Справа № 420/13938/25
19 травня 2025 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Дубровної В.А., розглянувши в письмовому провадженні заяву про забезпечення позову в адміністративній справі за позовом Комунального некомерційного підприємства “Херсонська міська клінічна лікарні ім. Є.Є. Карабелеша» Херсонської міської ради до Херсонської міської військової адміністрації Херсонського району Херсонської області, до Херсонської міської ради Херсонської області, до Управління охорони здоров'я Херсонської міської ради про визнання протиправними розпорядження та наказу,
встановив:
До суду з позовом звернулося Комунальне некомерційне підприємство “Херсонська міська клінічна лікарні ім. Є.Є. Карабелеша» (далі - позивач, КНП “Херсонська міська клінічна лікарні ім. Є.Є. Карабелеша») до Херсонської міської військової адміністрації Херсонського району Херсонської області (далі - відповідач 1), до Херсонської міської ради (далі - відповідача 2), до Управління охорони здоров'я Херсонської міської ради (далі - відповідач 3), яким з урахуванням редакції позову від 16.05.2025 р. просить:
- визнати протиправним та скасувати розпорядження начальника Херсонської міської військової адміністрації Херсонського району Херсонської області "Про проведення незалежного аудиту фінансово-господарської діяльності комунального некомерційного підприємства "Херсонська міська клінічна лікарня ім. Є.Є. Карабелеша" Херсонської міської ради" від 17.04.2025 року № 349 р.
- визнати протиправним та скасувати наказ Управління охорони здоров'я Херсонської міської ради "Про проведення незалежного аудиту КНП "Херсонська міська клінічна лікарня ім. Є.Є. Карабелеша" Херсонської міської ради" від 28.04.2025 року №21 (зі змінами внесеними наказом Управління охорони здоров'я Херсонської міської ради "Про змін до наказу управління охорони здоров'я Херсонської міської ради від 28.04.2024 № 21" від 05.05.2025 року № 23).
Ухвалою суду 08.05.2025 року відмовлено у задоволені заяви Комунального некомерційного підприємства “Херсонська міська клінічна лікарні ім. Є.Є. Карабелеша» про забезпечення позову.
16.05.2025 року представником позивача подано до суду заяву про забезпечення позову шляхом заборони ТОВ «Подільська аудиторська група» вчиняти дії, що стосуються предмету спору, зокрема, заборони проведення перевірки бухгалтерської (фінансової) звітності Комунального некомерційного підприємства «Херсонська міська клінічна лікарня ім.Є.Є.Карабелеша» Херсонської міської ради, згідно укладеного з Управлінням охорони здоров'я Херсонської міської ради договору №04-02/25 від 01.05.2025 про послуги з перевірки бухгалтерської (фінансової) звітності.
Вказана заява обґрунтована тим, що за змістом оскаржуваних розпорядження начальника Херсонської міської військової адміністрації Херсонського району Херсонської області від 17.04.2025 року № 349 р. та прийнятим на його виконання наказу Управління охорони здоров?я Херсонської міської ради від 28.04.2025 року № 21, вбачається проведення незалежного аудиту фінансової діяльності Позивача за певний період. Зокрема, пунктом 1.2. цього наказу № 21 надано представникам ТОВ «Подільська аудиторська група» в період з 06.05.2025 по 30.06.2025 доступ до фінансових документів Позивача. Таким чином, незалежний аудит, призначений спірними актами не тільки розпочався, але й має бути проведений у стислі строки, до 30 червня 2025 року. Доказом вказаному є також отриманий позивачем наказ Управління охорони здоров'я Херсонської міської ради від 05.05.2025 № 23, яким внесені зміни до п. 1 спірного наказу від 28.04.2025 № 21, щодо початку підготовки документації для проведення ТОВ «Подільська аудиторська група» спірного аудиту фінансово-господарської діяльності Позивача за 2022, 2023 та 2024 роки на підставі договору від 01.05.2025 №04-02/25 про послуги з перевірки бухгалтерської (фінансової) звітності, укладеного управлінням охорони здоров'я Херсонської міської ради». З огляду на вказане, у випадку відмови у забезпеченні позову, шляхом заборони вчинення дій щодо проведення незалежного аудиту щодо КНП «Херсонська міська клінічна лікарня ім.Є.Є. Карабелеша» є 1) реальна загроза щодо неможливості виконання рішення суду у цій справі, у випадку задоволення позовних вимог, оскільки будуть відсутні підстави для оскарження спірних розпоряджень та наказу про призначення аудиту, який проведено та закінчено під час розгляду у цій справі. При цьому, заборона дій щодо проведення незалежного аудиту не порушить прав і обов'язків Відповідачів та інших осіб, а лише тимчасово зупиняє їх реалізацію до вирішення спору по суті та не є підставою для звільнення Позивача від виконання встановленого законом обов'язку після скасування таких заходів у випадку відмови у задоволенні позову; 2) реальна загроза втрати права Позивача на судовий захист, шляхом оскарження спірних розпоряджень та наказу, оскільки у випадку виконання спірних розпорядження та наказу буде відсутній предмет спору. При цьому, подальше можливе оскарження результатів незалежного аудиту не є поновленням втраченого права Позивача на судовий захист у певний спосіб а є додатковими негативними наслідками не забезпечення позову у цій справі; 3) реально загроза порушення принципу обов'язковості судових рішень, оскільки очевидним буде неможливість виконання рішення суду про скасування рішень, якими призначено проведення незалежного аудиту, який вже проведено під час розгляду цієї адміністративної справи.
