19 травня 2025 р. № 400/1839/25
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Величка А.В., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачаІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , АДРЕСА_3
провизнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
До Миколаївського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач 1) та ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі - відповідач 2) про:
- визнання протиправною бездіяльності ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо не виключення з військового обліку ОСОБА_1 ;
- визнання протиправною бездіяльності ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо не виключення з військового обліку ОСОБА_1 ;
- зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_3 внести відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення з військового обліку ОСОБА_1 .
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ОСОБА_1 перебував на обліку, як внутрішньо-переміщена особа, у ІНФОРМАЦІЯ_5 з 12.03.2022 року. 14.03.2022 року медичною комісією при ІНФОРМАЦІЯ_6 позивача визнано непридатним до військової служби із виключенням з військового обліку за гр. ІІ ст. 30А, 31А Наказу Міністерства оборони України від 14.08.2008 року, відповідно до довідки військово-лікарської комісії № 2732 від 14.03.2022 року, про що поставлено відповідну відмітку у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного № НОМЕР_1 . Разом з тим, згідно витягу із застосунку «Резерв+» позивач досі перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_7 . Наголошує, що позивач має бути виключений з військового обліку, а в мобільному додатку Резерв + повинні відображатися правильні дані, про те, що він визнаний непридатним до військової служби.
Ухвалою від 03.03.2025 року, судом на підставі положень ч.1 ст.169 КАС України позовну заяву залишено без руху, та позивачу наданий десятиденний строк з дня отримання копії ухвали для усунення недоліків позовної заяви.
05.03.2025 року через канцелярію суду від позивача до суду надійшла заява на усунення недоліків разом із доказами доплати судового збору.
Ухвалою від 10.03.2025 року Миколаївський окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі № 400/1839/25 та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у відповідності до ст. 262 КАС України.
27.03.2025 року до канцелярії Миколаївського окружного адміністративного суду від ІНФОРМАЦІЯ_1 надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. Заперечуючи проти позову, відповідач послався на те, що 12.03.2022 року ІНФОРМАЦІЯ_8 ОСОБА_1 було взято на військовий облік як внутрішньо переміщену особу. В той же день позивачем було пройдено військово-лікарську комісію від 12.03.2022 року № 2732, якою позивача, було визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку. З тимчасового посвідчення військовозобов'язаного 2731 від 14.03.2022 року ОСОБА_1 взятий на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_9 і в цей день, виключений з нього. Внесенню даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста до Реєстру передує його облік в ТЦК та СП. Вказав, як видно з Реєстру, на даний час ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_10 . Таким чином, вимоги позивача є необґрунтованими та безпідставними, а отже, не підлягають задоволенню.
01.04.2025 року до канцелярії Миколаївського окружного адміністративного суду від ОСОБА_1 надійшла відповідь на відзив ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якій зазначив, що до обов'язків ІНФОРМАЦІЯ_4 відноситься організація та ведення обліку військовозобов'язаних та резервістів. Організація та ведення обліку включає в себе і виключення з військового обліку. Навіть, якщо відповідач 1 не мав доступу до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на день виключення з обліку ОСОБА_1 , то в подальшому обов'язок щодо організація та ведення обліку, в цьому випадку, стосовно позивача - не зник. А тому ІНФОРМАЦІЯ_8 мав внести відомості щодо виключення з військового обліку позивача до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
16.04.2025 року до канцелярії Миколаївського окружного адміністративного суду від ІНФОРМАЦІЯ_2 надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. Заперечуючи проти позову, відповідач послався на те, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_11 для проходження медичного огляду ВЛК не направлявся, та, відповідно не проходив його у ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 . У ІНФОРМАЦІЯ_12 відсутня картка обстеження та медичного огляду на рядового ОСОБА_1 , яка відповідно до п. 3.6 Положення про ВЛК зберігається у військовому комісаріаті до чергового огляду. В ІНФОРМАЦІЯ_12 відсутня інформація про те, що ОСОБА_1 повторно оглядався ВЛК військових комісаріатів за місцем проживання після обов'язкового обстеження у спеціалізованих лікувально-профілактичних закладах, як це передбачено п.3.3 Положення про ВЛК. Таким чином, ІНФОРМАЦІЯ_13 не має правових підстав для виключення з військового обліку ОСОБА_1 на підставі довідки ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_4 , виданої 14.03.2022 року, за відсутності документів, які здобуті у встановленому законом порядку та підтверджують непридатність ОСОБА_1 до військової служби.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 перебував на обліку, як внутрішньо-переміщена особа, у ІНФОРМАЦІЯ_5 з 12.03.2022 року.
