рішенням суду або відповідно до законів про воєнний і про надзвичайний стан. Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Громадянам гарантується захист від незаконного звільнення. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.
Згідно зі статтею 64 Конституції України в умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень. Не можуть бути обмежені права і свободи, передбачені статтями 24, 25, 27, 28, 29, 40, 47, 51, 52, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63 цієї Конституції.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022, затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року №2102-ІХ, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року.
Згідно з пунктом 3 зазначеного Указу у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені статтями 30-34, 38, 39, 41-44, 53 Конституції України, а також вводитися тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, які передбачені частиною першою статті 8 Закону України "Про правовий режим воєнного стану".
Відповідно до статей 1-3 Закону України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану" від 15 березня 2022 року №2136-ІХ цей Закон визначає особливості трудових відносини працівників усіх підприємств, установ, організацій в Україні незалежно від форми власності, виду діяльності і галузевої належності, а також осіб, які працюють за трудовим договором з фізичними особами, у період дії воєнного стану, введеного відповідно до Закону України "Про правовий режим воєнного стану".
На період дії воєнного стану вводяться обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина відповідно до статей 43, 44 Конституції України.
У період дії воєнного стану не застосовуються норми законодавства про працю, законів України "Про державну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування, інших законодавчих актів, що регулюють діяльність державних службовців, посадових осіб місцевого самоврядування у частині відносин, врегульованих цим Законом.
З огляду на вищевикладене положення Закону України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану", які регулюють деякі аспекти трудових відносин інакше, ніж Кодекс законів про працю, мають пріоритетне застосування на період дії воєнного стану. Водночас, інші норми законодавства про працю, які не суперечать положенням Закону України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану" також можуть або повинні застосовуватися у відносинах між працівником та роботодавцем.
Відповідно до частини 2 статті 7 Закону № 2136-IX, у період дії воєнного стану сторони трудового договору можуть домовитися про альтернативні способи створення, пересилання і зберігання наказів (розпоряджень) роботодавця, повідомлень та інших документів з питань трудових відносин та про будь-який інший доступний спосіб електронної комунікації, який обрано за згодою між роботодавцем та працівником.
Положеннями статті 13 Закону №2136-IX встановлено, що призупинення дії трудового договору - це тимчасове припинення роботодавцем забезпечення працівника роботою і тимчасове припинення працівником виконання роботи за укладеним трудовим договором у зв'язку із збройною агресією проти України, що виключає можливість обох сторін трудових відносин виконувати обов'язки, передбачені трудовим договором.
Призупинення дії трудового договору може здійснюватися за ініціативи однієї із сторін на строк не більше ніж період дії воєнного стану. У разі прийняття рішення про скасування призупинення дії трудового договору до припинення або скасування воєнного стану роботодавець повинен за 10 календарних днів до відновлення дії трудового договору повідомити працівника про необхідність стати до роботи.
Призупинення дії трудового договору не тягне за собою припинення трудових відносин.
Призупинення дії трудового договору не може бути прихованим покаранням і не застосовується до керівників та заступників керівників державних органів, а також посадових осіб місцевого самоврядування, які обіймають виборні посади.
Призупинення дії трудового договору оформлюється наказом (розпорядженням) роботодавця, в якому, зокрема, зазначається інформація про причини призупинення, у тому числі про неможливість обох сторін виконувати свої обов'язки та спосіб обміну інформацією, строк призупинення дії трудового договору, кількість, категорії і прізвища, ім'я, по батькові (за наявності), реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті) відповідних працівників, умови відновлення дії трудового договору.
Наказ (розпорядження) про призупинення дії трудового договору, укладеного з посадовими особами державних органів та органів місцевого самоврядування, роботодавець подає для погодження до військової адміністрації, яка здійснює свої повноваження на відповідній території (військові адміністрації населених пунктів та районні військові адміністрації, а за їх відсутності - обласні).
Згідно Прикінцевих положень Закону № 2136, визначено початок набрання чинності Законом з дня, наступного за днем його опублікування. Доповнено Главу XIX "Прикінцеві положення" Кодексу законів про працю України пунктом 2 такого змісту: "2. Під час дії воєнного стану, введеного відповідно до Закону України "Про правовий режим воєнного стану", діють обмеження та особливості організації трудових відносин, встановлені Законом України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану". Передбачено, також, що цей Закон діє протягом воєнного стану, введеного відповідно до Закону України "Про правовий режим воєнного стану", та втрачає чинність з дня припинення або скасування воєнного стану, крім частини третьої статті 13 цього Закону, яка втрачає чинність з моменту завершення виплати державою, що здійснює військову агресію проти України, відшкодування заробітної плати, гарантійних та компенсаційних виплат працівникам.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 на підставі рішення І сесії VIII скликання №95 від 20.11.2020 затверджено на посаду старости Дубівського старостинського округу.