Відповідно до частини 1 статті 154 КАС України заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
Дослідивши подану заяву про забезпечення позову та долучені до неї матеріали, суд вважає за можливим розглянути її в порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідно до частин першої, другої статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
Забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:
1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або
2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Згідно із частинами першою, другою статті 151 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути забезпечено поміж іншого, забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору.
З огляду на вказані норми процесуального права, якщо існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам та інтересам позивача, або захист цих прав та інтересів стане неможливим чи для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також якщо очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, суд може постановити ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову шляхом, зокрема, забороною відповідачу вчиняти певні дії; забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору.
За своєю суттю інститут забезпечення позову в адміністративному судочинстві є інститутом попереднього судового захисту. Метою його запровадження є гарантування виконання рішення суду у випадку задоволення позову за існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення у справі.
Вказаний інститут є елементом права на судовий захист і спрямований на те, щоб не допустити незворотності певних наслідків відповідних дій щодо відновлення порушеного права.
Як вбачається з матеріалів справи, 17.04.2025р. начальником Херсонської міської військової адміністрації Херсонського району Херсонської області видано розпорядження «Про проведення незалежного аудиту фінансово-господарської діяльності комунального некомерційного підприємства «Херсонська міська клінічна лікарня ім. Є.Є. Карабелеша» Херсонської міської ради» від 17.04.2025 року № 349р.
На виконання даного розпорядження Управлінням охорони здоров'я Херсонської міської ради було видано спірний наказ «Про проведення незалежного аудиту КНП «Херсонська міська клінічна лікарня ім.Є.Є. Карабелеша» Херсонської міської ради» від 28.04.2025 року № 21.
28.04.2025 між управлінням охорони здоров'я Херсонської міської ради (Замовник) та ТОВ «Подільська аудиторська група» (Товариство) укладено договір № 03-02/25 про послуги з перевірки бухгалтерської (фінансової) звітності, за умовами якого Товариство надає послуги, що визначені пунктом 1.1 договору в період з "30" квітня 2025 року по « 30 * червня 2025 року за умови подання Замовником не пізніше “08 " травня 2025 року бухгалтерських та інших документів, необхідних для надання послуг (проведення аудиторської перевірки), надання послуг з перевірки бухгалтерської (фінансової) звітності. (п. 6.1. Договору)
В подальшому, наказом Управління охорони здоров'я Херсонської міської ради «Про зміни до наказу управління охорони здоров'я Херсонської міської ради від 28.04.2024 № 21» від 05.05.2025 № 23 наказано розпочати підготовку документації згідно з додатком 1 цього наказу для проведення аудиту фінансово-господарської діяльності Підприємства з перевірки бухгалтерської (фінансової) звітності, а саме: проведення перевірки відповідності показників фінансової звітності за 2022, 2023 та 2024 роки даним бухгалтерського обліку Комунального некомерційного підприємства «Херсонська міська клінічна лікарня ім. Є.Є.Карабелеша» Херсонської міської ради та аналізу його фінансування стану за період з 01 січня 2022 року по 31 грудня 2024 року представниками ТОВ «Подільська аудиторська група» на підставі договору від 01.05.2025 № 04-02/25 про послуги з перевірки бухгалтерської (фінансової) звітності, укладеного управлінням охорони здоров'я Херсонської міської ради».
Як зазначалося вище, згідно із частиною 4 ст.150 КАС України подання позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, якщо суд не застосував відповідні заходи забезпечення позову.
При цьому заходи забезпечення мають бути вжиті лише в межах позовних вимог та бути адекватними та співмірними з позовними вимогами.