14.03.2022 року медичною комісією при ІНФОРМАЦІЯ_6 позивача визнано непридатним до військової служби із виключенням з військового обліку за гр. ІІ ст. 30А, 31А Наказу Міністерства оборони України від 14.08.2008 року, відповідно до довідки військово-лікарської комісії № 2732 від 14.03.2022 року, про що поставлено відповідну відмітку у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного № НОМЕР_1 .
Згідно витягу із застосунку «Резерв+» позивач досі перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_7 . За даними додатку «Резерв +», сформованого 05.11.2024 року, позивач є військовозобов'язаним, який є непридатним в мирний час, обмежено придатним у воєнний час на підставі постанови ВЛК від 18.04.2000 року.
09.01.2025 року позивач звернувся із заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 в якій просив внести відомості щодо виключення з військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів «Оберіг».
Листом від ІНФОРМАЦІЯ_4 від 18.01.2025 року № 604 відповідач 1 відмовив у знятті з військового обліку ОСОБА_1 , посилаючись на те, що починаючи з лютого 2022 року по сьогоднішній день, було впроваджено багато змін до законодавства України, зокрема до Положення та Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів", вимоги яких, щодо внесення змін не дозволяють на законних підставах ІНФОРМАЦІЯ_6 впровадити дані ОСОБА_1 про виключення з військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
21.01.2025 року позивач звернувся із заявою до ІНФОРМАЦІЯ_2 в якій просив внести відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення з військового обліку позивача.
Листом від 29.01.2025 року № 1059 ІНФОРМАЦІЯ_7 запропоновано ОСОБА_1 звернутися до ІНФОРМАЦІЯ_4 для вирішення порушеного питання.
Вважаючи, що позивач має бути виключений з військового обліку, а в мобільному додатку Резерв + повинні відображатися правильні дані, про те, що він визнаний непридатним до військової служби, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначено Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 №2232-ХІІ (далі - Закон №2232-ХІІ).
Відповідно до частини 3 статті 1 Закону №2232-ХІІ військовий обов'язок включає підготовку громадян до військової служби, приписку до призовних дільниць, прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу, проходження військової служби, виконання військового обов'язку в запасі, проходження служби у військовому резерві, дотримання правил військового обліку.
Від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом (частина 5 статті 1 Закону №2232-ХІІ).
Згідно з частиною 6 статті 37 Закону №2232-ХІІ (в редакції на 19.02.2022 року) виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів Служби зовнішньої розвідки України - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України, які:
1) призвані чи прийняті на військову службу;
2) проходять військову службу (навчання) у вищих військових закладах освіти і військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти;
3) визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку;
4) досягли граничного віку перебування в запасі;
5) припинили громадянство України;
6) були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину;
7) направлені для відбування покарання до установ виконання покарань або до яких застосовано примусові заходи медичного характеру;
8) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими.
Відповідно до пункту 3.8 глави 3 розділу ІІ Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 року №402, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 року за №1109/15800 (далі Положення №402) (у редакції, чинній з 16.04.2021 року по 03.05.2024 року), постанови ВЛК військових комісаріатів оформлюються довідкою ВЛК (додаток 4 до Положення) у двох примірниках, яка не підлягає затвердженню штатною ВЛК і дійсна протягом шести місяців з дня медичного огляду. Копія довідки видається на руки особі, яка пройшла медичний огляд.
Після закінчення медичного обстеження під час мобілізації ВЛК виносить щодо військовозобов'язаного одну з таких постанов:
«Придатний до військової служби»;
«Тимчасово непридатний до військової служби»;
«Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку».
Відповідно до статті 1 Указу Президента України від 24.02.2022 року №65/2022 «Про загальну мобілізацію», затвердженого Законом України від 03.03.2022 року №2105-ІХ (далі Указ №65/2022), постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію, строк якої продовжувався і діє на час вирішення даного спору.
Отже, під час мобілізації та в день проходження позивачем медичного огляду 14.03.2022 року, ВЛК мала право винести одну з таких постанов, які не підлягали затвердженню штатною ВЛК, а саме:
«Придатний до військової служби»;
«Тимчасово непридатний до військової служби»;
«Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку».
