про передачу справи за підсудністю
20 травня 2025 року м. Київ справа № 320/21351/25
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Діски А. Б., розглянувши матеріали позовної заяви Державної судової адміністрації України до Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про визнання протиправною та скасування постанови,
До Київського окружного адміністративного суду звернулась Державна судова адміністрація України з позовом до Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, в якому просить:
Визнати протиправною та скасувати постанову державного виконавця відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про накладання штрафу від 08.04.2025 ВП № 77537790.
Дослідивши матеріали позовної заяви, суд вважає за необхідне передати її на розгляд іншого адміністративного суду, виходячи із наступного.
У відповідності до вимог статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Відповідно до ч. 1 ст. 287 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб. У позовній заяві зазначається ідентифікатор для повного доступу до інформації про виконавче провадження (за наявності).
Інший порядок оскарження встановлено спеціальним в цьому випадку законом - Законом України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 №1404-VIII (далі Закон №1404-VIII).
Частиною 1 ст. 74 Закону №1404-VIII передбачено, що рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до суду, який видав виконавчий документ, у порядку, передбаченому законом.
Тобто, діючим законодавством України передбачено порядок оскарження сторонами, іншими учасниками та особами рішень, дій чи бездіяльності виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення саме до суду, який видав виконавчий документ.
Як вбачається з матеріалів справи, Державна судова адміністрація України оскаржує постанову про накладання штрафу від 08.04.2025 ВП № 77537790, винесену старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Департаменту ДВС Міністерства юстиції України на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду у справі №200/6381/24.
Отже, оскаржуване рішення відповідача прийнято у виконавчому провадженні, яке було відкрито на підставі виконавчого документу, виданого Донецьким окружним адміністративним судом.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Відповідно до ч. 6 ст. 29 КАС України питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного п. 4 - 6 частини першої цієї статті, суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено.
Таким чином, беручи до уваги вищевикладене та з урахуванням встановлених обставин, суд зазначає, що оскільки виконавчий лист по справі №200/6381/24 видано Донецьким окружним адміністративним судом, а позивач оскаржує постанову про накладення штрафу у виконавчому провадженні в порядку примусового виконання вказаного рішення, то справа №320/21351/25 не належить до територіальної юрисдикції (підсудності) Київського окружного адміністративного суду.
З урахуванням зазначеного, суд доходить висновку про наявність правових підстав для передачі матеріалів вказаної адміністративної справи на розгляд Донецького окружного адміністративного суду, тобто на розгляд суду, який видав виконавчий документ у спірному виконавчому провадженні.
Керуючись статтями 29, 248, 256, 287, 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, Київський окружний адміністративний суд -
1. Адміністративну справу № 320/21351/25 за позовом Державної судової адміністрації України до Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про визнання протиправною та скасування постанови передати за підсудністю до Донецького окружного адміністративного суду.
2. Копію ухвали надіслати (вручити) сторонам.
3. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня проголошення (підписання) ухвали.
Суддя Діска А.Б.