Справа № 420/14976/25
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
19 травня 2025 року м.Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Караван Р.В., розглянувши матеріали адміністративного позову Військової частини НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 мобільний прикордонний загін Державної прикордонної служби України) ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_4 ) про стягнення безпідставно набутих коштів.
Військова частина НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 мобільний прикордонний загін Державної прикордонної служби України) 03.05.2025 року через засоби поштового звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_1 (зареєстрований канцелярією суду 14.05.2025), у якому просить суд:
стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 ), АДРЕСА_2 ., на користь держави в особі НОМЕР_2 мобільного прикордонного загону (військова частина НОМЕР_1 ) (адреса: АДРЕСА_1 ), Реквізити для зарахування коштів на спеціальний фонд - інші джерела власних надходжень (1002030) (для здійснення відшкодування вартості привласненого майна). Розрахунковий рахунок UA 82 820172 0343 22 100 1 3020 01676 МФО 820172, банк Державна казначейська служба України ЄДРПОУ 45144484 Реквізити для зарахування коштів на загальний фонд (1002030) (для здійснення відшкодування за нараховану безпідставно заробітну плату) Розрахунковий рахунок UA 06 820172 0343 14 000 1 0000 01676 Державна казначейська служба України, м. Київ ЄДРПОУ 45144484) у розмірі заподіяної державі матеріальної шкоди на загальну суму 26 536, 25 (двадцять шість тисяч п?ятсот тридцять шість грн. 25 коп.);
стягнути з ОСОБА_2 на користь держави в особі НОМЕР_2 мобільного прикордонного загону (Військова частина НОМЕР_1 ) судові витрати - судовий збір у розмірі 3 028 грн. 00 коп.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 КАС України.
Згідно із частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до пунктів 1 та 2 частини 1 статті 4 КАС України адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір.
Публічно-правовий спір - спір, зокрема, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.
Пунктом 7 частини 1 статті 4 КАС України визначено, що суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, орган військового управління, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Відповідно до положень пункту 7 частини 1 статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори спорах фізичних чи юридичних осіб із розпорядником публічної інформації щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності у частині доступу до публічної інформації.
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності такого суб'єкта, прийнятих або вчинених ним при здійсненні владних управлінських функцій.
Публічно-правовий спір має особливий суб'єктний склад. Участь суб'єкта владних повноважень є обов'язковою ознакою для того, щоб класифікувати спір як публічно-правовий. Проте сама собою участь у спорі суб'єкта владних повноважень не дає підстав ототожнювати спір з публічно-правовим та відносити його до справ адміністративної юрисдикції.
Під час визначення предметної юрисдикції справ суди повинні виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.
Так, визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.
У той же час, позивачем заявлені вимоги щодо стягнення з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 ), АДРЕСА_2 ., на користь держави в особі НОМЕР_2 мобільного прикордонного загону (військова частина НОМЕР_1 ) (адреса: АДРЕСА_1 ), Реквізити для зарахування коштів на спеціальний фонд - інші джерела власних надходжень (1002030) (для здійснення відшкодування вартості привласненого майна). Розрахунковий рахунок UA 82 820172 0343 22 100 1 3020 01676 МФО 820172, банк Державна казначейська служба України ЄДРПОУ 45144484 Реквізити для зарахування коштів на загальний фонд (1002030) (для здійснення відшкодування за нараховану безпідставно заробітну плату) Розрахунковий рахунок UA 06 820172 0343 14 000 1 0000 01676 Державна казначейська служба України, м. Київ ЄДРПОУ 45144484) у розмірі заподіяної державі матеріальної шкоди на загальну суму 26 536, 25 (двадцять шість тисяч п?ятсот тридцять шість грн. 25 коп.).
Вказані позовні вимоги позивачем обґрунтовані положеннями ст. 1212 та 1215 Цивільного кодексу України.
Згідно ч. 1 та 2 ст. 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 1215 Цивільного кодексу України не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Отже, спірні правовідносини врегульовані положеннями Цивільного кодексу України та мають цивільно-правовий характер.
Про відсутність публічно-правового спору також свідчить та обставина, що позивачем до позовної заяви не надано, передбачених Законом України «Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі» акту (висновку) про проведення службового розслідування щодо факту завдання матеріальної шкоди та наказу командира про відшкодування шкоди.
Відсутність вказаних документів також позбавляє суд встановити своєчасність звернення до суду з заявленими позовними вимогами, оскільки абз. 2 ч. 1 ст. 122 КАС України передбачає, що для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Згідно ч. 2 ст. 48 ЦПК України позивачем і відповідачем можуть бути фізичні і юридичні особи, а також держава.
За вказаних обставин, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги стосуються приватно-правових відносин, а саме питання повернення безпідставно набутої заробітної плати і платежів, що прирівнюються до неї та порядок їх вирішення врегульований нормами ЦПК України, а тому вказаний спір не є публічно-правовим, що виключає можливість його вирішення адміністративним судом.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Відтак наявні підстави для відмови у відкритті провадження в адміністративній справі.
У разі відмови у відкритті провадження в адміністративній справі з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої цієї статті, суд повинен роз'яснити заявнику, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд такої справи (частина 6 статті 170 КАС України).
Зважаючи на суб'єктний склад учасників спірних правовідносин та характер заявлених позовних вимог, розгляд даної справи віднесено до юрисдикції місцевого загального суду в порядку цивільного судочинства.
На підставі наведеного та керуючись статтями 170, 171, 248, 294-295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
У відкритті провадження у справі за позовом Військової частини НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 мобільний прикордонний загін Державної прикордонної служби України) до ОСОБА_1 про стягнення безпідставно набутих коштів - відмовити.
Роз'яснити позивачеві, що повторне звернення тієї самої особи до адміністративного суду з адміністративним позовом з тих самих предмета і підстав та до того самого відповідача, як той, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Роз'яснити позивачеві, що вказані в позові вимоги підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства.
Копію ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі невідкладно надіслати позивачеві разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя Роман КАРАВАН