Рішення від 19.05.2025 по справі 340/475/25

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 травня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/475/25

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Притули К.М., розглянувши порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язати вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 що полягає у не розгляді рапорту ОСОБА_1 від 16.11.2024 про звільнення з військової служби на підставі підпункту «Г» пункту 2 частини 4 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», пункту 3 частини 12 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу»;

- зобов'язати НОМЕР_1 розглянути рапорт ОСОБА_1 від 16.11.2024 про звільнення з військової служби на підставі підпункту «Г» пункту 2 частини 4 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», пункту 3 частини 12 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».

Обґрунтовуючи позовні вимоги представник позивача вказав, що позивач звернувся до командування Військової частини НОМЕР_1 з рапортом про звільнення з військової служби від 16.11.2024 на підставі пункту 3 частини 12 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу». Однак, до теперішнього часу рапорт ОСОБА_1 від 16.11.2024 про звільнення з військової служби до військової частини НОМЕР_1 не розглянуто та відповіді не надано. Вважає, що бездіяльність військової частини НОМЕР_1 є протиправною, порушує права та інтереси ОСОБА_1 і тому, слугує підставою для звернення до суду.

Ухвалою суду від 27 січня 2025 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідачем подано відзив на позовну заяву в якому вказав, що ОСОБА_1 згідно наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 26.06.2022 №357 зарахований до списків особового складу військової частини НОМЕР_1 . Згідно наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 28.07.2022 №421 ОСОБА_1 справи та посаду здав та вибув до нового місця служби військової частини НОМЕР_2 . З 29 липня 2022 року виключений зі списків особового складу військової частини НОМЕР_1 та всіх видів забезпечення. Тобто, ОСОБА_1 проходив службу у військовій частині НОМЕР_1 протягом одного місяця в 2022 році. Далі був переміщений до військової частини НОМЕР_2 та виключений зі списків військової частини НОМЕР_1 . Також вказали, що посилання Позивача про протиправну бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 , що полягає у не розгляді рапорту є безпідставними так як даний рапорт не надходив до військової частини. Військова частина НОМЕР_1 навіть не знала про його існування.

Дослідивши матеріли справи, суд встановив наступне.

Позивач, згідно наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 26.06.2022 №357 зарахований до списків особового складу військової частини НОМЕР_1 .

Наказом командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 28.07.2022 №421 ОСОБА_1 справи та посаду здав та вибув до нового місця служби військової частини НОМЕР_2 . З 29 липня 2022 року виключений зі списків особового складу військової частини НОМЕР_1 та всіх видів забезпечення

Позивач звернувся до відповідача із рапортом про звільнення з військової служби від 16.11.2024 на підставі пункту 3 частини 12 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (а.с.19).

21.11.2024 позивач направив вказаний рапорт на адресу: АДРЕСА_1 . Також, позивач направив цей рапорт на електронну адресу Міністерства оборони України, Генерального штабу ЗСУ та Оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 », а також до ІНФОРМАЦІЯ_2 з проханням направити рапорт за належністю до командування військової частини НОМЕР_1 , зокрема, за допомогою засобів СЕДО (копії документів про відправку додаються) (а.с.48-49).

Станом на день звернення до суду із позовом відповіді на рапорт отримано не було. У то же час відповідач вказує, що рапорт позивача до нього не надходив.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби здійснює Закон №2232-ХІІ.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону №2232-ХІІ військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Згідно з ч. 6 ст. 2 Закону України №2232-ХІІ передбачені наступні види військової служби: строкова військова служба; військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період; військова служба за контрактом осіб рядового складу; військова служба за контрактом осіб сержантського і старшинського складу; військова служба (навчання) курсантів вищих військових навчальних закладів, а також вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, факультети військової підготовки, кафедри військової підготовки, відділення військової підготовки (далі - вищі військові навчальні заклади та військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів); військова служба за контрактом осіб офіцерського складу; військова служба за призовом осіб офіцерського складу; військова служба за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.

Статтею 24 Закону №2232-XII унормований початок, призупинення і закінчення проходження військової служби, відповідно до ч. 3 якої закінченням проходження військової служби вважається день виключення військовослужбовця зі списків особового складу військової частини (військового навчального закладу, установи тощо) у порядку, встановленому положеннями про проходження військової служби громадянами України.

