20 травня 2025 рокусправа № 640/30000/21
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Сидор Н.Т., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Подільського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити дії,
у провадженні Окружного адміністративного суду м. Києва перебувала справа №640/30000/21 за позовом ОСОБА_1 до Подільського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) із вимогами:
- визнати протиправним рішення (висновок) відповідача щодо відмови у внесенні змін до актового запису про народження № 1659 від 11.07.1972 та актового запису про шлюб № 248 від 05.06.1999;
- зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву позивача та внести до актового запису про народження № 1659 від 11.07.1972, складеного відділом реєстрації актів цивільного стану Подільського районного управління юстиції у м. Києві та актового запису про шлюб № 248 від 05.06.1999, складеного відділом реєстрації актів цивільного стану Подільського районного управління юстиції у м. Києві, виправлення по-батькові позивача, а саме з невірного " ОСОБА_1 " та вірне " ОСОБА_1 ".
Ухвалою судді Окружного адміністративного суду м. Києва від 07.02.2022 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
На виконання Закону України "Про внесення зміни до пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" та відповідно до Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 16.09.2024 № 399 передано судові справи Львівському окружному адміністративному суду.
За результатами автоматизованого розподілу справ між суддями, згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями, справу № 640/30000/21 передано для розгляду судді Сидор Н.Т.
Ухвалою суддя від 11.02.2025 прийняла до свого провадження адміністративну справу № 640/30000/21 за позовом ОСОБА_1 до Подільського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити дії.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що позивачка звернулась до відповідача з заявою від 15.09.2021 щодо внесення змін до актового запису про народження № 1659 від 11.07.1972 складеного відділом реєстрації актів цивільного стану Подільського районного управління юстиції у м. Києві та актового запису про шлюб № 248 від 05.06.1999 складеного відділом реєстрації актів цивільного стану Подільського районного управління юстиції у м. Києві в частині зміни по батькові позивача з « ОСОБА_1 » на « ОСОБА_1 ». Однак, 17.09.2021 Подільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Київ) відмовив позивачці у внесенні змін до актового запису про народження № 1659 від 11.07.1972 та актового запису про шлюб № 248 від 05.06.1999 в зв'язку з відсутністю підстав для внесення зазначених змін.
Відповідач правом на подання відзиву не скористався, заяви про продовження процесуального строку для подання відзиву не подав.
Всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 15.09.2021 звернулася до Подільського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) з заявою про внесення змін до актового запису про народження № 1659 від 11.07.1972, складеного відділом реєстрації актів цивільного стану Подільського районного управління юстиції у м. Києві та актового запису про шлюб № 248 від 05.06.1999, складеного відділом реєстрації актів цивільного стану Подільського районного управління юстиції у м. Києві, в по-батькові ОСОБА_1 , а саме з " ОСОБА_1 " на " ОСОБА_1 ".
За результати розгляду цієї заяви, відповідач 17.09.2021 листом № Р-29/21.9-36а повідомив про відсутність підстав для внесення змін до актового запису про народження № 1659 від 11.07.1972, складеного відділом реєстрації актів цивільного стану Подільського районного управління юстиції у м. Києві на ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та до актового запису про шлюб № 248 від 05.06.1999, складеного відділом державної реєстрації актів цивільного» стану Подільського районного управління юстиції у м. Києві на ОСОБА_5 та ОСОБА_6 .
У листі зокрема зазначено, що «в даному випадку, в актовому записі про народження заявниці ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , складеного на українській мові 11.07.1972 відділом реєстрації актів цивільного стану Подільського районного управління юстиції у м. Києві за № 1659, по батькові дитини зазначено « ОСОБА_1 », ім'я батька дитини « ОСОБА_1 ». Згідно словника-довідника «Власні імена людей» - Л.Г.Скрипник, Н.П.Дзятківська (Київ, вид. Наукова думка, 1996 р.) - згідно з нормами чинного українського правопису: від чоловічого імені «ОСОБА_1» твориться жіноче по батькові « ОСОБА_1 ».
Крім того, в актовому записі про шлюб заявниці ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , складеного на українській мові 05.06.1999 відділом державної реєстрації актів цивільного стану Подільського районного управління юстиції у м. Києві за № 248, по батькові нареченої зазначено « ОСОБА_1 ».
З доданих до заяви документів вбачається, що по батькові заявниці в її паспорті, свідоцтві про шлюб, свідоцтва про народження її дітей зазначено як « ОСОБА_1 ».
