справа №380/2573/25
про поновлення провадження
19 травня 2025 року
м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд суддя Карп'як О.О., розглянувши в порядку письмового провадження заяву позивача про поновлення провадження у справі № 380/2573/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, -
ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; РНОКПП - НОМЕР_1 ) (далі - Позивач) звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (адреса: вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016; код ЄДРПОУ - 13814885) (далі - Відповідач) з вимогами:
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо обмеження ОСОБА_1 пенсії максимальним розміром, що не перевищує десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність, шляхом застосування з 01 січня 2025 року до її обрахунку та виплати положень статті 46 Закону України «Про державний бюджет України на 2025 рік», а також понижуючих коефіцієнтів згідно постанови Кабінету Міністрів України від 03 січня 2025 року № 1 та виплати пенсії з 01.01.2025 у зменшеному розмірі.
Зобов?язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області скасувати застосування з 01.01.2025 для обрахування та виплати пенсії ОСОБА_1 коефіцієнти, визначені постановою Кабінету Міністрів України від 03 січня 2025 року № 1, повернути розмір пенсії до попереднього рівня її фактичного нарахування в повному обсязі без застосування будь-яких обмежень максимального розміру.
Ухвалою судді від 17.02.2025 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення сторін.
Ухвалою суду від 17.03.2025 зупинено провадження у справі №380/2573/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, - до набрання законної сили судовим рішенням в адміністративній справі №320/2229/25.
13.05.2025 року позивача надійшло клопотання про поновлення провадження у справі. Клопотання обгрнутовує практикою Восьмого апеляційного адміністративного суду у справі №380/2571/25.
Відповідно до ч. 1 ст. 237 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), провадження у справі поновлюється за клопотанням учасників справи або за ініціативою суду не пізніше десяти днів з дня отримання судом повідомлення про усунення обставин, що викликали його зупинення. Про поновлення провадження у справі суд постановляє ухвалу.
Зупиняючи провадження у справі до вирішення справи №320/2229/25, суд дійшов висновку про неможливість розгляду справи, оскільки постанова Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1, яка є предметом оскарження у справі №320/2229/25, слугувала підставою для перерахунку пенсії позивача із застосуванням відповідних коефіцієнтів.
Згідно з актуальними відомостями Єдиного державного реєстру судових рішень, ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 30.01.2025 у справі №320/2229/25 відкрито провадження у справі про визнання нечинним та протиправним з моменту прийняття абзацу першого пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану" в частині застосування до осіб, яким пенсії (пенсійні виплати), призначені (перераховані) відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" коефіцієнтів до відповідних сум перевищення пенсії, розмір яких перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до частини третьої статті 3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Згідно із частиною другою статті 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Таким чином, враховуючи закріплені Кодексом адміністративного судочинства України правила щодо втрати чинності нормативно-правовим актом (або його окремої частині) лише з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду, суд вважає, що рішення у справі №320/2229/25 не впливає на спірні правовідносини, які виникли у цій справі, оскільки положення абз.1 п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 “Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» на даний час є чинними.
Суд вказує, що рішення у справі №320/2229/25 на даний час не постановлено, відтак постанова Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 не скасована та є чинною.
З огляду на заперечення позивача щодо зупинення провадження у цій справі до набрання законної сили рішенням Київського окружного адміністративного суду № 320/2229/25, з огляду на закріплений у ч. 1 ст. 2 КАС України принцип своєчасного вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, суду першої інстанції належить невідкладно (не чекаючи набрання законної сили рішенням Київського окружного адміністративного суду № 320/2229/25) вирішити питання про поновлення провадження у цій з метою своєчасного розгляду справи по суті спірних правовідносин.
За правилами ст.6 КАС України та ст.17 Закону України № 3477-IV від 23.02.2006р. «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» норми Конвенції та практика Європейського суду з прав людини, є джерелами права для судів України.
ЄСПЛ неодноразово у своїх рішеннях указував на необхідність дотримання судами держав - учасниць Конвенції принципу розгляду справи судами впродовж розумного строку. Практика ЄСПЛ із цього питання є різноманітною й залежною від багатьох критеріїв, серед яких складність прави, поведінка заявника, судових та інших державних органів, важливість предмета розгляду та ступінь ризику терміну розгляду для заявника тощо (§ 124 рішення у справі «Kudla v. Poland», § 30 рішення у справі «Vernillo v. France», § 43 рішення у справі «Frydlender v. France» , § 43 рішення у справі «Wierciszewska v. Poland», § 23 рішення в справі «Capuano v. Italy» та ін.).
Не вдаючись до детального аналізу практики ЄСПЛ із питання, що розглядається, слід нагадати про відображений у § 45 Рішення у справі Frydlender v. France (заява № 30979/96) висновок Суду, згідно з яким «Договірні держави повинні організувати свої правові системи таким чином, щоб їх суди могли гарантувати кожному право на остаточне рішення протягом розумного строку при визначенні його цивільних прав та обов'язків (див. Caillot v. France, № 36932/97, § 27, 4 червня 1999 року).
Отже, тривале зволікання судом з розглядом спору ставить під загрозу дотримання судом вимог п.1 ст.6 Конвенції.
З урахуванням вищенаведеного вказана справа №320/2229/25 не перешкоджає з'ясуванню обставин цієї справи та дослідженню відповідних доказів, а зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду, відтак суд вважає за необхідне поновити провадження у даній справі.
Відповідно до ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої з сторін про інше.
З урахуванням зазначеного, суд вважає за необхідне здійснювати подальший розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін на підставі матеріалів, поданих сторонами.
Керуючись статтями 237, 241, 256, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Заяву позивача про поновлення провадження у справі задовольнити.
Поновити провадження у справі № 380/2573/25.
Подальший розгляд справи здійснювати у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення (підписання) суддею в порядку ст. 256 КАС України, оскарженню не підлягає.
Суддя Карп'як Оксана Орестівна