З аналізу наведених положень частини 6 статті 37 Закону №2232-ХІІ та пункту 3.8 глави 3 розділу ІІ Положення №402 слідує висновок про те, що прийняття військово-лікарською комісією під час мобілізації 14.03.2022 року відносно позивача рішення про непридатність позивача до військової служби за станом здоров'я фактично мало наслідком і виключення позивача з військового обліку, оскільки ці та інші норми законодавства станом на 14.03.2022 року не передбачали можливість прийняття під час мобілізації відповідними територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки та /або відповідними військово-лікарськими комісіями рішень про визнання військовозобов'язаного непридатним до військової служби за станом здоров'я із залишенням такого військовозобов'язаного на військовому обліку.
При цьому, виключення особи з військового обліку за станом здоров'я свідчить про те, що в розумінні Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» така особа вже не може вважатися військовозобов'язаним, оскільки згідно частини 6 статті 37 цього закону громадяни України, які визнані непридатними до військової служби, виключаються з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки.
Згідно зі статтею 1 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі Реєстр) інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Відповідно до пунктів 1, 8, 9, 11 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації. Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах.
Завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених обов'язків є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, контроль за його станом, зокрема в місцевих органах виконавчої влади, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та Служби зовнішньої розвідки), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів приписки громадян до призовних дільниць, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі - збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.
Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема: ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб; оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам; розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.
Відповідно до п.8 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 р. № 154 виконання завдання з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, призову громадян на військову службу покладені саме на районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.
Відповідно до абзацу вісімнадцятого пункту 11 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 року №154, районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони.
Як вбачається з матеріалів справи, за результатами проведеного військово-лікарською комісією медичного огляду позивача 14.03.2022 року та визнання цією комісією позивача непридатним до проходження військової служби за станом здоров'я, що підтверджено довідкою військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_5 № 2732 від 14.03.2022 року, яка на той час не підлягала затвердженню штатною ВЛК, у ІНФОРМАЦІЯ_1 виник обов'язок виключити позивача з військового обліку на підставі пункту 3 частини 6 статті 37 Закону №2232-ХІІ та внести відповідні дані до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Оскільки ІНФОРМАЦІЯ_8 таких обов'язків не виконав, то суд доходить висновку про визнання протиправної бездіяльності відповідача 1 щодо виконання таких обов'язків.
Як вже встановлено судом, 09.01.2025 року позивач подав відповідачу 1 заяву про внесення змін до його військово-облікових документів, та виключення його з військового обліку у зв'язку з тим, що за постановою ВЛК, оформленої довідкою від 14.03.2022 року №2732, його визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, однак листом від 18.01.2025 року №604 ІНФОРМАЦІЯ_8 повідомив позивача про відсутність підстав для його виключення з військового обліку, оскільки починаючи з лютого 2022 року по сьогоднішній день, було впроваджено багато змін до законодавства України, зокрема до Положення та Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів", вимоги яких, щодо внесення змін не дозволяють на законних підставах ІНФОРМАЦІЯ_6 впровадити дані ОСОБА_1 про виключення з військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Суд вважає за необхідне зазначити, що оскільки право позивача бути виключеним з військового обліку за станом здоров'я виникло ще 14.03.2022 року на підставі відповідного рішення ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_6 , яке на той час не потребувало затвердження регіональною ВЛК, і таке право було порушено відповідачем 1, як суб'єктом владних повноважень, що забезпечує виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, то захист і відновлення такого права необхідно здійснювати без покладення на позивача обов'язку дотримуватися тих норм права, яких не існувало на час порушення такого права.
Суд зауважує, що спосіб захисту, який направлений на відновлення порушеного права позивача є саме зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_4 виключити позивача з військового обліку як такого, який визнаний непридатним до військової служби на підставі довідки військово-лікарської комісії № 2732 від 14.03.2022 року, та внести актуальні персональні дані стосовно позивача до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Відповідно ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на наведене, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Відповідно до ч.3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Керуючись статтями 2, 9, 72, 76, 77, 78, 80, 120, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код НОМЕР_3 ) та ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_3 , ідентифікаційний код НОМЕР_4 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
2. Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не виключення з військового обліку ОСОБА_1 , як такого, який визнаний непридатним до військової служби.
3. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_14 внести відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення з військового обліку ОСОБА_1 , як такого, який визнаний непридатним до військової служби.
4. У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_14 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код НОМЕР_3 ) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) судові витрати в розмірі 968,96 грн.
6. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя А.В. Величко