Підстави та порядок звільнення з військової служби передбачені ст. 26 Закону №2232-XII, а у ч. 4 цієї статті наведені підстави звільнення з військової служби військовослужбовців, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, зокрема: під час дії особливого періоду (крім періоду дії воєнного стану) (п.1), під час воєнного стану (п. 2).

У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» Указом Президента України від 24.02.2022 №64/202 в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Указами Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» строк дії воєнного стану в Україні неодноразово продовжувався, а Указом Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 28.10.2024 №740/2024 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 10 листопада 2024 року строком на 90 діб, тобто на момент розгляду адміністративної справи строк дії воєнного стану в Україні продовжено.

Порядок звільнення з військової служби визначено Положенням про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженим Указом Президента України від 10 грудня 2008 року № 1153/2008 (далі Порядок №1153), відповідно до ст. 233 якого військовослужбовці, які бажають звільнитися з військової служби, подають по команді рапорти та документи, які підтверджують підстави звільнення.

У рапортах зазначаються: підстави звільнення з військової служби; думка військовослужбовця щодо його бажання проходити службу у військовому резерві Збройних Сил України за відповідною військово-обліковою спеціальністю; районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, до якого повинна бути надіслана особова справа військовослужбовця.

При звільненні військовослужбовця з військової служби за рішенням командування військової частини відповідно до підпункту 1 пункту 35 цього Положення рапорт на звільнення військовослужбовцем не подається. У такому разі командуванням військової частини складається аркуш бесіди з військовослужбовцем за формою, визначеною Міністерством оборони України.

Загальні права та обов'язки військовослужбовців Збройних Сил України і їх взаємовідносини, обов'язки основних посадових осіб бригади (полку, корабля 1 і 2 рангу, окремого батальйону) та її підрозділів, правила внутрішнього порядку у військовій частині та її підрозділах визначає Статут внутрішньої служби Збройних Сил України, затверджений Законом України від 24 березня 1999 року № 548-XIV (далі - Статут).

Відповідно до статей 14, 31, 66 Статуту із службових та особистих питань військовослужбовець повинен звертатись до свого безпосереднього начальника, а якщо він не може їх вирішити - до наступного прямого начальника. Начальники, яким військовослужбовці підпорядковані за службою, у тому числі і тимчасово, є прямими начальниками для цих військовослужбовців.

У письмовому рапорті військовослужбовець вказує: найменування посади командира (начальника), якому адресується рапорт; заголовок " ІНФОРМАЦІЯ_3 "; суть порушеного питання; перелік доданих до рапорту документів або їх копій (за потреби); найменування займаної посади; військове звання, власне ім'я та прізвище; дату; особистий підпис.

Подання рапорту "по команді" означає направлення його в порядку підпорядкування прямому командиру, який після розгляду та задоволення передає далі своєму безпосередньому командиру з відміткою про власне клопотання з відповідного питання. І так далі до командира військової частини або іншої посадової особи, що наділена правом вирішувати питання по суті. Лише у разі неприйняття, нерозгляду чи незадоволення рапорту, він подається непрямому, старшому командиру із поясненням причин такої подачі.

З огляду на викладене можна дійти висновку, що відповіді рапорти подаються до свого безпосереднього начальника військової частини, де військовослужбовець проходить військову службу.

Як вже зазначалось вище, Наказом командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 28.07.2022 №421 ОСОБА_1 справи та посаду здав та вибув до нового місця служби військової частини НОМЕР_2 . З 29 липня 2022 року виключений зі списків особового складу військової частини НОМЕР_1 та всіх видів забезпечення.

Крім того, як вбачається з наказу командира ВЧ НОМЕР_2 від 17.11.2022 року №939 ОСОБА_1 вважається таким, що самовільно залишив військову частину.

Вказане підтверджує факт того, що позивач проходив військову службу у ВЧ НОМЕР_2 .

Отже 29 липня 2022 року позивач не перебуває на військовій службі у військовій частині НОМЕР_1 , а отже, остання не має повноважень на прийняття відповідних рішень на за результатами розгляду рапорту позивача.

Враховуючи викладене суд дійшов висновку, що відповідачем не було вчинено протиправної бездіяльності, а отже позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Судом не встановлено судових витрат, які б підлягали розподілу.

Керуючись ст.ст.139, 246, 255, 292-297, 325, 382 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

В задоволені позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 РНОКПП НОМЕР_3 ) до Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_3 , ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язати вчинити певні дії - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду К.М. ПРИТУЛА