Так, Законом України "Про добровільне об'єднання громадян" в редакції Закону № 1848-VIII від 09.02.2017, внесено зміни до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", доповнивши статтею 14-1, якою установлено, що у селах, селищах, визначених за рішенням місцевої ради об'єднаної територіальної громади, утвореної відповідно до Закону України "Про добровільне об'єднання територіальних громад", за винятком її адміністративного центру, обирається староста на строк повноважень місцевої ради.
Згідно із Законом № 1848-VIII в редакції Закону № 805-IX від 16.07.2020, статтю 14-1 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключено, а статтю 54-1 цього Закону викладено в новій редакції, а саме, що староста затверджується сільською, селищною, міською радою на строк її повноважень за пропозицією відповідного сільського, селищного, міського голови, що вноситься за результатами громадського обговорення (громадських слухань, зборів громадян, інших форм консультацій з громадськістю), проведеного у межах відповідного старостинського округу.
Кандидатура (кандидатури) старости вноситься (вносяться) на громадське обговорення (громадські слухання, збори громадян, інші форми консультацій з громадськістю) сільським, селищним, міським головою та вважається погодженою з жителями відповідного старостинського округу, якщо в результаті громадського обговорення (громадських слухань, зборів громадян, інших форм консультацій з громадськістю) отримала (отримали) підтримку у старостинському окрузі з кількістю жителів:
1) до 1500 - більше 20 відсотків голосів жителів від загальної кількості жителів відповідного старостинського округу, які є громадянами України і мають право голосу на виборах;
2) від 1500 до 10 тисяч - більше 17 відсотків голосів;
3) від 10 тисяч до 20 тисяч - більше 14 відсотків голосів;
4) від 20 тисяч до 30 тисяч - більше 10 відсотків голосів;
5) більше 30 тисяч - більше 7 відсотків голосів жителів від загальної кількості жителів відповідного старостинського округу, які є громадянами України і мають право голосу на виборах.
Не пізніше ніж за три дні до початку громадського обговорення кандидатури (кандидатур) старости на офіційному веб-сайті сільської, селищної, міської ради оприлюднюється оголошення про початок такого обговорення із зазначенням відомостей про кандидатуру (кандидатури) старости.
Разом з тим, відповідно до статті 3 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" посадами в органах місцевого самоврядування є:
виборні посади, на які особи обираються на місцевих виборах;
виборні посади, на які особи обираються або затверджуються відповідною радою;
посади, на які особи призначаються сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.
За наведеного, суд погоджується із доводами позивача, що посада старости є виборною, оскільки затверджується сільською, селищною, міською радою.
Оскільки призупинення дії трудового договору не застосовується до посадових осіб місцевого самоврядування, які обіймають виборні посади, то і розпорядження начальника сільської військової адміністрації "Про призупинення дії трудових договорів" щодо ОСОБА_1 є протиправним, а відтак підлягає скасуванню в частині призупинення дії трудового договору з ОСОБА_1 , а не повністю як зазначає позивач.
Разом з тим, суд звертає увагу, що відповідач як державний орган України здійснює наразі свою діяльність, що підтверджується діючим офіційним сайтом, а підставою для продовження дії трудового договору, згідно оскаржуваного розпорядження є відновлення діяльності закладів.
При цьому, незважаючи на те, що трудові відносини між ОСОБА_1 та Костянтинівською сільською радою Каховського району Херсонської області були наявні, але враховуючи їх призупинення, не передбачали виконання працівником роботи, не свідчить про позбавлення працівника роботодавцем можливості виконання своєї трудової функції та отримання заробітної плати.
Відтак, з метою захисту порушених прав позивача суд вважає за необхідне зобов'язати Костянтинівську сільську раду Каховського району Херсонської області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 заробітної плати за період з червня 2024 року по жовтень 2024 року, із відрахуванням податків та обов'язкових платежів.
Згідно частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
За правилами частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до статті 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Статтею 242 КАС України визначено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 1 частини 1 статті 5 Закону України від 08.07.2011 № 3674-VI «Про судовий збір», у зв'язку з чим підстави для стягнення з відповідача на користь позивача судових витрат зі сплати судового збору відсутні.
На підставі викладеного, керуючись статтями 9,12, 139, 242-246, 255, 262, 263, 295, 297 КАС України, суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Костянтинівської сільської ради Каховського району Херсонської області (74640, Херсонська область, Каховський район, с. Костянтинівка, вул. Шевченка, буд. 66, код ЄДРПОУ 04400848) про скасування розпорядження та стягнення коштів - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати Розпорядження від 29.05.2024 № 35-к «Про призупинення дії трудових договорів» начальника Костянтинівської сільської військової адміністрації в частині призупинення дії трудового договору із ОСОБА_1 .
Зобов'язати Костянтинівську сільську раду Каховського району Херсонської області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 заробітної плати за період з червня 2024 року по жовтень 2024 року, із відрахуванням податків та обов'язкових платежів.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені статтею 255 КАС України.
Рішення може бути оскаржено в порядку та строки встановлені статтями 293, 295 КАС України.
Суддя Токмілова Л.М.