Співмірність передбачає співвідношення негативних наслідків від вжиття заходів забезпечення позову з тими негативними наслідками, які можуть настати в результаті невжиття цих заходів, з урахуванням відповідності права чи законного інтересу, за захистом яких заявник звертається до суду, майнових наслідків заборони відповідачу здійснювати певні дії.
Адекватність заходу забезпечення позову, що застосовується судом, визначається його відповідністю вимогам, на забезпечення яких він вживається. Оцінка такої відповідності здійснюється судом, зокрема, з урахуванням співвідношення права (інтересу), про захист яких просить заявник, з майновими наслідками заборони відповідачеві вчиняти певні дії.
Під час вирішення питання про наявність підстав для забезпечення позову, суд зазначає, що обов'язок щодо доведення та обґрунтування наявності очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача, аргументованості та невідвертості додаткових зусиль і витрат у майбутньому, покладається саме на особу, яка заявляє клопотання.
Розглядаючи заяву про забезпечення позову з огляду на обраний позивачем вид забезпечення позову шляхом заборони ТОВ «Подільська аудиторська група» вчиняти дії щодо проведення перевірки бухгалтерської (фінансової) звітності Комунального некомерційного підприємства «Херсонська міська клінічна лікарня ім.Є.Є.Карабелеша», суд враховує що предметом оскарження у даній справі є законність її проведення згідно спірних розпоряджень начальника Херсонської міської військової адміністрації Херсонського району Херсонської області від 17.04.2025 року № 349р. та прийнятого на його виконання наказу Управління охорони здоров'я Херсонської міської ради від 28.04.2025 року № 21, а відтак фактичне її проведення може істотно ускладнити поновлення порушених прав та неможливість захисту прав та інтересів позивача після набрання законної сили рішенням в адміністративній справі без вжиття таких заходів.
Крім того, на думку суду не вжиття заходів забезпечення позову може спричинити необґрунтовані витрати коштів місцевого бюджету, пов'язані з проведенням спірного незалежного аудиту, вартість якого оцінена сторонами в сумі 460 000 грн. ( п.7.2 вищевказаного договору № 03-02/25 про послуги з перевірки бухгалтерської (фінансової) звітності), що свою чергу не виключає порушення інтересів осіб, які не є учасниками даного судового процесу, а саме ТОВ «Подільська аудиторська група», як виконавця умов вказаного договору.
При цьому, суд зазначає, що вказаний захід забезпечення адміністративного позову, обґрунтованість якого встановлена вище, відповідає предмету адміністративного позову, є співмірним, та, водночас, вжиття такого заходу не зумовлює фактичного вирішення спору по суті, а спрямовано лише на збереження існуючого становища до набрання законної сили рішення в адміністративній справі.
Разом з тим, правова оцінка оскарженим розпорядженню та наказу відповідачів підлягатиме встановленню під час судового розгляду даної справи, тому суд не бере до уваги наведене у заяві про забезпечення позову обґрунтування щодо протиправності оспорюваних актів.
З системного аналізу викладених норм процесуального права та встановлених обставин, суд дійшов висновку, що на час розгляду заяви існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі та не виключається неможливість захисту прав, свобод та інтересів позивача після набрання законної сили рішенням в адміністративній справі без вжиття таких заходів, що в сукупності є підставою для задоволення заявленої заяви.
Керуючись ст.ст. 150, 151, 154, 241, 248 Кодексу адміністративного судочинства України,-
ухвалив:
Заяву представника Комунального некомерційного підприємства “Херсонська міська клінічна лікарні ім. Є.Є. Карабелеша» про забезпечення позову - задовольнити.
Заборонити Товариству з обмеженою відповідальністю «Подільська аудиторська група» (код ЄДРПОУ 40937755, вул. Давала Галицького, (колишня: 40-річчя Перемога), будинок 27, офіс 410-411, місто Вінниця, Вінницького району, Вінницької області, Україна, 21036) вчиняти дії щодо проведення перевірки бухгалтерської (фінансової) звітності Комунального некомерційного підприємства «Херсонська міська клінічна лікарня ім.Є.Є.Карабелеша» Херсонської міської ради згідно укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю «Подільська аудиторська група» та Управлінням охорони здоров'я Херсонської міської ради договору № 04-02/25 від 01.05.2025 про послуги з перевірки бухгалтерської (фінансової) звітності.
Ухвала суду про забезпечення позову підлягає негайному виконанню з дня її постановлення незалежно від її оскарження і відкриття виконавчого провадження.
Ухвала про забезпечення позову підлягає негайному виконанню у порядку, встановленому для виконання судових рішень.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду в 15-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя В.А. Дубровна