Вважаючи, що відповідач протиправно відмовив у внесенні змін до актового запису про шлюб, позивачка звернулася до суду із цим позовом.
Всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, визначає засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану регулює Закон України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" від 01.07.2010 № 2398-VI (далі - Закон № 2398-VI).
Згідно з статтею 2 Закону № 2398-VI актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків.
Державній реєстрації відповідно до цього Закону підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.
Відповідно до частини першої статті 3 Закону № 2398 державна реєстрація актів цивільного стану у встановлених законом випадках є обов'язковою. Відомості про народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян та Єдиного державного демографічного реєстру в обсязі, визначеному Законом України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус».
Статтею 49 ЦК України визначено, що актами цивільного стану є народження фізичної особи, встановлення її походження, набуття громадянства, вихід з громадянства та його втрата, досягнення відповідного віку, надання повної цивільної дієздатності, обмеження цивільної дієздатності, визнання особи недієздатною, шлюб, розірвання шлюбу, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, зміна імені, інвалідність, смерть тощо. Державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.
Згідно із статтею 6 Закону № 2398 відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
При цьому, статтею 9 Закону № 2398 визначено, що державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану.
Так, актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану. Інформація, що міститься в актовому записі цивільного стану, є конфіденційною і не підлягає розголошенню. Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.
Відповідно до частини першої статті 22 Закону № 2398 внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану. Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.
Наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 № 96/5 затверджено Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання" (далі - Правила № 96/5).
Відповідно до п. 1.1 розділу І Правил № 96/5, внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться районними, районними у містах, міськими (міст обласного значення), міськрайонними, міжрайонними відділами державної реєстрації актів цивільного стану міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.
У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.
Згідно з п. 1.5 розділу І Правил № 96/5, заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами, шляхом їх формування та реєстрації за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, на яких заявники за умови відсутності зауважень до відомостей, зазначених у них, проставляють власні підписи.
Відповідно до п. 1.7 розділу І Правил № 96/5, зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил.
Як встановлено судом, спірні правовідносини виникли у зв'язку із тим, що після аналізу актових записів та зібраних документів щодо по батькові позивачки, останній відмовлено у внесенні змін до актового запису про народження № 1659 від 11.07.1972 та актового запису про шлюб № 248 від 05.06.1999, оскільки по батькові позивачки у документах містять розбіжності.
Дослідивши актовий запис про народження, відомості з Реєстру, копії свідоцтва про народження, свідоцтва про шлюб, суд вважає, що висновок відповідача у цьому спорі є обґрунтованим, оскільки у даному випадку, внесення змін до актового запису про народження та про шлюб є неможливим, адже зміни які просить внести позивачка суперечать іншим документам, зокрема по батькові заявниці в її паспорті, свідоцтві про шлюб, свідоцтві про народження її дітей зазначено як « ОСОБА_1 », які навпаки спростовують цю інформацію.
Враховуючи той факт, що відомості про по батькові позивачки зазначені по-різному у документах, що робить неможливим підтвердження цієї інформації для внесення змін у актовий запис про народження та про шлюб, єдиним способом захисту прав позивачки буде звернення до суду загальної юрисдикції із позовом про встановлення факту, що має юридичне значення.
Згідно з ст. 315 Цивільного процесуального кодексу України суд розглядає справи про встановлення факту, зокрема реєстрації шлюбу, належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім'я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім'ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті, народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Підсумовуючи викладене, суд дійшов висновку, що позивачка обрала неправильний спосіб захисту, оскільки відповідач у цьому спорі діяв на підставі закону та у межах повноважень, а єдиним можливим способом відновлення прав позивачки буде звернення до суду у порядку цивільного судочинства із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку (ч. 2 ст. 2 КАС України).
Під час судового розгляду справи судом не встановлено ознак протиправності дій відповідача в контексті спірних правовідносин. Натомість, доводи позивача, зазначені у позовній заяві є безпідставними та ґрунтуються на неправильному тлумаченні норм чинного законодавства, а тому в задоволенні адміністративного позову слід відмовити в повному обсязі.
Відшкодування судових витрат позивачу, якому у задоволенні позову відмовлено ст. 139 КАС України не передбачено, а тому такі слід покласти на позивача.
Керуючись ст. ст. 2, 8-10, 14, 72-77, 90, 139, 242-246, 255, 293, 295 КАС України, суд
у задоволенні позову ОСОБА_1 до Подільського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити дії, відмовити повністю.
Судові витрати покласти на позивача.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Сидор Н.Т.